PDA

View Full Version : Χαλύβδινος ή μαντεμένιος λέβητας;

kalok
16-03-2003, 22:01:22
Εάν πρόκειται να επιλέξει κανείς μεταξύ χαλύβδινου και μαντεμένιου λέβητα, ποιά θα ήταν η καλύτερη επιλογή για μια πολυκατοικία;
Edited by - monachus on 17 March 2003 02:34:25

jimos
12-09-2007, 23:15:50
Μη βρίσκοντας άλλο καταλληλότερο θέμα, θα κάνω την ερώτησή μου εδώ, παρόλο που αφορά μονοκατοικία. Ηδη έχω δώσει πληροφορίες γι αυτήν εδώ:
http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1412
Ο λέβητας θα έχει ισχύ 35kcal/h και θα καίει πετρέλαιο, έως ότου φτάσει στην περιοχή το φυσικό αέριο (θα αργήσει). Εκτός αν κάνω το βημα και βάλω υγραέριο, αλλά έχω τους συνήθεις προβληματισμούς...

Αρχικά είχα προδιαγράψει μαντεμι εισαγωγής αλλά σιγά σιγά άρχισα να καταλαβαίνω ότι ίσως πρόκειται για ακριβή πολυτέλεια. Προσπαθώ να εξοικονομήσω χρήματα και θέλω να τα δώσω μόνο εκεί που έχει νόημα από τεχνικής πλευράς. Οπότε, να βάλω έναν καλό ελληνικό χαλύβδινο ή έναν γερμανικό μαντεμένιο; Εννοείται ότι θα προσπαθήσω για την σωστή συγκέντρωση των υγροποιήσεων, τακτική συντήρηση κλπ Επειδη στην αρχή είχα ζητήσει μαντεμένιο, ο εγκαταστάτης μου πρότεινε έναν γερμανικο Schonebecker G50-3 (ουτε καν στο ιντερνετ δεν τον βρισκω, είναι γνωστός;) με καυστήρα Riello RG1. Κοιταξα και για Buderus, 1350 ευρώ το μαλλί... Από ελληνικoυς χαλύβδινους, μόνο τον ΠΥΡΚΑΛ βλέπω να συνιστάτε και δεν τον έχω πετύχει πουθενά.
Ξαναρωτάω σχεδόν τα ίδια με τον kalok παραπάνω επειδή η οικοδομή μου είναι διαφορετική και η ισχύς σημαντικά μικρότερη. Κι όταν λέτε ότι ο μαντεμένιος είναι πιο αθόρυβος, πόσο σημαντικο είναι αυτό για μια μονοκατοικία με λεβητοστάσιο στο υπόγειο το οποίο είναι μονωμένο από το ισόγειο; Ευχαριστώ για κάθε απάντηση.

peris
13-09-2007, 11:37:32
Συνάδελφε, ο προβληματισμός σου λύνεται άμεσα με το post του αρχηγού (βλ. παραπάνω).
Βάζεις ένα καλό χαλύβδινο, με έναν καυστήρα που να συνεργάζεται με αυτόν (όχι ότι θέλει να πουλήσει ο έμπορος), φτιάχνεις καλή (σωστής διατομής και όχι φουγάρο) και μονωμένη καπνοδόχο, με καπναγωγό όχι φυσούνα, φωνάζεις και έναν επαγγελματία για ρυθμίσεις και συντηρήσεις και μη μασάς τίποτα.
Στην δική σου περίπτωση, διαφορά θα έβλεπες μόνο στην τσέπη σου;)
Το παν στη σωστή, αθόρυβη και οικονομική λειτουργία, είναι η σωστή μελέτη, εγκατάσταση και συντήρηση.
Περικλής
Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

peris
13-09-2007, 11:58:50
Και αν αυτό σε βοηθά, εγώ σπίτι μου έχω λέβητα επίσης 35άρη (noname από καλό λεβητοποιό), χαλύβδινο, καπνοδόχους κλπ όπως τα είπα, καυστηράκι apen group λουλουδένιο και απροβλημάτιστο και αντιστάθμιση που στοίχισε παραπάνω από όλα τα παραπάνω!!![:0]
Στα 3 χρονάκια που δουλεύει, τάβγαλε τα λεφτουδάκια του με το παραπάνω (και όλοι οι γείτονες αναρωτώνται πως αυτός ο πού..ης καίει όλη μέρα στους 21, 3 ορόφους και καταναλώνει τα 2/3 από εμάς που τ' ανάβουμε με το σταγονόμετρο).
Σωστή μελέτη, σωστή επιλογή υλικών, σωστή εφαρμογή, σωστή συντήρηση και έφυγες!
Και βασικό δεν κάνουμε τους ξερόλες και τους ειδικούς σε όλα τα θέματα.
Παράδειγμα, την επόμενη εβδομάδα περιμένω τον καυστηρατζή μου να ελέγξει το μηχανάκι μου, στο οποίο ήδη έχω κάνει κάποια πραγματάκια μόνος μου (ναι και αναλυτή έχουμε, λόγω επίτοιχων αερίου) αλλά εν πάσει περιπτώσει, μπορεί να ξέρουμε 5 (ή 15) πραματάκια, αλλά ούτε την πείρα του έχω μιας και αυτός ΜΟΝΟ αυτό κάνει και στο φινάλε 2 κεφάλια και 4 μάτια είναι καλύτερα από τα μισά.
ΥΓ. αφιερωμένο στον συνάδελφο που κόντεψε να πνιγεί στο λεβητοστάσιο του σπιτιού του, επιχειρώντας ρυθμίσεις με το πολυόργανο σουγιά victorinox και αναλυτή την μύτη και τα πνευμόνια του:D Βαγγελάκη περαστικά και άλλη φορά πάρε κανά τηλέφωνο πρώτα, πριν πας τον αέρα στο 2....
Περικλής

deeper ground
13-09-2007, 13:42:57
Λοιπόν,καλημέρα κι από μένα :D
Όσον αφορά τον Schonebecker,είναι πολύ καλός λέβητας,άν και σχεδιασμένος βασικά για αέριο.Φυσικά κάνει άνετα για πετρέλαιο (άν ήταν σχεδιασμένος για πετρέλαιο ίσως να είχαμε πρόβλημα).Θα τον έπαιρνα με κλειστά μάτια,γιατί έχει πολύ καλή σχέση τιμής/απόδοση.
Κι εγώ θα συμφωνήσω με τον Πέρη όσον αφορά τους χαλύβδινους λέβητες.Βλέπεις,ένας καλός και το κυριότερο ΚΑΛΟΣΥΝΤΗΡΗΜΕΝΟΣ χαλύβδινος λέβητας,βάζει κάτω πολλούς μαντεμένιους (με πρώτο και καλύτερο τον Βασιλιά Hoval).Άλλα έχει ο χάλυβας,άλλα το μαντέμι.;)
Απλά να ξέρεις ότι σε περίπτωση αλλαγής καυσίμου σε αέριο,σε ένα χαλύβδινο λέβητα,τον καθαρίζουμε ΠΟΛΥ καλά και σχολαστικά από τα κατάλοιπα του πετρελαίου,γιατί με την υγρασία που έχει το καυσαέριο του αερίου,θα κλάψεις.Βέβαια κανείς δεν ξέρει πότε θα έρθει το αέριο στη περιοχή σου,αλλά έχε το υπ' όψη σου.
Αυτά...:D
Silence is not gold.Sometimes,it's just yellow.

jimos
14-09-2007, 10:41:15
Ωραία, πάω για χαλύβδινο. Μου έχουν ήδη προταθεί κάποιες μάρκες στην άλλη συζήτηση (αν κάποιος τεχνικός έχει να προτείνει και καμμία ακόμη, δε θα ήταν άσχημα). Η υπενθύμιση για καλό καθάρισμα του λέβητα όταν θα έρθει το αέριο ήταν πολύ χρήσιμη. Ελπίζω να την προσέξουν κι όσα άλλα νέα μέλη διαβάσουν αυτό το θέμα (γι αυτό την έκανα bold).

deeper ground
14-09-2007, 20:26:17
Πάρε μια προσφορά και για Hoval.Ίσως σου αρέσει....;)

gregori
14-09-2007, 20:31:32
quote:Originally posted by deeper ground

Πάρε μια προσφορά και για Hoval.Ίσως σου αρέσει....;)

Εσείς οι καυστηρατζήδες είστε ερωτευμένοι με τους Hoval;)
Βγαίνει και διαιρούμενος νομίζω σε μεγάλα μεγέθη? Εαν ναι... ξέρεις αν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα? Την σύνδεση την κάνει η εταιρεία η ο υδραυλικός?
www.udravlikos.gr

monachus
14-09-2007, 20:44:07
Viesman, TASSO, Buderus.
Θεωρώ κορυφαίους...
:)
<center>w w w . m o n a c h o s . g r</center>

deeper ground
14-09-2007, 21:15:57
Χαίρετε κύριε επίτιμε :D
Λοιπόν,ο Hoval είναι χαλύβδινος.'Αρα κάθε σύγκριση με μαντεμένια είναι ατυχής.
Κατα δεύτερον,είναι ο μοναδικός που δέν χρειάζεται "κόφτες" στα τούμπα,γιατί είναι ειδικού τύπου με στροβιλιστές ΜΕΣΑ.
Επίσης,μέχρι πριν από λίγα χρόνια όντως έβγαινε σε διαιρούμενο (άν και δεν είμαι φίλος πολύ-ένας πόρος στη κόλληση και έκλαψες).Τώρα τελευταία δεν μου έχει προκύψει,άρα δεν ξέρω τι να σου πώ.
Και φυσικά,στις επιλογές σου στα μαντεμένια,ΦΥΣΙΚΑ και συμφωνώ (βάλε στη λίστα και τα De Dietrich).
ΥΓ
Τις κολλήσεις τις κάνει η εταιρία,εκτός άν έχεις εσύ υδραυικό που ΞΕΡΕΙ τι κάνει.

jimos
14-09-2007, 22:09:51
Για να μαζέψω (επειδή κατά καιρούς είμαι moderator σε άλλα φόρουμ, συνηθίζω να μαζεύω τη σκόρπια πληροφορία) τις μάρκες χαλύβδινων που μου προτεινατε :
Hoval, Bentoil, Elinox (νυν Βιοσσώλ), Πυρκάλ (ακριβός)

deeper ground
14-09-2007, 23:00:16
quote:Originally posted by gregori

[quote]Originally posted by deeper ground

Τωρα μας ξεφτίλισες....

Ας γίνω πιό συγκεκριμένος τότε :D
ΟΧΙ υδραυλικό που ενώ είναι για να ξεβουλώνει νεροχύτες μόνο,το παίζει μάστερ μάστωρ.
[:p][:p][:p]
Silence is not gold.Sometimes it's just yellow.

andronoglou
14-09-2007, 23:07:06
Οι περισσότεροι από αυτούς που ξέρω εγώ πάντως είναι μάστερ βλάκωρ!
=================================================
Η εξίσωση είναι σωστή γιατί είναι όμορφη. - Dirac

monachus
17-09-2007, 19:47:40
Για να επαναφέρω την τάξη, θυμίζω τον τίτλο του topic που είναι "Χαλύβδινος ή μαντεμένιος λέβητας;".
Με το συμπάθειο, αλλά μήν τα μπερδεύετε όλα μαζί ρε παιδια...

peris
18-09-2007, 10:28:13
done
[:I]
Περικλής

jimos
28-09-2007, 08:59:03
Αχ ρε γμτ, η προσφορά στην οποία έχω καταλήξει έχει έναν χαλύβδινο λέβητα Καζής 40000 θερμίδων γιατί αυτούς φέρνει ο εγκαταστάτης (τώρα, το γιατί δεν μπορώ να βρω κάποιον εγκαταστάτη που να μην είναι και έμπορος είναι μια άλλη ιστορία...).
Τι λέτε, είναι αξιοπρεπής λέβητας ή να παραγγείλω έναν από τους προτεινόμενους πχ Hoval, να του πω "αυτόν θα βάλεις κι αν σου αρέσει" και να τελειώνει η ιστορία;
Δημήτρης

argiris
29-09-2007, 22:18:13
Για δες αυτο
http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1278&SearchTerms=%CA%E1%E6%E7%F2
Δωσε προσοχη στα σχολια του burnerman και deeper ground

jerry
25-10-2007, 20:17:27
Τι εννοείς peris όταν μιλάς για σωστη εγκατάσταση?
Είμαι ιδιώτης και χτίζω μια μονοκατοικία διόρωφη στα περίχωρα της Αθήνας. Τι θα πρέπει να προσέξω? Μου έχουν προτείνει μαντεμένιο λέβητα Vitorond με καυστήρα Vitoflame 100 και boiler ζεστού νερού Vitocell -V 100 όλα εργοστασίου Viessmann .Τι λέτε? Με ενδιαφέρει πάρα πολύ η αθόρυβη λειτουργία. Η μόνωση του λεβητοστασίου μιας και θα είναι στο υπόγειο πρέπει να είναι ιδιαίτερη?

gregori
25-10-2007, 21:08:22
Φίλε jerry...το πιο αθόρυβο καζανι λέβητα που έχω δει και εγκαταστήσει είναι τα chappe γαλλικά.
www.udravlikos.gr

gesot
23-11-2007, 22:10:05

Φίλε jerry...το πιο αθόρυβο καζανι λέβητα που έχω δει και εγκαταστήσει είναι τα chappe γαλλικά.
www.udravlikos.gr

Δώστε μερικές τιμές μαντεμένιων και χαλύβδινων για να πάρουμε μια ιδέα τι κυκλοφορεί στη πιάτσα, για μας που πρόκειται να βάλουμε εγκατάσταση!Π.χ. δώστε μας μερικές πληροφορίες για τα chappe.
Ευχαριστώ!

monachus
24-11-2007, 11:01:16
Ενας χαλύβδινος π.χ. 80.000kcal/h κοστίζει 700ευρώ, ενώ ένας μαντεμένιος 2.000.
Για τέτοιες διαφορές μιλάμε.

jimkaras
29-09-2008, 13:28:43
viessmann και παλι viessmann, μαντεμι ετσι?

jimos
30-09-2008, 10:29:55
quote:Originally posted by jimkaras

viessmann και παλι viessmann, μαντεμι ετσι?

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων από νέους αναγνώστες (τι ωραία που το έγραψα, σα να ξεπηδά από την "Τεχνική Εκλογή" των 80ς :D), πουθενά δε βγαίνει οτι το μαντέμι είναι μονόδρομος. Προσωπικά, ένα πράγμα κατάλαβα από το φόρουμ. Οταν σε 5-10 (;) χρόνια θα καθιερωθούν οι λέβητες συμπυκνωμάτων, το μαντέμι θα επικρατήσει αλλά και πάλι σαν πρώτη ύλη μόνο, αφού οι τωρινοί μαντεμένιοι χαμηλών θερμοκρασιών (για τους άλλους δεν το συζητάμε καν) μπροστά τους θα μοιάζουν δεινοσαυρικοί...

Δημήτρης

jimos
30-09-2008, 10:35:24
Και μια σχετική ερώτηση που δεν θυμάμαι αν έχει απαντηθεί στο φόρουμ: μπορούν όλοι οι σημερινοί μαντεμένιοι λέβητες να κάψουν ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ φυσικό αέριο; Δηλαδή αν ο θάλαμος καύσης τους είναι επαρκώς σχεδιασμένος και για τους δυο τύπους καυσίμων. Γιατί, αν κάποιος πρόκειται να βάλει αέριο στο μέλλον, θα πρέπει να λάβει υπόψη του κι αυτή την παράμετρο.

Δημήτρης

CONSTANTINOS
30-09-2008, 15:13:25
Φίλε jimos εκτός από αυτό που γράφεις ότι θα γίνει σε 5-10 χρόνια νομίζω ότι νωρίτερα θα έχει προκύψει η επόμενη γενιά ηλιακών για υποβοήθηση της θέρμανσης. Με ακόμη μεγαλύτερη απόδοση και έτσι θα λυθεί και το πρόβλημα των διαθέσιμων τετραγωνικών που θα απαιτούνται σε μια οποιαδήποτε ταράτσα.

Για τον προβληματισμό του topic "Χαλύβδινος ή μαντεμένιος λέβητας" κάθε περίπτωση έχει τις ιδιαιτερότητές της. Δεν είναι πάντα κριτήριο τα χρήματα ή οι αποδόσεις. Είναι για παράδειγμα το μέγεθος του λεβητοστασίου. Παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο.

Με εκτίμηση.
Κώστας.

peris
01-10-2008, 12:29:03
quote:Originally posted by jimos

Και μια σχετική ερώτηση που δεν θυμάμαι αν έχει απαντηθεί στο φόρουμ: μπορούν όλοι οι σημερινοί μαντεμένιοι λέβητες να κάψουν ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ φυσικό αέριο; Δηλαδή αν ο θάλαμος καύσης τους είναι επαρκώς σχεδιασμένος και για τους δυο τύπους καυσίμων. Γιατί, αν κάποιος πρόκειται να βάλει αέριο στο μέλλον, θα πρέπει να λάβει υπόψη του κι αυτή την παράμετρο.

Δημήτρης

όχι βέβαια, και εκεί πέφτει κλάμα!
"Μα... βάλαμε αέριο και καίμε περισσότερο.....:D:D:D"

Προσωπικά από τα λίγα που έχω δει και τα ακόμα λιγότερα που ξέρω, δεν πιστεύω ότι υπάρχει τέτοιος λέβητας (υπάρχει δλδ αλλά δουλεύει στο αγελαδοκούρεμα... βλέπε με όχι βέλτιστη απόδοση για κάθε καύσιμο)
Στο πετρέλαιο "παίρνουμε" πολλή ακτινοβολία, στο αέριο πολλές διαδρομές, χοντρικά και συγχωρέστε με για το "τσομπάνικον" της απάντησης.

Περικλής

nyannaco
01-10-2008, 12:51:08
Να συνεισφέρω κι εγώ την π@π@ρι@ μου... αφού ο χαλύβδινος έχει το μισό κόστος περίπου, και καλοσυντηρημένος θα με πάει τριάντα χρόνια κατά το Γρηγόρη Α (κάτι θα ξέρει για να το λέει), προτιμάω να πάρω το χαλύβδινο και να τον αλλάξω 10-20-30 χρόνια γρηγορότερα :D
Ετσι θα έχω και καινούριο λέβητα μετά από 30 χρόνια (αν ζω έτσι που καπνίζω κλπ κλπ :(), αντί για ένα πάλαι ποτέ τζαμάτο "μαντεμόσαυρο", που θα αντέχει μεν, αλλά με τί απόδοση;

Νίκος

Nikos Mavrofidis
01-10-2008, 13:19:32
SYNADELFOI KALHMERA,

PHRA SHMERA TO PRWI ENA ENHMERWTIKO TEYXOS THS Viessmann POY
ANAFERETAI STA test POY EGINAN GIA TON LEBHTA Vitoladens 300-C.
EINAI LEBHTAS SYMPYKNWMATWN PETRELAIOY KAI
8A EINAI DYNATON NA KAIEI KAI bio-oil OI DE 8ERMOKRASIA
TWN KAYSAERIWN EINAI TOSO XAMHLH WSTE H KAPNODOXOS NA
MPOREI NA EINAI PLASTIKH.

AKSIZEI TON KOPO NA ENHMERW8EI KANEIS.

Nikos

Nikos

jimos
01-10-2008, 17:20:14
Πολύ ενδιαφέρων λέβητας για μικρές-μέτριες μονοκατοικίες (13-29KW). Τι κόστος να έχει άραγε εν τω Ελλάδι;

Δημήτρης

peris
02-10-2008, 17:38:41

Πολύ ενδιαφέρων λέβητας για μικρές-μέτριες μονοκατοικίες (13-29KW). Τι κόστος να έχει άραγε εν τω Ελλάδι;

Δημήτρης

όσο και η μονοκατοικία!

Περικλής

Nikos Mavrofidis
03-10-2008, 01:42:46
AP` OTI EIDA GYRW STIS 4.000 EUR XWRIS FPA
- TIMH TIMOKATALOGOY.

Nikos

Nikos

gregori
03-10-2008, 03:44:20
Μιλάς για τιμή καταλόγου στην Γερμανία?
Δεν ξέρω πόσο απέχει η τιμή καταλόγου απο την πραγματική τιμή στην Γερμανία αλλά εδώ απέχει...........
Αν δεν έχουν την Ελληνική μ@λ@κι@ και τιμή καταλόγου είναι σχετικά κοντά με την πραγματική συν το φπα συν το να έρθει στην Ελλάδα συν των εισαγωγέων συν των εμπόρων κλπ μέχρι να φθάσει στον αγοραστή που θα φτάσει βρε Νίκο η τιμή για έναν λέβητα 30kw?
Και μην ξεχνάς ότι εδώ 30kw βάζουμε μόνο σε γκαρσονιέρες:D

www.udravlikos.gr

peris
03-10-2008, 14:06:15
και επειδή είναι τακτική ΟΛΩΝ των εταιριών να μας #$%@^#^%, κατά πάσα πιθανότητα η τιμή καταλόγου Ελλάδας θα είναι 2-3 φορές υψηλότερη από αυτήν του εξωτερικού (βλέπε γιαούρτια, γάλατα, κλπ) διότι έχει μεταφορικά με Rolls Royce το κάθε κομμάτι του λέβητα, + θα είναι όπως πάντα και επίχρυσος με διαμαντένια λαγουδάκια....

Περικλής

jimos
03-10-2008, 14:52:01
Και μην ξεχνάς ότι εδώ 30kw βάζουμε μόνο σε γκαρσονιέρες:D

Σωστά, αλλά υποψιάζομαι οτι
- με συνεχή χρήση, ενδοδαπέδια (ή μεγάλα σώματα) και αντιστάθμιση οι Γερμανοί θερμαίνουν ...μικρή πολυκατοικία με τέτοιο λέβητα!
- ίσως αντιστοιχεί σε δικούς μας λέβητες των 50ΚW :D

Αλλά και πάλι 4.000 ευρώ + φπα δεν είναι λίγα. Εστω οτι η πραγματική απόδοση ενός χαλύβδινου είναι 90% και του Viessman 98% (νομίζω κάπου το είδα αυτό). Υπολογίζοντας μέση αύξηση τιμής πετρελαίου 10%/έτος, και σε μια εγκατάσταση με χαλύβδινο που υποθετικά καιει 2000 lt/χρόνο, η απόσβεση του Viessman θα γίνει σε 18 χρόνια περίπου (δεχόμενος την τιμή καταλόγου Γερμανίας συν το φπα) αφού η διαφορά τιμής με ένα χαλύβδινο των 40KW είναι 4300 ευρώ περίπου (!). Δεν συνυπολόγισα το κέρδος από τη μη μονωμένη καπνοδόχο που δεν είναι λίγα λεφτά.

Χμ... Καλό θα ήταν να κατέβαζαν κι άλλο την τιμή. Η μπορεί να ακριβαίνει πιο γρήγορα το πετρέλαιο. Σε πολύ μεγαλύτερες καταναλώσεις από αυτή που ανέφερα (όπου όμως μάλλον η οικοδομή θα είναι μεγαλύτερη και ο λεβητας αυτός πιθανά ανεπαρκής), η απόσβεση θα γίνει προφανώς γρηγορότερα.

Για το περιβαλλοντικό κόστος δεν είμαι και τόσο σίγουρος... Για την κατασκευή ενός μαντεμένιου λέβητα υποθέτω πρέπει να χρησιμοποιείται σημαντικά μεγαλύτερη ποσότητα ενέργειας. Μήπως θα είναι μεγαλύτερη από την εξοικονόμηση πετρελαίου για όλη τη διάρκεια ζωής του; Αλλά αυτό είναι άσχετο με την παρούσα συζήτηση.

Δημήτρης

Nikos Mavrofidis
03-10-2008, 20:04:16
ME 30 kW 8ERMAINEIS PERIPOY 5 - 6 DIAMERISMATA
- ME -12°C MESH EKSWTERIKH 8ERMOKRASIA, YPOLOGISMO
TOY 8ERMIKOY FORTIOY KATA EN 12831, MONWSEIS KATALLHLES
KAI TOYS APARAITHTOYS AYTOMATISMOYS ME ANTISTA8MISH KLP.

OSO GIA THN TIMH O YDRAYLIKOS EXEI SYNH8WS EKPTWSH
25 - 30 % EPI TOY TIMOKATALOGOY KAI 2 - 3 % skonto
AN PLHRWSH ENTOS DYO EBDOMADWN.

GIA TON PELATH BAZEI BAZEI PROSAYKSHSH METAKSY 10 - 15 % GIA KERDOS TOY EPI THS TIMHS AGORAS SYN TA EKSODA EGKATASTASHS SYN FPA.

AYTOS POY 8A KATOIKEI STHN GARSONIERA
ME 30 kW 8A PETAEI TA LEFTA TOY FILE gregori
MESW THS KAPNODOXOY.

Nikos

Nikos

CONSTANTINOS
03-10-2008, 22:10:04
Φίλε Nikos Mavrofidis, παλιά σπίτια είκοσι ετών ή τριάντα ετών πως είναι κατασκευασμένα στην Γερμανία;
Δηλ. όπως εδώ με διπλό τούβλο και άντε στην ανακαίνιση αλουμίνια;
Εάν απαντήσεις ναί ή μας περιγράψεις μια κατασκευή που ομοιάζει με τις Ελληνικές, τότε εξαιρουμένης την μόνωσης πόσες θερμίδες υπολογίζεται σε ένα τέτοιο, τυπικά μέσο σπίτι των 100τμ στην Γερμανία; ( Μία ενδεικτική τιμή για χάρη της κουβέντας από αυτά που σου έχουν τύχει ).

Σε ρωτάω γιατί αφενός δεν μπορεί όλα να είναι μονωμένα εκεί που βρίσκεσαι και αφετέρου βλέπω γενικώς ότι αφού με τα μονωμένα δεν βρίσκουμε άκρη, μήπως μέσω των αμόνωτων βρούμε τις διαφορές των υπολογισμών που εσύ λόγω χώρας είσαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιείς σε σχέση με εμάς τους ντόπιους[B)].

Με εκτίμηση.
Κώστας.

Nikos Mavrofidis
04-10-2008, 01:06:29
FILE CONSTANTINOS,

TO PARADEIGMA MOY AFORA BEBAIA NEOKTISTA KTIRIA.

KTIRIO 20 - 30 8EWREITAI SXETIKA KAINOYRGIO.

BEBAIA POLLA KTIRIA POY EXW ASXOLH8EI EINAI KAI PANW
APO 100 ETWN DIATHRHTEA APO PETRA LAKSEYTH H KAI
PALIOTERA 200-300 ETWN ME KSYLODESIES KAI AXYRO-LASPH.

AN YPARXEI ENDIAFERON MPORW NA SOY STEILW ENA CD PERI SYSTHMATATWN MONWSHS ME TO TAXYDROMEIO OMWS GIATI EINAI POLY MEGALO. AFISE MOY TOTE TH DIEY8YNSH SOY.

KALHNYXTA

Nikos

Nikos

CONSTANTINOS
04-10-2008, 02:56:24
quote:Originally posted by Nikos Mavrofidis

AFISE MOY TOTE TH DIEY8YNSH SOY.
Σε ευχαριστώ για την προθυμία σου.
Θα σε ειδοποιήσω και μόλις το λάβω, θα κάνω διανομή στην Ελλάδα.

Με εκτίμηση.
Κώστας.

Dimitris75
22-10-2008, 14:05:29
Λόγω του οτι ανοίξατε θέμα για κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο λέβητα το οπόιο και αντιπροσωπευώ οφείλω να βάλω τα πράγματα στην σειρά για να μήν παίζουμε ραδιοαρβύλα. Ο διμεταλλικός λέβητας πολύ χαμηλών θερμοκρασιών πετρελαίου με ανοξείδωτο εναλλάκτη για συμπύκνωση καυσαερίων με βαθμο απόδοσης 103% είναι ο vitoladens 300-T και φυσικά είναι απο την εταιρία Viessmann. Η τιμή καταλόγου για τους ενδιαφερόμενους μπορεί να ερωτηθεί απο την εταιρία που τα εισάγει στην΄Ελλάδα (MULTIBETON) ή τους επίσημους αντιπροσώπους. Όσον αφορά τους μεσάζοντες που υπάρχουν μεταξύ του τελικού αγοραστή και του κατασκευαστή (για τα διάφορα που ακούστηκαν) έχω να σας πληροφορήσω οτι είναι ένα απο τα λίγα προϊόντα τα οποία προστατευόνται και πωλούνται ΜΟΝΟ απο την αντιπροσωπεία και το δίκτυο συνεργατών της. Οι λέβητες VIESSMANN είναι ένα ιδιαίτερο προϊόν και γίνεται προσπάθεια να το δουλευούν άτομα τα οποία μπορούν να το στηρίξουν. Κάθε χρόνο οι συνεργάτες της αντιπροσωπείας κάνουμε σεμινάρια και πολλές φορές επισκεπτόμαστε και το εργοστάσιο στην Γερμανία. Άν θέλετε να ψάξετε για &lt;&lt;νταβατζηλίκια&gt;&gt; και καπέλα στις τιμές καλό είναι να ψάξετε σε μαγαζιά που πουλάν βρύσες, λαβομάνα, πλακάκια, υδρομασάζ και φοβερους Γερμανικούς γαρ λέβητες.
Θα σας παρακαλέσω τα σχόλια σας σχετικά με εταιρίες - ανθρώπους και πράγματα να είναι λίγο πιο ήπια και να μήν κατακρίνουμε χωρίς να έχουμε στοιχεία.

CONSTANTINOS
22-10-2008, 17:03:59
Φίλε Dimitris75, αφού σου ξεκαθαρίσω ότι το μόνο πράγμα που αντιπροσωπεύω είναι τον εαυτό μου ( μερικές φορές άσχημα μάλιστα), θα ήθελα να σου πώ ότι δεν είσαι υποχρεωμένος να υπερασπιστείς την τιμή και την υπόληψη της εταιρείας που αντιπροσωπεύεις, πολύ περισσότερο δε όταν το συγκεκριμένο topic είναι πενταετίας.

Θέλω να συμπληρώσεις όμως κάποιες απορίες:

quote:Originally posted by Dimitris75
Λόγω του οτι ανοίξατε θέμα για κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο λέβητα το οπόιο και αντιπροσωπευώ οφείλω να βάλω τα πράγματα στην σειρά για να μήν παίζουμε ραδιοαρβύλα. Ο διμεταλλικός λέβητας πολύ χαμηλών θερμοκρασιών πετρελαίου με ανοξείδωτο εναλλάκτη για συμπύκνωση καυσαερίων με βαθμο απόδοσης 103% είναι ο vitoladens 300-T και φυσικά είναι απο την εταιρία Viessmann. Η τιμή καταλόγου για τους ενδιαφερόμενους μπορεί να ερωτηθεί απο την εταιρία που τα εισάγει στην΄Ελλάδα (MULTIBETON) ή τους επίσημους αντιπροσώπους. Όσον αφορά τους μεσάζοντες που υπάρχουν μεταξύ του τελικού αγοραστή και του κατασκευαστή (για τα διάφορα που ακούστηκαν) έχω να σας πληροφορήσω οτι είναι ένα απο τα λίγα προϊόντα τα οποία προστατευόνται και πωλούνται ΜΟΝΟ απο την αντιπροσωπεία και το δίκτυο συνεργατών της. Οι λέβητες VIESSMANN είναι ένα ιδιαίτερο προϊόν και γίνεται προσπάθεια να το δουλευούν άτομα τα οποία μπορούν να το στηρίξουν. Κάθε χρόνο οι συνεργάτες της αντιπροσωπείας κάνουμε σεμινάρια και πολλές φορές επισκεπτόμαστε και το εργοστάσιο στην Γερμανία. Άν θέλετε να ψάξετε για &lt;&lt;νταβατζηλίκια&gt;&gt; και καπέλα στις τιμές καλό είναι να ψάξετε σε μαγαζιά που πουλάν βρύσες, λαβομάνα, πλακάκια, υδρομασάζ και φοβερους Γερμανικούς γαρ λέβητες.
Θα σας παρακαλέσω τα σχόλια σας σχετικά με εταιρίες - ανθρώπους και πράγματα να είναι λίγο πιο ήπια και να μήν κατακρίνουμε χωρίς να έχουμε στοιχεία.

1) Ο λέβητας που αναφέρεις είναι ένα εξεζητημένο μοντέλο και δεν μπορεί να γίνει κουβέντα επί της ουσίας, λόγω της μικρής σχετικά διείσδυσής του στην αγορά. Γι΄αυτό εάν πάρουμε το πιό "γήϊνο" VITOROND 100 40-50KW με πίνακα Vitotronic 150 KΒ2+ δέκτης εξωτερικού χώρου με αισθητήριο και φίς σύνδεσης και καλύματα, σε ποιά τιμή θα το πάρει ο πελάτης; Δεν θέλω απλώς να μου πείς ένα νούμερο, με ενδιαφέρει και το "γιατί" έχει αυτήν την τιμή.

2) Γράφεις: ότι είναι ένα ιδιαίτερο προϊόν και ότι γίνεται προσπάθεια να το δουλεύουν άτομα που μπορούν να το στηρίξουν.
Αυτό τι σημαίνει; Σημαίνει μήπως ότι ο αδειούχος καυστηρατζής που γνωρίζω χρόνια τώρα δεν μπορεί να το στηρίξει και ότι θα πρέπει να γίνω μέλος ( ως πελάτης ) κάποιου κλειστού club επαγγελματιών;

3) Απ' ότι γνωρίζω σε όλους τους χώρους τα πάντα πωλούνται από τον αντιπρόσωπο μέσω κάποιου δικτύου συνεργατών ( κανάλι ). Τι ιδιαίτερο έχουν οι συνεργάτες της εν λόγω εταιρείας; Δηλαδή τι χρειάζεται κάποιος για να γίνει συνεργάτης;

Με εκτίμηση.
Κώστας.

Dimitris75
22-10-2008, 18:26:25
Φίλε Κώστα. Τα περι vitoladens γράφτηκαν πρίν λίγες μέρες. Δεν υπερασπίζομαι την τιμή και την υπόληψη καμμίας εταιρίας ουτε μιλάω σαν δικηγόρος. Απλά το αν ένας λέβητας έχει 4-5-10 χιλιάδες ευρώ ενώ οι άλλοι έχουν 400 και δωρο 10 τετραγωνικα πλακάκια είναι θέμα καθαρά τιμολογιακής πολιτικης της κάθε εταιρίας. Δέν σημαίνει όμως οτι ο εισαγωγέας τα κουβαλάει με Rolls-Royce ή ο έμπορος καπελώνει το προϊόν με διαμαντένια λαγουδάκια.
Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου :

1) Δεν πρόκειται να σου γράψω την τιμή που θα το πάρει. Όποιος ενδιαφέρεται πάει στην αντιπροσωπεία ή σε επίσημο συνεργάτη και ζητάει προσφορά. Τώρα γιατί έχει την τιμή αυτή μου είναι λίγο δύσκολο να σου εξηγήσω αφου δεν είμαι απο το οικονομικό τμήμα της Viessmann. Το μόνο σίγουρο είναι οτι η συγκεκριμένη εταιρία δέν κάνει τσιγκουνιές με τα υλικά και την ποιότητα κατασκευής. Αν σου φαίνεται ακριβός σε σχέση με τον ανταγωνισμό και εκεί θέλεις να καταλήξεις θα σου πώ απλά οτι δέν είναι ακριβός. Απλα οι άλλοι είναι πιο φθηνοί γενικά. Πήγαινε και δές όλους τους μαντεμένιους λεβητες που γνωρίζεις (χωρις τα καπάκια και την μόνωση) και έλα να δείς απο κοντα και τον συγκεκριμένο και μετα θα μου πεις απο μόνος σου ¨"γιατι" εχει αυτή την τιμή. Όσον αφορα τον Vitoladens μικρη διεισδυτικότητα έχει στην χώρα μας. Ο Γερμανός δέν διανοείται να βάλει απλό λεβητα χωρις συμπυκνώματα.

2)Καταρχάς οι πινακές του (όχι οι απλοι) έχουν ένα manual εκατοντάδων σελίδων με κωδικοποιήσεις. Δέν αποκλείω οτι ο αδειούχος καυστηρατζής που θα ενδιαφερθεί να ασχοληθεί μαζί του δέν θα τα βγάλει εις περάς. Αλλα θέλει να ασχοληθεί? Τώρα όσον αφορα την στήριξη του προϊόντος δέν μίλησα για κλειστό club προς θεού. Ο πελάτης ο οποιος θα προχωρήσει σε μια επένδυση στην συγκεκριμένη εταιρία το κάνει για να εξοικονομήσει χρήματα στο μέλλον. Έτσι πρέπει τα μαγαζιά τα οποια πουλάν το προϊόν να του δώσουν την κατάλληλη λύση για την περίπτωση του. Εμένα για παράδειγμα έρχονται για λέβητα 70.000 θερμίδων για 200 τετραγωνικά και όταν τους μιλάω για 30Kw μένουν άφωνοι.

3) Δυστυχώς στην θέρμανση και Ψύξη δέν είναι έτσι τα πράματα. Δέν υπάρχουν αποκλειστικοι συνεργάτες. Μόνο κάποιες εταιρίες έχουν κύρος και μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη. Εδώ δίνεις προσφορά για λέβητα και έρχεται ο εισαγωγέας και δίνει προσφορά επάνω στην δική σου με τον ίδιο λέβητα που σου πουλάει. Βγαίνει δέ σε τιμη ακόμα πιο κάτω γιατι εσύ θα τον πληρώσεις με επιταγή και ο πελάτης μετρητά. Λέβητες φευγούν χωρίς παραστατικά και πάνε κατευθείαν σε λεβητοστάσια, Ηλιακά που αγοράζω εγώ σαν μαγαζί 600 Ευρώ για παράδειγμα (κομπλέ με ΦΠΑ) , πουλιούνται 500 στον υδραυλικό(μαύρα χωρίς ΦΠΑ) και πηγαίνουν κατευθείαν στον πελάτη ( ο πελάτης βέβαια τα πληρώνει 700€, όσο θα το αγόραζε κι απο μένα με ΦΠΑ - αποδείξεις κτλπ.) Τι να λέμε είναι νοσηρή και άρρωστη η κατάσταση. Δέν χρειάζεται να έχεις κατι το ιδιαίτερο για να γίνεις συνεργάτης αλλά κάποιες βασικές γνώσεις τουλάχιστον σχετικά με το θέμα πρέπει να τις έχεις. Το πιο σημαντικό πάντως που πρέπει να έχεις είναι αγάπη γι αυτο που κάνεις και αίσθημα ευθύνης.

Πάντα Φιλικά

dipoli
22-10-2008, 19:17:00

1. Δεν πρόκειται να σου γράψω την τιμή που θα το πάρει.
2. Ο Γερμανός δέν διανοείται να βάλει απλό λεβητα χωρις συμπυκνώματα.

Πάντα Φιλικά

1. Αφού είσαι αντιπρόσωπος γράψε τουλάχιστον τιμή τιμοκαταλόγου (για τον Vitodens) για να συγκρίνουμε, αλλιώς μπορούμε κάλλιστα να εξακολουθούμε να ψάχνουμε για διαμαντένια λαγουδάκια. :D
Γιατί ρε γμτ αυτή η μυστικοπάθεια με τις τιμές, τόσο μαγειρεμένες είναι στην Ελλάδα; Ο Νίκος απο τη Γερμανία πχ δεν έχει κανένα πρόβλημα να τις ποστάρει.

2. Ο jimos το έγραψε χαρακτηριστικά:

Σωστά, αλλά υποψιάζομαι οτι
- με συνεχή χρήση, ενδοδαπέδια (ή μεγάλα σώματα) και αντιστάθμιση

Ξέρεις πολλές μελέτες με χαμηλή θερμοκρασία προσαγωγής; Αλλιώς τι να τον κάνεις τον λέβητα συμπυκνωμάτων;

3. Δεν απάντησες αν τελικά η απόδοση αξίζει την επένδυση. Αυτό θα έχει πραγματικά αξία για την κουβέντα μας. Δες τι ωραία τα είπε ο jimos:

Αλλά και πάλι 4.000 ευρώ + φπα δεν είναι λίγα. Εστω οτι η πραγματική απόδοση ενός χαλύβδινου είναι 90% και του Viessman 98% (νομίζω κάπου το είδα αυτό). Υπολογίζοντας μέση αύξηση τιμής πετρελαίου 10%/έτος, και σε μια εγκατάσταση με χαλύβδινο που υποθετικά καιει 2000 lt/χρόνο, η απόσβεση του Viessman θα γίνει σε 18 χρόνια περίπου (δεχόμενος την τιμή καταλόγου Γερμανίας συν το φπα) αφού η διαφορά τιμής με ένα χαλύβδινο των 40KW είναι 4300 ευρώ περίπου (!). Δεν συνυπολόγισα το κέρδος από τη μη μονωμένη καπνοδόχο που δεν είναι λίγα λεφτά.

gregori
22-10-2008, 19:49:01
Για αρχή θέλω να σε καλωσορίσω στο φόρουμ...
Μου άρεσε η δυναμική εμφάνισή σου.
Διάβασα τα πόστ σου προσεχτικά και τα βρήκα πολύ ενδιαφέρων.
Θεωρώ πως θα μας βοηθήσεις στο φόρουμ...και στην πορεία θα σε ρωτήσω αρκετά.
Μου άρεσε επίσης ότι ανέφερες ότι ασχολείσαι με το εμπόριο και νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο ότι έχεις το ίδιο μικρόβιο που έχουμε εδώ μέσα να ανταλλάσσουμε απόψεις και να μαθαίνουμε ο ένας απο το άλλον.
Η αλήθεια είναι πως έχεις να ακούσεις με την τσαντίλα που έχουμε με τους έμπορους αντιπροσόπου κλπ ...
Εσύ θα την πληρώσεις:D
Πλάκα κάνω.

Μου τα χαλάς με το παρακάτω σχετικά με την τιμή καταλόγου:D
Για να καταλάβω διαφωνείς?

Εγώ αυτό που λέω το συναντάω χρόνια τώρα.....
Βολεύει τους εμπόρους και καλά να παρουσιάζουν στον πελάτη ότι του κάνουν έκπτωση 30-40 και 50% απο την τιμή καταλόγου...
Ας πούμε ότι για τους viessman δεν ξέρω πράγματι μιας και δεν έχω αγοράσει ποτέ...
Αλλά θα ξαφνιαζόμουν αν η πραγματική τιμή ήταν κοντά στην καταλόγου....

Το να επαληθεύσουμε πόσο είναι η πραγματική αξία ενός λέβητα στην Γερμανία και πόσο στην Ελλάδα δεν είναι και δύσκολο...

Και παιδιά οκ...Καλή η οικολογία καλή η εξοικονόμηση ενέργειας αλλά το θέμα είναι αυτό που λέει ο Dipoli για μένα....
Θα εξοικονομήσω χρήμα με έναν ακριβό λέβητα? Πότε και πόσο?
Μην το κάνουμε σαν ορισμένους που θέλουν μαζεύουν τα νερά της βροχής αλλά το υδρομασαζ υδρομασαζ....:D

quote:Μιλάς για τιμή καταλόγου στην Γερμανία?
Δεν ξέρω πόσο απέχει η τιμή καταλόγου απο την πραγματική τιμή στην Γερμανία αλλά εδώ απέχει...........
Αν δεν έχουν την Ελληνική μ@λ@κι@ και τιμή καταλόγου είναι σχετικά κοντά με την πραγματική συν το φπα συν το να έρθει στην Ελλάδα συν των εισαγωγέων συν των εμπόρων κλπ μέχρι να φθάσει στον αγοραστή που θα φτάσει βρε Νίκο η τιμή για έναν λέβητα 30kw?
Και μην ξεχνάς ότι εδώ 30kw βάζουμε μόνο σε γκαρσονιέρες.

www.udravlikos.gr

dipoli
22-10-2008, 20:02:56
Δεν είπα οτι είναι δύσκολο, αλλα πρέπει να ακουστεί δημόσια αφού έγινε η κουβέντα ώστε να καταλήξουμε σε συμπέρασμα.

CONSTANTINOS
22-10-2008, 22:06:29
Φίλε Κώστα. Τα περι vitoladens γράφτηκαν πρίν λίγες μέρες. Δεν υπερασπίζομαι την τιμή και την υπόληψη καμμίας εταιρίας ουτε μιλάω σαν δικηγόρος. Απλά το αν ένας λέβητας έχει 4-5-10 χιλιάδες ευρώ ενώ οι άλλοι έχουν 400 και δωρο 10 τετραγωνικα πλακάκια είναι θέμα καθαρά τιμολογιακής πολιτικης της κάθε εταιρίας. Δέν σημαίνει όμως οτι ο εισαγωγέας τα κουβαλάει με Rolls-Royce ή ο έμπορος καπελώνει το προϊόν με διαμαντένια λαγουδάκια.

Δεκτό. Με μια μικρή ένσταση. Αξίζουν τα πολλαπλά χρήματα για 5 ποσοστιαίες μονάδες απόδοσης; Μην σου κάνει εντύπωση. Παρόμοιο είναι και το ερώτημα: Αξίζει η τριπλάσια τιμή οποιουδήποτε αυτοκινήτου που κινείται με υδρογόνο για να έχουμε καθαρότερο περιβάλλον κλπ;

Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου :

1) Δεν πρόκειται να σου γράψω την τιμή που θα το πάρει. Όποιος ενδιαφέρεται πάει στην αντιπροσωπεία ή σε επίσημο συνεργάτη και ζητάει προσφορά. Τώρα γιατί έχει την τιμή αυτή μου είναι λίγο δύσκολο να σου εξηγήσω αφου δεν είμαι απο το οικονομικό τμήμα της Viessmann. Το μόνο σίγουρο είναι οτι η συγκεκριμένη εταιρία δέν κάνει τσιγκουνιές με τα υλικά και την ποιότητα κατασκευής. Αν σου φαίνεται ακριβός σε σχέση με τον ανταγωνισμό και εκεί θέλεις να καταλήξεις θα σου πώ απλά οτι δέν είναι ακριβός. Απλα οι άλλοι είναι πιο φθηνοί γενικά. Πήγαινε και δές όλους τους μαντεμένιους λεβητες που γνωρίζεις (χωρις τα καπάκια και την μόνωση) και έλα να δείς απο κοντα και τον συγκεκριμένο και μετα θα μου πεις απο μόνος σου ¨"γιατι" εχει αυτή την τιμή. Όσον αφορα τον Vitoladens μικρη διεισδυτικότητα έχει στην χώρα μας. Ο Γερμανός δέν διανοείται να βάλει απλό λεβητα χωρις συμπυκνώματα.

Αν είχες ιστοσελίδα ( που μπορεί να έχεις ) θα ήταν πολύ πιθανό να είχες ποστάρει και τον τιμοκατάλογο. Εδώ για χάρη της κουβέντας δεν γράφεις μια τιμή για συγκεκριμένο λέβητα που σε ρώτησα. Έστω τιμοκαταλόγου. Την ίδια απάντηση ( φαντάζομαι ) δίνει και η αντιπροσωπεία της jaguar "Οι άλλοι είναι φθηνοί" ( ώρα είναι να μου πείς ότι έχεις jaguar :D ). Αυτή η απάντηση όμως σαν καταναλωτή με αφήνει αδιάφορο. Δεν κατηγορώ την μικρή διεισδυτικότητα κάποιου μοντέλου. Απλά επειδή είναι μικρή δεν υπάρχει αρκετή εμπειρία από τους συνφορουμίτες, οπότε τι σόι κουβέντα να κάνουμε; Ωραία. Πόσο κάνει σε περίπτωση βλάβης να αγοράσω μόνο τον συμπυκνωτή ( δεν ξέρω πως το λέτε ); Υπάρχει μια μεταβατικότητα στην χώρα μας. Εάν σε 6 χρόνια βάλω φυσικό αέριο τι θα κάνω; Αλλάζει ο συμπυκνωτής και βάζω αερίου ή αλλάζω λέβητα;

2)Καταρχάς οι πινακές του (όχι οι απλοι) έχουν ένα manual εκατοντάδων σελίδων με κωδικοποιήσεις. Δέν αποκλείω οτι ο αδειούχος καυστηρατζής που θα ενδιαφερθεί να ασχοληθεί μαζί του δέν θα τα βγάλει εις περάς. Αλλα θέλει να ασχοληθεί? Τώρα όσον αφορα την στήριξη του προϊόντος δέν μίλησα για κλειστό club προς θεού. Ο πελάτης ο οποιος θα προχωρήσει σε μια επένδυση στην συγκεκριμένη εταιρία το κάνει για να εξοικονομήσει χρήματα στο μέλλον. Έτσι πρέπει τα μαγαζιά τα οποια πουλάν το προϊόν να του δώσουν την κατάλληλη λύση για την περίπτωση του. Εμένα για παράδειγμα έρχονται για λέβητα 70.000 θερμίδων για 200 τετραγωνικά και όταν τους μιλάω για 30Kw μένουν άφωνοι.

Για να μην νομίζεις ότι αερολογώ, εάν αγόραζα κάτι για την περίπτωσή μου θα έπαιρνα τον VITOTRONIC 200 SYSTEM VERSION 3. Οk;
Δύο μόνο σελίδες με ενδιαφέρουν.
Εξήγησέ μου γιατί αξίζει τόσο. Έχει περισσότερη τεχνολογία από μια απλή τηλεόραση; Να σου πώ γιατί κάνει τόσο;
Ο λόγος είναι η χώρα κατασκευής. Εάν κατασκευαζόταν στην ίδια χώρα που φτιάχτηκε ο επεξεργαστής του Η/Υ σου θα είχε το 1/4 της τιμής. Τώρα τι να κάνω εγώ; Να πληρώσω το έλλειμμα της διοίκησης της εταιρείας; Συγνώμη που μακρηγορώ, αλλά ο μικρός και ασήμαντος υποφαινόμενος για άσχετους λόγους δεν αποφάσισα να κάνω κάτι στην Ινδία, και η μεγάλη εταιρεία δεν μπορεί; Μπορεί φυσικά, αλλά δεν θέλει. Γιατί δεν θέλει; Μήπως επειδή θα χάσει έργα του Γερμανικού δημοσίου; Λέμε τώρα.

Να το θέσω διαφορετικά. Επειδή φαντάζομαι ότι δεν μιλάμε για βίλες κλπ τότε πως σου φαίνεται το πιό ακριβό εξάρτημα σε μια πολυκατοικία να είναι ο πίνακας του λέβητα;
Μπορεί να το πάρω επειδή είμαι τρελός. Αλλά βάσει λογικής;

Έρχεται; Ποιός έρχεται; Ο πελάτης, και μάλιστα αυτός που είδε φως και μπήκε. Δεν μπορεί κάποιος με σοβαρή μελέτη στα χέρια του να ζητάει 81,40kw και εσύ να του λές 30Kw. Μην τρελαθούμε. Πλήρωσα και έμαθα κάτι. Όσο για τα μαγαζιά γράφω παρακάτω.

3) Δυστυχώς στην θέρμανση και Ψύξη δέν είναι έτσι τα πράματα. Δέν υπάρχουν αποκλειστικοι συνεργάτες. Μόνο κάποιες εταιρίες έχουν κύρος και μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη. Εδώ δίνεις προσφορά για λέβητα και έρχεται ο εισαγωγέας και δίνει προσφορά επάνω στην δική σου με τον ίδιο λέβητα που σου πουλάει. Βγαίνει δέ σε τιμη ακόμα πιο κάτω γιατι εσύ θα τον πληρώσεις με επιταγή και ο πελάτης μετρητά. Λέβητες φευγούν χωρίς παραστατικά και πάνε κατευθείαν σε λεβητοστάσια, Ηλιακά που αγοράζω εγώ σαν μαγαζί 600 Ευρώ για παράδειγμα (κομπλέ με ΦΠΑ) , πουλιούνται 500 στον υδραυλικό(μαύρα χωρίς ΦΠΑ) και πηγαίνουν κατευθείαν στον πελάτη ( ο πελάτης βέβαια τα πληρώνει 700€, όσο θα το αγόραζε κι απο μένα με ΦΠΑ - αποδείξεις κτλπ.) Τι να λέμε είναι νοσηρή και άρρωστη η κατάσταση. Δέν χρειάζεται να έχεις κατι το ιδιαίτερο για να γίνεις συνεργάτης αλλά κάποιες βασικές γνώσεις τουλάχιστον σχετικά με το θέμα πρέπει να τις έχεις. Το πιο σημαντικό πάντως που πρέπει να έχεις είναι αγάπη γι αυτο που κάνεις και αίσθημα ευθύνης.

Εδώ μιλάς γενικώς. Γενικά συμβαίνουν τα πάντα. Τα ξέρουμε. Ειδικά όμως με την εταιρεία που συνεργάζεσαι δεν λές κουβέντα. Οφείλω να σου πω ότι στους συνεργάτες που αναφέρει η εν λόγω εταιρεία στην ιστοσελίδα της υπάρχουν και πολλές γυναίκες. Δεν το γράφω υποτιμητικά γι΄αυτές αλλά τυγχάνει σε 2 περιπτώσεις να γνωρίζω ότι ουδεμία σχέση έχουν με τον χώρο. Σύμφωνοι; Επίσης όταν λέμε "Κάποιος & ΥΙΟΣ ΟΕ" τι σημαίνει; Επαγγελματική αποκατάσταση στο παιδί σημαίνει κατά την γνώμη μου και τίποτε άλλο. Ούτε βασικές γνώσεις, ούτε αγάπη, ούτε αισθήματα κλπ.

Πάντα Φιλικά

Φίλε Dimitris75 έπεσες σε άσχημη συναστρία. Άμα μας γνωρίσεις περισσότερο θα καταλάβεις. Έχουμε στήσει μηχανολόγους στον τοίχο, έχουμε λιώσει υδραυλικούς, έχουμε λιανίσει ροές, έχουμε τσακίσει λογιστές. Απλά τώρα κριτικάρουμε το γιατί κάνει τόσο αυτό το πράγμα, όπως επίσης και ότι δεν υπάρχει μόνο μία οπτική.

Υ.Γ. 1) Γνωρίζω ότι όλες οι μεγάλες εταιρείες μαζεύουν στοιχεία πωλήσεων. Μην νομίζετε ότι μιλώ μόνο για την εταιρεία του Dimitris75.
Μόλις μάθουν ή διαπιστώσουν ότι ο συνεργάτης τους πουλά κατ΄επανάληψη με 10% κέρδος έρχονται και τραβάνε αυτί. Γι΄αυτό στο τηλέφωνο όλοι δίνουν τιμή καταλόγου. Άμα πάς στο μαγαζί με το μαρούλι στην τσέπη τότε δεν πιστεύεις στα δικά σου αυτιά με αυτά που ακούς.

Με εκτίμηση.
Κώστας.

Dimitris75
22-10-2008, 22:12:46
dipoli : Επειδή είμαι στο σπίτι και δέν θυμάμαι τιμές σου υπόσχομαι οτι αύριο θα τίς έχεις. Δέν είναι μυστικό οι τιμες των VIESSMANN είναι πολύ εύκολο να μάθεις απλά με ένα τηλέφωνο.Οι διμεταλλικοί λέβητες πολυ χαμηλών θερμοκρασιών προτείνονται σε ενδοδαπεδια θέρμανση και φυσικά με αντιστάθμιση. Τώρα για το άν αξίζει να επενδύσεις σε έναν τετοιο λέβητα πρέπει να γνωρίζουμε και το σύνολο της εγκατάστασης που έχουμε. Το μόνο σίγουρο είναι οτι άν έχεις ενδοδαπέδια δυστυχώς ή ευτυχώς οι Vitola είναι μονόδρομος.

gregori : καλώς σας βρήκα. Πραγματικά θέλω να βοηθήσω όσο και να ανταλλάξω απόψεις και να μάθω απο τους άλλους. Άν έχετε τσαντίλα με τους εμπόρους είμαι έτοιμος να σας ακούσω και να αμυνθώ. Απλά να ξέρετε οτι δέν είμαι ένας απλός έμπορος αλλά και μάχιμος μηχανικος [:p].:D Το ταμείο μου δέν ειναι το ΟΑΕΕ αλλα το ΤΣΜΕΔΕ και συμμετέχω κανονικά στις κινητοποιήσεις:D και στον αγώνα[}:)]των μηχανικών. Ας πάμε και στις καταραμένες τις τιμες.Η τιμή καταλόγου είναι τέτοια ωστε να μπορεί ο εκάστοτε αντιπρόσωπος να &lt;&lt;παίζει&gt;&gt; με τις εκπτώσεις. Βγάζει λοιπον έναν κατάλογο και κάνει απο 70% έκπτωση (ναί υπάρχουν και τετοιες) μέχρι 20% (πιο κάτω δεν έχω δει) για τις τιμές χονδρικής. Αυτό συμβαίνει γιατι μας βοηθάει σε τυχόν αυξήσεις (μειώσεις σπάνια) να μήν αλλάζουν καταλόγους αλλά εκπτώσεις. Δλδ. άν ο προμηθευτής μας έχει δωσει έκπτωση 50% επι του καταλόγου σε ενδεχόμενη αύξηση τιμών κρατάει σταθερά την τιμή καταλόγου και το 50% το κάνει 45%. Έτσι ο πελάτης λιανικής πάει στο μαγαζί και ακούει έκπτωση 40 και 50 και ακούγεται γελοίο. Δέν μπορούμε συνέχεια να κάνουμε δικούς μας καταλόγους και μας βολευει να διαμορφώνουμε το περιθώριο κέρδους μας δίνοντας ένα ποσοστό έκπτωσης στην τιμή καταλόγου.
Άν ποτε βρεθούμε θα σας τα ξεράσω όλα. Το υπόσχομαι [B)][B)]

CONSTANTINOS : Το έχουμε ανοίξει τόσο πολύ το θέμα που δέν συμμαζευεται. Προτιμώ να τα πούμε απο κοντά καποια στιγμή. Δέν σε αδικώ σε πολλά έχεις δίκιο αλλά μήν τα βάζεις όλα σε ένα τσουβάλι.

CONSTANTINOS
22-10-2008, 22:41:38
Προτιμώ να τα πούμε απο κοντά καποια στιγμή.Για ενημέρωση: WANTED DEAD (http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1973)
και για συμμετοχή: OR ALIVE (http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2216)

Με εκτίμηση.
Κώστας.

Dimitris75
23-10-2008, 09:52:24
Ο λέβητας Vitoladens 300-T (28.9 Kw για (50/30C)και 27 Kw για (80/60C)) έχει τιμή καταλόγου 3405 χώρις ΦΠΑ. Σε αυτή την τιμή μήν περιμένετε τις εξωφρενικές εκπτώσεις τών 40-50-60% αλλά κάποια λογική έκπτωση θα μπορεί να γίνει. Ο πραγματικός βαθμός του Vitoladens είναι 103% και του Vitola χωρίς τον εναλλάκτη συμπύκνωσης 96%. Η δέ τιμή του απλού Vitola για ισχύ 27-34Kw είναι 1692.
Κάντε τους υπολογισμούς σας τώρα [8D]

peris
23-10-2008, 11:09:19
τους κάναμε, τους κάναμε...
Εμένα πάντω μου αρέσει ΠΑΝΤΟΤΕ να κάνω και απλούς υπολογισμούς του είδους:
Πότε θα πάρω 103% από ένα λέβητα?
Ποιά η διαφορά της απόδοσης ενός καταπληκτικού κομματιού από ένα πολύ καλό? (ο γαμ..τος θα είναι στο 95% μετρημένος και ο απλός στο 92% μήπως???) Τι αντίκτυπο θα έχει αυτό το 3% στους 2 τόννους το χρόνο? Κάπου 60 λίτρα? Με πόσο το πετρέλαιο? Με 0.70 δλδ 42€ το χρόνο?
Στις πόσες δεκαετίες θα γίνει απόσβεση διαφοράς (εάν γίνει ποτέ?) Σε 2 ??? Αξίζει άραγε?

Είναι μια υποθετική κατάσταση βγαλμένη από τη ζωή και στηρίζεται σε κάτι καταλόγους που ήρθαν από τη Γερμανία και κάτι άλλους που παίζουν στη Ελλαδίτσα μας (ΟΧΙ ΓΙΑ Viessmann) και είδα κάτι ατμοφαιρικά αερίου, εξαιρετικά μαντέμια, να πωλούνται στο δεκαχίλιαρο!!!
Και δεν παίρνω ένα αυτοκίνητο να κάθομαι μέσα και να βάζω το καλοριφέρ:D

Κανένα υλικό δεν το αγοράζεις όμως με γνώμονα μόνο της απόσβεση.
Το αγοράζεις επειδή:
-Το γουστάρεις
-Σε αναστατώνει
-Είσαι κολλητός με τον έμπορο
-Πιστεύεις ότι παράγχθηκε με περιβαλλοντική συνείδηση
-Θέλεις να τρομάξεις τον καυστηρατζή
-κλπ κλπ

Περικλής

nyannaco
23-10-2008, 11:34:55
Περικλή, θα συμφωνήσω απόλυτα με την προσέγγισή σου. Καταντάω μονότονος αλλά θα το ξαναπώ για πολλοστή φορά: η εγκατάσταση πρέπει να εξετάζεται και οικονομοτεχνικά σε βάθος 20ετίας κατά τη γνώμη μου.
Και για να το πάω ένα βήμα παραπέρα, αν πρόκειται στα 20 χρόνια να έρθω ίσα βάρκα ίσα νερά, θα προτιμήσω την εκδοχή με το φθηνότερο λέβητα, που θα μου αφήνει και περισσότερα περιθώρια να τον αντικαταστήσω νωρίτερα αν εν τω μεταξύ η τεχνολογία κάνει σοβαρά βήματα ή αλλάξουν τελείως οι ισορροπίες στην αγορά ενέργειας (και τα δύο καθόλου απίθανα). Το σκεπτικό δεν είναι τεχνικό, είναι καθαρά οικονομικό: σε ασταθές περιβάλλον προτιμώ τη μικρότερη αρχική επένδυση από όσες θα μου δώσουν την ίδια τελική απόδοση στην αναμενόμενη διάρκεια ζωής της, συνυπολογιζομένου και του κόστους λειτουργίας.

Και να προσθέσω στη λίστα των λόγων για τους οποίους αγοράζεις ένα υλικό:
- Επειδή ως αδαής / ημιμαθής παραμυθιάζεσαι εύκολα
- Επειδή το έχει βάλει ο γαμπρός της συνυφάδας σου και είναι τζαμάτο
Μπορεί να μην ισχύουν για τους forumίτες εδώ, αλλά δεν είμαστε η αγορά, είμαστε μια ισχνή μειοψηφία.

Νίκος

Dimitris75
23-10-2008, 11:45:17
Για τον λόγο αυτό υπάρχει η ελέυθερη αγορά φιλέ peris. Άν ήταν όλα έτσι απλά και βγάζαμε αποτέλεσμα με μια απλή μέθοδο των τριών τότε θα είχαμε όλοι τον φοβερό χαλύβδινο 30.000Kcal/h με τα σύρματα για περιοριστές και ταμπελάκι απόδοσης 92% Γερμανικής Τεχνολογίας (εεεε? και που κατασκευάζετε? και το 92% πώς βγαίνει?)τιμής καταλόγου 480 € και έκπτωση που φτάνει τα 30-40-50%. Η συζήτηση αρχίζει να μοιάζει με τους τσακωμούς που είχαμε πιτσιρικάδες για τα ποδήλατα , τα μηχανάκια και μέχρι τώρα για τα αυτοκίνητα. Συμφωνώ ότι δέν αγοράζεις κάτι με γνώμονα μόνο την απόσβεση και επαυξάνω και σάν οικονομικότερη λύση απο το αυτοκίνητο σου και το καλοριφέρ που έχει ένα κάρο μειονεκτήματα (καθε τόσο πρέπει να πατάς γκάζι για να μήν λειτουργει στο ρελαντί, μαζευείς ανώμαλους τριγύρω και τους απογοητεύεις, αυτα που θα εξοικόνομήσεις θα τα φάς σε φυσικοθεραπευτές και πολλά άλλα). Εγώ θα αντιπροτείνω να κυκλοφοράμε με τις παλιές γούνες βιζόν που όλο και κάπου κρυμμένες θα τις έχουν στήν οικογένεια.

CONSTANTINOS
23-10-2008, 12:05:50
Είμαστε και εμείς των άκρων. Μιλάμε για το πιό ακριβό και για το πιό φθηνό ταυτόχρονα.

Εάν Dimitris75 συγκρίνεις κάποιο της Viessmann με το αδελφάκι Tasso τι γίνεται; Πως θα δικαιολογήσουμε τα 1000 πλέον ευρά;

Με εκτίμηση.
Κώστας.

Dimitris75
23-10-2008, 12:15:51
quote:Originally posted by CONSTANTINOS

Είμαστε και εμείς των άκρων. Μιλάμε για το πιό ακριβό και για το πιό φθηνό ταυτόχρονα.

Εάν Dimitris75 συγκρίνεις κάποιο της Viessmann με το αδελφάκι Tasso τι γίνεται; Πως θα δικαιολογήσουμε τα 1000 πλέον ευρά;

Με εκτίμηση.
Κώστας.

Δέν ξέρω να παρουσιάζει η VIESSMANN την εταιρία TASSO σάν αδερφάκι της. Ούτε έχω δει καμμιά αναφορά. Μερικές ερωτήσεις :
1) Υπάρχει διμεταλλικός TASSO?
2) Πού έχουν τα χυτήρια?
3) Τί καλούπια χρησιμοποιούν?
4) Τα υλικά είναι τα ίδια?

Δουλευώ μια τούρκικη εταιρία που έχει ίδια φέτα σε σχήμα με τους λέβητες Γερμανικής εταιρίας με μπλέ καπάκια. Να λέω κι εγώ οτι είναι αδερφάκι τους?

CONSTANTINOS
23-10-2008, 13:00:17

Δέν ξέρω να παρουσιάζει η VIESSMANN την εταιρία TASSO σάν αδερφάκι της. Ούτε έχω δει καμμιά αναφορά. Μερικές ερωτήσεις :
1) Υπάρχει διμεταλλικός TASSO?
2) Πού έχουν τα χυτήρια?
3) Τί καλούπια χρησιμοποιούν?
4) Τα υλικά είναι τα ίδια?

Δουλευώ μια τούρκικη εταιρία που έχει ίδια φέτα σε σχήμα με τους λέβητες Γερμανικής εταιρίας με μπλέ καπάκια. Να λέω κι εγώ οτι είναι αδερφάκι τους?

1) Η Viessmann μόνο διμεταλλικούς έχει; VITOROND 100 (http://www.multibeton.gr/product.asp?lang=&category=22&id=48)
2) Στην Γερμανία VIESSMANN & TASSO (http://www.weso.de) εάν γυρίσεις όλο το site θα επιβεβαιώσεις ότι δεν πρέπει να πάω σε οφθαλμίατρο. Πάτα στο link με την Ελληνική σημαία. Κοίτα όμως και την Γερμανική σημαία.
3) Για τα <s>καλοπύπια</s> καλούπια δεν ξέρω.
4) Όχι. Το ένα αποδίδει 94,5% και το άλλο 90 ή 91%.

Με εκτίμηση.
Κώστας.

Dimitris75
23-10-2008, 13:22:30
Φίλε Κωνσταντίνε.
Το χυτήριο WESO έχει εξαγοραστεί απο την VIESSMANN to 1978. Φτιάχνει υψηλής ποιότητας χυτά ακόμα και για την John Deere με τα τρακτέρ. Δέν μου λέει κάτι. Το μοντέλο VITOROND 100 που αναφέρεις δέν έχει απ'οσο ξέρω όμοιο του σε άλλη εταιρία. Άν γνωρίζεις καποιο μοντέλο που έστω λίγο μοιάζει πέστο μου να το τσεκάρω. Έκανα googling με την λέξη TASSO και βρήκα μόνο έναν έλληνα εισαγωγέα/αντιπρόσωπο. Τί παμε να συγκρίνουμε τώρα δέν μπορω να καταλάβω ειλικρινά.

dipoli
23-10-2008, 13:27:22
WESO - το όνομα αυτό είναι συνώνυμο για υψηλής ποιότητας μαντεμένιους λέβητες „Made in Germany“.
Καθόλου παράξενο, διότι η WESO εδώ και περισσότερα από 25 χρόνια είναι η εξειδικευμένη εταιρία για μαντεμένους λέβητες μέσα στο όμιλο εταιριών Viessmann, η οποία όσον αφορά την τεχνολογία θέρμανσης είναι γνωστή για τις πρωτοποριακές της λύσεις.

Για την ελληνική αγορά η εταιρία WESO κατασκευάζει υψηλής ποιότητας λέβητες, οι οποίοι πωλούνται από την εταιρία Κατσαφάνας με την παραδοσιακή επωνυμία TASSO.

Aπό το site της WESO αν πιέσεις την ελληνική σημαία.
Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ο θάλαμος κάυσης του TASSO είναι αντίγραφο του VEISSMANN όπως πχ ΠΥΡΚΑΛ και YGNIS. Ούτε οτι έχει τις μονώσεις και την παοιότητα κατασκευής του τελευταίου. Σημαίνει όμως ότι υπάρχουν κάποια υψηλά στάνταρς κατασκευής και ποιότητας υλικού.

CONSTANTINOS
23-10-2008, 13:29:50
Πάτησες στο link με την Ελληνική σημαία; Εάν το κάνεις θα δείς ότι εκεί φτιάχνεται και ο TASSO.
Συγκρίνουμε τον TASSO με 90 ή 91% απόδοση και τον VITOROND 100 με 94,5% και 1000 επιπλέον ευρώ.

Με εκτίμηση.
Κώστας.

Dimitris75
23-10-2008, 13:39:16

Πάτησες στο link με την Ελληνική σημαία; Εάν το κάνεις θα δείς ότι εκεί φτιάχνεται και ο TASSO.
Συγκρίνουμε τον TASSO με 90 ή 91% απόδοση και τον VITOROND 100 με 94,5% και 1000 επιπλέον ευρώ.

Με εκτίμηση.
Κώστας.

Δέν μπορώ να ακολουθήσω την λογική σου δυστηχώς. Γιατι να πάς να αγοράσεις το μερτσέντες με 180 άλογα αφου με τα μισά λεφτά παίρνεις παραπάνω άλογα και mp3 ραδιοσιντί και 5 χρονια δωρεάν σέρβις και εγγύηση. Μην ρωτάς εμένα , σαν φοροτεχνικός που είσαι γνωρίζεις παραπάνω πράγματα απο θέματα κόστους/ζήτησης και διαμόρφωσης τιμής.

nyannaco
23-10-2008, 13:54:57
Αν μου επιτρέπετε την παρέμβαση, αντιλαμβάνομαι την κατάσταση ως εξής: έχουμε να συγκρίνουμε δύο (λίγο ή πολύ δεν έχει σημασία) διαφορετικά προϊόντα, και να αποφασίσουμε ποιό θα αγοράσουμε, με δεδομένη διαφορά τιμής, αλλά και με δεδομένο ότι και τα δύο θα κάνουν τη δουλειά τους - με τον ίδιο τρόπο που και η Mercedes και το Hyundai θα με πάνε σπίτι μου.
Εχουμε και λέμε λοιπόν:
1) Καταγράφουμε τα κριτήρια πάνω στα οποία θα αξιολογήσουμε τα δύο προϊόντα
2) Καταγράφουμε τη σχετική βαρύτητα του κάθε κριτηρίου (άθροισμα 100%)
3) Εξετάζουμε τα προϊόντα και βαθμολογούμε το καθένα σε κάθε επιμέρους κριτήριο
(τα κριτήρια βέβαια περιλαμβάνουν και τα κόστη απόκτησης και τα λειτουργικά).
Αφού ολοκληρώσουμε τη διαδικασία, κάνουμε τις πράξεις και βγάζουμε το σταθμικό μέσο όρο της βαθμολογίας για κάθε προϊόν, και επιλέγουμε αυτό με τη μεγαλύτερη.

Στεγνή μεθοδολογία. Επειδή όμως το βήμα 2 είναι καθαρά υποκειμενικό, δεν βγάζουμε όλοι το ίδιο αποτέλεσμα! Η όλη κουβέντα λοιπόν γίνεται πάνω στη βαρύτητα ως προς το κάθε κριτήριο. Λογικό, αλλά και ατελέσφορο στο βαθμό που ο καθένας έχει διαφορετική αντίληψη και προτεραιότητες. Το κέρδος παραμένει η συζήτηση και ό,τι μάθουμε από αυτή.

Νίκος

CONSTANTINOS
23-10-2008, 14:19:26
Το μοντέλο VITOROND 100 που αναφέρεις δέν έχει απ'οσο ξέρω όμοιο του σε άλλη εταιρία.
Αυτό δεν το κατάλαβα. Μπορείς να το αναλύσεις περισσότερο και μετά τίποτε άλλο.....

Μην ρωτάς εμένα , σαν φοροτεχνικός που είσαι γνωρίζεις παραπάνω πράγματα απο θέματα κόστους/ζήτησης και διαμόρφωσης τιμής.
.....γιατί από ότι είδα πέταξες την μπάλα στην εξέδρα. :)

Με εκτίμηση.
Κώστας.

Dimitris75
23-10-2008, 15:08:33

Το μοντέλο VITOROND 100 που αναφέρεις δέν έχει απ'οσο ξέρω όμοιο του σε άλλη εταιρία.
Αυτό δεν το κατάλαβα. Μπορείς να το αναλύσεις περισσότερο και μετά τίποτε άλλο.....

Μην ρωτάς εμένα , σαν φοροτεχνικός που είσαι γνωρίζεις παραπάνω πράγματα απο θέματα κόστους/ζήτησης και διαμόρφωσης τιμής.
.....γιατί από ότι είδα πέταξες την μπάλα στην εξέδρα. :)

Με εκτίμηση.
Κώστας.

Εννοώ λέβητα που να έχει ακριβώς την ίδια φέτα με τον Vitorond 100 άν γνωρίζεις σε σχήμα τουλάχιστον (να βγαίνουν απο το ίδιο καλούπι).
Εκτέλεσε το πλάγιο και μήν κάνεις καθυστερήσεις [:p]

peris
23-10-2008, 15:58:07
φωτιές άναψα πάλι ο π...ης:D

Περικλής

Dimitris75
23-10-2008, 16:15:51
quote:Originally posted by dipoli

WESO - το όνομα αυτό είναι συνώνυμο για υψηλής ποιότητας μαντεμένιους λέβητες „Made in Germany“.
Καθόλου παράξενο, διότι η WESO εδώ και περισσότερα από 25 χρόνια είναι η εξειδικευμένη εταιρία για μαντεμένους λέβητες μέσα στο όμιλο εταιριών Viessmann, η οποία όσον αφορά την τεχνολογία θέρμανσης είναι γνωστή για τις πρωτοποριακές της λύσεις.

Για την ελληνική αγορά η εταιρία WESO κατασκευάζει υψηλής ποιότητας λέβητες, οι οποίοι πωλούνται από την εταιρία Κατσαφάνας με την παραδοσιακή επωνυμία TASSO.

Aπό το site της WESO αν πιέσεις την ελληνική σημαία.
Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ο θάλαμος κάυσης του TASSO είναι αντίγραφο του VEISSMANN όπως πχ ΠΥΡΚΑΛ και YGNIS. Ούτε οτι έχει τις μονώσεις και την παοιότητα κατασκευής του τελευταίου. Σημαίνει όμως ότι υπάρχουν κάποια υψηλά στάνταρς κατασκευής και ποιότητας υλικού.

Σόρρυ για την καθυστέρηση της απάντησης αλλά μάλλον γράφαμε ταυτόχρονα. Δέν κρίνω τον λέβητα που μου άναφέρετε. Αν με ρωτήσεις θα σου πώ δέν ξέρω δέν απαντώ. Ούτε τιμές γνωρίζω ούτε τίποτα. Άν ο εισαγωγέας/κατασκευαστής/αντιπρόσωπος/πωλήτης υποστηρίζει οτι φτιάχνεται στο WESO εμένα καρφάκι δέν μου καίγεται. Φτιάχνω και εγώ ενα καλούπι και το στέλνω στο WESO, να μου βγάζει φέτες με το κιλό. Λεφτά θα πάρει και όχι δέν θα πεί. Τι σημαίνει? Οτί είμαι πλέον αδερφάκι του VIESSMANN επειδη μας &lt;&lt;χύνουν&gt;&gt; τα ίδια χέρια? Οκ ναι υπάρχουν υψηλά στάνταρ αλλα μήν ξεχνάτε οτι μπορείς να ζητήσεις ανάλογης ποιότητας και αξίας με αυτό που επιθυμείς. Κάποτε είχα πάρει το χιουντάϊ Κουπέ και μέσα στο φυλλαδιόν του έγραφε αναρτήσεις SYSTEM PORCHE (οτι και καλά τις έχουν σχεδιάσει εκεί που σχεδίαζουν και της PORCHE). Εγώ επρεπε να διατυμπανίζω τότε οτι καβαλάω αμάξι με SYSTEM PORCHE αναρτήσεις και θα έβλεπα τοτε πόσα φάσκελα θα μαζευα. :)
φίλε dipoli τώρα είδα οτι είσαι συνάδελφος Αεροναυπηγός :D:D:D. Λές να είσαι κανένας γνωστος? Απο Σ.Α.Ε. πώς πάς [B)]

CONSTANTINOS
23-10-2008, 16:49:43
Άν ο εισαγωγέας/κατασκευαστής/αντιπρόσωπος/πωλήτης υποστηρίζει οτι φτιάχνεται στο WESO εμένα καρφάκι δέν μου καίγεται. Φτιάχνω και εγώ ενα καλούπι και το στέλνω στο WESO, να μου βγάζει φέτες με το κιλό. Λεφτά θα πάρει και όχι δέν θα πεί. Τι σημαίνει? Οτί είμαι πλέον αδερφάκι του VIESSMANN επειδη μας &lt;&lt;χύνουν&gt;&gt; τα ίδια χέρια? Οκ ναι υπάρχουν υψηλά στάνταρ αλλα μήν ξεχνάτε οτι μπορείς να ζητήσεις ανάλογης ποιότητας και αξίας με αυτό που επιθυμείς.
Εκείνο που βλέπω και δεν έχω λόγους να αμφιβάλλω είναι το εξής: Η εταιρία WESO είναι πιστοποιημένη σύμφωνα με το DIN EN ISO 9001:2000, DIN ISO 14001, ASME και TRD DGRL. (http://www.prservice-werbeagentur.de/weso/index.php?option=com_content&task=view&id=4&Itemid=5) το οποίο στην ιστοσελίδα της η WESO τα έχει και στα γερμανικά. Δεν ξέρω τι σημαίνουν, αλλά και ούτε θέλω να μάθω. Μπορεί να είναι για του υπαλλήλους γραφείου που χρησιμοποιεί η WESO. Πάντως δεν τα γράφει αυτά ο αντιπρόσωπος. Πως να το κάνουμε;

Εννοώ λέβητα που να έχει ακριβώς την ίδια φέτα με τον Vitorond 100 άν γνωρίζεις σε σχήμα τουλάχιστον (να βγαίνουν απο το ίδιο καλούπι).
Όχι. Τέτοιο πράγμα δεν ξέρω. Εκτός αν εννοείς αυτό:

http://www.agrotypos.gr/images/Image/neos/OLDImages/fetaNEW.jpg

Με εκτίμηση.
Κώστας.

Dimitris75
23-10-2008, 16:59:34
Αντε να πούμε και για το ISO 9001. Τα σύστηματα διασφάλισης ποιότητας ISO δέν σου λένε πώς και τί θα φτιάξεις (αυτά τα λένε οι κανονισμοί) αλλά άν οι διεργασίες και τα καθηκοντολόγια του καθενός στην εταιρία σου (το 9001 είναι απο τον σχεδιασμό μέχρι και την παράδοση) είναι καταγεγραμμένες και υπάρχει μια πολιτική ποιότητας. Δέν θέλω να θίξω τo ISO αλλά είναι λίγο φούμαρα και μεταξωτές κορδέλες. Μικρός εν έτη 1992 μετέφραζα απο τον ΕΛΟΤ το ISO 9001 και προσπαθούσα να καταλάβω τι έλεγε. Φαινόταν τόσο ουτοπικό και συνάμα δύσκολο να εφαρμοστεί. Τώρα μπορώ και στο περίπτερο της γειτονιάς σου να δώσω ISΟ με το αζημίωτο βεβαια. Ο περιπτεράς όμως θα συνεχίσει να έχει και Coca Cola αλλα και Sinalco Cola. Δέν σημαίνει οτι έχουν την ίδια ποιότητα όλες. Ώραια η Φέτα που μου πάσαρες αλλα δέν μου μοιάζει για VITOROND 100. Καμμιά καλύτερη?
Επειδή μου προκάλεσες το ενδιαφέρον να ψάξω για τον λέβητα TASSO κοιτάω στο site του αντιπροσώπου/κατασκευαστη τον TASSO T με ισχύ απο 23.000 έως 98.000 Kcal/h. Θές να μου πείς οτι αυτός ο TASSO T σου φαίνεται να είναι παρόμοιος με τον VITOROND 100? Δέν έχει και κανένα παράπανω στοιχείο για να τον μελετήσω παρα ένα πινακάκι με διαστάσεις και κιλά. Καμμιά φώτο γυμνό να κάνω μπανιστήρι μήπως παίζει? Α΄και με τί καυστήρα δουλευεί το εργαλείο? κατασκευάζει και τους καυστήρες του εκεί που τους κατασκευάζει και η Viessmann? Βοήθησε με λίγο να βγάλω άκρη.

jimos
25-10-2008, 16:02:44
Παιδιά,
Με το συμπάθειο αλλά νομίζω πως τον στριμώξαμε λίγο τον φίλο Dimitris75 (το συνονόματο και κατά δεκαετία μικρότερο, απ' ότι φαίνεται). :D. Μπήκε βέβαια λίγο φουριόζος, πέταξε και το καρφάκι του για τη Buderus και μια γνωστή αλυσσίδα μαγαζιών με είδη υγιεινής :D αλλά δεν έχει πολύ άδικο. Δυστυχώς ο κύριος όγκος των προϊόντων θέρμανσης εγκαθίσταται και συντηρείται από άσχετους τους οποίους έχουν επιβάλλει εξίσου άσχετοι έμποροι, άσχετοι κατασκευαστές και άσχετοι πελάτες. Ολα στο βωμό της χαμηλότερης προσφοράς, δυστυχώς...

Η κουβέντα πάντως είναι πολύ ενδιαφέρουσα, είδαμε και ενδεικτικές τιμές καταλόγου (πολύ κατώτερες της γερμανικής, αυτό γιατί δεν το πρόσεξε κανείς;).

Αλλά στο θέμα των συγκρίσεων, θα πρέπει να επικεντρωθούμε στα μετρήσιμα χαρακτηριστικά (τιμή αγοράς, βαθμός απόδοσης) και την αξιοπιστία. Ολα τα άλλα είναι μόνο συζητήσεις ανάλογες με αυτές περί ποδοσφαίρου ή μοτοσυκλετών/αυτοκινήτων (στις οποίες ευχάριστα συμμετέχω καμμιά φορά αλλά πιο πολύ για το χαβαλέ του πράγματος). Προσωπικά, και επειδή ενδιαφέρθηκα περισσότερο για το μεντέλο με τα συμπυκνώματα που σίγουρα είναι το μέλλον στο χώρο, βλέπω οτι, με την αναθεωρημένη τιμή και απόδοση,ο χρόνος απόσβεσης στο υποθετικό σενάριο που προανέφερα θα πέσει σημαντικά. Βαριέμαι να το ξαναϋπολογίσω αλλά πρέπει να ειναι γύρω στα 10 χρόνια.

Καταλαβαίνω πάντως τη λογική των περισσότερων ειδικών εδώ: στη χώρα μας η σπατάλη από τις υπερδιαστασιολογήσεις, τις κακές εγκαταστάσεις/συντηρήσεις και τις ελλειπείς μονώσεις συχνότατα είναι πολύ σοβαρότερη από αυτή που προκύπτει από τη χρήση απλών στην κατασκευή λεβήτων.

Ασχετο: διαφωνώ κάθετα για αυτά που είπε για το ISO 9001. Δεν είναι φούμαρα αλλά δεν εφαρμόζεται/[u]εξατομικεύεται</u> σωστά και, το σημαντικότερο, δεν πιστεύει κανείς στη χρησιμότητά του γιατί [u]ελάχιστοι την έχουν καταλάβει</u>. Ολοι θέλουν να πάρουν το σήμα για λόγους πρεστίζ και μόνο.

Δημήτρης

Dimitris75
25-10-2008, 17:46:01

Παιδιά,
Με το συμπάθειο αλλά νομίζω πως τον στριμώξαμε λίγο τον φίλο Dimitris75 (το συνονόματο και κατά δεκαετία μικρότερο, απ' ότι φαίνεται). :D. Μπήκε βέβαια λίγο φουριόζος, πέταξε και το καρφάκι του για τη Buderus και μια γνωστή αλυσσίδα μαγαζιών με είδη υγιεινής :D αλλά δεν έχει πολύ άδικο. Δυστυχώς ο κύριος όγκος των προϊόντων θέρμανσης εγκαθίσταται και συντηρείται από άσχετους τους οποίους έχουν επιβάλλει εξίσου άσχετοι έμποροι, άσχετοι κατασκευαστές και άσχετοι πελάτες. Ολα στο βωμό της χαμηλότερης προσφοράς, δυστυχώς...

Η κουβέντα πάντως είναι πολύ ενδιαφέρουσα, είδαμε και ενδεικτικές τιμές καταλόγου (πολύ κατώτερες της γερμανικής, αυτό γιατί δεν το πρόσεξε κανείς;).

Αλλά στο θέμα των συγκρίσεων, θα πρέπει να επικεντρωθούμε στα μετρήσιμα χαρακτηριστικά (τιμή αγοράς, βαθμός απόδοσης) και την αξιοπιστία. Ολα τα άλλα είναι μόνο συζητήσεις ανάλογες με αυτές περί ποδοσφαίρου ή μοτοσυκλετών/αυτοκινήτων (στις οποίες ευχάριστα συμμετέχω καμμιά φορά αλλά πιο πολύ για το χαβαλέ του πράγματος). Προσωπικά, και επειδή ενδιαφέρθηκα περισσότερο για το μεντέλο με τα συμπυκνώματα που σίγουρα είναι το μέλλον στο χώρο, βλέπω οτι, με την αναθεωρημένη τιμή και απόδοση,ο χρόνος απόσβεσης στο υποθετικό σενάριο που προανέφερα θα πέσει σημαντικά. Βαριέμαι να το ξαναϋπολογίσω αλλά πρέπει να ειναι γύρω στα 10 χρόνια.

Καταλαβαίνω πάντως τη λογική των περισσότερων ειδικών εδώ: στη χώρα μας η σπατάλη από τις υπερδιαστασιολογήσεις, τις κακές εγκαταστάσεις/συντηρήσεις και τις ελλειπείς μονώσεις συχνότατα είναι πολύ σοβαρότερη από αυτή που προκύπτει από τη χρήση απλών στην κατασκευή λεβήτων.

Ασχετο: διαφωνώ κάθετα για αυτά που είπε για το ISO 9001. Δεν είναι φούμαρα αλλά δεν εφαρμόζεται/[u]εξατομικεύεται</u> σωστά και, το σημαντικότερο, δεν πιστεύει κανείς στη χρησιμότητά του γιατί [u]ελάχιστοι την έχουν καταλάβει</u>. Ολοι θέλουν να πάρουν το σήμα για λόγους πρεστίζ και μόνο.

Δημήτρης

Γεια χαρά συνονόματε,
Δέν ένοιωσα να στριμώχνομαι απο τα παιδιά. Σχετικά με την εταιρία που ανέφερες μου είναι παντελώς άγνωστη :D όπως και τα προϊόντα της και ο τρόπος που λειτουργεί. Είναι γεγονός οτι έχω δεί αρκετά προϊόντα της σε μαγαζιά με πλακάκια, λαβομάνα, ντουζιέρες και πιγκάλ αλλά δέν πέταξα το καρφί αποκλειστικά για την εταιρία αυτή. Δέν έχω τίποτα με τα πλακάκια αλλά πιστευώ οτι τα είδη θέρμανσης και ψύξης πρέπει να πωλούνται απο καταστήματα που ξέρουν 2-3 πράγματα και μπορούν να βοηθήσουν τον κακομοίρη τον πελάτη. Δέν ξέρω άν οι λέβητες με τα συμπυκνώματα είναι το μέλλον αλλά τα στοιχεία πωλήσεων της Viessmann δείχνουν οτι υπάρχει μια σταθερή άνοδο των πωλήσεων σε συμπυκνώσεως λέβητες και σε συστήματα γεωθερμίας. Άν θυμάμαι καλά μιλούσαν για 10-20% συμβατικούς λέβητες πετρελαίου/αερίου και 60-70% λέβητες συμπυκνώσεως πετρελαίου/αερίου. Τα υπόλοιπα ήταν γεωθερμικές αντλίες και κλασσικές αντλίες θερμότητας.
Όσον αφορά για το τι συμβαίνει στην χώρα μας συμφωνώ μαζί σου 100%. Στο κάτω κάτω της γραφής ποιος κάνει την επιλογή του λέβητα? Ποιος υπολογίζει τι θερμίδες απαιτεί ο κάθε χώρος? Ποιος διαστασιολογεί? Ποιος σχεδιάζει τα δίκτυα και τα συστήματα ασφαλείας στην θέρμανση? Ο μηχανικός? Όχι αγαπητοι. Ο μηχανικός πλέον δέν κάνει τίποτε απ'αυτά. Να με συγχωρέσουν οι φίλοι υδραυλικοί αλλά αυτοί είναι που μας έχουν αντικαταστήσει. Να ήταν βέβαια σαν τους κύριους υδραυλικούς που γράφουν στο φόρουμ αυτό και ξέρουν πολλά περισσότερα απο το πλήθος των μηχανικών πάει καλά. Έλα μου όμως που δέν είναι έτσι. Οι εκφράσεις &lt;&lt;Ο υδραυλικός μου είπε τόσες θερμίδες σώματα&gt;&gt; ή το &lt;&lt;Θα ρωτήσω τον υδραυλικό για το τί λέβητα χρειάζεται&gt;&gt; είναι καθημερινές. Μήν πιάσω τα θέματα συντήρησης/ρύθμισης καυστήρα. Για το ποιοι και πώς τα κάνουν. Αφού τα ξέρουμε όλοι. Λίγα χρόνια είμαι στο επάγγελμα και τα έχω μάθει dt. Άπο την άλλη πλευρά για να τα χώσω και στους άλλους συνάδελφους μου (τους εμπόρους), τί γνώσεις έχουν σχετικά με τα προϊόντα θέρμανσης. Πηγαίνετε σε κανένα σεμινάριο απ'αυτά που κάθε τόσο κάνουν οι εισαγωγείς/αντιπρόσωποι και θα καταλάβετε τί ποσοστό άγνοιας, ημιμάθιας και αμάθιας υπάρχει. Τώρα θα μου πείτε &lt;&lt;σιγά ρε πιτσιρικά εσύ είσαι ο τέλειος?&gt;&gt;. Όχι δέν είμαι ο τέλειος απλά προσπαθώ και διαβάζω και ενημερώνομαι συνέχεια. Άσχετα άν το ξέρω οτι δέν πρόκειτε να αλλάξει κάτι.
Και κάτι για το ISO. Οι σοβαρές εταιρίες που έχουν εφαρμώσει στην πράξη την πολιτική ποιότητας δέν κρέμονται απο το ISO γιατι απλά δέν το χρειάζονται. Το ISO δέν το πέρνεις μόνο για πρεστίζ. Σε αναγκάζουν να το πάρεις για να μπορεί να δικαιολογήσει ο πελάτης σου το δικό του εγχειρίδιο ποιότητας για τα προϊόντα που αγοράζει απο σένα. Το κατα πόσο εφαρμόζεται στην χώρα μας στην πράξη θα το καταλάβεις αμα δείς μια εταιρία πως λειτουργούσε πρίν το πάρει και πώς λειτουργεί μετα απ'αυτό. Συνήθως δέν αλλάζει τίποτα. Ενδιαφέρον έχει να βρείς έναν επιθεωρητή ποιότητας να στα εξιστορήσει. Θα ξενερώσεις εντελώς, όπως ξενέρωσα και γώ.

Φιλικά

Βασίλης ζ
15-07-2009, 18:23:46
κάποιος είχε απορρία για το ποιός είναι ο vitoplex 300. Νάτος χωρίς βρακί. Θα τον βάλω και με βρακί όταν τελειώσω.
http://www.imageshack.gr/view.php?file=ai6e5hwj9fowcr1xin10.jpg
http://www.imageshack.gr/files/ai6e5hwj9fowcr1xin10_thumb.jpg[/IMG][/URL]
http://www.imageshack.gr/files/tjtyg2j6nrboxzdevcd9_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=tjtyg2j6nrboxzdevcd9.jpg)

&lt;&lt; Μόνο δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, και για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος &gt;&gt;
Άλμπερτ Αϊνστάιν (1879 - 1955).

Βασίλης ζ
15-07-2009, 18:28:51
http://www.imageshack.gr/files/9cnpyi02460bcfi4aqhx_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=9cnpyi02460bcfi4aqhx.jpg)

και έλεγα ποιός θα με βοηθήση να το κατεβάσως; Ιδού τα θηρία!!!

&lt;&lt; Μόνο δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, και για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος &gt;&gt;

Βασίλης ζ
21-07-2009, 18:15:35
πιστεύω ότι ένας καλός χαλύβδινος είναι πολύ καλύτερος απο οποιονδήποτε μαντεμένιο. Κάποιος ρώτησε ποιός είναι ο vitoplex 300. Νάτος!

http://www.imageshack.gr/files/ggcayybze8wtw47q15ni_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=ggcayybze8wtw47q15ni.jpg)

King
21-07-2009, 22:44:08
Επππππ τσιμεντολιθοι κατω απ το καζανι????

Σαν καζανι ειναι αψογο φυσικα, μακαρι να τα πληρωναν ολοι αυτα...

Πισω απο το καπακι φενεται κατι σαν πολυουρεθανη.. Τι ειναι??

Πολυ θερμοκολλητικο εκει μεσα...
+1 και απο εμενα για το πλεγμα.. Πολυ ωραια κατασκευη

gregori
22-07-2009, 01:45:59
Απο πλαστική σωλήνα δεν γνωρίζω αλλά το σωλήμωνα είναι αστεράκι.

http://udravlikos.gr

peris
22-07-2009, 09:46:13

Απο πλαστική σωλήνα δεν γνωρίζω αλλά το σωλήμωνα είναι αστεράκι.

Στάσου ρε φίλε, και τον φραπέ εσύ με χαλκό τον πίνεις?:D

Περικλής
Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος... (http://www.civilproject.gr)

Βασίλης ζ
22-07-2009, 19:46:08
quote:Originally posted by King

Επππππ τσιμεντολιθοι κατω απ το καζανι????

Για να μην σαπίσει το κάτω μέρος του λέβητα από πιθανές &lt;&lt;πλημμύρες.&gt;&gt; Κανονικά τους λέω να κάνουν ένα τσιμεντένιο υπερύψωμα αλλά &lt;&lt; Στου κουφού την πόρτα......πάρε την πόρτα και φύγε.&gt;&gt; Έτσι αναγκάζομαι να τον τοποθετήσω πάνω σε τσιμεντόλιθους.

http://www.imageshack.gr/files/j1zk2wi86ao1dloz0s7g_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=j1zk2wi86ao1dloz0s7g.jpg)

Βασίλης ζ
22-07-2009, 19:51:52
quote:Originally posted by King

Σαν καζανι ειναι αψογο φυσικα, μακαρι να τα πληρωναν ολοι αυτα...

Δεν είναι τόσο ακριβό όσο νομίζεις και θα έλεγα ότι είναι ικανοποιητική η τιμή του σε σχέση με την ποιότητα. Ο συγκεκριμένος είναι 115 KW και κοστίζει μαζί με τον καυστήρα τον πίνακα και το Φ.Π.Α γύρω στις 6.500 Ευρώ. Πολύ καλά για VIESSMANN. (προσωπική άποψη)

http://www.imageshack.gr/files/flxhpt15rt4z5o0rq7xu_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=flxhpt15rt4z5o0rq7xu.jpg)

CONSTANTINOS
22-07-2009, 20:05:43
Στα posts που κάνεις να συμπεριλαμβάνεις μόνο ότι βρίσκεται μεταξύ των αγγύλων "[ IMG ][ /IMG ]" τίποτε άλλο. Επιλέγεις πρώτα το link "πλήρες μέγεθος για forum, το κάνεις copy-paste και μετά σβήσε τα url και άσε μόνο τις αγκύλες img με το περιεχόμενο. Το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο.
Όταν σώνεις μια φωτό κάνε το σε μέγεθος 800χ600.

http://www.imageshack.gr/files/ggcayybze8wtw47q15ni.jpg

Κώστας.

giont
25-08-2009, 17:12:18
Εγώ πάντως έβαλα λέβητα VIESSMAN (VITOLA 200)και σε 7 χρόνια τρύπησε. Ημουν εκτός εγγύησης αλλά το θεωρώ απαράδεκτο για λέβητα αυτής της κατηγορίας να τρυπήσει σε 7 χρόνια ζεσταίνοντας τα 6 χρόνια ενα διαμέρισμα 75τμ και τον έβδομο 250τμ

nyannaco
25-08-2009, 17:26:50
Φίλε giont, κατ'αρχήν καλωσόρισες στο forum.
Το τί ζέσταινε ο λέβητας δεν νομίζω ότι έχει και ιδιαίτερη σημασία. Βέβαια υποφορτιζόταν λογικά τα πρώτα χρόνια (Rated output: 18 to 63 kW), αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί να φταίει αυτό που τρύπησε. Πιθανότατα οφείλεται σε κάποια από μια σειρά άλλες πιθανές αιτίες, όπως συστηματική υπερθέρμανση, κακή τοποθέτηση / ρύθμιση του καυστήρα, πολύ κακής ποιότητας νερό στο κύκλωμα, ανάμειξη διαφορετικών μετάλλων στο δίκτυο με ελλειπή ανοδική προστασία, κακή καμινάδα, και πιθανόν και άλλες που δεν σκέφτομαι τώρα.
Μπορείς να μας πεις σε ποιό σημείο τρύπησε; Αν είχες και καμμιά φωτογραφία θα ήταν ιδανικό.

Νίκος

CONSTANTINOS
25-08-2009, 18:30:32
Φίλε giont χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση του προβλήματος. Πόσα kw ήταν ο λέβητας;

Διορθώστε με εάν κάνω λάθος αλλά μιας και μιλάμε για μαντέμι μήπως είναι σωστότερο να χρησιμοποιούμε την λέξη "έσπασε" παρά την λέξη "τρύπησε";

Επίσης το συγκεκριμένο μοντέλο έχει καυστήρα πετρελαίου που είναι εργοστασιακά δοκιμασμένος σε συνθήκες λειτουργίας και προρυθμισμένος για την εκάστοτε ισχύ του λέβητα.
Οπότε πιθανολογώ ότι είχε μεν αγοραστεί με την πρόβλεψη της προσθήκης του δευτέρου διαμερίσματος και ενώ ήταν σωστά-πλήρως εργοστασιακά φορτισμένος λειτουργούσε όμως επί 6 χρόνια για ελάχιστη κατανάλωση με αποτέλεσμα ταχύτατες μεταβολές θερμοκρασιών μιας και για τα πρώτα 6 χρόνια λειτουργούσε μέσα στα πλαίσια του ορισμού της κλασικής υπερδιαστασιολόγησης για το διαμέρισμα των 75τμ.
Μήπως γι΄αυτό τον λόγο υπέστη θερμικό σόκ και το πρόβλημα τυχαία βγήκε στην επιφάνεια την έβδομη χρονιά;

Κώστας.

giont
28-08-2009, 19:07:53
Φίλοι Νίκο και Κώστα
Δεν είμαι ιδιαίτερα ειδικός. Όταν έψαχνα και έβαλα το λέβητα ήξερα αρκετά πράγματα τα οποία τώρα έχω ξεχάσει. Γεγονός πάντως είναι ότι τον λέβητα (και όλο το λεβητοστάσιο, μαζί με εγκατάσταση θερμανσης δαπέδου) εγκατέστησε ο επίσημος αντιπρόσωπος της MULTIBETON στη περιοχή μου και ο ίδιος μου συνέστησε τον τεχνικό με τον οποίο συνεργαζόμουν για την απαιτούμενη ετήσια συντήρηση. Είχαμε και έχουμε συχνή επαφή για διάφορα θέματα εως σήμερα. Ο λέβητας είναι ισχύος 33KW και τρύπησε από κάτω. Διάβρωση δε παρατηρήθηκε και στο εσωτερικό τοίχωμα (έξω από τον θάλαμο καύσης). Η αλήθεια είναι ότι και εγώ στην εταιρεία ισχυρίστηκα ότι η τρύπα οφείλεται σε μακροχρόνια(?) διάβρωση γιατί δεν είναι δυνατόν να έγινε τον 7ο χρόνο ξαφνικά αλλά δεν πήρα συγκεκριμένη απάντηση( δεν πήρα καθόλου απάντηση μόνο ο αντιπρόσωπος μου είπε ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτε).Έχω φωτογραφίες αν κάποιος ενδιαφέρεται αλλά δεν κατάφερα να τις εισάγω. http://forum.monachos.gr/

nyannaco
28-08-2009, 19:25:49
Σχετικά με την εισαγωγή φωτογραφιών, δες εδώ (http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1578).

Νίκος

CONSTANTINOS
28-08-2009, 20:01:23
Πήρες δεύτερη γνώμη;
Κίνδυνος παγώματος υπήρξε;

Κώστας.

giont
01-09-2009, 00:26:28
Φίλοι Κώστα και Νίκο

Δεν υπήρχε περίπτωση παγώματος καθώς ο λέβητας λειτουργει χειμώνα καλοκαίρι. Το νερό της περιοχής δεν επηρέασε ένα κορεάτικο λεβητά των 250000 δρχ για 12 χρόνια. Οι φωτογραφίες είναι στη διεύθυνση[http://download.come2store.com/giont/levitas]Η τρίτη φωτο είναι η διάβρωση στο εσωτερικό τοίχωμα. Όσους τεχνικούς ρώτησα είπαν ότι πιθανόν ήταν αστοχία υλικού. Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

nyannaco
01-09-2009, 09:14:27
Κάνω κάτι λάθος; Δεν βρίσκω φωτογραφίες σ'αυτό το link :(

Νίκος

CONSTANTINOS
01-09-2009, 11:14:18
Ανοίγει ένα αρχείο txt και πέρα αυτού ουδέν. Εξαιτίας της διάβρωσης άραγε;:D

Κώστας.

giont
03-09-2009, 20:08:21
Για προσπαθείστε στα

http://download.come2store.com/giont/pic%202b.jpg
http://download.come2store.com/giont/pic%203b.gif
http://download.come2store.com/giont/pic%205b.jpg

Ελπίζω να μη διαβρωθούν μετά τόσες ημέρες

nyannaco
04-09-2009, 09:34:46
Ελπιζα από τις φωτογραφίες να καταλάβουμε σε ποιο σημείο του λέβητα είναι η διάβρωση, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν καταλαβαίνω. Είναι στον πάτο; Είναι στην πίσω πλευρά του φλογοθαλάμου; Είναι ένα σημείο ή περισσότερα; Μια φωτογραφία από λίγο πιο μακριά, που να φαίνεται όλο το εσωτερικό του λέβηβτα όωστε να δούμε πού εντοπίζεται η διάβρωση, θα βοηθούσε.

Νίκος

giont
10-09-2009, 17:50:44
Η διάβρωση είναι και στον πάτο και στην έξω πλευρά του φλογοθαλάμου

http://s988.photobucket.com/albums/af10/giont/?action=view&current=pic7.jpg

Η φωτογραφία δείχνει την εξωτερική πλευρά στο κάτω μέρος του λέβητα όταν τον σηκώσαμε. Στις προηγούμενες η

http://download.come2store.com/giont/pic%205b.jpg

δείχνει τη διάβρωση στο εξωτερικό του φλογοθαλάμου που εντοπίστηκε όταν κόψαμε το διαβρωμένο εξωτερικό τμήμα

Giont

nyannaco
10-09-2009, 18:42:39
Αν αυτό που φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία είναι ακριβώς απέναντι από τον καυστήρα, στην πίσω πλευρά, μου δίνει την εντύπωση ότι από λάθος επιλογή καυστήρα ή λάθος ρύθμιση η φλόγα πήγαινε πολύ μακριά, και χτυπούσε στην πίσω πλευρά του φλογοθαλάμου, με αυτό το απότέλεσμα.
Τη δεύτερη φωτο δεν μπορώ να τη δω, δεν δουλεύει το link.

Νίκος

CONSTANTINOS
10-09-2009, 18:59:58
Έχει και πολύπλοκο σχεδιασμό. Άντε να καταλάβεις πιο κομμάτι είναι.

http://i988.photobucket.com/albums/af10/giont/pic7.jpg

http://i988.photobucket.com/albums/af10/giont/Vitola200.jpg

Κώστας.

giont
12-09-2009, 13:11:20
Η φωτογραφία είναι από το κάτω μέρος του λέβητα (φαντάσου ότι πατάει στην τρύπα του καυστήρα) αφού έχει βγει η μόνωση και έχει κοπεί η βάση. Χαρακτηριστικά σημειώνω που ακριβώς έγινε η ζημία στην απεικόνιση του Κώστα

http://s988.photobucket.com/albums/af10/giont/?action=view&current=Vitola200.jpg

Όταν κόψαμε το φθαρμένο μέρος είδαμε στο εσωτερικό και τη ζημιά της φωτογραφίας η οποία έχριζε επισκευής

http://s988.photobucket.com/albums/af10/giont/?action=view&current=pic5b.jpg

Καλημέρα

nyannaco
12-09-2009, 13:46:42
Α, ώστε στον πάτο είναι. Τώρα αλλάζει ο ύποπτος. Πιθανόν έχεις πολλές υγροποιήσεις στην καμινάδα, και σου γυρίζει νερό στο εσωτερικό του λέβητα. Το νερό αυτό περιέχει και διαλυμένα κατάλοιπα της καύσης, και είναι όξινο, οπότε διαβρώνει. Ας δούμε μερικά στοιχεία:
Τί θερμοκρασία καυσαερίων έχει σημειώσει ο συντηρητής στο φύλλο ελέγχου;
Από τί υλικό είναι η καμινάδα; Χτιστή, ανοξείδωτη, κάτι άλλο; Εχει μόνωση;
Πόσο ύψος έχει η καμινάδα;
Πώς γίνεται η σύνδεση του λέβητα στην καμινάδα; Οριζόντια, υπό κλίση, S...; Ο καπναγωγός είναι σπιραλουμίν ή κάτι άλλο; Είναι μονωμένος;
Στο σημείο σύνδεσης του καπναγωγού στην καμινάδα υπάρχει Τ που επιτρέπει οι συμπυκνώσεις από την καμινάδα να αποχετευτούν προς τα κάτω, ή είναι μια απλή γωνία που τις φέρνει στον καπναγωγό, και κατά συνέπεια στο λέβητα;
Περίγραψε ό,τι μπορείς, και βγάλε και μερικές φωτογραφίες που να δείχνουν όλη τη διαδρομή από το λέβητα μέχρι τη βάση της καμινάδας, αλλά και την ίδια την καμινάδα.

Νίκος

peris
12-09-2009, 14:14:14
ναι κατά πάσα πιθανότητα είναι αυτό που λέει ο Νίκος.

Περικλής
Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος... (http://www.civilproject.gr)

giont
14-09-2009, 20:20:29
Φίλε Νίκο
Η αλήθεια είναι ότι αυτά που λές δεν τα γνώριζα κάθώς δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα και άφησα τους ''ειδικούς'' να στήσουν το λεβητοστάσιο. Βλέπεις προσπάθησα να φτιάξω ένα υψηλών προδιαγραφών λεβητοστάσιο αλλά όπως φαίνεται κάπου στράβωσε. Από τα στοιχεία που ζητάς η καμινάδα είναι από αμύαντο πάνω από 10m ύψος, χτισμένη εσωτερικά του σπιτιού και μονωμένη. Συνδέεται με το λέβητα με ανοξείδωτο σωλήνα Με την πρώτη ευκαιρία θα φωτογραφήσω την καμινάδα΄και θα ανεβάσω τις φωτογραφίες να μου πεις τη γνώμη σου.

Ευχαριστώ

giont
28-09-2009, 19:03:12
Τελικά ρώτησα τον εγκαταστάτη του λεβητοστασίου (που είναι επίσημος αντιπρόσωπος VIESSMAN) και μου είπε ότι όλα αυτά είχαν προβλεφθεί κατά την εγκατάσταση του λέβητα οπότε απέκλεισε εμμέσως αυτή την περίπτωση. Μου ανέφερε ακόμη ότι το θέμα απασχολεί την εταιρεία. Θα ενημερώσω για οτιδήποτε νεότερο.

Καλό βράδυ

aposal
03-12-2009, 10:55:27
Καλημέρα σας!
Τρύπησε ο μαντεμένιος λέβητας της πολυκατοικίας μας (σύσταση πολυκατοικίας 1981) και θα τον αλλάξουμε. Πρόκειται για πενταόροφη πολυκατοικία (ισόγειο + 4 υπέργειοι όροφοι) με 20 διαμερίσματα (4 ανά όροφο), 16 τριάρια των 77 τμ και 4 γκαρσονιέρες.
Ο συντηρητής, μας είπε ότι πρέπει να τον αλλάξουμε και μας συνιστά τον Ελληνικό Oscar, γιατί δεν απέχει πολύ σε ποιότητα από τον αντίστοιχο «Γερμανικό» (μάλλον τον Buderus θα εννοεί), ενώ είναι 1500 ευρώ οικονομικότερος. Μας είπε ότι ο νυν λέβητας έχει απόδοση 170.000 Kcal/h και ότι για την όλη η ιστορία (προμήθεια + εργατικά) θα πρέπει να πληρώσουμε 7.500 ευρώ για τον Ελληνικό, ή 9.000 για τον «Γερμανικό».
Η διαχειρίστρια ήρθε σε μένα και ζήτησε τη γνώμη μου, σαν πιο "ενημερωμένου". Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω τίποτε, αλλά μέσω του google βρήκα το φόρουμ σας και γράφηκα.
Διάβασα ότι συνιστάτε και τους χαλύβδινους, αλλά δεν γνωρίζω αν οι τελευταίοι είναι ικανοί για τέτοιες αποδόσεις, ή αν μπορούν να αντικαταστήσουν έναν μαντεμένιο. Και επειδή η όλη ιστορία είναι ακριβή και η επιλογή μας, θα μας επηρεάσει για άλλα τόσα χρόνια (καμιά 30αριά), θα σας ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να με βοηθήσετε. Είμαστε λίγο διστακτικοί με τον Ελληνικό, γιατί, παρ' όλο που είναι φθηνότερος, δεν είμαστε σίγουροι ότι σε βάθος χρόνου θα αποδειχθείς τέτοιος.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρω.

CONSTANTINOS
03-12-2009, 11:44:40
Καλώς ήρθες aposal.
Επειδή έχεις πολύ ωραίο θέμα προτείνω να ανοίξεις ένα νέο topic.

Κώστας.

aposal
03-12-2009, 15:09:35
Θα το κάνω!

sunrise
10-03-2011, 12:26:05
quote:Originally posted by monachus

Viesman, TASSO, Buderus.
Θεωρώ κορυφαίους...

Κοιτα και τα xxx. Είναι εξαιρετικά μηχανήματα και η εταιρεία που τα υποστηρίζει www.xxx.gr είναι πραγματικά πάρα πολύ καλή με τέλεια υποστήριξη και εξυπηρέτηση.

nyannaco
10-03-2011, 13:01:14
Φίλε sunrise, παρενέβην στο παραπάνω post σου γιατί είναι εμφανώς διαφημιστικό της εταιρείας της οποίας τα συμφέροντα προασπίζεσαι. Αυτό αντιβαίνει κατάφωρα στoυς κανόνες (http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=584) του forum.
Αν θέλεις να παραμείνεις και να συμμετέχεις σεβόμενος τους κανόνες, είσαι ευπρόσδεκτος. Αν όμως επιχειρήσεις να συνεχίσεις τη διαφήμιση, θα αναγκαστώ να σου απενεργοποιήσω το λογαριασμό και να σβήσω τα μηνύματά σου. Θα προτιμούσα να επιλέξεις το πρώτο :)

Νίκος

gregori
11-03-2011, 02:10:39
Νικόλα θα πρέπει να κάνουμε σαφή όμως μερικά πράγματα.
Δεν νομίζω ότι κανένας θα είχε πρόβλημα όταν κάποιο μέλος συστηθεί και αναφέρει ξεκάθαρα τον επαγγελματική σχέση με κάποια προϊόντα.
Δεν είμαστε κορόιδα εδώ….Εύκολα διακρίνουμε αν αυτοσκοπός είναι η διαφήμιση ή η συμμετοχή.

Παράδειγμα
Εμένα δεν θα με ενοχλούσε καθόλου να μπει κάποιος και να πει…
Παιδιά γεια σας….
Είμαι έμπορος ή είμαι αντιπρόσωπος ή δουλεύω στην τάδε εταιρία που εισάγει-παράγει τα τάδε προϊόντα.
Έχω άποψη πάνω στα προϊόντα που αντιπροσωπεύω και με χαρά θα απαντήσω σε κάποια ερωτήματα.
Ξεκάθαρος, ειλικρινές…
Γιατί διάδοση της γνώσης είναι όταν έχω κάποιον αντιπρόσωπο της Chappee, της Buderus, της Vaillant του Οscar της Viesmann, του TASSO, της Wilo, της Grunfos,της Grohe των Ελλήνων κατασκευαστών καζανιών ή της τάδε εταιρίας ηλιακών και μας δίνετε η δυνατότητα να ρωτάμε διάφορα στοιχεία για τα προϊόντα τους.
Και τα καλά και τα κακά….

nyannaco
11-03-2011, 09:26:11
Γρηγόρη, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για τη χρησιμότητα της συμμετοχής ανθρώπων της αγοράς, εφόσον αυτή γίνεται με πρόθεση να μοιραστούν τις ειδικές γνώσεις τους. Ποιός μπορεί να αρνηθεί την ουσιαστική συνεισφορά του Βασίλη του Θεωδώρου ή του Παναγιώτη του Σκάτζικα, για παράδειγμα, ή του Σαμαρά του λεβητοποιού στο levitostasia.net για όσους το έχουν δει; Κανείς τους όμως δεν έχει προσπαθήσει να διαφημίσει τα προϊόντα του μέσα από το forum. Τέτοιες συμμετοχές, μακάρι να είχαμε περισσότερες.

Νίκος

stom
11-03-2011, 11:36:57
Παντως οι συγκεκριμενοι πρεπει να εχουν αλλαξει λεβητα εδω και αρκετό καιρο.. :D

Burn baby, burn