PDA

View Full Version : Σύνδεση ηλιακών συλλεκτών με πλαστική σωλήνα

gregori
15-07-2012, 15:49:00
Σύνδεση ηλιακών συλλεκτών με πλαστική σωλήνα σε βεβιασμένο.

Αγαπητοί φίλοι...
Πολλές φορές έχουμε συναντήσει βεβιασμένα ηλιακά συστήματα να συνδέονται με πλαστική σωλήνα αντί για χαλκό με τα γνωστά επακόλουθα να σπάνε οι σωλήνες όταν το νερό υπερθερμαίνεται λόγο διακοπής λειτουργίας του κυκλοφορητή.
Ετσι και σήμερα επισκέφτηκα μια εγκατάσταση όπου είχε τοποθετηθεί πλαστική πολυστωματική σωλήνα όπου είχε σπάσει 2-3 φορές.
Εχω πει πολλές φορές στο φόρουμ ότι τα βεβιασμένα είναι ακριβά συστήματα όταν κάποιος θέλει να τα φτιάξει σωστά και προσωπικά τα θεωρώ ασύμφορα για μικρές κατοικίες.
Τελος πάντων η συντριπτική πλειοψηφία των βεβιασμένων εγκαταστάσεων είναι πρόχειρο-φτηνό-φτιαγμένες και δεν λειτουργούν...
Στην σημερινή λοιπόν περίπτωση η αντικατάσταση της πλαστική σωλήνας με χαλκό είναι σχεδόν αδύνατη έτσι σκεφτήκαμε με τον καυστηρατζή πως μπορούμε να κρατήσουμε την πλαστική σωλήνα αλλά να εξασφαλίσουμε (όσο αυτό είναι δυνατόν) να μην ξανασπάσει σε τυχόν διακοπής λειτουγίας του κυκλοφορητή.
Σκεφτήκαμε λοιπόν να κάνουμε το εξής.
Στην ταράτσα λίγο πιο πάνω απο το δάπεδο που βγαίνουν οι πολυστρωματικές σωλήνες να τις κόψουμε και απο εκεί και πάνω να βάλουμε χαλκό.
Στην μία πάνω άκρη των συλλεκτών να τοποθετήσουμε μία εβαπτιζόμενη θερμοστατική βαλβίδα ασφαλείας και την πλήρωση της εγκατάστασης να την κάνουμε με έναν καλό αυτόματο πληρώσεως μόνιμα ανοιχτό.
Σαν αντιπαγετική προστασία να βασιστούμε στον διαφορικό θερμοστάτη και όχι σε αντιπαγετικό υγρό. (Λιγο με χαλάει αυτό).
Το σκεπτικό είναι όταν η θερμοκρασία των συλλεκτών φτάσει στους 90 βαθμούς να ανοίγει η βαλβίδα ασφαλείας να αποβάλει θερμό νερό που θα αναπληρώνεται με κρύο από τον αυτόματο πληρώσεως.
Σας παραθέτω σε σχεδιο της ιδέας για να ακούσω την γνώμη σας.
Θεωρώ ότι δεν θα είναι λίγοι αυτοί που θα επωφεληθούν από αυτό το τόπικ μιας και δεν είναι λίγοι αυτοί που βάζουν πλαστική σωλήνα για μία δουλειά που δεν ενδεικνύεται.

http://img31.imageshack.us/img31/3916/iliakaplastik.jpg

http://udravlikos.gr

alto
16-07-2012, 03:33:00
Πολύ καλό σαν λύση,πρέπει όμως να εντοπίζουμε και την αιτία της ατμοποίησης.Άλλη μια λύση που προτείνω είναι αυτή του drain back, λύνει και το πρόβλημα της αντιπαγετικής προστασίας. ειδικά σε ψυχρότερες περιοχές.

King
16-07-2012, 17:48:01
Πολυ σωστη ιδεα με το μονο αρνητικο κατα την γνωμη μου οτι αν γινει μερικες φορες αυτο θα κυκλοφορει μονο νερο σε ολο το κλειστο κυκλωμα..
Βεβαια με μια "συντηρηση" καθε Οκτωβρη μπορει να προστιθεται το αντιπαγετικο για τον χειμωνα και να ειναι σχεδον οκ το συστημα...

Πλαστικη σωληνα σε βεβιασμενο? Για κανενα λογο..
Αφου δεν εσπασε εντος τοιχων ειναι απολυητη τυχη...

Προσωπικα ουτε κολλησεις δεν θελω στα μη εμφανη..
Πλεον με το ανοξειδωτο σπιραλ κανεις μια χαρα δουλεια και δεν φοβασαι και τις κουρμπες.. Απλα τσιμπαει λιγο η τιμη...

miltos
16-07-2012, 22:44:46
Γρηγόρη, και εμένα με χαλάει η έλλειψη αντιψυκτικού.

Αν ο διαφορικός έχει άνω όριο στη θερμοκρασία των συλλεκτών για τη λειτουργία του κυκλοφορητή, και το ρυθμίσεις κάτω από 110C, με τη διάταξη που δείχνεις στο σχέδιό σου, δηλαδή συνδέοντας τους συλλέκτες με χαλκό, περιορίζεις πάρα πολύ τις ενδεχόμενες ζημιές. Οι αιχμές κοντά στους 110C θα είναι ελάχιστες και η πίεση μικρή. Χάνεις όμως τη δυνατότητα να "φρενάρεις" τους συλλέκτες όταν φτάσει το boiler σε μεγάλη θερμοκρασία, διατηρώντας τους με on-off του κυκλοφορητή σε θερμοκρασίες 110C-120C

Alto, καλό το drain back, αλλά δε σηκώνει μεγάλη υψομετρική διαφορά μεταξύ των δοχείων και των συλλεκτών.

gregori
16-07-2012, 22:59:47
Μίλτο ο μεγάλος φόβος είναι η διακοπή ρεύματος...
Και τωρα με τις απειλές του Φωτόπουλου για απεργιακές διακοπές το πρόβλημα γίνεται πιο έντονο....
Ο Καπετάνιος σκίζει τα ιμάτια του ότι η αντιπαγοτική του διαφορικού είναι αξιόπιστη.
Μην ξεχνάς ότι μέχρι τώρα έχει σπάσει η σωλήνα 2-3 φορές χωρίς να γνωρίζω την αιτία ακριβώς.

alto
17-07-2012, 01:01:39
Όσο αξιόπιστη και να είναι η αντιπαγετική του διαφορικού, μια διακοπή ρεύματος ειναι αρκετή να κάνει την ζημιά. Σε εμάς εδώ στην επαρχία είναι συνηθισμένο φαινόμενο με τις κακοκαιρίες να έχουμε διακοπή ρεύματος. Ειδικά σε τουριστικές μονάδες με 30 και 40 τ.μ. υλλεκτική επιφάνεια, που τον χειμώνα είναι κλειστές, το άδειασμα ειναι η καλύτερη λύση. Μίλτο για αυτό τον λόγο μιλάω για τα drain back. Ένα τέτοιο σύστημα έχω τοποθετήσει μόνο όσα χρόνια δουλεύω,με υψομετρική διαφορά 9μ. Με ενδιαφέρει να μάθω για πόση υψομετρική διαφορά μιλάς και ποιός είναι ο λόγος. Πριν κάποια χρόνια είχα διαβάσει στο περιοδικό υδραυλικός για κάποιες βαλβίδες που άνοιγαν όταν έπεφτε η θερμοκρασία κάτω απο 5 βαθμούς,γνωρίζει κάποιος κάτι;

stom
17-07-2012, 09:41:53
Εχω βγαλει ηδη δυο χειμωνες χωρις αντιψυκτικο.
Ελαχιστη θερμοκρασια που μετρησα στη ταρατσα ηταν -8.
Η κυκλοφορια του νερου ξεκιναγε στους 3.
Και δεν επεσε ποτε κατω απο το 0.
Το κατω μερος του boiler κατεβαινε απο τους 12 στους 8 το πολυ.
Δεν ειδα καποια επιδραση στο πανω μερος της θερμοκρασιας.

Το μονο προβλημα ειναι οντως η πιθανη διακοπη ρευματος.
Μια σκεψη θα ηταν κυκλοφορητης dc και μια μεγαλουτσικη μπαταρια.
Ομως δεν εχω βρει τιποτε της προκοπης, εντος των τοιχων.
Επισης, ενας μικρο φωτοβολταικο θα μπορουσε να γυριζει το κυκλοφορητη χωρις κοστος..

Για ξενοδοχεια που κλεινουν το χειμωνα, θα συμφωνησω με το αδειασμα.

Burn baby, burn

nyannaco
17-07-2012, 11:37:01
quote:Originally posted by stom
Επισης, ενας μικρο φωτοβολταικο θα μπορουσε να γυριζει το κυκλοφορητη χωρις κοστος..
Με μπαταρία και inverter, βέβαια, έτσι;

stom
17-07-2012, 11:55:19
Ε αμα θελουμε να δουλευει και αντιπαγωτικα, προφανως και ναι.
Αν ειναι dc ο κυκλοφορητης, δεν χρειαζεται inventer...
Παρολα αυτα, στο αμερικα, δουλευουν τα ηλιακα με τις αντλιες κατευθειαν στα φωτοβολταικα.
Οσο πιο πολυ φως, τοσο περισσοτερη κυκλοφορια.
Σιγουρα με διαφορικο και microcontroller τα πραγματα ειναι πολυ πιο optimal, αλλα το βλεπω να κυκλοφορει πολυ στην αλλη οχθη του ατλαντικου.

Burn baby, burn

mechatron
17-07-2012, 23:05:15
Γρηγόρη, καλό σαν ιδέα για την συγκεκριμένη δουλειά ως ασφαλιστική διάταξη, αλλά χάνει στα εξής για μένα:

-Μεγάλη θερμική καταπόνηση σε εκείνο το σημείο, εκτεθειμένο στις καιρικές συνθήκες, οπότε η βαλβίδα πρέπει να είναι καλής ποιότητας.
-Επειδή τα νερά μέσα στις σωληνώσεις κουβαλάνε διάφορα μικροσωματίδια, ρινίσματα, σκουπιδάκια, κλπ, αν μπει κάτι ενδιάμεσα στο στεγανοποιητικό λάστιχο της βαλβίδας, η βαλβίδα θα στάζει συνέχεια. Οπότε η εισροή φρέσκου νερού, θα προκαλέσει γρηγορότερα ηλεκτροχημική διάβρωση μεταξύ χάλκινου συλλέκτη και μεταλλικής σερπαντίνας του boiler λεβητοστασίου.

Θα μου πεις βέβαια, όταν πας σε εγκατάσταση με πλαστικές σωλήνες, συλλέκτες κακής ποιότητας και ιδιώτη με χαμόγελο ευχαρίστησης νομίζοντας ότι κάνει εξοικονόμηση, αυτό θα κοιτάξουμε; Αλλά τέλοσπαντων, απλά λέμε τι συνέπειες μπορεί να έχει..

Αν ήταν να το λύναμε με το μικρότερο κόστος, εγώ θα το άφηνα έτσι..
Το αυτόματο εξαεριστικό σου θα δουλέψει ως εκτονωτικό ατμού (εννοείτε να είναι υψηλών θερμοκρασιών). Όταν εκτονώνει και πέφτει η πίεση, από θα έρχεται το κρύο νερό ύδρευσης όπως είπες. Χωρίς τίποτα άλλο.
Κυκλοφορητής να κόβει μετά από κάποια θερμοκρασία, όπως είπε ο Μίλτος.(μπορεί και πιο χαμηλά ρυθμισμένος, διότι μπορεί να διαβάζει πχ 90 αλλά να έχεις 100 βαθμούς κελσίου).
Το κλειδί είναι επίσης να έχεις χαμηλή σχετικά πίεση στο δίκτυο σου στο ύψος των συλλεκτών, για να μπορεί να βράσει το νερό μέσα στους συλλέκτες και ο ατμός να φεύγει..
Και λειτουργίες low flow απαγορεύονται.

Ο καλύτερος συλλέκτης της αγοράς, βράζει ολόκληρο το περιεχόμενο του με θερμοκρασίες και ακτινοβολίες Αθήνας, σε μία ώρα και ένα τέταρτο. Μιλάμε για 1,8 λίτρα νερού δηλαδή. Εσύ έχεις δύο συλλέκτες, οπότε περίπου λέμε για 3,6 λίτρα νερού. Κάθε ώρα που θα περνάει με κομμένο το ρεύμα, θα εισέρχεται στο δίκτυο σου 2,5 λίτρα κρύο νερό στους 25 βαθμούς κελσίου από την ύδρευση..Θα ανεβαίνει το νερό στους 100-110 και μετά θα βράζει..

Εγώ θα ρύθμιζα τον διαφορικό σε χαμηλό ΔΤ (πχ 5-6 βαθμούς κελσίου). Παροχή 300 λίτρα/ώρα στην δική σου περίπτωση, στις χειρότερες συνθήκες καλοκαιριού, αν το boiler είναι 250λίτρα και βρίσκεται ήδη στους 70 βαθμούς κελσίου, τότε κάθε ώρα που δουλεύει το σύστημα, θα περίμενα μια ανύψωση 5-6 βαθμούς κελσίου στο boiler..Όταν φτάσει στους 84 η επιστροφή και στους 90 η προσαγωγή του ηλιακού, εκεί πρέπει να σταματήσει ο κυκλοφορητής και να ξεκινήσει σιγά σιγά η ατμοποίηση..

gregori
17-07-2012, 23:40:33
Γεια σου ρε Τάσο.

Τάσο...
Άκου πως έχει εκεί η περίπτωση.
Έχουμε να κάνουμε με ένα διακοσάρι μπόιλερ με σχετικά καινούργια συλλεκτική επιφάνεια 4 τετραγωνικών, όχι επιλεκτική.
Έχουμε επίσης μία σχετικά μεγάλη οικογένεια με τρία παιδιά και παππούδες και θεωρώ ότι η επιφάνεια είναι μικρή ιδίως για τον χειμώνα.
Για αυτό δεν φοβάμαι ιδιαίτερα υπερθερμάνσεις και υψηλή θερμοκρασία στο μπόιλερ αν κόβουμε τον λέβητα τους καλοκαιρινούς μήνες τελείως.

Εντομεταξύ πόσες φορές ρε εσύ Τάσο θα γίνει διακοπή ρεύματος το καλοκαίρι και για πόση ώρα;
1-2-3;
Δεν πιστεύω ότι θα διαβρωθεί o συλλέκτης αν συμβεί αυτό καν δύο φορές.
Σχετικά τώρα με το αυτόματο εξαεριστικό που μου λες να βασιστώ μόνο σε αυτό...
Να σου πω την αλήθεια το σκέφτηκα και εγώ.
Αλλά θυμάσαι που είχα ποστάρει μια φωτογραφία από ένα εξαεριστικό που είχε λιώσει ολόκληρο και το πλαστικό του είχε χυθεί μέσα στον σωλήνα παίρνοντας το σχήμα της;
Αυτό με φοβίζει και δεν θέλω να βασιστώ μόνο σε ένα εξαεριστικό όσο καλό και να είναι...

johnplumer
18-07-2012, 02:13:30
Γρηγόρη , εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις βάζω τα G—EFI, και ποτέ δεν έλιωσε κανένα

miltos
18-07-2012, 12:03:54
quote:Originally posted by gregori

Μίλτο ο μεγάλος φόβος είναι η διακοπή ρεύματος...
Φοβάσαι τη διακοπή ρεύματος για τις υπερθερμάνσεις ή για το πάγωμα?

Αν τη φοβάσαι για τις υπερθερμάνσεις, δεν έχεις πρόβλημα καθώς οι συλλέκτες συνδέονται με χαλκό (έχεις και χάλκινο οριζόντιο τμήμα), οπότε κατά τη διάρκεια της διακοπής ρεύματος η πλαστική σωλήνα δε φτάνει σε ψηλές θερμοκρασίες. Αρκεί βέβαια ο διαφορικός να μην επιτρέψει στον κυκλοφορητή να λειτουργήσει μόλις επανέλθει το δίκτυο της ΔΕΗ.

mechatron
18-07-2012, 23:11:27
Γρηγόρη, έχει η caleffi εξαεριστικά που αντέχουν σε υψηλές θερμοκρασίες και δεν έχουν πλαστικά μέρη. Τα συνηθισμένα της θέρμανσης δεν κάνουν..Αν οι συλλέκτες δεν είναι επιλεκτικοί, πάνω από 120 βαθμούς δεν θα ανεβάσουν με τίποτα..Οπότε να υπολογίζεις μια τέτοια θερμοκρασία ως χειρότερη.

Σε τι πίεση έχεις το κύκλωμα (μανόμετρο πληρωτή)? Πόσα μέτρα ύψος διαφορά έχεις μεταξύ συλλεκτών και μανομέτρου?

Από την άλλη σκέφτομαι τώρα, 3,5 λίτρα νερό, αν μπορούσαμε να τα αποθηκεύαμε μεταξύ των συλλεκτών και της αρχής των πλαστικών σωληνώσεων, την ώρα της ατμοποίησης, τότε δεν θα είχαμε κανένα θέμα (προυπόθεση φυσικά όταν έρθει το ρεύμα, να μην πάρει μπροστά ο κυκλοφορητής..και το οριζόντιο τμήμα των σωληνών χαλκού, να είναι χαμηλότερα από τους συλλέκτες).πχ μεγάλη διατομή χαλκού (Φ22) μερικά μέτρα..Αλλά χάνεις μετά από αλλού..

mechatron
18-07-2012, 23:20:59
Και αν δεν μας ενδιέφερε το κόστος (χωρίς να βάλουμε την βαλβίδα καθόλου), αν έβαζες μια ηλεκτρομαγνητική βάνα (όπως είναι του πετρελαίου, η οποία ανοίγει όταν δουλεύει ο κυκλοφορητής) μεταξύ ζεστού συλλέκτη και αυτόματου εξαεριστικού, η οποία θα έκλεινε όταν έπεφτε το ρεύμα. Τότε οι συλλέκτες θα ατμοποιούσαν, ο ατμός θα εκτόπιζε το νερό, μέσω του κρύου του συλλέκτη θα σπρωχνόντουσαν έξω από τους συλλέκτες 3,5 λίτρα νερό, θα αποθηκευόντουσαν (αν είναι σωστά διαστασιολογημένο) στο δοχείο διαστολής, οπότε ούτε γάτα, ούτε ζημιά..

gregori
19-07-2012, 00:41:35
quote:Φοβάσαι τη διακοπή ρεύματος για τις υπερθερμάνσεις ή για το πάγωμα?
Αν τη φοβάσαι για τις υπερθερμάνσεις, δεν έχεις πρόβλημα καθώς οι συλλέκτες συνδέονται με χαλκό (έχεις και χάλκινο οριζόντιο τμήμα), οπότε κατά τη διάρκεια της διακοπής ρεύματος η πλαστική σωλήνα δε φτάνει σε ψηλές θερμοκρασίες. Αρκεί βέβαια ο διαφορικός να μην επιτρέψει στον κυκλοφορητή να λειτουργήσει μόλις επανέλθει το δίκτυο της ΔΕΗ.
Μίλτο...
Οταν έχουμε ένα συλλέκτη που περιέχει κάποια λίτρα νερό και φτάνει σε σημείο βρασμού ας πούμε στους 110 βαθμούς στην κορυφή του το υπόλοιπο νερό που εκτοπίζεται προς τα πίσω τι θερμοκρασία έχει και είσαι σίγουρος ότι δεν θα κάνει ζημιά στο πλαστικό;

quote:Γρηγόρη, έχει η caleffi εξαεριστικά που αντέχουν σε υψηλές θερμοκρασίες και δεν έχουν πλαστικά μέρη. Τα συνηθισμένα της θέρμανσης δεν κάνουν..Αν οι συλλέκτες δεν είναι επιλεκτικοί, πάνω από 120 βαθμούς δεν θα ανεβάσουν με τίποτα..Οπότε να υπολογίζεις μια τέτοια θερμοκρασία ως χειρότερη.
Τάσο... και γιατί να μην κρατάω πάντα τον συλλέκτη μου σε θερμοκρασία κάτω απο 90 βαθμούς΄ αφού μου δίνει αυτή την δυνατότητα η θερμοασφάλεια;
Στο κάτω κάτω ο ιδιοκτήτης που από ότι έμαθα σήμερα μας διαβάζει κιόλας γνωρίζει το πρόβλημα και τον χειμώνα είναι διατεθειμένος να προσέχει. Στην Αθήνα δεν θυμάμαι ποτέ να έχει έχει γίνει διακοπή ρεύματος βράδυ με χιόνι.
Οσο για τα άλλα που με ρωτάς δεν γνωρίζω λεπτομέρειες γιατί δεν έχω βάλει χέρι ακόμα στην εγκατάσταση.

stom
19-07-2012, 08:44:57
Εχω αμφιβολιες οτι η θερμοασφαλεια θα δουλεψει οταν πρεπει σε συνθηκες ταρατσας. Πρακτικα ειναι αδυνατος ο ελεγχος της.
Οποτε τι? Αντικατασταση καθε χρονο προληπτικα?

Απο την αλλη, αφου τον ελεγχο της κυκλοφοριας την εχει αυτοματισμος, τουλαχιστον στο θεμα της θερμοκρασιας νομιζω οτι πρεπει να τον εμπιστευτεις. Απο την θερμοασφαλεια πολυ πιο αξιοπιστος.

Το ζορικο της υποθεσης ειναι ο ατμος.
Θα εβαζα διπλα εξαεριστικα και βαλβιδες ασφαλειας επιλεγμενες στο μισο bar πανω απο τη μεγιστη πιεση λειτουργιας, απο ενα ζευγαρι στη κορυφη καθε συλλεκτη.

Οταν η θερμοκρασια ξεπερασει ενα οριο προς τα πανω, απλα δεν ξεκιναει/σταματαει ο κυκλοφορητης. Ευκολα γινεται και με ξεχωριστο θερμοστατη αν ο διαφορικος εχει αλλη αποψη.
Εαν ατμισει, η εκτονωση θα γινει αποκλειστικα απο τα εξαεριστικα/βαλβιδες ασφαλειας. Το οριζοντιο τμημα του χαλκου θα παρει το οποιο καυτο νερό ξεφυγει. Δεν περιμενω απο το δοχειο διαστολης να μαζεψει τιποτε απο την διαστολη του ατμου. Καλυτερα να φυγει.

Απο κει και περα, στον αυτοματο πληρωσης θα εβαζα μια ηλεκτροβαλβιδα χαμηλου κοστους, και ενα χρονοδιακοπτη ραγας με μπαταρια.
Χαμηλου κοστους απο την κιν(εζί)α.
Ο στοχος ειναι η αναπληρωση να γινεται μονο τη νυχτα, που τα πραγματα ειναι προβλεψιμα. Ουτε θερμικα σοκ στους συλλεκτες, ουτε συνεχεις κυκλοι ατμοποιησης.
Ιδανικα, σε περίπτωση υπερθερμανσεως των συλλεκτων, θα εκοβα και τον κυκλοφορητη μεχρι να νυχτωσει. Ετσι κιαλλιως η μερα θα παει χαμενη.

Ενα Logo θα ηταν οτι πρεπει. Ειδικοτερα αν του βαζαμε και αισθητηριο πιεσης στο κυκλωμα του ηλιακου, θα ξεραμε πότε εγινε υπερθερμανση, και αν στη συνεχεια υπηρξε και ατμοποιηση.
Το logo to βραδυ θα εκανε αυτοματη αναπληρωση νερου.
Τοτε δεν χρειαζεται καν αυτοματος πληρωσης. Μονο η ηλεκτροβαλβιδα.

Εαν εξασφαλισουμε (απο την διαστασιολογηση) οτι ο μηχανισμος ασφαλειας θα χρειαστει μονο αν κοπει το ρευμα μεταξυ 11 και 15, (δλδ σπανιοτατα) τοτε ολα ειναι μια χαρα.

Burn baby, burn

miltos
19-07-2012, 20:24:18
quote:Μίλτο...
Οταν έχουμε ένα συλλέκτη που περιέχει κάποια λίτρα νερό και φτάνει σε σημείο βρασμού ας πούμε στους 110 βαθμούς στην κορυφή του το υπόλοιπο νερό που εκτοπίζεται προς τα πίσω τι θερμοκρασία έχει και είσαι σίγουρος ότι δεν θα κάνει ζημιά στο πλαστικό;

Ναι. Με κάποια μέτρα χαλκό (με συνεχή ανοδική κλίση προς τους συλλέκτες) δε θα έχεις πρόβλημα. Το νερό που εκτοπίζεται από την επιστροφή των συλλεκτών δεν είναι και τόσο θερμό και όσο να ναι κρυώνει στην πορεία, μέσα στους χαλκοσωλήνες.

gregori
22-07-2012, 18:35:38
Εδω έχω μία ερώτηση για τον φίλο μας τον Θεοδώρου...
Υπάρχουν διαφορικοί θερμοστάτες που να μπορεί ο χρήστης να κόψει την λειτουργία του κυκλοφορητή όταν η θερμοκρασία των συλλεκτών είναι πάνω από μία τιμή;
Edit...
Διάβασα ότι το κάνει μόνο ο ultra αλλά σε θερμοκρασίες απο 100-150C .

Σωτήρη πως θα σου φαινόταν κάτι τέτοιο;
Είναι βαλβίδα θερμοπίεσης.
Το αισθητήριο είναι αρκετά λεπτό και μόλις 10cm.
http://kakaris-maragkos.skroutzstore.gr/p.Dipli-Valvida-Asfaleias-Caleffi.652929.html#
Μπορώ στην μία άνω πλευρά των συλλεκτών να συνδέσω μία μικρή προέκταση με φ22 όπου θα μεσολαβεί ένα ταφ για να βάλω 2 εξαεριστηκα,να μην σας χαλάσω το χατίρι και η άκρη της ασφάλειας να εναι μόλις μέσα στο συλλέκτη.
http://img841.imageshack.us/img841/1638/hliq.jpg

Κάτι άλλο που σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω είναι η νέα θερμική βαλβίδα solar της callefi που είναι και πιέσεως αλλά για μεγάλες πιέσης και κάνει για εξωτερική τοποθέτηση για να μην μας την λέει και ο storm :D.
http://www.caleffi.com/en_IT/Technical_brochures/01147/01147.pdf

Vasilios Theodorou
23-07-2012, 16:12:27
quote:
Εδω έχω μία ερώτηση για τον φίλο μας τον Θεοδώρου...
Υπάρχουν διαφορικοί θερμοστάτες που να μπορεί ο χρήστης να κόψει την λειτουργία του κυκλοφορητή όταν η θερμοκρασία των συλλεκτών είναι πάνω από μία τιμή;
Edit...
Διάβασα ότι το κάνει μόνο ο ultra αλλά σε θερμοκρασίες απο 100-150C .
Γρηγόρη γειά σου.
Ναι μόνο αυτός το κάνει και ο Universalis που κάνει ότι θέλεις.

Όμως επίτρεψέ μου να σε ρωτήσω γιατί επιμένεις σε λύση του προβλήματος με τέτοιους τρόπους και δεν εξετάζεις τα ενδογενώς ασφαλή συστήματα?
Μου κάνει εντύπωση. Και αν μεν το ζητούμενο είναι το ελάχιστο κόστος τότε θα συμφωνήσω. Όμως τέτοια ηλιοθερμικά δεν είναι και τα απολύτως φθηνότερα και αν συνυπολογίσεις ότι αρχίζεις τις προσθήκες για πιθανή κακιά ώρα τότε και αυτό το επιχείρημα καταρρίπτεται.
Μήπως λοιπόν η λύση των "ενδογενώς ασφαλών"¨είναι μια λύση που πρέπει να δούμε?

stom
23-07-2012, 17:56:33
Για αρχη, το "μαρκουτσι" θα το εβαζα απο την αλλη μερια, για λογους απλουστευσης, και αντι για ταφ, σταυρό.

Το πολυ πολυ λιγο πιο χοντρη σωληνα ωστε να μην βουλωσει.

Ενδογενως ασφαλη εννοουμε να ειναι ολο το δικτυο χαλκινο ωστε να μην μας νοιαζει?

Burn baby, burn

gregori
23-07-2012, 18:47:59
Βασίλη όπως είπα στο πρώτο μου πόστ η εγκατάσταση είναι υφιστάμενη και την βρήκα έτσι....
Το πρώτο πράγμα που πρότεινα είναι η αντικατάσταση της πλαστική σωλήνας με χαλκό....
Η ιδέα δεν άρεσε καθόλου στον ιδιοκτήτη όχι για οικονομικούς λόγους αλλά γιατί είναι ανέφικτο να αποξηλωθεί η πλαστική και να περάσει χαλκούς εκεί που τα περνάει ο υδραυλικός,
Το σπίτι είναι τρίπατο με εσωτερική σκάλα με μάρμαρα και ξύλινα δάπεδα και τα περνάει σε μία γωνία μαζί με την θέρμανση, καλώδια κλπ...
Κοινός το σημείο αυτό είναι MHN AKOYMΠATE.
Πρότεινα να αλλάξουμε όδευση και να περάσουμε καινούργια γραμμή εξωτερική αλλά και αυτό έχει δυσκολίες πρόσβασης και είναι κάργα εκτεθειμένο στον βοριά.
Ο ιδιοκτήτης ζήτησε να κρατήσουμε την πλαστική με ότι ρίσκο έχει αυτό και να πάρουμε κάποια μέτρα προστασίας....
Έτσι λοιπόν μπήκα σε αυτή την διαδικασία να βρω έναν τρόπο ώστε να εξασφαλίσω μία έξτρα ασφάλεια σε περίπτωση που κοπεί το ρεύμα.
Αλλά τώρα για να λέμε και την αλήθεια δεν είναι σωστό να αφεθεί η πλαστική σωλήνα....
Από την στιγμή που περνάει μέσα στο σπίτι, ούτε καν σε κάποιο κλιμακοστάσιο, αν κάποια στιγμή συμβεί το κακό και σπάσει εντός σπιτιού (δύσκολο μεν, συνήθως σπάει στο ρακόρ), πέρα από την υλική ζημιά μπορεί να προκαλέσει και ατύχημα.
Θα το ξανα συζητήσω με τον πελάτη.

alto
24-07-2012, 04:03:42
Γρηγόρη εγώ νομίζω,για την συγκεκριμένη περίπτωση, δεν είναι κακό να μπεί η βαλβίδα αυτή σαν μια επιπλέον <<μηχανική>> προστασία του συστήματος. Πρέπει όμως να βρείς και τον λόγο που παρουσιαζόταν το πρόβλημα.

gregori
27-07-2012, 23:27:55
Αλτο τα ηλιακά αυτα τα βάλανε τον Ιανουάριο.
Απο ότι μου είπε ο ιδιοκτήτης ποτέ δεν ζέσταναν το νερό χρήσεως παρα μόνο σπάγανε οι σωλήνες και κάηκε ο κυκλοφορητής του κιτ.
Εγώ πήγα εχτές και έκανα αυτά που ήθελα να κάνω.
Είμαι σίγουρος πλέον ότι οι αιτίες ήταν 3.

Πρώτη και κυριότερη αιτία.
Δεν εξαερώθηκε ποτέ η εγκατάσταση σωστά...
Ιδίως όταν έχουμε κιτ θα πρέπει να εξαερωθεί η εγκατάσταση πολύ καλά με τον τρόπο που προτείνουν οι κατασκευαστές.
Τα ενσωματωμένα ανεπίστροφα πάνω στις βάνες κάνουν την διαδικασία εξαέρωσης δύσκολη.

Δεύτερη
Οι σωλήνες σε κάποια σημεία δεν είχαν ανηφορική κλίση παρά ανάποδη.

Τρίτη.
Δεν είχε ρυθμιστεί ο διαφορικός θερμοστάτης.

Θέλω να κάνω ένα σχόλιο για τον διαφορικό θερμοστάτη.
Ποιος ρυθμίζει τον διαφορικό θερμοστάτη;
Αν δεν υπάρχει μηχανολόγος....που σχεδόν ποτέ δεν υπάρχει... ο εργολάβος...
Ποιός είναι συνήθως ο εργολάβος σε αυτά τα έργα;
Ο υδραυλικός....
Θεωρώ λοιπόν ότι ο κάθε υδραυλικός που αναλαμβάνει να φτιάξει ένα βεβιασμένο θα πρέπει να γνωρίζει να ρυθμίζει και να χειρίζεται τουλάχιστον έναν διαφορικό θερμοστάτη και να βάζει πάντα αυτόν.

Και εγώ επειδή βαριέμαι πάρα πολύ τον χειρισμό ηλεκτρονικών συσκευών και να διαβάζω τις οδηγίες, ίδιος άμα είμαι κουρασμένος, έχω μάθει μια μάρκα και βάζω πάντα τον ίδιο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Χθες, ενώ μας είχε πήρε το απόγευμα ήρθε η ώρα της ρύθμισης του διαφορικού θερμοστατη που δεν τον γνώριζα...
Πω ρε πστ μου....Μετα απο τόσο ήλιο άντε να διαβάσεις 5-6 σελίδες για τον ρυθμίσεις...
Είναι σαν να παίρνεις μία καινούργια τηλεόραση και να πρέπει να την συντονίσεις...:)
Όμως για καλή μου τύχη γνώριζα τον μηχανολόγο της εταιρίας που τους εισάγει και με ένα τηλέφωνο μου έδινε οδηγίες και τον ρύθμισα τακα τάκα και έτσι γλίτωσα το διάβασμα....
Γενικά την φιλοσοφία την γνώριζα αλλά δεν ήξερα καθόλου το μενού.

Σχετικά με την θερμοστατική βαλβίδα δυστυχώς δεν μπόρεσα να δώ πως θα συμπεριφερθεί σε υψηλές θερμοκρασίες μιας και όταν τελέιωσαμε είχε πάει 6 το απόγευμα και τα ηλιακά δεν μπόρεσαν να πιάσουν θερμοκρασία στασιμότητα πάνω απο 70 βαθμούς.
Εχω την αίσθηση ότι θα πάει καλά....
Έμεινα όμως πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση του συστήματος.
Σήμερα στις 2 το μεσημέρι το 200 μπόιλερ είχε φορτώσει όλο το νερό στους 57 βαθμούς.
Φοβάμαι όμως ότι από αύριο το μπόιλερ θα φορτώσει σε υψηλές θερμοκρασίες μιας και η μισή οικογένεια λείπει και δεν υπάρχει μεγάλη κατανάλωση. Για αυτό πρότεινα το σκέπασμα του ενός συλλέκτη.
Την παροχή την ρύθμισα στα 5λίτρα/λεπτό.
Τον αυτόματο στα 2,5 bar και είχα στατικό κοντά στα 18 μέτρα.
Έβαλα τον θεωρητικά καλύτερο αυτόματο του εμπορίου με ένα φίλτρο τύπου σήτας απο πίσω μιας και βασίζομαι σε αυτόν.
Το δοχείο ήταν στα 2.6 και το άφησα εκεί.
http://img715.imageshack.us/img715/7775/iliakaplastik1.jpg

Το τελικό μου συμπέρασμα είναι ότι είναι μεγάλο λάθος να βάζει κανείς πλαστική σωλήνα για τα ηλιακά.
Ακόμα και να πάει καλά αυτό που έκανα πάντα το πλαστικό θα γηράσκει γρήγορα αφου έχουμε να κάνουμε με υψηλές θερμοκρασίες και κάποια στιγμή θα στα δώσει στο χέρι.

stom
28-07-2012, 09:31:36
Εγω θα τον αφηνα ξεσκεπαστο, αφου πρωτα εβαζα αισθητηρια θερμοκρασιας και πιεσης, ωστε να δω τι κανει.
ΑΝ δεν το δεις τωρα, ξανα του χρονου...

Θεωρητικη βεβαια η κουβεντα, αλλα ΑΝ, λεω ΑΝ ξαναγινει η στραβη δεν θα εχουμε ιδεα τι εγινε..

Οσο για το ποιος ρυθμιζει, το να θες μηχανολογο για να σου πει το μενου ειναι σαν να φωναζεις το δασκαλο οδηγησης οποτε αγοραζεις καινουργιο αυτοκινητο.
Ξερω μηχανολογους που αναγκαστηκαν να γινουν προγραμματιστες, οπως και προγραμματιστες που αναγκαστηκαν να γινουν μηχανολογοι..
(και λογιστες παρεμπιπτοντως)

Ομως, οπως δεν ειναι δουλεια μηχανολογου να κανει σωστα την εξαέρωση (ειναι δουλεια του να πει πως πρέπει να γινει ομως) έτσι δεν ειναι και δουλεια μηχανολογου να σου εξηγησει τι να πατησεις στο μενού.

Αν και δεν αμφισβητω το γεγονος οτι μετα απο μια μερα πανω κατω σε ταρατσες και ιστοριες με αγριους, το τελευταιο πραγμα που θες, ειναι να διαβαζεις μανουαλ... Ειδικοτερα οταν πρεπει να το διαβασεις στα αγγλικα ή γερμανικα, μιας και συνηθως η ελληνικη μεταφραση εγινε απο κάποιον που δεν είχε ιδεα, με αποτέλσμα να μην βγαινει ΚΑΜΜΙΑ άκρη.

Επειδη ομως τα βεβιασμενα συνηθως παιζουν και με λεβητες η ρυθμιση του αυτοματισμου πρεπει να ειναι δουλεια του τεχνικου αυτοματισμων λεβητοστασιων. Η εποχη που το λεβητοστασιο ειχε 2 υδροστατες και μια ασφαλεια εχει περασει ανεπιστρεπτι.

Αν και το καθε μικρό plc τυπου logo κλπ θα επρεπε να είναι επισης εντος των δυνατοτήτων τους, θεωρω οτι τουλάχιστον τα έτοιμα θα πρέπει να τα παιζουν στα δάχτυλα. Οχι σε επιπεδο τυφλοσουρτη, αλλά σε επίπεδο βασικού αντικειμένου εργασίας.

Και μη μου πεις δεν ξερουν.. Αν ΔΕΝ ξερουν, είτε να μαθουν είτε να αλλαξουν δουλειά.

Προφανως και δεν αμφισβητω την αξια του μηχανολογου αλλα για τυποποιημενα πραγματα πρεπει να υπαρχουν και πρακτικες εναλλακτικες.

Burn baby, burn

Pirate
29-07-2012, 00:01:01
Νομίζω ότι το θέμα είναι πολύ μεγάλο και θα πρέπει να ανοίξει σε ξεχωριστό topic με τίτλο: Ποιος αναλαμβάνει την ευθύνη ενός π.χ. πενταετούς λεβητοστασίου-ψυχροστασίου συν ενός ηλιακού συστήματος;
1. Ο μηχανολόγος που έκανε την μελέτη;
2. Ο υδραυλικός που το έστησε;
3. Ο καυστηραντζής που ξεκίνησε τον καυστήρα;
4. Η εταιρία Χ που ξεκίνησε το ψυκτικό συγκρότημα;
Ποιος;
Κανένας από όλους αυτούς!
Συνεπώς ο πελάτης μένει ξεκρέμαστος! Για παράδειγμα:
1. Πέφτει η πίεση του συστήματος, το ψυκτικό που πάει να ξεκινήσει στην ταράτσα αντιλαμβάνεται ότι δεν έχει ροή, σταματά και βγάζει αναφορά λάθους "FL". Ποιος το αναγνωρίζει αυτό τον κωδικό; Μόνο η εταιρεία που αντιπροσωπεύει το μηχάνημα. Δεν έχει καμία δουλειά η εταιρεία να επεμβαίνει στην αύξηση της πίεσης του συστήματος και στην επαναεξαέρωσή του.
Ποιος θα κάνει support στον ξεκρέμαστο πελάτη;

2. Κόλλησε ο αυτόματος πληρώσεως και έμεινε ο ηλιακός συλλέκτης μισογεμάτος. Υπερθερμαίνεται το νερό και εξατμίζεται με αποτέλεσμα να λιγοστεύει συνεχώς. Ποιος θα πρέπει να το αντιληφθεί και στη συνέχεια να το διορθώσει; Οπωσδήποτε όχι ο υδραυλικός.

3. Έπιασε μάκα το ρυθμιστικό και κόβεται η παροχή ενός από τα 4 θερμικά κυκλώματα και το σώμα «ψοφάει». Ποιος θα πρέπει να καταλάβει τι παίζεται;

4. (Πραγματικό γεγονός που έπιασα πριν κάμποσο καιρό στην Κηφισιά). Κατέβηκε ο μπατζανάκης και πείραξε την θερμοκρασία του θερμοστάτη του καυστήρα από 75° στους 65° για να κάνει οικονομία. Το boiler έχει θερμοστάτη σε εντελώς κακή θέση που χάνει πάνω από 5° και όταν βλέπει νερό 65 το κόβει στους 60°. Έχω νερό πρωτεύοντος 65° στην είσοδο του εναλλάκτη και το νερό του boiler το βλέπει ο κακός θερμοστάτης από 55°, 50°. Πρόκειται ποτέ το θερμαινόμενο νερό να πάει ποτέ στους 65° ώστε να το δει ο θερμοστάτης 60° και να κόψει; Ποτέ! Η καμπύλη πάει ασυμπτωτικά ως προς τον άξονα των τετμημένων που έχουν βαθμονομηθεί οι θερμοκρασίες του νερού του boiler με τεταγμένη τον χρόνο που απαιτείται. Αυτό σημαίνει άπειρος χρόνος! Ποτέ δεν θα κλείσει η ηλεκτροβάνα του boiler και επομένως δεν θα πάρει εντολή να σταματήσει κι ο λέβητας ο οποίος θα διατηρείται επί 24ωρου βάσης θερμός. Εντελώς αντιοικονομική λειτουργία. Ποιος είναι ο τεχνικός αυτός που θα κληθεί να εξετάσει το λεβητοστάσιο και θα πιάσει τον ...λαγό;

Θα μπορούσαν γράφω για πολλές ώρες....

Στο διά ταύτα:
Θα έπρεπε να διαμορφωθούν σχολές στα εκπαιδευτικά ιδρύματα που θα είναι ανωτέρας βαθμίδας (δεν χρειάζεται ανωτάτης) και που θα εκπαιδεύουν «κομισσάριους» ώστε να κάνουν στα λεβητοστάσια-ψυχροστάσια αυτό που είναι γνωστό ως commissioning. Ο μηχανικός-τεχνικός αυτός θα πρέπει απαραίτητα:
1. Να γνωρίζει αγγλικά. Να διαβάζει τα τεχνικά φυλλάδια που θα πρέπει οι διαχειριστές να κρατούν υποχρεωτικά σε ειδικό ντουλάπι στο λεβητοστάσιο.
2. Ασφαλιστικό σύστημα και σύστημα πλήρωσης νερού να το «εκτιμά με μια ματιά».
3. Να γνωρίζει τι ακριβώς είναι ένα μικρό PLC και πώς λειτουργεί. Τι είναι αναλογικό και τι ψηφιακό σήμα. Να διαβάζει τις δυνατότητες ενός controller ενός λέβητα και πώς θα παραμετροποιηθεί αυτός ώστε να συνλειτουργήσει με το ηλιακό σύστημα ή το boiler.
4. Να γνωρίζει πώς λειτουργεί ο καυστήρας και πώς πρέπει να φαίνεται η φλόγα. Να έχει όργανο μέτρησης και ανάλυσης των καυσαερίων τόσο σε πετρέλαιο όσο και σε αέριο. ΔΕΝ ΘΑ επεμβαίνει! απλά θα μετράει και θα δίνει οδηγίες να κληθεί ο υπεύθυνος καυστραντζής.
5. Να έχει διαφορικά μανόμετρα και να μπορεί να πάρει τα μανομετρικά ενός φλαντζωτού κυκλοφορητή ή αν δεν είναι φλαντζωτός να μπορεί να κοτσάρει κάπου τις απολήξεις ώστε να βλέπει αν ο κυκλοφορητής έχει υποστεί βλάβη.
6. Να γνωρίζει πώς λειτουργεί ένα ψυκτικό συγκρότημα και ποιοι οι κωδικοί λαθών που βγάζει το control του μηχανήματος. Για παράδειγμα αν έχει πρεσσοστάτη υψηλής δεν χρειάζεται να κληθεί ο ψυκτικός άμεσα! Μπορεί να ξεπλύνει λίγο τον συμπυκνωτή του μηχανήματος και το πρόβλημα να πάψει να υπάρχει. Αν συνεχίσει ας κληθεί ο ψυκτικός ή η εταιρεία. Αν έχει κακή ροή τότε θα πρέπει να ελέγξει συγκεκριμένα σημεία της εγκατάστασης.
7. Να γνωρίζει τι είναι η γεωθερμία και τι πρέπει να περιμένει κανείς από αυτήν και πώς θα μετρήσει την θετική ενέργεια και πού θα τη μετρήσει.

Πάλι θα μπορούσα να γράφω ...ώρες!

Αυτός θα είναι ο κομισσάριος του λεβητοστασίου που θα πρέπει να καλείται από κάθε διαχειριστή και στο τέλος να αφήνει ένα χαρτί με την ημερομηνία της επίσκεψής του και τις παρατηρήσεις και εντολές που δοθηκαν. Μάλιστα να φωτογραφίζει κιόλας.
Και φυσικά σε κάθε νέο λεβητοστάσιο ο κομισσάριος αυτός θα φεύγει τελευταίος, μετά τον καυστηραντζή και τον ψυκτικό. Αυτός θα ρυθμίσει και το ηλιακό στη ροή των 45 l/m²h. Κανείς άλλος! Αυτός και τους θερμοστάτες του αυτοματισμού και αισθητήρια αλλά και τρίοδες, τετράοδες, αντισταθμίσεις ...και πάει λέγοντας. Θα υπάρχει κι ένας τιμοκατάλογος ώστε στο τέλος να βγαίνει αντικειμενικά η αμοιβή του.

Δυστυχώς με την έλλειψη αυτού του επαγγέλματος οι δουλειές μένουν ακάλυπτες ή από φιλοτιμία αναγκάζεται ο μηχανολόγος να κάνει τον κομισσάριο ώστε να μη μείνει η δουλειά που είναι πνευματικό του παιδί δίχως «οδηγό»!

Υ.Σ.
Ο κομισσάριος αυτός θα συνεννοούταν με τον Γρηγόρη και στην παραπάνω δουλειά θα έβαζε δύο καταγραφικά που θα του έδιναν ανά 15 λεπτά θερμοκρασίες στα σημεία σύνδεσης χαλκού-πλαστικού. Θα ξέραμε όλοι (γιατί να μη τα δημοσίευε;) σε βάθος χρόνου τι θερμοκρασίες πιάνουμε κι αν αξίζει τον κόπο να το ζαλίζουμε τόσο πολύ το συγκεκριμένο θέμα το οποίο πιστεύω ότι έτσι όπως το έκανε ο Γρηγόρης είναι και το ακριβές ζητούμενο σημείο. Ο,τιδήποτε παραπάνω βερμπαλίζει, ο,τιδήποτε λιγότερο αυξάνει το ποσοστό της fatal situation δηλαδή να πάρουμε το πλαστικό στα εξ' ων συνετέθη!
Άσε που με αυτά τα καταγραφικά (ρουφιάνους) θα πιάναμε λαγό βαρβάτο αν κάποια στιγμή νυχτερινής ώρας καταγράφαμε τίποτα θερμοκρασίες αρκετά πιο πάνω από την θερμοκρασία περιβάλλοντος. Τίποτα 50° προς την έξοδο των συλλεκτών:D
Μη γελάτε! Αρκετά λεβητοστάσια θερμαίνουν τα βράδυα τους ηλιακούς συλλέκτες και το πρόβλημα δεν λύνεται μόνο και μόνο από μία βαλβίδα αντεπιστροφής την οποία την βάζουμε και την ξεχνάμε.

Στίγμα Μαστροκαπετάνιου (http://www.gvarv.gr)

alto
29-07-2012, 00:45:49
quote:Originally posted by Pirate
..... ή από φιλοτιμία αναγκάζεται ο μηχανολόγος να κάνει τον κομισσάριο ώστε να μη μείνει η δουλειά που είναι πνευματικό του παιδί δίχως «οδηγό»!

<s></s>
Αψογη τοποθέτηση για ένα υπαρκτό πρόβλημα που το αντιμετωπίζω απο όταν ξεκίνησα να δουλεύω,προσφέροντας στους πελάτες μου όλα αυτά που αναφέρεις παραπάνω. Να συμπληρώσω οτι χρειάζεται και όρεξη εκτός από φιλότιμο για όλα αυτά. Εύχομαι να δημιουργηθεί τέτοια σχολή,γιατί η ειδικότητα αυτή είναι απαραίτητη για την &lt;&lt;αγορά&gt;&gt;,μέχρι τότε ο καθένας ας κάνει όπως νομίζει καλύτερα.

alto
29-07-2012, 00:59:56
Υ.Σ.1
Φαντάσου να είχες και το lap top μαζί σου,δεν θα πιανόσουν.
Υ.Σ.2
Τελικά το μικρόβιο που έχει ο καθένας μέσα μας είναι αδύνατο να φύγει,τι διακοπές,τι παντοφλιές......δεν φεύγει.

stom
29-07-2012, 16:59:45
Ερμαριο στο λεβητοστασιο... Μπα.. μετα απο λιγο τα χαρτια δεν θα ειναι να τα πιασεις.

Ιδανικα googledocs. Αλλιως κλασαρισμενα σε ενα ντοσιε.
Το ντοσιε θα επρεπε να το φτιαχνει αυτος που ολοκληρωσε την εγκατασταση, μαζι με σχεδιαγραμμα και τυχον ειδικες οδηγιες.

Υπαρχει τετοια ειδικοτητα. Λεγεται τεχνικος αυτοματισμου.
Δεν βρισκω γιατι δεν θα μπορουσε με μερικα σεμιναρια να κανει αυτο που περιγραφεις.

Ομως για μικρα εργα ειναι λιγο overkill και αυξανει το κοστος...

Υπαρχουν τυποποιημενες λυσεις.. Ειτε αυτονομοι controllers
που ειναι αντισταθμιση, ελεγκτης ηλιακων, ελεγκτης boiler και ελεγκτης λεβητα, ειτε ως επεκτασεις σε κιτ ηλιακων ή λεβητών.

Ειδικα το πρωτο θα το ηθελα στο ultraE+ :D

Μενου οθονες και κουμπακια ΔΕΝ χρειαζονται.
Το μονο που χρειαζεται ειναι ενα τσιπακι wifi.

Ο υδραυλικος μπαινει στο μενου με το browser του κινητου του και ρυθμιζει τα παντα ολα. Χωρις να διαβασει κανενα manual.
Αν ξερει τις βασικες αρχες λειτουργιας και τι θελει να κανει
θα πρεπει να ειναι προφανες.

Εξαλλου υδραυλικος χωρις κινητο νεας τεχνολογιας δεν υπαρχει.
ε? ε?

Burn baby, burn

gregori
30-07-2012, 00:31:58
Αγαπητοί Καπετανιε και Storm...
Συγχωρέστε με άλλα όλα τα παραπάνω μου ακούγονται λίγο κινέζικα όταν σε λεβητοστάσιο μεζονέτας βλέπω κυκλοφορητή όσο το μπόι μου και τα κιλά σας.:D
Το ίδιο κινέζικά μου ακούγονται όταν σε βεβιασμένα που τρέχει η βαλβίδα ασφαλείας τις βρίσκω ταπωμένες αλλά και όταν βλέπω καινούργιες εγκαταστάσεις βεβιασμένων σαν και αυτή.
http://img6.imageshack.us/img6/656/mpaxalo.jpg

Εσείς περιμένετε ένα θαύμα στα λεβητοστάσια και μάλιστα με την βοήθεια της πολιτείας...
Εγώ απογοητευμένος πλέον και από τις πολιτείες και απο τους ανθρώπους περιμένω ένα θαύμα για τον ίδιο τον άνθρωπο για να αναφωνήσω...
Το ΘΑΥΜΑ ΕΓΙΝΕ..
http://www.youtube.com/watch?v=1EKgy5bofGo

alto
30-07-2012, 03:56:55

Εγώ απογοητευμένος πλέον και από τις πολιτείες και απο τους ανθρώπους περιμένω ένα θαύμα για τον ίδιο τον άνθρωπο για να αναφωνήσω...
Το ΘΑΥΜΑ ΕΓΙΝΕ..

Γρηγόρη όταν ανοίγω την πόρτα από τέτοια λεβητοστάσια την ξανακλείνω αμέσως,ούτε φωτογραφίες δεν βγάζω. Αν την ξανανοίξω σημαίνει ότι πάμε για ολοκληρωτικό ξήλωμα και ανακατασκευή,στην ελάχιστα αποδεκτή τεχνικά και οικονομικά εγκατάσταση,ώστε να μπορούμε να μιλάμε για αυτά που έχουν στο μυαλό τους ο καπετάνιος και ο stom. Η εμπειρία μου μέχρι τώρα μου έδειξε ότι και μια βίδα να αλλάξεις σε μια κακοτεχνία φορτώνεσαι όλη την κακοτεχνία,γιαυτό κλείσιμο την πόρτα. Στα θαύματα δεν πιστεύω, την πολιτεία την κάνουμε εμείς, άρα εμείς πρέπει να μην επιτρέπουμε να γίνονται τέτοιες δουλειές. Συμπέρασμα μην απογοητεύεσαι ο δρόμος είναι μακρύς.

Pirate
30-07-2012, 09:56:20
quote:Στα θαύματα δεν πιστεύω, την πολιτεία την κάνουμε εμείς, άρα εμείς πρέπει να μην επιτρέπουμε να γίνονται τέτοιες δουλειές. Συμπέρασμα μην απογοητεύεσαι ο δρόμος είναι μακρύς.
Ακριβώς! Μόνο που ακόμα έχουμε ανήφορο. Πρέπει να φύγουν ακόμα 5-6 γενιές συμπεριλαμβανομένης και των σημερινών 50ρηδων να μη πω 40ρηδων και να έλθουν οι νεώτερες στα πράγματα που θα είναι τελείως αμόλυντες από την «μαγκιά» του κοτζάμπαση, την πονηριά του ραγιά και επιτέλους να αλλάξουν λίγο οι έννοιες όπως για παράδειγμα:
1. Αν καταγγείλεις το γείτονά σου που έχει ένα τέτοιο λεβητοστάσιο μπόμπα, αυτό δεν είναι ρουφιανιά κατά το Οθωμανικό δίκαιο αλλά υποχρέωσή σου σε μία κοινωνία και πολιτεία που θεωρείται Ευρωπαϊκή.
2. Όταν ο άλλος αυθαιρετεί μπρος τα μάτια σου, όταν τον καταγγείλεις δεν θεωρείσαι ρουφιάνος αλλά είναι καθήκον σου να το κάνεις και υποχρέωσή σου συνάμα!

Γρηγόρη και Alto εσείς είστε μικρότεροι και δεν θυμάσθε τις πινακίδες μέσα στα λεωφορεία που έγραφαν ακόμα και τη δεκαετία του 1960: «Απαγορεύεται το πτύειν». Ξέρετε γιατί; Διότι ο άλλος έφτυνε μέσα στο λεωφορείο και όταν του έκανες παρατήρηση σου απάνταγε προκλητικά: «έτσι μ' αρέσει να φτύνω! Είπες τίποτα μικρέ;»

Από το σημείο του να καταλαβαίνει πλέον ο καθένας ότι μέσα στο λεωφορείο δεν φτύνουνε και πόσο μάλλον δεν είναι και μαγκιά (σημείο που όντως το έχουμε φτάσει σαν κοινωνία) μέχρι το σημείο να συνειδητοποιήσει ο καθένας ότι ο μηχανολόγος είναι απαραίτητος σε μια έστω και μικρή θέρμανση, υπάρχει τεράστιος δρόμος! Χιλιάδες χιλιόμετρα! Πρέπει πρώτα να περάσουμε από άλλους σταθμούς σημαντικούς όπως:
1. Δεν κλείνουμε την πυλωτή για να κάνουμε δυαράκια και γκαρσονιέρες και γενικά δεν αυθαιρετούμε παρά χτίζουμε ότι εγκρίνει η πολιτεία. (Μακρινός σταθμός!!!)
2. Στο πάρκινγκ δεν παρκάρουμε επάνω στις διαβάσεις πεζών και σ' εκείνα που είναι για εγκύους και άτομα με ειδικές ανάγκες. (πολύ μακρινός σταθμός! Πολλά-πολλά χιλιόμετρα!!)
3. Στα αριστερά φανάρια περιμένουμε στην ουρά και δεν μπαϊπασάρουμε οθωμανικά και μάγκικα γιατί λέει βιαζόμαστε!! (Σταθμός που φαίνεται μόνο με τηλεσκόπιο....)
4. Το κράτος να πάψει πλέον να είναι ιδιωτικό κράτος των λίγων που πληρώνει μόνο ο απλός λαουτζίκος και το γεύονται μέσω αυθαιρεσιών, καταπατήσεων και διαφθοράς οι λίγοι και μάλιστα να θεωρούνται και «μάγκες» κατα το Οθωμανικό παρελθόν μας! (Αυτός ο σταθμός δεν φαίνεται ούτε με τηλεσκόπιο... Υπάρχει όμως!)

Κάποτε θα φθάσουμε! Είναι σίγουρο ότι κάποτε θα φθάσουμε! Τότε θα έχουν αξία τα παραπάνω posts. Σήμερα το καταλαβαίνω ότι προκαλούν ένα γέλιο φαιδρότητας αλλά ο Έλληνας αφομοιώνει γρήγορα σε σχέση με τους υπόλοιπους Ευρωπαίους. Αυτή είναι η χάρη μας που όντως δεν την βρίσκεις σε άλλους λαούς! Κι αυτή τη χάρη δεν μπορεί να μας την αφαιρέσει κανείς! Είναι γραμμένη μέσα στο DNA μας σε γλώσσα Assembly παρακαλώ[8D]
Και τότε όντως τα λεβητοστάσιά μας θα είναι κάπως έτσι:
http://www.gvarv.gr/temp/Leb_N_Mav.jpg
δηλαδή σαν τις φωτογραφίες (απ' όπου και η παραπάνω) που μας έστειλε ο φίλος Νίκος εκ Γερμανίας εδώ (http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=3930).

Συνεπώς μάστορά μου κατά όπως λέει κι ο alto «μην απογοητεύεσαι ο δρόμος είναι μακρύς».
Απλά εγώ παραπάνω τον ανέλυσα και βρήκα τουλάχιστον πού θα σταματήσουμε για να πιούμε καφέ:D

Basilhat
30-07-2012, 13:16:48
quote:
Σήμερα στις 2 το μεσημέρι το 200 μπόιλερ είχε φορτώσει όλο το νερό στους 57 βαθμούς.
Φοβάμαι όμως ότι από αύριο το μπόιλερ θα φορτώσει σε υψηλές θερμοκρασίες μιας και η μισή οικογένεια λείπει και δεν υπάρχει μεγάλη κατανάλωση. Για αυτό πρότεινα το σκέπασμα του ενός συλλέκτη.
Την παροχή την ρύθμισα στα 5λίτρα/λεπτό.

Γρηγόρη αυτό σημαίνει ότι τον χειμώνα θα ξαναρυθμίσεις την παροχή στα 3 lit/min για να είσαι εντάξει με την απόδοση του ηλιακού μιάς και τα 4 m2 θα πέσουν λίγα για το 200 μπόιλερ ή θα εκπαιδεύσεις τον ιδιοκτήτη να κάνει την αλλαγή κάθε σαιζόν μόνος του;
Τώρα για το πρόβλημά που σε απασχολεί από τις φωτογραφίες βλέπω ότι οι συλλέκτες βρίσκονται στο όριο του δώματος και δεν μπορούν να απομακρυνθούν άλλο από το σημείο που ενώνεις την πολυστρωματική σωλήνα. Μπορεί η φυσική απόσταση του σημείου της ενώσεως της πολυστρωματικής με τον χαλκό και του σημείου εξόδου του νερού από τους συλλέκτες να είναι δεδομένη εμείς όμως μπορούμε να προεκτείνουμε (πήγαινε έλα) την διαδρομή αυτή του χαλκού στο διπλάσιο ή και στο τριπλάσιο της φυσικής απόστασης εάν το κρίνεις απαραίτητο με την κατάλληλη κλίση πάντα. Το κόστος της επιπλέων Φ18 και της μόνωσης της το θεωρώ μικρό μπροστά στον κίνδυνο λιωσίματος της πολυστρωματικής σωλήνας. Θα έχουμε λίγο παραπάνω απώλειες διαδρομής τον χειμώνα όμως το καλοκαίρι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος θα είμαστε πιο ασφαλείς.

quote:
Ομως, οπως δεν ειναι δουλεια μηχανολογου να κανει σωστα την εξαέρωση (ειναι δουλεια του να πει πως πρέπει να γινει ομως) έτσι δεν ειναι και δουλεια μηχανολογου να σου εξηγησει τι να πατησεις στο μενού.

Stom
για να πεί πως πρέπει να γίνει ο μηχανολόγος, πρέπει να ξέρει και να την κάνει σωστά. Ξέρεις πολλούς μηχανολόγους που να έχουν προβληματιστεί με το πώς και το γιατί; Οι περισσότεροι το θεωρούν πάρα πολύ απλό και δεν καταδέχονται να ασχοληθούν με τον σωστό τρόπο εξαέρωσης. Οπότε ο κλήρος πέφτει στους υδραυλικούς.:D:D:D

quote:
Στο διά ταύτα:
Θα έπρεπε να διαμορφωθούν σχολές στα εκπαιδευτικά ιδρύματα που θα είναι ανωτέρας βαθμίδας (δεν χρειάζεται ανωτάτης) και που θα εκπαιδεύουν «κομισσάριους» ώστε να κάνουν στα λεβητοστάσια-ψυχροστάσια αυτό που είναι γνωστό ως commissioning. Ο μηχανικός-τεχνικός αυτός θα πρέπει απαραίτητα:.....

Πειρατή κάτι αρχίζει να φαίνεται κάτι στο βάθος βάθος του τούνελ.(Σου θυμίζει κάτι αυτό;) Μιλάω φυσικά για τους μόνιμους ενεργειακούς επιθεωρητές θέρμανσης και κλιματισμού που στην ύλη των εξετάσεών τους βρίσκονται τα περισσότερα από αυτά που ανέφερες και πολλά άλλα ακόμα. Τώρα θα μου πεις ότι μέσω της ενεργειακής εξοικονόμησης πάμε να συμμαζέψουμε τα ασυμμάζευτα, εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου όμως κάθε αρχή σε αυτή την πολυβασανισμένη χώρα και δύσκολη. Από εμάς εξαρτάται εάν θα κάνουμε σωστά και υπεύθυνα την δουλειά μας και δεν θα το δούμε σαν ένα μέσο για να βουλώσουμε καμιά μαύρη τρύπα τους δύσκολους αυτούς καιρούς. Ο θεσμός αυτός εάν λειτουργήσει σωστά θα έχει πολλαπλό όφελος για την χώρα αλλά και για τους ιδιοκτήτες. Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι για άλλη μία φορά κάτι που είναι σωστό δεν το κάνουμε από μόνοι μας αλλά μας επιβάλλεται μέσω εφαρμογής οδηγιών από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Αυτός ο θεσμός ακόμα δεν έχει ξεκινήσει , επίσης περιμένουμε από τον Μάρτιο να δώσουμε εξετάσεις για μόνιμοι ενεργειακοί επιθεωρητές κτιρίων και όπως καταλαβαίνεις βολευόμαστε με τους προσωρινούς που έπρεπε να είχαν καταργηθεί από τον περασμένο Οκτώβριο εάν θυμάμαι καλά. Στην ελλαδίτσα μας όμως είσαι ότι δηλώσεις και κάθε τι προσωρινό και μόνιμο. Όσοι συνάδελφοι είναι σχετικοί με το θέμα καταλαβαίνουν τι εννοώ με έκδοση ΠΕΑ (Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης) από ανθρώπους άσχετους με τα ενεργειακά. Η πολιτεία για καλύψει για άλλη μία φορά την ανεπάρκεια της έδωσε το δικαίωμα υπογραφής με παράταση ενός επιπλέον χρόνου ΠΕΑ σε όλους τους μηχανικούς με πενταετή εμπειρία σε οποιονδήποτε τομέα ακόμα και άσχετο με τα ενεργειακά. Το τι μπαρούφα έχει υπογραφεί δεν περιγράφεται. Όλα αυτά μέχρι να δώσουν εξετάσεις και να βγουν οι μόνιμοι ενεργειακοί επιθεωρητές. Οι εξετάσεις όμως καθυστερούν και όσο περνάει ο καιρός αρχίζω να έχω βάσιμες υποψίες ότι αυτό γίνεται σκόπιμα.
Δεν νομίζω ότι οι βολεψάκιδες που περιγράφω παραπάνω θα μπουν στην διαδικασία να παρακολουθήσουν υποχρεωτικά δίμηνα σεμινάρια, να διαβάσουν μία τεράστια ύλη και να πάνε να δώσουν εξετάσεις οπότε το πρόβλημα θα έχει λυθεί από μόνο του. Οψόμεθα…..

ΥΣ.
Γρηγόρη έτσι όπως πας σε λίγο θα εκδώσεις φωτογραφικό άλμπουμ εκπαιδεύοντας νέους υδραυλικούς για το τι πρέπει να αποφεύγουν……[}:)] [}:)][}:)]

Pirate
30-07-2012, 14:15:16
Βασίλη μετά τη παρατήρησή σου περί «ενεργειακών επιθεωρητών» σκέφθηκα πώς είναι δυνατόν να μου μετέτρεψες ξαφνικά τα έτη φωτός σε μερικές δεκάδες μέτρα!:D Σκέφθηκα ότι μπορείς να ξέρεις από ολοκληρώματα αλλά μάγος δεν είσαι! Πού είναι το λάθος λοιπον;
Στη θεωρία!

Ενεργειακοί επιθεωρητές!
Άλλη μία περίπτωση ενός δημοσιονομικού χαρτοφυλακίου που θυμίζει τη δεκαετία του 1950! Κάτι σαν τα ΚΤΕΟ;
Ζούμε το δράμα μας! Χιλιάδες Έλληνες μηχανικοί συνωστίζονται στις ουρές προκειμένου να πάρουν το μαγικό χαρτί του ενεργειακού επιθεωρητή. Δυστυχώς λόγω αναδουλειάς! Διότι αν υπήρχαν δουλειές σαφώς και ο συνωστισμός αυτός δεν θα υπήρχε! Ξεχνάμε όμως κάτι πολύ σημαντικό: και οι ενεργειακοί επιθεωρητές θα είναι ένα κομμάτι της κοινωνίας μας, αυτής που θέλει τα ...έτη φωτός για να φθάσει εκεί που όλοι μας επιθυμούμε και γράφουμε στο παρόν topic. Εκεί που ο Γρηγόρης ήδη έχει δηλώσει απαισιόδοξος! Άρα μήπως τα έτη φωτός θα πρέπει να τα περπατήσουμε; Μήπως η απόσταση αυτή δεν είναι μόνο μερικές εκαντοντάδες μέτρα που τόσο πολύ θα θέλαμε;

Υ.Σ.
Μιλάω με φίλο ενεργειακό επιθεωρητή και τον ρωτώ:
«Όταν πάτε στα λεβητοστάσια και βλέπετε βαλβίδες ασφαλείας να στάζουνε δίνετε οδηγίες για επισκευή και μετά υπογράφετε το πιστοποιητικό;»
Απάντηση:
«Τρελλός είσαι ρε Γιώργο; Αμέσως θα με πετάξει έξω και θα φωνάξει κάποιον άλλον άμα ζητήσω τέτοιο πράγμα!»

Ααααα κατάλαβα! είπα και δεν ξαναρώτησα!
Χάσαμε μια παράμετρο! Αυτόν που θέλει το χαρτί! Αυτός που θέλει το χαρτί το θέλει!! Ξέρεις πόσο του τη δίνει να πέσει σε «στριμμένο» ενεργειακό επιθεωρητή; Εμ πώς δηλαδή!
Αυτός που θέλει το χαρτί πρέπει κι αυτός να διανύσει τα ...έτη φωτός!! Δεν γίνεται αλλιώς!

dipoli
30-07-2012, 14:31:55
Υπάρχει και η άλλη κατηγορία. Οι επιθεωρητές που θα παρακαλούσαν να βρούν ταπωμένες βαλβίδες ασφαλείας. Ομως όχι για να χαρούν που διόρθωσαν λίγο απο το χάλι των εγκαταστάσεων, αλλά για να "πιάσουν" κανα χαρτζηλικάκι για να δώσουν το χαρτί.

I believe we should all pay our tax with a smile. I tried - but they wanted cash...

Pirate
30-07-2012, 18:56:28
quote:Οι εξετάσεις όμως καθυστερούν και όσο περνάει ο καιρός αρχίζω να έχω βάσιμες υποψίες ότι αυτό γίνεται σκόπιμα.
Ε! Τόσος δρόμος ρε Βασίλη! Να μη μαγειρέψουμε καμμιά κακκαβιά για τον δρόμο;:D
Μια και σου αρέσουν τα simulations θα σου κάνω ένα που σαν κοινωνία έχουμε προσπεράσει ήδη (με λίγες εξαιρέσεις βέβαια):
Ξέρεις πού βρισκόμαστε σήμερα ως προς τα «μαγειρέματα»; Εδώ: Πριν πάρα πολλά χρόνια όταν πήγαινε η μητέρα με τα παιδιά για μπάνιο παίρνανε μαζί τυρί, ψωμί, κεφτέδες, καρπούζια και τα τρώγανε στην παραλία. Ο,τιδήποτε περίσσευε το πέταγαν στην θάλασσα διότι θα το έτρωγαν λέει τα ψαράκια. Τις καρπουζοφυλάδες βέβαια δεν τις έτρωγαν τα ψαράκια με αποτέλεσμα η παραλία να έχει ένα σουρεαλιστικό look του πράσινου και του κόκκινου από καρπουζοφυλάδες και του κίτρινου από πεπονοφυλάδες συν κάτι στίγματα μωβέ που επέπλεαν από κουκούτσια ροδάκινου.
Σήμερα όμως αυτό δεν το βλέπεις πουθενά να γίνεται! Το προσπεράσαμε σαν κοινωνία. Σήμερα το πολύ πολύ να παρατήσουμε στην άμμο τα κουτάκια με τις κοκακόλες, με τις μπύρες, εκατοντάδες αποτσίγαρα, χαρτοπετσέτες, το μπεμπυλίνο του μωρού και βάλε. Εντάξει είναι κοντά ο σταθμός ώστε να το προσπεράσουμε κι αυτό!
Και ναι μεν τους μπερντέδες-κεφτέδες τους προσπεράσαμε σε 4 δεκαετίες αλλά το «μαγείρεμα» και μάλιστα τέτοιου είδους «φαγητά» ο χρόνος είναι πολλαπλάσιος. Φοβάμαι ότι θα σε απογοητεύσω! Μιλάμε ότι έχουμε να διανύσουμε μεγάλη απόσταση ακόμα, κάτι λίγα έτη φωτός προς 300 χιλιάδες χιλιόμετρα το δευτερόλεπτο, άρα πόσα;

Και το ανέκδοτο της ημέρας:

quote:Δεν νομίζω ότι οι βολεψάκιδες που περιγράφω παραπάνω θα μπουν στην διαδικασία να παρακολουθήσουν υποχρεωτικά δίμηνα σεμινάρια, να διαβάσουν μία τεράστια ύλη και να πάνε να δώσουν εξετάσεις οπότε το πρόβλημα θα έχει λυθεί από μόνο του. Οψόμεθα…..
Αμ δεν οψόμεθα Βασίλη μου! Και δεν θα παρακολουθήσουν φυσικά, και δεν θα διαβάσουν φυσικά, και τα γραπτά ...στο κάγκελο βεβαίως-βεβαίως, αλλά ΚΑΙ μέσα θα είναι!!
Οπότε σίγουρα το πρόβλημα λύθηκε από μόνο του! Τ' είχες Γιάννη; Τ' είχα πάντα!

Εμείς όμως που ξέρουμε πότε ένα λεβητοστάσιο είναι καλό ή κακό, περνά ή δεν περνά, θα είμαστε πάντα εδώ!! Όσοι είμαστε! 10, 15, 50; Κι ας μη «περάσαμε τις εξετάσεις:D». Και εδώ είναι όλη η αισιοδοξία για το μέλλον!

Basilhat
30-07-2012, 19:46:56
Πειρατή κοιτάζοντας το παρελθόν δικαιώνεσαι και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Όπως ξέρεις ο κανονισμός θερμομόνωσης ήταν υποχρεωτικός από τα τέλη του 1978 και δεν εφαρμόστηκε ποτέ εκτός ελαχίστων περιπτώσεων. Ποιος φταίει για αυτό; Μα φυσικά οι μηχανικοί και όταν λέω μηχανικοί ξέρεις ποιους εννοώ. Ελάχιστοι πολίτες που το έψαξαν και πήγαν στα δικαστήρια (αφού πρώτα είχαν γνήσιο αντίγραφο του φακέλου της άδειας για να μην μπορεί εκ των υστέρων να εξαφανιστεί…) κέρδισαν και την νύφη την πλήρωσε εργολάβος και μηχανικός. Που θα ήταν τα κτίρια ενεργειακά σήμερα εάν είχε εφαρμοστεί ο κανονισμός του 1978; Και εκεί που τίποτα δεν εφαρμόζονταν έρχεται ο ΚΕΝΑΚ (δεν τον θέλαμε εμείς μας τον επέβαλαν) και έρχονται τα πάνω κάτω στις καινούργιες οικοδομές. Πλάκωσε και η κρίση με την τιμή του πετρελαίου στα ύψη και όλοι συζητούν σήμερα για εξωτερική θερμομόνωση. Δυστυχώς οι καινούργιες οικοδομές είναι ελάχιστες , όμως σε προδιαγραφές απέχουν πολύ από το παρελθόν. Τώρα θα μου πεις στις προδιαγραφές, στην πράξη τι γίνεται; Μπορεί κάποιοι να παρατύπησαν μέχρι τις αρχές του 2011 από εκεί και μετά τα πράγματα έσφιξαν. Χρειάζονται τιμολόγια δελτία αποστολής για τα μονωτικά υλικά , φωτογραφίες τοποθέτησης τους ενεργειακά τζάμια και κουφώματα με θερμοδιακοπή, δελτία αποστολής τιμολόγια και πιστοποιητικά για τα τζάμια, και οπωσδήποτε ηλιακός θερμοσίφωνας. Το σπουδαιότερο από όλα είναι ότι όλα αυτά πρέπει να είναι σύμφωνα με την μελέτη. Τον ΚΕΝΑΚ τον υπογράφει και μηχανολόγος και για να γίνει σωστά χρειάζονται και μελέτες ηλεκτρολογικών, θέρμανσης ,ψύξης… Όλα αυτά μέχρι πρότινος τα έλεγχε στο τέλος ο προσωρινός ενεργειακός επιθεωρητής , &lt;&lt;ο δικός μας άνθρωπος&gt;&gt;. Το κτίριο πρέπει να το βγάλει τουλάχιστον Β αλλιώς ήταν αυθαίρετο και έπαιρνες διορία ένα χρόνο για να κάνεις τις απαραίτητες διορθώσεις για να βγει Β. Το μόνο που φοβόταν ο δικός μας άνθρωπος ήταν οι δειγματοληπτικοί έλεγχοι που όπως σωστά μαντεύεις δεν έγιναν ποτέ. Εδώ έγινε για άλλη μία φορά το ίδιο λάθος. Πρώτα πρέπει να φτιάχνουμε ελεγκτικούς μηχανισμούς που να δουλεύουν και μετά ανακοινώνουμε μέτρα και κανονισμούς. Πάμε τώρα στις αρχές του 2012 και τον Μάρτιο αλλάζουν τα πάντα στις άδειες. Ουσιαστικά καταργούνται οι πολεοδομίες και οι μελέτες γίνονται με ευθύνη του μηχανικού. Τώρα μάλιστα τα πιάσαμε τα λεφτά μας. Οι μελέτες πρέπει να είναι μελέτες εφαρμογής και κατοχυρώνεται και η ηλεκτρονική ταυτότητα του κτιρίου. Δημιουργούνται και οι ελεγκτές δόμησης οι όποιοι είναι ιδιώτες όμως τους ορίζει το ΥΠΕΚΑ κατόπιν κλήρωσης πάντα διαφορετικοί και ανάλογα με το έργο μπορεί να είναι από ένας μέχρι και τρείς με τέσσερις συγχρόνως. Πρέπει να έρθουν σε συγκεκριμένα στάδια του έργου και ελέγχουν τα πάντα. Στο τέλος θα έρθει και ο ενεργειακός επιθεωρητής για να συμπληρώσει το καρέ. Μπορεί να ζούμε στην χώρα της ελιάς , θα καταφέρουμε όμως να τους λαδώσουμε όλους αυτούς συγχρόνως; Έστω και τα καταφέραμε και δεν πέσαμε σε κανένα στραβόξυλο (Βασίλης), τον αστάθμητο παράγοντα (καταγγελία) πώς θα τον καλύψουν μετά όλοι αυτοί που θα έχουν βάλει την υπογραφή τους φαρδιά πλατιά;
Όλα αυτά είχα στο μυαλό μου όταν έγραφα ότι αρχίζει να φαίνεται φώς στην άκρη του τούνελ. Που διαφωνούμε λοιπόν ; Διαφωνούμε στην πρόβλεψή του μέλλοντος. Θέλω να πιστεύω όντας πιο αισιόδοξος ότι είναι από τις ελάχιστες φορές που κάνεις λάθος . Το δικό μου τούνελ το ορίζω με διάρκεια δεκαετίας, αυτή την στιγμή βρισκόμαστε στο μπουσούλισμα, αργότερα θα αρχίσουμε να περπατάμε και ευελπιστώ μετά να αρχίσουμε να τρέχουμε. Το ότι βλέπουμε στο βάθος βάθος φώς το ερμηνεύω ότι βρισκόμαστε στον σωστό δρόμο. Στον ΚΕΝΑΚ δεν υπάρχουν πια υπερδιαστασιολογίσεις λεβήτων όμως από εκεί μέχρι την υδραυλική ισορροπία…..
Εσύ μιλάς για 5-6 γενεές με 8-10 χρόνια η γενιά μεταφράζονται σε 40-60 χρόνια. Θέλω να πιστεύω ότι εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε σε δέκα χρόνια από τώρα και εγώ θα διαψευστώ ή θα επιβεβαιωθώ πρώτος. Αισιόδοξος γάρ πάλι εδώ θα είμαι μετά από 40-60 χρόνια για να επιβεβαιώσω την δική σου εκτίμηση και να αποδεκτώ την ήττα μου:D:D:D:D
Κάτι αρχίζει να αλλάζει. Είτε γιατί δεν πάει άλλο έτσι, είτε γιατί μας το επιβάλουν οι απέξω με το ζόρι. Εγώ είμαι καινούργιος στο φόρουμ αυτό πιστεύω όμως ότι ένας από τους λόγους ύπαρξής του είναι να μας μάθει να περπατάμε και μετά να τρέχουμε. Κάντε λίγο υπομονή και προπαντός σωστές δουλειές που να σας κάνουν να νοιώθετε περήφανοι.
ΥΣ.
Εγώ πάντως Πειρατή δεν θα υπέγραφα ΠΟΤΕ για λεβητοστάσιο που στάζουν οι βαλβίδες ασφαλείας. Θα προσπαθούσα να εξηγήσω στον ιδιοκτήτη την επικινδυνότητα της κατάστασης με χίλιους δύο τρόπους και εάν δεν τον έπειθα τότε το κρίμα στο λαιμό του. Δεν είναι όλοι οι ενεργειακοί επιθεωρητές σαν το παράδειγμα που ανέφερες. Ας βοηθήσουμε ο καθένας μας από το μετερίζι του όπως μπορεί να λειτουργήσει αυτός ο θεσμός ΣΩΣΤΑ. Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο. Έχουμε χάσει πολλά τρένα μέχρι τώρα ας μην χάσουμε και αυτό.

mechatron
05-08-2012, 22:57:13
Αν ο Έλληνας δεν καταλάβει πως ότι κάνει, το βρίσκει μπροστά του, δεν θα κάνει βήματα μπροστά..

Το πρώτο κακό του Έλληνα είναι ότι αφήνει να τον χωρίζουν δύο πράγματα, με τον διπλανό του..Οι ποδοσφαιρικές ομάδες και η πολιτική..

Το δεύτερο κακό του Έλληνα, είναι ότι νομίζει πως είναι εξυπνότερος από τον διπλανό του (και εννίοτε θεωρεί πως είναι ο εξυπνότερος από 7δις μ@λ@κες που κατοικούν στον πλανήτη..)

Το τρίτο κακό του Έλληνα, είναι ότι, σαν απολίτιστος που έχει καταντήσει, θεωρεί πως αν κάνει λαμογιά μικρού ή μεγάλου μεγέθους, ότι δεν πειράζει.."Εγώ χαζός είμαι να μην κλέψω? Άφου όλοι οι άλλοι κλέβουν.."..
Πόσο δύσκολο είναι να βγει από το μυαλό του κάποιος, να "φτιάξει" ένα χωριό με 10 σπίτια και 10 οικογένειες, και να το χρησιμοποιήσει ως μικρογραφία της Ελλάδας ή της γης, δεν έχει σημασία..

Αν η 1η οικογένεια χτίζει κακοτεχνίες αμόνωτες (μηχανικός ο σπιτονοικοκύρης), αν η 2η οικογένεια παίρνει φακελάκι(γιατρός ο σπιτονοικοκύρης), η 3η οικογένεια δεν διδάσκει σωστά στο σχολείο, επειδή έχει δικό του φροντιστήριο (δάσκαλος που δίδασκε...), η 4η οικογένεια είχε βιομηχανία γάλακτος και χρησιμοποιεί ληγμένα γάλατα...και ούτω καθεξής...

Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβουν οι 10 οικογένειες, ότι η μία βλάπτει την άλλη? Τι είναι πιο σημαντικό?

Να χτίσεις πχ μια φορά μια κακοτεχνία για να γλυτώσεις Χ ποσό χρημάτων και να το πληρώσεις στις άλλες 9 οικογένειες, επειδή κανείς δεν κάνει σωστά αυτό που πρέπει, και άρα πρέπει να δίνεις φακελάκια, μίζες, κλπ?

Ή να κάνεις σωστά αυτό που πρέπει και να πάρεις αυτό που πρέπει να πάρεις, επειδή κάνουν όλοι σωστά αυτό που πρέπει να κάνουν??

Σαν θεωρία ακούγεται, αλλά δεν είναι..Είναι η πράξη.
Αν δεν μάθει ο Έλληνας τον σεβασμό του εαυτού του και του διπλανού του, ποτέ δεν θα ξεφύγει.

Η Ελλάδα είναι υπέροχη χώρα να ζεις...Υπό δύο όρους..Άν έχεις λεφτά και αν ξέρεις να κλείνεις τα μάτια σου, σε κάποιες περιπτώσεις..

Ώρα να αλλάξει αυτό! Δεν λείπει τίποτα από την χώρα..Τα έχει πραγματικά όλα..Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο Έλληνας είναι ο καλύτερος και τέτοια κουραφέξαλα..Κουτοπόνηρος είναι και νομίζει πως ο τουρίστας με την άσπρη κάλτσα, είναι κουτός..

Και, μην έχει κανείς την ψευδαίσθηση, πως η τηλεόραση του δείχνει αλήθειες..Του δείχνει αυτό που πρέπει να δει..

mechatron
05-08-2012, 23:05:05
Και Γρηγόρη, θα έλεγα να πας στην μισή ροή.
"Σαμποτάρισμα" το καλοκαίρι, καλή λειτουργία τον χειμώνα..

AngelsGR
19-12-2012, 15:33:47
οταν διαβασα το ποστ, νομιζα πως μιλουσατε για μενα!!! Αυτη την εξυπναδα εκανε και σε εμενα ο υδραυλικος, ο οποιος πληρωθηκε 3000Ε για να μου φερει ηλιακο 200lt τριπλης ενεργειας made in skopia με 4τμ επιλεκτικου συλλεκτη και μου εβαλε πλαστικο σωληνα!! Φυσικα ελιωσαν τα παντα!! Οπως επισης ποτε μου δεν ειχα ζεστο νερο, ουτε καν οταν ειχε καυσωνα και παντα αναβα το ηλεκτρικο!!

αφου ειπα τον πονο μου, θελω να σας ρωτησω, αν βαλλω εξωτερικα ανοξειδωτο σπιραλ και γινει διακοπη ρευματος, το νερο θα φτασει πανω απο τους 100 βαθμους και η πιεση θα αυξηθει, τοτε θα ανοιξουν τα ασφαλιστικα και πεφτει η πιεση της γραμμης??? Αν γινεται αυτο, τοτε δεν θα πρεπει να προσθεσω μετα την διακοπη υγρα??

stom
19-12-2012, 15:44:56
Το παρον θεμα αναφερεται σε βεβιασμενα συστηματα.

Μηπως το δικο σου ειναι απλο?

Burn baby, burn

AngelsGR
19-12-2012, 16:29:49
quote:Originally posted by stom

Το παρον θεμα αναφερεται σε βεβιασμενα συστηματα.

Μηπως το δικο σου ειναι απλο?

Burn baby, burn

βεβιασμενο συστημα δεν ειναι αυτο το οποιο οι συλλεκτες βρισκονται στην σκεπη, το μποιλερ στο λεβητοστασιο και υπαρχει ο κυκλοφορητης που μεταφερει τα ζεστα νερα απο τους συλλεκτες στο μποιλερ?? Τετοιο ειναι το δικο μου.

stom
19-12-2012, 17:24:24
Ωραια, ναι ετσι ειναι τα βεβιασμενα.

Εαν το κυκλωμα εχει γλυκολη και "ατμισει" ναι θα πρεπει να ξανασυμπληρωσεις και νερο και γλυκολη.
Εκτος αν ο αυτοματισμος σου παρεχει τη δυνατοτητα αντιπαγωτικης λειτουργιας οποτε γινεται και χωρις γλυκολη.
(φτανει να μην κοπει το ρευμα οταν εχει παγωνια)

Η σωστη λυση λεει χαλκος για αυτη την εφαρμογη.
Και με ανοξειδωτο θα μπορουσες, αλλα πρεπει να δεις λιγο το κοστος συγκριτικα.
Για να μην ειχες ποτε ζεστο νερο, σιγουρα υπαρχουν και αλλα θεματα που πρεπει να δεις.

Burn baby, burn

ziko
19-12-2012, 20:00:22
Καλησπέρα.

Παιδιά όταν δουλεύουμε κλειστά ηλιακά κυκλώματα η ιδανική λύση είναι εύκαμπτος ανοξείδωτος σωλήνας. Οπωσδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί και χαλκός, αλλά επειδή πρέπει όλα τα εξαρτήματα που θα χρησιμοποιηθούν να είναι κατάλληλα για μεγάλες θερμοκρασίες και πιέσεις (πιέσεις έως και 5bar, θερμοκρασίες έως 140-150oC), συνήθως οι ανοξείδωτοι σωλήνες έχουν ήδη περασμένη τέτοιας ποιότητας θερμομόνωση και μάλιστα με αντοχή σε μεγάλες θερμοκρασίες αλλά και με προστασία για εξωτερικές συνθήκες (ήλιος, βροχή, μεγάλες εναλλαγές θερμοκρασίας, ακόμα και προστασία από φάγωμα πτηνών υπάρχει).

Τα κυκλώματα αυτά πρέπει να δουλεύονται κλειστά, δηλαδή χωρίς να υπάρχει αυτόματος πλήρωσης. Γεμίζονται με ειδικό μίγμα νερού/προπυλενογλυκόλης με ειδική αντλία σε συγκεκριμένη πίεση.

Τους πλαστικούς σωλήνες του ξεχνάμε.

Θα πρότεινα να φωνάξεις τον εγκαταστάτη και να συζητήσετε τουλάχιστον να σου αντικαταστήσει τις σωληνώσεις (αν αυτό είναι εφικτό) ή να περάσετε από άλλο σημείο.

Όπως λέει και ο Stom μάλλον θα έχεις και άλλα θέματα, όπως κακή τοποθέτηση αισθητηρίων, κακή ρύθμιση αυτοματισμού, κ.λ.π.

AngelsGR
19-12-2012, 21:54:54
παιδια δεν συζηταω πως ολη η εγκατασταση ειναι λαθος, το καταλαβα αυτο. Απλα προσπαθω να βρω ποια ειναι η σωστη λυση, ετσι ωστε ο επομενος υδραυλικος να μην μου λεει τα δικα του. Γι αυτο ρωταω το εξης, με εξωτερικο ανοξειδωτο σπιραλ αν γινει διακοπη ρευματος και ο κυκλοφορητης δεν δουλευει, τι θα συμβει στο κλειστο κυκλωμα του ηλιακου?? Ο σωληνας σιγουρα θα αντεξει την πιεση που θα ανεβει, οι συλλεκτες θα αντεξουν, η πιεση του ατμοποιημενου νερου ομως δεν θα πρεπει καπου να εκτονωθει???

stom
20-12-2012, 05:43:34
Αυτο που θα συμβει ειναι οτι οταν παραχθει ατμος αυτος θα πρεπει οπωσδηποτε να εκτονωθει στο περιβαλλον.
Ειτε απο βαλβιδες ασφαλειας που θα πρεπει να λειτουργησουν και να μην ειναι κολλημενες (πονεμενη ιστορια) ειτε απο αυτοματα εξαεριστικα που ουτωε η αλλως πρεπει να υπαρχουν.

Ειδικα για τα δευτερα, κυκλοφορουν και σε ποιοτητα solar που σημαινει οτι αντεχουν παραπανω σε υψηλες θερμοκρασιες.
Γενικα τα εξαεριστικα και οι βαλβιδες ασφαλειας σε τετοιες εγκαταστασεις θεωρουνται αναλωσιμα και πρεπει να επιθεωρουνται συχνα (ειδικοτερα οταν εχει καυσωνα και υποψιαζομαστε διακοπες ρευματος).

Παντως οι αμερικανοι που ειναι πρακτικος λαος, βαζουν μικρα φωτοβολταικα και με αυτα οδηγουν τον κυκλοφορητη του βεβιασμενου.
Εχει ηλιο? Θα δουλεψει. Δεν εχει, τοτε δεν δουλευει τιποτε....
Τωρα βεβαια αν θες και αντιπαγωτικη τη νυχτα, (που συνηθως δεν εχει ηλιο) αρχιζει και γινεται πιο πολυπλοκο.
Παντως λιγο που το ψαξα, τετοιους κυκλοφορητες μαλλον πρεπει να τους φερεις απο εκει. Εδω δεν παιζει τιποτε.
Θεωρητικα τα λεω ολα αυτα. Δεν ειναι συμβουλη προς εφαρμογη.

Burn baby, burn

AngelsGR
20-12-2012, 09:30:56
πολυ ωραια, αρα αν εκτονωθει ο ατμος στο περιβαλλον, αυτο δεν σημαινει οτι θα πρεπει να γεμισει παλι το συστημα με τα υγρα που θα χαθουν?? Αν ναι, τοτε το συστημα με βεβιασμενο δεν συμφερει!! Και το λεω αυτο απο το γεγονος οτι στην χωρα μας οι καλοκαιρινες διακοπες ρευματος ειναι συχνες.

stom
20-12-2012, 10:29:09
Δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα...
Πρεπει η διακοπη να τυχει σε συγκεκριμενη ωρα και να διαρκεσει.
Δεν συμβαινει.
Το νερο θα το αναπληρωσει ο αυτοματος πληρωσης, για τη γλυκολη, ΑΝ βαλεις, το φθινοπωρο.

Burn baby, burn

AngelsGR
20-12-2012, 11:20:00
απο προσωπικη εμπειρια μιλαω, στην δικη μου περιοχη δυστυχως εχει το καλοκαιρι συχνες διακοπες ρευματος και με διαρκεια. Αρα και το νερο να συμπληρωνεται με τον αυτοματο πληρωσης, θα ατμοποιειται και θα χανεται, κατι σαν να εχω μια βρυση ανοικτη να τρεχει το νερο. :(

stom
20-12-2012, 22:17:34
Συνηθως η ατμοποιηση ειναι ενα-δυο λιτρα νερό.
Δλδ καθε μεσημερι κοβεται το ρευμα?
Υπερβολικο μου ακουγεται.

Burn baby, burn

AngelsGR
20-12-2012, 22:38:44
οχι δεν κοβεται καθε μερα, αλλα για φετος το καλοκαιρι το ρευμα κοπηκε 3 φορες για μεγαλη χρονικη διαρκεια, ετσι επαθα και την ζημια, και αρκετες φορες για συντομο χρονικο διαστημα που θεωρω πως δεν θα εχει προβλημα. Στην δικη μου εγκατασταση η αποσταση των συλλεκτων απο το μποιλερ ειναι περιπου 17 μετρα και εχω 4,5 τμ συλλεκτες. Σε αυτο το συστημα που περιγραφω, ποσα λιτρα υγρου να κυκλοφορουν?? Δηλαδη τα ενα με δυο λιτρα που θα χανει το συστημα απο ατμοποιηση, σε συνολο απο ποσων??

παντως stom σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου, με βοηθας αρκετα... :)

gregori
21-12-2012, 00:18:05
Ανδρέα....
Αν έχεις πρόβλημα συχνών διακοπών ρεύματος και δεν θέλεις να χάνεις το ανιπαγετικό σου τότε σου έχει απαντήσει ο Zikos παραπάνω...
Το λειτουργείς κλειστό με μεγάλο δοχείο διαστολής.

AngelsGR
21-12-2012, 00:31:45
μαλιστα, πολυ ωραια, αν με το δοχειο διαστολης μπορω να μειωσω σημαντικα τις απωλειες απο την ατμοποιηση τοτε ειμαστε σε καλο δρομο!! :)

gregori
21-12-2012, 01:03:19
Καλά εγώ σε είπα Ανδρέα αλλά λέγεσαι Ανδρέας;:D
Ψάχνω να βρω πως μου προέκυψε ο Ανδρέας και γελάω με την πάρτη μου.........

stom
21-12-2012, 09:02:47
Για την ακριβεια, οταν δουλευει κλειστο, αποφευγουμε την ατμοποιηση κανοντας τα ηλιακα μια μεγαλη χυτρα ταχυτητας, αυξανοντας την πιεση.
Ως γνωστον, το νερο βραζει στους 100 βαθμους με πιεση που εχουμε στην επιφανεια της θαλασσας. Αυξανοντας την πιεση, το σημειο βρασμου/ατμοποιησης αυξανεται.

Κανενα δοχειο διαστολης δεν μπορει να χωρεσει ατμό.
Απλα υπολογιζουμε το δοχειο ωστε να παραλαβει τις μεγαλυτερες διαστολες του υγρου.
Φυσικα υπαρχουν ορια που μπορει να συμπιεστουν οι συλλεκτες.
Και βεβαια καταλληλα ασφαλιστικα, κατα προτιμηση ΟΧΙ στη ταρατσα που ταλαιπωρουνται, για να μην γινουν οι συλλεκτες πυραυλος...
Το σκεπτικο ειναι τα ασφαλιστικα να ανοιξουν μονο σε εξαιρετικες περιπτωσεις.
Ειναι απαραιτητο ολα αυτα να εχουν υπολογισθει απο πριν και οχι κουτουρου.

Εαν παρολα αυτα το προβλημα ειναι τοσο σοβαρο, υπαρχει και αλλη προσεγγιση.
Μια μπαταρια βαθειας εκφορτισης, ενας φορτιστης και ενα μικρο inventer 230vac που να οδηγει το κυκλοφορητη.
Χωρις υπερβολες στον κυκλοφορητη, κυκλοφορητης μαζι με τις απωλειες του inventer να ειναι 50watt. Αυτο σημαινει περιπου 4 αμπερ στα 12volt..
Με 32Ah μπαταρια εχεις 8 ωρες αυτονομιας
Ετσι μπορεις να κανεις και πιο σιγουρη αντιπαγωτικη, οποτε κανεις αποσβεση απο τη γλυκολη.
Η λυση με ενα φτηνο ups υπολογιστη δεν ειναι καλη, γιατι σπανια φτανουν τη 1 ωρα, ακομα και χωρις καθολου φορτιο.

Burn baby, burn

AngelsGR
21-12-2012, 09:20:51

Καλά εγώ σε είπα Ανδρέα αλλά λέγεσαι Ανδρέας;:D
Ψάχνω να βρω πως μου προέκυψε ο Ανδρέας και γελάω με την πάρτη μου.........

αν Ανδρεα αποκαλεσε εμενα, οχι το ονομα μου ειναι Κωνσταντινος, αλλα και στο Ανδρεας γυριζω καμια φορα, χεχεχε :D

AngelsGR
21-12-2012, 09:33:31
προς stom

στην δικη μου περιπτωση εχουν βαλλει το ασφαλιστικο στην ταρατσα και νομιζω ειναι 3bar, και το δοχειο διαστολης θερμανσης στο λεβητοστασιο. Και οταν τα ειδαν αλλοι υδραυλικοι, μου ειπαν πως και το ασφαλιστικο ειναι λαθος και το δοχειο διαστολης ειναι μικρο και λαθος.

για το αλλο που λες με μπαταρια και φωτοβολταικο πανελ, ειναι κατι που θελω να κανω στο μελλον. Θελω να βαλλω φωτοβολταικα πανελ στην σκεπη που θα ειναι συδεδεμενα με την ΔΕΗ και θα βαλλω καποιον αυτοματισμο που οταν θα κοβεται το ρευμα, να τροφοδοτειται το σπιτι απο εκει, ετσω για καποιες συσκευες.

και τωρα το κρισιμο ερωτημα, πως θα γινουν σωστα οι υπολογισμοι για το τι ειδους δοχειο διαστολης χρειαζομαι και τι ασφαλιστικα?? Δυστυχως ειμαι απο επαρχια, αλλιως ξερω ποιον θα ρωτουσα...

stom
21-12-2012, 09:57:32
Για αρχη να σου πω οτι αν ποτε βαλεις φωτοβολταικα, οταν κοβεται το ρευμα κλεινουν και αυτα, για να αποφευχθει το φαινομενο της νησιδοποιησης.
Τωρα για extra μεταγωγη, θεωρητικα ολα γινονται, απλα δεν ξερω ποσο νοημα εχει, γιατι δεν ειναι και τοσο απλο αυτο που λες.

Οταν λεω μπαταρια, λεω χωρις φωτοβολταικο. Ενα απλο φορτιστη.

Η αποσταση δεν ειναι απαραιτητα προβλημα.
Αφου ξερεις, ρωτα.

Burn baby, burn

AngelsGR
21-12-2012, 10:59:47
αυτο που λες για τα φωτοβολταικα δεν τον γνωριζα. Στο μυαλο μου εχω μια θεωρητικη σκεψη, οταν με το καλο βαλλω τα φωτοβολταικα πανελ να εχω και μπαταριες οι οποιες θα φορτιζονται και θα τροφοδοτω καποιες συσκευες, οπως τον κυκλοφορητη του ηλιακου.

αν η αποσταση δεν ειναι προβλημα, ποσο ευκολο σου ειναι να ερθεις μεχρι Γιαννιτσα να δεις τα προβληματα μου??

stom
21-12-2012, 14:25:03
Τα γιαννιτσα δεν ειναι προβλημα.
Απλα δεν κανω αυτη τη δουλεια γενικως...

Παρολα αυτα, υπαρχουν καταλληλοι και εκτος Αθηνων που μπορουν να σε βοηθησουν.
Αλλα το βασικοτερο ειναι να καταληξεις στο τι θελεις να φτιαξεις.
Μιας και την εχεις πατησει ηδη μια φορα, ξερεις που "πονας".
Ξεκινας περιγραφοντας τις απαιτησεις και γινεσαι αρκετα αναλυτικος.
Οταν εχεις καταληξει τα υπολοιπα ειναι ευκολα

Burn baby, burn

AngelsGR
21-12-2012, 14:42:01
stom σε ευχαριστω για την βοηθεια σου, ειναι πολυτιμη. Να ξερεις πως πολυ θελω να βρω εναν καταλληλο υδραυλικο να μου φτιαξει τα προβληματα μου αλλα για να μπορεσω να αξιολογησω καποιον θα πρεπει να εχω εικονα το τι ειναι σωστο και τι οχι. Για παραδειγμα, αυτος που μου περασε τον ηλιακο οπου ποτε δεν ειχα ζεστο νερο, μου ελεγε στην αρχη πως φταινε οι συλλεκτες μου που ηταν μικροι. Ηταν 3,2τμ επιλεκτικοι. Εβαλα 4,5τμ επιλεκτικους συλλεκτες και ειχε καποια βελτιωση, αλλα οχι ικανοποιητικη. Σε ερωτηση λοιπον γιατι παλι δεν εχω αρκετο ζεστο νερο μου ειπε πως φταιει η τροχια του ηλιου που περναει πολυ χαμηλα και δεν μπορει να δει τους συλλεκτες!!! Με λιγα λογια, φταιει το γεγονος οτι το σπιτι μου ειναι χτισμενο στην πισω πλευρα του φεγγαριου!! Απο τετοιον μαστορα τι καλο μπορω να περιμενω?? Τωρα ομως απο τις πληροφοριες που πηρα απο εδω μεσα, καταλαβα ποιος ειναι ο σωστος τροπος για να φτιαχτει το συστημα και θα βρω καποιον που να λεει αυτα τα οποια λετε και εσεις εδω και οχι να επιμενει πως ο πλαστικος σωληνας που μου εβαλε κανει δουλεια!!

gregori
22-12-2012, 03:47:31
quote:Σε ερωτηση λοιπον γιατι παλι δεν εχω αρκετο ζεστο νερο μου ειπε πως φταιει η τροχια του ηλιου που περναει πολυ χαμηλα και δεν μπορει να δει τους συλλεκτες!!!

Μα και αυτός ο ήλιος εκεί στα Γιαννιτσά δεν έχει τον θεό του....
Μια από εδώ μία από εκεί πάει....
Που να τον πιάσουμε και εμείς οι υδραυλικοί.....

Χαχαχαχα......
Τωρα Ανδρέα πραγματικά δάκρυσα εγώ από τα γέλια....

AngelsGR
22-12-2012, 09:15:25
ετσι ειναι gregori, πλεον γελαμε για να μην κλαψουμε... [8D]