PDA

View Full Version : Αναγκη για Συμβουλη

cpap
17-12-2009, 14:42:04
Γεια σας και παλι...
αν θυμαστε σχετικα με το σπιτι που κανω στην Ανω Βαθεια, κοντα στην Ερετρια, Ευβοια, σας ειχα πει οτι οπως παει θα το σταματησω. Φαινεται λοιπον οτι και να ηθελα δεν θα μπορεσω να κανω αλλιως, λογω χρηματων. Μου ειχαν προυπολογισει Α και αυτη τη στιγμη πλησιαζω στο Α και εχω τελειωσει τα τουβλα!!!:(
Λοιπον, αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι να φτασω μεχρι εξωτερικα κουφωματα (υδρευση αποχετευση ηλεκτρικα σοβατισμα) και να σταματησω.Φαινεται οτι μεχρι εκει μπορω να φτασω[V]
Στη συνεχεια μπορει να μπω μονο στο υπογειο, που εχω προβλεψη για ξενωνα. Κεντρικη θερμανση δεν εχω ακομα αποφασισει αλλα μαλλον θα βαλω ΑΘ. Δεν θελω λοιπον να γεμισω πατωματα, για να το αφησω για αργοτερα.
Στο υπογειο για ζεστο νερο προσωρινα λεω να βαλω ταχυθερμοσιφωνα και για ζεστη (αν χρειαστει) ηλεκτρικα καλοριφερ και αργοτερα ενεργειακο τζακι. Αρα εδω μπορω μαλλον να γεμισω πατωματα (μονο ξενωνα 70 τετραγωνικα)και να κανω και ηλεκτρολογικα.
Στο ισογειο ομως και στον οροφο, για να κανω αυτο που σκεφτομαι, γινεται να μην περασω ασθενη ρευματα στα πατωματα? Γινεται τα ασθενη να γινουν αργοτερα και γενικα ο,τι περναει απο τα πατωματα να μη γινει τωρα? Γινεται και τα υδραυλικα της ΑΘ που μπαινουν στα πατωματα, γιατι μαλλον θα βαλω FCL, να γινουν αργοτερα?
Αν μπορουσα να εχω τις αποψεις σας για το θεμα, πριν προχωρησω και κανω και αλλη μ.....α!!!
Το θεμα αφορα και ηλεκτρολογους...Να το βαλω και στο αντιστοιχο φορουμ ή θα το κανει ο...ειδικος?

Ευχαριστω πολυ

Evaggelos
17-12-2009, 14:57:02
Αυτος που λες οτι σου εχει κανει προυπολογισμο τι λεει για ολα αυτα??

CONSTANTINOS
17-12-2009, 15:21:07
Φίλε cpap μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό που περιγράφεις. Όταν μιλάς για προϋπολογισμό μήπως εννοείς το ΕΚΚΟ;

Κώστας.

cpap
17-12-2009, 15:34:58
Αυτος που μου εκανε προυπολογισμο ηταν ο αρχι-τεκτονας και δεν μιλαω για τον προυπολογισμο της Αδειας αλλα για το τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κοστος θα εχει το σπιτι για να μπω >Ειμαι κοντα σε αυτο και ...τα υπολοιπα τα ξερετε. Το τι λεει αυτος που μου εκανε τον προυπολογισμο, δεν εχει σημασια γιατι δεν εχει αυτος το προβλημα αλλα εγω. Τα λεφτα που μου ειπε τα βρηκα, δεν εχω συμβαση μαζι του για την κατασκευη, μονος μου την κανω και αυτος συμβουλευε...και τωρα παπαλα τα χρηματα. Κατι πρεπει να κανω για να γλυτωσω χρηματα και να μπορεσω να μπω στο υπογειο και τα υπολοιπα να τα κανω αργοτερα...
Λοιπον, καμμια ιδεα??[8D][8D]

Panagiotis Skantzikas
17-12-2009, 19:00:56
Θεωρητικά όλα γίνονται.
Απλώς αν καλύψεις τα πατώματα, όλα τα υδραυλικά και τα ηλεκτρολογικά θα πρεπει να περάσουν ψηλά. Πρακτικά αυτό σημαίνει γυψοσανίδες (ψευδοροφές, ψευτοδοκάρια κλπ.) αφού οι τοίχοι δεν επαρκούν για όλα.
Σίγουρα θα χρειαστείς είτε αναμονές για συμπυκνώματα ψηλά στα μπάνια, είτε να μην κάνεις τα γεμίσματα στα μπανια. FCUs, υπάρχουν ψευδοροφής που θα σε εξυπηρετήσουν. Το πρόβλημα είναι ότι έτσι ανεβάζεις το συνολικό κόστος και πιθανόν να χρειαστείς και κάποια αντιαισθητικά "κατεβάσματα" τοπικά στο ταβάνι.

Παναγιώτης

Ο Θεός πέθανε...
Ο Μαρξ πέθανε...
κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Panagiotis Skantzikas
17-12-2009, 19:03:27
Και φυσικά καλό θα ήταν να το δει και κάποιος που ξέρει από εγκαταστάσεις, ώστε να σου επιβεβαιώσει ότι γινεται. Γιατί πολλές φορές η θεωρία απέχει από την πράξη πολύ...

Παναγιώτης

Ο Θεός πέθανε...
Ο Μαρξ πέθανε...
κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

cpap
22-12-2009, 16:19:09
Ευχαριστω για τη βοηθεια.
Θα πω στον υδραυλικο και τον ηλεκτρολογο τι θελω και θα ζητησω προτασεις και προσφορες. Και βλεπουμε...

DimitrisYD
10-04-2010, 02:57:09
γεια σας!θα ήθελα σας ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μου πει αν υπάρχει τρόπος να σταματήσει τον υδρομετρητή του[το ρολόι που μετράει την κατανάλωσή νερού σε κάθε σπίτι]. Γίνετε αυτό και αν ναι με ποιο τρόπο?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!

nyannaco
10-04-2010, 10:38:04
Φίλε DimitrisYD, αυτό που ρωτάς ακούγεται λίγο περίεργο, και πολύ παράνομο! Ως εκ τούτου, μην περιμένεις να σου πει κάποιος εδώ πώς γίνεται. Ακόμη κι αν εσύ έχεις ένα καλό και καθόλου παράνομο λόγο που θέλεις να το κάνεις, πάλι δεν θα μπορούσε κάποιος να σου πει δημόσια, δίνοντας ανοιχτά τεχνογνωσία για παρανομίες στον κάθε επίδοξο λαθρόχειρα.
Σε κάθε πρίπτωση, αν σκοπεύεις να συνεχίσεις τη συζήτηση, θα ήταν προτιμότερο να ξεκινήσεις ένα καινούριο topic, δεδομένου ότι η ερώτησή σου είναι άσχετη με το παρόν, αλλά και δεν υπάρχει άλλο σχετικό topic στο forum από όσο θυμάμαι.

Νίκος

DimitrisYD
10-04-2010, 15:30:30
Συγνώμη αν η ερώτησή μου είναι off topic αλλά θεώρησα ότι αφού έχει θέμα το [ανάγκη για συμβουλή] είχε κάποια σχέση μιας και ζητάω να με βοηθήσετε. Μάλλον παρεξηγήθηκα και είναι φυσιολογικό γιατί η ερώτησή μου είναι κάπως περίεργη και ο σκοπός της παράνομος. Παρόλα αυτά όμως σας διαβεβαιώ ότι ο σκοπός δεν είναι σε καμία περίπτωσή να κλέψω την ευδαπ. Απλά τον τελευταίο χρόνο ο λογαριασμός της ευδαπ μου έρχεται υπερβολικά φουσκωμένος. Χωρίς να κάνω υπερβολική κατανάλωση[ένα άτομο], έχω φέρει υδραυλικούς για να κοιτάξουν για τυχόν διαρροές. Όλα αυτά σε συνδυασμό με υπερβολικά χαμηλές κατανάλωσης άλλον ένοικων της πολυκατοικίας [μιας πενταμελής οικογένειάς]. Όλα τα παραπάνω με οδήγησαν στο να σκεφτώ πονηρά έχοντας ακούσει και ότι υπάρχουν τρόποι για να σταματήσει κάποιος τον υδρομετρητή. Στην πραγματικότητά δηλαδή θα ήθελα να μάθω το πως μπορεί να γίνει αυτό ώστε να μπορώ κατά κάποιο τρόπο να στηρίξω τα λεγόμενά μου. Τέλος ο λόγος που θέλω να το κάνω όλο αυτό δεν είναι τόσο για τα χρήματα όσο για την κοροϊδία. Περιμένω τις απαντήσεις σας στο topic η έστω στο mail μου επειδή το θέμα είναι και κάπως παρεξηγημένο.

Ευχαριστώ!

nyannaco
10-04-2010, 17:08:58
Ταπεινή μου γνώμη, αυτό δεν είναι λύση. Απευθύνεσαι στην ΕΥΔΑΠ και ζητάς αλλαγή μετρητή.

Νίκος

King
10-04-2010, 22:50:19
Αν οντως ολοι τσεκαρανε σωστα και δεν τρεχει ουτε λιγο εστω και ενα καζανακι και αμφιβαλλεις για την αξιοπιστια κανε το εξης..

Βαλε ενα υδρομετρο μετα τον γενικο στο σπιτι σου και ξεκινα να συγκρινεις τι γραφουν τα 2 ρολογια...

Το να σταματησεις τον μετρητη φυσικα και δεν θα σου πει καποιος αλλα και να το εκανες ειναι πατεντα που φενεται και οταν η ΕΕΥ δει οτι δεν γραφει κυβικα το ρολοι για καποιο καιρο θα δουν τι παιζει εκει...

Η γραμμη απο τον μετρητη μεχρι το διαμερισμα σου ειναι εμφανης?
Εισαι σιγουρος οτι δεν παει νερο σε κανα παλιο πλυσταριο ή κανα περιεργο κοινοχρηστο??
Σε παλιες ειδικα οικοδομες μπορεις να βρεις οτιδηποτε κουλο αφου μπλεκοντουσαν πλυσταρια ή ακομα κοινοχρηστα νερα με μερος νερου απο καθε σπιτι σε κοινη στηλη!!!

Βαλε το υδρομετρο σπιτι σου και βλεπουμε...