PDA

View Full Version : Αποχετευσεις: PVC vs PP vs HDPE κλπ

King
11-09-2007, 00:57:31
Μιας και ασχολουμαστε με υλικα γενικοτερα ειπα να ανοιξω και ενα περι αποχετευσεων...
Τι προτιματε και γιατι???
Προσωπικα>>
PP
Πλεονοεκτηματα
> Απουσια κολλησεων περπαταει ελευθερα
> Ιδανικο για γυψοσανιδες - ξυλινα δαπεδα
> Πληθωρα εξαρτηματων
> Σιγουρη ενωση λογω ελαστικου δακτυλιου (θα φανει αυτο βεβαια...)
Μειονεκτηματα
> Μεγαλες συστολοδιαστολες (δεν το εμπιστευομαι να χτιστει)
> Δεν μπορει να εκτεθει στον ηλιο
PVC
Πλεονεκτηματα
> Σχετικα καλες συστολοδιαστολες
> Εχει δειξει την αντοχη του στο χρονο
> Ευκολια στα μερεμετια
> Τα ρεταλια χρησιμοποιουνται
Μειονεκτηματα
> Εκτεθιμενο στον ηλιο μπορει να σκασει την κολλα σε καποιες ενωσεις
> Κυκλοφορει αρκετη σαβουρα στην αγορα και δυσκολα πλεον βρισκονται ποιοτικα εξαρτηματα
HDPE
Σπανια το εχω δει να χρησιμοποειται και προφανως λογω των απαιτουμενων εργαλειων για τις ηλεκτρομουφες καθως και για τα μειονεκτηματα του με τις συστολοδιαστολες..
Καποιος που το δουλευει να μας πει εμπειριες??
Εχει και αλλα υλικα αλλα ας τα αναφερει και καποιος που εχει δουλεψει.. (Ινοξ κλπ)
Προσωπικα μονο Pvc και PP μονο σε ενωση μπανιερας-νεροχυτη με εξαρτηματα μεταβασης παντα (Εχω βαρεθει να βλεπω σιφωνια νεροχυτη κολημενα με κολλα, κοινως οχι κολημενα)
Απο μαρκες Petzetaki Unimak σε σωληνα και εξαρτημα λευκο Πετζετακι ή αμα ειναι τυχερος και βρω Καρινα (σαφως ανωτερα)
Αηδιες τυπου Novadur ή Fasoplast λευκες οπως και μακρια απο τα χρησιμα αλλα σαβουροταφ της Nicoll..
Το PP μονο σε κανα παταρι ξυλινο ή σε γυψοσανιδα αλλιως κλασσικα σιφωνια δαπεδου Πετζετακι ή Pipelife αφου το ρημαδι το Valsir βασιζεται σε 1 κωνικο ψευτολαστιχακι (εχω δει ζημια απο αυτο το πραγμα και ξηλωναμε πλακακια..) Το Grecia (!) που βγαζει η Valsir ειναι σαφως πιο σοβαρη κατασκευη αν θελουμε PP...
Αυτα απο εμενα... Τελος της βδομαδας θα σας πω και αποτεσματα απο την Unicar lock της Καρινα που θα κανω δοκιμη πρωτη φορα σε σημειο που φενεται να ειναι η ιδανικη λυση..

gregori
12-09-2007, 01:59:47
Μπράβο King...Κάλο topic...Αυτά για μένα είναι συμαντικά θέματα και με ενδιαφέρουν για να μαθαίνω γνώμες, απόψεις, και πράγματα που πιθανόν να αγνοούσα από συναδέρφους, μηχανολόγους,κλπ.
Να ξεκινήσω με το εξής.
Πιστεύω πως το μεγαλύτερο πρόβλημα στο θέμα αποχετευτικής σωλήνας είναι η έλλειψη πλήρης γκάμας ποιοτικών υλικών από τα περισσότερα καταστήματα υδραυλικών.

Συνήθως τα κεντρικά αποχετευτικά τα δουλεύω Faso plast ΕΛΟΤ 686 λευκή (Δεν την βρίσκεις σε όλα τα μαγαζιά.)
Υπάρχει και η απλή 6 ατμοσφαιρών λευκή η γκρί του FASO που είναι γιούχου και την έχουν σχεδόν όλα τα μαγαζιά.

Πιο παλαιά και πιο άπειρος δούλευα τον Πετζετάκη την Novadur με την τάχα ηχομόνωση και με την αυτοπιστοποίηση....(Γιατί πήρε αυτοπιστοποίηση και δέν πήγε στον ΕΛΟΤ ακόμα το ψάχνω). Ελοτ για άλλες σωλήνες του έχει πάρει αλλά στην Novatur αυτοπιστοποιήθηκε. Βρομάει η δουλειά.
Σήμερα θεωρώ πως αυτή η ηχομόνωση είναι μιά παπαριά για να βάζει λιγότερο PVC και να του έρχεται πιο φτηνά. (Για τυχόν δίσπιστους πετάξτε μια σωλήνα απο λίγο ύψος και θα δείτε σε πόσα σημεία θα κάνει κρακ.)
Το ωραίο είναι ότι μία εποχή θεωρήθηκε και τοπ σωλήνα...και τσιμπήσαμε όλοι...
Ο Πετσετάκης πριν από λίγο καιρό βούιζε η αγορά πως πήγε για βρόντο.
Σήμερα η ΣΕΥΔΑΠ του Περιστερίου μου είπε πως δεν έκλεισε τελικά αλλά άνοιξε με άλλη διεύθυνση. Μάλιστα επέμενε ο πολιτής ότι βελτίωσε την Nobatur με κάποιο συνθετικό για μεγαλύτερη αντοχή. Ημουν έτοιμος να του πώ καλό οικονομικό νταραβέρι έγινε ανάμεσα Πετζετακη και ΣΕΥΔΑΠ και ας τα σάπια...αλλα κρατήθηκα.
Επειδή χρειάστηκα και πήρα 3 μ σωλήνα σήμερα εγώ προσωπικά δεν είδα κάποια διαφορά...Θα δούμε...Είναι από τις περιπτώσεις που θα χαρώ να έχω εγώ άδικο.
Υπάρχει και η σωλήνα Πετζετάκι Unimak που έχει δίκιο ο King υπερτερεί σε σχέση με τις άλλες και έχει πιστοποίηση ΕΛΟΤ 686Β αλλά με ένα μειονέκτημα. Δεν την βρίσκεις εύκολα. Πολλά μαγαζιά στην Αθήνα συμπεριλαμβανομένου και τις ΣΕΥΔΑΠ δεν στοκάρουν γιατί είναι ακριβή και οι πολυκατοικιάδες αλλά και ο τρελός ανταγωνισμός στις προσφορές έχουν επιβάλει τον νόμο του φτηνού στη αγορά.
Πάμε τώρα στα Valsir PP. Aρχισα να το δουλεύω δειλά δειλά το 2002....μάλιστα τότε έθεσα και μερικά ερωτήματα στο foroum και κανένας δεν το γνώριζε.
http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=388
Εχει μεγάλο μειονέκτημα στον ήλιο....Γίνετε σαν φίδι...
Άρα για υδρορροές δεν κάνει αλλά ούτε σαν κάθετη κεντρική αποχέτευση εξωτερική. Για να το συνδυάσεις με PVC θέλεις αντάπτορες PP σε PVC.
Για επιχωμάτωση δεν το συζητάμε απο Φ110 θα γίνει Φ10...
Τι να συζητάμε τώρα.
Σε αυτό που υπερτερεί σε μεγάλο βαθμό το PP σε σχέση με το PVC είναι στην μηχανική αντοχή και στα κρακ. Αντέχει πολύ περισσότερο
Φυσικά υπάρχουν σήμερα PP από την REHAU που είναι φανταστικοί σωλήνες αλλά πανάκριβοι. Και το βασικότερο για μένα άντε βρέστα. Είναι και αυτά στη διαδικασία του κατόπιν παραγγελίας η πρέπει να πας σε συγκεκριμένα μαγαζιά.
Την έχω δουλέψει μία φορά έμεινα ενθουσιασμένος από την σωλήνα αλλά με κούρασε η διαδικασία προμήθειας υλικών.
Όλοι γνωρίζουν ότι οι περισσότεροι υδραυλικοί ψωνίζουν με πίστωση και πληρώνονται με το ίδιο. Αυτό μας αναγκάζει συνήθως να συνεργαζόμαστε με συγκεκριμένα μαγαζιά που έχουμε κάνει συμφωνία.
Και η Valsir έχει βγάλει την σειρά SIRELE http://www.valsir.it/eng/prodotti/silere/presentazione.htm
αλλά κατόπιν παραγγελίας ακόμα και στις περισσότερες ΣΕΥΔΑΠ.
Θα συνεχίσω αύριο σχετικά με τα σιφόνια δαπέδου....
www.udravlikos.gr

gregori
14-09-2007, 01:18:31
Στα σιφόνια του δαπέδου αφού δούλευα τα πρώτα χρόνια τα μολυβένια....μετα τα pvc του Πετζετακή τώρα έχω καταλήξει στα PP Valsir γιατί θεωρώ πως υπερτερούν σε σχέση με τα PVC στις διαστολές και μηχανικές αντοχές στο δάπεδο. (Σεισμοί κλπ)
Θέλουν πολύ προσοχή στην εφαρμογή να μην είναι λερωμένα τα λάστιχα και να έχουν μία ελάχιστη ρήση προς το σιφόνι δαπέδου. Επίσης προσοχή θέλει το πλαστικό κόκκινο δαχτυλίδι εντός του λάστιχου να μην είναι τσαλακωμένο. Kατα την εφαρμογή θα πρέπει να χρησιμοποιείτε το λιπαντικό που δίνει η Valsir.
Τέλος αφού τελείωση η τοποθέτηση του σιφονιού με τους σωλήνες του αναποδογυρίζοντας την κόφτρα στο σιφόνι τεστάρει τα οριζόντια κομμάτια γεμίζοντας το νερό....Εαν δεν σου τρέξει κάποια σύνδεση κάτω από αυτή την συνθήκη θεωρώ πως δύσκολα θα σου τρέξει κατά την κανονική ροή.
http://www.udravlikos.gr/images/new/testing.jpg
King τα κοινά λάστιχα τα χρησιμοποιούμε πολλές φορές σε πίεση ευδαπ εως και 10 bar με 80 βαθμούς θερμοκρασία σε μπαταρίες, σπιράλ, πλυντίρια κλπ, και αντέχουν.
Τα φοβάσαι σε 0 πίεση αν γίνει σωστή εγκατάσταση και προσεχθεί το λάστιχο να μην είναι λερωμένο η κομμένο?
Μπορείς να κάνεις και ένα απλό πείραμα για να δεις την αντοχή του λάστιχου στη πίεση...
Πάρε 11 σωλήνες του μέτρου φ40 valsir....βάλε 1 σωλήνα στο δάπεδο μία γωνία και τα υπόλοιπα 10 όρθια κάθετα....τάπωσε το κάτω και γεμισέτα νερό με ένα λάστιχο.....Το οριζόντιο κομμάτι στο δάπεδο θα έχουν 1 bar πίεση.
Το ότι βρήκες ένα λάστιχο που έτρεχε μάλλον κάτι θα ξέφυγε από τον εγαταστάτη παρά κάτι άλλο...έχω δει να τα δουλεύουν μέσα στα μπάζα και φρίκαρα...
Και τα PVC του Πετσετάκι που τα έχω δουλέψει πάνω από 10 χρόνια εάν δεν προσέξεις στο κόλλημα πάλι υπάρχει κίνδυνος να τρέξει. Ασε που βγάζει ένα κεφάλι λίγων πόντων.
Για πές εντυπώσεις και τι είναι αυτό Unicar lock της Καρινα που δεν το έχω δει....και δεν το βρήκα και στο ιντερνετ.

www.udravlikos.gr

and
14-09-2007, 10:53:16
Εμένα ο σκεπτικισμός μου έχει να κάνει όχι με την αντοχή σε πίεση αλλά όσον αφορά την αντοχή στο χρόνο. Ισως μπορεί να βοηθήσει o Νίκος από Γερμανία άν χρησιμοποιούν τέτοια συστήματα πιό μεγάλο διάστημα.
Επίσης άν για κάποιο διάστημα μείνουν στεγνά τα λάστιχα (π.χ. με μη χρησιμοποίησει των λουτρών για κάποιο διάστημα π.χ. 6 μηνών) μήπως σκλυρήνουν;

King
14-09-2007, 18:34:42
Τα λαστιχα που με ανυσηχουν δεν ειναι αυτα στις σωληνες αλλα τα κωνικα λαστιχακια του σιφωνιου.. Τετοιο εχω πετυχει να εχει κανει κρακ σε σιφωνι και να χανει λιγο.
Το μονο PP απο Valsir που εμπιστευομαι ειναι το Grecia αλλα εχει την κλασσικη εξοδο Φ50. Οι εισοδοι ομως εχουν δακτυλιους ομοιους με τους σωληνες και οχι κωνικα.
Επισης η ιδια η Valsir αναφερει οτι οι σωληνες δεν πρεπει τρωνε απευθειας το μπετο απο πανω αλλα πρεπει να ειναι τυλιγμενοι ωστε να μπορουν να περπατανε ελευθερα. Επειδη δεν το κανει κανεις αυτο ξερουμε την αντοχη τους μετα απο αρκετα χρονια???
Τις Lock δεν τις παρελαβα τελικα διοτι εκει που ειναι να γινει το εργο βρεθηκαν ενα καρο καφριλες και θα αλλαξουν τα σχεδια οποτε θα εχω εξελιξη απο βδομαδα... Θα παραλαβω παντως και θα ενημερωσω αμεσα...

monachus
14-09-2007, 19:14:23
Και η valsir είναι πολύ καλή εταιρία, και της rehau τα PP είναι άριστα, και της COES τα PP είναι άριστα.
Τα άλλα περι λαστιχακίου και τα λοιπά, νομίζω ότι έχουν να κάνουν με τον εγκαταστάτη και όχι με το υλικό.
Πρέπει να διαβάσει κανείς το manual του υλικού για να δεί πώς πρέπει να το μεταφέρει, να το αποθηκεύσει, να το εγκαταστήσει κ.λ.π.
Εχουμε εγκαταστάσεις οικιακές, επαγγελματικές, σε μεγάλα κτίρια κ.λ.π. που δέν αντιμετωπίσαμε κανένα απολύτως πρόβλημα.
Αν ξέρει κανείς να δουλεύει το υλικό, είναι πολύ γρήγορο στην εγκατάστασή του, και αθάνατο.
Επίσης, νομίζω ότι άβαφο, το PVC είναι πολύ ασθενέστερο σε αντοχή στην ηλιακή ακτινοβολία.
:)
<center>w w w . m o n a c h o s . g r</center>

vagelis
14-09-2007, 19:22:18
Εδω στη βορεια ελλαδα δουλευουν πολυ interplast
το ποσο καλο ειναι δεν το γνωριζω...
http://www.interplast.gr/gr/unisol3.html
gregori στη φωτογραφια πιο πανω ενωνεις ppr με pvc.
Τι κολλα χρησιμοποιεις γιατι απ ότι ξερω η κολλα pvc δεν πιανει σε ppr

gregori
14-09-2007, 19:39:37
quote:Originally posted by vagelis

Vageli η Valsir δίνει μετατροπή PP σε PVC....που από την μία είναι με λάστιχο και απ΄την άλλη είναι PVC που μπορείς να κολλήσεις κανονικά.
www.udravlikos.gr

gregori
14-09-2007, 19:46:15
[quote]Originally posted by monachus

Επίσης, νομίζω ότι άβαφο, το PVC είναι πολύ ασθενέστερο σε αντοχή στην ηλιακή ακτινοβολία.
Γρηγόρη δεν έχω να σου δείξω φυτογραφία πως έγινε μια στήλη Valsir που την βάραγε ο ήλιος μέσα σε 2 χρονια.....Η αλήθεια είναι πως δεν ήταν και τόσο καλά στηριγμένη αλλά άμα την έβλεπες να αναθεωρούσες τα παραπάνω...PVC σε αυτή την κατάσταση δεν έχω δει ποτέ μου.
www.udravlikos.gr

vagelis
14-09-2007, 21:05:44
quote:Originally posted by gregori

quote:Originally posted by vagelis

Vageli η Valsir δίνει μετατροπή PP σε PVC....που από την μία είναι με λάστιχο και απ΄την άλλη είναι PVC που μπορείς να κολλήσεις κανονικά.
www.udravlikos.gr
καλη μαγκια το εξαρτημα μετατροπης;)
Αν και εγω προτιμησα στο σπιτι μου να τα βαλω ολα ΡΡ εκτος απο τις υδροροες που τις βλεπει ο ηλιος τις οποιες και εβαψα.

gregori
15-09-2007, 01:22:32
Vageli sτην Βόρεια Ελλάδα σε PVC ποια μάρκα δουλεύετε πιο πολύ?
Σε PP.....σωλήνες ιντερπλαστ η καποια άλλη μάρκα?
Τα Valsir υπάρχουν εκεί?
www.udravlikos.gr

vagelis
15-09-2007, 01:38:35

Vageli sτην Βόρεια Ελλάδα σε PVC ποια μάρκα δουλεύετε πιο πολύ?
Σε PP.....σωλήνες ιντερπλαστ η καποια άλλη μάρκα?
Τα Valsir υπάρχουν εκεί?
www.udravlikos.gr
Σε pvc δουλευεται unimac petzetakis και karina.
σε ΡΡ αν και δεν το δουλευουν πολυ θα ελεγα... rehau, valsir, martoni,ariete.
Και μιλαμε για ιδιοκτητα.
Σε εργολαβικα... ουτε η μανα τους τα ξερει

monachus
17-09-2007, 18:48:51
Και coes και coes :D
Το blue power.
Πολύ καλό...

King
15-11-2007, 23:26:21
Λοιπον εγινε και η πρωτη τοποθετηση των Unikar Lock και μπορω να πω οτι ειναι απο τα καλυτερα υλικα που εχω συναντησει..
Η σωληνα..
http://briefcase.pathfinder.gr/download/588308
Γωνια
http://briefcase.pathfinder.gr/download/588310
Τμημα κατασκευης
http://briefcase.pathfinder.gr/download/588309/
Θετικα
-Ειναι PVC
-Βγαζει και Φ100 αρα ταιριαζει σχεδον παντου
-Παρα πολυ καλη ποιοτητα σωληνα και εξαρτηματων
-Βγαζει γωνιες 15 & 30 μοιρων
-Τα ρεταλια ξαναχρησιμοποιουνται
-Απουσια κολλησεων ο συνδεσμος απορροφα τις συστολες-διαστολες
Αρνητικα
-Δυσευρετη και ειδικα τα κομματια των 3μ παραγγελια
-Η λευκη ειναι πανακριβη
-Δεν βγαζει διατομες κατω απο Φ75
Η τιμη της σωληνας ειναι σχεδον ιδια με την Unimak αλλα πιστευω βγαζει τα λευτα της απο τον χρονο που θα γλυτωσει καποιος..
Η τοποθετηση της θελει λιγο προσοχη αφου θελει πολυ καλο κωνο για να μπει η μια μεσα στην αλλη και να ειναι απολυτα ευθιγραμμισμενα τα κομματια προς ενωση.
Το παχος ειναι 3μμ και ειναι ανθεκτικοτατη σε κοπανηματα σε κατι δοκιμες που εκανα.. Σε διαμορφωση μουφας δεν καιγεται ουτε ανοιγει.
Πιστευω ειναι ιδανικη για μερεμετια και εκτεθιμενα τμηματα αφου και μπορει να δουλεψει αμεσως και το λαστιχο τραβαει τυχον συστολες διαστολες...
Το εξαρτημα παιζει κοντα στα 2Ε και η σωληνα κοντα στα 4Ε ανα μτ.

gregori
16-11-2007, 00:10:30
quote:Σε διαμορφωση μουφας δεν καιγεται ουτε ανοιγει.
Πολύ καλο μου φαινετε αλλά άντε βρες το όπως είπε και εσύ..
Τι εννοείς με το παραπάνω?
www.udravlikos.gr

King
16-11-2007, 19:31:20
Την Novadur ή κατι Fasoplast ψιλες αν θες να δωσεις ελαφρια γωνια στην μουφα που φτιαχνεις καμια φορα η σωληνα σκιζεται..
Επισης στο ζεσταμα λιγο πιο αργο γυρισμα και καιγεται πανευκολα...
Οκ το ζεσταμα κυριως ειναι υπαιτιοτητα του μαστορα (αν κ πολυ ευαισθητες ειναι καποιες σωληνες) αλλα το σκισιμο της σωληνας ομως..

ziko
17-11-2007, 12:55:50
Ρε παιδιά για Pipelife έχει κανείς εμπειρία. Πρόσφατα χρησιμοποίησα σε δουλειά αντί για Rehau και μου φάνηκε καλή. Λίγο πιο σκληρή από τη Rehau ήταν (μιλάω για πολυπροπυλένιο με ενώσεις κουμπωτές με λάστιχο). Τα λάστιχα είναι κωνικά, λίγο σκληρά και αυτά. Βέβαια αυτό που δεν κατάλαβα, ήταν πως γινόταν και σε πακέτο με δέκα (10) δεμένες σωλήνες, οι 3 δεν έφεραν στάμπα με τα στοιχεία της σωλήνας (για την ακρίβεια δεν έγραφαν τίποτα πουθενά!), κάτι που είχαν οι υπόλοιπες. Υποψιάζομαι τον αντιπρόσωπο αλλά πάλι ήταν δεμένες και πακεταρισμένες, λίγο δύσκολο....

ziko
23-11-2007, 22:39:55
Που είσαι ρε Gregori? Καμία άποψη για pipelife?

gregori
23-11-2007, 23:19:03
Δεν την έχω δουλέψει Ziko και δεν μπορώ να έχω άποψη.
www.udravlikos.gr

King
06-02-2008, 20:25:16
Σημερα δοκιμασα και ενα σιφωνι δαπεδου Kessel.. Οι εισοδοι του ειναι με λαστιχα ομοια με των σωληνων PP. Εχει ενα μυστηριο συστημα κοφτρας και δεν αφηνει τον αφρο να ανεβει και χωριζεται σε 2 κομματια. Οπως φενεται στην φωτο το ενα κομματι απο πανω σαν καμπανα φευγει και μετα ειναι το αλλο κομματι απο κατω οπου ουσιαστικα κραταει και το νερο..
Στην εξοδο υπαρχει μια δυσκινητη μορφη σαν σπιραλ που μπορει να κανει καποιος μικροδιορθωσεις (ελαχιστες ομως)
Ιδου το σιφωνιον..
http://briefcases.pathfinder.gr/download/593243

Τοποθετημενο.. (το δαπεδο ηταν ενα μιξ χωματος και αμμου θαλασσης και φευγει σε κομματια..)
http://briefcases.pathfinder.gr/download/593246

Θετικα του σιφωνιου&gt;
-Στομια συνδεσης
-Δεχεται "σχαρακια" απο πανω με κλειδακι που μπορεις να κολησεις πλακακι και να φενεται μια χαραμαδα, ινοξ με σχεδια κλπ..
Φυσικα ομως ειναι απιστευτα ακριβα
-Πανευκολος τροπος αφαιρεσης της κοφτρας*

Αρνητικα&gt;
-Ακριβο (25Ε μαζι με την προεκταση απο Valsir)
-Τα σημεια συνδεσης δεν βολευουν σε καποιες περιπτωσεις καθοτι ειναι σε διαταξη "Τ" πανω στο σιφωνι και πρεπει να κανεις αρκετη γωνια (οπως ο νιπτηρας Ι στην φωτο πχ)
-Στην καταληξη των εισοδων του σιφωνιου υπαρχει μια στενωση και απο Φ40 μικραινει λιγο. Παρ ολα αυτα δεν εδειχνει να προβληματιζεται απο την ροη.
-Δεν υπαρχει παρα πολυς χωρος για το μαζεμα ακαθαρσιων.Ισως επιρρεπες σε βουλωματα?? Θα δειξει.

*Καθοτι η κοφτρα πιανει ολο το σιφωνι σχεδον περιμετρικα πρεπει απαραιτητα να μπει 12ρι σχαρακι. Αλλιως απλα δεν βγαινει!

xristos69
23-09-2008, 16:21:10
ο υδραυλικος μου εβαλε για σωλήνες αποχετευσης και υδροροών κάποιους INTERPLAST S.A NOVAPLUS 6ATM ELOT-686-A

Ποια η γνωμη σας?λένε τίποτα ή ειναι μαπα πραμα?

gregori
23-09-2008, 18:36:45
Εγώ Χρήστο σαν υδραυλικός θέλω να υπερασπιστώ τον συνάδερφο....
Η 6 ατμ σωλήνα την συναντάμε συχνά...πολύ συχνότερα στην επαρχία
Η λόγοι που την βάζουν είναι πολλοί...
Υπάρχουν πόλης στην επαρχία που μόνο αυτή παίζει στην αγορά...
Η ελοτ 686Β δεν υπάρχει στα μαγαζιά.
Αν η 686Α είναι καλά κολλημένη καλά στηριγμένη και με καλά εξαρτήματα (Εδώ πονάνε οι αποχετεύσεις) δεν θα βγάλει πρόβλημα για πολλά χρόνια....

Αλλά η αλήθεια είναι η παρακάτω αρκεί οι πελάτες να πληρώνουν χωρίς να αναγκάζουν τον μάστορα σε εξευτελιστικές τιμές.

-Σωλήνες σε γκρι και λευκό χρώμα, με την εμπορική interplast4 .jpgονομασία Novaplus, σύμφωνα με το Ελληνικό πρότυπο 686Α. Ο τύπος αυτών των σωλήνων συνηθίζεται από τη αγορά να αναφέρεται ως 6 Atm και είναι κατάλληλος για δίκτυα εξαερισμού και ομβρίων υδάτων.
Συνιστάται στους θερμοϋδραυλικούς να χρησιμοποιούν μόνο σωλήνες που καλύπτονται από το πρότυπο 686Β, γιατί είναι οι μόνοι σωλήνες που σύμφωνα με την τεχνική οδηγία του Τ.Ε.Ε. (2412/86) και την υπουργική απόφαση (ΦΕΚ 743/1992) μπορούν να χρησιμοποιούνται στις εγκαταστάσεις της κτιριακής αποχέτευσης.

www.udravlikos.gr

xristos69
23-09-2008, 19:53:45
quote:
Η ελοτ 686Β δεν υπάρχει στα μαγαζιά.
Αν η 686Α είναι καλά κολλημένη καλά στηριγμένη και με καλά εξαρτήματα (Εδώ πονάνε οι αποχετεύσεις) δεν θα βγάλει πρόβλημα για πολλά χρόνια....
[/blue]

www.udravlikos.gr

τι διαφορα εχει η 686α απο την 696β?

King
08-11-2008, 02:54:22
Η 686Α εχει μικροτερο παχος και φυσικα μικροτερες ανοχες...
Οπως προφανως και η περιεκτικοτητα σε pvc..

Αυτο που συνιστα το ΤΕΕ παρατηρουσα το οποιο φυσικα σχεδον κανεις δεν ασχολειται αφου ολοι ακομα Novadur βαζουν που φυσικα δεν πληρει το 686Β για να μην πω οτι ειναι χειροτερη και απο 686Α...
Προφανως απλα μπαινει για το ονομα και μονο..

Επισης σημερα (επιτελους) βρηκα και διαθεσιμοτητα απο Καρινα εξαρτηματα κολλητα.. Απλα παρα πολυ καλυτερα απο τα κολλητα του Πετζετακι..
Οπως και καλυτερα απο του Πετζετακι ειναι τα γκρι της Pipelife..

Για μηχανοσιφωνες αποψεις???

Πολυ χοντροκομμενο εξαρτημα παιζει στην αγορα απο ΔΡΙΒΑ και ΦΟΡΜ ΠΛΑΣΤ και δεν τα συμπαθω...
Η Redi εχει ωραια ποιοτητα αλλα δεν την βρισκεις παντα..

ziko
08-11-2008, 16:44:49
Προτείνω Nicol...

Υποψήφιος Μηχανικός

cpap
12-12-2008, 10:57:45
Γεια ...
ειμαι στη φαση θεμελιωσης και σε λιγο θα αρχισουν τα καλουπωματα. Θα περαστουν σωληνες μεσα στο μπετον του δαπεδου της ραμπας γκαραζ για να παιρνουν τα νερα απο δυο σχαρες για τα ομβρια και ενα σιφωνι στο δαπεδο του γκαραζ και ολα μαζι εξω. Επισης θα περαστουν στο μπετον δαπεδου, σωληνες για τα νερα του μηχανοστασιου της πισινας (Φ100 και μια αλλη Φ63) καθως και για τις αποχετευσεις του υπογειου που θα πηγαινουν σε βοθρο που θα ειναι χαμηλοτερα απο το υπογειο και περιπου 5-6 μετρα αποσταση απο τα θεμελια.
Αν και διαβασα ΟΛΑ τα ποστ για το θεμα αυτο, δεν μπορω να πω οτι κατεληξα καπου καθως δεν εχω τις δικες σας γνωσεις. Θα ηταν ευκολο να μου πειτε οσο πιο απλα γινεται πια θα ηταν μια καλη επιλογη σωληνων για την περιπτωση μου ?

Γρηγορη, οπως βλεπεις ξεκιναω στην Ανω Βαθεια και ο Θεος βοηθός!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

gregori
13-12-2008, 00:10:13
Αντε καλή επιτυχία φίλε μου...
Μας άρχισες απο τα θεμέλια φαντάσου τι θα γίνει στην συνέχεια:D:D

Διαλέγεις μία σωλήνα που τηρεί τις προδιαγραφές 686Β
Αυτό που πρέπει να προσέξεις για μένα είναι σε πιά φάση πρέπει να ρίξεις τις σωλήνες ώστε να μην προκληθεί καμία ζημιά....

Πάρε μία ιδέα

http://www.imageshack.gr/files/nzdhh1tovlqvhptfcxhf.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=nzdhh1tovlqvhptfcxhf.jpg)

www.udravlikos.gr

CONSTANTINOS
13-12-2008, 19:06:26
Γρηγόρη αυτές οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες; Με την έννοια της επικινδυνότητας ώστε να χρειάζεται σε μικρότερη απόσταση φρεάτιο για επισκεψιμότητα;

Τοποθετούνται βάσει σχεδίου, έτσι; Δεν θα πάει κάποιος σε δέκα χρόνια με λέηζερ για να ψάχνει να τις βρεί.

Δεν υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού; Επειδή εκτελούνται σε αυτό το στάδιο της οικοδομής ιδιαίτερα βαριές εργασίες.

Με εκτίμηση. ( Πρόσεχε, άσχετος ).
Κώστας.

gregori
13-12-2008, 19:49:07
quote:Originally posted by CONSTANTINOS

Γρηγόρη αυτές οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες; Με την έννοια της επικινδυνότητας ώστε να χρειάζεται σε μικρότερη απόσταση φρεάτιο για επισκεψιμότητα;

Δεν είναι και πολύ μεγάλες μπορεί να σε ξεγελάει λίγο η φωτογραφία...
Το θέμα είναι να ξέρεις τι είναι η καθεμιά απο αυτές που βλέπεις.
Η πρώτη δεξιά απο το δίδυμο είναι μία αποχέτευση για ένα μελλοντικό μπάνιο....Για αυτό αν προσέξεις αφήνει 2 αναμονές...Μία για λεκάνη και μία για σιφόνι δαπέδου...Έχει και μία παράκαμψη για εξαερισμό.
Η άλλη για πιθανή χρήση σε κάποιοι μπάνιο στους απο πάνω ορόφους που δεν βλέπω να χρησιμοποιείται... Αν χρησιμοποιηθεί στο σημείο όπου συκόνει τοποθετείται ταφ ελέγχου με τάπα.

Η δύο πρώτες καταλήγουν σε φρεάτιο λημμάτων έξω απο το σπίτι όπου ελέγχονται από εκεί.
Φρεάτια σε χώρους που μπορεί να γίνουν δωμάτια η Playroom δεν λέει...
Η άλλη καταλήγει στην σχάρα της ράμπας όπου θα οδηγούνται στο φρεάτιο των ομβρίων

Η τρίτη και πιο μικρή σωλήνα είναι το σκαρακι του λεβητοστασίου.

Τοποθετούνται βάσει σχεδίου, έτσι; Δεν θα πάει κάποιος σε δέκα χρόνια με λέηζερ για να ψάχνει να τις βρεί.

Βάση σχεδίου δεν θα έλεγα...
Αν υπάρχει μηχανικός (σπάνιο πράγμα) μπορεί.
Συνήθως με κουβέντα με τον ιδιοκτήτη επιλέγονται.
Τις τραβάμε φωτογραφία και αυτό ήταν.

Δεν υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού; Επειδή εκτελούνται σε αυτό το στάδιο της οικοδομής ιδιαίτερα βαριές εργασίες.

Υπάρχει μία σειρά εργασιών ανάλογα πάντα με το τι θέλεις να κάνεις.
Εδώ είναι στην φάση λίγο πριν πέσει το πλέγμα και το γκρο μπετό του υπογείου.

Αφού έχει πέσει το χαλίκι θεωρώ ότι στην εδώ περίπτωση η πιο κατάλληλη στιγμή για να περάσεις τους σωλήνες είναι αυτή.
Ξέρεις το τελικό ύψος. Σημαντικό. Σκάβεις λίγο το χαλίκι και τις περνάς.
Φυσικά αν τα υπόλοιπα συνεργείς δεν προσέξουν καθόλου θα σου κάνουν ζημιά.
Πρόσεξε όμως η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή όταν περνάς σωλήνες στα θεμέλια με διαφορετικό βαθμό δυσκολιών.

Εδώ θα βρεις μία άλλη περίπτωση με φωτογραφίες που τα λάθη ήταν τραγικά....
http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1374&whichpage=1

Με εκτίμηση. ( Πρόσεχε, άσχετος ).
Κώστας.

www.udravlikos.gr

cpap
15-12-2008, 10:01:23
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
:):D

Βασίλης ζ
28-03-2009, 21:32:18
Γεια χαρά σε όλους. Είμαι καινούριος στο site και θα ήθελα να πω την άποψη μου επί του θέματος. Εδώ και δέκα χρόνια δουλεύω πολυπροπυλένιο τις Valsir και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα από τα Φ40 μέχρι και Φ125. Το πατοσίφωνο αν εξαιρέσουμε το μεγάλο βάθος το οποίο δημιουργεί πρόβλημα μόνο στις ανακαινίσεις και στην περίπτωση που έχουμε λεπτή πλάκα θα έλεγα είναι το καλύτερο. Τον τελευταίο καιρό δουλεύω μόνο atlas-plus της Interplast και θα έλεγα ότι είναι ανώτερο και από το Valsir. Βασικά μέχρι σήμερα δεν μου έχει τύχη τίποτα από όλα αυτά τα μείον που αναφέρεται πιο πάνω. Το έχω θάψει επίτηδες με πέτρες και δεν παραμορφώθηκε. Το έχω εκτεθειμένο στον ήλιο εδώ και έξι χρόνια άβαφο και δεν έπαθε τίποτα. Συστολές μεγάλες δεν έχω. Δεν ξέρω τι λέτε αλλά από το PVC είναι πολύ μπροστά σε αντοχή και ποιότητα και μιλάω πάντα για τον atlas.
Kαι κάτι τελευταίο. Φωτογραφίες πως ανεβάζουμε;

&lt;&lt; Μόνο δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, και για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος &gt;&gt;
Άλμπερτ Αϊνστάιν (1879 - 1955).

CONSTANTINOS
29-03-2009, 00:22:30
Βασίλης ζ καλώς ήρθες στην παρέα. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έχω άποψη σε αυτά που αναφέρεσαι. Υπάρχουν όμως πολλοί που χρησιμοποιούν διάφορα υλικά και θα σου απαντήσουν.
Για να ανεβάσουμε φωτό στο forum διάβασε το Ανεβασμα φωτογραφιών (http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1578). Βασικά το πιό εύκολο και γρήγορο είναι το http://www.imageshack.gr και το χρησιμοποιούμε αρκετά για να μοιραστούμε εμπειρίες κ.λ.π.

Κώστας.

gregori
29-03-2009, 00:40:52
Γειά σου φίλε Βασίλη καλωσόριζες στο φόρουμ...
Αντε ρε παιδιά χρειαζόμαστε υδραυλικούς και καυστηρατζήδες...
Σχετικά με αυτά που γράφεις δεν διαφωνώ...εξαιρετικά υλικά είναι τα σιφόνια πολυπροπυλενίου...
Αν τα λάστιχα τους έχουν αντοχή στον χρόνο τότε μια χαρά....
Απο μηχανική αντοχή αντέχουν και δεν κάνουν κρακ εύκολα σαν τα pvc...
Σχετικά με της σωλήνες πολυπροπυλενίου όπως αναφέρουν και οι κατασκευαστές τους δεν είναι για βαριά επιχωματωμένες εργασίες αλλά ούτε για να εκτίθενται στον ήλιο.
Μειονέκτημα θεωρώ ακόμα ότι οι γωνίες τους είναι στάνταρ και δεν σου δίνουν την δυνατότητα κλεψίματος που μπορεί εύκολα ό μάστορας να κάνει ζεσταίνοντας το κεφάλι του pvc

http://udravlikos.gr

Βασίλης ζ
29-03-2009, 15:54:08
[URL=http://www.imageshack.gr/view.php?file=mottujdscy8bzh12o1lb.jpg][IMG]http://www

&lt;&lt; Μόνο δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, και για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος &gt;&gt;

Βασίλης ζ
29-03-2009, 15:59:04
&lt;a href="http://www.imageshack.gr/view.php?file=prdk9857hrmlq9s5es7a.jpg"&gt;&lt;img src="http://www.imageshack.gr/files/prdk9857hrmlq9s5es7a_thumb.jpg" border="0" alt="Free Image Hosting" /&gt;&lt;/a&gt;

Βασίλης ζ
29-03-2009, 16:07:06
http://www.imageshack.gr/files/woj50sng517qornlk8v6.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=woj50sng517qornlk8v6.jpg)http://www.imageshack.gr/files/2yqvo0ylbctutwaoirow.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=2yqvo0ylbctutwaoirow.jpg)http://www.imageshack.gr/files/ous2z9j1aopwmyfzb5n1.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=ous2z9j1aopwmyfzb5n1.jpg)http://www.imageshack.gr/files/92vbykca6i011vryrdoh.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=92vbykca6i011vryrdoh.jpg)http://www.imageshack.gr/files/tp3w0bk55fpo9zcts2an.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=tp3w0bk55fpo9zcts2an.jpg)

Βασίλης ζ
29-03-2009, 16:14:56
Δεν κατάλαβα γιατί τις έβγαλε τόσο μεγάλες αλλά δε πειράζει. Ήθελα να σας δείξω κάτι σχετικά με την αποφυγή τις σαπουνάδας από το πατοσίφωνο. Στις δύο τελευταίες φωτογραφίες θα δείτε ότι δεν συνδέω τίποτα στο πατοσίφωνο και όλες οι αποχετεύσεις ακόμα και του νιπτήρα φεύγουν ξεχωριστά. Έτσι βασικά μας έμαθαν και στη σχολή που πήγαινα. Αντίστοιχα τοποθετούνται σιφών μπανιέρας και πλυντηρίου.

CONSTANTINOS
29-03-2009, 16:18:15
Ωραίες οι φωτό. Συνήθως Βασίλη μια ανάλυση 1024χ768 ή 800χ600 είναι αρκετή. Αυτό το φτιάχνεις στον Η/Υ σου και μετά την ανεβάζεις. Στο πάνω μέρος του post υπάρχει ένα εικονίδιο που μόλις ακουμπήσεις το ποντίκι σου εμφανίζει "Edit reply". Από εκεί μπορείς να κάνεις και τυχόν διόρθωση "δεξιά, αριστερά, πάνω, κάτω" τα links για να πέσουν οι φωτό σε μια μεριά. Όταν γράφεις ή διορθώνεις κάτι μπορείς από το preview να δείς εάν είναι οκ.

Κώστας.

King
29-03-2009, 20:39:24
Εχει τυχει να μου δωσουν και interplast και ειναι μια χαρα υλικο... Συμφωνω σε αυτο. Πλεον το γυρισα σε valsir και εγω στα πατοσιφωνα και ελπιζω τα κωνικα να μην με προδωσουν οπως εγινε παλαιοτερα σε υφισταμενο... Σε pvc κρακ κανουν του Πετζετακη.. Κατι Καρινα και Φασοπλαστ που ετυχαν να δω τελευταια εχουν απιστευτα καλυτερη ποιοτητα και παχος...

PP εκτος των δαπεδοσιφωνων το αποφευγω εκτος αν ειναι τπτ τμηματα σε ψευδοροφες ή κλειστα σημεια... Στον ηλιο πετσικαρουν το χω κανει πειραμα με valsir σωληνα και 2 χρονια μετα φενεται λιγο να εχει αρπαξει..

Θαψιμο ειδικα σε κηπους κλπ ειναι εκτος προδιαγραφων..
Ειδα σε φωτο σου οτι εχεις τετοια σημεια...
Εκει πορτοκαλι σωληνα υπονομων θελει κανονικα.
Εστω αν οχι αυτο παντα pvc και σωστη ποιοτητα..
Προσφατα που χρειαστηκε ενα τμημα 5μτ να το θαψω σε υπογειο σε χαντακι με χωμα εριξα 3εκ τσιμεντο για τον πατο της σωληνας το υπολοιπο αμμο, απο πανω αμμογαρμπιλο για καλυψη της γυρω στα 2εκ και το μπετο του δαπεδου πανω απ ολα αυτα... Και παλι εχω επιφυλαξεις αν και μονο λεκανες θα παιρνει οποτε δεν θα χει προβλημα λογικα..

Μουφες ειναι εξαρτημα προς αποφυγη... Γενικα πρεπει να τηρειται οτι και στο pvc δλδ τπτ το αναποδο... Εκτος αν ειναι εκτεθιμενο σημειο και λογω επισκευης δεν γινοταν αλλιως...

Τελος βλεπω δεν εχεις εξαρτημα μετατροπης απο pp σε pvc... Το PP me το Pvc δεν κολαει σε καμια περιπτωση...

Ελπιζω να μην παρεις στραβα τον σχολιασμο μου επι των εργων αλλα βασει των τεχνικων φυλαδιων της Valsir που εχω αναφερει τα παντα γι αυτα...
(καποτε θα βγαλω και την ελληνικη μεταφραση που ελεγα)

Βασίλης ζ
29-03-2009, 20:54:18
&lt;&lt;Θάψιμο ειδικά σε κήπους κλπ είναι εκτός προδιαγραφών..&gt;&gt;
Γιατί το λες αυτό;
Όντως δεν κολλάνε μεταξύ τους αλλά αν το ξύσεις και βάλεις σιλικόνη οχι μόνο δεν έχεις διαρροές αλλά και πολύ δύσκολα θα ξεκολλήσει.

&lt;&lt;Μουφες ειναι εξαρτημα προς αποφυγη..&gt;&gt; Μην τα φοβάσαι τα ανάποδα τα εχώ δοκιμάσει και σε μεγαλύτερες πιέσεις.

King
30-03-2009, 02:16:09
Απλα μπορει να φρακαρει λιγο... Ισως να μην φανει ποτε η διαρροη λογω της ρυσης... Τυπικα ομως δεν εχει κολησει τιποτα απολυτως...
Η σιλικονη καλη ειναι για κανα αρμο και για την αποχετευση πισω απ την λεκανη.. Κοινως παντα σε εμφανη σημεια..

Αντιστοιχα ειναι αυτο που λεω και για τα σιφωνια νεροχυτων..
ΔΕΝ κολαει το τελευταιο κομματι pp με to pvc με την σιλικονη ουτε με την κολλα... Θελει το εξαρτημα μετατροπης.. 95% των νεροχυτων ειναι συνδεδεμενα χωρις μετατροπη.Ξυσιματα, ζεσταματα και φρακαρισμα κλπ δεν κανουν κατι..

Το κουρασα ομως ηδη... Βαζε μετατροπες... Ποτε δεν ξερεις ποτε μπορει να κανει τσαφ ή να πεταει υγρασιες.

Edit....

Τωρα το ειδα το θεμα με το πατοσιφωνο...
Ο νιπτηρας εχει σιφωνι δικο του αρα δεν θα βρωμαει, το πλυντηριο θελει την αποχετευση σε U σχημα και σιλικονη για να μην μυρισει, την μπανιερα ομως??? Βαζεις σιφωνι μπανιερας με θυριδα??

Οσο αφορα τις μουφες δεν λεω οτι θα χασει σημερα απλα εμπιστευεσαι το λαστιχο να στεγανοποιει εκει για 20-30 χρονια??
Αν κανει τσαφ το λαστιχο απλα θα τρεχουν ολα εξω.
Αν εχεις μουφα κανονικη ομως με την ροη αν γινοταν τσαφ ειτε θα εχανε αν βουλωνε ειτε σε κανα οριζοντιο κομματι..

Περι θαψιματος σε κηπους κλπ...
Το υλικο υποφερει απο 2-3 πραγματα...
Τη συσταση του εδαφους, τις συστολοδιαστολες και το βαρος απ το εδαφος απο πανω... Η ιδια η valsir απαγορευει να μπαινει η σωληνα της σε τετοιες εφαρμογες και σε περιπτωση υπογειων κλπ πρεπει να ντυνεται η σωληνα και απο πανω να πεφτει συγκεκριμενο γεμισμα κλπ...
Σε κηπους κλπ η σωληνα μπορει να υποστει αλλοιωση απο το εδαφος..

Δοκιμασε την πορτοκαλι υπονομων για εξω ή Καρινα με λαστιχα...
Απλα καμια σχεση και εχεις κ το κεφαλι σου υσηχο..

gregori
30-03-2009, 18:18:47
quote: Ήθελα να σας δείξω κάτι σχετικά με την αποφυγή τις σαπουνάδας από το πατοσίφωνο. Στις δύο τελευταίες φωτογραφίες θα δείτε ότι δεν συνδέω τίποτα στο πατοσίφωνο και όλες οι αποχετεύσεις ακόμα και του νιπτήρα φεύγουν ξεχωριστά. Έτσι βασικά μας έμαθαν και στη σχολή που πήγαινα. Αντίστοιχα τοποθετούνται σιφών μπανιέρας και πλυντηρίου.

Φίλε Βασίλη. Όλο το παραπάνω θέλει κουβέντα.
Στην σχολή σας είπανε να μην συνδέετε τίποτα στο σιφόνι δαπέδου?...
Μήπως σας είπανε όμως να μην βάζετε καθόλου σιφόνι? Αυτό κάνουν αρκετές χώρες στην Ευρώπη ακόμα και στην Αμερική...

Έτσι όπως το βλέπω στις φωτογραφίες φίλε, θα βρωμάει το σιφόνι του δαπέδου καθώς θα στεγνώνει και θα αναγκάζεις κάθε τόσο τον ιδιοκτήτη να το γεμίζει με το χέρι.

(Προσωπικά προτιμώ το δικό μας σύστημα και ας βγαίνουν και μερικές σαπουνάδες που και που. Σε κάποιο τοπικ έχω γράψει σχετικά με αυτό το θέμα.)

Σχετικά με το κόλλημα με σιλικόνη μέσα στο δάπεδο δεν έχω παρά να συμφωνήσω με τον King. Ακουσέ με και απέφυγε την.
Υπάρχει μετατροπή PP-&gt;PVC απο την VALSIR.
Για της μούφες πάλι θα συμφωνήσω με τον King...
Οσο καλά και να είναι τα λάστιχα δεν παύει να έχω σε θηλυκό κεφάλι και της δύο σωλήνες....
Με την ίδια λογική μπορούμε να κολλάμε και τα pvc με ανάποδα κεφάλια.
Συμφωνώ ότι το πολυπροπυλένιο έχει πολύ καλές αντοχές στις συστολές αλλά πρόσεχε το γιατί είναι μαλακό...
Αν το θάβεις με βάρος απο πάνω απο φ 110 μετά απο καιρό θα γίνει σαν τις υδροροές 6Χ10 πλακέ...
Ολά τα παραπάνω στα γράφω με καλή διάθεση και σου λέω φιλικά την γνώμη μου...Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να στο παίξω πονηρός.

Βασίλης ζ
30-03-2009, 19:19:13
King &lt;&lt; Βαζε μετατροπες... Ποτε δεν ξερεις ποτε μπορει να κανει τσαφ ή να πεταει υγρασιες. &gt;&gt;
Έχεις απόλυτο δίκιο για τη μετατροπή αλλά αν βρεις εδώ στην Ξάνθη μετατροπή έστω και κατόπιν παραγγελίας ότι θες από εμένα. Μερικές φορές αναγκάζομαι να κάνω αλχημείες από ανάγκη.

&lt;&lt;.. το πλυντηριο θελει την αποχετευση σε U σχημα και σιλικονη για να μην μυρισει, την μπανιερα ομως??? Βαζεις σιφωνι μπανιερας με θυριδα??&gt;&gt;
Υπάρχει σιφώνi πλυντηρίου τις Valsir και μπανιέρας. Θυρίδα έβαζα παλιά αλλά επειδή κατάλαβα ότι οι πλακατζήδες εδώ αετό πετάνε και μάλλον &lt;&lt;παπατζήδες &gt;&gt; έπρεπε να λέγονται και αυτό γιατί τις περισσότερες θυρίδες που τους έδινα να τοποθετήσουν απλά τις έβαζαν όπως νάνε για τα μάτια του κόσμου. Όσες επιχείρησα να ανοίξω πάπαλα. Έτσι το σταμάτησα γιατί και η τιμή για το αόρατο πορτάκι είναι λίγο τσουχτερή και δεν αξίζει να το πετάς όπως νάνε. Με τα σιφώνια μπανιέρας έχω άλλο πρόβλημα. Τα θέλω με μεταλλικό ρακόρ και σε Φ50. Το καλύτερο για εμένα είναι το τηλεσκοπικό γιατί περιστρέφετε και αυτό βοηθάει πολύ. Έλα τώρα στο μαγαζί όταν θα παραγγείλω σιφώνια να δείς τι θα μου φέρει.

gregori &lt;&lt; Μήπως σας είπανε όμως να μην βάζετε καθόλου σιφόνι?&gt;&gt;
Ναι αυτό μας είπανε αλλά αν το επιχειρήσω να μη βάλω καθόλου θα νομίζει ο πελάτης ότι τον κλέβω και για λόγους οικονομίας και ασχετοσύνης δεν το έβαλα.
Απλά το κρύβω πίσω από την λεκάνη.

&lt;&lt; θα αναγκάζεις κάθε τόσο τον ιδιοκτήτη να το γεμίζει με το χέρι.&gt;&gt;
Όχι δεν στεγνώνει τόσο εύκολα θέλει τουλάχιστον όσο και αν φαίνετε απίστευτο ένα χρόνο (δοκιμασμένο σε οικοδομή που έκανε ένα χρόνο να κατοικηθεί και μόνο δύο είχαν στεγνώσει) και μιλάω για το σιφώνι δαπέδου της VALSIR αυτό στη φώτο.

&lt;&lt;και ας βγαίνουν και μερικές σαπουνάδες που και που.&gt;&gt;
Είναι το μόνο πράγμα που δε χώνεψα ποτέ στη ζωή μου.

&lt;&lt;Συμφωνώ ότι το πολυπροπυλένιο έχει πολύ καλές αντοχές στις συστολές αλλά πρόσεχε το γιατί είναι μαλακό...
Αν το θάβεις με βάρος απο πάνω απο φ 110 μετά απο καιρό θα γίνει σαν τις υδροροές 6Χ10 πλακέ...&gt;&gt;
Αυτό με ξαφνιάζει λίγο και δεν το είχα φανταστεί ποτέ ότι μπορεί να συμβεί. Θα το ψάξω στο ενχειρίδιο τις Interplast.

&lt;&lt;Ολά τα παραπάνω στα γράφω με καλή διάθεση και σου λέω φιλικά την γνώμη μου...Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να στο παίξω πονηρός.&gt;&gt;
Και εγώ πάντα με καλή και φιλική διάθεση γράφω και γράφτηκα σε αυτό το site για ανταλλαγή απόψεων και αλλά και για να μπορέσω να διορθώσω κάποια πιθανά λάθη μου. Πιστεύω ότι όσο ζώ μαθαίνω και κανείς δεν είναι τέλειος.

gregori
30-03-2009, 20:01:15
Oτάν λέμε να στεγνώσει το συφόνι εννουούμε να στεγνώσουν κάποια ml για να κατέβει η στάθμη κάτω απο την κοφτά...
Σε ένα θερμενομένο σπίτι αυτό δεν θέλει παρά κάποιες μέρες για να συμβεί...
Σε καλοκαιρινούς μήνες ο χρόνος γίνετε πιο σύντομος...
Μην ξεχνάς την υποπίεση που δημιουργείται κατά την ροή των υπολοίπων ειδών υγιεινής...
Είναι λάθος κατα την γνώμη μου.
Αν και υπάρχουν εδώ μηχανικοί που μπορούν να μας υπολογίσουν την εξάτμηση με σχετική ακρίβεια.

quote:Και εγώ πάντα με καλή και φιλική διάθεση γράφω και γράφτηκα σε αυτό το site για ανταλλαγή απόψεων και αλλά και για να μπορέσω να διορθώσω κάποια πιθανά λάθη μου. Πιστεύω ότι όσο ζώ μαθαίνω και κανείς δεν είναι τέλειος.

Καλά μην το συζητάς...Απο τότε που άρχισα εγώ μέχρι τώρα ξέρεις πόσες φορές έχω πει...αμάν τι έλεγα και έγραφα τότε...άστα να πάνε:).

King
30-03-2009, 20:50:46
Μετατροπες βρισκεις ευκολα σε ενα σωστο μαγαζι με υδραυλικα...
Αν παρ ολα αυτα πρεπει να τρεχεις παρε μια 20δα Φ50 και μερικες Φ75 και κρατα τις στοκ..
Δυσκολες συνηθως ειναι κατι Φ110-&gt;100, Φ90-&gt;Φ100, Φ100-&gt;Φ110

Οσο αφορα την απουσια δαπεδοσιφωνου που βλεπω και σε αμερικανικα μπανια ή και σε φυλλαδια της Geberit ακομα ειμαι εντελως αρνητικος..
(οπως και με μοκετες και ξυλινα δαπεδα στο μπανιο...)
Προσωπικα πιστευω οτι κακως σας προτειναν στην σχολη να μην μπαινει δαπεδοσιφωνο..

Αν τρεξει νερο απο την μπανιερα οταν κανει ο αλλος μπανιο που θα παει??
Αν σκασει ενα σπιραλ, διακοπτης κλπ??
Ανευ δαπεδοσιφωνου τα νερα πανε στο σπιτι..
Επισης ειδικα το σιφωνι της μπανιερας και του νιπτηρα (τυπου S συνηθως οχι τοσο τα ποτηρια) μπορουν να στεγνωνουν ευκολα με ενα ανεπαρκη/βουλωμενο εξαερισμο ειτε ακομα και υποπιεσεις απο στηλη κλπ.. Θελει πολυ καλη μελετη για να παιζουν σωστα σκετα πραγμα δυσκολο..
Το δαπεδοσιφωνο κ αυτο μπορει να αδειασει αλλα πιο δυσκολα..

Τους αφρους μπορεις να τους μειωσεις με σχαρακι ασφαλειας ειτε αν θες ακομα πιο κυριλλα πας σε καπακι με πλακακι και χαραμαδα πλαγια (πανακριβο ομως)..

gregori
31-03-2009, 20:21:16
Αν και υπάρχουν εδώ μηχανικοί που μπορούν να μας υπολογίσουν την εξάτμιση με σχετική ακρίβεια έλεγα παραπάνω.
Ζήτησα λοιπόν από τον καπετάνιο να μου κάνει μία εκτίμηση.
Τα νούμερα που έδωσε είναι κοντά σε αυτά που είχα εγώ στο μυαλό μου.
Λέει λοιπόν τα παρακάτω.....

Εξαρτάται ο ρυθμός εξάτμισης κατά βάση από δύο παράγοντες:
1. Την θερμοκρασία καθώς και υγρασία του αέρα του χώρου
2. Την κίνηση του αέρα. Σε δωμάτιο ή σε πλυσταριό δεν ισχύει η δεύτερη συνθήκη αλλά πιθανότατα η πρώτη. Συνεπώς αν έχει αέρα θερμοκρ. 35° το καλοκαίρι και 35% υγρασία τότε να πάρει ρυθμό εξάτμισης ακόμα και 20 γραμ./μ² h
Αν έχεις ένα σιφώνι με σχαρίτσα Φ100 και αν θεωρήσουμε ότι παίρνει 100 γραμ. νερό πάνω από την κόφτρα τότε βγαίνει:
0,1² Χ π/4 Χ24 Χ 20 = ~ 4 γρ. / ημέρα
Σε 20 με 25 μέρες έχεις μυρουδιές....

Έτσι από περίεργα λοιπόν θυμήθηκα πως κυβίζουν τον κύλινδρο και αφού βρήκα τις πραγματικές διαστάσεις του σιφονιού απο το σιτε της Valsir έκανα τους υπολογισμούς μου και αυριο στην οικοδομή που θα πιάσω σιφόνι στα χέρια μου θα δω κατά πόσο λέω σωστά.

http://www.imageshack.gr/files/qg2h2k0bnxzqcic3ov4c.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=qg2h2k0bnxzqcic3ov4c.jpg)

gregori
01-04-2009, 19:44:10
Τελικά αυτό το θέμα που τέθηκε με το στέγνωμα των σιφονιών μου αρέσει.
Είναι ένα θέμα που πολλές φορές το ακούμε μας ρωτάνε εμάς τους υδραυλικούς. Με την ευκαιρία της όλης κουβέντας με τον Βασίλη θα βγάλουμε συμπεράσματα.

Τελικά Βασίλη δεν είναι τόσο τραγικά όσο έλεγα παραπάνω...
Σήμερα στην οικοδομή μέτρησα συφώνι Valsir 50αρι.
Σε λίγο θα ανεβάσω τα αποτελέσματα.

Το σιφόνι το 50αρι έχει στάσιμο νερό 565ml
Για να αρχίσει να μυρίζει θα πρέπει να εξατμιστούν 339ml
Βάση του Καπετάνιου αν έχουμε σκαράκι φ 100 έχουμε μία μέση ημερήσια εξάτμιση 4 γραμμαρίων...
Αν όμως έχουμε σκαράκι φ12 όπως έχουν τα valsir έχουμε εξάτμιση περίπου 5 γραμμαρίων την ημέρα κατά Καπετάνιο και Nyanacco.
Συμπέρασμα είναι ότι θα χρειαστούν 68 μέρες περίπου για να μυρίσει.
Φυσικά αυτό έχει σχέση με την θερμοκρασία του χώρου και την υγρασία.
Όσο πιο ζεστό είναι το μπάνιο τόσο πιο σύντομα θα μυρίσει.
Τώρα δεν έχουμε παρά να βάλουμε ένα σιφόνι στα μπάνια μας και να το παρακολουθήσουμε:D Θα το κάνω σοβαρά:D...

Το σιφόνι στην φωτογραφία το γέμισα με ένα μπουκάλι της κόκα κόλας των 500ml αλλά ξεχειλισμένο μέχρι επάνω...
Μου άρεσε ότι όταν έριξα και τις τελευταίες σταγόνες τότε άρχισε να ξεχειλίζει το σιφόνι και να φτάσει η στάθμη στου 5 πόντους από τον πάτο..
Ξέρω δεν έκανα κάτι σπουδαίο αλλά όταν είδα την επιβεβαίωση των μαθηματικών με την πράξη πωρώθηκα πιο πολύ.
Ηθικός αυτουργός της κατάστασης μου ο Καπετάνιος.:D

http://www.imageshack.gr/files/3y4axeodd6pssz4xgrtt.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=3y4axeodd6pssz4xgrtt.jpg)

nyannaco
01-04-2009, 21:31:39
Ο ρυθμός εξάτμισης είναι ανάλογος της ελεύθερης επιφάνειας, επομένως αν στο Φ100 έχουμε εξάτμιση 4 γρ. την ημέρα, στο Φ120 θα έχουμε 4 x (120/100)² = 5.76 γρ. την ημέρα, άρα στέγνωμα σε 339 / 5,76 = 59 ημέρες. Γρηγόρη συγγνώμη για την επέμβαση, αλλά το δεκαδικό κάνει 9 ημέρες διαφορά, κι αν αρχίσει να σου μυρίζει εννιά μέρες νωρίτερα θα αναρρωτιέσαι για την ορθότητα των πράξεων :)

Νίκος

CONSTANTINOS
01-04-2009, 21:57:14
Αυτό που βλέπω Νίκο είναι ότι από εδώ το έφερες από εκεί το πήγες στο τέλος μου πετσόκοψες τις διακοπές μου. Εξαιτίας σου τώρα πρέπει να επιστρέφω στις 59 μέρες!!!

Κώστας.

nyannaco
01-04-2009, 22:25:53
Δεν χρειάζεται να γυρίσεις νωρίτερα, πριν φύγεις ρίξε σπορέλαιο στα σιφώνια. Εκτός αν απο τις περισυνές σου διακοπές έχεις ακόμα λάδι κοκκοφοίνικα :D

Νίκος

gregori
01-04-2009, 23:52:49
quote:Originally posted by nyannaco

Ο ρυθμός εξάτμισης είναι ανάλογος της ελεύθερης επιφάνειας, επομένως αν στο Φ100 έχουμε εξάτμιση 4 γρ. την ημέρα, στο Φ120 θα έχουμε 4 x (120/100)² = 5.76 γρ. την ημέρα, άρα στέγνωμα σε 339 / 5,76 = 59 ημέρες. Γρηγόρη συγγνώμη για την επέμβαση, αλλά το δεκαδικό κάνει 9 ημέρες διαφορά, κι αν αρχίσει να σου μυρίζει εννιά μέρες νωρίτερα θα αναρρωτιέσαι για την ορθότητα των πράξεων :)

Νίκος

Δηλαδή Νικόλα εκεί στους 2 μήνες το βλέπεις....
Αλλά ρε σι Νίκο όταν λέμε ελεύθερη επιφάνεια αναρωτιέμε θα εννοούμε χωρίς να υπάρχει σκαράκι...
Με το σκαράκι η καθαρά ελεύθερη επιφάνεια είναι [u]πολύ</u> μικρότερη σωστά?
Λές να γεμίσω το μπάνιο σιφώνια το ένα με σκαρακι και το άλλο χωρίς να δούμε την διαφορά?....
Δεν θα την γλιτώσω θα με σουτάρει η κυρα Μαίρη.:D
Εδώ που τα λέμε όμως αυτό έχει σχέση με πολλούς παράγοντες...Αυτούς που ανέφερα παραπάνω αλλά τον τύπο και μάρκα του σιφονιού.

Δεν ξέρω όμως τι συμβαίνει με τυχών υποπίεση.
Μήπως μας αδειάζει το σιφόνι?
Και εδώ θέλω και την γνώμη του μαστροDimi σαν ο πιο έμπειρος απο εμάς τους τεχνίτες εδώ μέσα.

Μάστορα σου έχει τύχει να στεγνώνει σιφόνι επειδή δεν υπήρχε καλό ξεθύμασμα στο αποχετευτικό δίκτυο από υποπίεση?

Το σίγουρο είναι πως σε αρκετές περιπτώσεις που τραβάμε καζανάκι το νερό μέσα στο σιφόνι διαταράσσετε...(δοκιμάστε το)...
Τώρα υποπίεση είναι? υπερπίεση?....
Προτείνω να τραβήξουμε 5-6 καζανάκια στα σπίτια μας αφού έχουμε μετρήσει την στάθμη στο σιφόνι και να δούμε αν έχουμε διαφορά...:D
Κάτι συμβαίνει πάντως και σίγουρα έχει σχέση με τις ξεθυμάστρες που εδώ που τα λέμε είναι άλλη μία πονεμένη ιστορία στον χώρα μας.

Και τέλος θα θέσω και το άσχετο-σχετικό φιλοσοφικό ερώτημα....
Η γνώση ή το χρήμα έχει μεγαλύτερη αξία?:)
Γιατί άντε και μαθαίνουμε πότε στεγνώνουν τα σιφώνια...μήπως θα βγάλουμε ποτέ λεφτά από αυτό?:D
Σας κούφανα ε?

nyannaco
02-04-2009, 08:51:46
Αλλά ρε σι Νίκο όταν λέμε ελεύθερη επιφάνεια αναρωτιέμε θα εννοούμε χωρίς να υπάρχει σκαράκι...
Με το σκαράκι η καθαρά ελεύθερη επιφάνεια είναι [u]πολύ</u> μικρότερη σωστά?
Οταν λέω ελεύθερη επιφάνεια, εννοώ επιφάνεια επαφής του νερού με τον αέρα - εκεί που συμβαίνει η εξάτμιση. Δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά νομίζω ότι το σκαράκι δεν κάνει καμία διαφορά είτε υπάρχει είτε όχι.

quote:Λές να γεμίσω το μπάνιο σιφώνια το ένα με σκαρακι και το άλλο χωρίς να δούμε την διαφορά?....
Δεν θα την γλιτώσω θα με σουτάρει η κυρα Μαίρη.:D
Και δίκιο θα έχει :D

quote:Εδώ που τα λέμε όμως αυτό έχει σχέση με πολλούς παράγοντες...Αυτούς που ανέφερα παραπάνω αλλά τον τύπο και μάρκα του σιφονιού.
Ουσιαστικά, με τις διαστάσεις. Και πιο συγκεκριμένα, αν σκεφτούμε ότι τόσο ο όγκος του κυλίνδρου όσο και ο ρυθμός εξάτμισης (για σταθερές συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας) είναι ευθέως ανάλογοι της βάσης κυλίνδρου / επιφάνειας, καταλήγουμε ότι οι μέρες που θα "αντέξει" το σιφώνι είναι ευθέως ανάλογες του ύψους μεταξύ κόφτρας και υπερχείλισης! Θέλεις να συγκρίνεις δύο σιφώνια στο μαγαζί ή στην οικοδομή; Ούτε calculator ούτε τίποτα! Μετράς το ύψος με το μέτρο και έχεις αμέσως την απάντηση ποιό θα αντέξει περισσότερο και πόσο (ποσοστιαία).

quote:Δεν ξέρω όμως τι συμβαίνει με τυχών υποπίεση.
Μήπως μας αδειάζει το σιφόνι?
Και εδώ θέλω και την γνώμη του μαστροDimi σαν ο πιο έμπειρος απο εμάς τους τεχνίτες εδώ μέσα.

Μάστορα σου έχει τύχει να στεγνώνει σιφόνι επειδή δεν υπήρχε καλό ξεθύμασμα στο αποχετευτικό δίκτυο από υποπίεση?

Το σίγουρο είναι πως σε αρκετές περιπτώσεις που τραβάμε καζανάκι το νερό μέσα στο σιφόνι διαταράσσετε...(δοκιμάστε το)...
Τώρα υποπίεση είναι? υπερπίεση?....
Προτείνω να τραβήξουμε 5-6 καζανάκια στα σπίτια μας αφού έχουμε μετρήσει την στάθμη στο σιφόνι και να δούμε αν έχουμε διαφορά...:D
Κάτι συμβαίνει πάντως και σίγουρα έχει σχέση με τις ξεθυμάστρες που εδώ που τα λέμε είναι άλλη μία πονεμένη ιστορία στον χώρα μας.
Δυστυχώς είμαι σε θέση να σου απαντήσω κι εγώ... χωρίς καλή ξεθυμάστρα δημιουργείται υποπίεση στη στήλη, και τραβάει νερό από τα σιφώνια. Οχι σε 59 μέρες, αλλά σε μία αρχίζουν τα αρώματα. Δεν στεγνώνει βέβαια τελείως το σιφώνι, γιατί μόλις το νερό κατέβει λίγο κάτω από την κόφτρα η στήλη δε τραβάει πλέον νερό αλλά αέρα, το υπόλοιπο νερό μένει στο σιφώνι... αλλά η ζημιά έχει γίνει. Και μη ρωτήσεις πού το ξέρω

quote:Και τέλος θα θέσω και το άσχετο-σχετικό φιλοσοφικό ερώτημα....
[b]Η γνώση ή το χρήμα έχει μεγαλύτερη αξία?:)
Γιατί άντε και μαθαίνουμε πότε στεγνώνουν τα σιφώνια...μήπως θα βγάλουμε ποτέ λεφτά από αυτό?:D
Οπως όλα τα φιλισοφικά ερωτήματα, επιδέχεται παραπάνω από μία απαντήσεις. Εγώ θα σου έλεγα ότι και το χρήμα και η γνώση είναι μέσα ευχαρίστησης. Εξαρτάται λοιπόν από το πόσο ευχαριστεί το καθένα από τα δύο τον κάθε άνθρωπο.

Νίκος

King
19-04-2009, 19:34:26
Ανακαινιση στο Μοσχατο και να γινεται μια μανουρα για το παρον μαντεμι αν πρεπει να αλλαχθει ή οχι... (μεσα στην κουζινα περναει..)

http://briefcases.pathfinder.gr/download/610717

Ξεκιναει η δουλεια και να τι μπορει να βρει κανεις μεσα σε ενα μαντεμι..

http://briefcases.pathfinder.gr/download/610716

Ηταν ετσι ολο απο το Ψ του πανω οροφου μεχρι κατω..
Δεν ειχε βουλωσει ακομα ομως...

Οι αποπανω οροφοι δεν θελησαν αντικατασταση αφου ακομα δουλευει...

Η στηλη εγινε με Karina και οι αποπανω οροφοι "κοπηκαν" μολις για 2 ωρες..

http://briefcases.pathfinder.gr/download/610718

cpap
24-06-2009, 12:02:47
Γεια ,
να ρωτησω...Μεσα στο σπιτι βαζω VALSIR PP παντου .Πως να συνεχισω εξω απο το σπιτι για την αποχετευση? Τι γινεται με τις ενωσεις? Για υδρορροες?
Ευχαριστω

King
24-06-2009, 15:24:34
Οταν λες παντου μαλλον ενοεις και τις κατακορυφες...

Εξω αναλογα τα μετρα σε ακαθαρτα πορτοκαλι σωληνα υπονομου και υδρορροες Pvc 686Β... Γενικα οτι το βλεπει ο ηλιος Pvc και οτι ειναι κατω απο το χωμα/μπετο υπογειων κλπ το ιδιο...

Συστολαρισματα και μετατροπες απο Φ110 υπαρχουν σε οτι θες οποτε εισαι κομπλε..
Προσοχη στα εντος σπιτιου οσο αφορα τις λεκανες και το υψος απο το τελικο δαπεδο.. Ενα λαθος 3εκ και δεν κουμπωνει ο συνδεσμος..

gregori
24-06-2009, 19:35:22
quote:Originally posted by cpap

Γεια ,
να ρωτησω...Μεσα στο σπιτι βαζω VALSIR PP παντου .Πως να συνεχισω εξω απο το σπιτι για την αποχετευση? Τι γινεται με τις ενωσεις? Για υδρορροες?
Ευχαριστω

Υπάρχουν μετατροπές PP σε PVC και τις βρίσκεις σχετικά εύκολα.
Για υπόνομο πράγματι προδιαγραφές έχει μόνο η κόκκινη υπονόμου αλλά σπάνια τηρείτε.
Ούτε εγώ το τειρώ για να είμαι ειλικρηνής γιατί δεν την βρίσκω εύκολα στο εμπόριο.
Είμαι όμως πεισμένος ότι ένα καλό pvcΒ και άμμο απο πάνω δεν θα πάθει ποτέ τίποτα.

dipoli
02-07-2009, 18:48:52
quote:Originally posted by King

)
Απο μαρκες Petzetaki Unimak σε σωληνα και εξαρτημα λευκο Πετζετακι

Γιατί το λευκό; Ο Πετζετάκις δίνει τα γκρί για βαρέως τύπου. Ζητήσαμε εξαρτήματα unimak και στείλανε τα γκρί (σημειοτέον ΔΕΝ γράφουν unimak πάνω). Στο τηλέφωνο μας είπαν οτι αυτά είναι ανθεκτικότερα (και πιο ακριβά) απο τα λευκά.

There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

King
03-07-2009, 12:39:44
Για τα εξαρτηματα του Πετζετακη παντα βρισκω τα λευκα καλυτερα απο τα γκρι του.... Σαφως ομως και τα 2 μονο κατηγοριας Unimak δεν ειναι..
Και τα 2 ειναι ΕΛΟΤ 767.. Κοινως της σειρας...

Ανεφερα τα λευκα αν θελει Πετζετακη.. Αλλιως ας παει σε Καρινα εξαρτημα που ειναι πολυ ανωτερο του Πετζετακη..
Ο Πετζετακης εκτος απο την σωληνα Unimak δυστηχως δν εχει σοβαρη ποιοτητα.. (βλεπε novadur)

giorgosaxis
03-07-2009, 19:03:50
quote:Originally posted by King

Την Novadur ή κατι Fasoplast ψιλες αν θες να δωσεις ελαφρια γωνια στην μουφα που φτιαχνεις καμια φορα η σωληνα σκιζεται..
Επισης στο ζεσταμα λιγο πιο αργο γυρισμα και καιγεται πανευκολα...
Οκ το ζεσταμα κυριως ειναι υπαιτιοτητα του μαστορα (αν κ πολυ ευαισθητες ειναι καποιες σωληνες) αλλα το σκισιμο της σωληνας ομως..

Επειδη εχω δουλεψει σχεδον τα παντα απο πλαστικα κατασταλαξα σε μια εταιρεια την ΔΡΙΒΑ ΠΛΑΣΤ και δουλευω τις λευκες 6ΑΤΜ.Μπορω να κανω κεφαλια,να κουρμπαρω και δεν μου εχει σκιστει ουτε μια φορα.
Στα Valsir που ειναι πολυ καλες σωληνες το μονο που μου την εσπαγε ηταν οτι δεν ευρισκα ευκολα οταν ηθελα εξαρτηματα και συμπληρωματικα υλικα για να τελειωσω μια δουλεια και ετσι ξαναρχισα να δουλευω PVC.

cpap
23-07-2009, 15:27:48
Γεια σε ολους...
Μεσα στο σπιτι εχω Valsip PP.
Καθετη στηλη που θα παρει νεροχυτες (Φ70) και μια αλλη που θα παρει μπανια (Φ110), να τις κανω εσωτερικες με PP Valsir ή εξωτερικες? Αν εξωτερικες τοτε PVC (με μετατροπη για να βγει εξω?)Να τις σοβαντισω εξω? Τι λετε?
Ευχαριστω

King
23-07-2009, 18:00:32
Εγω προτιμω εξωτερικα αν ειναι σε μη εμφανες σημειο...
Οταν λες μεσα στο σπιτι ενοεις οτι εχεις ριξει δαπεδοσιφωνα και περιμενουν σωληνες??? Συνηθως πρωτα φτιαχνονται οι στηλες και μετα συνεχιζεις μεσα..

Κανε στηλες με PVC ειτε μεσα ειτε εξω και ριξε PP στα δαπεδοσιφωνα μονο.. Αν ειναι εξω ασοβατιστα... Κατι να κανει τσαφ απλα δεν βρισκεις την διαρροη... Μια σοβαρη σωληνα δν θα εχει προβλημα με τον ηλιο για τα επομενα 30 χρονια τουλαχιστον.. Μονο θεμα ομορφιας μενει (αν κ δεν βρισκω ομορφια σε σοβατισμενα ταφ και γωνιες...)

Η καθετη για τους νεροχυτες ποσους θα παρει??? Αν ειναι πανω απο 2 κανε την Φ100...

gregori
23-07-2009, 23:00:26
Γενικά συμφωνώ με τον King...αλλά είναι καθαρά θέμα αρχιτεκτονικής άποψης.
Θα σου αναφέρω μία περίπτωση που μου έτυχε κάποτε...Φτίαχναμε ένα σπίτι μιάς κοπέλας στο Χαλάνδρι....
Ο αρχιτέκτονας μας ζήτησε όλές οι υδροροές να μπούν μετά τους σοφάδες...
Τις ήθελε όλες με ζύγι στο χιλιοστό και με μία απόσταση σχετικά απο τον τοίχο...
Φυσικά δεν υπήρχαν οριζόντια κομμάτια παρά μόνο κάθετα...
Η πελάτισσα ήταν ξηγημένη πλήρωνε||(το τονίζω γιατί μία υδρορροή-αποχέτευση μπορείς να την βάλεις σε μία ώρα μπορείς να την βάλεις και σε μία μέρα) ανεβήκαμε και εμείς στην σκαλωσιά και την φέραμε στο χιλιοστό...
Μετά έβαλε τον μπογιατζή τις έτριψε όλες και τις στάρωσε με κάποιο υλικό δεν ξέρω πιο...
Στο τέλος που βάφτηκαν πραγματικά ήταν αστέρι...
Δεν ξεχώριζες άμα είναι πλαστικές η σιδεροσωλήνα που έχει γίνει και της μόδας για υδρορροές.

Σπύρο σχετικά με τις αποχετεύσεις νεροχυτών..
Φίλε παλαιά βούλωναν οι αποχετεύσεις αυτές διότι ήταν μαντεμένιες και τα σιφώνια ήταν μεγάλης διατομής...είτε τα μολυβένια είτε τα πλαστικά μπουκάλες έβγαζαν έξοδο φ75 ή 63...
Τα σημερινά σιφώνια δεν έχουν μεγάλες εξόδους και έτσι δεν βουλώνουν εύκολα τα κάθετα... Μην τις φοβάσαι.

cpap
27-07-2009, 13:38:51
Γεια σε ολους,
λοιπόν για να ανακεφαλαιωσω ο,τι καταλαβα...
Αποχετευση εξω, για θαψιμο στο χωμα, το καλυτερο ειναι πορτοκαλι υπονόμου. Σωστο?
Για ομβρια και θαψιμο στο χωμα εξω απο το σπιτι PVC 686Β.Σωστο?
Σε ενα κομματι περιπου 7 μετρα τωρα εχει βαλει Pipe life 686A και θα θαφτει 30 ποντους στο χωμα και την εχει στηριξει με σιδερα σε τοιχειο υπογειου διπλα στο οποιο τρεχει παραλληλα. [u]ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ ή νατην αφησω.</u>

Η Pipe life βγαινει σε 686Β? Ποια αλλη μπορω να βρω σε 686Β??

cpap
29-07-2009, 10:28:36
Χαιρομαι που δεν παιρνω απάντηση :(γιατι αυτο σημαινει οτι ολοι ειναι διακοπες...Αλλα πιστευω οτι αυτο ειναι μαλλον αδύνατο.
Παρακαλω αν ειναι καποιος εδω ας μου απαντησει γιατι εχω στησει τον υδραυλικο για να του πω τι να κανει...
Ευχαριστω!!!

King
29-07-2009, 16:10:02
Φιλε cpap υπαρχουν και υποχρεωσεις δυστηχως δεν μπορουμε να απανταμε παντα αμεσα... Επι του θεματος αν δεις παραπανω ειναι απαντημενες οι αποριες σου..

Η πορτοκαλι σωληνα ειναι γενικοτερα για θαψιμο μεσα στο εδαφος..
Αν δεις στην Pipelife την ονομαζει Terralife πχ..
Βαλε πορτοκαλι στα ακαθαρτα αφου τωρα το φτιαχνεις και στα ομβρια αν το εχεις θαψει και ειναι οκ αφησε το ως εχει.. Αν ειναι ευκολη η αντικατασταση βαλε μια 686Β μονο κ μονο για κανα σπασιμο απο ριζες κλπ..
Πορτοκαλι σωληνα στα ομβρια σπανια καθοτι μεχρι Φ110 παει το λιγοτερο και στο πεζοδρομιο δεν εχεις την ανοχη βγαλεις τετοια διαμετρο λογω υψους..

cpap
30-07-2009, 09:57:16
Και παλι ευχαριστω. Εισαι...King!
Καταλαβαινω απολυτα το θεμα των υποχρεωσεων...
Δεν εχω κανενα παραπονο , αντιθετα ειμαι ευτυχης που ανακαλυψα αυτο το Forum!!!!Καλη ξεκουραση.

fpapa
28-08-2009, 15:58:20
γειά σας,

είμαι νέος στο forum και συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνετε. Εγώ στην αποχέτευση δουλεύω pvc και pp ανάλογα με τη δουλειά και την οικοδομή. Σε pvc δουλεύω Πετζετάκη, σε pp δουλεύω τώρα ενα γερμανικό το ostendorf. Κατά διαστήματα έχω δοκιμάσει αρκετές μάρκες και έχω βρει οτι ποιοτικά είναι ίσως το καλύτερο. Πέρα τα ψέματα, μας ενδιαφέρει και η τιμή μια και είναι γερμανικό. Αυτό που με κέρδισε, ήταν το καλό λάστιχο που είχε και οι τέλεις εφαρμογές. Παιδία, το έχει δοκιμάσει κάνεις άλλος?

nnkos
28-12-2009, 12:32:52
Γεια σας και χρόνια πολλά!

Είδα αυτό το πολύ ενδιαφέρον topic και θέλω να ρωτήσω και γω το εξής: Στους pvc σωλήνες αποχετεύσεων είναι σωστό να κάνουμε εκχείλωση(για να ενώσουμε μετέπειτα δύο σωλήνες με κόλλα) ή χαλάνε οι ιδιότητες του υλικού; Υπάρχουν μούφες στο εμπόριο έτσι ώστε να αποφύγουμε την εκχείλωση;

gregori
29-12-2009, 00:42:33
Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν προδιαγραφές για κάτι τέτοιο...
Παραδοσιακά οι υδραυλικοί εδώ και δεκαετίες κεφάλια κάνουν με ζέσταμα...
Εμπειρικά θα σου πω την γνώμη μου ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο να κάνει κεφάλια κανείς με ζέσταμα.
Αρκεί να είναι προσεχτικός να μην κάψει το πλαστικό και να το ζεστάνει ομοιόμορφα.
Παλαιότερα τα πλαστικά δεν είχαν την ποιότητα που έχουν τώρα και μερικές φορές άνοιγαν ανάλογα και με την εμπειρία του μάστορα....
Τα πλαστικά αυτής της δεκαετίας θεωρώ ότι πολύ καλύτερα και ένας έμπειρος υδραυλικός εξοικειωμένος με τα pvc δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι έτοιμο...
Στην αγορά έχω δει έτοιμη μούφα για διπλό κεφάλι.
Πολλές φορές αν θέλουμε να αντικαταστήσουμε ένα ενδιάμεσο κομμάτι σε μερεμέτι με δύο σταθερά (πάνω κάτω) ένας τρόπος είναι να φτιάξουμε διπλό κεφάλι (δηλαδή κεφάλι 10+ πόντων να το περάσουμε στην μία σωλήνα και μετά να το μοιράζουμε. Για αυτή την δουλειά έχουν βγάλει και έτοιμο.
Μπορείς να το δείς είναι το πορτοκαλί μακρύ.
Νομίζω όμως ότι έτσι όπως πάει το πράγμα σε λίγα χρόνια μόνο πλαστικά με λάστιχα θα υπάρχουν.
http://www.interplast.gr/images/unisolex1.jpg

King
29-12-2009, 20:47:42
Οπως τα λεει ο Γρηγορης για τις μουφες επισκευης που λεμε..

Οι κλασσικες που κυκλοφορουν ειναι κατι γκρι λευκες που ειναι και φτηνες και ειναι κολλητες.. Σε οριζοντιο κομματι ομως καθοτι το πανω μερος δυσκολα θα το κολλησεις προτιμω την πορτοκαλι της φωτο στην εκδοση της με λαστιχο ομως.. Κολλας μονο το κατω κομματι.
Το βγαζει η Redi.

Απο εκει και μετα σ ολες τις pvc γινονται κεφαλια χωρις προβλημα απλα σε σαβουροποιοτητες ειτε καιγονται με την παραμικρη απροσεξια σου ειτε σχιζονται. Το καψιμο ειναι κλασσικο φαινομενο στην novadur και σκισιματα παθαινουν αρκετες ελοτ 686Α της interplast.

Σε μικρες διατομες μπορει να σου κανει δουλεια και το θερμομπιστολο αλλα με λιγη προπονηση δεν καις τπτ..

Γρηγορη σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα να μεινουμε μονο με τα PP..
Διοτι εκτος απο την Καρινα pvc με λαστιχο δεν βγαζει κανας αλλος..
Και φυσικα το πλεονεκτημα του pvc ειναι οτι μπορεις να φτιαξεις 5-10μοιρες γωνια με ζεσταμα που με εξαρτημα δεν βγαινει παντα..
Ειτε μικροκουρμπες ακομα...

monachus
08-02-2010, 23:55:21
Η γνώμη μου στο πολυ ενδιαφέρον θέμα:

1. Θεωρώ την ELOT 686B αθάνατη εφόσον εγκατασταθεί με σωστή στήριξη, χωρίς κάψιμο στα "φτιαχτά" κεφαλάρια, και χωρίς να την βλέπει ο ήλιος.

2. Θεωρώ ότι το PP πλεονεκτεί μόνο όσον αφορά στον ήχο (ηχομονωτικη απο μόνη της χωρίς να χρειάζεται πετροβάμβακας), και στην έκθεση στον ήλιο. Στον ήλιο, το υλικό έχει συστολοδιαστολές (που μπορεί να παραλάβει στις συνδέσεις εφοσον εγκατασταθεί σωστά), αλλά ΄δέν αλλοιώνεται η χημική του σύσταση όπως γίνεται με το PVC.

3. Η PVC σειρά 41 (πορτοκαλί) ειναι ιδανικη στον περιβάλλοντα χώρο, γιατί οι ελαστικές της συνδέσεις δέν θα ανοιξουν σε περίπτωση καθίζησης του περιβάλλοντα χώρου.

Εμείς λοιπόν χρησιμοποιούμε 686Β εντος του κτιρίου, σειρά 41 θαμμένη εκτός, και PP όταν φτάχνουμε υδροροές ή άλλα εμφανή δικτυα αποχέτευσης λυμμάτων ή ομβρίων, ή όπου για κάποιον λόγο υπάρχει μεγάλη απαίτηση ηχομόνωσης.

King
09-02-2010, 00:38:26
Οσο αφορα το 2...

Στον ηλιο δεν πλεονεκτει σε κατι.. Απ οσο εχω διαβασει απο τους κατασκευαστες απαγορευεται το PP να ειναι εκτεθημενο στον ηλιο..
Ακομα και στηριξη με ειδικο εξαρτημα (οχι αυτο με το λαστιχο) με ημικελυφος να γινει παλι παραμορφωνεται..
Για να παραλαβει το εξαρτημα συστολοδιαστολη πρεπει να μην τερματιστει η σωληνα μεσα σε αυτο και να υπαρχει ανοχη 2εκ τουλαχιστον ειτε να μπει συνδεσμος διαστολης...
Πολυς μπελας για το τπτ..

Μιας σωστης ποιοτητας PVC μπορει να ξεραθει μετα την 30τια και αυτο το χω δει σε κατι σωληνες τσιγαροχαρτα βασικα...
Συνηθως υποφερουν τα εξαρτηματα αν ειναι και αυτα κακης ποιοτητος..

gregori
09-02-2010, 01:37:43
Ναι βρε Γρηγόρη κάτι δεν μας λες καλά....
To pp γίνετε σαν 8 καρό στον ήλιο...

Nikos Mavrofidis
10-02-2010, 20:10:05
TO dB 20 THS Geberit H' TO Piano;

Nikos

Nikos

King
21-02-2010, 15:31:52
Εδω εχει μερικες πληροφοριες για το HDPE της Geberit που αναφερει ο Νικος..

Σχετικα με τον ηλιο δεν αναφερει οτι απαγορευεται αλλα απο συστολοδιαστολες εχει και αυτο αρκετες που χρειαζονται μεριμνα..

Σαν χαρακτηριστικα μια χαρα δειχνει ειδικα σε διαβρωτικα υγρα αλλα εγκατεστημενο σε σπιτι δεν νομιζω να το δουμε ποτε στην Ελλαδα..
Πολλα και ακριβα εργαλεια για να το δουλεψεις και απ οτι δειχνει πολυ πιο δυσκολη εφαρμογη σε σχεση με το PVC.. Σε βιομηχανιες μονο..