PDA

View Full Version : KOINOXΡΗΣΤΑ

lambrini
15-05-2008, 12:37:51
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΕΔΩ ΚΑΙ 7 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΗΝΕΣ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΡΙΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΜΕ ΩΡΟΜΕΤΡΗΣΗ.ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ.Ο ΕΝΑΣ ΕΚ ΤΩΝ ΔΥΟ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΩΝ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΓΙΟ ΔΙΟΤΙ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗ (ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ) ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΚΕΝΤΡΙΚΕΣ ΣΩΛΗΝΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ ΔΕΝ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΙ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ..ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΠΕΡΙ ΔΑΠΑΝΩΝ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ SITE ΣΑΣ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΙΣΥΕΙ?

LAMBRINI

peris
15-05-2008, 14:05:50
εάν λοιπόν ισχύει και σε εσάς ο κανονισμός, τότε υποχρεούται να πληρώσει αυτό που απορρέει από την μελέτη κατανομής δαπανών κεντρικής θέρμανσης (σταθερός όρος eixfi) εκτός και εάν έχει κλείσει τις βάνες και αποδεδειγμένα θερμαίνει με άλλο τρόπο συνεχώς τον χώρο του.

3.3.1. Ιδιοκτησίες στις οποίες παρέχεται από τον κανονισμό των σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής, η δυνατότητα να αποσυνδεθούν μόνιμα από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου και που διαθέτουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση δεν επιβαρύνονται ούτε με δαπάνες λειτουργίας ούτε με έκτακτες δαπάνες κεντρικής θέρμανσης.
και έπίσης:
Η παράγραφος 1 του Π.Δ. τροποποιήθηκε με το 3175/83 ΦΕΚ207Α άρθρο 30 παράγραφος 11 ως εξής:
11. Στο τέλος του πρώτου εδαφίου της παραγράφου 3.3.1 του άρθρου 1 του Π.Δ. της 27 Σεπτ./7 Νοεμ. 1985 (ΦΕΚ 631 Δ΄) προστίθεται εδάφιο ως εξής:
"Ανεξαρτήτως σχετικής προβλέψεως στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών του κτιρίου, οι διατάξεις της ανωτέρω παραγράφου ισχύουν και σε ιδιοκτησίες οι οποίες αποσυνδέονται μόνιμα από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρ. 5 του άρθρου 2 του Π.Δ. 420/1987 και διαθέτουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση θέρμανσης με χρήση αερίων καυσίμων."
το τελευταίο με τον όρο ότι έχει πάρει το 51% των ψήφων.

Περικλής
Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

lambrini
15-05-2008, 14:12:11
ΑΓΑΠΗΤΕ PERIS
Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΙΣ ΒΑΝΕΣ ΑΛΛΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ.ΑΠ'ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ.ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ? ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΥ ΤΑ ΕΔΙΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ...!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ!

LAMBRINI

peris
15-05-2008, 14:30:53
και το κλιματιστικό θεωρείται αυτόνομη θέρμανση, αρκεί να είναι ικανής ισχύος, να καλύπτει τις ανάγκες του χώρου και να το δουλεύει φυσικά!

Περικλής

peris
15-05-2008, 14:31:49
http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=172

Περικλής

DDD
15-05-2008, 14:35:18
quote:Originally posted by lambrini

...ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ.ΑΠ'ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ.ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?

για την ακρίβεια, θεωρείται ανεξάρτητη θέρμανση. Στηριζόμενος στα λεγόμενα του Περικλή (δεν το έχω ψάξει προσωπικά) μπορεί να μην πληρώνει. Η καλύτερη και πιο σίγουρη λύση είναι να του ξηλώσετε τα σώματα και να ταπώσετε τις σωληνώσεις. Τα σώματα μπορείτε να τα φυλάξετε ώστε να επανατοποθετηθούν μελλοντικά. Είναι λίγο τραβηγμένο αλλά αν έχετε αμφιβολίες κατά πόσο είναι τίμιος... μάλλον είναι σωστή κίνηση.

lambrini
15-05-2008, 14:43:01
καταρχην συγνωμη για τα κεφαλαια δεν το ηξερα!!!!

κατα δευτερον το καταστημα διαθετει και παταρι! το κλιματιστικο ειναι ή 18αρι η 24αρι αλλα δεν ειμαι σιγουρη...ειναι αδυνατον ολος αυτος ο χωρος να ζεσταθει με ενα μονο κλιματιστικο! και σκεφτειτε οτι δουλευει μονο σε ωρες καταστηματων δηλαδη σαββατοκυριακο μεσημερια κ καποια απογευματα κλειστο..!

σας ευχαριστω ολους...

LAMBRINI

lambrini
15-05-2008, 14:46:41
προσθετω οτι το καταστημα συνολικα εχει εννεα(9) μετρα υψος!

LAMBRINI

dipoli
15-05-2008, 14:47:32
Ο κανονισμός της πολυκατοικίας τι λέει για αποδέσμευση;
Απαιτείται η έγκριση από την Γενική Συνέλευση;

peris
15-05-2008, 14:48:49

κατα δευτερον το καταστημα διαθετει και παταρι!
το οποίο είναι κατά 99% παράνομο έτσι κι' αλλιώς.

quote:
το κλιματιστικο ειναι ή 18αρι η 24αρι αλλα δεν ειμαι σιγουρη...ειναι αδυνατον ολος αυτος ο χωρος να ζεσταθει με ενα μονο κλιματιστικο! και σκεφτειτε οτι δουλευει μονο σε ωρες καταστηματων δηλαδη σαββατοκυριακο μεσημερια κ καποια απογευματα κλειστο..!

ανάλογα τις απώλειές του και το μεγεθος του καταστήματος. ¨οσον αφορά τα άλλα (περί ωρών λειτουργίας) υπάρχουν και πολλοί ένοικοι που την "κανουν" με ελαφρά πηδηματάκια κάθε ΣΚ, επομένως και εκεί το ίδιο γίνεται....

Περικλής

lambrini
15-05-2008, 14:53:50
δυστυχως δεν υπαρχει καταστατικο στην οικοδομη...δεν μας καλυπτει ο νομος σε αυτη την περιπτωση? εφοσον δηλαδη δεν επαρκει το κλιματιστικο που διαθετει.

ευχαριστω

LAMBRINI

dipoli
15-05-2008, 15:15:25
Εδώ είναι δύσκολα τα πράγματα. Πρέπει να αποδείξετε οτι δεν επαρκεί η θέρμανση και να πάτε δικαστικά.
Πάντως πρέπει, κατα τη γνώμη μου, να απαιτείσετε να θερμαίνει τον χώρο και τα Σαββατοκύριακα και τουλάχιστον κάποιες ώρες που χρησιμοποιείτε και εσείς την κεντρική θέρμανση, γιατί επιβαρύνει με πρόσθετες απώλειες που δεν έχουν υπολογιστεί τα γειτονικά του διαμερίσματα.

lambrini
15-05-2008, 15:24:30
τελικα και εγω εκει εχω καταληξει αν και ηθελα να το αποφυγω απ την αρχη το δικαστικο μπλεξιμο.τωρα το πως θα το αποδειξουμε ειναι το προβλημα..!δεν ειναι τεραστιο το ποσο θα μπορουσαμε να το μοιραστουμε οι υπολοιποι αλλα το θεμα ειναι οτι το διπλανο καταστημα πληρωσε κανονικα το παγιο, οποτε αν τα αφαιρεσουμε απο τον εναν θα πρεπει να ειμαστε δικαιοι και με τον αλλον...τοτε ομως μεγαλωνει και το ποσο!

σας ευχαριστω ολους

LAMBRINI

DDD
15-05-2008, 16:18:35

τωρα το πως θα το αποδειξουμε ειναι το προβλημα..!

Δεν είναι πρόβλημα, απλά θα πάτε σε έναν μηχανολόγο και ζητήστε του να κάνει μια μελέτη θερμικών απωλειών για την περίπτωση που το κατάστημα δεν λειτουργεί την θέρμανση του. Ετσι θα φανούν οι επιβαρύνσεις. Μάλιστα προκειμένου να φανούν οι διαφορές και από οικονομικής άποψης καλό είναι να κάνει και μια νέα μελέτη κατανομής δαπανών έτσι ώστε να έχετε αντικειμενική άποψη για το πόσα χρήματα επιβαρύνεται ο καθένας.

peris
15-05-2008, 17:27:29
και βέβαια θα μπορούσατε να απαιτήσετε να μονωθούν οι οροφές των καταστημάτων, ώστε να μην υπάρχουν απώλειες από κατοικίες, προς αυτά. Από κει ουσιαστικά ξεκινά το πρόβλημα, λόγω μη πρόβλεψης μόνωσης οριζοντίων ανεξάρτητων, ιδιοκτησιών, από τον κανονισμό θερμομόνωσης του 1979.....

Περικλής

DDD
15-05-2008, 18:39:49
quote:Originally posted by peris

Από κει ουσιαστικά ξεκινά το πρόβλημα, λόγω μη πρόβλεψης μόνωσης οριζοντίων ανεξάρτητων, ιδιοκτησιών, από τον κανονισμό θερμομόνωσης του 1979.....

αυτό ξαναπέστο! έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέει από δω και από κει με συναδέλφους...

peris
16-05-2008, 09:46:05
quote:Originally posted by DDD

quote:Originally posted by peris

Από κει ουσιαστικά ξεκινά το πρόβλημα, λόγω μη πρόβλεψης μόνωσης οριζοντίων ανεξάρτητων, ιδιοκτησιών, από τον κανονισμό θερμομόνωσης του 1979.....

αυτό ξαναπέστο! έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέει από δω και από κει με συναδέλφους...

Εντάξει? ή θέλεις πάλι:D

Περικλής

dipoli
16-05-2008, 12:47:09
:D:D:D

Γεια σου ρε Πέρη......

:D:D:D