PDA

View Full Version : Σιφωνια ταρατσας

jo-di
15-11-2007, 20:49:28
Γεια σας.Στην ταρατσα θα περασω πλακακια χωρις τσιμεντακονια γιατι η πλακα ειναι αλφαδιασμενη, τωρα ο υδραυλικος ανεβασε 4 κατακορυφες στηλες φ63 πετζετακις και εχει βαλει μολυβι μεσα στον σωληνα που ενωνει με την πλακα.Εγω θελω να βαλω σιφονια που η εξοδος του νερου να βγαινει κατευθειαν απο κατω και οχι απο πλαγια που ειδα σιφονι μπαλκονιου(fasoplast)υπαρχουν τετοια?Ακομη επειδη δεν θα πεσει τσιμεντακονια να μην ειναι πολυ υψηλο το σιφονι.Μου ειπανε επειδη δεν θα πεσει τσιμεντακονια να βαλω σκετο σχαρακι Τινα κανω δεκτες ολες οι προτασεις.Ειδα και κατι σιφονια που μου αρεσαν alpacotrading.com που μπορω να τα βρω.Αν υπαρχει καμμια φοτο για αναλογη περιπτωση.

jo-di
15-11-2007, 20:51:17
http://www.alpacotrading.com/building_materials/8ombria/index.html Αυτα ειναι τα σιφονια που σας ελεγα.

gregori
15-11-2007, 22:52:57
Γειά σου φίλες...
Ο υδραυλικός σου έβαλε ταρατσοχωνα μολυβένια.
Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Σιφόνι εννοούμε οσμοπαγίδα....δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος να βάλεις οσμοπαγίδες στην ταράτσα....Αυτα της Faso plast που είδες δεν είναι σιφώνια αλλά απλά ποτήράκια που δεν κάνουν σιφονισμό απλά συγκρατούν λίγο χώμα ή άμμο στον πάτο τους.
ΝΑ σε ρωτήσω όμως....Θερμομόνωση θα κάνεις? Υγρομόνωση θα κάνεις? Ρήσεις δεν θα δώσεις?
Αν όχι η γνώμη μου είναι κακός δεν θα κάνεις απλά το αναφέρω για δικό σου καλό.
Αν επιμένεις να μην αφήσεις τα ταρατσόχωνα που σου έβαλε ο υδραυλικός και θέλεις να βάλεις τις απορροές που δείχνεις στο λίνκ νομίζω πως έχει τα ίδια η Nicol. Σε ένα καλό κατάστημα υδραυλικών θα βρείς τις απορροές που θέλεις...Νομίζω στην περίπτωσή σου χρειάζεσαι την πρώτη πρώτη φωτογραφία που γράφει δίπλα απορροές οροφής μπαλκονιών.
www.udravlikos.gr

jo-di
15-11-2007, 23:32:32
Φιλε gregori 1)θερμονωση εχει dow 5 κατω απο την πλακα 2)ρυσεις θα δωσω ελαφριες με το πλακακι 1 εκ σε καθε μετρο και την ταρατσα την εχω χωρισει νοητα σε 4 κομματια που θα στελνουν τα νερα στα 4 σιφονια.gregori ta ταρατσοχωνα θελω να τα αφησω αλλα απο πανω τι να βαλω γιατι δεν μπορω στο σημειο αυτο να σκαψω λογω μολυβιου και να μην ψηλωσει αφου δεν θα βαλω τσιμεντακονια.Εσυ τι προτεινεις να βαλω απο πανω απο το μολυβι για να ερθει προσωπο με το πλακακι? Αυτα της fasoplast σιφονι μπαλκονιου μου τα ειπανε και εχει μια εξοδο του νερου απο τα πλαγια.

gregori
15-11-2007, 23:36:36
Τότε σκαράκια όπως σου είπε ο υδραυλικός. Δεν πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα από εκεί....Για να βάλεις τις απορροές που δείχνεις πρέπει να ξηλώσεις τα ταρατσόχωνα
www.udravlikos.gr

jo-di
15-11-2007, 23:37:40
http://www.nicoll.gr/home/63-66.htm απο αυτα ποιο εννοεις ειναι το καλυτερο

King
15-11-2007, 23:53:08
Ολες οι απρροες ταρατσας ειναι κωνικες στο κατω μερος οποτε θα πρεπει να υπαρχει χωρος απο κατω..
Αυτα της Nicoll ξεκινανε απο Φ80 (χμ) οποτε και χωρος να υπηρχε δεν μπαινουν..
Κλασσικο σχαρακι και εισαι μια χαρα... Το μολυβι μην το βγαλεις.

gregori
16-11-2007, 00:06:17
Στην περίπτωσή σου κάνει το τέταρτο....Αλλά μην μπείς στον κόπο....Άμα σε καίει τοσο πολύ κάνει μία επάλειψη το πλακάκι και αρμό με ένα τσιμέντο στεγανοποιητικό ταχύπηκτο αυτό που στεγανοποιούν μέσα στο νερό. Δεν βάζει νερά με τίποτα.
www.udravlikos.gr

jo-di
16-11-2007, 14:32:56
Φιλε gregori επειδη η πλακα ειναι αλφαδιασμενη μου ειπανε να μην βαλω τσιμεντακονια μονο να το περασω πρωτα ενα τσιμεντοειδες επαλειφωμενο D1 της durostick και μετα να περασω τα πλακακια με κολλα δινοντας ελαφριες ρυσεις για την απορροη των νερων, και στον αρμοστοκο να βαλω (βελτιωτικο-προσμικτο)elastic για να μην ρηγματωνετε ο αρμος, και μετα την συμβουλη σου θα βαλω σχαρακια.Τωρα αν καταλαβαινω καλα κατω απο τα σχαρακια μεταξυ μολυβιου και πλακακι η κολλα θα λειτουργησει σαν σφραγιστικο αν κανω λαθος η πρεπει να βαλω κατι αλλο διορθωσε με.Σχαρακια στρογγυλα η τετραγωνα?Το μολυβι ειναι προσωπο με την πλακα και δεν ειναι γυρισμενα προς τα πανω χρειαζεται να τα στραβωσω 1εκ προς τα πανω για να ακουμπησουνε τα σχαρακια ?

jo-di
16-11-2007, 17:02:27
rgegori συνηθιζεται να μην πεφτει τσιμεντακονια? Αν τυχον εριχνα τσιμεντακονια πιο σιφωνι ταρατσας απο την nicol θα εεπρεπε να παρω και ποσο εκ υψος ειναι ?Οι ρυσεις μου ηπανε ειναι 1εκ ανα μετρο και καταληγει στην υδροροη που ειναι 0 σημειο.

gregori
16-11-2007, 19:21:04
Μπορείς να τα βγάλεις τα μολύβια μια φώτο?
www.udravlikos.gr

gregori
16-11-2007, 23:18:20
quote:Originally posted by jo-di

Φιλε gregori επειδη η πλακα ειναι αλφαδιασμενη μου ειπανε να μην βαλω τσιμεντακονια μονο να το περασω πρωτα ενα τσιμεντοειδες επαλειφωμενο D1 της durostick και μετα να περασω τα πλακακια με κολλα δινοντας ελαφριες ρυσεις για την απορροη των νερων, και στον αρμοστοκο να βαλω (βελτιωτικο-προσμικτο)elastic για να μην ρηγματωνετε ο αρμος, και μετα την συμβουλη σου θα βαλω σχαρακια.
Φίλε πάρε γνώμη καλού μονωσα....
Στις οικοδομές που βλέπω εγώ συνήθως βάζουν ασφαλτόπανα.
Δεν έχω εμπειρία από μονώσεις απλά αναφέρω τη βλέπω συνήθως.
Τωρα αν καταλαβαινω καλα κατω απο τα σχαρακια μεταξυ μολυβιου και πλακακι η κολλα θα λειτουργησει σαν σφραγιστικο
αν κανω λαθος η πρεπει να βαλω κατι αλλο διορθωσε με.Σχαρακια στρογγυλα η τετραγωνα?
Στο πλακάκι θα γίνει μία στρογγυλή τρύπα ανάλογη με την διατομή της οπής του ταρατσόχονου....Στρογγυλό σκαράκι ίδια διατομής με την τρύπα του ταρατσόχωνου. Με χαλάει λίγο αν η διατομή είναι φ63....συνήθως ανεβάζω φ100 αλλά εσύ που έχεις 4 υδρορροές λογικα δεν θα έχεις πρόβλημα.
Το μολυβι ειναι προσωπο με την πλακα και δεν ειναι γυρισμενα προς τα πανω χρειαζεται να τα στραβωσω 1εκ προς τα πανω για να ακουμπησουνε τα σχαρακια ?
Ετσι όπως το σκέφτομαι μετά δεν θα σε πέρνει το πλακάκι.

http://udravlikos.gr/images/new/skarakia.jpg
Πέρα από όλα που λέμε λάβε υπόψη σου πως μιλάμε για κάτι που δεν έχω δει.....όσα σου γράφω δεν συμένει ότι ντε και καλά είναι σωστά... μίλα και με τον υδραυλικό σου που έχει σαφώς καλύτερη εικόνα από μένα...
www.udravlikos.gr

jo-di
22-11-2007, 19:15:37
http://forum.monachos.gr/

jo-di
22-11-2007, 19:30:02
δεν μπορω να στειλω φωτο με επικολληση δεν γινεται . Μηπως μπορει κανεις να με ενημερωσει?

gregori
22-11-2007, 19:50:06
quote:Originally posted by jo-di

δεν μπορω να στειλω φωτο με επικολληση δεν γινεται . Μηπως μπορει κανεις να με ενημερωσει?

http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1578
www.udravlikos.gr

gregori
24-11-2007, 21:58:57
Αμα θέλεις στείλε σε μένα και θα τις ποστάρω εγώ.
www.udravlikos.gr

jo-di
26-11-2007, 22:03:30
http://forum.monachos.gr/