PDA

View Full Version : Αγορά αντλίας θερμότητας

mnls
11-09-2008, 23:31:11
αποφασισα να κανω θερμανση ενδοδαπεδιας στην οικοδομη που φτιαχνω
και λογω του οτι θελω και δροσισμο πολλοι μου προτεινουν
να χρησιμοποιησω αντλια θερμοτητας.
η γεωθερμια αποκλειστηκε κυριως λογω υψηλου κοστους και ετσι μου προτεινουν τις αντλιες θερμοτητας με αερα.
τις εχετε δουλεψει καθολου?
ποια η γνωμη σας γι αυτες?
ειναι αξιοπιστες ως συσκευες?
αν εχουν την αποδοση που λενε (COP 4)γιατι δεν πολυχρησιμοποιουνται?
στην συντηρηση και σε ενδεχομενη βλαβη υπαρχει μεγαλο κοστος επισκευης?
καποια εταιρια που προτεινεται ως πιο αξιοπιστη??
ευχαριστω
υ.γ:η αλλη λυση ειναι λεβητας πετρελαιου με chiller

Nikos Mavrofidis
12-09-2008, 13:27:52
ARISTA SYSTHMATA ALLA PRO-YPO8ETOYN KALH MELETH KAI KALO
KATASKEYASTH.

O MHXANOLOGOS SOY 8A MPOROYSE NA EL8EI SE EPAFH ME
THN Buderus H Viessmann DIOTI MIA TETOIA EGKATASTASH
DEN SHKWNEI FTHNODOYLEIES.

GEIA SOY

Nikos

Nikos

Nikos Mavrofidis
12-09-2008, 14:11:21
SYGGNWMH EKANA KAPOIO LA8OS.

Nikos

Nikos

peris
12-09-2008, 15:17:01
quote:Originally posted by mnls

αποφασισα να κανω θερμανση ενδοδαπεδιας στην οικοδομη που φτιαχνω
και λογω του οτι θελω και δροσισμο πολλοι μου προτεινουν
να χρησιμοποιησω αντλια θερμοτητας.

Σε ποιά περιοχή και τι μέγεθος έχει το σπίτι?

Περικλής
Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

panos09
12-09-2008, 17:15:38
Αντλίες θερμότητας αέρα/νερού με COP 4 ή μεγαλύτερο είναι ελάχιστες δυστηχώς στην αγορά, από όσο έχω ψάξειει.

Πάντως οι Α/Θ είναι κατα την γνώμη μου φανταστική λύση για την Ελλάδα που χρειαζόμαστε και ψύξη.

Το κόστος θέρμανσης είναι σίγουρα πολύ λιγότερο του πετρελαίου.

Η λύση του λέβητα μαζί με ψύκτη μου φαινετε... χωρίς σχόλια... βάζεις μια καλή Α/Θ και τελειώνεις.

Η συντήρηση που θέλουν οι Α/Θ είναι ελάχιστη και γενικά είναι πιστεύω πολύ αξιόπιστες. (δεν έχω τρομερή εμπειρία στο θέμα αλλά από ότι έχω "μαζέψει" από δουλειές & άλλους)

ziko
12-09-2008, 17:53:57
Πρόσεξε τον δροσισμό, γιατί θα βασίζεσαι σε ένα αισθητήριο όσον αφορά τον έλεγχο υγρασίας. Προσωπικά θα είχα άγχος.

Επίσης θες και fan coil για να κάνεις αφύγρανση, άρα...

Υποψήφιος Μηχανικός

mnls
12-09-2008, 23:58:54
το σπιτι ειναι στη νοτια Χαλκιδικη.μονοκατοικια 175τμ με ισογειο κλειστο χωρο σταθμευσης.
αντλιες θερμοτητας εχω δει γιαπωνεζικες,κινεζικες,σουηδικες,αυστριακες,αμερικ ανικες.
ολοι ισχυριζονται οτι ειναι κορυφη.ακομα δεν εχω καταληξει.
χαιρομαι που επιτελους καποιοι συμφωνουν με αυτο που σκεφτομαι να κανω.
στις μελετες της ενδοδαπεδιας γινεται προβλεψη και για φανκοιλςς ωστε να εχω αφυγρανση οταν χρειαζεται.
στην ενδοδαπεδια ειναι καποια κορυφη στη θερμανση -ψυξη ή ειναι ολες ιδιες?
εσεις εχετε να προτεινετε καποια συγκεκριμενη αντλια?
τελικα γιατι δεν πολυπερπατανε στην αγορα??μηπως φταιει το αρχικο μεγαλο κοστος εγκαταστασης?
χοντρικα το κοστος ενδοδαπεδιας και Α/Θ βγαινει στα 15000ευρω.σας φαινεται καλη τιμη?
φιλε Nikos Mavrofidis στο εξωτερικο τις χρησιμοποιουνε και αν ναι σε τι βαθμο?
ευχαριστω για τις απαντησεις σας

peris
13-09-2008, 11:17:38
Για την νότια Χαλκιδική είναι ΟΚ με επιφυλάξεις, διότι είναι αερόψυκτη. Εάν πήγαινες σε γεωθερμική, τότε θα ήμουν 100% σίγουρος, αρκεί να επιλεγεί κατάλληλης ισχύος αντλία και να την σηκώνει η παροχή ρεύματος που θα έχεις.
Fancoils θα βάλεις έτσι κι' αλλιώς διότι ο "δροσισμός" είναι απλά μια τρύπα στο νερό. Αφού έχεις το σύστημα, εκμεταλλεύσου το και μην ακούς για δροσιές και κουραφέξαλα (να είσαι σε κανένα Πευκοχώρι και να σκάει ο τζίτζικας έξω με 37άρια, να δεις τι καλά που κάνει ο δροσισμός με υγρασία 55%...)

¨οσον αφορά ποιός είναι ο καλύτερος, δεν το γνωρίζω, απλά έχω δει 2 εγκαταστάσεις γιαπωνέζικες, οι οποίες ήταν πολύ καλές.
Θα βάλεις λοιπόν ενδοδαπέδια για θέρμανση και μερικά fancoils και θα είσαι πρώτος!
Το κόστος είναι κατά 4-5 χιλιάρικα υψηλότερο απ' ότι με έναν λέβητα (πολύ καλό), αλλά να γνωρίζεις ότι και η τιμή της κιλοβατώρας θα ανεβαίνει ραγδαία από δω και μπρός.

Περικλής

mnls
17-09-2008, 21:55:41
οτι αφορα τον δροσισμο διατηρω τις επιφυλαξεις μου κι εγω.δεν ξερω αν ειναι μια τρυπα στο νερο παντως σε καταστημα που το ειδα να λειτουργει ενδοδαπεδια με 1 φανκοιλ εμεινα αρκετα ευχαριστημενος.
οπως μου ειπαν ολοι θα πρεπει να μπουν οπωσδηποτε 2 με 3 φανκοιλ για την αφυγρανση και την συμπληρωση στο δροσισμο.

quote:Αφού έχεις το σύστημα, εκμεταλλεύσου το και μην ακούς για δροσιές και κουραφέξαλα (να είσαι σε κανένα Πευκοχώρι και να σκάει ο τζίτζικας έξω με 37άρια, να δεις τι καλά που κάνει ο δροσισμός με υγρασία 55%...)
αυτο κυριολεκτικα δεν καταλαβα αν το λες ειρωνικα ή οχι.εξηγησε το μου σε παρακαλω ωστε να λαβω το σωστο μηνυμα:)
οτι αφορα την τιμη της κιλοβατωρας το ξερω οτι θα ανεβαίνει αλλα πιστευω οτι δεν θα πηγαινει οπως του πετρελαιου.μαλλον θα την ακολουθει με μια μικρη χρονικη υστερηση .πιστευω οτι δεν θα βγω ζημιωμενος.το καλυτερο ειναι η γεωθερμια αλλα δυστυχως ειναι πολλα τα χρηματα και δεν τα εχω αυτη τη στιγμη.

peris
18-09-2008, 11:08:30
αυτο κυριολεκτικα δεν καταλαβα αν το λες ειρωνικα ή οχι.εξηγησε το μου σε παρακαλω ωστε να λαβω το σωστο μηνυμα:)

τπτ απλά εννοώ βάλε fan coil για ψύξη.

Περικλής

mnls
01-10-2008, 20:16:04
ακομη μια ερωτηση η οποια ειναι λιγο σχετικη με το θεμα.
ενας φιλος με προβληματισε με μια παρατηρηση πανω στο ολο συστημα.
πιο συγκεκριμενα αναρωτηθηκε τι ρευμα θα καιει το ολο συστημα για την κυκλοφορια του νερου στο δικτυο της ενδοδαπεδιας καθοσον το ολο συστημα θα αποτελειται απο 1000μ περιπου σωληνα???
συνεχιζω να βλεπω παντως προσφορες και συστηματα και ειμαι πολυ προβληματισμενος.
μου εχουν δειξει αντλια (κινεζικη) με 3500 ευρω καθως και αντλια αμερικανικη με 7500 ευρω.πολυ μεγαλη δεν ειναι η διαφορα??

nyannaco
01-10-2008, 20:38:57

πιο συγκεκριμενα αναρωτηθηκε τι ρευμα θα καιει το ολο συστημα για την κυκλοφορια του νερου στο δικτυο της ενδοδαπεδιας καθοσον το ολο συστημα θα αποτελειται απο 1000μ περιπου σωληνα???

Το μήκος των σωλήνων δεν είναι απαράιτητα ο πιο επιβαρυντικός παράγοντας... οι πλαστικοί σωλήνες έχουν πολύ μικρή τραχύτητα, άρα και μικρές τριβές.
Ανεξάρτητα από αυτό πάντως, η ερώτησή σου μπορεί να απαντηθεί μόνο με βάση τον κυκλοφορητή που θα επιλεγεί, από την ηλεκτρική ισχύ του και κάποιες παραδοχές για τις ώρες λειτουργίας.

quote:
συνεχιζω να βλεπω παντως προσφορες και συστηματα και ειμαι πολυ προβληματισμενος.
μου εχουν δειξει αντλια (κινεζικη) με 3500 ευρω καθως και αντλια αμερικανικη με 7500 ευρω.πολυ μεγαλη δεν ειναι η διαφορα??

Σκέψου μόνο πόσο είναι το μεροκάματο του Μεξικάνου εργάτη στην Αμερική, και του Κινέζου στην Κίνα. Μετά, σκέψου πόσο στοιχίζει η τήρηση των προδιαγραφών ασφαλείας τόσο για το προϊόν όσο και για την παραγωγική διαδικασία, η διαχείριση των αποβλήτων και ατμοσφαιρικών ρύπων κλπ κλπ.... μήπως τελικά ο Κινέζος βγαίνει ακριβός; Στην τελική, ό,τι πληρώνεις παίρνεις.

Νίκος

panos09
01-10-2008, 20:41:34
Η λύση που κοιτάζεις είναι πολύ καλή.

Επειδή θα είναι το κεντρικό μηχάνημα ψύξης-θέρμανσης του σπιτιού σου βάλε ότι καλύτερο μπορείς για 2 λόγους,

1) Αξιοπιστία και Service
2) Οικονομία στην χρήση

Ζήτα να μάθεις συντελεστή απόδοσης, κάποιες εταιρίες σου δίνουν και την αναμενόμενη απόδοση σε ετήσια βάση ανάλογα με το σύστημα που διαλέγεις.

Πρέπει το COP να ειναι τουλάχιστον 3,5 στην θέρμανση.

Είναι ένα μηχάνημα το οποίο θα το δουλεύεις κάθε μέρα για πολλά χρόνια οπότε κάτι "φτηνό" θα το πληρώσεις πολλαπλά σε κατανάλωση (και όλοι μας σε μόλυνση).

Η κατανάλωση ρεύματος του κυκλοφορητή της ενδοδαπέδιας είναι περίπου όσο μια κοινή λάμπα. Μόνο σε σπίτια με φωτοβολταϊκά και μπαταρίες είναι θέμα!

gregori
02-10-2008, 00:10:00

Το τελευταίο τεύχος του υδραυλικού έχει ένα μεγάλο αφιέρωμα στις αντλίες θερμότητας...
http://www.ydravlikos.gr/portal/

www.udravlikos.gr

engant
11-02-2009, 11:23:31
Καλημέρα παιδιά...Να ρωτήσω κάτι..Σκέφτομαι να βάλω ΑΘ αέρα-νερού στο σπίτι μου ισχύως 20kw και επιπρόσθετα ένα ηλεκτρικό λέβητα 10-15 kw(ή ένα μικρό λέβητα πετρελαίου) για να δουλεύει η αντλία καλύτερα σε θερμοκρασίες κάτω του 0...
1. Γνωρίζετε τι ρεύμα πρέπει να βάλω στο σπίτι μου(200 τμ μεζονετα με πυλωτη 100 τμ και υπόγειο 100τμ μη κατοικήσιμο με απώλειες 17000 kcal/h)...Τριφασικό Νο 1 φτάνει?
2. Διαφορετικά αν χρειάζεται μεγαλύτερη παροχή, ανεβαίνουν τα πάγια της ΔΕΗ, η KWh κλπ... και ίσως να καθιστά ασύμφορο στο να βάλεις ΑΘ..Ξέρει κανείς αν συμφέρει σε σχέση με το πετρέλαιο και η αγορά της θα την αποσβέσεις σχετικά σε μικρό διάστημα??
3. Επίσης λένε να βάλω νυχτερινό ρέυμα...Γιατί? Επειδή καίει όλη μέρα η ενδοαδαπέδια(όταν απαιτείται να δουλέψει η αντλία φαντάζομαι)??

antonis

engant
12-02-2009, 22:05:19
Παρακαλώ να μου απαντήσει κάποιος αν μπορεί στα ερωτήματά μου...
Επισής να ρωτήσω το εξής για το τι ισχύει:
1. 1 λίτρο πετρελαίου αντιστοιχεί σε 10 kwh ρεύματος και βάση απωλειών λέβητα παίρνουμε τελικώς 8.8-9 kwh ή
2. 1 λίτρο πετρελαίου αντιστοιχεί σε 11.6 kwh ρεύματος?
έχω μπερδευτεί λίγο με αυτά που διαβάζω για το ποια είναι η πραγματική αντιστοιχία ώστε να συγκρίνω λέβητα και ΑΘ..
Πάντως εγώ έκανα μία μικρή προσέγγιση στο θέμα...Δείτε το αρχείο μου...Χρησιμοοποίησα την 1η περίπτωση υπολογισμού...Αν ισχύει το δεύτερο τότε δεν βλέπω να συμφέρει να βάλεις αντλία...
Οι αρχικές τιμές εγκατάστασης είναι από προμηθευτή μου...

http://www.2shared.com/file/4862339/460af14c/sigkrisi.html

antonis

Panagiotis Skantzikas
17-02-2009, 15:48:21
αγαπητοί συνφορουμίτες
θα μου επιτρέψετε να εκθέσω κι εγώ τις απόψεις μου πάνω στο θέμα, καθώς τώρα πατάτε κυριολεκτικά στα χωράφια μου.
Η λογική εγκατάστασης είναι απλή (εν συντομία):
στρώνεις την ενδοδαπέδια για θέρμανση, όπως θα την έστρωνες και με λέβητα, δεν αλλάζεις τίποτα (πυκνότητα κλπ.)
Βάζεις την Α/Θ, η οποία θα σου δώσει νερό χαμηλής θερμοκρασίας 30-45οC, έχει ενσωματωμένη την αντιστάθμιση, δεν χρειάζεται καμινάδα & δεξαμενή κλπ. κλπ.
Άρα το θέμα θέρμανσης λύθηκε (εκτός από τις ακραίες θερμοκρασίες που καλό θα είναι να έχεις αντιστάσεις).
Αφού λοιπόν έχεις ένα μηχάνημα που μπορεί να σου παράξει και ψύξη, γιατί να μην το χρησιμοποιήσεις?
Αν δώσεις νερό πολύ χαμηλής θερμοκρασίας (πχ. 7οC) στην ενδοδαπέδια, θα αρχίσουν να ιδρώνουν τα πατώματα λόγω υγροποίησης.
Πρέπει λοιπόν να δώσεις υψηλότερης θερμοκρασίας. Τι θερμοκρασίας? Εξαρτάται από πολλά και κυρίως από την σχετική υγρασία.
Είτε λοιπόν θα βάλεις ένα controller που θα οδηγεί την θερμοκρασία του προσαγόμενου νερού βάσει της υγρασίας, είτε θα δώσεις 18oC που αποκλείεται να έχεις υγροποιήσεις.
Δίνοντας όμως 18oC στην ενδοδαπέδια, παίρνεις μόνο το 50% των φορτίων και αυτό αισθητό.
Τα FCU τα χρειάζεσαι για να πάρεις τα υπόλοιπα φορτία και κυρίως τα λανθάνοντα.
Χαρακτηριστικά λένε ότι η λειτουργία χωρίς FCU (δροσισμός) οδηγεί σε μια αίσθηση όμοια με το αν κατέβεις από τον Α' όροφο μιας μαιζονέτας στο υπόγειο. Νοιώθεις μια δροσιά, που όμως αν παραμείνεις πολύ ώρα χάνεται.
Τώρα για το, από που θα πάρεις την Α/Θ, είναι σαν την επιλογή αυτοκινήτου.
Ρωτάς την γνώμη των ειδικών, παίρνεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά από τους προμηθευτές, κάνεις ένα τσεκάρισμα και στο Eurovent (Θεός να φυλάει), βλέπεις και αν σου αρέσει στο μάτι, και ψωνίζεις ευχόμενος να μην έχεις κάνει λάθος.Αυτό για το αν σου αρέσει στο μάτι, μιλάω σοβαρά.Η τελευταία λέξη της εξέλιξης και του ανταγωνισμού είναι ότι μπορούν να βαλουν αυτοκόλητο ότι φωτογραφία θες. Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία τον κήπο εκεί που θα την βάλεις, τους την στέλνεις και όταν θα έρθει η μονάδα θα είναι σαν να μην υπάρχει. Τόση εξέλιξη....
Σοβαρά τώρα, συμφωνώ με τους προηγούμενους ότι θα είναι το βασικό σου μηχάνημα και θα το έχεις για πολλά χρόνια. Άρα θα πρέπει να πληρώσεις κάτι παραπάνω για να είναι καλό, αξιόπιστο και οικονομικό τόσο στην λειτουργία όσο και στην συντήρηση.

Παναγιώτης

Ο Θεός πέθανε...
Ο Μαρξ πέθανε...
κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Panagiotis Skantzikas
17-02-2009, 16:13:21
engant
μην πανικοβάλεσαι...
χοντρά χοντρά, με ένα λίτρο πετρέλαιο που καις (και πληρώνεις 0,60€) παίρνεις 11,6kw. Επειδή έχεις τον Βαθμό απόδοσης του λέβητα, πρακτικά (θερμαντικά) παίρνεις 11,6*0,88=10,2kw
Η ηλεκτρική kwh στην μέγιστη τιμή της έχει με το ΦΠΑ 0,20€, άρα 1lt πετρέλαιο = 3kwh
Για να πάρεις αυτά τα 10,2kw από μια Α/Θ στην ίδια τιμή πρέπει o βαθμός απόδοσης της Α/Θ να είναι 10,2/3= 3,4.
Αν ο Βαθμός απόδοσης της είναι μεγαλύτερος κερδίζεις. Αν είναι χειρότερος χάνεις. Αυτός εξαρτάται από το μηχάνημα και κυρίως τις εξωτερικές θερμοκρασίες.
Αν βάλεις νυκτερινό, τότε η μέση τιμή της kwh πέφτει στο 0,2*0,666+0,07*0,333=0,156€ κατα συνέπεια οι πράξεις είναι:
0,60/0,156=3,85kwh
Βαθμός απόδοσης= 10,2/3,85 = 2,65
που σημαίνει ότι μπορείς να κερδίζεις περισσοτερες μέρες κλπ...

Παναγιώτης

Ο Θεός πέθανε...
Ο Μαρξ πέθανε...

vladim
27-05-2009, 15:10:41
quote:Originally posted by Panagiotis Skantzikas

αγαπητοί συνφορουμίτες
θα μου επιτρέψετε να εκθέσω κι εγώ τις απόψεις μου πάνω στο θέμα, καθώς τώρα πατάτε κυριολεκτικά στα χωράφια μου.
Η λογική εγκατάστασης είναι απλή (εν συντομία):
στρώνεις την ενδοδαπέδια για θέρμανση, όπως θα την έστρωνες και με λέβητα, δεν αλλάζεις τίποτα (πυκνότητα κλπ.)
Βάζεις την Α/Θ, η οποία θα σου δώσει νερό χαμηλής θερμοκρασίας 30-45οC, έχει ενσωματωμένη την αντιστάθμιση, δεν χρειάζεται καμινάδα & δεξαμενή κλπ. κλπ.
Άρα το θέμα θέρμανσης λύθηκε (εκτός από τις ακραίες θερμοκρασίες που καλό θα είναι να έχεις αντιστάσεις).
Αφού λοιπόν έχεις ένα μηχάνημα που μπορεί να σου παράξει και ψύξη, γιατί να μην το χρησιμοποιήσεις?
Αν δώσεις νερό πολύ χαμηλής θερμοκρασίας (πχ. 7οC) στην ενδοδαπέδια, θα αρχίσουν να ιδρώνουν τα πατώματα λόγω υγροποίησης.
Πρέπει λοιπόν να δώσεις υψηλότερης θερμοκρασίας. Τι θερμοκρασίας? Εξαρτάται από πολλά και κυρίως από την σχετική υγρασία.
Είτε λοιπόν θα βάλεις ένα controller που θα οδηγεί την θερμοκρασία του προσαγόμενου νερού βάσει της υγρασίας, είτε θα δώσεις 18oC που αποκλείεται να έχεις υγροποιήσεις.
Δίνοντας όμως 18oC στην ενδοδαπέδια, παίρνεις μόνο το 50% των φορτίων και αυτό αισθητό.
Τα FCU τα χρειάζεσαι για να πάρεις τα υπόλοιπα φορτία και κυρίως τα λανθάνοντα.
Χαρακτηριστικά λένε ότι η λειτουργία χωρίς FCU (δροσισμός) οδηγεί σε μια αίσθηση όμοια με το αν κατέβεις από τον Α' όροφο μιας μαιζονέτας στο υπόγειο. Νοιώθεις μια δροσιά, που όμως αν παραμείνεις πολύ ώρα χάνεται.
Τώρα για το, από που θα πάρεις την Α/Θ, είναι σαν την επιλογή αυτοκινήτου.
Ρωτάς την γνώμη των ειδικών, παίρνεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά από τους προμηθευτές, κάνεις ένα τσεκάρισμα και στο Eurovent (Θεός να φυλάει), βλέπεις και αν σου αρέσει στο μάτι, και ψωνίζεις ευχόμενος να μην έχεις κάνει λάθος.Αυτό για το αν σου αρέσει στο μάτι, μιλάω σοβαρά.Η τελευταία λέξη της εξέλιξης και του ανταγωνισμού είναι ότι μπορούν να βαλουν αυτοκόλητο ότι φωτογραφία θες. Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία τον κήπο εκεί που θα την βάλεις, τους την στέλνεις και όταν θα έρθει η μονάδα θα είναι σαν να μην υπάρχει. Τόση εξέλιξη....
Σοβαρά τώρα, συμφωνώ με τους προηγούμενους ότι θα είναι το βασικό σου μηχάνημα και θα το έχεις για πολλά χρόνια. Άρα θα πρέπει να πληρώσεις κάτι παραπάνω για να είναι καλό, αξιόπιστο και οικονομικό τόσο στην λειτουργία όσο και στην συντήρηση.

Παναγιώτης

Ο Θεός πέθανε...
Ο Μαρξ πέθανε...

Ιδιαίτερα κατατοπιστικά όλα.
Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου υποδείξεις κατασκευαστές αντλιών θερμότητας που θεωρείς αξιόπιστους? Αναφέρθηκαν γιαπωνέζικες αμερικάνικες.
Ποιος είναι ο τρόπος διαστασιολόγησης μιας αντλίας θερμότητας? Πρέπει να καλύπτει εξ ολοκλήρου τις θερμικές / ψυκτικές απώλειες ?

Ευχαριστώ

Panagiotis Skantzikas
27-05-2009, 18:59:25
Εγώ δεν μπορώ να σου συστήσω, γιατί με αυτό ασχολούμαι (δες το site μου).
Σίγουρα πάντως υπάρχουν τουλάχιστον 3-4 κατασκευαστές που θεωρούνται αξιόπιστοι και σοβαροί. Σημαντικότερο είναι το ποιος θα σου κάνει την εγκατάσταση/εφαρμογή. Σε ποιο μέρος είσαι?

Παναγιώτης

Ο Θεός πέθανε...
Ο Μαρξ πέθανε...

kozik
29-05-2009, 00:48:34
Γνωριζει καποιος αν υπαρχει καποιου ειδους επιδοτηση ή φοροελαφρυνση για την εγκατασταση γεωθερμικου συστηματος θερμανσης σε οικια?

Τα Πραγματα ειναι απλα το μπερδεμα ειναι να το καταλαβεις!!!

LAGOS
03-06-2009, 23:20:37
Προς το παρόν επιδοτούνται μόνο τα νομικά πρόσωπα και
στα φυσικά μια εφάπαξ φοροελάφρυνση της τάξεως 600 ευρώ

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ...
ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ

mnls
12-06-2009, 13:29:02
μια και τελειωσε η ενδοδαπεδια ξεκινω την αναζητηση του λεβητοστασιου.
ο προσανατολισμος μου ειναι προς την Α/Θ.
για να μην χασω τον προσανατολισμο μουθα ηθελα μια συμβουλη απλη και πρακτικη.
ενα συστημα με αντλια θερμοτητας το οποιο να σε καλυπτει και σε ΖΝΧ μαζι με τα παρελκομενα που χρειαζεται(δοχειο αδρανειας ,κυκλοφορητες,αντισταθμιση κτλ κτλ) για να καλυψει τις αναγκες σε θερμανση και δροσισμο μιας κατοικιας 140τμ σε τι ευρος τιμων να το περιμενω?
δλδ απο που να περιμενω να ξεκινανε οι τιμες και για νορμαλ περιπτωσεις που θα φτανουν(μη δω τιποτα και τρομαξω κιολας)
οποιος θελει να αναφερει και μαρκες ας το κανει.προσωπικα δεν το θεωρω διαφημιση να αναφερθουν και να συζητηθουν μαρκες καθοσον μπορει καποιος να αναφερει θετικα και καποιος αλλος αρνητικα(αυτο νομιζω ειναι το νοημα σε ενα φορουμ ανταλλαγης ιδεων σαν αυτο)

ο κακος μαστορας παντα λεει οτι τα ξερει ολα.ο καλος μαστορας απλα θα σου πει "δεν ξερω"

Panagiotis Skantzikas
15-06-2009, 11:42:59
μια Α/Θ που τα κάνει όλα, με τα παρελκόμενά της τριοδες κλπ., υπολόγισέ την στα 7.000€

Παναγιώτης

Ο Θεός πέθανε...
Ο Μαρξ πέθανε...

mnls
22-06-2009, 15:17:46
Παναγιώτη η τιμη που λες για τι καταγωγης αντλια μιλας?Γερμανικη,Γαλλικη,Αυστριακη,Ιταλικη,Κινεζικη ή κατι αλλο?

και για να μην παρεξηγησω και αδικησω ατομα καθως εχω ηδη αρχισει να λαμβανω προσφορες η ενδεικτικη τιμη που δινεις αφορα την Α/Θ και τα παρελκομενα(τριοδες,μπαφερ τανκ κτλ)ως υλικα μονο???

παντως οι μεχρι τωρα προσφορες που ελαβα ειναι στα 10500 ευρω περιπου(υλικα-εργασια) για Α/Θ εκ Γαλλιας προερχομενη και στα 11500 ευρω περιπου για Α/Θ εκ Γερμανιας.η εκ Αυστριας προερχομενη Α/Θ ξεφευγει στα 17000 ευρω.
πιστευω οτι οι ποιο πολλες προσφορες θα ειναι αναμεσα στα 10000 και τα 12000.
κοστος παντως αρκετα υψηλο σε σχεση με μια απλη διαταξη λεβητα πετρελαιου.
οσο για αποσβεση κατα τα λεγομενα τους αυτη θα γινει σε 5 με 8 χρονια(αναλογα τον κατασκευαστη)

ο κακος μαστορας παντα λεει οτι τα ξερει ολα.ο καλος μαστορας απλα θα σου πει "δεν ξερω"

Panagiotis Skantzikas
22-06-2009, 16:17:26
Μια καλή (πχ. Γαλλική) και μόνο ως υλικό.
Τελικά γεωθερμική ή αερόψυκτη συζητάμε?
Πρόσεξε γιατί στην αγορά των γεωθερμικών Α/Θ, ο κάθένας χρεώνει ότι γουστάρει. Κάτι πιο ακριβό δεν είναι απαραιτήτως και πιο καλό.
Ως υλικό δες τι περιλαμβάνουν (ψυχροστάσιο, control κλπ.). Δες επίσης αντιπροσωπεύσεις, πόσα χρόνια είναι στην αγορά κλπ.

Παναγιώτης

Ο Θεός πέθανε...
Ο Μαρξ πέθανε...

mnls
23-06-2009, 20:13:13

Μια καλή (πχ. Γαλλική) και μόνο ως υλικό.
Τελικά γεωθερμική ή αερόψυκτη συζητάμε?
Πρόσεξε γιατί στην αγορά των γεωθερμικών Α/Θ, ο κάθένας χρεώνει ότι γουστάρει. Κάτι πιο ακριβό δεν είναι απαραιτήτως και πιο καλό.
Ως υλικό δες τι περιλαμβάνουν (ψυχροστάσιο, control κλπ.). Δες επίσης αντιπροσωπεύσεις, πόσα χρόνια είναι στην αγορά κλπ.

Παναγιώτης

Ο Θεός πέθανε...
Ο Μαρξ πέθανε...

μιλαμε παντα για αεροψυκτη.
οτι αφορα τις γεωθερμικες εχεις απολυτο δικαιο.ο καθενας χρεωνει οτι γουσταρει και συνηθως ειναι πολλα αυτα που χρεωνει.
αυτο ειλικρινα δεν το καταλαβα ποτε.γιατι εχουν αυτη τη μανια να χρεωνουν υπερογκα για κατι το οποιο μπορει να βγει πολυ πιο οικονομικα.
μια και γνωριζω λιγα απο οικονομικα οι επιλογες ειναι συνηθως 2.ή πουλας λιγα και ακριβα ή πουλας πολλα και φθηνα.εγω παντως θα προτιμουσα το δευτερο.
τεσπα,επειδη εισαι πολυ καλος γνωστης του θεματος θα μπορουσες να με βοηθουσες κανοντας μια απαριθμηση των πραγματων που θα πρεπει να δω και θα πρεπει να περιεχει η Α/Θ και εν γενει η προσφορα ως συνολο με Α/Θ??
εκτος απο υψηλο COP και EER που ηδη τα εχω μαθει και μελετησει.
κοιταω βεβαια να ειναι διπλης λειτουργιας(θερμανση-δροσισμος)
επισης δεν ξερω κατα ποσο παιζει και σε τι βαθμο το να ειναι inverter.
θα με βοηθουσε παντως ιδιαιτερα στην ερευνα μου τα σημεια κλειδια που θα πρεπει να δωσω βαρυτητα

επισης μη ξεχασω οτι απο καθε προσφορα που λαμβανω ζητω να δω και προσφατη δουλεια τους ωστε να δω τι σοι εγκατασταση κανουν(την τσαπατσουλια την ξεχωριζω απο μακρια)

Panagiotis Skantzikas
25-06-2009, 12:25:05
κατ'αρχήν inverter Α/Θ αέρος νερού, υπάρχουν ελάχιστες.
Το κέρδος σου δε, από το Inverter στα συστήματα νερού είναι πολύ μικρότερο απ'ότι σε ένα σύστημα αμέσου εκτονόσεως (multisplit, VRV κλπ.)
Είναι χρήσιμο μόνο αν πάρεις ένα μηχ/μα που θα μπορεί να σε καλύψει και στους -10oC. Εναλλακτικά θα πάρεις μια σταθ. στροφών, με απόδοση που μπορεί να σε καλύψει μέχρι τους -2 περίπου και το υπόλοιπο θα το παρεις με αντιστάσεις.
Αυτό που πρέπει να δεις είναι να:
έχει "όνομα" δηλαδή να είναι γνωστού οίκου για να εξασφαλίσεις (όσο είναι δυνατόν) αξιοπιστία και service. Ρώτα πόσες πωλούνται ετησίως στην Ελλάδα και πόσες Πανευρωπαϊκά.
έχει καλό control, φιλικό στο χρήστη και να μπορεί να κάνει διάφορα (πχ. απομακρυσμένο ON/OFF,HEAT/COOL, ALARM, έλεγχο αντιστάσεων ή λέβητα, αντιστάθμιση βάσει εξωτερικής θερμοκρασίας, dual set point κλπ.)
έχει ψυχροστάσιο ενσωματωμένο (σύγκρινε ίδια πράγματα)
έχει χαμηλή στάθμη θορύβου
έχει υψηλό COP/EER/ESEER.

Παναγιώτης

Ο Θεός πέθανε...
Ο Μαρξ πέθανε...

mnls
28-06-2009, 13:46:22
quote:έχει "όνομα" δηλαδή να είναι γνωστού οίκου για να εξασφαλίσεις (όσο είναι δυνατόν) αξιοπιστία και service.

αυτο πιστευω πως ειναι αυτονοητο αν και μπορει να ειναι γνωστος οικος για εσας του επαγγελματος αλλα αγνωστος για εμενα τον ιδιωτη.ως παραδειγμα θα αναφερω ενδεικτικα 2 μαρκες.η daikin την οποια γνωριζα σαν μαρκα αλλα και την μη γνωστη μου oschner η οποια μετα απο ερευνα που εκανα εξειδικευεται στις αντλιες θερμοτητας.
επισης μου εχουν προτεινει πολλους ακομα οικους.πιστευω πως η αναζητηση μεσω διαδικτυου ειναι η μονη λυση καθως ο καθε πωλητης παρουσιαζει τον οικο που εχει ως "μεγαλο και τρανο"

quote:Ρώτα πόσες πωλούνται ετησίως στην Ελλάδα και πόσες Πανευρωπαϊκά.

δεν νομιζω να απαντησουν σε τετοια ερωτηση και αν απαντησουν μεγαλη πιθανοτητα για νοθευμενα στοιχεια(τουλαχιστον στην Ελλαδα).αρα παλι διαδικτυο

quote:έχει καλό control, φιλικό στο χρήστη και να μπορεί να κάνει διάφορα (πχ. απομακρυσμένο ON/OFF,HEAT/COOL, ALARM, έλεγχο αντιστάσεων ή λέβητα, αντιστάθμιση βάσει εξωτερικής θερμοκρασίας, dual set point κλπ.)

ολα εχουν κοντρολ ρε γαμωτι μου και γραφουν ενα κατεβατω με λειτουργιες τις οποιες δεν μπορω να τις καταλαβω ολες.και δεν θελω να ρωταω για πραγματα τα οποια δεν ξερω καλα και απλα "τα εχω ακουσει".

quote:έχει ψυχροστάσιο ενσωματωμένο (σύγκρινε ίδια πράγματα)

μηπως εννοεις να εχει ενσωματωμενο το buffer tank??
τι εννοεις με αυτο?αν μπορεις λιγο να το αναλυσεις

quote:έχει χαμηλή στάθμη θορύβου

ποσα ντεσιμπελ θεωρειτε χαμηλη??

quote:έχει υψηλό COP/EER/ESEER.

το πρωτο ξερω ειναι η αποδοση στη θερμανση
το δευτερο αν δεν κανω λαθος ειναι η αποδοση στη ψυξη
το τριτο δεν εχω ιδεα τι ειναι(παντως μου κανει για γυναικείο ονομα)

σε ευχαριστω παντως για τους προβληματισμους που βαζεις καισε υπερευχαριστω για τις πληροφοριες που δινεις
συγνωμη αν κουραζω με τις ερωτησεις και τις αποριες μου
πιστευω πως ο ενημερωμενος πελατης ειναι παντα προς οφελος του καλου επαγγελματια

Panagiotis Skantzikas
29-06-2009, 13:33:29
1)ανέφερες δύο πολύ καλά παραδείγματα. Το πρώτο είναι όνομα γενικώς. Το δεύτερο είναι όνομα στις Α/Θ και ειδικότερα στις γεωθερμικές. Ποιος έχει καλύτερο service στην Ελλάδα? Πόσα πουλάει ο καθένας ετησίως? Αν μιλάγαμε για Γ/Θ θα σου πρότεινα την Oschner. Για αερόψυκτη όμως? Υπάρχουν τόσοι άλλοι...
2)Ενσωματωμένο ψυχροστάσιο= κυκλοφορητής, δοχείο διαστολής, ασφαλιστικά, εξαεριστικά, flow switch κλπ.
3) όσο χαμηλότερη στάθμη θορύβου, τόσο το καλύτερο:D
4)ESEER: ψάξε μεσα στο site και θα βρείς τι είναι. Ουσιαστικά σου δίνει καλύτερη αίσθηση γαι το πιο οικονομικό μηχάνημα σε λειτουργία, μέσα στο χρόνο.
5)Λοιπά: Βρες έναν μηχανικό. Εμείς τι θα κάνουμε? Κλέφτες θα γίνουμε?:D

Παναγιώτης

Ο Θεός πέθανε...
Ο Μαρξ πέθανε...

nyannaco
29-06-2009, 13:46:37
Διευκρίνιση σχετικά με τη στάθμη θορύβου, για τον ό,ποιο αναγνώστη του forum δεν το γνωρίζει: η στάθμη θορύβου μετράται σε db και η κλίμακα είναι λογαριθμική. Αύξηση κατά 3db ισοδυναμεί με διπλασιασμό του θορύβου στο αυτί, επομένως ένα μηχάνημα με 55db θόρυβο δεν είναι λίγο πιο θορυβώδες από ένα άλλο με 52db (τα νούμερα τυχαία), αλλά δύο φορές πιο θορυβώδες! Μικρές διαφορές στα νούμερα είνα πολύ ουσιαστικές για το αυτί. Αυτό ισχύει για όλα ανεξαιρέτως τα μηχανήματα, από Α/Θ μέχρι φραπεδιέρες.

Νίκος

mnls
29-06-2009, 14:43:58
quote:2)Ενσωματωμένο ψυχροστάσιο= κυκλοφορητής, δοχείο διαστολής, ασφαλιστικά, εξαεριστικά, flow switch κλπ.

με καλυψες απολυτα σε αυτο

quote:5)Λοιπά: Βρες έναν μηχανικό. Εμείς τι θα κάνουμε? Κλέφτες θα γίνουμε?:D

σιγουρα οχι κλεφτες Παναγιώτη.αλλωστε μια τετοια εγκατασταση σιγουρα θελει τον μηχανικο της.
ομως γνωριζοντας καποια πραγματακια ισως μπορεσω να επιλεξω ενα "καλο" μηχανικο

και οτι αφορα τον θορυβο μηπως γνωριζεται ποια ειναι τα ορια θορυβου,δλλ απο ποσο και μετα θεωρειται ηχορυπανση.επισης ειχα δει παλια ενα πινακακι που ειχε αντιστοιχια αντικειμενου και ντεσιμπελ π.χ αεροπλανο τοσα ντεσιμπελ,εκσκαφεας τοσα ντεσιμπελ κτλ.
οχι τιποτα αλλο αλλα καποια πραγματα στην πραξη ισως ειναι πολυ πιο διαφορετικα(με βαση και τα λεγομενα του nyannaco)

mnls
03-07-2009, 11:51:04
τελικα το βρηκα το πινακακι με τα ντεσιμπελ.
ειναι καποιου μορφωμενου ανθρωπου και δεν εχω ιδεα απο που το κατεβασα
το ανεβασα στο νετ ωστε να μπορειτε να το κατεβασετε οσοι επιθυμειτε
http://www.2shared.com/file/6542117/c1c13b30/peri_hxomeiwshs_neo.html

επισης εμαθα πως
"Η μονάδα μέτρησης των ήχων είναι το bel. Πρόκειται για μια σχετική και όχι απόλυτη μονάδα, που προκύπτει από το δεκαδικό λογάριθμο του λόγου που δίνουν η ένταση του μετρούμενου ήχου (l) προς μια δεδομένη αυθαίρετη ένταση ήχου με πίεση 0,0002 μbar (lo) και που θεωρείται ότι είναι ο πιο χαμηλός ακουστός από τον άνθρωπο ήχος. Έτσι, ορίζουμε το bel=logl/lo, ενώ το πολύ συχνά χρησιμοποιούμενο decibel (dB) είναι 10log10l/lo. Άρα τα 2dB αντιπροσωπεύουν δεκαπλάσια ένταση ήχου από το 1dB. Εκτός όμως από την ένταση του ήχου έχουμε και τη συχνότητά του. Αλλιώς αντιδρά το ανθρώπινο αυτί στους υψίσυχνους (οξείς) ήχους κι αλλιώς σ' αυτούς της χαμηλής συχνότητας (βαρείς). Επιπλέον, ο ανθρώπινος εγκέφαλος, που αξιολογεί τις πληροφορίες των αισθήσεων και δέχεται τα μηνύματα που στέλνει και το αυτί, δείχνει να δυσφορεί με τη συνεχή έκθεση σε πολύ υψηλές ή πολύ χαμηλές συχνότητες."

nyannaco
03-07-2009, 12:20:38
"Η μονάδα μέτρησης των ήχων είναι το bel. Πρόκειται για μια σχετική και όχι απόλυτη μονάδα, που προκύπτει από το δεκαδικό λογάριθμο του λόγου που δίνουν η ένταση του μετρούμενου ήχου (l) προς μια δεδομένη αυθαίρετη ένταση ήχου με πίεση 0,0002 μbar (lo) και που θεωρείται ότι είναι ο πιο χαμηλός ακουστός από τον άνθρωπο ήχος. Έτσι, ορίζουμε το bel=logl/lo, ενώ το πολύ συχνά χρησιμοποιούμενο decibel (dB) είναι 10log10l/lo. Άρα τα 2dB αντιπροσωπεύουν δεκαπλάσια ένταση ήχου από το 1dB. Εκτός όμως από την ένταση του ήχου έχουμε και τη συχνότητά του. Αλλιώς αντιδρά το ανθρώπινο αυτί στους υψίσυχνους (οξείς) ήχους κι αλλιώς σ' αυτούς της χαμηλής συχνότητας (βαρείς). Επιπλέον, ο ανθρώπινος εγκέφαλος, που αξιολογεί τις πληροφορίες των αισθήσεων και δέχεται τα μηνύματα που στέλνει και το αυτί, δείχνει να δυσφορεί με τη συνεχή έκθεση σε πολύ υψηλές ή πολύ χαμηλές συχνότητες."

Η συγκεκριμένη φράση δεν είναι ακριβής. Τα 2dB αντιπροσωπεύουν δεκαπλάσια ακουστική πίεση από το 1db, αλλά όχι δεκαπλάσια ένταση ήχου όπως την αντιλαμβανόμαστε. Ο λόγος είναι ότι η καμπύλη ευαισθησίας του ανθρώπινου αυτιού είναι κι αυτή λογαριθμική - όσο ανεβαίνει η ένταση τόσο πιο αναίσθητο γίνεται το αυτί στο να αντιληφθεί περαιτέρω αύξησή της, απαιτώντας όλο και μεγαλύτερες αυξήσεις της ακουστικής πίεσης. Πειραματικά έχει βρεθεί, και είναι καθολικά δεκτό, ότι απαιτείται αύξηση της ακουστικής πίεσης κατά 3db (χίλιες φορές!) προκειμένου το αυτί να αντιληφθεί διπλασιασμό της έντασης.

Νίκος

Panagiotis Skantzikas
10-07-2009, 14:48:58
και για να το απλοποιήσω ακόμη περισσότερο:
Υπάρχει η ακουστική Ισχύς (power) και ακουστική πίεση (pressure).
H ακουστική Ισχύς (power) είναι πρακτικά ο θόρυβος του μηχανήματος, μετρημένος πάνω στο μηχάνημα χωρίς να λαμβάνονται υπόψη ηχοαποσβέσεις.
Η ακουστική πίεση (pressure) εξαρτάται από την απόσταση του οργάνου μέτρησης από το μηχάνημα, τον χώρο που γίνεται η μέτρηση και την ηχοαποσβεστικότητα του (πχ. άλλο ανοιχτος χώρος, άλλο δωμάτιο κενό και άλλο δωμάτιο με κουρτίνες, μοκέτα και έπιπλα).
Το ανθρώπινο αυτί αντιλαμβάνεται την πίεση (pressure). Επειδή όμως στα φυλλαδια των εταιρειών ο χώρος μέτρησης μπορεί να διαφέρει από εταιρεία σε εταιρεία, πρέπει να δεις την ακουστική ισχύ (power) των μηχανημάτων για να συγκρίνεις σωστά.
Και ναι 3db διαφορά (πχ 60 db με 57db) σημαίνει ότι, αν παρεις το μηχάνημα των 60db είναι σαν να έχεις δύο μηχανήματα των 57db.

Παναγιώτης

Ο Θεός πέθανε...
Ο Μαρξ πέθανε...

nyannaco
10-07-2009, 15:18:31
Οπως πολύ σωστά παρατήρησε ο Παναγιώτης, η μετρούμενη ακουστική πίεση εξαρτάται από έναν αριθμό από παράγοντες, με την απόσταση να είναι ένας από τους σημαντικότερους (μεταβάλλεται αντιστρόφως ανάλογα με το τετράγωνο της απόστασης από την πηγή). Αν δεν κάνω λάθος, η προτυποποιημένη μέτρηση, βάσει της οποίας αναφέρεται η στάθμη θορύβου από τους κατασκευαστές, πραγματοποιείται στο ένα μέτρο από την πηγή (το μηχάνημα). Οσο δε για τους υπόλοιπους παράγοντες που επηρρεάζουν, και πάλι αν δεν κάνω λάθος, το πρότυπο προδιαγράφει οι μετρήσεις να γίνονται σε ανηχοϊκό θάλαμο (καθόλου αντανακλάσεις). Προφανώς βέβαια σε ένα πραγματικό χώρο, που υπάρχουν αντανακλάσεις, η στάθμη θορύβου θα είναι μεγαλύτερη.

Νίκος

Panagiotis Skantzikas
15-07-2009, 14:01:52
οι προτυποποιημένες μετρήσεις εξαρτώνται από το είδος του μηχανήματος.
Πχ. FCU μετράται σε ανηχοϊκό θάλαμο, αλλά ψύκτης σε free field.
Οι διάφορες εταιρείες δίδουν την ισχύ αλλά όσον αφορά την πίεση αναφέρουν στα φυλλάδια ότι "γουστάρουν".
Χαρακτηριστικό παράδειγμα, γνωστή εταιρεία (ας μην πούμε το όνομα) δηλώνει διαφορά πίεσης με ισχύ για τα Fan Coils της γύρω στα 20 db, θεωρώντας δωμάτιο με μοκκέτες, κουρτίνες κλπ που απορροφούν τον ήχο.
Το αναφέρω γιατί η συνήθης και λογική διαφορά ισχύος με πίεση είναι γύρω στα 9db.

Παναγιώτης

Ο Θεός πέθανε...
Ο Μαρξ πέθανε...

mnls
21-07-2009, 11:41:09
καλημερα και ειμαι στην τελικη ευθεια της επιλογης
ετοιμοι στο νημα του τερματισμου ειναι δυο
ενας Ιαπωνας στην καταγωγη που μπορει ομως να εχει κατασκευαστει σε πολλες χωρες(ακομα και Κινα) και ενας 100% Γερμανος που κατασκευαζεται μονο στη Γερμανια.
και οι δυο ειναι ινβερτερ
και οι δυο αποτελουνται απο 2 μοναδες(εσωτερικη και εξωτερικη)
και οι δυο εχουν κοντρολερ που μπορει να διαχειριστει και αλλες πηγες ενεγρειας(π.χ τζακι,ηλιακα )
ο Γερμανος ειναι πιο ησυχος (46 ντεσιμπελ) εναντι του Ιαπωνα που φωνασκει πιο πολυ(64 ντεσιμπελ)
και τωρα στην πιο ουσια και στο διαταυτα
ο ενας μηχανικος(φιλος του Ιαπωνα) μου δινει ως καταλληλο μηχανημα για το μερος μου αντλια ισχυος 14kw στη θερμανση και 17,3kw στη ψυξη.
ο αλλος τωρα (φιλος του Γερμανου) μου δινει 10,2kw στη θερμανση και 8,1kw στη ψυξη.
πως γινεται να μελετανε το ιδιο πραγμα και να βγαζουν διαφορετικες απαιτησεις???
και παμε και στο οικονομικο
ο Ιαπωνας θελει για την αφεντια του(εσωτερικη μοναδα) την γυναικα του (εξωτερικη μοναδα) και για την πεθερα του(που ειναι χοντρη σαν δεξαμενη ζεστου νερου 300λιτρων) το ποσο των 10000 ευρω + 180 ευρω για ψυκτικη εγκατασταση και μου δηλωσε οτι δεν χρειαζεται τιποτα αλλο.
ο Γερμανος αντιθετα εκτος απο την αφεντια του και την γυκαικα του μου φορτωνει και ενα καρο παρελκομενα οπως μειωτης πιεσης,κλειστο δοχειο διαστολης,βαλβιδα ασφαλειας,κυκλοφορητης ανακυκλοφοριας,αυτοματο πληρωσεως κλειστο δοχειο διαστολης,μερικες τριοδες,μερικους κυκλοφορητες,βαλβιδες αντεπιστροφης και την χοντρη πεθερα του(500 λιτρα)που την φωναζει δοχειο αδρανειας,και θελει το κατι παραπανω,και συγκεκριμενα 12500 ευρω(συμπεριλαμβανομενης της εργασιας).
και τωρα η απορια μου.οι τιμες σας φαινονται κανονικες??τσιμπημενες??χαμηλες??
πως μπορω να ξερω ποιος μηχανικος εκανε σωστοτερη μελετη και αντιστοιχα ποιες ειναι οι πραγματικες αναγκες του χωρου μου??
καθε αλλο σχολιο ,απορια ερωτηση ,διευκρινιση δεκτα με ενθουσιασμο:)

υ.γ:παντως οτι και να γινει την πεθερα θα την παρω:D

nyannaco
21-07-2009, 11:57:14
Δεν μπορώ να ξέρω ποιός από τους δύο έκανε σωστότερη μελέτη των αναγκών σου - σαφώς η διαφορά προβληματίζει, αλλά μπορεί να μπαίνουν και άλλες παράμετροι μέσα. Π.χ. μπορεί και του Ιάπωνα η μελέτη να έβγαζε ανάγκες πιο κοντά στου Γερμανού, αλλά να μην έχει πιο μικρό μηχάνημα, ή για κάποιο λόγο να θέλει να ξεφορτωθεί ένα μεγαλύτερο. Μια εικασία είναι βέβαια μόνο, δεν μπορώ να ξέρω, ούτε θέλω να κατηγορήσω κανένα, απλά προσπαθώ να καταδείξω ότι η ποιότητα της μελέτης δεν αντικατοπτρίζεται απαραίτητα στην πρόταση.
Για τις τιμές επίσης δεν μπορώ να σου πω τίποτα, καθώς είμαι πιο άσχετος από εσένα.
Αυτό που μπορώ να πω, είναι ότι η πρόταση του Γερμανού φαίνεται πιο πλήρης και δουλεμένη, καθώς μαζί με τη γυναίκα και την πεθερά σου έχει βάλει και τα παρελκόμενα (ωτοασπίδες, τσιρότα κλπ), ενώ με του Ιάπωνα την πρόταση ή θα τα πληρώσεις έξτρα, ή κάποια θα παραλειφθούν, με παραχωρήσεις στην τελική λειτουργικότητα.

Νίκος

DDD
21-07-2009, 13:31:16
O Γερμανός διαθέτει σύστημα νερού ενώ ο Ιάπωνας σύστημα άμεσης εκτόνωσης. Ετσι το κατάλαβα τουλάχιστον. Συνεπώς ο Γερμανός λογικό είναι να θέλει κάποια παρελκόμενα παραπάνω, έτσι είναι πάντα στα συστήματα νερού. Επίσης τα συστήματα νερού θέλουν μία πιο καλή συντήρηση και ίσως πιο δαπανηρή χωρίς όμως να είναι και οι διαφορές τεράστιες, ενστικτωδώς το λέω αυτό, δεν έχω βάλει το χαρτί και το μολύβι κάτω. Ρώτησέ τα όλα αυτά και ίσως να έχεις καλύτερη εικόνα για το καθένα.

peris
21-07-2009, 14:42:17
ρώτα και στην http://www.iklima.gr/GR/index.php που σίγουρα θα ξέρουν να σου πούν κάτι παραπάνω, αλλά δεν βλάπτει να πάρεις και μια 3η γνώμη.

Περικλής
Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος... (http://www.civilproject.gr)

konsantina
21-07-2009, 19:20:52
για να μπορέσεις να δεις τις απαιτήσεις του κτιρίου σου πρέπει να γίνει μια μελέτη θερμικών απωλειών του κτιρίου. συνήθως οι επιχειρήσεις από τις οποίες παίρνεις προσφορές για εγκαταστάσεις θέρμανσης σου τη κάνουνε δωρεάν..
επειδή όμως έχω δει μηχανικούς να πουλάνε ηλεκρτικούς λέβητες με βάση τα τετραγωνικά του σπιτιού με αποτέλεσμα να μη ζεσταίνετε ο χώρος με τίποτα, γιαυτό πρέπει να είσαι σίγουρος ότι έγινε μια σωστή μελέτη όσον αφορά τις απαιτήσεις του κτιρίου σου. και για να γίνει αυτό πρέπει να υπάρχειτουλάχιστον σχέδιο του σπιτιού και πληροφορίες για τη μόνωση τείχων και κουφωμάτων. έχει γίνει κάποια μελέτη πριν την πρόταση για τις ΑΘ?
επίσης η διαφορά στη στάθμη θορύβου είναι αρκετή και δεν πρέπει να την αγνοήσεις.

...που θα παει θα μαθω..

mnls
21-07-2009, 23:47:04
quote:Originally posted by peris

ρώτα και στην http://www.iklima.gr/GR/index.php που σίγουρα θα ξέρουν να σου πούν κάτι παραπάνω, αλλά δεν βλάπτει να πάρεις και μια 3η γνώμη.

Περικλής

και τριτη να παρω αλλα και τεταρτη και πεμπτη.το θεμα ειναι αν προσφερεται καποιος να κανει την μελετη να μου πει.οτι αφορα προσφορες κοιταω μονο απο Θεσσαλονικη και τριγυρω καθοσον το θεμα την αμεσης ανταποκρισης σε περιπτωση βλαβης ή ακομα και μικρορυθμισης ειναι ζωτικο.
παντως οποιος θελει ας δοκιμασει με τα παρακατω στοιχεια

η θερμαινομενη επιφανεια του σπιτιου ειναι 142τμ(σε αυτο συμφωνουν ολοι οσοι εκαναν μελετη).
σε αυτα τα τμ τοποθετηθηκε ενδοδαπεδια θερμανση με 3εκ μονωση εξηλασμενης πολυστερινης απο κατω.
απο κατω υπαρχει ισογειο κλειστο μη θερμαινομενο.
η τοιχοποιια εγινε με υτονγκ 25εκ
στην οροφη θα τοποθετηθει εξηλασμενη πολυστερινη 5εκ και κεραμοσκεπη(η μονωση θα τοποθετηθει στην ταρατσα και οχι στη στεγη)
τα κουφωματα θα ειναι συνθετικα με υαλοπινακες μαλακης επιστρωσης χαμηλης εκπομπης με ενδιαμεσο αεριο αργκον και συντελεστη U 1,2.
και αν εχει σημασια ο προσανατολισμος του σπιτιου ειναι νοτιοανατολικος.
η μεση θερμοκρασια του χειμωνα ειναι (δυσοιωνα) 10 βαθμους.
λοιπον τι λετε???

nyannaco
22-07-2009, 08:30:38
Φίλε mnls, αν κάποιος σου έκανε "μελέτη" με τα στοιχεία που δίνεις εδώ, καλύτερα να εμπιστευτείς το Χορταρέα :D

peris
22-07-2009, 08:40:37
η παρότρυνσή μου να ρωτήσεις και κάπου αλλού, πήγαινε στην ποιότητα και το "στήσιμο" των υλικών και όχι στην μελέτη.
Η μελέτη είναι συγκεκριμένο πράγμα, είτε ξέρεις να την κάνεις είτε όχι. Οι ενδιάμεσες καταστάσεις με ύψωση του αντίχειρα και κοίταγμα με βλέμα ζωγράφου, οδηγούν σε "περίπου" αποτελέσματα.
Όμως φίλε μου, είσαι στο παρά πέντε να ξοδέψεις ένα σωρό λεφτά για να φτιάξεις το σπίτι σου, και τσιγγουνεύεσαι τα λίγα ευρουλάκια που θα ξοδέψεις για μια σωστή μελέτη θερμικών απωλειών?
Εκεί κάποιος που ξέρει, θα λάβει υπ' όψη του όλους τους παράγοντες που επηρεάζουν τις θερμικές ανάγκες του σπιτιού σου, θα λάβει υπ' όψη του το είδος της θέρμανσης, τις απαιτήσεις σου κλπ και τελικά θα έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις και ποθείς και όχι αυτό που σου πλασσάρει ο κάθε πωλητής (που τελικά μπορεί να είναι και σωστό-κανείς δεν ξέρει). Τις περισσότερς όμως φορές, τις "μελέτες" τις κάνουν οι αποθηκάριοι, οι γραμματείς, η κόρη του ιδιοκτήτη που έβγαλε και το λύκειο ή ο Χορταρέας με το μαγικό "Πόσα τετραγωνικά είναι? έχει πολλά παράθυρα? που βρίσκεται? Ε τότε με 50 Kcal το κυβικό να το βάλουμε, μια χαρά θα είσαι, είτε χρησιμοποιείς ένα σπίτι είτε φτιάξεις και ακόμα δύο..."
Θα πας λοιπόν εκεί που θέλεις εσύ, θα κάνεις τη μελέτη σου και αυτά τα νούμερα θα δώσεις στους υποψήφιους εγκαταστάτες. Να μην αρχίσουμε τώρα να κάνουμε πράξεις και λέμε ο καθένας τα δικά του από το διαδίκτυο.
-Η υποστήριξη είναι πολύ σημαντικός παράγοντας. Ακόμα πιό σημαντικό είναι όμως να μπορεί κάποιος να σου δώσει οδηγία από το τηλέφωνο, χωρίς να χρειάζεται να έρθει ο "μάστορας" να γυρίσει μια βίδα και τελικά να κάνει reset επειδή δεν καταλαβαίνει και πολύ καλά την Αγγλική γλώσσα.
-Ελπίζω να σου είπαν ότι όταν βρέχει ή όταν το ytong προσροφά γενικά υγρασία, μέχρι να στεγνώσει, η μόνωσή σου- οι ιδιότητες δλδ του ytong- πάει κατά διαόλου, εκτός και εάν το προστάτεψες εξωτερικά με κάποιο είδος στεγανωσης.

Περικλής

konsantina
22-07-2009, 10:34:30
από ότι κατάλαβα mnls μου , δεν έγινε κάποια σοβαρή μελέτη θερμικών απολειών...τα στοιχεία που δίνεις δεν επαρκούν για ένα σεβαστό αποτέλεσμα..όπως σου έγραψα και πιο πάνω χρειάζεται μια κάτοψη του χώρου όπωσδήποτε + πληροφορίες για μονώσης και όλα τα υπόλοιπα...παίζει μεγάλο ρόλο το εμβαδο των ανοιγμάτων ο προσανατολισμός τους το είδος των ανοιγμάτων πολλά στοιχεία για να είναι ένα αποτέλεσμα σωστό...αν θες τη γνώμη μου πήγαινε σε μία επιχείρηση από τις οποίες έχεις πάρει τις προσφορές ή θέλεισ να πάρεις προσφορά ρώτα αν υπάρχει κάποιος μηχανολόγος και ζήτα να σου κάνουν μια μελέτη για να δεις τις απαιτήσεις του χώρου σου....αν δε σου ζητήσουν κάτοψη του χώρου, πληροφορίες για μόνωση τί είναι πάνω από το σπίτι τί από κάτω και όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις......η γνώμη μου πήγαινε αλλού....από όσο γνωρίζω από την εμπειρία μου στο εμπόριο(μικρή ) πολλές επιχειρήσεις έχουν μηχανολόγους και τη μελέτη τη κάνουν δωρεάν...τώρα αυτό το δωρεάν είναι λίγο ρίσκο γιατί καμιά φορά βάζουν άσχετους να τις κάνουν...αν θες σιγουριά απευθύνσου σε ένα μηχανολόγο...και πίστεψέ με τα λεφτά που θα δώσεις θα πιάσουν τόπο...

...που θα παει θα μαθω..

mnls
22-07-2009, 11:55:00
εχετε δικιο σε αυτα που λετε και δεν ξερω αν πρεπει να συμφωνησω διαφωνοντας ή να διαφωνησω συμφωνοντας:)
η ολη ιστορια ειναι οτι και τις δυο μελετες τις εκαναν πτυχιουχοι μηχανολογοι μηχανικοι.
βεβαια καθε πτυχιουχος δεν σημαινει οτι "κοβει η σκραπα του" που λεμε στο χωριο.
θεωρητικα θα πρεπει να βγαζουν ολοι το ιδιο.
τωρα τα στοιχεια που δινω ειναι αυτα που ξερω εγω "ο ασχετος".πιστευω πως για ενα μηχανικο δεν ειναι σιγουρα μονο αυτα.μπορει να με ρωτησαν και αλλες λεπτομερειες και να μην το θυμαμαι.αυτο που θυμαμαι σιγουρα ειναι οτι και οι 2 ζητησαν κατοψη του σπιτιου ,και οι δυο σημειωσαν μονωσεις κτλ στα κουφωματα και στο σπιτι γενικα,και οι 2 σημειωσαν προσανατολισμο σπιτιου(που βρισκεται ο βορρας).
αλλες λεπτομερειες δεν θυμαμαι.
παντως ενα "κινεζο" τον απεριψα διοτι μου εβγαλε μελετη χωρις κατοψη,στο λεπτο(ακριβεια 5λεπτο) με την αιτιολογια οτι "30 χρονια κανω την δουλεια,δεν χρειαζεται να δω κατοψεις για να πω τι χρειαζεται".ας εβγαινε και 3 χιλιαρικακια φθηνοτερος.
απο εδω μεσα δεν ζητησα ουτε μελετες ουτε τιποτα.ενημερωση και γνωση που μπορω να χρησιμοποιησω ωστε να κανω την "καλυτερη" πιστευω επιλογη.
και οτι αφορα την υποστηριξη εγω θελω να ερθει ο μαστορας να γυρισει την "βιδα",και οχι να το κανω εγω με τηλεφωνικη οδηγια,να μην δουλεψει,να πει η εταιρια οτι εκανα "επεμβαση" στο μηχανημα και αρα δεν εχω πλεον εγγυηση(διοτι συμβαινει και αυτο).αλλωστε οπως ειπε (και πολυ σωστα μαλιστα)ατομο εδω μεσα "εγω κλεφτης θα γινω?"

υ.γ:οτι αφορα το υτονγκ το ξερω αυτο και μαλιστα μου το ειπε η ιδια η εταιρια(προς τιμην της) οταν την ρωτησα με μαιλ σχετικα με τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα και οτι αλλη μπαρουφα ή οχι ετυχε να ακουσω για το υλικο

Nikos Mavrofidis
22-07-2009, 18:57:42
Αγαπητή συνάδελφος konsantina ,

πολύ ωραία αντιπροσωπεύεις τα συμφέροντα του
κλάδου σου προτρέποντας να γίνονται οι μελέτες
από τους κατασκευαστές ή προμηθευτές εγκαταστάσεων.

Έχεις ακούσει ποτέ γιατρούς να αφίνουν να κάνουν
τις εγχειρήσεις αυτοί που προμηθεύουν νυστέρια;

Υπάρχουν και οι λεγόμενες επαγγελματικές αρχές.

Νίκος

Nikos

gregori
23-07-2009, 08:45:54
Νομίζω ότι η Κωνσταντίνα περιγράφει ακριβώς την Ελληνική πραγματικότητα...
Ετσι είναι τα πράγματα εδω Νίκο.
Κάποιες εταιρίες εμπορικές μικρές και μεγάλες έχουν μηχανολόγους όπου προσφέρουν δωρεάν την μελέτη απωλειών αρκεί να αγοράσεις απο εκεί τα πράγματα...
Αναφέρει μάλιστα τις επιφυλάξεις της για την ποιότητα αυτών των μελετών.
Δεν είπε πουθενά να κάνει την μελέτη ο έμπορας.

http://udravlikos.gr

miltos
23-07-2009, 11:02:26
Νομίζω ότι η Κωνσταντίνα είναι "καθαρή". Η τελευταία πρότασή της είναι ξεκάθαρη:

quote:αν θες σιγουριά απευθύνσου σε ένα μηχανολόγο...και πίστεψέ με τα λεφτά που θα δώσεις θα πιάσουν τόπο...

Δεν συμφέρει τους μηχανικούς να κάνουν μελέτες οι έμποροι. Ούτε τους εμπόρους τους συμφέρει να επωμίζονται δουλειά άλλου και μάλιστα τζάμπα (αναθέτοντάς την σε κάποιο υπάλληλο).

Είναι απλά τα πράγματα.

ziko
23-07-2009, 12:14:30
Το πρόβλημα πάντα το δημιουργεί για μένα αυτός που έχει την άμεση επαφή με τον πελάτη (στην προκειμένη περίπτωση ο έμπορος ή ο πολιτικός μηχανικός) και δεν τον στέλνει στον αρμόδιο, αλλά προτιμά να "κλείσει" τη δουλειά για να πουλήσει.

Το κακό με τις μελέτες είναι ότι όταν ακούς την τιμή, δεν μπορείς να καταλάβεις για ποιο λόγο πρέπει να πληρώσεις τόσα για μια παροχή υπηρεσίας. Είναι δηλαδή κάτι απροσδιόριστο για τον περισσότερο κόσμο. Άλλωστε μια υπερδιαστασιολόγηση, μια μέτρια λειτουργία ποτέ δεν αποδίδεται στην έλλειψη μελέτης, γιατί πολύ απλά αυτός που κάνει την μελέτη δεν παρίσταται στην υλοποίηση και την επίβλεψη. Κι' αυτό πολύ απλά δεν γίνεται γιατί πάλι δεν πληρώνεται αφού είναι πάλι μια απροσδιόριστη έννοια για τους περισσότερους;)

Υποψήφιος Μηχανικός

dipoli
23-07-2009, 12:24:39
quote:Originally posted by miltos
Δεν συμφέρει τους μηχανικούς να κάνουν μελέτες οι έμποροι. Ούτε τους εμπόρους τους συμφέρει να επωμίζονται δουλειά άλλου και μάλιστα τζάμπα (αναθέτοντάς την σε κάποιο υπάλληλο).

Την κάνουν Μίλτο. Και τους συμφέρει. Ο υπάλληλος μηχανολόγος πληρώνεται ψίχουλα. Ο Πολιτικός μηχ.-Αρχιτέκτων, ή υδραυλικός εργολάβος, ή μηχανολόγος που δεν γνωρίζει πως να κάνει ή δεν θέλει να κάνει την μελέτη είναι πολύ ευχαριστημένος που του παρέχεται δωρεάν μια υπηρεσία που αλλιώς θα πλήρωνε, και μάλιστα με αμφίβολο αποτέλεσμα (οι εταιρείες αυτές έχουν εμπειρία στο αντικείμενο). Φυσικά αφου ο έμπορος κάνει τη μελέτη δε βλάπτουν μερικά μέτρα παραπάνω. ;)

Πρίν ένα χρόνο έκανα μελέτη εφαρμογής ενδοδαπέδιας σε πολυκατοικία 6οροφη. Η μελέτη που είχε ο εργολάβος απο τέτοια εταιρεία προδιέγραφε πολλά μέτρα σωλήνας παραπάνω. Τόλμησε να εφαρμόσει τη δικη μου. Ελπίζω να μή το μετανοιώσει...:D

There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

ziko
23-07-2009, 14:12:07
Δημήτρη με τι software έκανες υπολογισμούς?

Υποψήφιος Μηχανικός

dipoli
23-07-2009, 14:18:59
συνδυασμός χεριού και 4Μ. Το 4Μ κυρίως για ανάλυση ροής. Ζήτησα το πρόγραμμα της Rehau αλλα το πουλούσαν σχετικά ακριβά.

There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

konsantina
23-07-2009, 19:12:43
quote:Originally posted by Nikos Mavrofidis

Αγαπητή συνάδελφος konsantina ,

πολύ ωραία αντιπροσωπεύεις τα συμφέροντα του
κλάδου σου προτρέποντας να γίνονται οι μελέτες
από τους κατασκευαστές ή προμηθευτές εγκαταστάσεων.

Έχεις ακούσει ποτέ γιατρούς να αφίνουν να κάνουν
τις εγχειρήσεις αυτοί που προμηθεύουν νυστέρια;

Υπάρχουν και οι λεγόμενες επαγγελματικές αρχές.

Νίκος

Nikos

καλέ μου Νίκο ο δικός μου κλάδος είναι ο κλάδος των μηχανικών κατά βάση γιατί μηχανικός είμαι και έμπορος ταυτόχρονα...
θεωρώ ότι η άποψή μου ήταν ξεκάθαρη σχετικά με το πως πρέπει να γίνει η μελέτη...ότι οπωσδήποτε πρέπει να γίνει από μηχανολόγο απλά οι μηχανολόγοι δε δουλεύουν μόνο σε γραφεία μελετών ή μεγάλων εταιρέιών αλλά εργάζονται και στο ΄χωρο του εμπορίου. κάθε επιχείρηση που εμπορεύεται είδη θέρμανσης και θέωρείται σοβαρή πρέπει να απασχολεί οπωσδήποτε μηχανολόγο...προς τα εκεί κατεύθυνα την άποψη μου και όχι προς τους εμπόρους.προσπάθησα να πω δηλαδή στον mnls ότι για να πάρει σοβαρά υπόψη του μια προσφορά που του έδωσε μια επιχείρηση πρέπει να έχει σιγουρευτεί ότι η προσφορά εδώθει κατόπιν μελέτη μηχανολόγου της επιχείρησεισ και όχι εμπειρίας του εμπόρου.
και καλό είναι να μη ξεχνάμε ότι ένα μεγάλο μέρος των μηχανολόγων μηχανικών απορροφόνται από τον κλάδο του εμπορίου και κάνουν εξίσου σοβαρή δουλειά ανεξαρτήτος αν πρέπει να λογοδοτήσουν σε μια πολυεθνική ή σε ένα εμποράκο με ένα μαγαζάκι 50 μ2
ελπίζω να έγινα κατανοητή

...που θα παει θα μαθω..

mnls
29-07-2009, 22:28:05
το προβλημα με την μελετη για εμενα τον καταναλωτη ειναι οτι μου δειχνει οτι δεν μπορω να εμπιστευτω κανενα.
οταν απο 5 εταιριες εχω λαβει προσφορες για 5 Α/Θ και ολοι μου δινουν διαφορετικες σε δυναμικοτητα αντλια,εγω ο ασχετος ποιον να πιστεψω??
κι ας πουμε οτι πηγαινω και σε μηχανικο ασχετο με εταιριες για να μου κανει την μελετη και μου βγαζει κατι διαφορετικο απο τους αλλους 5,τοτε γιατι να εμπιστευτω αυτον και οχι καποιον απο τους αλλους??θα μου πειτε οτι αυτος δεν κανει εμποριο και αρα δεν εχει κινητρο να πουλησει κατι.
και αν ομως εκτος απο κινητρο δεν ειναι και πολυ σχετικος??μπορω να το ξερω εγω αυτο?
μαλλον οχι
μηπως ο καθε μηχανικος χρησιμοποιει ενα στανταρ τυπο για τους υπολογισμους και μετα βαζει ο καθε ενας τον "ιδανικο" του συντελεστη για αριστο αποτελεσμα??
και μια που ειστε πολλοι πτυχιουχοι εδω μεσα,εγω με τι κριτηρια πρεπει να επιλεξω μηχανικο και μελετη??
να παρω τον πιο οικονομικο?
μηπως αυτον με τον μεγαλυτερο βαθμο στο πτυχιο?
μηπως αυτον με τα μεταπτυχιακα?
μηπως τον πιο "λαικο"?
βλεπετε ποια ειναι τα διλληματα του καταναλωτη που σκεφτεται σοβαρα πριν δωσει τα χρηματα του δανειου του

nyannaco
30-07-2009, 08:26:28
Εχεις ένα δίκιο, όσον αφορά τα κριτήρια, από άποψη έλλειψης γνώσης/κατανόησης του αντικειμένου, είναι λίγο σαν την επιλογή γιατρού. Εκεί βέβαια το φαινόμενο του καφετζή/οδοντίατρου και της μαμής/παθολόγου έχει εκλείψει, οπότε όλο και κάποιος γνωστός σου θα ξέρει έναν καλό γιατρό, ενώ ο μηχανολόγος για την ελληνική κοινωνία είναι ακόμη κάτι σαν τα βακτήρια, όλοι ξέρουν ότι υπάρχει το είδος, αλλά κανείς δεν το έχει δει, ούτε και επιθυμεί στενές επαφές - απλώς οι πιο υποψιασμένοι έχουν καταλάβει ότι μερικά βακτήρια είναι χρήσιμα :D
Σοβαρά τώρα, τα μεταπτυχιακά και οι βαθμοί στα πτυχία είναι το τελευταίο κριτήριο. Κυκλοφορούν πολλοί πτυχιούχοι ντενεκέδες, όπως υπάρχουν μη πτυχιούχοι με μεράκι, που ξέρουν πολύ περισσότερα από αυτούς. Δεν λέω να δώσεις τη μελέτη σου σε... λογιστή, απλά λέω ότι τα χαρτιά δεν είναι επαρκές κριτήριο. Για μένα κριτήριο είναι η εμπειρία στο συγκεκριμένο αντικείμενο, και η ικανοποίηση των προηγούμενων πελατών (αν μπορείς να μιλήσεις με μερικούς).

Νίκος

ziko
30-07-2009, 10:30:43
Συγνώμη ρε φίλε mnls αλλά τι μας λες τώρα? Ότι έψαξες και δεν βρήκες μηχανολόγο για τη μελέτη σου?

Δηλαδή έχεις βρει αυτό το forum, έχεις γραφτεί, έχεις ασχοληθεί και ψάξει τόσο πολύ και μου λες ότι δε μπορείς να κάνεις το ίδιο για το πιο σημαντικό και "ζωντανό" κομμάτι του σπιτιού σου? Συγνώμη αλλά δε μπορώ να το πιστέψω.

Προσωπικά θα σε παρότρυνα να ψάξεις για το γνωστό "στίγμα" του forum και να εμπιστευτείς απόλυτα αυτό που θα σου πει και άσε τα χαρτιά και τα πτυχία. Αυτά σπάνια ανταποκρίνονται στο περιεχόμενό τους κα ι τους βαθμούς τους...

Υποψήφιος Μηχανικός

konsantina
30-07-2009, 11:09:22
καλέ μου mnls...αν κατάλαβα καλά οι διαφορές που υπάρχουν ανάμεσα στις προσφορές που έχεις πάρει αφορούν τις Αθ...ποιες είναι οι θερμικές απ'ωλειες του σπιτιου σου το ρώτησες;...
θέλω να πω ότι μπορεί οι θερμικές απώλειες ενος σπιτιου να είναι 15000 και κάποιος να σου προτείνει λέβητα 20αρι και αλλος 50αρι..άρα το πρώτο που πρέπει να κοιτάξεις είναι ποιες είναι οι θερμικές απώλειες του κτιρίου σου...εκεί υπάρχει διαφορές μεταξύ των μηχανολόγων που σου πρότιναν τις Α.Θ; αν υπάρχει και είναι μικρή είναι φυσιολογικό καμία μελέτη δεν είναι ακριβως ίδια με την άλλη...
ξεκίνα λοιπόν από την αρχή...και χωρίς παρακάμψεις αν θες να βρεισ τη σωστή άκρη του νήματος.......

...που θα παει θα μαθω..

mnls
30-07-2009, 20:00:25
quote:Originally posted by ziko

Συγνώμη ρε φίλε mnls αλλά τι μας λες τώρα? Ότι έψαξες και δεν βρήκες μηχανολόγο για τη μελέτη σου?

ακριβως το αντιθετο φιλε μου.εψαξα και βρηκα πολλους μηχανολογους.απλα οι διαφορες σε αυτα που προτεινει ο καθε ενας με εχουν προβληματισει.
και η εγγραφη μου και συμμετοχη στο εδω φορουμ εχει ως σκοπο να μαθω 5 βασικα πραγματα σχετικα με το δικο σας αντικειμενο ωστε να μπορω να ξεχωρισω ενα καλο και σωστο επαγγελματια απο ενα αεριτζη που πουλαει φυκια για μεταξωτες κορδελες.
ισως να φταιει το οτι δεν εχω κανει αυτο που λεει η konsantina,δλδ να ζηταω το αποτελεσμα της μελετης ωστε να βλεπω τι απαιτησεις εχει βγαλει ο καθε ενας.

Nikos Mavrofidis
31-07-2009, 11:48:06
Αγαπητέ mnls,

κανονικά θα έπρεπε πρώτα να δώσεις εντολή σε μηχανολόγο
να εκπονήση την μελέτη βάσει σχεδίων και δεδομένων ώστε
να υπάρχει τεκμηρίωση. Αυτό βέβαια θα σου στοιχίσει την αμοιβή
του μηχανολόγου.

Έχω όμως την υποψία ότι προσπαθείς να "ψαρέψεις" αυτούς που
ρωτάς στο "τζάμπα". Δυστυχώς καλή και υπεύθυνη δουλειά
χωρίς σωστή αμοιβή δεν γίνεται.

Νίκος

Nikos

konsantina
31-07-2009, 12:09:30
αν έχω καταλάβει καλά ο mnls δεν αρνείται να πληρώσει μια μελέτη απλά λόγω του ότι είδε διαφορές στις αντλίες που του δίνουν διάφοροι μηχανολόγοι θέλει να είναι σίγουρος ότι εκεί θα δώσει τα λεφτά του για μια μελέτη θα είναι σίγουρος για το αποτέλεσμα. Και η έλλειψη εμπιστοσύνης υπάρχει λόγω των διαφορών των δύο μηχανολόγων...και χωρίς γνώση ο άνθρωπος είναι λογικό να μπερδεύεται...
όταν σαν μηχανικοί ζητάμε τα λεφτά κάποιου για μια μελέτη πρέπει να του δώσουμε ένα λόγο για να μας εμπιστευτεί...
γιαυτό αν θες τη γνώμη μου ρώτα αυτούς τους δύο μηχανικούς ποιές είναι οι απαιτήσεις του κτιρίου σου...αν δεν υπάρχουν διαφορές σοβαρές τότε ρώτα τα επιχειρήματα του καθένα για την ΑΘ που σου προτείνουν...
αν υπάρχει μεγάλη διαφορά τότε μάλλον θα χρειαστείς και μια τρίτη γνώμη....
αυτά που σου προτείνω δεν είναι χρονοβόρα...άπλά θ΄λει λίγο τρέξιμο

...που θα παει θα μαθω..

ziko
31-07-2009, 12:31:31
Δεν γίνονται έτσι οι δουλειές ρε παιδιά. Τα πράγματα είναι απλά. Ρωτάς άλλους ιδιοκτήτες που έχουν τοποθετήσει σύστημα θέρμανσης παρόμοιο με αυτό που θες (πως επέλεξες το σύστημα που θες, κάπου θα το είδες) και ψάχνεις τους εξειδικευμένους πάνω σε αυτό μελετητές να σου κάνουν μια μελέτη εφαρμογής, σφραγισμένη και υπογεγραμμένη την οποία και πληρώνεις. Μελετητικά γραφεία και μελετητές με βιογραφικό και παρεμφερή έργα υπάρχουν πολλοί. Μπες στο internet και ψάξε, όπως έψαξες και εδώ.

Ακολούθως δυστυχώς ξαναπληρώνεις την επίβλεψη της μελέτης εφαρμογής κατά προτίμηση σ' αυτόν που την εκπόνησε ή σε κάποιον άλλο μηχανικό και το κατασκευάζεις. Αν μπορείς κάνεις εσύ την επίβλεψη.

Ο μελετητής έχει την ευθύνη της μελέτης, ο επιβλέπων την ευθύνη της τήρησης της μελέτης και ο κατασκευαστής την ευθύνη της υλοποίησης. Που είναι το δύσκολο?

Το πρόβλημα είναι απ' ότι καταλαβαίνω (όπως και σε όλη την Ελλάδα) στο ότι πληρώνεις και ξαναπληρώνεις μια υπηρεσία όπως είναι η μελέτη και η επίβλεψη, που δεν είναι χειροπαστή όπως είναι η αντλία θερμότητας.

Υποψήφιος Μηχανικός

konsantina
31-07-2009, 12:55:37
απλά πιστεύω ότι μάλλον δεν έγινε αντιληπτό το πρόβλημα του mnls εκτός αν είμαι εγω τόσο ξανθιά...
αυτά που λες ζικο είναι όλα μια χαρά...απλά φαντάσου το εξής σενάριο
παθαίνει κάτι το πόδι σου(ελπίζω να μη πάθεο ποτέ) πας σε ένα γιατρό και σου λέει χρειαζεσε εγχείρηση θα σου κοστίσει 6000 ευρώ και θα σου κάνω αυτο αυτό και αυτό...ως έξυπνος άνθρωπος όμως ζητάς και μια δεύτερη γνώμη και σου λέει ο άλλος γιατρος...θα ΄σου κάνω μια εγχείρηση θα σου κάνω κάτι άλλο και θα σου κοστίσει 10000 ευρώ...εσύ δεν είσαι γιατρός και βέβαια δεν ξέρεισ τί χρειαζεται το πόδι σου για να γίνεις καλά....και λες εγώ να πληρώσω ρε παιδια όσο χρειαστεί άλλα όταν δύο γιατροί μου λένε για διαφορετική μεθοδο αντιμετώπισης εγώ πωσ θα διαλέξω τον σωστό.....εεεε δε θα πας και σε ένα τρίτο....δε θα ψάξεις στο ιντερνετ κάτι θα κάνει τελος πάντον...πως θα επιλέξεις;στα τυφλά;
αυτό πιστεύω ότι είναι το πρόβλημα του mnls και όχι να μη πληρώσει τη μελέτη.......
βέβαια αυτό είναι κάτι που μόνο ο ίδιος μπορεί να απαντήσει αλλά τέλος πάντον εγώ αυτό κατάλαβα

...που θα παει θα μαθω..

ziko
31-07-2009, 16:42:55
Φυσικά και θα το κάνω όπως τα λες Κωνσταντίνα. Αλλά πάλι έχω τις ξής επιλογές: 1) Πηγαίνω σε έναν γιατρό που έχει χειρουργήσει κάποιον γνωστό μου που εμπιστεύομαι την άποψή του και πληρώνω 2) Πηγαίνω σε ένα όνομα top στην αγορά και πληρώνω 3) Κάνω αυτό που λες, εμπιστεύομαι τη διαίσθησή μου και πάλι πληρώνω.

Ότι και να κάνω δηλαδή για να πάρω αυτό που θέλω θα πρέπει να πληρώσω. Στο γιατρό όμως επειδή το πόδι μου πονάει και με κάνει καλά έχω χειροπιαστό αποτέλεσμα. Τη διαφορά ενός σπιτιού με θέρμανση στην οποία έχει προηγηθεί μελέτη και ενός με θέρμανση χωρίς μελέτη δυστυχώς οι περισσότεροι δε μπορούν να την καταλάβουν. Εκεί θέλω να καταλήξω...

Φυσικά και το πρόβλημα είναι οικονομικό. Για δες στα 100 σπίτια πόσα έχουν κατασκευάσει τις ηλεκτρομηχανολογικές τους εγκαταστάσεις (και εννοώ όλες τις εγκαταστάσεις, ύδρευση, αποχέτευση, θέρμανση, ηλεκτρικά, αυτοματισμούς, κλιματισμό, ασθενή ρεύματα, κ.λ.π.) βάσει μελέτης? Ούτε το 5%. Και ξέρεις γιατί? Γιατί απλά δεν σκοπεύουν να πληρώσουν.

Θα το ξαναπώ βέβαια, αν και το έχω αναφέρει πολλές φορές στο παρελθόν. Σ' αυτό το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχουμε εμείς οι μηχανικοί (όλοι, ακόμα και οι υποψήφιοι:D) που δεν προστατεύουμε το επάγγελμά μας...

Υποψήφιος Μηχανικός

peris
31-07-2009, 21:30:20
το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ένα:
ότι δηλώσεις είσαι και άρα πουλάς και προσφέρεις οτιδήποτε. Μια επίσκεψη σε έκθεση ενεργειακού εξοπλισμού θα σας πείσει. Επιπλέον μια επίσκεψη σε αρκετούς μηχανικούς που δηλώνουν μελετητές, επίσης θα σας πείσει.

Τελείωσα μηχανολόγος, δούλεψα σε μπαρ και στη συνέχεια πήγα ώς πωλητής σκούφων για όσους κάνουν σκι σε πλαγιές με κλίση άνω των 37.3 μοιρών. Δεν βγάζω πολλά, αλλά είδα τον Θεοδόση τον γυό της κυρά Πελαγίας που τέλειωσε και αυτός μηχανολόγος με μαστερ στις δίαιτες ευτραφών κουνουποκυνηγών. Έκανε μελέτες για τον κ. Μπαρούφογλου γνωστό τενεκέ της πιάτσας (αυτός τον έμαθε για το μαγικό 47 χιλιοθερμίδες το κυβικό στα καινούργια και 72 στα παλιά) και έτσι είπα να κάνω και γώ μερικές και να κονομήσω. Έτσι ρώτησα την Ευλαμπία, κόρη του κ. Εμποριάδη και μου είπε πώς "κυβίζει" και "βγάζει θερμίδες" στις μελέτες που κάνει για να πουλήσει σώματα και λέβητες. 'Εμαθα λοιπόν και τώρα κάνω και γώ...

Κοινώς "Τώρα μπορώ και γώ ν' αθληθώ"

Παρεμπιπτώντος, όποιος θελήσει να κάνει μελέτη για διάθεση αποβλήτων πυρηνικού εργοστασίου παραγωγής ενέργειας με περιστρεφόμενα ποζιτρόνια, άς απευθυνθεί στο γραφείο μου και θα εξυπηρετηθεί.

Με εκτίμηση
Ανίκανος Ξεροπουλόπουλος.
Μετεκπαιδευθής εις άπαντα
Κληρονομικόν χάρισμα
Μελέτες
Θέρμανση
Σεσουάρ
Αθερινόδυκτα
Μπουγάτσες

Περικλής

ziko
01-08-2009, 00:11:56
Άπαιχτος όπως πάντα ο άτιμος...:D

Υποψήφιος Μηχανικός

cpap
29-10-2009, 15:16:58
Ναμαι και γω....
Σκεφτομαι και εγω για αντλια θερμοτητας...
Θα ηθελα στη συνεχεια οσων διαβασα, να ρωτησω...Τι σημαινει να εχω συστημα νερου ή αμεσης εκτονωσης? Κανουν την ιδια δουλεια? Γιατι το ενα ή το αλλο?
Οι ΑΘ πανε μονο με ενδοδαπεδια και FNC ή μπορω να βαλω και σωματα χαμηλων θερμοκρασιων (αν δεν με ενδιαφερει να χασω την ψυξη με μια τερματικη λυση?
Το θεμα τησ νοσου των λεγεωναριων πως παιζει στην περιπτωση των FNC?
Αυτα για αρχη...
Ευχαριστω

cpap
30-10-2009, 10:48:42
Μαλλον το εξαντλησαμε το θεμα και δε μου δινει σημασια κανεις:(
Παντως εγω θα ηθελα να παρω καποιες συμβουλες και απαντησεις. Το ωραιο ειναι οτι ενω εχω αναθεσει μελετη για θερμανση πετρελεαιου, αποφασισα να παω για Αντλια Θερμοτητας...[:I]Η μελετη θα παει χαμενη ή θα μου χρησιμευσει για τις απωλειες και τις θεσεις των σωματων?
Και αν βαλω Funcoils, τι γινεται?Ισχυουν οι θεσεις?
Και κατι αλλο σημαντικο...ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ εβγαλε το παρατσουκλι?????Αρχιτρεχτονας!!!Σημαινει οτι με τρεχει ο Αρχιτεκτονας??? Γιατι αν σημαινει αυτο ειναι ΛΑΘΟΣ...ΟΛΟΙ ΜΕ ΤΡΕΧΟΥΝΕ΅!!![8D]

nyannaco
30-10-2009, 12:31:26
Το κομμάτι του υπολογισμού απωλειών δεν αλλάζει. Το μέγεθος των σωμάτων και το δίκτυο ίσως να αλλάζει, αν η ΑΘ δίνει σημαντικά χαμηλότερες θερμοκρασίες νερού από το λέβητα - δεν το ξέρω, περίμενε να το απαντήσει κάποιος πιο ειδικός. Αν δίνει παραπλήσιες θερμοκρασίες, τότ το συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος της μελέτης είναι κοινό, αν όχι απαιτούνται κάποιες σχετικά εύκολες αλλαγές.

Νίκος

cpap
03-11-2009, 10:41:42
Εδωσα στοιχεια σε εταιρια ΑΘ και περιμενω μια προταση με μελετη. Θα συγκρινω και καποια στοιχεια που θα παρω απο τη μελετη που κανει ο ΜΜ για τη θερμανση την κλασικη (κυριως τις απωλειες) (βλεπετε μαθαινω;))Θα ζητησω μια προταση και απο αλλη εταιρια ΑΘ. Θα παω σε DAIKIN και Carrier. Φανταζομαι ειναι δυο απο τις καλυτερες.
Παω σωστα???

Panagiotis Skantzikas
04-11-2009, 11:05:49
Φίλοι συνφορουμίτες καλημέρα. Είχα κατι προβληματάκια με το Internet και δεν σας παρακολουθησα. Σήμερα είδα τις συζήτησεις σας.
Λοιπόν, mnls να προσπαθήσω να σε βοηθήσω (τώρα θα βγάλουν φλύχταινες όλοι οι συνάδελφοι μηχανικοί):
1) Έχεις μια πρόταση για το Altherma της DAIKIN, το οποίο είναι split και η εσωτερική μονάδα έχει ενσωματομένο το ψυχροστάσιο (κυκλοφορητής κλπ.). Ή άλλη πρόταση είναι μια Α/Θ χωρίς ενσωματομένο ψυχροστάσιο, κατα συνέπεια πρέπει να τα εγκαταστησεις απ' έξω. Άρα σωστά σου τα λένε και οι δύο, άρα δεν σε κοροϊδεύουν.
2) Έχεις 142τμ στρωμένα (ή είναι η συνολικά?) θερμαινόμενη επιφάνεια, με 100Watt το τμ που μπορείς να πάρεις, στην καλύτερη των περιπτώσεων θα θες 14,2kw για θερμανση. Λαμβάνοντας και έναν (τυχαίο - εμπειρικό) συντελεστή ετεροχρονισμού 0,75 με 0,8 καταλήγουμε στα 11kw περίπου. Όπου όμως αυτά τα θες στους πχ. -5oC. Οι αποδόσεις που σου λένε οι κατασκευαστές συνήθως είναι σε συνθήκες Eurovent (7oC). Κατά συνέπεια το μηχάνημα των 10kw δεν θα σου φτάσει.
3) Το θες και για ψύξη? Αν δώσεις στην ενδοδαπέδια κρύο νερό, για να μην έχεις υγροποιήσεις στα πατώματα, θα πάρεις max 50watt/τμ, άρα 142Χ50=7,1kw. Και 40kw μηχάνημα να βάλεις, εσύ αυτά θα πάρεις: 7,1kw. Θα βάλεις FCUs? Αν βάλεις έχει νόημα να το δούμε και απο ψυκτικής άποψης.
4) Επειδή παλαιότερα είχες αναφέρει Daikin και Oestner, αν αυτοί οι δύο είναι οι ανταγωνιστές, πόσες Αερόψυκτες Oestner έχουν εγκατασταθεί στην Ελλάδα? Ελάχιστες. Daikin ανταλακτικά, σε περίπτωση βλάβης, θα μπορείς να βρεις και στα περίπτερα (που λεει ο λογος). Συνεργάτες της Daikin υπάρχουν δεκάδες, που θα μπορούσαν να σε καλύψουν.

Αγαπητέ cpap
η μελέτη που θα σου κάνει ο ΜΜ, πιθανότατα θα είναι με σώματα για θερμοκρασίες νερού 80oC. Αν θελήσεις να βάλεις Α/Θ, διατηρώντας τη μελέτη αυτή, θα πρέπει να πας σε μονάδα Υψηλών θερμοκρασιών, με ότι αυτό συνεπάγεται κοστολογικά και λειτουργικά. Αν βάλεις FCU ή σώματα χαμηλών θερμοκρασιών η μελέτη που κάνεις είναι άχρηστη (κρατάς μόνο τα θερμικά φορτία των χώρων και ξαναυπολογίζεις τα σώματα). Και μιας και αναφέρεις τις δύο εταιρείες, ναι είναι δυο από τις κορυφαίες κατασκευάστριες εταιρείες. Τα μηχανηματά τους είναι πολύ καλά. Υπάρχουν βεβαια και άλλες (χωρίς αυτό να ληφθεί ως προτροπή να βγεις στη γυρα και να μαζέψεις 20 προσφορές). Σημαντικότερο είναι το σε ποιόν έδωσες τα στοιχεία. Κακά τα ψέματα και οι δύο έχουν συνεργάτες που, άλλοι εξειδικεύονται στο νερό, άλλοι στα αμέσου εκτονώσεως (VRV κλπ). Ρώτα πόσες κατοικίες με νερό (και ειδικότερα με Α/Θ) έχουν κάνει.

Παναγιώτης

Ο Θεός πέθανε...
Ο Μαρξ πέθανε...

cpap
05-11-2009, 13:25:18
Φιλε Παναγιωτη,
για να ειμαι ειλικρινης, σκεφτομαι να βαλω FCU αλλα με προβληματιζει ο αερας και ο θορυβος τη νυχτα. Δεν ξερω αν θα μας αρεσει το ειδος αυτης της θερμανσης και η ποιοτητα της ζεστης (υγρασια, ξερη???). Απο την αλλη με σωματα ΧΘ μπορω να ξερω τι να περιμενω...
Δεν εχω αποφασισει ακομα, γιατι σκεφτομαι οτι με τα ΧΘ χανω την ψυξη και πρεπει να την κανω ξεχωριστα...
Θα υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα του αερα?
Εσυ τι με συμβουλευεις να κανω ?

Panagiotis Skantzikas
06-11-2009, 09:41:34
Δεν κάνεις καθόλου κουβέντα για ενδοδαπέδια. Την εχεις απορρίψει? Αν ναι γιατί?
Το σπίτι απ' ότι καταλαβαίνω είναι καινούργιο. Που είναι? Περιοχή? Από μονώσεις πως παει? Μιλάμε για συμβατική κατασκευή (μπετά, τούβλα κλπ)? Τι ζητάς από το σύστημά σου? Να είναι το καλύτερο? Το καλύτερο τηρουμένων των αναλογιών? Το best value for money?
Πολλές ερωτήσεις που πρεπει να απαντηθούν, πριν σου δώσω (ή οποιοσδήποτε άλλος) μια μονοσήμαντη απάντηση.

Παναγιώτης

Ο Θεός πέθανε...
Ο Μαρξ πέθανε...

CONSTANTINOS
06-11-2009, 12:35:02
Παναγιώτη ο cpap φτιάχνει εξοχικό στην νότια Εύβοια. Είναι 70 υπόγειο, 120 ισόγειο και 110 όροφος. Είναι καλά μονωμένο, θερμοδιακοπή στα κουφώματα, διπλά ενεργειακά τζάμια κ.λ.π. Του έφτιαξα την καμινάδα και διάφορα άλλα πράγματα. Άμα δεν με πιστεύεις διάβασε: Μεγεθος Καμιναδας?? (http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2960).:D

Κώστας.

cpap
06-11-2009, 16:18:06
Ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ οπως τα λεει ο Κωνσταντινος.Και τον ευχαριστω οπως και ολους οσους με συμβουλευουν κατα καιρους[^]
Μονο που αφου μου εφτιαξε και την καμιναδα αποφασισα να παω για ΑΘ.[:0]
Τα πραγματα για το σπιτι ειναι (και αυτα) οπως τα λεει ο Κωνσταντινος. Κατασκευη με τουβλα και μαλιστα σχεδον παντου τα βαλαμε πλακα και μονωση στους τοιχους 5αρι NEOPOR (αυτο το γκρι...). Την ενδοδαπεδια την απερριψα γιατι θα εχει μεγαλυτερο αρχικο κοστος , γιατι το σπιτι θα ειναι κυριως εξοχικο, γιατι σκεφτομαι οτι με τα FCU θα εχω και ψυξη (κοστος και εδω γιατι μπορω να αποφυγω τα split) και σημειωτεον εχω βγει εκτος προυπολογισμου!!![B)]Μα πολυ μαλιστα.
Το best value for the money ειναι πιο κοντα σε αυτο που σκεφτομαι ως κυριο κριτηριο...

peris
06-11-2009, 17:34:41
Χώρια που για εξοχικό η ενδοδαπέδια απορρίπτεται λόγω χρονικής υστέρησης. Τα fcu για αντλία θερμότητας είναι καλύτερα πάντως.

Περικλής
Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος... (http://www.civilproject.gr/mech)

gregori
06-11-2009, 22:54:40
Εγώ θα σε συμβούλευα ότι και να επιλέξεις τελικά, στα δάπεδα να ρίξεις ένα πλαστικό δίκτυο για σώματα και άστο να υπάρχει...

Panagiotis Skantzikas
09-11-2009, 18:08:09
Φίλε cpap, αν και επαγγελματικά δε με συμφέρει, πιθανότατα η "best value for money" λύση είναι multi-splits. Τα βάζεις,τα χρησιμοποιείς ψύξη - θέρμανση, όπως λέει κι ο Gregori ρίξε για καλό και για κακό και σωληνώσεις (μόνο) για κλασικό καλοριφέρ, και 99% θα είσαι μια χαρά.
Σίγουρα, για ασφάλεια, πρέπει να παρεις προσφορές και να συγκρίνεις τόσο τιμές όσο και συστήματα.
Πιστεύω ότι η λύση που σου είπα θα είναι η πιο συμφέρουσα και για εξοχική κατοικία θα έχει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Μόνο πρόσεξε να διαλέξεις κάτι πολύ ποιοτικό, μιας και θα είναι η κύρια πηγή σου.
Απο κει και περα, αν μιλάμε για χρήση μερικών ΠΣΚ το χρόνο, plus κάποιες εβδομάδες καλοκαίρι (ή και χειμώνα), δε θα έχεις προβλήματα (ξηρότητα κλπ) αρκεί να το χρησιμοποιείς και σωστά.

Παναγιώτης

Ο Θεός πέθανε...
Ο Μαρξ πέθανε...

cpap
12-11-2009, 13:15:23
Ευχαριστω πολυ και παλι...Τωρα περναω στη φαση...διαλογισμου και ελπιζω οταν βγω να εχω αποφασισει.
Δεν ξερω και αν θελω να βγω...Οσοι εχετε χτισει με καταλαβαινετε. Εχω βαρεθει και κουραστει πολυ... Σκεφτομαι να το φτασω μεχρι και κουφωματα (χωρις πατωματα αλλα ναι για ηλεκτολογικα και υδραυλικα , στεγη, σοβατισμα) να το κλεισω και τοτε να κανω μια παυση για να δω τι μπορω να κανω οικονομικα και πως...

mnls
04-01-2010, 19:02:07
τελικα μετα απο πολυυυυυυ καιρο ξαναγραφω στο αγαπημενο μου θεμα διοτι εχω ξεκινησει ηδη την ολη διαδικασια της εγκαταστασης της αντλιας θερμοτητας.
για τυπικους και καθαρα ιστορικους λογους θα αναφερω οτι η αντλια που επελεξα τελικα ειναι η γερμανικη.
εχει ξεκινησει η ολη διαδικασια στησιματος του μηχανοστασιου.
μεχρι στιγμης εχει τοποθετηθει το δοχειο αδρανειας της θερμανσης,με τους κυκλοφορητες(ενδοδαπεδιας,ζνχ κτλ),τα δοχεια διαστολης και κατι αλλα μπουρμπουτσουκια και εχει γινει η συνδεση του δοχειου με το κυκλωμα της ενδοδαπεδιας. επισης εχει ετοιμαστει το κυκλωμα του φαν-κοιλ αφυγρανσης και ειναι ετοιμο για συνδεση με το δοχειο αδρανειας της ψυξης-δροσισμου.
αναμενω να ερθει η αντλια θερμοτητας για να συνδεθει με ολα τα παραπανω και να δω στην πραξη αν τα λεφτα μου θα πιασουν τοπο:)
εφοσον δεν υπαρχει προβλημα σκεφτομαι να ανεβασω και μερικες φωτογραφιουλες απο το μηχανοστασιο μου.
και καποιες πληροφοριες για την Α/Θ
η α/θ εχει αποδοση στη θερμη 10,2 KW και στη ψυξη 8,1 KW.
το κοπ βρισκεται κυμαινεται αναλογα την συνθηκη απο 2,1 εως 4,5.
θερμοκρασια προσαγωγης εχει εως 60 C
οτι αφορα τον θορυβο ειναι 46 db στο 1 μετρο αποσταση και 38db στα 5 μετρα ελευθερου πεδιου
ειναι inverter
αυτα για την ωρα
εφοσον δεν υπαρχει προβλημα αναφερω και μαρκες

idimos
22-01-2010, 09:04:37
Γεια σας παρακολουθώ το φόρουμ λίγο καιρό και το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον.
Στην οικοδομή που σχεδιάζω με έχει προβληματίσει αρκετά το θέμα θέρμανση ψύξη.
Επειδή είμαι στο Ηράκλειο της Κρήτης και ο χειμώνας είναι πάντα σχετικά ήπιος, αντίθετα με απασχολεί η ψύξη αρκετά. Σκέφτομαι σοβαρά την αντλία θερμότητας με FCU αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι:
α) αν χρειάζεσαι μόνο μέρος της ισχύς που παράγει η αντλία δηλαδή δουλεύει π.χ. σαλόνι ή 1 κρεβατοκάμαρα αλλάζει και η κατανάλωση. Σε σχέση με το αν δούλευαν αντίστοιχα ανεξάρτητα κλιματιστικά
β) αν βάλεις κλιματιστικά παραδοσιακά inverter έχεις οικονομία ή είναι το ίδιο
γ) Πως αντιλαμβάνεται (αίσθηση) την θέρμανση ψύξη κανείς με fcu καλύτερα ή χειρότερα από τα κλασικά συστήματα.
Καταλαβαίνω ότι αυτό είναι υποκειμενικό. Στο σπίτι μου τώρα έχω ένα μεγάλο χώρο (80τμ) καθιστικό σαλόνι τραπεζαρία τον οποίο καλύπτω με ένα inverter 24000 btu lg κλιματιστικό και είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση του. Αλλά όταν με ακουμπάει ο ζεστός αέρας του μου δίνει μια αίσθηση άρρωστης-αφύσικης ζέστης συμβαίνει το ίδιο με τα fcu.

Σας ευχαριστώ πολύ

Panagiotis Skantzikas
22-01-2010, 11:06:31
Κατ'αρχήν καλως ήλθες idimos.
Όσον αφορά την οικοδομή που σχεδιάζεις, καλό θα ήταν να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία όπως συνολικό εμβαδόν κλιματιζόμενων χώρων, αριθμό επιμέρους χώρων, μόνιμη ή εξοχική κατοικία κλπ. Αυτά θα σε οδηγήσουν στην πιθανότατα καλύτερη λύση.
Σε κάθε περίπτωση, εφ'όσον είσαι ακόμα στο σχεδιασμό της, ΒΑΛΕ ΚΑΛΕΣ ΜΟΝΩΣΕΙΣ!!!! Τα λεφτά που θα δώσεις θα τα πάρεις πίσω πολύ σύντομα.

Παναγιώτης

Ο Θεός πέθανε...
Ο Μαρξ πέθανε...

ziko
22-01-2010, 12:34:34
Παναγιώτη πολύ ενδιαφέρον το άρθρο που γράψατε σε περιοδικό του χώρου πρόσφατα με τον Dipoli. Θα ακολουθήσουν και άλλα άρθρα?

Απλός Παρατηρητής...

idimos
22-01-2010, 12:46:38
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση
Μόλις έκανα την αγορά του οικοπέδου και συζητάω με φίλο μηχανικό-αρχιτέκτονα για τα σχέδια και την έκδοση της άδειας σπίτι θα έχει ως εξής
Υπερυψωμένο ισόγειο 180-200 τμ αποτελείται από 100 τμ αποθήκη κλειστό γκαράζ playroom και το υπόλοιπο κατοικία ξενώνα ανεξάρτητη.
Ισόγειο υπερυψωμένο 160-170τμ (ανάλογα το αρχιτεκτονικό σχέδιο που θα καταλήξω)
Και θα είναι η κύρια κατοικία.
Επιφύλαξη για μελλοντική δόμηση του δεύτερου ορόφου.
Βασικά περισσότερο με ενδιαφέρει η άνεση και η λειτουργικότητα του σπιτιού μου, στο οποίο έχω σκοπό να περνάω πολλές ώρες, παρά η πολυτέλεια των υλικών(πλακάκια κουρτίνες στολίδια κλπ)
Στο κύριος σπίτι θα εγκατασταθεί υποχρεωτικά τζάκι ενεργειακό ξύλα, έχω άφθονα και δωρεάν ξύλα αλλά δεν θέλω να είναι η κύρια θέρμανση.
Με ενδιαφέρει η οικολογική θέρμανση ψύξη και θα ήταν ευχής έργο να καλύπτεται από ένα σύστημα. Επίσης με ενδιαφέρει πολύ και σύστημα συνεχούς αερισμού του σπιτιού. Βλέπω είναι στάνταρτ πλέον στην Ευρώπη σε νέες κατοικίες. Μόνο ενθουσιώδη σχόλια διαβάζεις στο ιντερνέτ από χρήστες.
Οι μονώσεις είναι κάτι που λαμβάνουμε υπόψη στο σχεδιασμό και για αυτό βλέπεις και τις αποκλίσεις στα μέτρα.

Panagiotis Skantzikas
25-01-2010, 11:46:21
Ziko, το άρθρο από αλλού το ξεκινήσαμε και αλλού κατέληξε. Πάντως, όντως το αποτέλεσμα ήταν άκρως ενδιαφέρον. Για άλλο δε ξέρω, εξαρτάται από πολλά.
Idimos, είσαι τυχερός γιατί στο Ηράκλειο και ήπιο χειμώνα έχετε, αλλά και κάποιους πολύ καλούς γνώστες του αντικειμένου που θα σε καλύψουν τόσο στη φάση του σχεδιασμού, όσο και στην κατασκευή. Κατά την άποψή μου, το μέγεθος της κατοικίας (170τμ η κύρια + 100τμ ξενώνας κλπ) και η περιοχή σου, είναι ιδανικά για Α/Θ αέρος νερού με ενδοδαπέδια. Είναι αρκετά μεγάλο για να πας σε κεντρικό σύστημα, έχεις ετεροχρονισμούς στη λειτουργία, το μόνο που χρειάζεσαι είναι καλό σχεδιασμό και εφαρμογή.

Παναγιώτης

Ο Θεός πέθανε...
Ο Μαρξ πέθανε...

DDD
25-01-2010, 16:24:32
Παναγιώτη έχω ακουστά για Α.Θ. που παρέχουν νερό σε 60, 65C ενώ προχτές ένας συνάδελφος μου έλεγε για νέα μηχανήματα που μπορούν να παρέχουν αδιάλειπτα και νερό στους 80C. Μου φάνηκε κάπως τραβηγμένο. Εχεις ακούσει κάτι τέτοιο; Είναι αξιόπιστες ή υπάρχουν "μικρά γράμματα" στην λειτουργία τους;

miltos
25-01-2010, 20:36:00
quote:Είναι αξιόπιστες ή υπάρχουν "μικρά γράμματα" στην λειτουργία τους;

Δημήτρη, χωρίς να το έχω ψάξει, κατά 99% δεν θα έχουν το COP που περιμένουμε από μία συνιθισμένη αντλία θερμότητας.

Panagiotis Skantzikas
08-02-2010, 16:59:53
Συγχωρήστε με για την αρκετά καθυστερημένη απάντηση μου, αλλά τον τελευταίο καιρό τρέχω με διάφορα και δεν είχα μπει καθόλου.
Λοιπόν, ναι υπάρχουν αρκετές (ήδη 3-4 εταιρείες) που φτιάχνουν Α/Θ υψηλών θερμοκρασιών 60-65oC. Χρησιμοποιούν έναν ειδικό συμπιεστή και επιτυγχάνουν αυτό το αποτέλεσμα. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω (απο αυτές που γνωρίζω) ότι είναι πολύ αξιόπιστες. Έχουν ένα θεματάκι με το Βαθμό απόδοσης, ο οποίος για έξοδο 65oC κυμαίνεται στο 2 για τους 0oC, και αυξάνεται φθάνοντας στο 3,5 με 4 στους 15oC. Τώρα παρουσιάστηκε (για την ώρα από μια εταιρεία) και η Α/Θ 80oC η οποία απότι ξέρω λειτουργεί με δύο συμπιεστες σε δύο ψυκτικούς κύκλους. Περισσότερες λεπτομέρειες δεν ξέρω, ούτε τους Βαθμούς απόδοσης της. Η εταιρεία πάντως είναι αξιόπιστη, οπότε υποθέτω ότι διαβάζοντας τα "ψιλά γράμματα" των manuals θα έχουμε μια πολύ καλή άποψη. Έρχεται η Climatherm και θα μάθουμε περισσότερα...

Παναγιώτης

Ο Θεός πέθανε...
Ο Μαρξ πέθανε...

Panagiotis Skantzikas
16-02-2010, 10:23:16
Όσον αφορά το άρθρο που προαναφέρθηκε, για όσους δεν το έχουν διαβάσει το ανέβασα στο
http://www.mediafire.com/file/ndmzmzia4in/IKLIMA_GEOTHERMIA_3TECH_TX24.pdf
θεωρώ ότι είναι αρκετά ενδιαφέρον (και φυσικά επιδέχεται κριτικής).

Όσον αφορά τις Α/Θ 80oC, βρέθηκα σε μια έκθεση στο εξωτερικό. Δυστυχώς αν και τις παρουσίαζαν, δεν είχαν (ή απλώς δεν έδιναν) αναλυτικά στοιχεία. Θα πρότεινα να περιμένουμε μέχρι την Climatherm για περισσότερα.

Παναγιώτης

Ο Θεός πέθανε...
Ο Μαρξ πέθανε...

DDD
16-02-2010, 12:27:46
Παναγιώτη θα έχει ενδιαφέρον να βρεθούμε από κοντά στη climatherm και να δούμε τι πληροφορίες για αυτές της 80αρες Α.Θ. μπορούμε να εκμαιεύσουμε.

Panagiotis Skantzikas
17-03-2010, 11:21:20
Μετά από αρκετό καιρό πανικού, κατάφερα να ξεκλέψω λίγο χρόνο και να μπω στο forum.
DDD, δεν ξέρω αν εσύ βρήκες κάτι καθώς η Daikin δεν ήταν στην Climatherm, εγώ έχω το engineering manual των μωνάδων (και ευχαριστώ θερμά τον φίλο που μου το έδωσε). Δυστυχώς δεν είχα χρόνο να το δω αναλυτικά, αλλά με μια πρώτη ματιά μπορώ να πω ότι φαίνεται πάρα πολύ καλό μηχάνημα. Χαρακτηριστικά αναφέρω (για νερό 80/70oC)
COP @ 7oC ----> γυρω στο 2,5
COP @ 0oC ----> γυρω στο 2,0
το οποίο θεωρώ άκρως ικανοποιητικό.
Θα δω περισσότερα και θα επανέλθω.

Παναγιώτης

Ο Θεός πέθανε...
Ο Μαρξ πέθανε...

DDD
17-03-2010, 12:33:53

DDD, δεν ξέρω αν εσύ βρήκες κάτι ...

Δυστυχώς Παναγιώτη κάτι λόγω υποχρεώσεων, κάτι γιατί από την έκθεση έλειπαν πολλά μεγάλα ονόματα, δεν κατάφερα να περάσω διαφορετικά θα τα λέγαμε από κοντά οπωσδήποτε.

Nikos Mavrofidis
17-03-2010, 13:05:13
Απ ότι ξέρω και η ROTEX έχει ΑΘ με 80°C.
Η ισχύς είναι γύρω στα 14 kW o COP περίπου 3,0.

Νίκος

Nikos

Panagiotis Skantzikas
17-03-2010, 14:43:27
Μάλλον μιλάμε για το ίδιο μηχάνημα, καθώς η ROTEX έχει εξαγοραστεί από την DAIKIN. Υπάρχει και αντιστοιχία στα μοντέλα 11, 14 & 16

Παναγιώτης

Ο Θεός πέθανε...
Ο Μαρξ πέθανε...

mnls
23-02-2011, 15:55:31
καλησπερα σε ολους.
μετα απο περιπου 1 χρονο ξαναγραφω σε αυτο το τοπικ διοτι ηρθε η ωρα του πρωτου λογαριασμου.
η αντλια θερμοτητας που τοποθετηθηκε τελικα ειναι η toshiba estia με εξωτερικη μοναδα την HWS-1102H-E και εσωτερικη την HYDRO UNIT HWS-1402XWHM3-E.
η αντλια ειναι ρυθμισμενη στους 48 βαθμους για την θερμανση και στους 47 για ΖΝΧ.η Α/Θ ειναι συνδεμενη με το δοχειο αδρανειας 500 λιτρα με ενσωματωμενο δοχειο ΖΝΧ 180 λιτρα(επισης φερει και αντισταση 4κιλοβατ ρυθμιζομενη απο την Α/Θ).
απο το δοχειο αδρανειας τραβαει η ενδοδαπεδια με τετραοδη ΕΣΒΕ με αντισταθμιση.
θερμοκρασια που δειχνει ο θερμοστατης:23 βαθμους
θερμοκρασια που ειναι ρυθμισμενος οθερμοστατης:35(κατοπιν υποδειξης εγκαταστατη διοτι δηλωσε οτι αντισταθμισης παρουσας ο θερμοστατης διακοσμητικο στοιχειο)
θερμοκρασια που νοιωθουμε:20 βαθμους ισως και λιγοτερο σε δωματια που δεν ειναι κοντα στο τζακι(λογω υψηλων ποσοστων υγρασιας)
η Α/Θ τεθηκε πρωτη φορα σε λειτουργια την 26-10-2010.
μεχρι στιγμης εχει γραψει μετρητης κιλοβατωρας(ο οποιος εχει μπει στον πινακα του λεβητοστασιου και καταγραφει καταναλωση ολων των συσκευων του λεβητοστασιου δλδ Α/Θ,κυκλοφορητες,τριοδες,τετραοδες) 4800 κιλοβατωρες.αυτο μας κανει σε ευρουλακια(βαση του λογαριασμουΔΕΗ,τιμολογιο εργοταξιακο) 4800*0,12407=595,536ευρω *13% ΦΠΑ=672,955 ευρω .
ειναι πολλα ή μου φαινεται???
γενικα πιστευω οτι η Α/Θ δεν εχει ρυθμιστει καλα και δουλευει πολλες ωρες,δεδομενου οτι το δοχειο αδρανειας το τροφοδοτω και με ζεστο νερακι απο τζακι-λεβητα.
επισης ακομα δεν ειδαμε ουσιαστικο χειμωνα με θερμοκρασιες αρκετα καλες.
θελω την αποψη σας και στο επομενο ποστ θα εχω στατιστικα οπως ωρες λειτουργιας Α/Θ,θερμοκρασιες εξωτερικες και οτι αλλο μπορει να μου δωσει το μηχανημα(δυσκολο το μανουαλ γαμωτι μου).επισης ανεβαζω και φωτο απο το αντλιοθερμοστασιο:D

nyannaco
23-02-2011, 17:06:40
θερμοκρασια που ειναι ρυθμισμενος οθερμοστατης:35(κατοπιν υποδειξης εγκαταστατη διοτι δηλωσε οτι αντισταθμισης παρουσας ο θερμοστατης διακοσμητικο στοιχειο)
Εσύ πώς το κρίνεις αυτό σε σχέση με το μότο σου:

quote:ο κακος μαστορας παντα λεει οτι τα ξερει ολα.ο καλος μαστορας απλα θα σου πει "δεν ξερω"
Παρεμπιπτόντως, δεν ξέρω αν είναι πολλή η κατανάλωση... πόσο μεγάλο είναι το σπίτι, και πού; Εχει γίνει η απαραίτητη για ενδοδαπέδια ενισχυμένη μόνωση, ή τυπική εργολαβική; Είναι πρώτη σαιζόν που το θερμαίνεις;
Αν έχεις πολλή υγρασία, μήπως θα έπρεπε να λάβεις κάποια μέτρα (προγραμματισμένος αερισμός, ίσως αφυγραντήρας...);

Νίκος

gregori
24-02-2011, 01:19:31
Τελείως μπακαλίστικα και εμπειρικά…
Εχεις κατανάλωση περίπου 1000 λίτρα πετρέλαιο για 140 τετραγωνικά θερμαινόμενα και ζεστό νερό χρήσεως σε 4 μήνες….
Σε περίπτωση που πράγματι ήταν πετρελαίου θα είχες καταναλώσει 1000 λίτρα;
Εγώ για παραπάνω σε έχω...

mnls
24-02-2011, 13:13:48
nyannaco εγω αυτο που ειδα στην πραξη ειναι οτι απο την στιγμη που ανεβηκε η θερμοκρασια του θερμοστατη στα ουρανια και ρυθμιστηκαν οι καμπυλες προσαγωγης στην αντισταθμιση,ζεσταθηκε το σπιτι μου και παρεμεινε ζεστο.μεχρι τοτε δεν μπορουσε να παραμεινει ζεστο.αυτο που μου ειπε ειναι οτι και στο 40 να βαλεις τον θερμοστατη εσυ παντα θα περνεις την θερμοκρασια που σου δινει η αντισταθμιση.
η ουσια ειναι οτι το σπιτι πιστευω οτι ειναι καλα μονωμενο,ειναι 142τμ θερμαινομενα ,ειναι πρωτο ζεσταμα του σπιτιου.
με πετρελαιο δεν ξερω ποσο θα ειχα καψει gregori.
θα ρωτησω ενα φιλο ποσο εχει καψει αυτος στο δικο του που μπηκαμε σχεδον μαζι.
παντως ζεστο νερο παραπονο δεν εχω και δουλευει η ανακυκλοφορια 24ωρο σε αμονωτη σωληνα(ακομα τον κυνηγαω τον υδραυλικο για την μλκ)

να τες και οι φωτο απο αντλιοθερμοστασιο
http://img191.imageshack.us/img191/440/p2240015p.th.jpg (http://img191.imageshack.us/i/p2240015p.jpg/)
http://img193.imageshack.us/img193/8981/p2240016.th.jpg (http://img193.imageshack.us/i/p2240016.jpg/)
http://img585.imageshack.us/img585/7144/p2240017.th.jpg (http://img585.imageshack.us/i/p2240017.jpg/)
http://img251.imageshack.us/img251/9999/p2240018.th.jpg (http://img251.imageshack.us/i/p2240018.jpg/)
http://img708.imageshack.us/img708/8107/p2240019.th.jpg (http://img708.imageshack.us/i/p2240019.jpg/)
http://img51.imageshack.us/img51/5520/p2240021.th.jpg (http://img51.imageshack.us/i/p2240021.jpg/)
http://img687.imageshack.us/img687/455/p2240022r.th.jpg (http://img687.imageshack.us/i/p2240022r.jpg/)

CONSTANTINOS
24-02-2011, 18:14:26
Έχω στις 100 ημέρες, για 90τμ μέτριο μονωμένο χωρίς ανακυκλοφορία αλλά και χωρίς τζάκι, αναλογία κατανάλωσης 545,97 λίτρα.
Με αναλογία στις 120 ημέρες του mnls και στα 142τμ βγαίνουν 1033,70 λίτρα * 0,80 = 826,96 ευρώ.
Αν μπορούσες για το ίδιο διάστημα να μας πεις πόσα κιλά ξύλα κατανάλωσες και τι τζάκι έχεις θα ήταν χρήσιμο.

Κώστας.

mnls
24-02-2011, 19:17:04
για να εχουμε ολα τα δεδομενα πρεπει να πω οτι η Α/Θ τοποθετηθηκε την 26-10-2010.
το σπιτι κατοικηθηκε στις 22-12-2010.στο ενδιαμεσο διαστημα η Α/Θ δουλευε προσπαθοντας να ζεστανω στο σπιτι αλλα λογω προβληματων δεν τα καταφερα.παραυτα ο μετρητης κατεγραφε απο την 26-10-2010.
το τζακι ειναι τουτο http://www.mcz.it/en/p136-hydrotherm-e80.html
οτι αφορα τα ξυλα επειδη τα εχω Ι.Χ δεν ξερω ακριβως αλλα υπολογιζω οτι απο τις 22-12-2010 μεχρι τωρα ζητημα να εχω καψει 1 τοννο

CONSTANTINOS
24-02-2011, 21:33:46
Πειρατή το technical characteristics αναφέρει 77% απόδοση. Αν πάρουμε έστω 55% απόδοση τότε πόση ενέργεια έδωσε 1 τόννος ξύλων;

Κώστας.

Pirate
24-02-2011, 22:04:43
quote:Originally posted by CONSTANTINOS

Πειρατή το technical characteristics αναφέρει 77% απόδοση. Αν πάρουμε έστω 55% απόδοση τότε πόση ενέργεια έδωσε 1 τόννος ξύλων;

Κώστας.

Έδωσε 3 λίτρα κεχριμπάρι ρετσίνα και 3 κιλά καλοψημένο παϊδάκι...[B)]

... που να πάρει και να σηκώσει που τέτοια ώρα αντί να τσικνίζουμε και να τραγουδάμε Μάρκο (όσοι γινούν πολιτικοί μια μέρα θα πεθάνουν, τους κυνηγάει ο λαός...) είμαστε αντάμα άνθρωποι και κομπιούτερς [V]

Πιστεύω να επανέλθουμε όσο το δυνατόν γρηγορότερα στα καθ' ημάς ελληνικά πρότυπα γιατί μας έφαγαν οι Βαλεντίνοι και το life-style....

Έδωσε: 1000 X 4500 X 0,55 = ~ 2.500 Mcal ή ~2.900 kWh ενέργεια.

Κώστα επειδή το βλέπω από χθες αυτό το topic και όλο θέλω να απαντήσω ότι αν έχουμε μία αντλία θερμότητας που αντλεί θερμότητα από το περιβάλλον και πολύ λιγότερη ενέργεια από την ΔΕΗ δεν συγκρίνουμε τα αποτελέσματα της οικονομικής μας λειτουργίας με γνώμονα το ρολόι της ΔΕΗ αλλά με το 350% της ενέργειας που έγραψε η ΔΕΗ. Δηλαδή αν το ρολόι έγραψε 1000 kWh τότε το σπίτι κατανάλωσε 3500 kWh και βάσει αυτού θα πάμε να συγκρίνουμε τα υπόλοιπα. Αν τώρα κάποιος κάνει και γεωθερμία οπότε ο συντελεστής αυτός ανέβει στο 450% ή και 470% αυτό δεν σημαίνει ότι το σπίτι του ...δεν έκαψε! Το κόστος της ενέργειας του ήλθε χαμηλότερα αλλά όταν κάποιος δώσει τόσα χρήματα για να εξοπλισθεί με μηχανήματα αυτού του βεληνεκούς (πανάκριβα) υποτίθεται ότι θα έχει μεγάλο όφελος ακριβώς για να αποσβέσει το τεράστιο ποσό που κατέβαλλε κατά την πρώτη αγορά τους.

Στίγμα Μαστροκαπετάνιου (http://www.gvarv.gr)

gregori
25-02-2011, 02:37:55
Στην φωτογραφία πάντως η ανακυκλοφορία μονωμένη είναι...
Και σαν υδραυλική εργασία αξιοπρεπέστατη.

ziko
25-02-2011, 09:58:11
Αν επιτρέπεται να καταθέσω άποψη:

175τ.μ. κατοικία με έστω μέτρια μόνωση, προσωπική εκτίμηση είναι ότι θα χρειαστεί για θέρμανση και Ζ.Ν.Χ. περίπου 25.880 KWh (χωρίς ηλιακά και αμελώντας τη συνεισφορά του τζακιού), ήτοι σε ρεύμα περίπου 800€ για το χρονικό διάστημα Δεκέμβριο με Φεβρουάριο. Ωστόσο να πω ότι θα πρέπει να συνυπολογίσουμε τυχόν ξήρανση των δομικών στοιχείων και της τσιμεντοκονίας της ενδοδαπέδιας. Φαντάσου mnls ότι όλες οι εταιρείες αντλιών θερμότητας εφιστούν την προσοχή (τουλάχιστον οι σοβαρές) στο γεγονός ότι δεν μπορούν να επιτύχουν μεγάλες θερμοκρασίες προσαγωγής για την αφαίρεση της υγρασίας από έναν νέο σπίτι, οπότε αυτό θα πρέπει να γίνει με μέριμνα του ιδιοκτήτη.

Θα έλεγα να κάνεις υπομονή για αυτή τη σεζόν και να το παρακολουθήσεις μάλλον την επόμενη που θα έχεις ελπίζω επιτύχει καλύτερη αφύγρανση.

Να έχεις δε στο μυαλό σου ότι με την αντλία θερμότητας θα κερδίζεις στις περιόδους που η εξωτερική θερμοκρασία είναι σε μεσαία επίπεδα (π.χ. Νοέμβριο, Απρίλιο).

Φυσικά όλα τα παραπάνω με την προϋπόθεση ότι η εγκατάσταση (μηχανήματα, αισθητήρια) δουλεύουν σωστά.

Μαθητής Δασκάλου Β' Σταδίου...

mnls
25-02-2011, 16:16:27
quote:Originally posted by gregori

Στην φωτογραφία πάντως η ανακυκλοφορία μονωμένη είναι...
Και σαν υδραυλική εργασία αξιοπρεπέστατη.

μαλλον κατι αλλο βλεπεις μονωμενο και νομιζεις οτι ειναι η ανακυκλοφορια ζνχ.η ανακυκλοφορια ξεκιναει πανω απο το δοχειο αδρανειας(tank in tank)

gregori
25-02-2011, 23:35:05
Ναι έχεις δίκαιο...Μόλις που φαινεται ο κυκλοφορητής ανακυκλοφορίας πάνω στο δοχειο.

mnls
19-03-2011, 18:43:44
καλησπερα.
να επανελθω και να πω οτι με βαση τις "μπακαλομετρησεις" που εχω κανει υπολογισα οτι στα καλα κρυα ειχα μια καταναλωση γυρω στις 100 KWh την ημερα.
πλεον που μαλακωσε αρκετα ο καιρος η καταναλωση ειναι γυρω στις 100 KWh οι τρεις μερες.
πιστευω οτι ειναι αισθητη η διαφορα στην αποδοση της Α/Θ.
απολυτω δικιο ο ziko οταν εγραφε "Να έχεις δε στο μυαλό σου ότι με την αντλία θερμότητας θα κερδίζεις στις περιόδους που η εξωτερική θερμοκρασία είναι σε μεσαία επίπεδα (π.χ. Νοέμβριο, Απρίλιο)."

παντως ψαχνομαι να το βελτιωσω κι αλλο:D

harilaos
29-01-2012, 12:19:14

να επανελθω και να πω οτι με βαση τις "μπακαλομετρησεις" που εχω κανει υπολογισα οτι στα καλα κρυα ειχα μια καταναλωση γυρω στις 100 KWh την ημερα.
πλεον που μαλακωσε αρκετα ο καιρος η καταναλωση ειναι γυρω στις 100 KWh οι τρεις μερες.

Επειδή άρχισε να με ενδιαφερει το θέμα, μπορείς να παραθεσεις νέα στοιχεία καθως εχει στεγνώσει το σπίτι;
ευχαριστώ.

Alatsat
02-11-2012, 13:04:27
Τη Δευτέρα αρχίζει η αντικατάσταση του λέβητα πετρελαίου με Α/Θ Mitsubishi Zubadan 11,5kW.

Περισσότερα σε λίγες ημέρες.

Alatsat
30-12-2012, 19:05:43
Σε 45 ημέρες λειτουργίας, η μέση 24-ωρη κατανάλωση της αντλίας είναι περίπου 30-35kw με εξωτερικές θερμοκρασίες 0-10 βαθμούς ενώ σε περιόδους που η εξωτερική θερμοκρασία είναι -5-0 βαθμούς η κατανάλωση ανεβαίνει στις 50kw.

Η γνώση είναι ζωή!

AngelsGR
31-12-2012, 12:26:16
θα ηθελα να ρωτησω, η αντλια θερμοτητας θα μπορουσε να μπει εξ' ολοκληρου σε εσωτερικο χωρο?? Ας πουμε πανω στην σοφιτα θα μπορουσε να μπει?? Ο λογος που το σκεφτομαι, ειναι οτι στην σοφιτα εχει μεγαλυτερη θερμοκρασια απ' οτι εχει εξω, αρα θα δουλευει καλυτερα, φανταζομαι!!!

nyannaco
31-12-2012, 13:01:25
Οχι. Η λειτουργία της αντλίας σε εξωτερικό χώρο στηρίζεται στο γεγονός ότι ο όγκος του αέρα από τον οποίο μπορεί να τραβήξει θερμότητα είναι πρακτικά άπειρος, άρα και η διαθέσιμη προς άντληση θερμότητα είναι, επίσης, πρακτικά άπειρη. Στον κλειστό χώρο της σοφίτας, είναι πολύ περιορισμένη. Οπότε, αν έβαζες εκεί την αντλία, με το που θα άρχιζε να λειτουργεί και να τραβάει θερμότητα, μετά από λίγο θα την έκανε κατάψυξη και δεν θα μπορούσε να λειτουργήσει πλέον.

Νίκος

dmtr
31-12-2012, 14:35:16
quote:Originally posted by AngelsGR

θα ηθελα να ρωτησω, η αντλια θερμοτητας θα μπορουσε να μπει εξ' ολοκληρου σε εσωτερικο χωρο?? Ας πουμε πανω στην σοφιτα θα μπορουσε να μπει?? Ο λογος που το σκεφτομαι, ειναι οτι στην σοφιτα εχει μεγαλυτερη θερμοκρασια απ' οτι εχει εξω, αρα θα δουλευει καλυτερα, φανταζομαι!!!

Και γω είχα κάνει αυτή τη σκέψη αλλά δε γίνεται. Απλά την έβαλα κάτω από το μπαλκόνι, με την "παλιά" δεξαμενή πετρελαίου στα δεξι'α της που κατά κάποιον τρόπο απαγγιάζει.
http://www.sfoliata.org/ooo/antl-therm.jpg

Οι αετοί πετάνε.. ένας.. ένας

AngelsGR
31-12-2012, 18:14:35
και μου φανηκε πολυ απλο για να ειναι αληθινο, χεχεχε.

επισης σκεφτομουν πως στην σοφιτα μεσα θα ειναι προστατευμενη η αντλια θερμοτητας και απο τις καιρικες συνθηκες, χειμωνα καλοκαιρι.