PDA

View Full Version : Υλικά σωληνώσεων

monachus
05-09-2007, 19:01:33
Με αφορμή παλαιότερα post και το ενδιαφέρον του θέματος, ανοίγω αυτό το topic σχετικά με τα υλικά των σωληνώσεων.
<center>w w w . m o n a c h o s . g r</center>

monachus
05-09-2007, 19:04:13
Original post by grigoris
Συνάδερφε King γειά...Πρέπει να ανοίξουμε ένα topic και να συζητήσουμε το θέμα επιλογής σωλήνας...είναι πολύ ενδιαφέρον για μας τους υδραυλικούς...Εγώ είμαι φανατικός του χαλκού καιέχω εν μέρη αποδεχτεί το πολυαιθηλένιο με φράγμα οξυγόνου σαν δεύτερη επιλογή για μονοσωλήνια και για ηλιακά,παροχές....αλλά βρε φίλε την πολυστροματική δεν πάει να είναι REHAU είτε viega....δεν την γουστάρω κάτω από τα δαπεδά μου με 90 βαθμούς.
Στις ενδοδαπέδιες με χαμηλή θερμοκρασία εντάξει.
Και να συμπληρώσω ένα καλό που μας έλεγε κάποτε ένας καθηγητής μας
Το πλαστικό γηράσκει.
www.udravlikos.gr
Edited by - gregori on 04 September 2007 19:11:09

monachus
05-09-2007, 19:43:39
Υπάρχει γενικώς μία κόντρα Αθηνών - Θεσσαλoνίκης, κάτι σάν ολυμπιακοί - παόκια, που αφορά στην χρήση των υλικών των σωληνώσεων.
Οι μέν Αθηναίοι αγαπούν τον χαλκό, οι Θεσσαλονικείς τα πλαστικά.
Με αφορμή το post του grigori, θέλω να δώσω την θέση μου.
Πρώτα πρώτα, όλα τα υλικά καλής ποιότητας είναι χρήσιμα, αρκεί να χρησιμοποιούνται βάσει προδιαγραφών, στην σωστή εφαρμογή, και τηρώντας όλους τους κανονισμούς.
ΧΑΛΚΟΣ
ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ
1. Απεριόριστη διάρκεια ζωής.
2. Ευκολία στην τοποθέτηση.
3. Μικρές διατομές = ομορφη δουλειά στα εξωτερικά δίκτυα.
ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ
1. Υψηλό σχετικά κόστος.
2. Ηλεκτροχημική διάβρωση.
3. Δέν έχει DWGV (πιστοποίηση πόσιμου νερού)σάν σύστημα παρά μόνο σαν υλικό.
4. Πράσινη σκουριά στα βανάκια, τα διακοπτάκια κ.λ.π. που οδηγούν στην καταστροφή των βανών (όχι του χαλκού).
5. Δέν υπάρχουν ειδικά εξαρτήματα για γυψοσανίδες και ειδική στήριξη.
PEX ΜΕ ΦΡΑΓΜΑ ΟΞΥΓΟΝΟΥ
ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ
1. Απεριόριστη διάρκεια ζωής στην ύδρευση.
2. Τουλάχιστον 40 χρόνια ζωή στους 90ο C.
3. Πιστοποίηση DWGV σάν ΣΥΣΤΗΜΑ.
4. Παροχές και ειδικά τεμάχια για κάθε εφαρμογή (παροχές σωμάτων, υδροληψίες γυψοσανίδας κ.λ.π.
ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ
1. Πιθανή γήρανση αν περάσει νερό μετά απο υπερθέρμανση του λέβητα. (Πάλι όμως κάτι φταίει)...
ALUPEX (Π.Χ. REHAU RAUTITAN)
ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ
1. Απεριόριστη διάρκεια ζωής στην ύδρευση.
2. Τουλάχιστον 50 χρόνια ζωή στους 90ο C.
3. Πιστοποίηση DWGV σάν ΣΥΣΤΗΜΑ.
4. Παροχές και ειδικά τεμάχια για κάθε εφαρμογή (παροχές σωμάτων, υδροληψίες γυψοσανίδας κ.λ.π.
5. Αντοχή σε μηχανική καταπόνηση.
ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ
1. Υψηλό σχετικά κόστος.
Ειλικρινά, δέν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να επιλέξω την "φλούδα" χαλκού με το λαστιχάκι ονόματι cusmart έναντι του rautitan, την στιγμή που τα εξαρτήματα του δεύτερου υπάρχουν για κάθε εφαρμογή, αντέχει σε υψηλότερες πιέσεις, έχει την ίδια πρακτικά ζωή (στα χαρτιά τουλάχιστον γιατί δέν έγινα ακόμα 50 χρονών).
Επίσης δέν μου αρέσουν οι πρασινίλες στα διακοπτάκια και τα υπόλοιπα μή χάλκινα εξαρτήματα.
Δέν καταλαβαίνω επίσης γιατί σε ένα δίκτυο με χαλύβδινο λέβητα και σώματα πρέπει να παρεμβάλω χαλκό (με τον κίνδυνο ηλεκτρόλλησης) όταν μπορώ να τον αποφύγω.
Οι επισκευές τμημάτων δικτύων σε παλαιές οικοδομές που έχουν γίνει έχουν καταστρέψει εγκαταστάσεις που "κράτησαν" πάνω απο 40 χρόνια.
Δέν με πείθει κανένας ότι η σκουριά του χαλκού πίνεται.
Οι εγκαταστάτες των Αθηνών πολλές φορες χρησιμοποιούν αλοιφή και καλάι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΑ για πόσιμο νερό. Δέχομαι τον χαλκό σε πόσιμο νερό ΜΟΝΟ με σκληρές κολλήσεις χαλκού.
Τα πλαστικά γενικά γηράσκουν, αλλά τα δικτυωμένα πολυαιθυλαίνια γηράσκουν πιό αργά απο εμάς, οπότε μετά την τρίτη γενεά, κάντε μία ανακαίνιση!!!
Φυσικά χρησιμοποιούμε και εμείς χαλκό σε δουλειές μας, αλλά τον χρησιμοποιούμε με σύνεση, και όχι σάν "χάπι" για όλα τα προβλήματα.
Με τα παραπάνω θέλω να πώ, ότι όλα τα υλικά είναι καλά, αρκεί να τα χρησιμοποιούμε σωστά.
Τελειώνω με την εξής δήλωση:
"Ι LOVE RAUTITAN"
:)

jo-di
05-09-2007, 20:49:16
Ευχαριστω για την απαντηση.Και εγω την πλαστικη θα προτιμουσα αλλα μια δευτερη γνωμη θα ηθελα.Ακομη η πλαστικη ειναι προσβασιμη και μπορει να αλλαχθει μεσω των σπιραλ.

Nikos Mavrofidis
05-09-2007, 21:04:43
SYNADELFOI XAIRETW !
ENTAKSEI TO SYSTHMA "RAUTITAN" H' PAROMOIA POLYSTRWMATIKA ALLA
YPEN8YMIZW OTI YPARXOYN AKOMH KAI OI SWLHNES APO ANOKSEIDWTO XALYBA.
KALO BRADY
NIKOS MAVROFIDIS
Nikos

monachus
05-09-2007, 22:03:23
Εδώ στην Ελλάδα θα αργήσουν πολύ να πληρώσουν inox Νίκο μου...
Ξέρω τί κάνετε εσείς εκεί πάνω, γιατί έχω παιδιά στο συνεργείο που ήρθαν απο Γερμανία. Εδώ πάντως, αν τους πείς για ανοξείδωτο δίκτυο, σε κοιτάνε σαν να είσαι αφρικανική ακρίδα...

monachus
05-09-2007, 22:08:56
Μιά που το έθεσε ο Νίκος, θα μπορούσαμε να συζητήσουμε και επ' αυτού.
Σαφέστατα και πάνω απο κάθε αντίλογο, οι ανοξείδωτες σωλήνες με πρεσσαριστή σύνδεση (παρόμοια με του χαλκού) που είναι πολύ δημοφιλείς στην Γερμανία στα δίκτυα ύδρευσης, είναι μακράν η ποιοτικότερη λύση, με ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ διάρκεια ζωής, εξαιρετικές μηχανικές ιδιότητες, και την καλύτερη υγιεινή.
Τώρα θα μου πείς τί την θές την υγιεινή όταν τα δίκτυα της ΕΥΑΘ και του ΟΥΘ είναι 400 χρόνων σε άθλια κατάσταση, και δίκιο θα έχεις.
Η τιμή είναι όσο υψηλή ακούγεται, και όπως προείπα, δύσκολα θα βρεί κανείς πελάτες να την πληρώσουν. Σε βιομηχανίες τροφίμων όμως μπορεί να εγκατασταθεί, και συνήθως δέν τους πειράζει να την πληρώσουν.

miltos
05-09-2007, 22:21:57
Στη Γερμανία νομίζω το νερό δεν είναι πόσιμο οπότε λογικά χρησιμοποιούν ανοξείδωτη για λόγους αντοχής και όχι υγιεινής.

jo-di
06-09-2007, 02:17:47
http://www.obye.gr/docs/mitro1_p.doc παραθετω μερικες πιστοποιησεις

gregori
06-09-2007, 04:12:06
Γεια σας φίλοι…..
Εγώ είμαι φίλος του χαλκού στις εσωτερικές εγκαταστάσεις ύδρευσης θέρμανσης για βασικούς λόγους…. Θα προσπαθήσω δικαιολογήσω την θέση μου βάση της εμπειρίας μου και μόνο.
-Στα εσωτερικά δίκτυα από χαλκό πού έχουν τοποθετηθεί στην Αθήνα συμπεριλαμβανομένου και του σπιτιού μου από το 1980 έως και σήμερα με πάχος 0.8 χιλιοστά χωρίς μονώσεις και πολλές φορές λασπωμένα με σοβά... δεν μού έχει τύχη ποτέ να βρω τρύπια σωλήνα από γήρανση.
-Μου έχει τύχη να βρω χαλκοσώλήνα τρύπια των 0.8χιλ. η οποία έχει ζεσταθεί με το καμινέτο για να μαλακώσει για να κουρμπαριστεί.
-Μου έχει τύχη να βρώ διαρροή λόγο κακής κολλήσεως.
-Μου έχει τύχη να βρώ διαρροή λόγο σπασμένης κολλήσεως ιδίως εάν έχει γίνει στο πάτωμα.
Σήμερα ο χαλκός που χρησιμοποιούμε για εσωτερικές εγκαταστάσεις ύδρευσης είναι επενδεδυμένος 1χιλιοστό κουλούρα μαλακός.
Τα περισσότερα σπίτια κατασκευάζονται με κολεκτέρ που σημαίνει ότι από τον συλλέκτη έως την υδροληψία υπάρχει μόνο μία κόλληση και αυτή ψηλά.
Οι κούρμπες γίνονται εύκολα με ειδικό εργαλείο κουρμαδόρος από επώνυμες εταιρίες ROTHENBERGER, RIGID.
Συμπερασματικά με τα σημερινά υλικά χαλκού οι παραπάνω περιπτώσεις που μου έχουν τύχη σχεδόν εκμηδενίζονται.
Διαφωνώ λίγο με τον Μοναχος εκεί που αναφέρει σαν πλεονέκτημα του χαλκού την εύκολη τοποθέτηση.
Είναι εύκολη η τοποθέτηση σε σχέση με την σιδεροσωλήνα αλλά όμως χρειάζεται και ο χαλκός εμπειρία και προσεκτικότητα, ιδιαιτέρα κατά το άνοιγμα της κουλούρας... και προφύλαξη από τα χτυπήματα, πατήματα με τσιμεντάρισμα των σωλήνων.
Εύκολο στην τοποθέτηση θεωρώ πως είναι τα πλαστικά που δεν χρειάζονται δα και κάποια πολύχρονη εμπιρεία για την τοποθέτηση τους. (Και για να μην κρυβόμαστε αρκετοί εργολάβοι ποντάρουν σε αυτό...βλέπετε τα ανειδίκευτα χέρια είναι πιο φτηνά)
Στην θέρμανση τώρα στα κυκλώματα εντός δαπέδου.
Δεν μου έχει τύχη ποτέ να βρω τρύπια σωλήνα χαλκού από γήρανση.
Μου έχει τύχη στον Χολαργό το 1998 σε πολυκατοικία του 82 που δεν έκοψε ο θερμοστάτης και μπουμπούνισε το σύμπαν βάση της μαρτυρίας των ενοίκων να αντικαταστήσω όλες τις ηλεκτροβάνες όλα τα λάστιχα στα ρακοράκια των κολλεκτέρ που ήταν λιωμένα. Η στήλη που ήταν σιδερένια αλλά και ο χαλκός στα μονοσωλήνια έμειναν άθικτα.
Άν ήταν πλαστικά για πόσες χιλιάδες ΕΥΡΩ ζημιά θα μιλούσαμε?
Στις πολύ μεγάλες κεντρικές στήλες έχουμε κάποιο πρόβλημα με τις διαστολές του χαλκού. Έχω ακούσει περιπτώσεις που σπάνε οι κολλήσεις. Έχω την αίσθηση ότι το πρόβλημα λύνεται με αντιδιαστολίκα αλλά και με την σωστή τοποθέτηση των στηριγμάτων (με λάστιχο) στο κατάλληλο σημείο. Η χρήση πολυουρεθάνης αντί τσιμέντου σε κατάλληλα σημεία είναι επίσης μια σημαντική βοηθεια.
Κάπου ο φίλος Μοναχος αναφέρει για την καταληλότητα των κολλήσεων για πόσιμο νερό. Σήμερα οι πιο πολλές εταιρίες που πουλάνε κολλήσεις έχουν πιστοποιητικά καταλληλότητας για χρήση στην ύδρευση. Όσο για τις αλοιφές αυτές ξεπλένονται με το πρώτο άνοιγμα του νερού.
Στο θέμα που θέτει ο Μοναχος για την καταλληλότητα του χαλκού για χρήση στην ύδρευση (Δέν έχει DWGV (πιστοποίηση πόσιμου νερού)σάν σύστημα παρά μόνο σαν υλικό.) δεν μπορώ να έχω άποψη μιας δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις.
Εμπειρικά παντός μετά από σχεδόν 30 χρόνια χρήση του χαλκού δεν έχω ακούσει κάποια αρρώστια να συνδέεται με την χρήση του. (Και ελπίζω να μην το ακούσω ποτέ)
Αυτοί είναι οι λόγοι που προτείνω στους πελάτες μου τα εσωτερικά δίκτυα να τα κατασκευάζουν με χαλκό.
Θέλω καλοπροαίρετα να κάνω λίγο αντίλογο σε αυτά που γράφει ο φίλος Μοναχος.
-Επίσης δέν μου αρέσουν οι πρασινίλες στα διακοπτάκια και τα υπόλοιπα μή χάλκινα εξαρτήματα.
-Δεν θεωρώ πώς είναι λόγος για να μην κάνεις εγκαταστάσεις με χαλκό.
-Δέν καταλαβαίνω επίσης γιατί σε ένα δίκτυο με χαλύβδινο λέβητα και σώματα πρέπει να παρεμβάλω χαλκό (με τον κίνδυνο ηλεκτρόλλησης) όταν μπορώ να τον αποφύγω.
-Γιατί έχεις να επιλέξεις ανάμεσα στην μακροζωία και την αντοχή των σωληνώσεων που δεν τις αλλάζεις και εύκολα σε σχέση με τα σώματα και τον λέβητα...
Γιατί άμα δεν κόψει ο θερμοστάτης την .......σες.
Παίρνεις μέτρα προστασίας για την ηλεκτόλληση.
Γιατί οι σωλήνες PE χωρίς φράγμα οξυγόνου κάνουν μικρότερη ζημιά;
Δεν ξέρω τη γίνετε στην Θεσσαλονίκη αλλά στην Αθήνα άμα τους ζητάς σωλήνα με φράγμα οξυγόνου σε κοιτάνε σαν ufo. Σε διαβεβαιώνω πως το 80% εδώ δεν έχουν φράγμα.
-Οι επισκευές τμημάτων δικτύων σε παλαιές οικοδομές που έχουν γίνει έχουν καταστρέψει εγκαταστάσεις που "κράτησαν" πάνω απο 40 χρόνια.
-Δεν το συζητάμε σε αυτές τις περιπτώσεις δεν χρησιμοποιείς χαλκό.
-Δέν με πείθει κανένας ότι η σκουριά του χαλκού πίνεται.
Δεν έχω άποψη.
-Οι εγκαταστάτες των Αθηνών πολλές φορές χρησιμοποιούν αλοιφή και καλάι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΑ για πόσιμο νερό. Δέχομαι τον χαλκό σε πόσιμο νερό ΜΟΝΟ με σκληρές κολλήσεις χαλκού.
-Γιατί βάση τοποθεσίας χρησιμοποιείτε η κατάλληλη αλοιφή και καλάι;
To 80% των δικτύων υδρεύσεως σε Αμερική και Αυστραλία είναι από χαλκό με μαλακή κόλληση. Δεν έχει αναφερθεί ακαταλληλότητα από όσο ξέρω.
-Τα πλαστικά γενικά γηράσκουν, αλλά τα δικτυωμένα πολυαιθυλαίνια γηράσκουν πιό αργά απο εμάς, οπότε μετά την τρίτη γενεά, κάντε μία ανακαίνιση!!!
-Έτσι λένε αυτοί που τα πουλάνε. Ο χρόνος θα δήξει.
Σε ποιες περιπτώσεις δεν προτείνω χαλκό και γιατί.
1. Δίκτυα εκτεθειμένα στο κρύο….Με το -7 πριν 2-3 χρόνια στην Αθήνα βαρέθηκα να επισκευάζω σπασμένες σωλήνες από χαλκό σε ηλιακά και σε παροχές νερού. Όπου υπήρχε χαλκός μαλακός επενδεδιμένος δεν μου έτυχε να βρώ καποιον σπασμένο αλλά αυτό που βρήκα και είχε πλάκα ο φ15 έγινε φ16...
2. Όπου υπάρχει σιδεροσωλήνας λόγο ηλεκτρόλυσης. (Εδώ ίσως είναι και η απάντηση γιατί δεν αντέχουν οι σημερινή θερμοσίφωνες και τα σώματα όπως τα παλαιά και φυσικά με την προϋπόθεση πως οι εταιρίες δεν έχουν ρήξη την ποιότητα κατασκευής).
Γιατί με βάζει σε πειρασμό πλέων η χρήση πολυαιθυλένιο σε μονοσωλήνια;
Βασική προϋπόθεση είναι ο σωλήνας PEX να έχει φράγμα οξυγόνου. (Φυσαλίδες αέρα περνάνε μέσα στο δίκτυο από το πολυαιθήλενιο άμα δεν έχει φράγμα οξυγώνου και τρυπάνε τα σιδερένια μέρη της εγκατάστασης με πολύ λεπτές τρύπες σαν καρφίτσα….Το έχω δει με τα μάτια μου)
Γιατί το μεγαλύτερο προτέρημα του PEX για μένα... μακράν από όλα τα άλλα... είναι πως άμα κατασκευαστεί σωστά αντικαταστατέ.
Έχω αντικαταστήσει τραβηχτά αρκετές φορές πλαστικούς σωλήνες. Ο πελάτης με μικρό κόστος αποκτά καινούργιο δίκτυο.
Δεν θα πω σαν τον Μοναχο για 3 γενιές αλλά τουλάχιστον για 15-20 χρόνια….

Γιατί δεν πάω την πολυστρωματική για χρήση σε μονοσωλήνια;
Γιατί χάνω το παραπάνω προτέρημα.
Γιατί δεν πάω την πολυστρωματική για χρήση στην ύδρευση;
Γιατί εμπιστεύομαι την αποδεδειγμένη μακροζωία του χαλκού ιδίως στο ζεστό νερό χρήσεως με ανακυκλοφορία.
Εμπιστεύομαι πιο πολύ το ένα κόλλημα που θα κάνω στην υδροληψία μου από το πρεσάρισματα ή ρακόρ συσφίξεως των πλαστικών.

Nα συνοψίσω.
Άμα έφτιαχνα το δικό μου σπίτι σήμερα, τα εσωτερικά δίκτυα υδρεύσεως θα τα κατασκεύαζα με χαλκό.
Την παροχή του νερού με πολυαιθιλένιο και σπιράλ προστασίας η αρμαφλέξ 50 πόντους σκαμμένο μέσα στο χώμα.
Αν είχα εμφανή μέρη θα προτιμούσα πολυστρωματική με αρμαφλέξ για αισθητικούς λόγους.
Την θέρμανση θα ήμουν σε δίλημμα. Αθάνατος ο χαλκός εάν κατασκευαστεί από έμπειρα χέρια...αλλά μεγάλη η πρόκληση της ανά πάσα στιγμής αντικατάστασης PEX-C.
Πάμε τώρα στις εγγυήσεις....Ακούω κάτι 30 κατί 50 χρόνια....
Καλά μην τρελαθούμε τώρα.
Η unavelt μήπως είναι unatherm;....Δείτε το σιτε τις unatherm πόσα χρόνια εγγύηση δίνει στην Γερμανία....Δίνει 10 χρόνια.Ακόμα και για την PEX_C ακτινοδικτιομένη. Γιατί εκεί αμα τύχη κάτι σε αποζημιόνουν....
Το παράδοξο είναι πως εδώ (και να μην αναφέρω το όνομα Ελληνική εταιρία) δίνει 30 χρόνια στην PEX_B....(αλλά έλα που υπάρχουν και ψηλά γράμματα στους όρους που κανένας δεν διαβάζει.
δείτε και το γράφημα μακροζωίας που δίνουν οι Γερμανοί της unatherm.
http://www.udravlikos.gr/images/new/unatherm.jpg
Ακούμε και άλλες απόψεις.
www.udravlikos.gr

King
06-09-2007, 15:38:07
Γεια σας και απο μενα..
Προσωπικα αντιπαθω τον χαλκο για τους παρακατω λογους...
&gt; Οι περισσοτερες κολλησης εκτος απο την Bridgit περιεχουν μεσα μολυβδο.
&gt; Η σωληνα μπορει να ειναι σχεδον αθανατη αλλα οι κολησεις υποφερουν για πολλους λογους.. + σκανε οταν ειναι εκτεθιμενες σε κρυο.
&gt; Θερμοσιφωνα, σωματα κλπ τρυπανε πιο γρηγορα (εκτος αν βαζεις διηλεκτρικους συνδεσμους σε καθε σημειο αλλα 20Ε για ενα ρακορ 1/2???
&gt; Αν αφησουμε στασιμο το νερο πολυ καιρο σε ενα δικτυο (πχ σε ενα εξοχικο) και παμε να πιουμε επιτοπου μετα ειναι αρκετα τοξικο..
Αιτιο ειναι η πρασινιλα που μαζευει ο σωληνας..
&gt; Ο χαλκος πριν χρησιμοποιηθει πρεπει να μετρησουμε το Ph του νερου και να ειναι κατω του 7.5. (οκ το κουρασα λιγο εδω:D )
&gt; Προκαλει ηλεκτρολυση σε οτι διαφορετικο. Λεβητες, σιδεροσωληνες κλπ
&gt; Και τελος φυσικα το κοστος. Χαλκος=χρηματιστηριο δεν μπορεις να δωσεις προσφορα τωρα και να ειναι η ιδια μετα απο 20 μερες.
Προτιμω τις πολυστρωματικες διοτι..
&gt; Δεν αντιμετωπιζεις ηλεκτρολυση πουθενα
&gt; Δεν διαβρωνονται ή μαζευουν οποιαδηποτε επικαθιση
&gt; Δεν εχουν κολησεις
&gt; Εχω δει πλαστικα 20τιας σε σπιτια τα οποια ζουν ακομα μια χαρα και δεν ειχαν τις σημερινες προδιαγραφες.. Αρα μπορω να εχω μια σχετικη σιγουρια οτι θα ειναι για τα επομενα 40-50 χρονια στη θεση τους τα σημερινα υλικα.
ΔΕΝ συμπαθω πολυστρωματικες με εξαρτηματα με O-ring.
Δεν γνωριζω κατα ποσο μπορεις να κρεμεσαι απο 2 ροδελακια για στεγανοτητα... Γι αυτο τον λογο κυριως πηγα σε Rehau..
Η πολυστρωματικη αμα την στρωσεις με ανοικτες κουρμπες μεσα σε σπιραλ βγαινει με εξολκεα σχετικα ευκολα..
Μειονεκτημα (?) αυτων ειναι οτι δεν τις βρισκεις παντου ενω χαλκο εχει ακομα και το χρωματοπολειο.
Η ασχετοσυνη ή η προωωθηση του χαλκου στα μαγαζια δεν κανει το υλικο κακο...
Θα γραψω και προς το βραδυ γι οτι υλικο εχω προσωπικα δοκιμασει προς το παρων με περιμενουν κατι σιδεροσωληνες 2'' σε μια στηλη..
Παλι μαυρος θα γινω.. :D

andronoglou
07-09-2007, 01:45:55
&lt;&lt;-Έτσι λένε αυτοί που τα πουλάνε.&gt;&gt; Μεγάλη αλήθεια αυτό.
Θα το ξαναπώ, μεγάλη αλήθεια αυτό...
=================================================
Η εξίσωση είναι σωστή γιατί είναι όμορφη. - Dirac

Nikos Mavrofidis
07-09-2007, 19:33:23
KALHSPERA !
APANTHSH STON SYNADELFO "miltos" SXETIKA ME TO NERO STHN GERMANIA:
TO NERO TWN DIKTYWN EINAI OPWSDHPOTE POSIMO KAI GI' AYTO EY8YNONTAI
OI EKASTOTE ETAIREIES YDATWN DHL. DHMOI, KOINOTHTES, SYNETAIRIMOI KAI ALLOI FOREIS,
SYNISTATAI DE APO OIKOTROFOLOGOYS KAI GIATROYS GIA MAGEIREMA IDIWS DE
GIA MIKRA PAIDIA KAI BREFH EN ANTI8ESEI ME TO EMFIALWMENO NERO
STO OPOIO LOGW STASIMOTHTAS ANAPTYSSONTAI PANTA MIOKROORGANISMOI.
YLIKA SWLHNWSEWN:
XALKOS : O XALKOS EINAI GNWSTOS TO LIGOTERO EDW KAI 5000 PERIPOY ETH
EPOMENWS YPARXEI GI'AYTON TO MEGALYTERO "know how".
EINAI KATALLHLOS OMWS MONO GIA NERO OXI OKSINO DHL. GIA pH &gt;= 7,0.
TO OKSINO NERO TON PROSBALLEI.
GIA TH SYSTASH TOY NEROY TOY DIKTYOY DIATI8ETAI PANTA APO TOYS FOREIS
H SXETIKH XHMIKH ANALYSH.
EPISHS SE DIKTYA XALKOY EPIBALLETAI H TOPO8ETHSH FILTROY TO OPOIO
8A KRATAEI TA SWMATIDIA POY PERIEXEI TO NERO TOY KOINOTIKOY DIKTYOY POY EPIKA80NTAI STA ESWTERIKA TOIXWMATA KAI PROKALOYN DIABRWSH TOY
XALKOY SE SHMEIA (Punktkorrosion).
YPARXOYN DE SWLHNES XALKINOI ME ESWTERIKO PROSTATEYTIKO STRWMA
KA8WS KAI ESWTERIKA KASSITERWMENOI - GIA TOYS TELEYTAIOYS DEN PAIZEI
ROLO TO pH.
SWLHNES APO ANOKSEIDWTO XALYBA: "know how" TOY YLIKOY PERIPOY 100 XRONIA
SWLHNES PLASTIKOI POLYSTRWMATIKOI: "know how" LIGES DEKAETIES.
EPISHS TO "know how" TWN PRESSARISTWN SYNDESEWN GIA OLA TA PARAPANW EIDH SWLHNWSEWN YPARXEI KAI AYTO APO TO 1980 PERIPOY.
TIMES EGKATASTASEWN: EK PEIRAS EXEI APODEIX8EI OTI GIA OLA TA PARAPANW YLIKA, AN H EFARMOGH GINEI OPWS PREPEI, OI TIMES EXOYN TOSH DIAFORA
WSTE NA MPOREI KANEIS NA TIS PLHRWSEI ANALOGA ME TI PROTERHMATA TOY
EKASTOTE YLIKOY 8ELEI NA EKMETALLEY8EI.
DIEYKRINHSH : KA8E YLIKO POY ANEFERA EINAI TOSO KALO OSO
KALOS EINAI O TROPOS TOPO8ETHSHS TOY.
KALO SABBATOKYRIAKO SE OLOYS
NIKOS
Nikos

miltos
08-09-2007, 14:46:53
quote:Originally posted by Nikos Mavrofidis

KALHSPERA !
APANTHSH STON SYNADELFO "miltos" SXETIKA ME TO NERO STHN GERMANIA:
TO NERO TWN DIKTYWN EINAI OPWSDHPOTE POSIMO KAI GI' AYTO EY8YNONTAI
OI EKASTOTE ETAIREIES YDATWN DHL. DHMOI, KOINOTHTES, SYNETAIRIMOI KAI ALLOI FOREIS,
SYNISTATAI DE APO OIKOTROFOLOGOYS KAI GIATROYS GIA MAGEIREMA IDIWS DE
GIA MIKRA PAIDIA KAI BREFH EN ANTI8ESEI ME TO EMFIALWMENO NERO
STO OPOIO LOGW STASIMOTHTAS ANAPTYSSONTAI PANTA MIOKROORGANISMOI.
NIKOS
Nikos

Έχω από παλιά την εντύπωση ότι στη Γερμανία το νερό δεν πίνεται και ότι οι Γερμανοί πίνουν, ιδίως στα bar, εμφιαλωμένο με ανθρακικό. Ίσως έτσι να ήταν παλιότερα. Εσύ ξέρεις καλύτερα! Πολυεθνική ενημέρωση μέσω του forum!!

jo-di
08-09-2007, 18:07:54
Γεια σας.Επειδη θα περασω στο δικτυο μου πλαστικη σωληνα μηχανικης συσφιξης για υδρευση -θερμανση θα ηθελα μερικες προτασεις πρωτα για τον τυπο (πολυστρωματικες ,dowlex, φραγη οξυγονου κ.λ.π)και μετα για την μαρκα και χωρα προελευσης. Oι dowlex ειναι με φραγη οξυγονου ? Ευχαριστω.

King
08-09-2007, 19:19:28
To dowlex βασικα ειναι ενα ειδος ρητινης στην οποια βασιζονται καποιες σωληνωσεις.. Το βγαζει η dow και εχει 2 ειδη..
Υποτιθεται οτι ειναι αρκετα στις θερμοκρασιες απ οτι υποστηριζει η εταιρια..
Τωρα ποιες εταιριες το δουλευουν και που θα βρεθουν αυτες στην Ελλαδα ειναι αλλη ιστορια... Οπως ειπε και ο gregori (dimis?) εδω δεν ξερουν να σου δωσουν σωληνα με φραγμα ..
Στο προβληματισμο σου...
Μηχανικη συσφιξη στην υδρευση??? Μην κανεις κατι τετοιο..
Εχουν κανει αρκετα τσαφ αυτα ειδικοτερα σε παλαιες κατασκευες και αυτο σημαινει πελεκημα και μερεμετια...
Προσωπικα θα σου ελεγα Rehau που εχει την ποιο σοβαρη συνδεση απ ολες τις κλασσικες με τα O-ring (εχω φτιαξει αρκετα με την Coes αλλα τα εξαρτηματα ποτε δεν μου γεμισαν το ματι γι αυτο πηγα στην Rehau..)
Υπ οψιν οτι οι πολυστρωματικες που συνδεονται με εξαρτηματα U (o-ring) εχουν το μειονεκτημα της στενης διατομης του εξαρτηματος (φαντασου γωνια 16 - 1/2 με την τρυπα να ειναι Φ6 περιπου)
Οποτε σε κλασσικο συστημα η σε σημεια που θες παροχη νερου πας σε Φ18.. Κεντρικη παροχη πας σε Φ20 υποχρεωτικα.
Οι περισσοτερες σωλημες με U εξαρτηματα ειναι απο την Ιταλια (Coes, Valsir κλπ), η Rehau ειναι Γερμανικη και μετα υπαρχουν και καποιες αλλες που δεν εχω ασχοληθει (Hep2o κλπ)
Υπαρχουν και οι πρασινες με την θερμοκοληση αλλο κεφαλαιο αυτες...
Αναλογα το κεφαλαιο που διαθετεις κανε και την επιλογη σου προσωπικα θα σου ελεγα να αποφυγεις στην υδρευση τις κλασσικες και να πας σε στανταρ πολυστρωματικη με πρεσσαριστη συνδεση.
Στην θερμαση υπαρχουν διαφορες επιλογες απλα το νου σου μην σου δωσουν σωληνα με φραγμα και ειναι τουμποραμα...
Τελος το αρνητικο με ολο το σκηνικο ειναι οτι δεν βρισκεις εξαρτηματα κλπ οπουδηποτε μπορει να περιμενεις καποια με παραγγελια οπως και οτι πρεπει αυτος που θα στα περασει να εχει ολα τα εργαλεια που απαιτουνται και να εχει και τεχνογνωσια στο υλικο που δουλευει...
(οχι τσιγκουνεουμαστε την ξυστρα πχ και τρωμε την σωληνα με το μαχαιρι)
Ιδου και μερικα προχειρα λινκ με διαφορα υλικα..
http://www.petzetakis.gr/greek/c_helitherm.html
Με θερμοκοληση ειναι αυτες. Ισως καποιος που να εχει βαλει τετοιες να μας δωσει πληροφοριες????
http://www.valsir.it/eng/prodotti/pexal/presentazione.htm
http://www.coes.it/ENG/Products_and_solutions/Water_Supply_and_Heating_Division/Coesklima_SK/default.htm?
Μερικες πολυστρωματικες με U εξαρτηματα
www.hep2o.co.uk
Κουμπωτα το ειδα σε ενα μαγαζι στην Γλυφαδα αυτο. Αγνωω οτιδηποτε
http://www.racmet.com/eng/Home.asp
Inox πρεσσαριστα..

Nikos Mavrofidis
08-09-2007, 22:12:12
AGAPHTE SYNADELFE "miltos",
TO NERO THS BRYSHS STA bar "DEN PINETAI" GIATI
APLOYSTATA DEN AYKSANEI TON TZIRO TOY KATASTHMATOS.
KAI EGW AN EIXA bar 8A ELEGA OTI TO NERO THS BRYSHS MOY
DEN PINETAI.
KAI TWRA SOBARA :
ANAFERW SYMLHRWMATIKA STA PROHGOYMENA OTI STO
EMFIALWMENO NERO ME CO2 TO CO2 STAMATAEI GIA ARKETO
XRONIKO DIASTHMA THN ANAPTYKSH MIKROORGANISMWN EN ANTI8ESEI
ME AYTO XWRIS CO2.
KALO SABBATOKYRIAKO
NIKOS MAVROFIDIS
Nikos

gregori
08-09-2007, 23:49:06
jo-di Posted - 08 September 2007 : 17:07:54 Γεια σας.Επειδη θα περασω στο δικτυο μου πλαστικη σωληνα μηχανικης συσφιξης για υδρευση -θερμανση θα ηθελα μερικες προτασεις πρωτα για τον τυπο (πολυστρωματικες ,dowlex, φραγη οξυγονου κ.λ.π)και μετα για την μαρκα και χωρα προελευσης. Oι dowlex ειναι με φραγη οξυγονου ? Ευχαριστω.
H dowlex φίλε jo-di έχει η unavelt και θα την βρείς σε όλες τις ΣΕΥΔΑΠ στην Αθήνα...
Υπάρχει dowlex με φράγμα. Στρώσαμε πρόσφατα μια πολυκατοικία τα μονοσωλήνια....
Πρόσεξε την μέθοδο δικτύωσης....Προτίμισε το PEX-C που είναι ακτινοδικτύωσης στην θέρμανση.
Κοίτα σχολάστικα στο γράφημα μακροζωίας που έχω κάνει ποστ παραπάνω το γιατί. (Στους 90 βαθμούς σου δίνει 10 χρόνια συνεχούς λειτουργίας ή άλλες δίνουν λιγότερο)
Αν διάβασες το παραπάνω μου ποστ αναφέρω πως η Unavelt πρέπει να είναι ίδια εταιρεία με την Unatherm....
Διάβασε τα σχετικά στο site τους
http://www.unatherm.com/indexe.html
www.udravlikos.gr

jo-di
09-09-2007, 17:20:02
quote:Originally posted by gregori

jo-di Posted - 08 September 2007 : 17:07:54 Γεια σας.Επειδη θα περασω στο δικτυο μου πλαστικη σωληνα μηχανικης συσφιξης για υδρευση -θερμανση θα ηθελα μερικες προτασεις πρωτα για τον τυπο (πολυστρωματικες ,dowlex, φραγη οξυγονου κ.λ.π)και μετα για την μαρκα και χωρα προελευσης. Oι dowlex ειναι με φραγη οξυγονου ? Ευχαριστω.
H dowlex φίλε jo-di έχει η unavelt και θα την βρείς σε όλες τις ΣΕΥΔΑΠ στην Αθήνα...
Υπάρχει dowlex με φράγμα. Στρώσαμε πρόσφατα μια πολυκατοικία τα μονοσωλήνια....
Πρόσεξε την μέθοδο δικτύωσης....Προτίμισε το PEX-C που είναι ακτινοδικτύωσης στην θέρμανση.
Κοίτα σχολάστικα στο γράφημα μακροζωίας που έχω κάνει ποστ παραπάνω το γιατί. (Στους 90 βαθμούς σου δίνει 10 χρόνια συνεχούς λειτουργίας ή άλλες δίνουν λιγότερο)
Αν διάβασες το παραπάνω μου ποστ αναφέρω πως η Unavelt πρέπει να είναι ίδια εταιρεία με την Unatherm....
Διάβασε τα σχετικά στο site τους
http://www.unatherm.com/indexe.html
www.udravlikos.gr
Φιλε gregori ευχαριστω για την απαντηση.Λες για την θερμανση pex-c αλλα για την υδρευση να βαλω unaveld(dowlex με φραγμα)η να βαλω pex-c που ειπες για την θερμανση που πιστευω πρεπει να εινα και υδρευσης ? Στην καινουργια ΣΕΥΔΑΠ στην λεωφ.Μαραθωνος πιστευω να υπαρχει η unaveld η unatherm και να εχουνε prospectus.Βλεποντας το site σου και τις φωτογραφιες απο δουλειες σου, οφειλω να σου πω συγχαρητηρια για την δουλεια που κανεις πολυ καθαρη και προσεγμενη.Και φυσικα για της συμβουλες που δινεις που φαινεται απο τις απαντησεις οτι εισαι γνωστης του αντικειμενου.Στο site της unatherm δεν κανει καμμια αναφορα για την unaveld.

gregori
10-09-2007, 00:00:11
Φίλε Jo-di... Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Να απαντήσω στα ερωτήματά σου.
Την σωλήνα unaveld νομίζω πως την εισάγει ο Τζάνος στην Ελλάδα.

Η σωλήνα που θα χρησιμοποιήσεις για την θέρμανση δεν είναι η ίδια με την ύδρευση.
Στην θέρμανση βγαίνει φ16-18Χ2χιλιοστα πάχος και για την ύδρευση το πάχος είναι 2,5 και πάνω. Στην ύδρευση πρέπει να έχει πιστοποιητικά καταλληλότητας πόσιμο νερού.
Για το θέμα της ύδρευσης καλύτερα να απαντήσουν άλλοι φίλοι σχετικά με την κατάλληλη σωλήνα μίας και δεν έχω μεγάλη εμπειρία αφού εγώ δουλεύω χαλκό.
Στην καινούργια ΣΕΥΔΑΠ στην Μαραθώνος έχουν σίγουρα Unaveld. Μίλα με τον μηχανολόγο που έχουν εκεί και απαίτησε να γίνει σαφής σε αυτά που σου απαντά.
Εάν πας στη πολυστροματική προτίμησε REHAU. Το πάχος στο πολυαιθηλένιο είναι μεγαλύτερο από τις άλλες εταιρίες αλλά είναι σαφώς ακριβότερη.
Όλα τα σιφόνια του δαπέδου τα σκάβουμε περίπου στους 5-6 πόντους για τις ρήσεις. Αλλιώς το σπίτι πρέπει να σηκωθεί πολύ.
Εάν έχεις πλυντήριο μέσα στο μπάνιο προτίμησε η έξοδο του σιφονιού να είναι φ75....αλλά και φ 50 να είναι δεν είναι τραγικό.
[u]Το ύψος των αναμονών είναι συνήθως.</u>
Για τον νιπτήρα 50 πόντους από το καθαρό, ύδρευση και αποχέτευση.
(Καθαρό ευνοούμε τελειωμένο δάπεδο με το πλακάκι.)
Στον νεροχύτη η υδρευση 50 ποντους από το καθαρό και η αποχέτευση 30-40cm
Στα πλυντήρια ρούχων παροχή νερού 55-60 cm εάν θέλεις να μην είναι εμφανή αλλά απο πίσω του... και 95-1μ για εμφανή. Αποχέτευση 50-60
Στο πλυντήριο συνήθως πάω και ζεστό νερό αρκετά μοντέλα για οικονομία παίρνουν και ζεστό νερό...
Ολα τα νούμερα που σου δίνω είναι πάντα από το καθαρό.
Στην μπανιερά 75 cm είναι το ιδανικό για μένα.
Καζανάκι 50 cm παροχή νερού....είναι ιδανικό για σύνδεση είτε από πάνω είτε από κάτω και αριστερά η δεξιά 30 από το κέντρο της λεκάνης.
Αποχέτευση λεκάνης 13cm το κάτω μέρος.
Ψυγείο 15cm αλλά ρώτα και την εταιρεία.
Προσοχή....Ολα τα παραπάνω νούμερα είναι τα συνήθη. Εάν τα είδει υγειηνης είναι τίποτα μυστήρια αυτά αλλάζουν και καλό είναι να ξέρουμε εκ του προτέρων τι ειδή θα βάλουμε για να έχουμε προσπέκτους.
Ελπίζω να βοήθησα.

www.udravlikos.gr

psalouf
16-10-2007, 11:29:34
Αγαπητοί φίλοι με ενδιαφέρον παρακολούθησα τις απόψεις που παρουσιάσθηκαν σε αυτό το φόρουμ και θα ήθελα να συμπληρώσω τα παρακάτω.
Ο χαλκός είναι ένα υλικό με μεγάλη αντοχή και διάρκεια ζωής.
Γεγονός που το παραδέχονται όλοι.
Οι πλαστικοί σωλήνες έχουν μειωμένες αντοχές στο ζεστό νερό και παρουσιάζουν φαινόμενο γήρανσης.
Σωλήνες τύπου dowlex, unaveld, unatherm είναι αμφίβολο κατα πόσο είναι κατάλληλες για εγκαταστάσεις θέρμανσης και αν έτσι χαρακτηρίζονται απο εισαγωγείς είναι γιατί στις χωρες απο όπου προέρχονται ο σχεδιασμός της θέρμανσης είναι εντελώς διαφορετικός υπάρχουν χαμηλότερες θερμοκρασίες μέχρι 60οC και όχι 90-70 που έχουμε εμείς.
Όσον αφορά τους πολυστρωματικούς σωλήνες μιλάμε κατ'ουσίαν για πλαστικούς σωλήνες με την προσθήκη φύλλου αλουμινίου (ενδιάμεσα των στρωμάτων πλαστικού) το οποίο με κάποιους τρόπους κολλιέται για να γίνει σωλήνας.
Τα βασικά προβλήματα είναι η αδυναμία στις υψηλές θερμοκρασίες και οι συστολοδιαστολές των 3 διαφορετικών στρωμάτων του υλικού που σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να οδηγήσουν σε αποκολλήσεις του πλαστικού απο το αλουμίνιο.
Ένα καινούργιο υλικό είναι και το Cusmart που δεν μπορούμε να αναφερόμαστε σε αυτό σαν λάστιχο με φλούδα χαλκού όταν το πάχος του χαλκόυ σε αυτό είναι διπλάσιο από το αλουμίνιο των πολυστρωματικών σωλήνων και όταν η αντοχή του σε πίεση είναι 32 bar στους 95οC όταν οι περισσότεροι πολυστρωματικοί έχουν πίεση λειτουργίας 10 bar στους 70οC.
θα ήθελα να κλείσω κάνοντας μια μικρή αναφορά στον σωλήνα της Rehau Rautitan stabil.
Αυξάνοντας πολύ το πάχος του σωλήνα 16,2χ2,6 Φ11 εσωτερική, 20χ2,9 Φ14 εσωτερική σίγουρα αυξάνεις τις αντοχές του σωλήνα και βάζοντας και ένα εξωτερικό λεπτό στρώμα αλουμινίου εξωτερικά μάλλον για φράγμα οξυγόνου είναι δεδομένο ότι σαν πολυστρωματικός θα ξεχωρίζει απο τους υπόλοιπους.
Αλλα το ερωτημά μου είναι γιατι να δουλέψω αυτόν τον σωλήνα όταν ο μονωμένος 16,2χ2,6 έρχεται στην ίδια τιμή με τον talos ecutherm 15χ1 τον αντίστοιχο μονωμένο χαλκοσωλήνα.
Και δεν υπολογίζω κόστος εξαρτημάτων εργαλειών κ.λ.π
Ακόμα και ο απλός αν συνυπολογίσουμε την διαφορά κόστους των εξαρτημάτων σε σχέση με τα κολλητά του χαλκού θα βγει πάνω κάτω στα ίδια λεφτά.
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να υποστηρίξει ότι ο σωλήνας της Rehau είναι καλύτερος σαν σωλήνας (διάρκεια ζωής, αντοχές σε πίεση και θερμοκρασία) από τον χαλκό.
Για πιο λόγο να βάλω Rehau, πλην κολλήματος σε όνομα - γερμανική προέλευση και λοιπά.
Αναμένω με ενδιαφέρον απαντήσεις σας.

gregori
17-10-2007, 02:42:41
Γεια σου φίλε psalouf.
Σχετικά με αυτά που γράφεις θέλω να πώ πως έχω και εγώ τις ίδιες επιφυλάξεις.
Οι φανατικοί του πλαστικού θα επικαλεστούν την διάβρωση στα μεταλλικά μέρη που όπως και να το κάνουμε είναι ένας σημαντικός παράγοντας. Αν και φίλος του χαλκού δεν μπορούμε να αγνοήσουμε την αντοχή του πολυαιθηλενίου στην θέρμανση. Υπάρχουν θερμάνσεις σχεδόν 20 χρόνια τώρα με πολυαιθηλένιο πρώτης γενιάς που λειτουργούν με τα όποια προβλήματα...Λάσπη, χάσιμο του σωλήνα όταν ξεβιδωθεί ο διακόπτης,κλπ...Θεωρητικά με την εξέλιξη του πολυαιθυλενίου θα έχουν βελτιωθεί αυτά τα προβλήματα.... Εγώ εντοπίζω το μεγαλύτερο πρόβλημα την συμπεριφορά του πλαστικού σε τυχόν υπερθέρμανση του νερού. Ξανατονίζω...Βασικό προτέρημα σε μία καλοδουλεμένη εγκατάσταση θέρμανσης είναι η δυνατότητα αλλαγής του σωλήνα πολυαιθηλενίου πράγμα που στον χαλκό είναι αδύνατον και στο πολυστροματικό πολύ πιο δύσκολο. Από την άλλη... μία καλοδουλεμένη δουλειά χαλκού πιθανόν να μην αντιμετωπίσει πρόβλημα ποτέ .
Σχετικά με την σωλήνα Cusmart μου αφήνει την εντύπωση πως είναι μία καθαρά επιχειρηματική κίνηση ανταγωνισμού μετά την τρελή και συνεχιζόμενη αύξηση των τιμών του χαλκού αλλά και την στροφή της αγοράς στα πλαστικά.
Δυστυχώς εάν συνεχιστεί αυτή η άνοδο σε λίγα χρόνια δεν θα μιλάμε για εγκαταστάσεις χαλκού και αυτό με ενοχλεί.
Όσο για τα 32 bar στους 95 βαθμούς θα πω αυτό που είχα ξαναπεί
-Έτσι λένε αυτοί που τα πουλάνε. Ο χρόνος θα δείξει
Ελπίζω να μην είσαι κάποιος αντιπρόσωπος της Cusmart και στην σπάω. :)
www.udravlikos.gr

King
18-10-2007, 00:58:32
Σχετικα με τον χαλκο ο οποιος πλεον ειναι η αντιπαθεια μου τα χω πει και παραπανω..
-Πρασινιλα οταν μενει το νερο στασιμο μεσα καιρο και τις οποιες συνεπειες εχει αυτες οταν το πιεις.
-Μολυβδος στις κολησεις (PbSn) Ιδιαιτερα κλασσικο στις Stannol μαυρες
Οι οικολογικες που εχουν βγει τωρα (πρασινη) δεν μου γεμιζουν το ματι σαν κολλησεις. Η Bridgit μονο βασιζεται στο νικελιο αλλα δεν κολλανε ολοι με αυτην...
-Κολλησεις. Λιγη απροσεξια, κουκουρουκου κολληση μπορει να την κανουν την ζημια + οτι ειναι τα ευαισθητα σημεια της εγκαταστασης (τουλαχιστον στο κλασσικο). Το πρεσσαρισμα δυσκολα θα το κανεις λαθος.
-Ηλεκτρουλυση. Χαλκος παει μονο με χαλκο και τπτ αλλο.
Το πλαστικο δεν εχει προβλημα με τα σιδερα.
-Αντοχη σε παγο. Εκτεθιμενη κολληση και γινεται το κρακ.
Η πλαστικη αντεχει πολυ καλυτερα.
Χαλκο μονο σε εξωτερικα δικτυα δουλευω λογω μη υπαρξης εναλλακτικης.
Θερμανση τα πλαστικα με φραγμα ουτε μενα μου γεμιζουν το ματι ασε που θελει παπουτσακια στο δαπεδο κλπ για να κατσει.
Πολυστρωματικες δουλευονται ωραια και αν κανουν κρακ αλλαζονται με πολυ λιγες ζημιες. Ο χαλκος με τπτ.
Ο χρονος θα δειξει σιγουρα τι αξιζει το καθε υλικο οτι να λεμε εμεις και οι εταιριες βεβαια..
Και εχω δει και εγκαταστασεις χαλκου να κανουν κρακ κατω απο τα δαπεδα και οχι απο υπερθερμανση..
Περι Stabil και κοστους..
Αν συγκρινεις κλασσικες πολυστρωματικες και στην Stabil ειναι απλα η μερα με την νυχτα.. Αλλο παχος, πολυ πιο σοβαρα εξαρτηματα και χωρις O-ring και εχει αρκετα χρονια που κυκλοφορει..
Προσωπικα επενδυσα 2000Ε στα εργαλεια της διοτι το ειδα αρκετα σωστο υλικο σε σχεση με Coes κλπ..
Το κοστος ερχεται σχεδον ιδιο με το χαλκο αλλα θεωρω πιο σιγουρη την εγκατασταση με αυτη + οτι δεν εχει τα μειονεκτηματα του χαλκου..
Ο κατασκευαστης δινει αντοχη στους 90β (οχι μονιμη λειτουργεια- γιατι παιζει μονιμα στους 90β ο χαλκος για χρονια??)
Η διατομη του πλαστικου μικραινει αλλα μικραινουν και οι τριβες.
Η Φ16 χαλκου βγαζει 6000kcal σε ενα κυκλωμα και η Φ16 Rehau 5000kcal.
Δεν εχω προβλημα γι αυτη την διαφορα..
Περι Cusmart...
Απο οσους την εχουν δουλεψει μονο μπινελικια ακουω και οσοι την δοκιμασαν με πρεσσαριστα (δινει αυτη την δυνατοτητα) ειχαν προβληματα.. Σαν υλικο δεν μου γεμιζει καθολου το ματι.. Αν κανει κρακ η φλυδα χαλκου που ειναι μεσα τι γινεται? 32bar μονιμη λειτουργεια αποκλειεται εδω ο χαλκος σου λεει 15bar δοκιμη και 10bar λειτουργεια για να εισαι απολυτα καλυμενος.. Απολυτα απροβληματιστη μεχρι 12-14bar μονιμα για χρονια ειναι η πρασινη σιδεροσωληνα μονο κατα την γνωμη μου..
Πολλη φορα πηρα ομως και εγινα κουραστικος με το κατεβατο.
Καταληγω... Θερμανση&gt; Σιδεροσωληνα μαυρη βαρεως τυπου Κ στηλη και πλαστικο στα δαπεδα..
Υδρευση&gt; Πλαστικο παντου

gregori
18-10-2007, 01:11:54
Από που προμηθεύεσαι υλικά της REHAU?
www.udravlikos.gr

King
18-10-2007, 17:11:20
Ειναι ενα καταστημα πανω στην Λ Ηρακλειου στο Ν Ηρακλειο.
Αν θες στοιχεια μπορω να στα στειλω με mail εκτος αν δεν εχει προβλημα το φορουμ..
Μονο Rehau παιρνω απο εκει για οτιδηποτε αλλο εχω αλλο καταστημα που συνεργαζομαι

monachus
18-10-2007, 23:11:28

Γεια σου φίλε psalouf.
Σχετικά με αυτά που γράφεις θέλω να πώ πως έχω και εγώ τις ίδιες επιφυλάξεις.
Οι φανατικοί του πλαστικού θα επικαλεστούν την διάβρωση στα μεταλλικά μέρη που όπως και να το κάνουμε είναι ένας σημαντικός παράγοντας. Αν και φίλος του χαλκού δεν μπορούμε να αγνοήσουμε την αντοχή του πολυαιθηλενίου στην θέρμανση. Υπάρχουν θερμάνσεις σχεδόν 20 χρόνια τώρα με πολυαιθηλένιο πρώτης γενιάς που λειτουργούν με τα όποια προβλήματα...Λάσπη, χάσιμο του σωλήνα όταν ξεβιδωθεί ο διακόπτης,κλπ...Θεωρητικά με την εξέλιξη του πολυαιθυλενίου θα έχουν βελτιωθεί αυτά τα προβλήματα.... Εγώ εντοπίζω το μεγαλύτερο πρόβλημα την συμπεριφορά του πλαστικού σε τυχόν υπερθέρμανση του νερού. Ξανατονίζω...Βασικό προτέρημα σε μία καλοδουλεμένη εγκατάσταση θέρμανσης είναι η δυνατότητα αλλαγής του σωλήνα πολυαιθηλενίου πράγμα που στον χαλκό είναι αδύνατον και στο πολυστροματικό πολύ πιο δύσκολο. Από την άλλη... μία καλοδουλεμένη δουλειά χαλκού πιθανόν να μην αντιμετωπίσει πρόβλημα ποτέ .
Σχετικά με την σωλήνα Cusmart μου αφήνει την εντύπωση πως είναι μία καθαρά επιχειρηματική κίνηση ανταγωνισμού μετά την τρελή και συνεχιζόμενη αύξηση των τιμών του χαλκού αλλά και την στροφή της αγοράς στα πλαστικά.
Δυστυχώς εάν συνεχιστεί αυτή η άνοδο σε λίγα χρόνια δεν θα μιλάμε για εγκαταστάσεις χαλκού και αυτό με ενοχλεί.
Όσο για τα 32 bar στους 95 βαθμούς θα πω αυτό που είχα ξαναπεί
-Έτσι λένε αυτοί που τα πουλάνε. Ο χρόνος θα δείξει
Ελπίζω να μην είσαι κάποιος αντιπρόσωπος της Cusmart και στην σπάω. :)
www.udravlikos.gr

Αυτή η ιστορία με την υπερθέρμανση έχει αρχίσει να μου την δίνει λίγο στα νεύρα...
Δηλαδή τί ενοείς ρε gregory?
Οταν η rehau, η COES, η Aquatherm, η Geberit δίνουν ζωή 50 χρόνια για συνθήκες 80οC 10bar το υλικό δεν είναι κατάλληλο; και μάλιστα στα διαγράμματα επιτρέπονται ΣΤΙΓΜΙΑΙΕΣ υπερθερμάνσεις χωρις τα υλικα΄να πάθουν τίποτα.
Η μήπως εννοείς ότι αν η θερμοκρασία του λέβητα φτάσει τους π.χ. 150οC το υλικό δέν θα αντέξει; Φταίει τότε το υλικό;
στο κάτω κάτω αν πιάσουμε θερμοκρασίες ατμοποίησης, δέν είναι η σωλήνα που φταίει, αλλά η καφρίλα. Φρόντισε λοιπόν να μήν ανεβάσεις θερμοκρασίες ατμοποίησης αντί να κατηγορείς τα υλικά. Βάλε στο κάτω κάτω διπλά ασφαλιστικά (που κάποιοι τα θεωρούν σπαταλη χρημάτων).
Είναι σαν να μου λές ότι τα toyota δέν είναι καλά αυτοκίνητα γιατί σπάνε αν τα πετάξεις απο τον γκρεμό. Τί επιχείρημα είναι αυτό;
Προφανώς αν έχεις παρατεταμένη υπερθέρμανση θα έχεις διάφορα προβλήματα στην εγκατάσταση, και η καταστροφή των σωλήνων θα είναι το μικρότερο, και μάλλον είναι καλύτερα να ανοίξουν οι σωλήνες παρά τίποτε άλλο.
Γιατί δέν σκέφτεσαι καλύτερα πώς θα αποφύγεις την υπερθέρμανση;
Τα σημερινά πλαστικά που όπως λές είναι βελτιωμένα σε σχέση με τα παλιά που ήδη άντεξαν 20 χρόνια, γιατί δέν είναι καλά υλικά;
Και είναι όλα τα πλαστικά ίδια; Το dowlex που το βρήκες; Τί σχέση έχει με το PExA ή το PPR? Δέν μπορείς να συγκρίνεις την rehau (που είναι ο εφευρέτης του πολυαιθυλαινίου και παγκοσμίως γνωστή εταιρία για τα πλαστικά της σε όλους τους τομείς - όχι μόνο στις σωληνώσεις με τα τούρκικα τουμποράματα που ξηλώνεις σε 20 χρονια.
Και σε προκαλώ να μου βρείς 1 (μία) εγκατάσταση με rautitan που να παρουσίασε πρόβλημα στην σωλήνα. Εχω να σου αναφέρω διάφορα προβλήματα με χάλκινες σωλήνες σε επαφή με καθαριστικά, οξέα κ.λ.π.
Τα πλαστικα είναι εφεύρεση του Β παγκοσμίου πολέμου και όχι του 1980, και έχουν δοκιμαστεί για ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 40 χρόνια. (Στην αρχη βεβαίως σε βιομηχανικες κατασκευές και αργότερα στα δικά μας.
Το γεγονός ότι άργησαν να περάσουν στην οικοδομή και έφτασαν στην Ελληνική οικοδομή το 1980 δέν σημαίνει ότι εφευρέθηκαν ή δοκιμ΄΄αστηκαν το 1980!!!
Τέλος το μεγάλο πρόβλημα των πλαστικών είναι ότι ΔΕΝ αποδομούνται και έχουμε δυσκολία ανακύκλωσής τους.

monachus
18-10-2007, 23:36:53

Από που προμηθεύεσαι υλικά της REHAU?
www.udravlikos.gr

Για να το ψάχνεις μάλλον πείστηκες...
Και για να μήν παρεξηγηθώ δέν είμαι επιθετικός.
Εχω βαρεθεί την χαλκίλα και την χαλκομανία.

monachus
18-10-2007, 23:38:03
Κάποια replies σβήστηκαν γιατι ηταν εκτος θέματος.
Παρακαλώ στα posts να μένετε στο θέμα.
Οταν θελετε να αλλάξετε θεμα κάντε νέο post και όχι reply.

gregori
19-10-2007, 01:24:53
Αν το ζητούμενο είναι να συμφωνούμε όλοι εδώ μέσα δεν κατάλαβα τον λόγο ύπαρξης του ποστ.
Και για να μήν παρεξηγηθώ δέν είμαι επιθετικός.
Το ότι έκανες κάποια delete σε κάποια ποστ μου που δικαίως λες ήταν άσχετα με το θέμα αλλά ήταν απαντήσεις σε ερώτηματα φίλου με ενόχλησε.....
Θα μπορούσες να μου πεις να τα διαγράψω εγώ για να τα είχα σώσει πρώτα και να τα ποστάριζα σε ποιο κατάλληλο ποστ.
Έχω διαβάσει αρκετά ποστ που το θέμα ξεκινάει από την ανατολή φτάνει στην δύση αλλά δεν χάνουν το ενδιαφέρον τους.
Δεν κατάλαβα γιατί σουτάρισες τα δικά μου έτσι στεγνά?
Φίλε Γρηγόρη πολλά πόστ μου δουλεύω αρκετά για να τα γράψω είτε για να τα σχεδιάσω. Το κάνω με μεγάλο μεράκι και με πονάει άμα τα χάνω και ακόμα περισσότερο αν δεν θυμάμαι ποια έχασα.
Βρίσκω εντυπωσιακά καλό αυτό το υλικό που έχει δημιουργηθεί με τα χρόνια εδώ πέρα και προσπαθώ να συμβάλω και εγώ.
Τέλος...Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αναφέρεσαι σε μένα στο παραπάνω ποστ
δαιβάζοντας και ξαναδιαβάζοντας τα παραπάνω ποστ μου δεν βρήκα πουθενά να αναφέρω ότι τα προιόντα τις Rehau είναι σκάρτα.
Κάποιες επιφυλάξεις ανέφερα αλλά και προβληματισμούς μου για το τι υλικό να χρησιμοποιώ στις θερμάνσεις. Νομίζω τεκμηριώνω ξεκάθαρα τις θέσεις μου και τους προβληματισμούς μου αν διαβάσει κάποιος τις θέσεις μου προσεκτικά.

quote:στο κάτω κάτω αν πιάσουμε θερμοκρασίες ατμοποίησης, δέν είναι η σωλήνα που φταίει, αλλά η καφρίλα. Φρόντισε λοιπόν να μήν ανεβάσεις θερμοκρασίες ατμοποίησης αντί να κατηγορείς τα υλικά. Βάλε στο κάτω κάτω διπλά ασφαλιστικά (που κάποιοι τα θεωρούν σπαταλη χρημάτων).
Τελικά ποιος κατηγορεί τα υλικά εσύ ή εγώ?
Στην θέρμανση τα κριτήρια επιλογής σωλήνα που μπαίνουν για μένα είναι τα παρακάτω και με αυτή την σειρά.
1.Ποιο υλικό αντέχει σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες;
2.Ποιο υλικό αντέχει σε μεγαλύτερες πιέσεις;
3.Ποιο υλικό αντέχει ποιο πολύ στον χρόνο;
4.Ποιο υλικό επισκευάζετε ή αντικαταστατέ ανώδυνα;
5.Ποιο υλικό δεν δημιουργεί προβλήματα στην όλη εγκατάσταση;
6.Ποιο υλικό έχει καλύτερες μηχανικές αντοχές;
7.Ποιο υλικό είναι πιο ευκολοδούλευτο;
8.Τιμή υλικού;
Στα 3 πρώτα θεωρώ πως ο χαλκός υπερτερεί.
Στο νούμερο 4 υπερτερεί μακράν το πολυαιθηλένιο.....και είναι κάτι που δεν μπορώ να το αγνοήσω.
Από ότι λέει ο King και η πολυστρωματική αντικαταστήστε σχετικά εύκολα. Δεν το έχω κάνει ποτέ και έχω επιφυλάξεις αν έχεις ένα μακρύ δίκτυο κατα πόσο μπορεί να αλλάξει. Εάν ο King έχει δίκαιο τότε χωρίς επιφυλάξεις θα χρησιμοποιούσα Rehau για μονοσωλήνια.
Στο παράδειγμα με το Toyota τι να πω....
Αν είναι να πέσεις στο γκρεμό ότι μάρκα και να βάλεις θα σπάσει....
Για να σε πειράξω πάντως θα σου πω πως η πολυστοματική είναι toyota και ο χαλκός τανκς....Δεν καταλαβαίνει από γκρεμούς :)

www.udravlikos.gr

gregori
19-10-2007, 04:05:45
Είναι αργά και κάποιος με το nick twksourmn ποσταρεί μ@λ@κίες.
Ελπίζω να μην κάνει ζημιά.
www.udravlikos.gr

King
19-10-2007, 19:00:28
Η rehau δεν αντικαθισταται τελειως ανωδυνα αλλα αν εχεις ευθειες και πολυ ανοιχτες καμπες με ενα εξολκεα πλαστικης μπορης να τραβηξεις πολυ μεγαλα κομματια απο αυτην. Κοινως καποια τοπικα μερεμετια δεν τα γλυτωνεις. Ακομα και οι κλασσικες πλαστικες αν εχουν πολλες καμπες δεν τραβιουνται ευκολα. Αν εχεις κανει εσυ την εγκατασταση και πρεπει να την ξηλωσεις για καποιο λογο (μακρια απο μας) ξηλωνεται σχετικα ανωδυνα. Ο χαλκος και ενα μικρο S να εχει δεν τραβιεται με τπτ.
Βεβαια με ενδιαφερει να μπουν σωστα ωστε να μην κανουν κρακ. Γι αυτο το παρακανω λιγο με τα φιδια & Ω οπως ειδες σε αλλο topic..
Και το οτι ο χαλκος δεν κανει κρακ διαφωνω.. Εχω ξηλωσει χαλκο απο δαπεδα που ειχε κανει κρακ (δεν εχω φωτο ειναι απο αρκετα παλια) και ηταν σαν να ειχε ενα ρηγματακι ο σωληνας σε ενα σημειο (οχι κουρμπα).
Και εχω και περιπτωση γνωστου που ακομα δεν τα χουμε πειραξει που εγινε το κρακ περισυ.Φετος μαλλον θα ανοιξουμε τα δαπεδα και θα δουμε..
Η τιμη της σωληνας ειναι 2Ε/μτ. Ο χαλκος ειχε 4.7Ε/μτ πριν μια βδομαδα που ρωτησα (Vicu). Καπου στο 4ρι λογικα θα παιζει ο talos.Ιδια τιμη δεν εχει λοιπον (για καποιον που αναφερθηκε σε αυτο πριν).
Ασυμφορο εξαρτηματα ειναι τα U press που δινεις 5-7Ε για ενα ταφ.
Και τα O-rings δεν μου γεμιζουν το ματι καθολου τουλαχιστον στα ζεστα.

gregori
20-10-2007, 02:35:13
Τα τελευταία χρόνια με την εμφάνιση στην αγορά των μαλακών σωλήνων κουλούρα με θερμομόνωση τύπου
Wicu flex
http://www.kme-tube-systems.com/products/wicu-flex/pr_wi_wi-fl_index02.jpg
και Τάλος ecutherm

http://www.halcor.gr/uploads/products/Ecutherm3.jpg
έχει αντικαταστήσει σε μεγάλο βαθμό την κλασσική επενδεδυμένη σωλήνα που όλοι γνωρίζουμε σε ύδρευση αλλά και θέρμανση.
http://www.halcor.gr/uploads/products/TalosEpendymenoi.jpg
Ο μαλακός χαλκός γνωρίζουμε ότι έχει την ιδιότητα να τσαλακώνει εύκολα. Κατα την τοποθέτησή τουυ θα πρέπει να ακολουθηθούν κάποιοι κανόνες σημαντικοί.
Στη περίπτωση στρώσιμο μονοσωληνίου θα πρέπει.
1. Οι οικοδομή να είναι καθαρή
2. Όσο αυτό είναι εφικτό να έχει καθαριστεί το δάπεδο από βουναλάκια σοβάδων αλλά και εξογκώματα χαλικιών της πλάκας για να μην τραυματιστούν οι σωλήνες μας.
3.Να χρησιμοποιηθούν κατάλληλα εργαλεία για την κάμψη του σωλήνα και όχι με το χέρι.
4.Γεφύρωμα και πρεσάρισμα των δικτύων.
4.Τσιμεντάρισμα των σωλήνες για να αποφευχθεί ο τραυματισμός αυτών από τα συνεργεία.
Προσοπική άποψη είναι πως με την χρήση των θερμομονομένων σωλήνων, αν κάπου η σωλήνα είναι τραυματισμένη είτε κατα την μεταφορα(καθόλου σπάνιο) είτε κατά την τοποθέτηση της δεν θα εντοπιστεί.
Μπορεί να μας απαλλάσει από την διαδικασία τοποθέτησης σπυράλ προστασίας ή αρμαφλέξ αλλά το παραπάνω πρόβλημα το θεωρώ σημαντικό και συχνό.
www.udravlikos.gr

gregori
20-10-2007, 03:43:59
quote:Originally posted by monachus
Η μήπως εννοείς ότι αν η θερμοκρασία του λέβητα φτάσει τους π.χ. 150οC το υλικό δέν θα αντέξει; Φταίει τότε το υλικό;
στο κάτω κάτω αν πιάσουμε θερμοκρασίες ατμοποίησης, δέν είναι η σωλήνα που φταίει, αλλά η καφρίλα. Φρόντισε λοιπόν να μήν ανεβάσεις θερμοκρασίες ατμοποίησης αντί να κατηγορείς τα υλικά. Βάλε στο κάτω κάτω διπλά ασφαλιστικά (που κάποιοι τα θεωρούν σπαταλη χρημάτων).

1. Ο υδραυλικό έχει ευθύνη για την ασφαλιστική διάταξη του δικτύου νερού.
Θα δεχόμουν να μου πεις βάλε διπλές βαλβίδες ασφαλείας πιέσεως.
2. Ο υδραυλικός δεν κατασκευάζει θερμοστάτες,θερμικά αλλά ούτε τα τοποθετεί.
Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να προτείνει στον καυστηρατζή.

3.Ο υδραυλικός δεν μπορεί να γνωρίζει αν ο κάθε ιδιοκτήτης ή διαχειριστής στο μέλλον για την καλή λειτουργία αλλά και συντήρηση του καυστήρα θα προτιμάει έναν αδειούχο καλό καυστηρατζή ή μία εταιρία (που τα κάνει όλα)και προσφέρει δώρο την συντήρηση του καυστήρα.
Όποιος είναι στην πιάτσα καταλαβαίνει τι εννοώ.
Σε πολυκατοικίες που επισκέπτομαι για βλάβη αν δω πως δεν υπάρχει θερμικό ή δεύτερος θερμοστάτης ασφαλείας πάντα προτρέπω τον εκάστοτε διαχειριστή να φωνάξει τον καυστηρατζή του και να του το πεί.
Αν εσένα το θέμα της υπερθέρμανσης στην δίνει στα νεύρα boss γιατί θεωρείς ότι μπορείς να το ελέγξεις εμένα μου την δίνει ακριβός για το αντίθετο. Θεωρώ πως δεν μπορείς να το ελέγξεις. Υπάρχει διαφορά απόψεως. Η διαφορά αυτή μπορεί να πηγάζει με τα αλλιώτικα δεδομένα που ισχύουν σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.
Θα μου πεις....Τι σε νοιάζει εσένα άμα κάνει υπερθέρμανση ο λέβητας αφού εσύ έχεις κάνει σωστά την δουλειά σου....
Έλα που με νοιάζει.....
Σε περίπτωση που συμβεί το κακό θεωρείς ότι ο κάθε πονηρήδης δεν θα κατηγορήσει τον υδραυλικό....
Εγώ λέω πως θα τον κατηγορήσει....
Το στόμα των περισσοτέρων θα ξεστομίσει πως ο υδραυλικός έχει την ευθύνη με την πλαστικούρα που έβαλε για σωλήνα και άντε εσύ πες σε κάθε άσχετο για rehau και προδιαγραφές αν αυτό καλεστεί να ξηλώσει όλα τα δαπεδά του.
Θα μου πεις αυτό είναι η λογική του παραλόγου...Κ όμως σε αυτή την κοινωνία ζουμε σε αυτή καλούμαστε να βγάλουμε το μεροκάματο.
Μην κοιτάς που στην βόρεια Ελλάδα έχει καθιερωθεί το πλαστικό και είναι δεδομένο...Στη Αθήνα δεν συμβαίνει αυτό....Ακόμα και οι κατασκευαστές πληρώνουν τον χαλκό και αυτό πρέπει να σου λέει πολλά.

www.udravlikos.gr

monachus
23-10-2007, 00:32:20
grigori,
Για να μήν παρεξηγηθώ, απο την αρχή είπα ότι ΟΛΑ τα υλικά είναι σωστά, αρκεί να χρησιμοποιούνται σωστά. Καί εμείς σαν εταιρία χρησιμοποιούμε χιλιόμετρα χαλκό κ΄΄αθε χρόνο.
Γενικά πιστεύω ότι όταν καποιος χρησιμοποιεί υλικά υψηλής ποιότητας, κάνει καλή δουλειά. Τώρα οι απόψεις διιστανται (όπως κατέστη πασιφανές), χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει αναγκαστικά να συμφωνήσουμε.
Η χαλκίλα μου την δίνει όταν κατηγορούν εμάς εδώ πανω ως "πλαστικατζήδες" χωρίς επιχειρήματα και στοιχεία. Κάθε υλικό έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, αλλιώς θα είχαμε βρεί το "χάπι" για όλα τα προβλήματα και θα χρησιμοποιούσαμε όλοι το ίδιο υλικό.
Συγνώμη που έσβησα τα post. έχεις δίκιο. Την άλλη φορά θα σου ζητήσω να το κάνεις εσύ.
Δέν συμφωνώ με την λογική του τελευταίου reply. Ο θερμουδραυλικός κατα την γνώμη μου πρέπει να παραδίδει την εγκατάσταση πλήρως κατασκευασμένη με τους θερμοστάτες της, τον αυτοματισμό της, και όλες γενικά τις συνδέσεις. Τον καυστηρατζή τον χρειάζεσαι για την εκκίνηση και την ρύθμιση. Οχι για την κατασκευή.
Επίσης δέν υπάρχει περίπτωση να καλύψεις ΟΛΕΣ τις μαλ$%κίες του καυστηρατζή ή του χρήστη, αν υποθέσουμε ότι αυτός είναι άσχετος. Αν είναι, θα τιναξει τα πάντα στον αέρα, οπότε ή χαλκό βάλεις ή πλαστικό ή κεβλαρ, θα στο χαλάσει.
Πές μου αν θα αντέξει ο χαλκός σε συνθήκες όπου δέν λειτούργησε ουτε ο θερμοστάτης ασφαλείας, ούτε το ασφαλιστικό ούτε τίποτε τις πιέσεις που θα αναπτυχθούν. Γιατί π.χ. θα "κολλήσει" ο θερμοστάτης ασφαλείας και όχι το ασφαλιστικό; Η συζήτηση αυτή περί καταστροφής δέν έχει ούτε τέλος, ούτε νόημα.
Ελεγξε τον καυστηρατζή σου αν δέν κάνεις μόνος σου τον αυτοματισμό.
Αν ο ιδιοκτήτης είναι καρμίρης και δέν συντηρεί ποτέ την εγκατάσταση του δέν φταίς εσύγια τις συνέπειες, για τους ίδιους λόγους που δέν θα φταίει η ferrari αν δέν της βάλεις λάδια και νερό και την πάς με 320m/h. Θα χαλάσει δέν θα χαλάσει;
Το γεγονός ότι οι κατασκευαστές το πληρώνουν με αφήνει παγερά αδιαφορο. Ποιοί κατασκευαστές είναι αυτοί, τί γνώσεις έχουν, και με ποιό κριτήριο αποφασίζουν;
Τα παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη.

gregori
23-10-2007, 01:13:17
Γρηγόρη...Βασικά με ικανοποίησε η τοποθέτηση σου στο τελευταίο ποστ...
Η αλήθεια είναι πως δεν κάνω τους αυτοματισμούς μόνο μου και για να είμαι ειλικρινής δεν έχω και τις κατάλληλες ηλεκτρολογικές γνώσεις.

quote:Πές μου αν θα αντέξει ο χαλκός σε συνθήκες όπου δέν λειτούργησε ουτε ο θερμοστάτης ασφαλείας, ούτε το ασφαλιστικό ούτε τίποτε τις πιέσεις που θα αναπτυχθούν. Γιατί π.χ. θα "κολλήσει" ο θερμοστάτης ασφαλείας και όχι το ασφαλιστικό; Η συζήτηση αυτή περί καταστροφής δέν έχει ούτε τέλος, ούτε νόημα.
Σε αυτή την περίπτωση την έκανες...Πάντως γελάνε μαζί μου που βάζω διπλές βαλβίδες ασφαλείας...Μπορείς να το δεις στην σελίδα μου.
Σχετικά με τους κατασκευαστές αυτό που ήθελα να σου πω ήταν το πόσο δεδομένος είναι ο χαλκός στην Αθήνα και τίποτα άλλο...(Δεν το γράφω σαν επιχείρημα υπέρ του χαλκού) Ακόμα και αυτοί που συνήθως πάνε να βγάλουν από την μύγα ξίγκι πληρώνουν τον χαλκό.
www.udravlikos.gr

monachus
23-10-2007, 01:42:25

King
23-10-2007, 03:35:34
Dont worry πλεον βρηκανε και εκει πως να γλυτωσουν και πλεον εχεις χαλκο μεσα στο διαμερισμα αλλα μεχρι το κολλεκτερ παει τουμποραμα Φ18...
Και μετα απορεις γιατι μυριζει το νερο παραξενα...
Προσωπικα πιστευω οτι ο χαλκος δουλευεται πολυ και για ενα αλλο αιτιο...
Ειναι απο τα πιο ευκολα υλικα και απαιτουνται ελαχιστα εργαλεια...
Ενα φλογιστρο, κοφτης και ελατηριο για τον μαλακο χαλκο (σιγα μην παρουν και κουρμπαδορο) και ο καθε ενας περναει χαλκους... Κοστος εργαλειων 100Ε και πολλα λεω..
Ποσοι θα δωσουν 2000Ε για πρεσσες κλπ και ποσοι ξερουν να τις δουλεψουν σωστα?? Πολυ λιγοι.. Ενω με λιγη προπονηση μαθαινεις να κολλας χαλκο και εισαι ετοιμος... Ειδικα με τις κουλουρες πλεον εχει γινει γελοια η υποθεση..
Για μενα οι εποχες που υπηρχαν μαστορες πραγματικοι ηταν οταν καθσουν και εστηνες το πυροβολο για να κουρμαπρεις τις σιδεροσωληνες, οξυγονα στα λεβητοστασια κλπ.. Εκει δεν σηκωνε λαθος..
Δεν το εζησα εγω αυτο αλλα εκει φαινοταν η τεχνη..
Τωρα πας σε μαγαζι ψωνιζεις μουφες για χαλκο και βεργες σου λενε "καλα εσυ καθεσαι και κουρμπαρεις τις βεργες?"...

and
23-10-2007, 11:40:11
Προσοπική άποψη είναι πως με την χρήση των θερμομονομένων σωλήνων, αν κάπου η σωλήνα είναι τραυματισμένη είτε κατα την μεταφορα(καθόλου σπάνιο) είτε κατά την τοποθέτηση της δεν θα εντοπιστεί.
Μπορεί να μας απαλλάσει από την διαδικασία τοποθέτησης σπυράλ προστασίας ή αρμαφλέξ αλλά το παραπάνω πρόβλημα το θεωρώ σημαντικό και συχνό.
www.udravlikos.gr

Εχεις δίκιο σε αυτό gregori το έχω συναντήσει και εγώ.
Τραυματίστηκε η σωλήνα και αυτό δεν φαινόταν λόγω της θερμομόνωσης ενώ άν χτυπηθεί σωλήνα με σπιράλ αυτό φαίνεται.

mecha1
30-10-2007, 22:19:11
Καλησπέρα σε όλους,
Έχω δουλέψει με συνεργεία μου και χαλκό και RAUTITAN.
Τα εξαρτήματα στο RAUTITAN κοστίζουν και πρέπει να έχεις και την ειδική πρέσσα, έτσι χρειάζεσαι υδραυλικό που να το έχει δουλέψει το θέμα και να είναι γνώστης του υλικού, διαφορετικά υπάρχει καθυστέρηση.
Σωλήνες χαλκού και εξαρτήματα μπορείς να βρείς παντού και έτσι ο τεχνίτης βλέπει την εγκατάσταση με χαλκό πιο εύκολή από ολά.
Στο παρελθόν είχα δουλέψει με AQUATHERM το οποίο κατά την γνώμη μου είναι πολύ καλό πλαστικό και στο οποίο εφαρμόζεται η καλύτερη κόλληση απο φυσικές και μηχανικές ιδιότητες.
Το πρόβλημα στο AQUATHERM είναι στις μικρές διατομές, επειδή δεν υπάρχει πολύ υλικό υπάρχει κίνδυνος στην κόλληση.
Περιμένω τα σχόλια σας...
Ευχαριστώ
mecha

King
30-10-2007, 23:49:51
Στο κλασσικο συστημα σαφως και τιθεται θεμα κοστους εξαρτηματων αλλα σε πινακα το συνολο ειναι πιο οικονομικο απο το χαλκο αφου το μονο που θες ειναι οι τερματικες γωνιες δλδ περιπου 4Ε μαζι με το σιμπεχιλζε και 1Ε η λαμα για τον τοιχο.Συλλεκτες κλπ ειναι οι ιδιοι που χρησιμοποιουνται κ απο τον χαλκο.
Η σωληνα εχει την μιση τιμη (κ παραπανω) ανα μτ απο το χαλκο οποτε ειναι παρακατω κατα πολυ σαν συνολο.
Χρονο γλυτωνεις και απο την κοληση ακομα και απο την χρηση της λαμας για τις εποιτιχες γωνιες (ευκολο αλφαδιασμα, αποσταση, πιθανοτητα λαθους).
Σε οτι αφορα διαθεσιμοτητα υλικων (λιγα καταστηματα φερνουν), κατοχη εργαλειων και γνωση του υλικου εχεις απολυτο δικιο.
Και η κλασσικη ανυσηχια του καθε ιδιοκτητη την οποια συμμεριζομαι..
- Αν παθω μια ζημια και εσυ δεν εισαι διαθεσιμος τοτε ποιος θα μου το φτιαξει???

monachus
31-10-2007, 20:07:51
Συμφωνώ...

gregori
01-11-2007, 01:45:08
quote:Originally posted by mecha1

Καλησπέρα σε όλους,
Τα εξαρτήματα στο RAUTITAN κοστίζουν και πρέπει να έχεις και την ειδική πρέσσα, έτσι χρειάζεσαι υδραυλικό που να το έχει δουλέψει το θέμα και να είναι γνώστης του υλικού, διαφορετικά υπάρχει καθυστέρηση.

Αυτό είναι που μου την δίνει στο επάγγελμα μας.
Εχουν γίνει τα υδραυλικά παραγωγική εργασία για να αντεπεξέλθεις στον ανταγωνισμό.
www.udravlikos.gr

monachus
01-11-2007, 19:12:49
Δυστυχώς, αυτό την δίνει σε όλους τους επαγγελματίες σε όλα τα επαγγέλματα...
και συνήθως όσο πιό πολύ αγαπάς το επάγγελμά σου τόσο πιό πολύ στην δίνει...

monachus
19-11-2007, 00:15:34
Πάντως για τον χαλκό υπάρχει κι άλλος αντίλογος εδώ:
http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1622

monachus
19-11-2007, 00:22:02
quote:Originally posted by mecha1

Καλησπέρα σε όλους,
Σωλήνες χαλκού και εξαρτήματα μπορείς να βρείς παντού και έτσι ο τεχνίτης βλέπει την εγκατάσταση με χαλκό πιο εύκολή από ολά.
Στο παρελθόν είχα δουλέψει με AQUATHERM το οποίο κατά την γνώμη μου είναι πολύ καλό πλαστικό και στο οποίο εφαρμόζεται η καλύτερη κόλληση απο φυσικές και μηχανικές ιδιότητες.
Το πρόβλημα στο AQUATHERM είναι στις μικρές διατομές, επειδή δεν υπάρχει πολύ υλικό υπάρχει κίνδυνος στην κόλληση.
Περιμένω τα σχόλια σας...
Ευχαριστώ
mecha

Διαφωνώ κάθετα.
Εδώ πάνω που τα δουλεύουμε, βρίσκουμε πάντα rautitan.
Θα αγοράσεις μία πρέσσα που είναι εργαλείο.
Οι κολλήσεις της aquatherm, και όχι μονο της aquatherm, αλλά και της COES, και της WEFA, και της Banninger, και άλλων ποιοτικών υλικών, αν γίνουν σωστά και σύμφωνα με τις προδιαγραφές (ΝΑΙ, υπάρχουν προδιαγραφές!) το αποτέλεσμα είναι πρακτικά ΟΜΟΙΟΓΕΝΕΣ υλικό, πράγμα που δέν συμβαίνει στις π.χ.. μαλακιές κολλήσεις του χαλκού.
Ξαναλέω, ότι ο χαλκός είναι ένα πολύ καλό υλικό όπως και πολλά άλλα, όταν χρησιμοποιείται σωστά.

gregori
01-02-2008, 01:34:56
Και η κόντρα καλά κρατεί.....:D
Στο παρακάτω λίνκ που είναι σχετικό με τις πιστοπιοίσεις υλικών από
ΜΗΤΡΩΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ
ΥΛΙΚΩΝ ΜΕ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ
(ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΟΤ)

Παρακαλώ δώστε προσοχή στην εγγύηση του χαλκού.....:D

Εγώ πάντως αναρωτήθηκα πως Ελληνική πράγματι πολύ καλή εταιρία καταφέρνει να δίνει εγγύηση τριπλάσια από Επωνημότατες εταιρίες του εξωτερικού. Μα τόσο καλή σωλήνα παράγουν?

http://www.obye.gr/docs/mitro1_p.doc

www.udravlikos.gr

moustakias
13-02-2008, 23:43:04
Βάλτε κι εμένα στη λίστα των "χαλκομανών":D
Πάντα με κόλληση Bridgit και καλής ποιότητας εξαρτήματα.

Είμαι ελεύθερος, να κάνω ό,τι θέλουν...

peris
14-02-2008, 11:52:54
quote:Originally posted by moustakias

Βάλτε κι εμένα στη λίστα των "χαλκομανών":D

http://www.amlcft.com/blacklist.jpg
Εντάξει, έγινε.

Περικλής
Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

maria0807
14-02-2008, 16:46:20
Γεια σας, μια και μιλάτε για σωλήνώσεις να κανω μια ερωτηση σχετικη...
Σε εγκαταστάσεις ενδοδαπέδιας, τι ειναι καλύτερο να χρησιμοποιείται pex-a με φράγμα οξυγόνου ή pex-c?
Ευχαριστώ...

Maria

gregori
14-02-2008, 21:42:39
pex-c
Με φράγμα

www.udravlikos.gr

papage
21-02-2008, 22:10:38
Νομίζω ότι το PEX-a είναι το καλύτερο απο όλα (PEX-b,PEX-c) γιατί έχει τον υψηλότερο δείκτη δικτύωσης μεταξύ των ατόμων Ανθρακα και φυσικά είναι και ακριβότερη σαν μέθοδος παραγωγής PEX.

Δείτε και το http://en.wikipedia.org/wiki/PEX

papage

papage
21-02-2008, 22:19:19
Επειδή έχω δει να συζητείται το θέμα των 10 ετών εγγύησης στο σωλήνα (κυρίως των πλαστικών), να σας μεταφέρω μια πληροφορία που άκουσα απο άτομο της Rehau όταν ρωτήθηκε: "Γιατί μόνο 10 χρόνια εγγύηση?". Η απάντηση ήταν ότι υπάρχει νόμος που τους υποχρεώνει να δίνουν *μέχρι* 10 χρόνια εγγύηση και όχι παραπάνω.

Δεν ξέρω αν εννοούσε για νόμο της Ευρωπαικής Ενωσης ή της Γερμανίας και δεν ανέφερε άλλες λεπτομέρειες. Απλά σας το μεταφέρω.

Cheers,
papage

gregori
22-02-2008, 01:36:48
Στον WICU χαλκό πόσα χρόνια εγγύηση δίνουν στην Γερμανία είναι το ερώτημα?
Πάλι 10 χρόνια?

www.udravlikos.gr

King
22-02-2008, 02:07:37
25 χρονια βρηκα για την Ιρλανδια ..

http://www.kme.com/en/products_and_markets/plumbing_systems/irish_metal_industries_plain_copper_tubes_to_is_en _1057_and_plastic_coated_copper_tubes_to_en_13349_ _is_en_1057/

Το θεμα παντως με την εγγυηση απορω παντως κατα ποσο ειναι εφαρμοσιμο...
Εστω λοιπον και στα 2 χρονια εκανε κρακ μια σωληνα στο δαπεδο..
Ειτε ενα εξαρτημα. Τι θα καλυψει η εγγυηση??
Το εξαρτημα ή το τμημα του σωληνα?? Το ολο μερεμετι που θα χρειαστει για την αντικατασταση (σκαψιμο, πλακακια κλπ εργατικα δαπεδατζη..)

Και πως θα αποδειξουμε οτι οντως η σωληνα/εξαρτημα δεν εκανε κρακ απο υπαιτιοτητα δικια μας?? (πιεση, ταχυτητες νερου, οτιδηποτε αλλο..)
Εκτος αν πεσεις σε καμια τελειως ακυρη παρτιδα και εχεις 20 διαρροες σε ολη την οικοδομη..

Το μονο πιστευω που σημαινει η εγγυηση ειναι η εμπιστοσυνη που δειχνει η εταιρια στο υλικο της μεσα στο χρονο..

Ο χρονος θα δειξει την αντοχη του καθε υλικου πιστευω ιδιαιτερα με ολη την καινουργιλα που παιζει τα τελευταια χρονια...
Παντως ακομα και παλια πλαστικα με εξαρτηματα μηχανικης συσφιξης μεσα στους τοιχους παιζουν ακομα σε αρκετα σπιτια χωρις κρακ εδω και 20 χρονια... Να κανουν τσαφ οι πολυστρωματικες, pex 3ης γενιας??
Τι να πω..

miltos
04-03-2008, 11:22:33
Κάτι περίεργο είναι ότι η interplast δίνει για τον σωλήνα PEX μικρότερες αντοχές από τον PB. Τι γίνεται; Μάλον μιλάμε για μαμηλής αντοχής PE, παρά για θαυματουργό PB.

mnls
08-06-2008, 20:22:33
καλησπερα σε ολους και επιτρεψτε μου μια ερωτηση σχετικη με το θεμα.
βλεπω οτι η "διαμαχη" ειναι αναμεσα στη πλαστικη και το χαλκο.
θα ηθελα την γνωμη σας για την ανοξειδωτη καθως και για γαλβανιζε.
νομιζω τα δυο τελευταια δουλευονται πιο δυσκολα αλλα δεν εχεις να κανεις
με κολλησεις και ειναι δοκιμασμενα εδω και πολλα χρονια
ευχαριστω

gregori
09-06-2008, 23:56:00
quote:Originally posted by mnls

καλησπερα σε ολους και επιτρεψτε μου μια ερωτηση σχετικη με το θεμα.
βλεπω οτι η "διαμαχη" ειναι αναμεσα στη πλαστικη και το χαλκο.
θα ηθελα την γνωμη σας για την ανοξειδωτη καθως και για γαλβανιζε.
νομιζω τα δυο τελευταια δουλευονται πιο δυσκολα αλλα δεν εχεις να κανεις
με κολλησεις και ειναι δοκιμασμενα εδω και πολλα χρονια
ευχαριστω

Ανοξείδωτη σωλήνα για ύδρευση σπιτιού πέρα ότι είναι πολύ ακριβή, η προμήθεια υλικών είναι δύσκολή και δουλεύετε με πρεσσαριστά εξαρτήματα.
Όσο για την γαλβανιζέ σε ύδρευση κατοικιών....Game over.

www.udravlikos.gr

DDD
10-06-2008, 00:05:25

Ανοξείδωτη σωλήνα για ύδρευση σπιτιού πέρα ότι είναι πολύ ακριβή, η προμήθεια υλικών είναι δύσκολή και δουλεύετε με πρεσσαριστά εξαρτήματα.

ναι αλλά εκεί που έχει φτάσει ο χαλκός... μήπως δεν είναι και τόσο ακριβή τελικά?

mnls
10-06-2008, 17:59:18
quote:
Όσο για την γαλβανιζέ σε ύδρευση κατοικιών....Game over.

www.udravlikos.gr

οτι αφορα την ανοξειδωτη σιγουρα ειναι πιο ακριβη και οντως δεν βρισκεις
ευκολα.τουλαχιστον εγω δεν μπορεσα μεχρι στιγμης να βρω αυτο που θελω.
αν και το ψαχνω ακομα καθοσον το θελω για το δικο μου σπιτι.
ισως αν παω εξωτερικο(π.χ Βουλγαρια που ειναι και κοντα) να μπορεσω να βρω τα υλικα που θελω,και μπορει και σε καλυτερες τιμες:D
τωρα για την γαλβανιζε δεν νομιζω οτι εχει τελειωσει λογω υλικου αλλα λογω βαθμου δυσκολιας.πιστευω οτι ειναι πολυ καλη λυση αν ο μαστορας εχει μπολικο μερακι και ειναι ικανος να διαθεσει αρκετο χρονο.γιατι η αληθεια ειναι οτι και ο υδραυλικος θελει να βγαλει πολλη δουλεια και συντομα για να εχει κερδος(που χρονος για καναβι,μινιαρισμα την σωληνα κτλ:))

Nikos Mavrofidis
28-06-2008, 02:31:44
DYO AKOMH EIDH XALKINWN SWLHNWN ME ESWTERIKH PROSTASIA POY ISWS NA
ENDIAFEROYN ( GIA NERO POSIMO ):

1. Sanco ME ESWTERIKO EIDIKO ANTIDIABRWTIKO STRWMA (CuO) KAI ANTISTOIXES PIESTIKES SYNDESEIS.

2. CopaTin ESWTERIKA EPIKASSITERWMENOI ME PIESTIKES SYNDESEIS EKS OLOKLHROY KASSITERWMENES (MESA KAI EKSW).

DYSTYXWS KAI TA DYO SYSTHMATA KOSTIZOYN TA LEFTA TOYS

KALHNYXTA

NIKOS

Nikos

gregori
28-07-2008, 01:42:40
Κάτι ενδιαέρων που βρήκα σχετικά με το φραγμα οξυγόνου που πρέπει να έχουν οι πλαστικές σωλήνες στην θέρμανση....

Από τον Ιανουάριο του 2000, το πρότυπο DIN 4726 έχει τεθεί σε ισχύ ως επέκταση για τη Γερμανία προς τα ευρωπαϊκά πρότυπα με βάση CEN / ISO 10508. Ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό γνώρισμα είναι η στεγανότητα σε σχέση με το οξυγόνο. Οι απαιτήσεις της παρούσας ορίζονται ως εξής: σε 40 ° C η διαπερατότητα από το εσωτερικό των σωλήνων σε σχέση με οξυγόνο πρέπει να είναι μικρότερη ή ίση με 0,1 g / m³, εντός μιας ημέρας. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι ένα σωλήνα χωρίς φραγμό σε οξυγόνο έχει διαπερατότητα του πάνω από 2 g / m³, εντός μιας ημέρας.

www.udravlikos.gr

King
28-07-2008, 03:47:59
Ενδιαφερον αυτο το σημειο..

Σε μια προχειρη αναζητηση βρηκα συμφωνες τις Aquatherm, Coes, Rehau..
Και αναφερονται κυριως στις PEXa και τις πολυστρωματικες...
Φανταζομαι οτι ολες οι πολυστρωματικες καλυπτουν το προτυπο λογω αλουμινιου που ουσιαστικα παιζει και τον ρολο του φραγματος ενω η προσοχη πρεπει να εστιαζεται στις υπολοιπες...

-------------

Οσο αφορα τις Sanco και CopaTin ειναι απο την KME και το επιφοβο σημειο ειναι η κολληση.Οι θερμοκρασιες που απαιτουνται για την κολληση με κολλησεις χωρις μολυβδο καταστρεφουν την εσωτερικη επενδυση..
O κασσιτερος λιωνει στους 232β.
Ετσι παμε σε πρεσσαριστη ενωση μονο..
Σε μαγαζια που ρωτησα βεβαια μονο ενας το ηξερε και ανεφερε οτι μπορω να κολλησω με αλλη κολληση ομως με αμφιβολη ποιοτητα..
Παρ ολα αυτα τις δινουν για παραδοσιακη κολληση αγνωοντας οτι κανουν ζημια στην σωληνα..

gpet80
07-08-2008, 01:33:32
Για σωληνα κοκκινη με φραγμα οξυγονου περα απο REHAU ποια αλλη μαρκα ειναι εξισου αξιοπιστη και με χαρακτηριστικα αντιστοιχα της REHAU?Απο την εμπειρια σας τι εχετε να προτεινετε?Κατι nevitherm και betertherm Που λενε made in germany τις εχετε ξανακουσει?Περιμενω τις αποψεις σας..

** και κατι σημαντικο.Η γερμανικη FR#196;NKISCHE εχει τη σωληνα fftherm difustop με φραγμα οξυγονου η οποια ειναι pe-xa και αντεχει 6 bar στους 95 oC.επειδη θελω να τη δουλεψω μπορει να μου πει κανεις εντυπωσεις..περιμενω με ενδιαφερον..

gregori
04-09-2008, 02:28:41
Πάντος με τα πλαστικά σου βγαίνει και λίγο το λάδι να βγάλεις άκρη...
Και παραπάνω αναφερόμαστε ποιά μέθοδο δυκτίωσης είναι καλύτερη...
Εγώ έλεγα η c....βρήκα λοιπόν ότι και η περιβόητη RAUTITAN stabil ο εσωτερικός της σωλήνας που έρχετε σε επαφή με το νερό δεν είναι pexA αλλά PEXC ακτινοδυκτιομένη. Η RAUTITAN FLEX αλλά και η γυμνή η κόκκινη είναι Α...
Νομίζω ότι κάνει λάθος και το περιοδικό Υδραυλικός στο αφιέρωμα σχετικά με τις σωλήνες στο παρακάτω λίνκ που αναφέρει την stabil σαν PEXA
http://www.ydravlikos.gr/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=480&Itemid=69

Εκτός αν κάνει λάθος η ίδια η Rehau στο PDF για τις σωλήνες της στο παρακάτω λίνκ.

http://www.rehau.gr/files/RAUTITAN_H_GR.pdf

www.udravlikos.gr

xristos69
04-09-2008, 21:10:51
παιδια θα βαλω στο καινουριο μου σπιτι(μονοκατοικια) την σωλήνα της rehau την rautitan αλλα δεν ξερω ποιον τυπο να διαλεξω. Την stabil ή την flex?
Ποια ειναι καλυτερη? Τι διαφορά εχουν μεταξυ τους? να τις βαλω σκετες σε σπυραλ ή με μονωση?

ευχαριστω

gregori
05-09-2008, 00:43:38
Να σου πω την γνώμη μου φίλε.
Η stabil είναι το βαρή πυροβολικό της REHAU...
Όπως είπα και παραπάνω είναι PEXC + αλουμίνιο πολυστροματική.
Είναι η πιο ακριβή από όλες που διαθέτει η Rehau...
Σχετικά με το δίλημμα που θέτεις για χρήση σπυραλ ή μόνωση έχω βρεθεί και εγώ πολλές φορές.
Η μόνωση προσφέρει θερμομόνωση που όπως και να το κάνουμε είναι σημαντικό...
Παλαιότερα εμείς βάζαμε σπιράλ στο κρύο και αρμαφλέξ στο ζεστό...
Παρατηρήσαμε σε κάποιες δουλειές ότι άμα υπήρχε και ανακυκλοφορία αλλά και όταν οι σωλήνες τις ύδρευσης διασταυρωνόντουσαν σε κάποια σημεία με αυτές του καλοριφέρ παρουσιαζόταν το κρύο νερό να χλιάρενε λιγάκι....
Από τότε το έχουμε γυρίσει και βάζουμε παντού αρμαφλέξ...Εντάξει ανεβαίνει λίγο το κόστος αλλά δεν νομίζω ότι τα 50-100€ ευρώ είναι πρόβλημα.
Το σπιράλ από την άλλη έχει ένα άλλο σοβαρό πλεονέκτημα....
Σε περίπτωση διαρροής το νερό βγαίνει στα άκρα και αυτό είναι σημαντικό για τον εντοπισμό της.
Τέλος αν έφτιαχνα το δικό μου σπίτι και αποφάσιζα να βάλω πλαστική με τα σημερινά μου δεδομένα θα έβαζα stabil με αρμαφλέχ στο ζεστό και στο κρύο.
Το μέγα ερώτημα όμως είναι.....θα έβαζα πλαστική?:D:D:D
Μην ξεχνιόμαστε ε....;)

www.udravlikos.gr

xristos69
05-09-2008, 03:03:56

Να σου πω την γνώμη μου φίλε.
Η stabil είναι το βαρή πυροβολικό της REHAU...

δηλαδη αν καταλαβα καλα προτεινεις την stabil εναντι της flex ε?
Το γεγονος οτι θα εχω ενδοδαπεδια θερμανση (ηλεκτρικη) και καποιοι σωλήνες νερου θα περνανε απο το πατωμα οδηγει αυτοματα στη λύση της μονωμενης stabil για εκεινα τα σημεια ή δεν τρεχει τίποτα?
Υπόψιν οτι το θερμομπετον της ενδοδαπεδιας θα γινει σε 2 σταδια. 1ο στάδιο: 5 εκατοστα μπετον για να καλυφτουν υδραυλικα ηλεκτρικα στο πατωμα, και μετα το 2ο σταδιο που θα μπει η αντανακλαστική μόνωση και τα θερμαντικα καλωδια σε αλλα 5 εκατοστα θερμομπετον

ziko
05-09-2008, 03:27:49
Θα αναθεωρήσεις Gregori σύντομα:D

Φίλε Χρήστο έχεις κάνει κάποια σύμβαση με τη ΔΕΗ:D. Χωρίς πλάκα την κατανάλωση ρεύματος την έψαξες καθόλου?

Υποψήφιος Μηχανικός

xristos69
09-09-2008, 20:34:33
κατέληξα λοιπον στην stabil με σπυραλ.
Με τους υπόλοιπους σωλήνες της εγκατάστασης τι γίνεται?
πχ αποχέτευση? υδροροές? απο σιφώνια? άλλα εξαρτήματα που πρεπει να προσεξω? (σωλήνες θέρμανσης δεν θα έχω)
και γενικά κάποιες γενικες συμβουλές που θα μπορουσατε να μου δωσετε βαση της εμπειρίας σας?

King
09-09-2008, 21:44:44
Σωστη η επιλογη σου...
Να προσεξεις τα κλασσικα..
Σπυραλ μονο στα κρυα τα ζεστα με μονωση ενοειται.
Δεν ειναι αναγκη να παρεις προμωνομενη Stabil (πανακριβη).
Παιρνεις γυμνη σωληνα και το αρμαφλεξ ξεχωρο.
Παροχη απο μετρητη ΕΕΥ Φ25 μεχρι τον συλλεκτη.
Την παροχη και επιστροφη ηλιακου δεν την συνδεουμε πανω στον συλλεκτη στο βανακι του αλλα απο πλαγια με πεταλουδα (ελεος πια με αυτο).

Αν θες κορυφες σε αποχετευση πας σε Petzetakis Unimak (και οχι Novadur) ή Karina. Αλλιως οποιαδηποτε σωληνα που να ειναι ΕΛΟΤ 686Β.
Υπαρχει και τοπικ με υλικα αποχετευσεων ριξε μια ματια και εκει..

gregori
10-09-2008, 02:29:40
quote:Αν θες κορυφες σε αποχετευση πας σε Petzetakis Unimak (και οχι Novadur) ή Karina. Αλλιως οποιαδηποτε σωληνα που να ειναι ΕΛΟΤ 686Β.

Συμφωνώ απόλυτα με τον King αλλά φίλε Χρήστο αν θέλεις να το συνεχίσεις το θέμα με τις αποχετεύσεις κάπου έχουμε ένα τόπικ σχετικά με αποχετεύσεις ρώτα εκεί.

www.udravlikos.gr

xristos69
10-09-2008, 02:56:05
quote:Originally posted by King

Το συγκεκριμένο ζήτημα το συζήτησα με τον μηχανικο και μου πρότεινε να προτιμήσω το σπυραλ και στα ζεστα με τη λογική οτι καλύτερα να κρυώνει λιγο πιο γρηγορα το ζεστο νερο και να τρεχει λιγο κρυο μεχρι να ξαναρθει το ζεστο, παρα να χασω το πλεονεκτημα του ευκολου εντοπισμου τυχον διαροής που μου δινει το σπυραλ.
Ποια η αποψη σας?

gregori
10-09-2008, 03:12:27
Αν το κολλεκτέρ είναι μέσα στο μπάνιο μικρό το κακό....
Αλλά οι παροχές ζεστού και ανακυκλοφορίας αν υπάρχει από κουτί σε κουτί και όροφο σε όροφο δεν το συζητάμε θέλουν αρμαφλέξ.

www.udravlikos.gr

xristos69
10-09-2008, 09:42:32

Αν το κολλεκτέρ είναι μέσα στο μπάνιο μικρό το κακό....

www.udravlikos.gr

Sorry αν ειμαι κουραστικος, αλλα τι ειναι το κολλεκτερ? Μουσικός ειμαι! :D

nyannaco
10-09-2008, 10:03:57
quote:Originally posted by xristos69
Sorry αν ειμαι κουραστικος, αλλα τι ειναι το κολλεκτερ? Μουσικός ειμαι! :D

Είναι ένα εξάρτημα στο οποίο "μοιράζει" παροχές. Ερχεται π.χ. η κεντρική παροχή του ζεστού νερού χρήσης από το μπόιλερ σε ένα κολλεκτέρ, και του κρύου από το δίκτυο πόλης σε ένα άλλο, και από εκεί ξεκινούν σωλήνες για το μοίρασμά του στις καταναλώσεις (νιπτήρας, μπανέρα, νεροχύτης κλπ.).
Στη θέρμανση αντίστοιχα, ένα για το ζεστό νερό από το λέβητα, ένα για την επιστροφή του κρύου προς το λέβητα, συνδεδεμένα πάνω στην κεντική στήλη από το λεβητοστάσιο, που μοιράζουν το ζεστό προς τα σώματα και συγκεντρώνουν τις επιστροφές για να τις στείλουν πίσω στο λέβητα.

Χαρακτηριστική φωτογραφία κολλεκτέρ θέρμανσης:
http://www.michanikos.gr/files/img_4829_s_508.jpg

Αν ρίξεις μια ματιά στο site του Γρηγόρη (www.udravlikos.gr) θα δεις περισσότερες φωτογραφίες κολλεκτέρ, και θα δεις και πώς είναι η μερακλίδικη κατασκευή, σε σχέση με την παραπάνω τυπική.

Νίκος

and
10-09-2008, 14:20:41

Σωστη η επιλογη σου...
Να προσεξεις τα κλασσικα..
Δεν ειναι αναγκη να παρεις προμωνομενη Stabil (πανακριβη).
Παιρνεις γυμνη σωληνα και το αρμαφλεξ ξεχωρο.
Παροχη απο μετρητη ΕΕΥ Φ25 μεχρι τον συλλεκτη.
Την παροχη και επιστροφη ηλιακου δεν την συνδεουμε πανω στον συλλεκτη στο βανακι του αλλα απο πλαγια με πεταλουδα (ελεος πια με αυτο).

Αν θες κορυφες σε αποχετευση πας σε Petzetakis Unimak (και οχι Novadur) ή Karina. Αλλιως οποιαδηποτε σωληνα που να ειναι ΕΛΟΤ 686Β.

Προσοχή όμως η unimak μπαίνει μόνο όταν είναι καλυμμένη και όχι εκτεθιμένη στον ήλιο. Η unimak δεν αντέχει την ηλιακή ακτινοβολία πράγμα στο οποίο είναι ανθεκτική η novadur.

King
10-09-2008, 20:58:44
And που αναφερει κατι τετοιο??? Μονο οι PP και HDPE δεν κανει να βρισκονται στον ηλιο...
Οποιαδηποτε PVC ειναι μια χαρα στον ηλιο...

pateras
18-09-2008, 22:18:22

And που αναφερει κατι τετοιο??? Μονο οι PP και HDPE δεν κανει να βρισκονται στον ηλιο...
Οποιαδηποτε PVC ειναι μια χαρα στον ηλιο...

Ακριβως μια χαρα δεν θα το ελεγα(μιλαμε παντα για τα γκρι PVC)...
Εντελως εκτεθιμενη στον ηλιο και σε σχετικα μεγαλες θερμοκρασιες(&gt;30 πχ)το υλικο ψιλοκαιγεται... Δεν καταστρεφεται, αλλα το χρωμα του σκουρενει.
Εχω δει οριζοντιες στηλες, που αναμεσα στα στηριγματα, δημιουργουν ακομη και κοιλιες...

Και μιας και μιλαμε για σωληνωσεις, ποια η γνωμη σας για την ComoPex, της Interplast?
Η εταιρια, δινει σχετικα καλη εγγυηση, και πιστοποιησεις...

gregori
19-09-2008, 00:35:31
Γειά σου φίλε Πατέρα

Σχετικά με το γκρί PVC νομίζω ότι σπάνια το βλέπεις πλέων...
Σχετικά την interplast νομίζω ότι είναι μία χαρά σωλήνα...
Για την εγγύηση σαν να μας τα παραλένε...
Για να ισχύει η εγγύηση θα πρέπει να κάνεις ότι λένε τα ψιλά γράμματα...
Τα κάνει κανείς άραγε ή για αυτό βλέπεις τα 30αρια να πέφτουν έτσι άνετα στα διαφημιστικά........?

www.udravlikos.gr

pateras
20-09-2008, 01:18:46
Χμμμ, ειμαι απο περιφερεια...
Εδω το μεριδιο αγωρας γκρι-λευκο pvc ειναι, 85%-15%...
Δεν ξερω γιατι, ενω στο εμποριο υπαρχουν κανονικα και οι 2,
η πλειοψηφια των υδραυλικων δουλευει γκρι (και εγω μαζι)...

Οσο για την Interplast, την δουλευω εδω και 3-4 xronia, χωρις να εχω κανενα παραπονο, ουτε και βλαβη(και αυτη δουλευετε στο full εδω).
Εχω στρωσει χιλιομετρα απο δαυτη,ομως πριν λιγο καιρο, ανοιγοντας μια κουλυρα στην οικοδομη, χαλαστικα, βλεποντας πως η μια ακρη ηταν 18*2,5 και η αλλη 18*2....

gregori
20-09-2008, 01:24:45
quote:Exw strwsei xiliometra apo dayth, omws prin ligo kairo, anoigontas mia kouloura sthn oikodomh, xalastika ligo, vlepontas pws h mia akrh ths koulouras htan 18*2,5 kai h allh 18*2...

Αυτό είναι από τα άγραφα....[B)]
Πάρτους και κράξτους

www.udravlikos.gr

King
20-09-2008, 18:14:27
Οταν λεμε γκρι Pvc ενοουμε μαλλον την κλασσικη σωληνιτσα 6ατμ ελαφρου τυπου σωστα???

Διοτι υπαρχουν και γκρι ΕΛΟΤ 686Β που ειναι μια χαρα σωληνες σχεδον εφαμιλλες της Unimak. π.χ. η Unidriv της ΔριβαΠλαστ.
Το χρωμα δεν καθοριζει και την ποιοτητα παντα..
Και η Unimak, Karina Unikar Lock δεν ειναι λευκες αλλα ειναι κορυφη..
Η Novadur ειναι μια σωληνα που πιστοποιηθηκε μονη της και το μονο καλο ειναι το χρωμα.. Σαν ποιοτητα ειναι απο τις χειροτερες..

Οσο αφορα τις εκτεθιμενες στον ηλιο καμια δεν την γλυτωνει.. Εκτος αν παιξεις με διαστολικα ή εξαρτηματα με λαστιχο που αρπαζουν τις ΣΔ.
Το PP και HDPE ειναι ακαταλληλο για ηλιο..

Οσο αφορα το τουμποραμα μεταβλητης διατομης οντως κραξτους...
Και ποτε θαμενες ενωσεις τουμποραματος στον τοιχο ή στα φρεατια της ΕΕΥ.. Εχω βαρεθει να επισκευαζω καινουργιες παροχες που τρεχουν..

spy
23-10-2008, 11:07:58
Καλημέρα σε όλους. Έχει κανείς εμπειρία ή γνώμη για την Pexfit Fosta της Viega?

Who is General Failure and what the hell is doing reading my disk?

King
23-10-2008, 13:50:40
Αντιστοιχη με τις κλασσικες λευκες πολυστρωματικες που εχουν κατακλυσει την αγορα... Σιγουρα καλυτερη απο κατι κινεζοαγνωστες που εχουν ξεφυτρωσει και εφαμιλλη με Coes, Valsir κλπ...
Φυσικα παντα με πρεσσαριστα εξαρτηματα οταν ειναι εντος τοιχου και οχι μηχανικης συσφιξης...

ΔΙΟΡΘΩΣΗ...

Τωρα παρατηρησα οτι εχει δικια της πατεντα πρεσσαρισματος..
Θυμιζει λιγο rehau και ειναι ανευ O-rings απ οτι ειδα..
Θα ψαξω λιγο τα specs των εξαρτηματων λοιπον..

spy
23-10-2008, 14:07:47

Η κλασσικη μου ανυσηχια ειναι οτι τα εξαρτηματα των πολυστρωματικων U press στηριζουν την στεγανοτητα σε 2 λαστιχακια...[/br]

Στο site της viega δεν βρήκα λεπτομέρειες για την σύσφιξη, αλλά ο υδραυλικός ισχυρίζεται ότι δεν υπάρχουν o-rings με την κλασική έννοια αλλά δουλεύει σαν o-ring το ίδιο το πλαστικό του σωλήνα, μετά από φρεζάρισμα - αφαίρεση του αλουμινίου. Δεν ξέρω αν η όλη ιστορία δουλεύει γι' αυτό και με βλέπεις προβληματισμένο.

+ οτι δεν εχουν επιτοιχες γωνιες σε κοινως το σοβατισμα τους στον τοιχο για να μην κουνανε μετα πρεπει να ειναι αψογο καθοτι το εξαρτημα και πρεσσαρισμενο περιστρεφεται αν θες..[/br]

http://www.viega.com/servlet/PB/show/1003477/Prospekt_Pexfit_Fost_INT.pdf εδώ, (σελ. 5) φαίνεται να έχει γωνίες και λάμες στερέωσης, δεν ξέρω αν αυτό εννοείς. Όπως και να 'χει θα το ψάξω. Thanks για την άμεση απάντηση, γιατί πρέπει να αποφασίσω σχετικά γρήγορα...

spy
24-10-2008, 11:06:10
Πήγα χθες και την είδα από κοντά. Είναι όντως χωρίς o-rings η σύνδεση μέχρι και gia 25άρα σωλήνα. Από εκεί και πάνω χρησιμοποιούν o-rings... Μου φάνηκε πιο μικρή η επιφάνεια της σωλήνας που μπαίνει μέσα στο πρεσαριστό σε σχέση με της Rehau.

olympicsun
22-11-2008, 16:20:32

Μου έχει τύχη στον Χολαργό το 1998 σε πολυκατοικία του 82 που δεν έκοψε ο θερμοστάτης και μπουμπούνισε το σύμπαν βάση της μαρτυρίας των ενοίκων να αντικαταστήσω όλες τις ηλεκτροβάνες όλα τα λάστιχα στα ρακοράκια των κολλεκτέρ που ήταν λιωμένα. Η στήλη που ήταν σιδερένια αλλά και ο χαλκός στα μονοσωλήνια έμειναν άθικτα.
Άν ήταν πλαστικά για πόσες χιλιάδες ΕΥΡΩ ζημιά θα μιλούσαμε?
http://forum.monachos.gr/images/imported/2007/09/1.jpg
Ακούμε και άλλες απόψεις.
www.udravlikos.gr

Ασφαλιστικές διατάξεις δεν υπήρχαν? Μήπως υπήρχαν και ήταν υποδιαστασιολογημενες η χειρίστης ποιότητας η μηπως όλη εγκατάσταση ήταν ασυντήρητη???? Γιατι αραγε η λεξη ‘’συντηρηση ‘’ εχει εξαφανιστει από το ελληνικο λεξιλογιο και ισχυει μονό για τις αυτοκινιτοβιομηχανιες???

olympicsun
22-11-2008, 16:21:48
sorry μπηκαν κατα λαθος και οι φωτογραφιες

King
29-03-2009, 00:48:33
===ΜΙΝΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΘΕΡΜΟΚΟΛΛΗΤΙΚΗΣ ΣΩΛΗΝΑΣ===

Την προηγουμενη εβδομαδα μια και παρουσιαστηκαν κατι εξωτερικες γραμμες και καθως δεν ηθελα χαλκο προμηθευτηκα εξοπλισμο και θερμοκολλητικη σωληνα και θα παραθεσω τα σχολια μου με την πρωτη επαφη με το υλικο..

Η κασετικα με το εργαλειο κομπλε..

http://briefcases.pathfinder.gr/download/610302

-Η σωληνα ειναι η γνωστη πρασινη και ξεκιναει απο Φ20 και ανεβαινει..

-Η αντιστοιχια της Φ20 ειναι με Φ16 χαλκο και καπου αναμεσα σε Φ16-Φ18 σε πολυστρωματικες...

-Κυκλοφορει σε βεργες των 4μτ, δεν κουρμπαρεται σε πληρη γωνια και καθε αλλαγη διευθυνσης γινεται με εξαρτημα..
-Εχει και επιτοιχα εξαρτηματα, στηριγματα κλπ...

-Δουλευεται σχετικα ευκολα και θελει προσοχη με το εργαλειο γιατι ολο το τριγωνικο μερος μπροστα ειναι στους 260β..
-Το εξαρτημα κολλαει μια φορα κοινως προσοχη στα λαθη αφου λαθος=κοβουμε σωληνα και παλι απ την αρχη.

Ενα κολλημενο εξαρτημα ειναι ετσι..

http://briefcases.pathfinder.gr/download/610301

Και ενα τμημα δουλειας...

http://briefcases.pathfinder.gr/download/610303

Προστοπαρων εχω τα εξης σχολια...

Πλεονεκτηματα

-Δεν εχει τα μειονεκτηματα του χαλκου (ηλεκτρολυση, γανα κλπ)
-Δουλευεται λιγο πριο γρηγορα απ τον χαλκο σε εξωτερικα τμηματα ή κλασσικο
-Πολυ φθηνα υλικα
-Επιτοιχα εξαρτηματα και στηριγματα (θετικο σε γυψοσανιδες κλπ)

Μειονεκτηματα

-Διαστολες συστολες σε μεγαλες ευθειες σε περιπτωση ζεστων νερων (χρειαζεται S απαραιτητα)
-Δυσκολια διορθωσης λαθων
-Δυσευρετα εξατηματα, σωληνα (αντιστοιχως με την rehau κλπ)

Αυτα προστοπαρων... Κατι κρασια περιμενουν..

CONSTANTINOS
29-03-2009, 01:23:48
Στην κόλληση παράγονται αναθυμιάσεις;

Κώστας.

Βασίλης ζ
29-03-2009, 21:24:21
Πολύ ωραία η συζήτηση αλλά από ότι κατάλαβα κανένας μας δεν θέλει να αλλάξει την γκαρνταρόμπα του. Δηλαδή όπως δεν αλλάζει ο άνθρωπος ομάδα δεν αλλάζει τρόπο και υλικά. Εδώ στο Βορρά (Ξάνθη) χρησιμοποιούμε για την ύδρευση πολυπροπυλένιο και μόνο. Στα δεκαπέντε χρόνια που το δουλεύω δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα ακόμα και μετά από υπερθέρμανση στο θερμοσίφωνα. Εγώ προσωπικά δουλεύω μόνο προϊόντα Interplast (αυτά που έχει)και είμαι σίγουρος. Ο Aqua-plus είναι αξιόπιστος σωλήνας και το κυριότερο Ελληνικός. Εδώ θα ήθελα να πω πως καλό να βάζει ο καθένας όποιο υλικό θεωρεί αυτός αξιόπιστο αλλά να προτιμάμε πρώτα τα Ελληνικά τα οποία θεωρώ πιο καλά από τα εισαγόμενα.
Έχω επεσκέφθη δύο φορές το εργοστάσιο της Interplast και διαπίστωσα ότι εκεί η άνθρωποί κάνουν πολύ καλή δουλειά και με τα πλέον σύγχρονα μηχανήματα

http://www.imageshack.gr/files/1zlqhcljdbvheoyc216j_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=1zlqhcljdbvheoyc216j.jpg)http://www.imageshack.gr/files/jnvy92gxhwc757vv5pt4_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=jnvy92gxhwc757vv5pt4.jpg)

&lt;&lt; Μόνο δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, και για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος &gt;&gt;
Άλμπερτ Αϊνστάιν (1879 - 1955).

King
29-03-2009, 21:45:15
Κωνσταντινε μια μυρωδια υπαρχει αλλα τπτ το φοβερο.. Ντουμανι ποτε..

Δεν ξερω αλλα κοληση εντος δαπεδου δεν εμπιστευομαι σε κανενα υλικο..
Σε εντοιχοισμενη σωληνα αν εβαζα θερμοκολητικη ολη θα την ειχα μεσα στο αρμαφλεξ για να περπαταει.. Η ιντερπλαστ λεει οτι υπαρχει και σε κουλουρα Φ20-Φ25 οποτε ΑΝ τυχει και μου ζητησουν στην Αθηνα (?!) θα δοκιμασω αυτο...

Ο συλλεκτης του Βασιλη στην φωτο για την μπαταρια της μπανιερας ειναι ωραια κατασταση... Ετοιμη αποσταση και αλφαδια..

dimis
31-03-2009, 01:06:14
quote:Originally posted by Βασίλης ζ

Πολύ ωραία η συζήτηση αλλά από ότι κατάλαβα κανένας μας δεν θέλει να αλλάξει την γκαρνταρόμπα του. Δηλαδή όπως δεν αλλάζει ο άνθρωπος ομάδα δεν αλλάζει τρόπο και υλικά. Εδώ στο Βορρά (Ξάνθη) χρησιμοποιούμε για την ύδρευση πολυπροπυλένιο και μόνο. Στα δεκαπέντε χρόνια που το δουλεύω δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα ακόμα και μετά από υπερθέρμανση στο θερμοσίφωνα. Εγώ προσωπικά δουλεύω μόνο προϊόντα Interplast (αυτά που έχει)και είμαι σίγουρος. Ο Aqua-plus είναι αξιόπιστος σωλήνας και το κυριότερο Ελληνικός. Εδώ θα ήθελα να πω πως καλό να βάζει ο καθένας όποιο υλικό θεωρεί αυτός αξιόπιστο αλλά να προτιμάμε πρώτα τα Ελληνικά τα οποία θεωρώ πιο καλά από τα εισαγόμενα.
Έχω επεσκέφθη δύο φορές το εργοστάσιο της Interplast και διαπίστωσα ότι εκεί η άνθρωποί κάνουν πολύ καλή δουλειά και με τα πλέον σύγχρονα μηχανήματα

http://forum.monachos.gr/ (http://www.imageshack.gr/view.php?file=1zlqhcljdbvheoyc216j.jpg)http://forum.monachos.gr/ (http://www.imageshack.gr/view.php?file=jnvy92gxhwc757vv5pt4.jpg)

&lt;&lt; Μόνο δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, και για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος &gt;&gt;

Καλό είναι φίλε για την ύδρευση αλλά μια και είσαι από την Ξάνθη θα σου έλεγα γιόκ για την θέρμανση :)
Τώρα εδώ στην δεύτερη φωτό βλ΄πεω τριπλές σωλήνες. δεν είναι του παρόντος αλλά τι ακριβώς είναι?

Τεχνολογία και ποίηση. (http://levitostasia.net)

King
31-03-2009, 02:55:27
Αφιερωμενο στους λατρες του χαλκου.. :D
Πριν μια εβδομαδα πηρε μπρος..

http://briefcases.pathfinder.gr/download/610346

gregori
31-03-2009, 02:58:36
Ουστ ρε:D:D:D
Αντε πάρε μια φωτογραφική καλή να βλέπουμε καθαρά τις φωτογραφίες σου

http://udravlikos.gr

stelios lampadakis
20-05-2009, 17:03:41

Δεν ξερω αλλα κοληση εντος δαπεδου δεν εμπιστευομαι σε κανενα υλικο..

Το PPR σημαίνει Poly Propylene Random. Το Random χαρακτηρίζει την τυχαία και ακαθόριστη μορφή των ανθρακικών αλυσίδων μέσα στο υλικό. Θερμαίνοντάς το απλά "διεγείρεις" τις ανθρακικές αλυσίδες που κρυόνοντας είναι "ομογενοποιημένες" και εξακολουθούν να κρατούν (όπως είναι φυσικό) την τυχαία κατανομή τους. Για τούτο το λόγο αυτή η μέθοδος "συγκόλλησης" ονομάζεται αυτογενής και επί της ουσίας δεν είναι συγκόλληση. Απ' τη στιγμή που θα ολοκληρωθεί το υλικό αποκτά ξανά τα αρχικά του χαρακτηριστικά και ιδιότητες. Θάψτε την ελεύθερα (αφού πρεσάρετε)

<center>Όποιος ψάχνει βρίσκει, πολλές φορές όμως βρίσκεις χωρίς να ψάχνεις. Γκαστόνε</center>

stelios lampadakis
20-05-2009, 17:13:41
Συμπληρωματικά οι εταιρείες κατευθύνονται σε κατασκευή σωληνώσεων με PPR-CT που στην ουσία δίνει μεγαλύτερη συνοχή στο υλικό και μικραίνει το πάχος της σωλήνας. Μία μεγάλη εταιρεία (δεν είναι γερμανική) βγάζει πολυεπίπεδο με τρία στρώματα PPR/PPRCT/PPR ενώ οι γερμανικές εταιρείες προσανατολίζονται σε λύσεις PPRCT/PPF/PPRCT.
Το PPF (θα έχετε ακούσει τη σωλήνα σαν Faser) έχει Fiberglass και διορθώνει πολύ το συντελεστη γραμμικής διαστολής. Ωστόσο ΙΣΩΣ να υπάρχει θεματάκι με το DWGW και την ποσιμότητα (ίσως να εισχωρήσουν ίνες υάλου στο δίκτυο κατά ην κοπή της σωλήνας).
Οι λύσεις τύπου Stabi αποδείχτηκαν αναποτελεσματικές καθώς απαιτούσα ξύσιμο πριν τη συγκόλληση και στις μεγάλες διατομές ήταν δύσχρηστες.

<center>Όποιος ψάχνει βρίσκει, πολλές φορές όμως βρίσκεις χωρίς να ψάχνεις. Γκαστόνε</center>

monachus
21-05-2009, 23:27:55
Ολες οι παραλλαγές της PPR πάντως έχουν νόημα ΜΟΝΟ στην θέρμανση / κλιματισμο όπου υπάρχει θερμική καταπόνηση και συστολοδιαστολές.

Για ύδρευση το απλό PPR (μακρυά απο τον ήλιο) είναι πρακτικά αθάνατο.

stelios lampadakis
22-05-2009, 00:50:34
Συμφωνώ αλλά από τη στιγμή που το μόνο μειονέκτημα του πολυπροπυλενίου σε σχέση με τις μεταλλικές σωλήνες (πλέον του κινδύνου πολυμερισμού από το ήλιο) είναι ο σχετικά μεγάλος βαθμός διαστολής νομίζω πως είναι χρήσιμο να δούμε πως μπορούμε να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα.
Προσωπικά το συνιστώ ανεπιφύλακτα στις μεγάλες διατομές (πάνω από Φ75). Για τις μικρότερες μου αρέσουν πιο πολύ οι πολυστρωματικές.

(Έχω μία ένσταση για το σιμπελχίντε).

stelios lampadakis
22-05-2009, 01:14:00
Και επειδή ειπώθηκε:

α΄ Η Βιοχάλκο είναι όντως πολύ καλή εταιρεία μάλιστα παράγει χαλκό για τα στοιχεία από τις μεγαλύτερες εταιρείες κλιματισμού στον κόσμο.

β' Τύπος δικτίωσης και τι να επιλέξω ρώτησε κάποιος. Σαφώς η δικτίωση με σιλάνια προσφέρει μεγαλύτερο βαθμό δικτύωσης όμως η δικτύωση με ακτινοβολία παρουσιάζει μεγαλύτερη ή μαλλον καλύτερη θερμική μνήμη.

Για ενδοδαπέδια προτιμώ PEx -Al-PEx .
Αυτό που δεν έχω καταλήξει έχω ακούσει αλήθεια διάφορες απόψεις και ρωτώ να μου πει όποιος ξέρει παρακαλώ, ποια είναι η καλύτερη μέθοδος παραγωγής πολυστρωματικής με overlapping ή κόλληση;
Ευχαριστώ γιατί ξέρω πως θα μου απαντήσετε.

King
22-05-2009, 01:38:28
Monachus και στο ΖΝΧ ομως εχουμε παρομοιες καταπονησεις με την θερμανση..

Επισης οι κολησεις που αναφερω παραπανω εχουν και ενα αλλο μειονεκτημα..
Ανεβαινει ο χρονος εργασιας αρκετα και ενας μικρος παραγοντας ρισκου (εισοδος σκονης, τρανταγμα κατα την ψυξη της σωληνας κλπ) που μπορει να μην φανει με το πρεσσαρισμα..

Γι αυτο δεν βρισκω νοημα στο PPR σε εντιχοισμενα τμηματα καθοτι πιο πολυ μπελας ειναι..

Στελιο τι ενσταση εχεις για το σιμπεχιλζε??

stelios lampadakis
22-05-2009, 01:45:13
Φίλε King
έχοντας χρησιμοποιήσει πολλά χιλιόμετρα PPR σε έργα μου ποτέ δεν τέθηκε θέμα αστοχίας από σκόνη ή τράνταγμα.

Το εξάρτημα σιμπελχίζε θέλει δίκή του πρέσσα. Προς Θεού ο σύνδεσμος είναι 99,9% αξιόπιστος όμως προτιμώ σύστημα που μπορεί να πάρει εξάρτημα κάθε μάρκας. Ας πούμε πρέσσα Rems με πάτημα U που την βρίσκεις παντού.
Θεωρώ πως να σε αναγκάζει η Rehau να αγοράζεις πρέσα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο με δικό της εξάρτημα είναι εκβιαστικό.

King
22-05-2009, 02:00:01
Κι ομως υπαρχουν και αλλες σωληνες που δεν περπατανε πολυ ομως που χρησιμοποιουν δακτυλιους.. Και η Viega νομιζω βγαζει μια..

Και στις λευκες πολυστρωματικες πλεον δεν ειναι μονο U εξαρτηματα...
Ενδεικτικα απο τον καταλογο της Rothenberger..
Μ, SV, R..
Εχουν διαφορα ειδη και διαφορετικες δαγκανες.. Απλα εχει επικρατισει το U πως οπως εχω πει παραπανω ομως δεν συμπαθω λογω o-ring.
Πλεονεκτημα με πρεσσα που χτυπαει U κλπ ειναι οτι πρεσσαρεις και χαλκο.

Το "προβλημα" με την Rehau ειναι οτι σκαλωνει ο κοσμος να πληρωσει τοσο ακριβο "πλαστικο"...

Το οποιο ειναι ενα μεγαλο πλεονεκτημα του PPR κιολας...

Μια απορια... Εστω κατακορυφη στηλη σε κλαδο δισωληνιου 1''.
Σαπισε και κανουμε μερεμετι. Θα εμπιστευοσουν PPR ανευ διαστολικων??

gregori
22-05-2009, 02:09:17
Αν και χαλκόβιος να σας πω ότι τις 2 τελευταίες οικοδομές τις έκανα με πολυστρωματική rehau στην ύδρευση.
Μου την έσπασε και μένα Στέλιο το κόστος της αγοράς της πρέσσας όπως και η δυσκολία αγοράς υλικών αλλά εντυπωσιάστηκα με την αντοχή της σωλήνας...έφυγε ο βραχνάς να μην σου τσαλακώσει η σωλήνα στο άνοιγμα... Ακόμα έμεινα ικανοποιημένος απο την ταχύτητα εργασίας αλλά και τις συνδέσεις ...Πρέσαρα στα 12 βαρ όλα τα δίκτυα δεν μου έκανε κιχ κανένα πρέπει να το ομολογήσω.

stelios lampadakis
22-05-2009, 02:21:17
Φίλε Γρηγόρη έχω δει λεβητοστάσιό σου και μου αρέσει. Μου αρέσει που είσαι και κολλημένος με την καθαριότητα γιατί είμαι και εγώ. Πάντως το ίδιο γρήγορες είναι και άλλες πολυστρωματικές.
Φίλε King γενικά η ανομοιογένεια είναι πρόβλημα. Δε θα έλεγα ελαφρά τη καρδία ναι βάλε ορείχαλκο στο σίδηρο. Αλλά έχεις προσπαθήσει να ανοίξεις πάσο σε σωλήνα 25ετίας; Τι θεωρείς πιο ασφαλές;

Μεγάλη σημασία παίζει η φορά του νερού σε αυτές τις περιπτώσεις.
Πάντως μάλλον θα έβαζα χωρίς διηλεκτρικό σύνδεσμο, θα προτιμούσα αρσενικό μαστο στο PPR με εσωτερική επένδυση PPR (υπάρχει).

gregori
22-05-2009, 02:31:34
Φίλε Στελιο πάχος pex πές μου στις άλλες μάρκες....Για αυτό θα μου πεις είναι και πολύ ακριβή....και δεν θα έχεις και άδικο...κοντεύουν να περάσουν τον χαλκό.

stelios lampadakis
22-05-2009, 02:41:00
Εϊναι καλή σωλήνα εγώ συχνά τη χρησιμοποιώ σε ενδοδαπέδιες (προτιμώ PEx-Al-PEx), αλλά ποιο ουσιαστικό όφελος σου δίνει όταν μια ανταγωνιστική της δίνει διάγραμμα κόπωσης που ξεπερνά τα μπετά του σπιτιού με 35% καλύτερη τιμή;

King
24-05-2009, 05:15:23
Στελιο η σιδεροσωληνα ειναι το βιτσιο μου :D

Εχω ανοιξει και σε 40ετων αλλα παντα φροντιζω να βρω μη σαπιο κομματι..
Σε μισοσαπιο και κιτρινη σωληνα απλα παιζεις με την τυχη..

Στηλες παντα με σιδεροσωληνα μερεμετιζω..
Η ερωτηση μου πιο πολυ ειναι για το αν θα αντεχε συστολοδιαστολη..

Σιγουρα ο μπρουτζος δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα και οι βανες μπρουτζινες ειναι... Ειναι σχετικα αμελητεα η ηλεκτρολυση που προκαλει.
Η χαλκοσωληνα κανει την ζημια παντα.

stelios lampadakis
24-05-2009, 05:47:34
Τον ορείχαλκο τον αναφέρω King γιατί είναι το μόνο μεταλλικό μέρος που έχει η σωλήνα PPR, και ο μόνος ενδιασμός.
Όσο για τις συστολοδιαστολές αν βάλεις σωλήνα τεχνολογίας Faser δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα (το έχω κάνει πολλές φορές). Καλή συμπεριφορά έχει και η Hexa αλλά δεν την έχω δουλέψει αρκετά για να την κρίνω.
Από faser έχω δουλέψει
Aquatherm, Baninger και Wefa
Παλαιότερα δούλευα και Stabi COES είχε φοβερή συμπεριφορά αλλά ήταν λίγο σπαστική με το ξύσιμο που χρειαζόταν.
Αν αποφασίσεις να δουλέψεις PPR δοκίμασε faser σε θέρμανση κλιματισμό θα γλιτώσεις χρήματα και χρόνο βάζοντας ποιοτικότερο υλικό. Έχοντας λεπτότερο τοίχωμα σου αυξάνει την εσωτερική διάμετρο που σημαίνει πως μπορείς (συνήθως) να πέσεις μια διατομή. Το εξάρτημα είναι το ίδιο. Σύγκρινε τιμές σε όλες τις μάρκες πχ αρσενικό μαστο Φ75 και Φ63 ΤΑΥ και λοιπα εξαρτήματα (σε μεγάλες διατομές) και δες πόσα χρήματα κερδίζεις σε κάθε λεβητοστάσιο (η σωλήνα είναι πιο ακριβή)

King
22-07-2009, 17:40:42
Σημερα περασα κατι παροχες Φ25 θερμοκολλητικης στην Κακια Θαλασσα..
Καποια επιπλεον σχολια..

-Οσο αφορα την Ιντερπλαστ οι γραμμες στα εξαρτηματα/σωληνα δεν ειναι παντα και ακριβεις... Οποτε καλυτερα να κανουμε το δικο μας μαρκαρισμα στις αλφαδιες για να μην βρεθουμε προ εκπληξεων..

-Θελει χωρο... Δεν ειναι πρεσσα θες ανεση για να κανεις την ενωση και πολλες φορες βοηθο για να τσιμπισει το εργαλειο και να κανεις την εφαρμογη..

-Αν θελουμε να μονωσουμε με αρμαφλεξ εχουμε στανταρ εξαρτηματα εκτος..
Και αυτο διοτι και Φ28 μονωνση να περασουμε σε σωληνα Φ25 την μουφα/γωνια δεν την περναει απο πανω..

-Τα εξαρτηματα με σπειρωμα τα επιλεγουμε σε αντιστοιχια διαμετρου σωληνας. Και αυτο διοτι ενας μαστος Φ25- 1/2 δινει εσωτερικο Φ14..
Εχει επενδυση PPR εσωτερικα του μπρουτζου.
Οποτε παμε σε Φ20- 1/2, Φ25 3/4 κοκ..

-Σε σημεια που αφαιρουμε μια ευθεια μεταλλικη και την κανουμε με PPR το ενα τερμα θελει απαραιτητα ρακορ... Το να ενωσουμε στην μεση με μουφα και μπαμ κολληση δεν παιζει.. Θες καπου 7εκ ανοχη..

-Η σωληνα με την ζεστη περπαταει αρκετα... Θελει αυστηρη τηρηση στις αποστασεις στηριγματων για να μην πω και πιο πυκνα... Αλλιως γινεται φιδακι..

=====================================

Και παλι θα πω για την διαθεσιμοτητα εξαρτηματων..
Απλα ειναι τραγικη..
Θελησα εξαρτηματα απο την ΣΕΥΔΑΠ στον Κεραμεικο και δεν υπηρχε τπτ..
Σε πολλα καταστηματα υδραυλικων δεν γνωριζουν καν τα θερμοκολλητικα..
Εκει που ψωνιζω εγω εχει τα βασικα.. Ρακορ πχ κολλητο δεν εχουν (απαραιτητο)..

Λοιπες μαρκες που αναφερετε δεν υπαρχει περιπτωση να τις βρεις καθολου ευκολα.. Δυστηχως μπορει να ειναι κορυφη αλλα αν χρειαστει να τρεξω απο Πειραια στην Βουλιαγμενης για 2 εξαρτηματα παει το μεροκαματο..

Πολυστρωματικα και rehau βρισκεις με λιγο ψαξιμο θερμοκολλητικα τιποτα..

Εδω θα κατακρινω και τις εταιριες..

Στην περιοχη μου οταν προτοφερανε λευκη πολυστρωματικη η Coes εκανε μινι σεμιναρια σε 3 καταστηματα (τα 2 τρυπες κιολας)..
Απο τοτε παντα βρισκεις και σωληνα και τα περισσοτερα εξαρτηματα καθως ακομα και εργαλειο υπαρχει να δανειστεις..
Αντιστοιχα και με την Rehau... Και μιλαμε για τις ιδιες τις εταιριες και οχι προθεση των μαγαζιων να σπρωξουν την εκαστοτε μαρκα..
Με το που ενδιαφερθει καποιος υπαρχει επιτοπου προθεση να προσφερουν know how και διαθεσιμοτητα υλικου..

Στα θερμοκολλητικα ομως δεν ειδα ποτε αντιστοιχες κινησεις..
Ουτε καν ενα φυλλαδιο να γνωρισει ο κοσμος το υλικο..
Απο καμια εταιρια..

Καταντησα κουραστικος ομως μαλλον... Μπλα μπλα στοπ

miltos
23-07-2009, 12:09:13
quote:-Σε σημεια που αφαιρουμε μια ευθεια μεταλλικη και την κανουμε με PPR το ενα τερμα θελει απαραιτητα ρακορ... Το να ενωσουμε στην μεση με μουφα και μπαμ κολληση δεν παιζει.. Θες καπου 7εκ ανοχη..

Γίνεται και με μούφα, απλά χρειάζονται 2 άνθρωποι και 2 κολλητήρια. Ο ένας ζεσταίνει τη σωλήνα και ο άλλος τη μούφα. Βγάζουνε μαζι τα κολλητήρια και ο ένας κάνει την συγγκόληση. Αυτό βέβαια κυρίως για μερεμέτια σε τοίχους ή αν το μαγαζί με τα ρακώρ είναι μακρυά:D

Σπύρο δεν έγραψες γενικότερες εντυπώσεις... Αφού σου άρεσε, παραδέξου το:D

ziko
23-07-2009, 13:21:07
Για το θέμα των στηρίξεων έχει βρει κανένας τίποτα πρακτικό ανάλογα με τη διατομή και την θερμοκρασία του νερού που κυκλοφορεί στο σωλήνα?

Υποψήφιος Μηχανικός

King
23-07-2009, 19:06:40
Απο το τεχνικο φυλλαδιο της Interplast..

http://briefcases.pathfinder.gr/download/612962

Μιλτο εννοειται οτι μ αρεσε..
Εννοειται οτι ειναι γνωστη η λατρεια πλαστικου και σιδηρου... :D

gregori
23-07-2009, 23:28:25
Να πω και εγώ την κακία μου...:D
Στους 90 κάθε 20
Στους 100 κάθε 10
Στους 110 στηρίζετε στο πάτωμα
Στους 120 δεν υφίσταται σωλήνα...

peris
24-07-2009, 09:58:22
και stabi και stabi... που διπλασιάζονται οι αποστάσεις...
αλλά θα μου πεις που να βρείτε εκεί περίπτερο....
στους 120 δεν υφίσταται λέβητας μάστορα, η σωλήνα μια χαρά θα είναι...

Περικλής
Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος... (http://www.civilproject.gr)

Βασίλης ζ
06-09-2009, 10:33:08
http://www.imageshack.gr/files/91awkl96pnym2c75nnkk_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=91awkl96pnym2c75nnkk.jpg)

http://www.imageshack.gr/files/83h0eyf5rm6r0xc5l32q_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=83h0eyf5rm6r0xc5l32q.jpg)

http://www.imageshack.gr/files/1ylrxjfrp18jq36b20zw_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=1ylrxjfrp18jq36b20zw.jpg)

http://www.imageshack.gr/files/gdmuht2u8fy9tpbr8rs9_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=gdmuht2u8fy9tpbr8rs9.jpg)

http://www.imageshack.gr/files/75krzqnb1ugax624o7wr_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=75krzqnb1ugax624o7wr.jpg)

Για να αποφύγουμε αυτό που λέτε &lt;&lt;φιδάκι&gt;&gt; υπάρχει και Aqua-plus αλουμινίου. Στις φωτογραφίες το δύκτιο είναι σε λειτουργία και έχει 75 βαθμούς. Η παραμόρφωση είναι μηδαμινή.
Πρωσοπικά πιστεύω ότι ήρθε το τέλος της εποχής του χαλκού αν και είναι δύσκολο για την Αθήνα.
Χαλκός τέλος να ησυχάσουμε και απο την μη σταθερή τιμή του.

King
06-09-2009, 18:06:28
Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες... Μια τιμη μετρου για την Φ20, Φ25 καθως και διαδικασια εργασιας διοτι κατι λιγα που εχω διαβασει θελει καποια ειδικη ξυστρα και διαδικασια διαφορετικη απ οτι η κλασσικη...

Αν δεν ξεφευγει η τιμη ειναι μια χαρα για εξωτερικες εγκαταστασεις παντως.. Εξαρτηματα δουλευεις τα ιδια ή αλλαζουν και αυτα???

gregori
06-09-2009, 19:24:46
Ρε σι King άκουσε με λίγο.
Μην τρελαίνεσαι με υλικά που δεν τα χρησιμοποιεί η πιάτσα και μάθε καλά τα υλικά που που χρησιμοποιούνται ευρέως στην περιοχή σου.
Εμείς από αυτή την δουλεία ζούμε. Δεν ξέρω κατά πόσο έχει περιθώρια ο καθένας μας για ανατροπές.
Στην βόρεια Ελλάδα οι πλαστικές σωλήνες έχουν μπει στην αγορά εδώ και καιρό. Κατά την γνώμη μου ο χρόνος θα δείξει την πραγματική τους αξία και αντοχή.
Και εγώ σαν χαλκόβιος κάποια στιγμή άρχισαν να μου ζητούν πολυστρωματική σωλήνα Rehau και εδώ στην Αθήνα. Όπως ξέρεις αγόρασα τα κατάλληλα εργαλεία και έφτιαξα μερικές εγκαταστάσεις με Rehau. Η αγορά με πήγε προς τα εκεί και όχι εγώ την αγορά. Επίσης κάποιοι κατασκευαστές και λιγότερο ιδιώτες μου ζήτησαν πολυαιθυλένιο στην θέρμανση. Εκανα μία έρευνα αγοράς για να διαπιστώσω τι παίζει και κατέλειψα σε μία επώνυμη εταιρία με φράγμα οξυγόνου.
Κατά την γνώμη μου είναι ανεπίτρεπτο να χρησιμοποιείτε στην θέρμανση και ιδίως στην ενδοδαπέδια πλαστική σωλήνα χωρίς φράγμα οξυγόνου. Όποιος ήταν μαζί μας προχτές και έβλεπε την λάσπη που είχε μέσα ένας λέβητα και ένα δοχείο διαστολής που η ενοδαπέδια θέρμανση είχε γίνει προ 15 ετίας με πλαστική σωλήνα χωρίς φράγμα θα πειθότανε. Δεν το είχα ξανασυναντήσει αυτό το πράγμα σε τέτοιο βαθμό. Η εσωτερική διάβρωση των σιδεροσωλήνων στο λεβητοστάσιο ήταν απερίγραπτη. Εσωτερικά βουνά είχαν σχηματιστεί.
Ίσως ποστάρω φωτογραφίες αυτή την εβδομάδα.
Τέλος, στην Αθήνα αν πάς να κάνεις εξωτερική εγκατάσταση θέρμανσης με την σωλήνα που ποστάρει ο φίλος παραπάνω δύσκολα θα πάρεις την δουλειά, στο υπογράφω.
Θεωρώ ότι είναι ογκόδες εμφανισιακά για εμφανή σωλήνα που θα τρέχει γύρω γύρω το σπίτι.
Μπορεί η συγκεκριμένη σωλήνα να είναι πολύ καλή, δεν λέω , αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει αν έχει πιστοποίηση χρήσης για θέρμανση. Παρακαλώ να μου την δείξετε.

ziko
06-09-2009, 19:54:45
Άκου το Γρηγόρη Σπύρο. Έχει δίκιο. Συν τοις άλλοις δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο πολυαιθυλένιο αντέχει και στην ηλιακή ακτινοβολία, γιατί αν η σωλήνωση είναι ορατή δε μπορεί, κάπου θα τη δει και ο ήλιος...

Υποψήφιος Μηχανικός

peris
07-09-2009, 10:18:56
έχει stabi UV Ζήση.

Περικλής

ziko
07-09-2009, 12:58:38
Περι το ξέρω, αλλά αυτή της φωτογραφίας δεν νομίζω ότι έχει.

Υποψήφιος Μηχανικός

nyannaco
07-09-2009, 13:09:39
Πάντως ρε παιδιά, για εμφανές δίκτυο μέσα στο σπίτι, είναι κάπως αυτή η πρασινίλα... βάφεται; Ακόμη και αν ναι, πάντως, ο χαλκός πλεονεκτεί αισθητικά λόγω μικρότερης εξωτερικής διαμέτρου.

Νίκος

peris
07-09-2009, 15:28:59
ναι πλεονεκτεί όντως και βάφεται και εύκολα. Οι stabi είναι σιμπιζάκι. Στα εσωτερικά με απ' έξω δουλίστα και μεις χαλκό βάζουμε ή πολυστρωματική. Το άλλο πάει λίγο καφρίλα...

Περικλής

Βασίλης ζ
08-09-2009, 19:55:33
King &lt;&lt; Μια τιμή μέτρου για την Φ20, Φ25 &gt;&gt;
Φ20=1,40 Ευρώ Φ25=2,40 Ευρώ

gregori &lt;&lt;Μην τρελαίνεσαι με υλικά που δεν τα χρησιμοποιεί η πιάτσα&gt;&gt;
-Στη Νότια Ελλάδα δεν χρησιμοποιεί.
&lt;&lt;Δεν ξέρω κατά πόσο έχει περιθώρια ο καθένας μας για ανατροπές.&gt;&gt;
-Πολύ μεγάλα πιστεύω
&lt;&lt;Τέλος, στην Αθήνα αν πάς να κάνεις εξωτερική εγκατάσταση θέρμανσης με την σωλήνα που ποστάρει ο φίλος παραπάνω δύσκολα θα πάρεις την δουλειά, στο υπογράφω.&gt;&gt;
-Εγώ σου υπογράφω ότι θα την χάσεις σίγουρα.
&lt;&lt;Θεωρώ ότι είναι ογκώδες εμφανισιακά για εμφανή σωλήνα….&gt;&gt;
-Συμφωνώ αλλά δεν είναι τόσο τραγική η διαφορά.

peris
&lt;&lt; Το άλλο πάει λίγο καφρίλα.....
Μια και μιλάμε για &lt;&lt;καφρίλα&gt;&gt;
Δεν είναι &lt;&lt;καφρίλα&gt;&gt; να μην έχεις σταθερή τιμή;
Δεν είναι &lt;&lt;καφρίλα&gt;&gt; να μην έχεις πιστοποίηση για πόσιμο νερό;;;
Δεν είναι &lt;&lt;καφρίλα&gt;&gt; να έχεις πρασινίλα στα διακοπτάκια;;;
Προσωπική μου άποψη και πάντα φιλικά,
Πιστεύω ότι κάποιοι από εδώ μέσα πρόλαβαν την αλλαγή από σιδεροσωλήνα σε χαλκό και τότε αν θυμούνται οι περισσότεροι κατηγορούσαν τον χαλκό τον οποίο και τελικά δέχτηκαν. Υπομονή λοιπόν αν και ξέρω ότι στην Αθήνα δύσκολα αλλάζετε υλικό.

peris
08-09-2009, 20:11:42
Μάστορα (Βασίλης ζ), το καφρίλα πήγαινε στο χρώμα και τον όγκο, σχετικά με το εύστοχο σχόλιο του νιγιαννάκου.
Εγώ και αν είμαι πλαστικάκιας.... Έτσι λοιπόν συμφωνώ με τα σχόλιά σου περί "καφρίλας".
Wefa Plastic και άλλα... Πιστοποίηση για τα ΠΑΝΤΑ.

Στην Αθήνα τα πράγματα είναι διαφορετικά όμως και δεν τους κατηγορώ, η "πιάτσα" είναι έτσι... Απ' ότι κατάλαβα δεν έχουν διασπορά στα υλικά, δλδ τα εξαρτήματα του τάδε σωλήνα τα έχει μόνο ο Κουραφέξαλος στο Μαραθώνα και εάν δουλεύεις στον Άλιμο, δύσκολα ξεκινάς να πας. Δεν είναι όπως στη Β.Ελλάδα που είναι πολύ διαδεδομένα. Έχουν γίνει άπειρες συζητήσεις επ' αυτού. Θα μάθουν και αυτοί όμως, όταν ο χαλκός πάει στα 1000€ το μέτρο:D

Περικλής

Βασίλης ζ
09-09-2009, 21:41:04
Μην το λες και εδώ στο Βορρά ισχύει το αντίθετο. Δηλαδή. Πριν δύο χρόνια ήρθε ένας από Αθήνα και ήθελε μια επέκταση στο λουτρό του εξοχικού του. Ως Αθηναίος επέμενε για χαλκό και μάλιστα ούτε που ήθελε να ακούσει για πλαστικό. Δεν του χάλασα το χατίρι απλά πέρασε ένας συνάδελφος από εκεί και το είδε. Την επόμενη μέρα το τι άκουσα από συναδέλφους δε περιγράφετε. –θα τον δηλητηρίασης. –θα πεθάνει.-καρκίνο και διάτρηση στομάχου θα πάθει. Κτλ
Οπότε τι να πει κανείς και για εμάς στο Βορρά.

peris
10-09-2009, 09:24:59
Αυτό είναι άλλο πράγμα (το να λες δλδ διάφορα και άλλες μαλ...ιες). Τα υλικά πάντως υπάρχουν (του χαλκού) παντού. Ακόμα και στα περίπτερα Νίκο μου...

Περικλής

Βασίλης ζ
24-10-2009, 19:34:34
πρεσσαριστά δουλεύει κανένας;;; Κατα πόσο είναι αξιόπιστα;;;
http://img259.imageshack.us/img259/662/a059.th.jpg (http://img259.imageshack.us/i/a059.jpg/)

http://img408.imageshack.us/img408/9092/a060q.th.jpg (http://img408.imageshack.us/i/a060q.jpg/)

http://img209.imageshack.us/img209/4887/a058.th.jpg (http://img209.imageshack.us/i/a058.jpg/)

βασικά εδώ και ένα μήνα ξεκίνησα να δουλεύω πρεσσαριστό χαλκό και έχω μια απορρία. ο γωνιακός μαστός Φ15Χ1/2' είναι μακρύς και δεν ταιριάζει για την σύνδεση του δικτύου με το σώμα. Υπάρχει και πιο κοντός;;; Εάν κάποιος δουλεύει πρεσσαριστό ας μου πει πως στην ευχή το συνδέει.

Evaggelos
24-10-2009, 21:03:30
Μπορεις να βαλεις ισιο μαστο 15χ1/2 και να κανεις ενα ελαφρυ σπασιμο στη σωληνα.Για την εισαγωγη μιλαμε παντα.
Εχω μια ερωτηση.Εκεινες τις σωληνες που περασες κατω απ'την μπαλκονοπορτα(δευτερη φοτο) τι θα τις κανεις??

www.etsiamalos.com

Βασίλης ζ
24-10-2009, 22:42:23
http://img259.imageshack.us/img259/1327/popoe.th.png (http://img259.imageshack.us/i/popoe.png/)

έτσι τα θέλει ο πελάτης. Ούτε πλακάκια να ξηλώσει ούτε απο επάνω θέλει. Και σώματα να αλλάξει δε θέλει(είναι απο το 1980). Τι να τον κάνω. Άλλη λύση δε βρήκα. Αυτό με το στράβωμα δεν το θέλω απλά για την ώρα κολλάω γωνία αρσενική και μετά μαστό κολλητό(καλύτερη φώτο Δευτέρα).
http://img44.imageshack.us/img44/7729/opac.th.png (http://img44.imageshack.us/i/opac.png/)

Ποιό κοντός μαστός έστω και απο άλλη εταιρία δεν υπάρχει;;; Να φύγω εντελώς απο τα κολλήματα.

Βασίλης ζ
29-10-2009, 22:50:10
http://img203.imageshack.us/img203/6889/a079.th.jpg (http://img203.imageshack.us/i/a079.jpg/)

http://img252.imageshack.us/img252/333/a077.th.jpg (http://img252.imageshack.us/i/a077.jpg/)

http://img249.imageshack.us/img249/3321/a086.jpg (http://img249.imageshack.us/i/a086.jpg/)

cpap
11-03-2010, 12:00:09
Καλημερα
εχω δυο προσφορες για υδρευση, μεσα και εξω απο το σπιτι. Λεγοντας εξω εννοω κεντρικη παροχη, βρυσες μπαλκονιων, παροχη στο BBQ και ενα εξωτερικο ντους.
Η μια ειναι με RAUTITAT STABIL και η αλλη RETIFLEX. Ποια απο τις δυο να προτιμησω και γιατι? Τι να προσεξω?

Ευχαριστω

gregori
11-03-2010, 20:29:10
Φίλε cpap...
Αυτό το τόπικ άνοιξε πρίν απο 2,5 χρόνια...
Σε αυτα τα χρόνια με την εξάπλωση των πλαστικών σωλήνων στην αγορά πολλές φορές βρέθηκα σε διλήμματα και σε αδιέξοδα με αυτές.
Αναζητούσα να βρώ ποια μέθοδο δικτύωσης είναι η καλύτερη.
Στην αρχή πίστευα ότι καλύτερη ήταν η C.
Ρωτούσα απο εδώ ρωτούσα από εκεί και όλο διαφορετικές απαντήσεις έπαιρνα.
Οι απαντήσεις συνήθως συσχετιζόντουσαν ανάλογα με το τι πούλαγε ο καθένας.
Στην stabil η δικτύωση γίνετε με την μέθοδο Α που από ότι έχω καταλάβει είναι η ακριβότερη αλλά και η καλύτερη.
Το πλαστικό έχει θερμική μνήμη και επανέρχεται στην αρχική του μορφή όσο και να καταπονηθεί αν φτάσει σε κάποια θερμοκρασία.
Εγώ έχω πειστεί ότι η stabil είναι απο τις καλύτερες πλαστικές σωλήνες που κυκλοφορούν στο εμπόριο αλλά είναι πανάκριβη.
Μία η άλλη με τον χαλκό σου έρχεται.
Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να αποφεύγεις τραγικά υψηλές θερμοκρασίες με τις πλαστικές σωλήνες.
Για κλειστά ηλιακά κυκλώματα δεν κάνουν.
Αν υπάρχει ηλιακός που φτάνει σε θερμοκρασίες άνω των 80 βαθμών το νερό χρήσης να τοποθετηθεί τριοδη θερμοστατική βάνα ανάμιξης.
Ακόμα θα πρέπει να προσέξεις να μην είναι εκτεθειμένες στον ήλιο.
Ολα τα πλαστικά πονάνε στον ήλιο.
Να προσέξεις την διάμετρο του σωλήνα...
Η stabil είναι παχιά σωλήνα με αποτέλεσμα να αφήνει μικρή εσωτερική διάμετρο.

cpap
12-03-2010, 11:48:47
Και παλι σε ευχαριστω πολυ
Καλο Σ/Κ

sakaflias
27-10-2010, 23:26:46
Νομιζω οτι ειμαι στο σωστό τοπικ. Στο Μπανιο μου υπαρχουν αυτα. Μηπως μπορει καποιος να μου πει τι ειναι και που χρησιμευουν και αν ειναι η σωστη τους θέση αυτη.
http://i607.photobucket.com/albums/tt152/sakaflias/mpanio2.jpg

θετικα..ολα...

CONSTANTINOS
28-10-2010, 15:34:42
quote:Originally posted by sakaflias

Νομιζω οτι ειμαι στο σωστό τοπικ. Στο Μπανιο μου υπαρχουν αυτα. Μηπως μπορει καποιος να μου πει τι ειναι και που χρησιμευουν και αν ειναι η σωστη τους θέση αυτη.
http://i607.photobucket.com/albums/tt152/sakaflias/mpanio2.jpg

θετικα..ολα...

Όχι μόνο είσαι στο σωστό τόπικ αλλά και στο πιο κατάλληλο μέρος.
Αυτά κάνουν οι υδραυλικοί. Παραδίδουν δουλειές χωρίς τις οδηγίες και μετά τρέχει ο πελάτης να βρεί τι είχε ο μάστορας στο μυαλό του όταν το έφτιαχνε. Όταν λέω "υδραυλικοί" εννοώ όλους. Μηδενός εξαιρουμένου.

Η εργονομία θα μπορούσε και θα έπρεπε να προσεχτεί περισσότερο.
Όσο αφορά την χρησιμότητά τους θα πρέπει να γίνουν προσεκτικές δοκιμές.
Εξάλλου κάθε χρονομηχανή έχει τις δικές της ρυθμίσεις.

http://xigp4q.bay.livefilestore.com/y1p21t8CcgGzS_2bkSfkFRxHIlPFwym35csbTXgmiYbJdByL8H C5fLGfVp-4Y1EXVm8k_chJ-ye6d9-veLOR1JF913L7N9APaHA/mpanio.jpg?psid=1

Κώστας.

gregori
28-10-2010, 18:01:30
quote:Αυτά κάνουν οι υδραυλικοί. Παραδίδουν δουλειές χωρίς τις οδηγίες και μετά τρέχει ο πελάτης να βρεί τι είχε ο μάστορας στο μυαλό του όταν το έφτιαχνε. [u]Όταν λέω "υδραυλικοί" εννοώ όλους. Μηδενός εξαιρουμένου.</u>

Αυτά γράφει κανείς όταν ο Θεός τον αδικεί και αντί να τον κάνει υδραυλικό τον κάνει λογιστή.:D

sakaflias
09-11-2010, 16:47:47
Μπορω να τις ακυρώσω αυτές τις βάνες;

θετικα..ολα...

nyannaco
09-11-2010, 17:04:28
Κατ'αρχήν κλείνεις ένα-ένα, και δοκιμάζεις όλες τις βρύσες μέχρι να εντοπίσεις τί κάνει το καθένα (μην ξεχάσεις το πλυντήριο). Οταν το βρεις, ζύγισε τα υπέρ και τα κατά - τα υπέρ τα ξέρεις εσύ, εγώ όχι, τα κατά είναι ότι για μια διαρροή / επισκευή / συντήρηση μετά τον κάθε διακόπτη, θα πρέπει να κλείνεις το νερό από το γενικό του σπιτιού. Αν δε κάποιος από αυτούς τους διακόπτες είναι ο γενικός του σπιτιού, αν τον βγάλεις θα τρέχεις στο φρεάτιο στο πεζοδρόμιο.

Νίκος

sakaflias
10-11-2010, 12:58:41
Κατατοπιστικότατος...ευχαριστω

θετικα..ολα...

The Mechanix
24-05-2011, 00:26:49
Για να μην ανοίξω άλλο θέμα, μιας και αυτό που θέλω είναι σχετικό με τα υλικά των σωληνώσεων, συνεχίζω εδώ.

Λοιπόν, θα ήθελα από τους πιο σχετικούς τους χώρους το εξής:
Θα ήθελα να με παραπέμψετε σε 2-3 εταιρείες, οι οποίες να έχουν τεχνικά φυλλάδια με τις διαστάσεις των σωληνώσεων που παράγουν. Πιο συγκεκριμένα:

α) Υλικά για ύδρευση: χαλκός, γαλβανισμένος σιδηροσωλήνας, πλαστικό.
β) Υλικό για αποχέτευση: πλαστικό

Γενικά, Θα ήθελα οι εταιρείες να είναι πχ οι πιο αντιπροσωπευτικές, όπως και τα υλικά τους. Για να ΜΗΝ θεωρηθεί διαφίμηση, όποιος θέλει στην τελική ας μου στείλει ένα email.

Ο λόγος που τα θέλω είναι ο όσο το δυνατόν ακριβέστερος υπολογισμός υδραυλικών απωλειών και θα ήθελα να έχω κατά το μέτρο του δυνατού ακριβείς διαστάσεις..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... :)

Η βλακεία είναι ανίκητη...

gregori
24-05-2011, 01:46:18
http://www.sanitas.gr/solines_ibs.htm#dot_tube
http://www.sanitas.gr/talos_result.htm
http://www.kme.com/en/wicu_eco
http://www.interplast.gr/Downloads.aspx?PanelID=5

The Mechanix
24-05-2011, 12:29:42
Σ' ευχαριστώ πολύ Γρηγόρη, να 'σαι καλά.... :)

Η βλακεία είναι ανίκητη...

kazas
23-07-2011, 14:14:46
Σε εγκατάσταση θέρμανσης θα τοποθετηθούν σωλήνες Interplast Como-pex (Έρχονται περασμένες μέσα σε σπιράλ, κόκκινο και μπλε αντίστοιχα ) για την παροχή και την επιστροφή του νερού από τους συλλέκτες στα θερμαντικά σώματα. Οι συλλέκτες βρίσκονται εντός του σπιτιού. Οι σωλήνες θα "θαφτούν" στο πάτωμα και η ερώτηση είναι εάν απαιτείτε κάποια θερμομόνωση στις σωλήνες.
Επίσης σε τι βάθος είναι σωστό να "θαφτούν"; Μπορεί η συστολή διαστολή να μου δημιουργήσει πρόβλημα στα πλακάκια ή μήπως η συστολή διαστολή πραγματοποιείται εντός του σπιράλ το οποίο βλέπω ότι είναι αρκετά μεγαλύτερο από την σωλήνα με αποτέλεσμα η σωλήνα να "πλέει" μέσα του;
Ευχαριστώ.

gregori
30-07-2011, 00:51:54
Η συστολή διαστολή των σωλήνων πράγματι πραγματοποιείται μέσα στο σπιράλ.
Τις σωλήνες τις πατάμε στην πλάκα. Άρα το βάθος των σωλήνων θα είναι όσο το σήκωμα που θα πάρει το σπίτι. Συνήθως 7-10 πόντους.
Αυτό που με ανησυχεί εμένα είναι οι διαστολές λόγο υπερθέρμανσης του δαπέδου στα σημεία κοντά στα κολλεκτέρ ιδίως όταν έχω εγκατάσταση σώμα και πίσω που συνεπάγεται με πολλές σωλήνες.
Εχω ακούσει περιπτώσει όπου τα πλακάκια σε σημεία κοντά στα κολλεκτέρ ράγισαν.
Μία λύση που έχω εφαρμόσει αλλά δεν μου άρεσε και πολύ ήταν να τις επικαλύψω με φύλο αρμαφλές….
Το κακό είναι ότι νιώθεις κούφιο το δάπεδο σε αυτό το σημείο και δεν τσιμεντάρονται τόσο καλά οι σωλήνες ώστε να είσαι ασφαλείς ότι δεν θα σου τις τραυματίσουν άλλα συνεργεία….

kazas
30-07-2011, 21:04:50
Σχετικά με την θερμομόνωση των σωλήνων;

ziko
01-08-2011, 15:33:24
Γρηγόρη στο σπίτι μου έχω το κολλεκτέρ θέρμανσης σε στενό διάδρομο (1.0μ πλάτος) πλαστικούς (REHAU RAUTHERM S 17x2.0mm) μέσα σε σπιράλ και σύστημα σώμα και πίσω (πλην ενός κυκλώματος με 2 μικρά σώματα). Ο λέβητάς της πολυκατοικίας (έχω τραβήξει ξεχωριστές στήλες στην ανακαίνιση που κάναμε πριν 7 χρόνια προς το διαμέρισμά μου) δουλεύει στους 65-70οC. Το δάπεδο είναι μια χαρά και δεν έχει κουφώσει ή σηκωθεί κάπου (έχει πέσει απλή τσιμεντοκονία, κόλλα, πλακάκι)...

Συνεχώς διψασμένος για γνώση...

http://www.technomech.gr

swnamelli
15-02-2012, 01:55:47
Πάντως όσο για την επιλογή υλικών το καλύτερο θεωρώ πως είναι το δικτυωμένο πολυαιθυλένιο και γιατην υδρευση και για τη θέρμανση.Τώρα ειδικά που έχουν βγεί και οι ειδικές φωλειές στις γωνιές υδροληψίας και μπορεί να γίνει αλλαγή του σωλήνα ανα πάσα στιγμή και στην ύδρευση με πίνακα χωρίς μερεμέτι.Απλά το καλύτερο....Ο χαλκός τέλος...κρίμα και τον είχα μάθει πολύ καλά!!Όσο ζείς μαθαίνεις όμως...

King
23-09-2012, 16:38:48
Το σιδερο ζει!
Αντικατασταση σιδεροσωληνων απο υπογειο ως κουζινα κατω απο τα δαπεδα. Τοποθετηση εντος πλαστικων pvc για ευκολη αντικατασταση..
Η 1'' ειναι μελλοντικη παροχη (γι αυτο κ το ταφ με την ταπα).

http://briefcases.pathfinder.gr/download/622885

http://briefcases.pathfinder.gr/download/622886

http://briefcases.pathfinder.gr/download/622887

Christos Ka
15-10-2012, 21:22:43
Γεια σας παιδια,
επειδη το πετρελαιο παει πια, δουλευω το μποιλερ με την ηλεκτρικη αντισταση. Το νερο ομως, φευγει απο το μποιλερ και παει πρωτα στο λεβητα και μετα προς την ενδοδαπεδια. Χανω ετσι μερικους βαθμους. Θελω λοιπον να βαλω στην παροχη μεταξυ λεβητα και μποιλερ που ειναι χαλκος 1 1/4, μια βανα, να την κλεισω κι ετσι να εμποδισω το νερο απο το μποιλερ να πηγαινει πρωτα στον λεβητα.Θα μπορουσε καποιος να μου πει τι εξαρτηματα θα χρειαστω και αν ειναι ευκολο να το κανω μονος ή πρεπει οπωσδηποτε να παρω μαστορα; (Κανω καμποσα και μονος μου.Οι τεχνικες γνωσεις μου λειπουν. Αν καποιος μου πει δηλ. τι να κανω, εχω χρονο, μερακι και θεληση και τα καταφερνω).
Πολυ ευχαριστω σας.

stom
15-10-2012, 21:30:37
Το προφανες. Περνεις βανα και τη βαζεις. :D

Βαλε καμμια φωτο να σου πουμε ποιος ειναι ο ευκολοτερος τροπος

Burn baby, burn

Christos Ka
16-10-2012, 12:50:57
Hallo stom και ευχαριστω για το χρονο σου.

Περαν του οτι δεν ξερω να ανεβαζω εδω φωτογραφιες, η φωτογραφια θα δειξει ενα χαλκοσωληνα 1 1/4 που πρεπει να κοπει για να μπει η βανα-διακοπτης. Ρωταω τι υλικα χρειαζονται για να τα αγορασω και αν εχει βαθμο δυσκολιας διοτι καποτε σε αναλογη περιπτωση σωληνα αποχετευσης ομως, για να παρεμβαλει ενα ταφ ο υδραυλικος, ελεγε οτι πρεπει να κανει στον ηδη υπαρχοντα σωληνα διπλο κεφαλι. Στο χαλκοσωληνα τι διπλο κεφαλι να κανεις;

nyannaco
16-10-2012, 12:58:23
Ανέβασμα φωτογραφιών (http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1578)

Νίκος

stom
16-10-2012, 14:05:26
Συνηθως η σωληνα καπου καταληγει.
Συνηθως εκει καπως συνδεεται.
Συνηθως ειναι πιο ευκολο να βιδωσουμε εκει τη βανα και το χαλκο πανω στη βανα.
Παντως αν θελαμε ντε και καλα να τη βαλουμε στη μεση, και δεν ειχαμε και σχετικα για κολληση, τοτε μια βανα 1 1/4 και δυο ρακορ μηχανικης συσφυξης για τα Φ της χαλκοσωληνας, + τυχον μαστους, αναλογα με το ρακορ.
Κοβεις, παρεμβαλεις, σφιγγεις, (φωναζεις υδραυλικο να σταματησει τις διαρροες), ετοιμος :D

Burn baby, burn

Christos Ka
16-10-2012, 21:27:10
Hallo παλι stom,
ωραια, ρακορ μηχανικης συσφιξης και τη βανα.Κοβεται με προσοχη ο σωληνας στα μετρα του και ειμαστε οκ. Και αν χρειαστει κολληση, κανουμε.
Συνηθως εδω, αναποδα παει αυτο στην παρενθεση. Δηλ. ερχεται ο υδραυλικος, κοβει, παρεμβαλλει, σφιγγει, πληρωνεται, φευγει και συ πολεμας να σταματησεις τις διαρροες. Αν μπορουσα να ανεβασω φωτογραφια θα ταβλεπες. Αλλοιως θα ασχολουμουνα και θα σας ζαλιζα εγω και για τοσο απλα; Ναστε καλα ομως. Ειναι αληθεια οτι μεχρι τωρα, εχω βοηθηθει πολυ απο εδω μεσα. Ναστε καλα και ευχαριστω για την ωρα. Ολο και κατι θα τυχει παλι.......

Christos Ka
16-10-2012, 21:36:39
Hallo και σε σενα nyannaco, συγγνωμη, τωρα το ειδα. Αν γινεται ετσι, τοτε πρεπει να σοιυ πω οτι στο Dropbox.com, μπορεις να βαλεις μεχρι 2 Giga. Το χρησιμοποιω τελευταια και το βρισκω πολυ βολικο. Ελπιζω να βοηθησα και γω λιγο με την πληροφορια.

Christos Ka
23-10-2012, 21:17:04
Τα υλικα ειναι ολα εδω. Μια ερωτηση θελω να κανω μονο. Το ρακορ μηχανικης συσφιξης για τον χαλκο φ35 εχει μια μικρη πατουρα μπροστα για ενα ψιλο σχετικα λαστιχο το οποιο λειπει. Ισως θα μπορουσε να μπει λιγο κορδονακι τεφλον. Τι λετε να προσπαθησω με τεφλον ή να περιμενω να μου φερουν αλλο εξαρτημα; (Τελευταιο ηταν).
Ευχαριστω

stom
23-10-2012, 22:13:30
Αυτα ειναι κολπα ζορικα που κανουν στις Ινδιες.

Νομιζω οτι θα προκαλεσεις την τυχη σου χωρις λογο.

Γενικα εχε υποψιν σου οτι τα μηχανικης συσφιξης δεν ειναι για πολλα πολλα, αμα δαγκωσει τη σωληνα μετα θελει κοψιμο, και μετα θα ειναι κοντη.

Burn baby, burn

Christos Ka
23-10-2012, 23:20:26
Καταλαβα stom....Παει για αλλαγη και μαλλον θα παρω και για αυτη τη μερια της βανας μαστο αρσενικο σε φ35 και αφου τον κολλησω θα βαλω και μια μουφα και τελος..... Εκει παει το πραμα...
Παντως με βοηθας και ευχαριστω γι αυτο.

gregori
23-10-2012, 23:39:22
Το σωστό είναι βάνα με ρακόρ 1.1/4 Χρήστο.

Christos Ka
23-10-2012, 23:53:48
Γρηγορη μου και γω ετσι το καταλαβαινω...τουλαχιστον να μπορει να ξαναβγει αλλα ελα που εδω θα κανω 10 μερες να το βρω....ενα σου λεω βρηκα κι αυτο χωρις λστιχο γι αυτο ρωτησα.... Και σιγουρα κανα 25αρι θα το τσιμπισει πιστευω. Δεν ειναι και φτηνο. Να δουμε τι θα κανουμε στο τελος.....

gregori
24-10-2012, 00:04:30
Με κανάβι αν το βάλεις λεπτό και όμορφο και δεν χάσει την πρωτη φορά λογικά δεν θα χάσει.

PetrosM
22-11-2012, 03:31:35

-Οι επισκευές τμημάτων δικτύων σε παλαιές οικοδομές που έχουν γίνει έχουν καταστρέψει εγκαταστάσεις που "κράτησαν" πάνω απο 40 χρόνια.
-Δεν το συζητάμε σε αυτές τις περιπτώσεις δεν χρησιμοποιείς χαλκό.

Παίρνοντας αφορμή από αυτή τη φράση έχω μερικές απορίες.
Σε διαμέρισμα 40 ετών που παρουσιάζει διαρροή (σιδηροσωλήνες στο δάπεδο) ποιες επιλογές υπάρχουν για αντικατάσταση των σωληνώσεων; Αυτό που έχω δει σε αρκετά σπίτια είναι εξωτερικό δίκτυο χαλκοσωλήνα αλλά έτσι δεν έχουμε φθορά στον παλιό σιδηροσωλήνα που έρχεται μέχρι το διαμέρισμα (ή και αλλού);
Το να σπάσουμε το δάπεδο σε μπάνιο και κουζίνα σχεδόν πάντα απορρίπτεται λόγω κόστους.
Οπότε τι κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση ώστε να έχουμε λογικό κόστος και ανεκτό αισθητικά αποτέλεσμα;
Αν παρεμβάλλουμε ένα κομμάτι πλαστικής σωλήνας ανάμεσα στον σιδηροσωλήνα και στον χαλκοσωλήνα, περιορίζεται το πρόβλημα ή όχι;
Τα διηλεκτρικά εξαρτήματα που πουλάνε στα καταστήματα για τέτοιες περιπτώσεις είναι καλύτερα;

ydraulikos
22-11-2012, 21:44:52
υπαρχουν 2 λυσεις.
ειτε εξωτερικη εγκατασταση απο το γενικο και διανομη λουτρο -κουζινα βρυσες εξω, ειτε τραβας παροχη καινουργια κατευθιαν απο το μετρητη και εχεις ενα καινουργιο ολοκαινουργιο δυκτιο.
χαλκο δεν σε συμφερει λογο κοστους
επισης τα διαφορα διηλεκτρικα εξαρτηματα δεν ειναι εμπιστοσυνης .

αλλα κατι αλλο τωρα.... σε διαμερισμα 40 ετων πετρο περα απο σιδηροσωληνα οι σωληνες αποχετευσης το σιφονι στο μπανιο αυτα ειναι μολυβενια ,εχει ξεπεραση ειδη κατα πολλυ το χρονο ζωης του το μολυβι το σιφονι.για φαντασου να κανεις εξωτερικη εγκατασταση στο νερο και μετα απο 2-3 μηνες να σαπιση και να βγαινουν στον απο κατο σου υγρασια και νερα? πλεον τα εργατικα για μια ανακαινηση(εργατικα ) δεν ειναι στο κοστος οπως πριν 4 χρονια. εχεις το κοστος των ειδων υγιεινης αλλα εχεις και ενα ολοκαινουργιο μπανιο!

PetrosM
23-11-2012, 00:38:25
quote:Originally posted by ydraulikos

υπαρχουν 2 λυσεις.
ειτε εξωτερικη εγκατασταση απο το γενικο και διανομη λουτρο -κουζινα βρυσες εξω, ειτε τραβας παροχη καινουργια κατευθιαν απο το μετρητη και εχεις ενα καινουργιο ολοκαινουργιο δυκτιο.
χαλκο δεν σε συμφερει λογο κοστους
επισης τα διαφορα διηλεκτρικα εξαρτηματα δεν ειναι εμπιστοσυνης .

αλλα κατι αλλο τωρα.... σε διαμερισμα 40 ετων πετρο περα απο σιδηροσωληνα οι σωληνες αποχετευσης το σιφονι στο μπανιο αυτα ειναι μολυβενια ,εχει ξεπεραση ειδη κατα πολλυ το χρονο ζωης του το μολυβι το σιφονι.για φαντασου να κανεις εξωτερικη εγκατασταση στο νερο και μετα απο 2-3 μηνες να σαπιση και να βγαινουν στον απο κατο σου υγρασια και νερα? πλεον τα εργατικα για μια ανακαινηση(εργατικα ) δεν ειναι στο κοστος οπως πριν 4 χρονια. εχεις το κοστος των ειδων υγιεινης αλλα εχεις και ενα ολοκαινουργιο μπανιο!

Εφόσον χαλκός δεν συμφέρει, τι υλικό προτείνεις για εξωτερική εγκατάσταση από τον γενικό και μετά;
Δεν διαφωνώ για την ανάγκη αλλαγής και του μολυβιού στο μπάνιο-έχει ήδη γίνει άλλωστε-αλλά από κακή εκτίμηση δεν αλλάχτηκαν και οι σωληνώσεις :(

johnplumer
23-11-2012, 01:27:33
Μπορείς να βάλεις σωλήνα δικτυωμένου πολυαιθυλενίου, είναι πολύ οικονομική.
Μπορείς να βάλεις σωλήνες HDPE, η σωλήνες πολυπροπυλενίου, η PE-X , η πολυστροματική,,,,κτλ. ktl

ydraulikos
23-11-2012, 16:04:32
akrivos οτι σοy εγραψε ο juhnplumer :)

gregori
24-11-2012, 11:06:53
Παιδιά η εξωτερική εγκατάσταση είναι μία δουλειά που ο υδραυλικός καλείται να κάνει πολλές πολλές φορές όσο ασκεί αυτό το επάγγελμα.
Εστι όσο περνάνε τα χρόνια τόσο και πιο πολλές εξωτερικές εγκαταστάσεις θα κάνει...

Η εξωτερική εγκατάσταση είναι μία λύση ανάγκης για όσους δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα ή την όρεξη για όλη αυτή την βαβούρα που χρειάζεται μία πλήρης ανακαίνηση μπάνιου.
Ετσι αρχίζουν οι συμβιβασμοί εις βάρος της αισθητικής αλλά τι να κάνουμε.....

Απο εκεί και πέρα ο υδραυλικός έχει δύο επιλογές ανάλογα με τις διαθέσεις του πελάτη.
Η πρώτη είναι να προσπαθήσει να βρει διαδρομές ώστε να μην κάνουν μπαμ οι σωλήνες...πχ(πίσω ντουλάπες, γωνίες,πατάρια).
Η δεύτερη είναι... τελείως εξωτερικές όσο πιο καλαίσθητα μπορεί.

Για μένα ο ευθύγραμμος χαλκός είναι μονόδρομος για τέτοιες εγκαταστάσεις. Έχει δύο βασικά προτερήματα. Είναι λεπτός και σκληρός.

Πολυπροπυλένιο...δεν νοείται για τέτοιες εγκαταστάσεις.
Οπως και να το κάνουμε.... μπάνιο είναι ρε παιδιά και όχι λεβητοστάσιο για να βάλουμε αυτό το αγγούρι.

Από την άλλη το πολυαιθυλένιο είναι μία ακόμα επιλογή, αλλά πάλι μαλακό σωλήνα, εμφανή μέσα στο μπάνια, δεν θα τον έβαζα εύκολα.

Όσο για την ηλεκτρόλυση δεν με ενοχλεί καθόλου γιατί δεν υφίσταται όταν το σίδερο προπορεύεται του χαλκού.

johnplumer
25-11-2012, 00:00:28
Καλησπέρα σε όλους.
Γρηγόρη και εγώ πάντα χαλκό χρησιμοποιώ για τέτοιες περιπτώσεις

quote: τι υλικό προτείνεις για εξωτερική εγκατάσταση από τον γενικό και μετά.
Τα υλικά που του προτείνω είναι μονό για την παροχή και όχι για μέσα στο μπάνιο

gregori
25-11-2012, 00:17:50
quote:Originally posted by johnplumer

Καλησπέρα σε όλους.
Γρηγόρη και εγώ πάντα χαλκό χρησιμοποιώ για τέτοιες περιπτώσεις
[quote] τι υλικό προτείνεις για εξωτερική εγκατάσταση από τον γενικό και μετά
Τα υλικά που του προτείνω είναι μονό για την παροχή και όχι για μέσα στο μπάνιο.

Συμφωνώ απόλυτα john.
Και εγώ για παροχή βάζω πολυαιθυλένιο.

ydraulikos
25-11-2012, 20:55:40
ego βαζω πολυμαστροματικη.αλλιως χαλκοσωληνα αν επιμενει ο πελατης

King
26-11-2012, 01:16:06
Εξωτερικη εγκατασταση μπανιων/θερμανσης παντα χαλκο...
Μικρες συστολοδιαστολες και slim εμφανιση..

Παροχη πολυστρωματικο-ρεχαου αν εχει σιδεροσωληνα το σπιτι..
Αν εχει χαλκο και πληρωνει ο αλλος χαλκο Οκ..

Και αν ειναι εμφανης η παροχη γιατι οχι και σιδεροσωληνα πρασινη..
Ομορφη και ανθεκτικη...

PetrosM
26-11-2012, 19:14:08
Για εμφανείς σωληνώσεις σε κουζίνα και μπάνιο μόνο ευθύγραμμο χαλκό μου πρότειναν όσοι ρώτησα, απλά με ανησυχεί το θέμα της ηλεκτρόλυσης όπως έχει γραφτεί και εδώ:
"-Οι επισκευές τμημάτων δικτύων σε παλαιές οικοδομές που έχουν γίνει έχουν καταστρέψει εγκαταστάσεις που "κράτησαν" πάνω απο 40 χρόνια.
-Δεν το συζητάμε σε αυτές τις περιπτώσεις δεν χρησιμοποιείς χαλκό."

stom
26-11-2012, 21:01:56
Τα ειπαμε αυτα..
Για υδρευση, πρωτα σιδερο, μετα χαλκος δεν υπαρχει κανενα θεμα.
Το αναποδο πειραζει.

Burn baby, burn

johnplumer
27-11-2012, 03:34:38
Βάζουμε ένα κομμάτι πλαστικής σωλήνας ανάμεσα στην γαλβάνιζε σωλήνα και το χαλκό.;)

PetrosM
13-01-2013, 21:54:17
Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι καλή τακτική το λύγισμα με κουρμπαδόρο των ευθύγραμμων χαλκοσωλήνων (π.χ 15 x 0.8) ή δημιουργεί προβλήματα αντοχής.

Σε μια εφαρμογή που είδα, ο σωλήνας πρώτα ζεστάθηκε λίγο με το καμινέτο και μετά μπήκε στον κουρμπαδόρο, αλλά παρατήρησα στο εσωτερικό της καμπύλης (90 μοίρες) δύο μικρά τσακίσματα του σωλήνα.

johnplumer
13-01-2013, 23:38:39
Πέτρο ,κάνε το έξις, κάνε μια κούρμπα στη σωλήνα 15 * 0.8, και πρέσαρε την, και μετά δοκίμασε και σε ένα ίσιο κομμάτι, ( καλο εεεεε).:D
Εγώ πιστεύω οτι επηρεάζετε ελάχιστα.
Τα τσακίσματα είναι θέμα καλουπιού κουρμπαδόρου, και βιασύνης του μάστορα

PetrosM
14-01-2013, 00:48:47
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!
Εκτός από το να την συνδέσω στο δίκτυο, δεν έχω κάποιο άλλο τρόπο να την πρεσάρω.
Ελπίζω και εγώ να μην έχει προβλήματα αντοχής πάντως...

miltos
14-01-2013, 00:57:51
Δεν πρόκειται να δεις κάτι ανησυχητικό αν την πρεσάρεις με πίεση δικτύου. Μια χαρά θα είναι.

Τσακίζουν περισσότερο οι λεπτές σωλήνες και όταν δεν λαδώνεται το τύμπανο.

Δε χρειάζεται ζέσταμα για να το κουρμπάρισμα σε κουρμπαδόρο.

alto
14-01-2013, 03:37:39
Σε εγκαταστάσεις εικοσιπενταετίας (πως περνάνε αυτά τα χρόνια)δεν έχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα με τα κουρμπαρίσματα,είτε είναι ύδρευση είτε θέρμανση. Απορώ όμως γιατί δεν επιτρέπονται τα κουρμπαρίσματα.

stom
14-01-2013, 10:25:09
Ποιος ειπε οτι δεν επιτρεπονται τα κουρμπαρισματα?

Οι Αχαιοι, απο την εποχη του Χαλκου αυτό κανανε. :D

Burn baby, burn

PetrosM
14-01-2013, 14:14:04
Κανένας δεν είπε ότι απαγορεύονται, απλά ρώτησα αν επηρεάζεται η αντοχή του σωλήνα διότι είδα δύο μικρά τσακίσματα στο εσωτερικό του. :)

swnamelli
20-02-2013, 13:18:20
Εννοείται πως δεν απαγορεύεται το κουρμπάρισμα του σκληρού χαλκού,πάντως εγώ για το κουρμπάρισμα βάζω τους βαρέως π.χ. 15*1 και όχι 15*0,8 γιατί το δεύτερο μπορεί να τσαλακώσει.Ενώ ο σκληρός κάνει πιο καλό,όμορφο και σίγουρο κουρμπάρισμα.
Πάντως και ο πολυστρωματικός σωλήνας 16*2 είναι αρκετά όμορφος για μέσα στο μπάνιο αλλά τα εξαρτήματά του είναι πολύ πιο ακριβά σε σχέση με το χαλκό,δηλαδή είναι μία η άλλη σε θέμα τιμής.Οπότε ποιος ο λόγος να βάλεις πολυστρωματικό.Συμφέρει μόνο στην περίπτωση που έχεις πολλά μέτρα και λίγα εξαρτήματα.Πάντως όσο περνάει ο καιρός και δυσκολεύουν τα πράγματα,όλο και λιγότεροι πληρώνουν για το χαλκό.:)

makisx
22-03-2013, 21:58:49
ποια εξαρτηματα πρεσαριστα πολυστρωματικης ειναι καλα? τα effebi που ταιριαζουν σε ολες τις πρεσες πως τα βλεπετε?

mechanical tirbouson

miltos
23-03-2013, 00:17:04
Αυτά χρησιμοποιώ (μια χαρά τα βλέπω προς το παρόν) και τα bonomi που έχουν το μικρότερο στένεμα που έχω βρει.

makisx
23-03-2013, 10:29:08
θα αρχισω τα effebi. και η prandelli σωληνα καλη ειναι για φθηνη?

mechanical tirbouson

miltos
23-03-2013, 15:07:19
Δεν την έχω ψάξει.

pana8a
20-04-2013, 13:59:12
παιδεια θελω λιγη βοηθεια για αγορα μηχανηματος πρεσσας αλουμινιου
θα ηθελα τις εμπειρειες σας
Γιαννης