PDA

View Full Version : Μετρητης ΕΥΔΑΠ

stom
11-03-2012, 08:33:06
Πιστευω οτι εχω θεμα με το μετρητη της ευδαπ στο κεντρικο boiler.
Γραφει υπερβολικα πολλα λιτρα.
Εχω δευτερο μετρητη σε σειρα με τον οποιο εχει μονιμη διαφορα της ταξεως του 20% ενω ο δευτερος υδρομετρητης γενικα συμβαδιζει με το αθροισματων επιμερους υδρομετρητων των διαμερισματων.
Διαρροη δεν υπαρχει, αυτο ηταν απο τα πρωτα που αποκλειστικε.

Ο μετρητης ειναι του 90, και εχει ηδη μηδενισει τουλαχιστον μια φορα.
Απο οτι διαβαζω, η ευδαπ εχει διαδικασια ελεγχου.
Ομως ψαχνω να βρω ενα πρακτικο τροπο ωστε να ξερω ποτε περασε η καταμετρηση για να συγκρινω με τους δικους μου μετρητες.
Δυστυχως η μερα καταμετρησησ δεν ειναι σταθερη, ουτε αναγραφεται στο λογαριασμο οπως κανει η ΔΕΗ.

Σκεφτηκα να βαλω ενα τερματικο διακοπτη στο φρεατιο, που να τον κραταει πατημενο το καπακι. Οποτε ανοιξει το καπακι για τη μετρηση θα ανοιγει το κυκλωμα. Τα υπολοιπα ειναι ευκολα.
Ομως καλωδια απο το φρεατιο μεχρι το λεβητοστασιο δεν υπαρχουν, και το να περασω, ειναι σχετικα δυσκολο.

Καμμια αλλη ιδεα κανεις?

Burn baby, burn

CONSTANTINOS
11-03-2012, 13:24:05
Για την δικιά σου καταμέτρηση δεν έχεις ημερομηνία; Αν έχεις τότε τι νόημα έχει να πετύχεις την χρονική στιγμή της κρατικής καταμέτρησης; Και δώδεκα ώρες να υπάρχει διαφορά πόσο νερό νε έχει τραβήξει κάθε διαμέρισμα; Το γραφείο εξυπηρέτησης κοινού μήπως γνωρίζει το πρόγραμμα καταμέτρησης; Συνταξιούχοι δεν υπάρχουν στην γειτονιά;:D

Κώστας.

stom
11-03-2012, 13:41:46
Κυριως μου χρειαζεται για να επιμεριζω το αναλογο κοστος στην αναλογη περιοδο μετρησης.
Τα υπολοιπα βγαινουν.
Τωρα αναγκαζομαι να μετραω ανα 10 μερες κοντα στην κατα προσεγγιση πιθανη ημερομηνια μετρησης, και να κανω μετα γραμμικη αναγωγη οταν δω απο το λογαριασμο πότε μετρησαν.
Σπαστικο.

Και επειδη πλησιαζει το 500ρικο ο λογαριασμος του νερου, αρχιζουν και ειναι κρισιμα τα πραγματα στον επιμερισμο.

Το καραουλι το σκεφτηκα, αλλα δεν ειναι και πολυ πρακτικό επισης.

ΥΓ. Εκανα μια μινι αυτοψια, με λιγη καλη θεληση, το καλωδιο φτανει απο το φρεατιο μεχρι το μετρητη του φυσικου αεριου. Απο κει, με ξεχωριστη σωληνα παραλληλα με την οδευση του αεριου, ο δρομος ειναι ανοικτος για το καλωδιο μεχρι το λεβητοστασιο.

ΥΥΓ Αμα το κανω, ελπιζω να μην πηγαινουν διαφοροι να ανοιγουν τα φρεατια για πλακα.:D

Burn baby, burn

CONSTANTINOS
11-03-2012, 13:57:12
Άσχετο:
Δεν γνωρίζω πόσο διάστημα ασχολείσαι με την καταγραφή αυτών των μετρήσεων. Μπορείς να δώσεις κατά προσέγγιση ετήσια κατανάλωση ζνχ ανά διαμέρισμα ( διαμορφωμένο κάπως ανάλογα το μέγεθος κάθε οικογένειας που κατοικεί σ΄αυτό );

Κώστας.

stom
11-03-2012, 14:06:49
Εχω δεδομενα απο το 2007, θελουν αρκετη αναγωγη ομως γιατι οι συνθηκες καταναλωσης αλλαξαν αρκετα.
Πχ η υπαρξη φρεσκου μωρου εχει ξετιναξει την μπανκα....
οπως επισης και η θερμοκρασια παροχης ΖΝΧ, εχει μεγαλες διαφορες.

Burn baby, burn

miltos
11-03-2012, 15:17:17
quote:Originally posted by stom
Σκεφτηκα να βαλω ενα τερματικο διακοπτη στο φρεατιο, που να τον κραταει πατημενο το καπακι. Οποτε ανοιξει το καπακι για τη μετρηση θα ανοιγει το κυκλωμα.

Και θα σκάει η βόμβα? :D

Μπορείς επίσης να βάλεις ένα δόκανο και να μαγκώσεις τον τύπο που κάνει την καταμέτρηση. Όταν επιστρέψεις σπίτι τουν απελευθερώνεις. Θα απαλαχθείς και από τις μελλοντικές καταμετρήσεις έτσι. :D

Πέρα από την πλάκα, μήπως είναι πιο οικονομικό (σε χρήμα και χρόνο) να ζητήσεις αλλαγή μετρητή, χωρίς καν να μπεις στη διαδικασία ελέγχου? Τι διατομή έχει ο μετρητής?

nyannaco
11-03-2012, 15:19:08
quote:Originally posted by miltos
Μπορείς επίσης να βάλεις ένα δόκανο και να μαγκώσεις τον τύπο που κάνει την καταμέτρηση. Όταν επιστρέψεις σπίτι τουν απελευθερώνεις.
:D:D:D:D:D

Νίκος

stom
11-03-2012, 15:35:49
Δοκανο ε?... Ισως και διχτυ μονομαχου αν επεφτε απο δεντρο?
Η διαδικασια ελεγχου και αντικαταστασης απο οσο εχω καταλαβει ειναι η ιδια.
Ζητας ελεγχο, ερχονται, βαζουν νεο μετρητη, περνουν το παλιο για ελεγχο, αν βρεθει οκ, πληρωνεις την αλλαγη, αν δεν βρεθει, ο θεος και η ψυχη τους. Υπαρχει και σχετικη διαδικασια μεσω ΚΕΠ.
Διατομη ειναι η κλασσικη 3/4, αλλα συνεχιζω να θελω να ξερω ΠΟΤΕ μετρανε, μιας και υπαρχουν διαμερισματα που περιοδικα ειναι αδεια, οποτε η ετεροχρονισμενη καταγραφη δημιουργει ερωτηματα.

Το κοστος θα ειναι το περασμα του καλωδιου και του τερματικου διακοπτη, για την ανιχνευση της επαφης και αποστολης σχετικου sms/email στους κατοικους να βγουν στα παραθυρα με τις καραμπινες, η υποδομη υπαρχει... :D

Burn baby, burn

alto
12-03-2012, 01:21:07
Mου είχε προκύψει μια φορά παρόμοιο πρόβλημα (αξιοπιστία μετρητή)και το τσεκάρισμα έγινε με δοσομετρικό δοχείο,σαν αυτά που έχουν τα μπλέντερ αλλά πιο μεγάλο,περίπου δέκα λίτρα. Με βόηθησε πολύ.

sotirosnl
12-03-2012, 16:18:04
καλημερα! Εισαι σιγουρος οτι περναει ο καταμετρητης ;

περα απο την πλακα ...
Αν οι υδρομετρητες που εχετε βαλει ειναι του εμποριου ( μανταλενες ) πι8ανον να ειναι ταχυμετρικοι .Οι κανονικοι υδρομετρητες της ΕΥΔΑΠ ,που εχουν σχημα καμπανας ειναι ογκομετρικοι .Ειναι λογικο να βγει διαφορα ...

stom
12-03-2012, 18:00:22
Αμα ηταν μεχρι 10% δεν θα εδινα τοση σημασια... Αλλα εδω ειναι πανω απο 30%.
Επειδη θα χρειαστει να αδειασω το boiler, ειναι μια καλη αφορμη να μετρησω....

Burn baby, burn

CONSTANTINOS
14-03-2012, 15:37:08
Σωτήρη δεν ξέρω αν αυτό που θα γράψω σημαίνει κάτι για σένα.
Σήμερα το πρωί βγαίνοντας από το σπίτι μου συναντήθηκα με τον υπεύθυνο καταμέτρησης της περιοχής που κατοικώ.
Ήταν δύσκολη η επικοινωνία μαζί του πάντως μου είπε ότι περνούν ακριβώς κάθε τρίμηνο.

Κώστας.

nyannaco
14-03-2012, 16:11:07
quote:Originally posted by CONSTANTINOS
Ήταν δύσκολη η επικοινωνία μαζί τουΓιατί, τί γλώσσα μίλαγε;

Νίκος

CONSTANTINOS
14-03-2012, 17:20:53
Έτυχε να προσέξω την διαγώνια διαδρομή που έκανε από το σπίτι του γείτονα προσεγγίζοντας το σπίτι μου.
Πήγε στην μια άκρη του οικοπέδου όπου υπάρχει μόνο του ένα ρολόϊ. Όταν μέτρησε, είδα ότι έκανε 1-2 βήματα να απομακρυνθεί και τον ρώτησα αν μέτρησε τα υπόλοιπα 3 ρολόγια που είναι στην άλλη άκρη του οικοπέδου.
Μου είπε ότι τα μέτρησε όλα στην οδό μου.
"Ρε φίλε αφού ήρθες από απέναντι και πήγες κατευθείαν στο κάτω ρολόϊ, πως είναι δυνατόν να μέτρησες τα υπόλοιπα που είναι στην άλλη άκρη;"
Κάτι σκάλισε στο μηχάνημα που κράταγε και ψέλισε ότι όντως του λείπουν άλλες τρείς μετρήσεις.
Κατόπιν αφού ηρεμήσαμε πιάσαμε κουβέντα και του είπα για τον Σωτήρη.:D

Κώστας.

stom
15-03-2012, 15:49:57
Εμενα το προβλημα δεν ειναι ΑΝ περναει, αλλα το ΠΟΤΕ περναει.
Οσο για το ΑΚΡΙΒΩΣ 3 μηνες, στατιστικα στοιχεια απο την εκδοση λογαριασμων απο το 2006 λενε οτι το τριμηνο εχει ενα deviation +- 10 ημερων..

Burn baby, burn

nyannaco
15-03-2012, 17:02:37
το τριμηνο εχει ενα deviation +- 10 ημερων..Με ρυθμούς ελληνικού δημοσίου, [u]ακριβώς</u> είναι αυτό!
Κι εσένα πάλι τόοοσο δύσκολο σου είναι να στήνεσαι εκεί για 20 μερούλες κάθε τρεις μήνες;

Νίκος

stom
15-03-2012, 17:46:21
Ε τωρα κανω καταγραφη καθε 7 μερες στην "επικινδυνη" περιοδο και μετα, οταν βγει ο λογαριασμος, κανω επιμερισμο απο την τελευταια μετρηση μου.

Αλλα για αυτο λεω να βαλω το διακοπτακ(η) :P

Burn baby, burn

sotirosnl
18-03-2012, 12:17:14
quote:Originally posted by CONSTANTINOS

Έτυχε να προσέξω την διαγώνια διαδρομή που έκανε από το σπίτι του γείτονα προσεγγίζοντας το σπίτι μου.

Χαχαχαχ! Ειχε πιει τον ...πρωινο καφε του :)

Κατόπιν αφού ηρεμήσαμε πιάσαμε κουβέντα και του είπα για τον Σωτήρη.:D

Χεχε
Δεν εχω γραψει εδω κατι που να μην ειναι αληθινο .......
Εχω ενα διαμερισματακι στου Ζωγραφου - ακατοικητο 15 χρονια ....Η ΕΥΔΑΠ παντα μου εγραφε 6 μ3 ...... Η εκδικαση τησ αγωγης εκκρεμει ακομα ....Εκανα την λαλακεια να βαλω αυτοματη πληρωμη απο τραπεζικο λογαριασμο .
Τα ιδια εκανε και η ΔΕΗ στο διαμερισμα της πεθερας μου .Αυτοματη πληρωμη απο τραπεζικο λογαρασμο.Το διαμερισμα ειναι ακατοικητο εδω και αρκετα χρονια αλλα οι κιλοβατωρες κιλοβατωρες . Τα πηρα στην κρανα(ΤΜ) και απαιτησαμε να ερθουν να κανουν αυτοψια . Ακομα εκκρεμει η εκδικαση της αγωγης .........
Η λυση ειναι μια : Εκδοση λογαριασμου καθε μηνα και ανα 6 μηνες εκκαθαριστικος οπως στην Ολλανδια ( για ΕΥΔΑΠ,ΔΕΗ,γκαζι ) .Αντικατασταση των μετρητων της ΔΕΗ με ηλεκτρονικους και αυτοματη μεταπτωση σε νυχτερινο ρευμα οπως σε ολο τον πολιτισμενο κοσμο ...Αει στα διαλα πια !

Κώστας.

sotirosnl
18-03-2012, 12:18:32
Συμφωνα με τον κανονισμο της ΕΥΔΑΠ εισαστε παρανομοι .....

Εχω δευτερο μετρητη σε σειρα με τον οποιο εχει μονιμη διαφορα της ταξεως του 20% ενω ο δευτερος υδρομετρητης γενικα συμβαδιζει με το αθροισματων επιμερους υδρομετρητων των διαμερισματων.

Ομως ψαχνω να βρω ενα πρακτικο τροπο ωστε να ξερω ποτε περασε η καταμετρηση για να συγκρινω με τους δικους μου μετρητες.
Δυστυχως η μερα καταμετρησησ δεν ειναι σταθερη, ουτε αναγραφεται στο λογαριασμο οπως κανει η ΔΕΗ.

Σκεφτηκα να βαλω ενα τερματικο διακοπτη στο φρεατιο, που να τον κραταει πατημενο το καπακι. Οποτε ανοιξει το καπακι για τη μετρηση θα ανοιγει το κυκλωμα. Τα υπολοιπα ειναι ευκολα.
Ομως καλωδια απο το φρεατιο μεχρι το λεβητοστασιο δεν υπαρχουν, και το να περασω, ειναι σχετικα δυσκολο.

Καμμια αλλη ιδεα κανεις?

Burn baby, burn

sotirosnl
18-03-2012, 12:31:07
εχει σημαντικη διαφορα αν ειναι ταχυμετρικος ο υδρομετρητης .....
το διαπιστωσα στην πολη μου .......και αλλαξα ολους τους μετρητες με ογκομετρικους .
Στην οικοδομη που μενω εχουμε βαλει στον φωταγωγο ογκομετρικο μετρητη για να βλεπει ο καθενας την καταναλωση του.Απο τοτε που αλλαχτηκαν ολοι οι υδρομετρητες δεν υπαρχει αποκλιση στους λογαριασμους ....

Αμα ηταν μεχρι 10% δεν θα εδινα τοση σημασια... Αλλα εδω ειναι πανω απο 30%.
Επειδη θα χρειαστει να αδειασω το boiler, ειναι μια καλη αφορμη να μετρησω....

Burn baby, burn

stom
18-03-2012, 13:49:47
quote:Originally posted by sotirosnl

Καμμια αλλη ιδεα κανεις?

Burn baby, burn

Ποιο ειναι το παρανομο? Το να βαλω ενα δευτερο μετρητη δικο μου σε σειρα μετα το μετρητη της ΕΥΔΑΠ?

Οσο για τους ταχομετρικους-ογκομετρικους, οντως εχουν διαφορετικη μετρητικη κλαση. Ομως μετρητες σε λογικο κοστος και με εξοδο παλμων σε ογκομετρικους δεν εχω βρει.

Burn baby, burn

sotirosnl
18-03-2012, 15:04:33
Νομιμο ειναι να εχεις σε σειρα υδρομετρητη για να κανεις ευκολα ελεγχο στην καταναλωση σου .
Παρανομο ειναι να χρησιμοποιεις νερο απο το κοινοχρηστο ρολοι για να το χρησιμοποεις για προσωπικη καθαριοτητα/καταναλωση .Ο υπολογισμος του τελους αποχετευσης παει με την καταναλωση σου.Στον κοινοχρηστο λογαριασμο υδρευσης δεν χρεωνονται τελη αποχετευσης .

quote:Originally posted by sotirosnl

Καμμια αλλη ιδεα κανεις?

Burn baby, burn

Ποιο ειναι το παρανομο? Το να βαλω ενα δευτερο μετρητη δικο μου σε σειρα μετα το μετρητη της ΕΥΔΑΠ?

Οσο για τους ταχομετρικους-ογκομετρικους, οντως εχουν διαφορετικη μετρητικη κλαση. Ομως μετρητες σε λογικο κοστος και με εξοδο παλμων σε ογκομετρικους δεν εχω βρει.

Burn baby, burn

stom
18-03-2012, 15:10:13
Κανεις λαθος.
Περα απο το γεγονος οτι η παροχη ειναι ειδικα για boiler, με αυξημενο παγιο και περισσοτερα φτηνα κυβικα (περιπου 100 αντι για 60 της απλης παροχης), ακομα και το κοινοχρηστο χρεωνει την αποχετευση κανονικοτατα στο 75%.
Για να παρεις απαλλαγη μερους της αποχετευσης λογω ποτισματος θελει επιπλεον διαδικασια.

Burn baby, burn

sotirosnl
18-03-2012, 15:19:01
Παω πασο .
Στην πολη μου
δεν εχουμε τιμολογιο για μποιλερ
δεν εχουμε διαδικασια για απαλλαγη λογω ποτισματος ( δεν φτανει που δεν εχω κτιζει και το υπολοιπο του οικοπεδου και εχω μεγαλο κηπο :)
Για να το κλεισουμε το θεμα :φανηκε καθαρα οτι ο καταμετρητης μετραει ............συμπληρωσε οτι θελεις :)
Καλο απογευμα ,παω μια βολτα στον ηλιο ,επιτελους ;)

Κανεις λαθος.
Περα απο το γεγονος οτι η παροχη ειναι ειδικα για boiler, με αυξημενο παγιο και περισσοτερα φτηνα κυβικα (περιπου 100 αντι για 60 της απλης παροχης), ακομα και το κοινοχρηστο χρεωνει την αποχετευση κανονικοτατα στο 75%.
Για να παρεις απαλλαγη μερους της αποχετευσης λογω ποτισματος θελει επιπλεον διαδικασια.

Burn baby, burn