PDA

View Full Version : αυξηση πιεσης νερου σε δικτυο

djzap
11-05-2012, 09:43:03
γεια σας παιδια!ελπίζω να ειστε ολοι σας καλα!μπαίνω στο θεμα μου!

μονοκατοικία 2 σπιτια 50m2!

1 παροχή νερου 1 ρολοι και τα 2 σπιτια!

οταν ολες η βρύσες ειναι κλειστες και τρεχει μονο 1 του μπανιου ας πουμε κανεις μπανιο σχετικά δυσκολα!εαν ειναι 2 βρυσες ανοιχτές αρκετα δυσκολα!

το προβλημα ειναι μεγαλυτερο το καλοκαίρι!

πηγα στον δημο και μου ειπαν εχουν μειώσει πιεση απο κεντρικα στην περιοχη λογο οτι σωληνες ειναι αρχαίοι και ειναι να φτιαχτουν!αυτο μου τι ειπαν πριν 1,5 χρονο

απο τοτε τπτ τα ιδια!

εχει προβλημα φυσικα και ολοι γειτονες!

τι να κανω για να αυξησω πιεση!?τι επιλογες εχω!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

nyannaco
11-05-2012, 10:18:47
Εχεις δύο επιλογές:
(α) Πιεστικό συγκρότημα, ή
(β) Δεξαμενή στην ταράτσα

Νίκος

djzap
11-05-2012, 15:59:53
αχ!τι ειναι αυτα ωρε?
βαζω ενα τετοιο και τελος?πιεστικο συγκροτημα?
που θα πρεπειι να μπει μιας και το ρολοι ειναι μακρυα απο το σπιτι??
πρεπει να εχει και μπριζα κοντα!

nyannaco
11-05-2012, 16:06:38
Δες εδώ (http://www.google.com/search?q=%CF%80%CE%B9%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B A%CF%8C+%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BA%CF%81%CF%8C%CF%84 %CE%B7%CE%BC%CE%B1&hl=en&safe=off&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&ei=K_-sT9OjOYy_gQeN_pjiDA&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CAsQ_AUoAQ&biw=1651&bih=935) για να πάρεις μια ιδέα για τί πράγμα μιλάμε.
Ναι, πρέπει να έχει ρεύμα κοντά. Οσον αφορά το σημείο, μπορεί να μπει είτε κοντά στο σπίτι είτε κοντά στο ρολόι ή ενδιάμεσα. Διαλέγεις σταθμίζοντας τα εξής κριτήρια:
1. Να είναι προστατευμένο από τη βροχή
2. Οσο πιο κοντά στο σπίτι, τόσο λιγότερη απώλεια πίεσης θα έχεις μετά το πιεστικό
3. Οσο πιο κοντά στο σπίτι, τόσο περισσότερο θα το ακούς (δεν είναι και τα πιο ήσυχα μηχανήματα).

Νίκος

stom
11-05-2012, 17:59:46
Παντως αν επερνα, θα επερνα
ΑΥΤΟ https://encrypted-tbn2.google.com/images?q=tbn:ANd9GcS3ExF5q1dpdKwJXXu1TvwYyThZhjq8e SsALTxYskS0b9IKT1W9bA

:D

Burn baby, burn

djzap
12-05-2012, 23:03:30
quote:Originally posted by nyannaco

Δες εδώ (http://www.google.com/search?q=%CF%80%CE%B9%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B A%CF%8C+%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BA%CF%81%CF%8C%CF%84 %CE%B7%CE%BC%CE%B1&hl=en&safe=off&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&ei=K_-sT9OjOYy_gQeN_pjiDA&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CAsQ_AUoAQ&biw=1651&bih=935) για να πάρεις μια ιδέα για τί πράγμα μιλάμε.
Ναι, πρέπει να έχει ρεύμα κοντά. Οσον αφορά το σημείο, μπορεί να μπει είτε κοντά στο σπίτι είτε κοντά στο ρολόι ή ενδιάμεσα. Διαλέγεις σταθμίζοντας τα εξής κριτήρια:
1. Να είναι προστατευμένο από τη βροχή
2. Οσο πιο κοντά στο σπίτι, τόσο λιγότερη απώλεια πίεσης θα έχεις μετά το πιεστικό
3. Οσο πιο κοντά στο σπίτι, τόσο περισσότερο θα το ακούς (δεν είναι και τα πιο ήσυχα μηχανήματα).

Νίκος

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!:)

nyannaco
13-05-2012, 11:57:17
Πάντως να έχεις υπόψη σου ότι το πιεστικό, όπως και κάθε αντλία, για να δουλέψει σωστά πρέπει να έχει και τις κατάλληλες διατομές σωλήνων τόσο στην αναρρόφηση όσο και στην κατάθλιψη. Αν απλώς το παρεμβάλεις στον υπάρχοντα σωλήνα (3/4" σιδερένιο ή Φ22 στην καλύτερη περίπτωση, θα μάντευα) δεν είναι και πολύ βέβαιο ότι θα κάνει τη δουλειά του όπως πρέπει.
Επειδή η αντλίες γενικά δεν είναι και το πιο δυνατό μου σημείο, παρακαλω ας μας διαφωτίσει κάποιος πιο γνώστης.

Νίκος

johnplumer
13-05-2012, 13:54:50
Καλημέρα σε όλους.
Νίκο νομίζω {είμαι σίγουρος:D} ότι δεν επιτρέπεται να μπει πιεστική αντλία κατευθείαν στη παροχή ΕΥΔΑΠ.
Κανονικά το νερό πρέπει να πέφτει σε δεξαμενή, και από εκεί να παίρνει το πιεστικό και να δίνει στο σπίτι

nyannaco
13-05-2012, 14:04:02
Γιάννη, πολύ καλή παρατήρηση, και πιθανότατα έχεις δίκιο. Υποπτεύομαι βέβαια ότι ο djzap δεν τοφοδοτείται από την ΕΥΔΑΠ αλλά από κάποιο δημοτικό δίκτυο εκτός περιοχής ΕΥΔΑΠ, δεν ξέρω πού. Σε αυτή την περίπτωση, θα πρεέπι να ρωτήσει στην τοπική ΔΕΥΑ τί ισχύει.

Νίκος

Pirate
13-05-2012, 23:14:54
quote:Επειδή η αντλίες γενικά δεν είναι και το πιο δυνατό μου σημείο, παρακαλω ας μας διαφωτίσει κάποιος πιο γνώστης.
Νίκο στην άντληση και δη στην άντληση με σκοπό να παράγεις πίεση, υπάρχει μία αδήρητη αρχή:
Ποτέ δεν αντλείς από σημείο που δεν είσαι σίγουρος για την ΕΠΑ. ΕΠΑ σημαίνει Ελάχιστη Παροχή Αντλίας. Αν το δίκτυο είναι κομμένο ή δεν έχει πίεση τι νόημα έχει η άντληση; Χώρια που υπάρχει η εντελώς ανεπιθύμητη περίπτωση του να δημιουργηθεί κενό μέσα στο δίκτυο από το οποίο αντλείς. Με τη δημιουργία κενού αρχίζουν τα μεγάλα προβλήματα. Το μεγαλύτερο έχει να κάνει με την υγεία. Υπάρχει ο φόβος να παρεισδύσουν κολοβακτηρίδια μέσα στο δίκτυο καθαρού νερού από παρακείμενα δίκτυα ομβρίων ή λυμάτων ή κι από την ατμόσφαιρα ακόμα. Για τον λόγο αυτόν τα δίκτυα καθαρού νερού πρέπει να είναι πρεσαρισμένα διότι ποτέ δεν πάει μικροοργανισμός από την μικρότερη στην μεγαλύτερη πίεση.
Συνεπώς δεν έχει έννοια να ρωτήσει αν ο παροχέας επιτρέπει την άμεση άντληση.
Οι λύσεις είναι δύο:
Ανοιχτή ή κλειστή δεξαμενή αποθήκευσης και από εκεί άντληση.
Το έθιξε κι ο John.

Στίγμα Μαστροκαπετάνιου (http://www.gvarv.gr)

johnplumer
13-05-2012, 23:48:13
Kαπετάνιε καλησπέρα.
Καλά δεν παίζεσαι. Είσαι ανοιχτό βιβλίο.
Θα έφτιαχνα σχέδιο για το πώς μπορεί να δουλέψει το μοτέρ και να τραβά νερό από την δεξαμενή η από το δίκτυο, αλλά φοβάμαι μη γελάσει ο Γρηγόρης:D{Αλλά όχι για πολύ ακόμα}
Για τώρα ανεβάζω μια φωτογραφία.

http://img18.imageshack.us/img18/3999/dsci0406c.jpg

http://img856.imageshack.us/img856/8520/dsci0486pr.jpg

nyannaco
14-05-2012, 09:31:18
Καπετάνιε, πολύ λογικό μου ακούγεται αυτό που λες.
Κι όμως, πολύ γνωστή και μεγάλη εταιρεία αντλιών, αναφερει στα φυλλάδιά της σαν εφαρμογή για συγκεκριμένους τύπους αντλιών, την αύξηση πίεσης με αναρρόφηση από το δίκτυο. Αραγε επιτρέπεται στη Γερμανία; Περίεργο δεν είναι;

Νίκος

Pirate
14-05-2012, 12:22:23
Νίκο, είτε στη Γερμανία, είτε στην Ελλάδα ή οπουδήποτε αλλού, αν η αντλία δεν βρει να αντλήσει το αντλούμενο υγρό τότε πρεσσάρει αέρα κοπανιστό (στην κυριολεξία) με αποτέλεσμα να δημιουργείται κενό από την μεριά της αναρρόφησης. Τώρα αν η μεριά της αναρρόφησης έρχεται σε επαφή με την ατμόσφαιρα τότε απλά η αντλία πρεσσάρει μίγμα υγρού και αέρα. Αυτή δεν είναι καθόλου μα καθόλου normal λειτουργία της αντλίας.
Ενδέχεται ο Γερμανός να έχει απόθεμα υγρού σε πίεση ατμοσφαιρική ή μικρότερη αυτής που θέλει να πετύχει οπότε έτσι έχει έννοια το πράγμα. Δίχως απόθεμα όμως έχω κακή λειτουργία ή ημίμετρα.

nyannaco
14-05-2012, 13:26:25
Καπετάνιε δεν διαφωνώ - και πώς θα μπορούσα άλλωστε! Aυτό που λες είναι απόλυτα λογικό. Και όμως, ο Γερμανός μιλάει για αναρρόφηση από το δίκτυο, και το αναφέρω ακριβώς επειδή μου έκανε πολλή εντύπωση, μετά από αυτό που είπες.
Εψαχνα να βρω πάλι το .pdf που το είδα, για να επιβεβαιώσω (γιατί ενδέχεται να πάιζει και alzheimer's) και παραθέσω επί λέξει το συγκεκριμένο εδάφιο, αλλά gademien... o server του είναι κάτω [}:)]
Πού θα πάει, όμως, δεν θα ανέβει;

Νίκος

nyannaco
14-05-2012, 13:46:29
Ο Γερμανός ξανάρθε :D

Το φυλλάδιο (http://productfinder.wilo.com/repo/Graphics/00416812_0.pdf) αναφέρει επί λέξει:

quote:Οι αντλίες κανονικής αναρρόφησης που μπορούν
να εργάζονται σε λειτουργία τροφοδοσίας (π.χ.
από ανοικτές δεξαμενές), που όμως δεν κάνουν
αυτόματη αναρρόφηση, επιτρέπεται να συνδέ-
ονται κατευθείαν στο δημόσιο δίκτυο υδροδότη-
σης (σχ. 2).

Οι αντλίες αυτόματης αναρρόφησης είναι σε θέση
να αφαιρούν τον αέρα από έναν αγωγό αναρρό-
φησης μέσω απαερωτή στο υδραυλικό σύστημα
της αντλίας (π.χ. από ένα πηγάδι)(σχ. 3). Αυτές
δεν επιτρέπεται να συνδεθούν απευθείας στο
δημόσιο δίκτυο υδροδότησης ώστε να αποφευ-
χθεί τυχόν αρνητική είδραση στην πίεση του δικτύου.
Και επειδή καμμιά φορά φταίει η μετάφραση, ιδού και το αγγλικό (http://productfinder.wilo.com/repo/Graphics/00416788_0.pdf):

quote:Non-self-priming pumps which can operate in
inlet mode (e.g. from an open container) but are
not self-priming, are allowed to be connected to
the public water supply system directly (Fig. 2).

Self-priming pumps are equipped with air separation technology in the pump hydraulics, which
enables them to evacuate air from a suction pipe
(e.g. from a well) (Fig. 3). These are not allowed to
be connected to the public water supply system,
in order to avoid any negative effect on the mains
pressure.

Εγώ το κατάλαβα λάθος;

Νίκος

Pirate
14-05-2012, 13:50:49
quote:γιατί ενδέχεται να πάιζει και alzheimer's
Από τώρα; Αποκλείεται είσαι μικρός!

Το κακό είναι ότι ο άτιμος ο επεξεργαστής δεν αλλάζει που είπε κι ο Σωτήρης ώστε να βάλουμε μια φρέσκια και νεώτερη version:D

Δεν έχω καμία αμφιβολία για το .pdf. Αυτό όμως που δεν μου κάθεται καλά είναι το ερώτημα: Γερμανός και να ρουφάει από το πουθενά;
Κάτι δεν πάει καλά! Μήπως τελευταία έχουν άλλες ασχολίες και άφησαν την επιστήμη τους; Μήπως παρα-ασχολούνται με το ουζάκι και το μεζεδάκι των Ελλήνων πάνω από το ατέλειωτο γαλάζιο που είναι η μόνη λύση προς το αγχωλυτικό process που πρέπει να κάνει κάθε οργανισμός για να επιβιώσει ειδικά τα τελευταία χρόνια;
Μήπως μας έχουν μάθει πάρα πολλά πάνω στην τεχνολογία (και όντως έτσι είναι και τους το χρωστάμε), αλλά έχουμε κι εμείς να τους μάθουμε τρόπο ζωής, ζητήματα που δεν είναι τεχνολογικά μεν αλλά Διονυσιακά και πανανθρώπινα δε;
Ας το σκεφθούν κάπως έτσι...

Pirate
14-05-2012, 14:44:04
Νίκο μέχρι να ποστάρω βρήκες το pdf και το πόσταρες.
Από το λίγο που πρόλαβα να δω στα πεταχτά αποφεύγει κι αυτός να δημιουργήσει οιαδήποτε αρνητική πίεση στο δίκτυο αναρρόφησης από εκείνη που ήδη έχει αυτό.
Η περίπτωση που σου επιτρέπει να αντλήσεις απ' ευθείας προφανώς θεωρεί de-facto ότι έχεις μετρήσει το δίκτυο της χαμηλής πίεσης π.χ. 1 Bar και βρήκες π.χ. μία παροχή 7 λίτρα το λεπτό. Θεωρεί ότι η παροχή αυτή είναι σταθερή οπότε μπορείς μεν να ανεβάσεις την πίεση στο σύστημά σου διότι μπορεί να θέλεις να παρέχεις νερό στα 20 μέτρα ύψος. Εννοείται ότι μπορείς να το κάνεις αλλά η παροχή σου θα είναι η αυτή. Δηλαδή 7 λίτρα το λεπτό. Στη περίπτωση αυτή το σύστημα λειτουργεί σαν booster.

Εμείς όμως εδώ συνδυάζουμε την χαμηλή πίεση με την παροχή του νερού. Δηλαδή θέλουμε δύο μπάνια να τρέχουν κανονικό νερό. Εδώ χρειάζεσαι παροχή και όχι πίεση. Στο πιεστικό σύστημα που φτιάχνουμε σε δίκτυα χαμηλής πίεσης με λίγο νερό, τους βάζουμε και ανοίγουν όλες τις βρύσες οι οποίες τρέχουν με μεγάλη πίεση (5 Bar ρυθμίζω στους συλλέκτες). Μία-δύο-τρεις παροχές ανοίγουν το νερό δεν χαλάει πουθενά. Που να βρει το δίκτυο τόσο νερό να δώσει αν δεν είχα την κλειστή δεξαμενή!!
Στη συνέχεια κλείνουν οι βρύσες και η δεξαμενή επαναγεμίζει σιγά-σιγά με το λιγοστό νεράκι που έρχεται από το δίκτυο.

nyannaco
14-05-2012, 14:55:27
Επομένως, για να το αποκωδικοποιήσουμε για το φίλο μας τον djzap, στην περίπτωσή του χρειάζεται δεξαμενή που να γεμίζει από το δίκτυο, και πιεστικό που θα τροφοδοτείται από τη δεξαμενή.

Εκτός εάν υπάρχει η δυνατότητα η δεξαμενή να τοποθετηθεί ψηλά, ώστε βαρυτικά να παίρνει την παροχή που χρειάζεται, έστω και με χαμηλή πίεση (ενδεικτικά, μια υψομετρική διαφορά 3 μέτρα θα δώσει μόνο 0.3bar πίεση). Ακούγεται λίγο, αλλά πολλές χιλιάδες σπίτια σε διάφορα μέρη της Ελλάδας, στην Κύπρο και πιθανότατα και αλλού στον κόσμο, λειτουργούν έτσι. Αν του φτάνει, γίνεται και χωρίς το πιεστικό. Προϋπόθεση ότι η πίεση του δικτύου αρκεί για να ανεβάσει το νερό στη δεξαμενή, τουλάχιστον τη νύχτα.
Προσωπικά πάντως αν έκανα τον κόπο να επέμβω στη εγκατάσταση για να προσθέσω δεξαμενή, θα έβαζα και το πιεστικό, δεν είναι και τόσο ακριβό. Επιπλέον, σε αυτή την περίπτωση, η δεξαμενή μπορεί να ακουμπήσει στο έδαφος, ή ακόμη και να θαφτεί (όπως φαίνεται στη φωτογραφία του Γιάννη παραπάνω). Ετσι αποφεύγονται και κάποια προβλήματα που ακολουθούν την τοποθέτηση στην ταράτσα, όπως π.χ. σίγουρα αισθητικό θέμα, δυνητικά και στατικό, συν το ότι το νερό το καλοκαίρι γίνεται δυσάρεστα καυτό.

Νίκος

johnplumer
14-05-2012, 19:06:08
Συμφωνώ στο να μπει δεξαμενή και μοτέρ.
Όσο για δεξαμενή στη ταράτσα με ελεύθερη ροΐ , πιστεύω δεν αξίζει.
Ιδικά όταν κάνεις μπάνιο, το τηλέφωνο ισα που κ@τουρ,,,
Από κι και πέρα στο περίπου ετοίμασε το χιλιάρικο.

djzap
15-05-2012, 19:29:20
τι να πω!δεξαμενη δεν μπορω να βαλω!
ειμαι συνδεμενος με την ΕΥΔΑΠ!και δεν εχω πιεση!
οσο αφορα το να μην εχει νερο ενα πιεστικο που ειδα ελεγε με αισθητηρα για οταν δεν εχει νερο!
απο κει και περα να πιστευα πως με 200 ευρω θαεκανα την δουλεια μου!απλα και γρηγορα αφου ανακαλυψα τα πιεστικα συγκροτηματα!
διπλα μου ακριβως εχουμε ενα καφενειο θα ρωτησω πως την παλευει αυτος χωρις πιεση!

ziko
16-05-2012, 09:51:45
Για άλλη μια φορά ο Κάπτεν έχει δίκιο.

Ο κατασκευαστής προϋποθέτει ότι υπάρχει η απαιτούμενη παροχή και πίεση από το δίκτυο για να δουλέψει σωστά η αντλία (αυτό το έχω συζητήσει και εξακριβώσει με κατασκευαστή). Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να εξασφαλίσεις σε συννενόηση με την ΕΥΔΑΠ αυτή την προϋπόθεση (αυτό βέβαια αποκλείεται...) και να τοποθετήσεις το πιεστικό με πλούσια διατομή (1- 1 1/4'') στην αναρρόφηση και ευθύγραμμο τμήμα ικανοποιητικού μήκους (π.χ. 1μ) χωρίς πολλά-πολλά (εξαρτήματα). Κάτι τέτοιο σε ένα διαμέρισμα φυσικά είναι δύσκολο (υπάρχει μια ελπίδα αν έχεις χώρο κάτω από το νεροχύτη και τα ντουλάπια της κουζίνας και φυσικά εκεί καταλήγει η κεντρική σου παροχή).

http://www.technomech.gr