PDA

View Full Version : Αποχετευση ομβριων υδατων

otso
18-05-2008, 23:09:58
Παιδια γεια σας . Θελω να βγαλω τα νερα της βροχης απο την αυλη και γενικα ολο το οικοπεδο αφου τα συγκεντρωσω σε δυο σημεια.
εξω απο το οικοπεδο περναει ενα σωληνωμενο αυλακι που ειναι σχεδον βουλομενο μετα 30 μετρα που κανει ενα ς και χυνεται σε ποταμι.
και δεν προβλεπεται να καθαριστει ποτε.
το προβλημα μου ειναι οτι ενω σε κανονικη βροχοπτωση τα νερα φεβγουν κανονικα, σε εντονη , αντι να φυγουν αδειαζουν μεσα σε μενα απο τις τρυπες τα νερα ολου του πιο πανω χωριου και να φανταστειται οτι ριχνουν οι καλοι γειτονες και βοθρους εκει μεσα.
ερωτηση υπαρχει καποιο φτηνο ειδους κλαπε που να αφηνει τα δικα μου νερα βροχης η και λιγα απο βρυση να βγουν εξω αλλα να μην μπει τιποτα απο κει προς τα μενα?
ερωτηση δευτερη εχω για να βαλω σαν αποχετευση σωληνες αλουμινενιους 3 & 1/2 ιντσες ειναι παλιοι απο ποτισμα , η να βαλω πλαστικους και τι διαμετρο αν υποθεσουμε οτι ολο το οικοπεδο ειναι περιπου ενα στρεμμα. επισης τι θα μπορουσα να βαλω απ την πισω πλευρα ωστε να μην μπουν μεσα φιδια χελωνες αρουραιοι και βουλωσει και απο την μπροστινη φυλλα και αλλα σκουπιδια? (η ωραια αγνη ζωη του χωριου)
ευχαριστω προκαταβολικα ειδικα τον γρηγορη που θα απαντηση αμεσως.

otso
19-05-2008, 14:26:42
μερικες προσθετες πληροφοριες
απο σωληνες μου αρεσε η φ125 αλλα παει 3.5 ε/μ ενω η φ100 2,2 ε/μ
εκει πηρα ενα καταλογο ειδα ενα κουτι που ελεγε αντεπιστροφο και τιμες για το φ125 140 ε για τον εμπορα πανε καλα για ενα πλαστικο κουτι?
και δεν ειχε και αναλυτικο σχεδιο να δουμε πως δουλευει και αν αξιζει τον κοπο. και αν οντως κατι τετοιο χρειαζομαι.

gregori
19-05-2008, 15:28:40
Φίλε otso
Σχετικά με το καπέτο εγώ βάζω συνήθως μάρκας nicol.
Είναι κάτι Γαλλικά σχετικά καλά.
Να έχει υπόψη σου ότι αυτά μπαίνουν αλφαδιά άντε με ελάχιστη κλήση γιατί άμα τα έχει με ρήση μένει ανοιχτό το κλαπέτο.
Εχουν ένα μειονέκτημα ότι πρέπει που και που να τα συντηρείς...
Εχουν 4 παξιμάδια αν θυμάμαι καλά όπου τα ανοίγεις τα καθαρίζεις και βάζει και λίγο γράσο διαρκείας..(Δεν το έχω κάνει και ποτέ)
http://www.nicoll.gr/home/images2008/80.JPG
Σχετικά με τα άλλα που ρωτάς δεν έχω εικόνα για να σου πω την γνώμη σωστά και φοβάμαι μην πω καμιά μ....... και σε οδηγήσω λάθος.

www.udravlikos.gr

otso
19-05-2008, 22:04:50
ευχαριστω γρηγορη
τι διαφορα υπαρχει μεταξυ μηχανοσιφωνων ανεπιστροφων με μπαλα καιβαλβιδας ανεπιστροφης με κλαπετο ?
το πρωτο λεει για βροχινα νερα και το δευτερο για λυματα.
μπορει να μπει το κλαπετο στα βροχινα?

gregori
19-05-2008, 23:06:32
Να σου πώ...
Αν για παράδειγμα έχουμε ένα σπίτι όποθ τα όμβρια τα μαζέυουμε σε ένα φρεάτιο και τα πετάμε με αντλία χρησιμοποιούμε τους μηχανοσύφονες με μπάλα γιατί τα στάσιμα νερά του φρεατίου μυρίζουν. Ακόμα σε περιπτώσει όπου υπάρχει αγωγός ομβρίων από το δήμο πάλυ τους βάζουμε γιατί και αυτοί μυρίζουν.
Τα σκέτα κλαπέτα δεν είναι και οσμοπαγίδες.
Εγώ έχω βάλει κλαπέτο στα όμβρια και δεν είχα πρόβλημα...Πάντως πράγματι αυτοί λένε μόνο για αποχέτευση.

www.udravlikos.gr

otso
19-05-2008, 23:58:01
νασαι καλα γρηγορη να μου δινεις παντα συμβουλες αν και μικροτερος μου.

miltos
20-05-2008, 10:44:26
Να συμπληρώσω ότι προφανώς η μπάλα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στα ακάθαρτα για λόγους βουλώματος. Μια ματιά στο σχεδιάκι αρκεί για να καταλάβει κανείς τι θα γίνει αν πέσουν εκεί μέσα χαρτιά κλπ κλπ κλπ:D

Να κάνω μια σούμα.

Ο μηχανοσίφωνας είναι οσμοπαγίδα (κλασική περίπτωση σιφωνιού)
Ο μηχανοσίφωνας με μπάλα είναι επιπλέον και αντεπίστροφο.
Το κλαπέτο είναι μόνο αντεπίστροφο σύμφωνα με την εταιρία. Πάντως έστω μια καθυστέρηση στη διάδοση των οσμών πρέπει να την επιτυγχάνει.

otso
20-05-2008, 13:14:35
http://forum.monachos.gr/http://www.mediafire.com/imgbnc.php/96c8e0e40ef77ec5a1698d622312447b2g.jpg (http://www.mediafire.com/imageview.php?quickkey=2nt1x9fd4ur&thumb=4)
υπαρχει και αυτο αν το εχω βαλει σωστα και το βλεπετε.
οποτε μιλτο εγω που εχω ομβρια και οσο ναναι ολο και καποια σκουπιδακια θα πανε οπως φυλλα βαζουμε το κλαπετο η αυτο που εβαλα φωτο?

dipoli
20-05-2008, 13:16:45
http://www.mediafire.com/imgbnc.php/96c8e0e40ef77ec5a1698d622312447b6g.jpg

otso
20-05-2008, 13:18:52
ευχαριστω dipoli

miltos
20-05-2008, 14:44:55
Το τελευταίο μου άρεσε αλλά σου κάνει; Είναι για στόμιο.

Αφού έχεις φύλλα, νομίζω ότι πρέπει να προτιμίσεις κλαπέ.

Αλλά μιλάμε από μακρυά, χωρίς να έχω δει τα προιόντα από κοντά. Αν τα περιεργαστείς από κοντά θα πάρεις την πιο σωστή απόφαση

otso
21-05-2008, 00:29:10
το κλαπε ειναι τελειο αλλα και πανακριβο για μενα και θα χρειαστω δυο, το τελευταιο θα μπορουσα να το κανω πατεντα πιστευω , εξ αλλου κατασκευαζουμε και χρησιμοποιουμε σιδερενια κλαπε για αντλιες ποτισματος (τρακτεραντλιες ετσι δεν ειναι κινεζικα για μενα)
σημερα το απογευμα ομως πρατηριουχος μου ειπε για ανεπιστροφο ορειχαλκινο 4 ιντσων που ειχε παρει στην ρετσινα κατω απο 50 ευρω.

otso
21-05-2008, 00:30:29
και μιλτο ευχαριστω