PDA

View Full Version : ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ???

tom
13-09-2007, 20:59:07
Χαιρετω και παλι επειτα απο πολυ καιρο που ειχα να γραψω.Αλλα εδω και καμποσες μερες προσπαθω να κανω login και δεν με αναγνωριζε.Τελος παντων ολα καλα..
Κυριοι εφτασα στο τελος της ανακαινισης και αφησα επιτηδες το κομματι της θερμανσης τελευταιο....
Εχω νας σας κανω μια ερωτηση.Αν γνωριζετε τι εστι λεβητας SAINT ROCH COUVIN σε συνδυασμο με τον καυστηρα WEIZER.
Σας παρακαλω πειτε μου αν αξιζει τα 1500ευρω μαζι και ο καυστηρας αλλιως να στραφω οπουδηποτε μου προτεινετε.
Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

peris
13-09-2007, 21:53:26
ωρ τι ειν τούτο μωρέ? (που θα' λεγε και ο θειός μου στο χωριό)
Αν και δεν είμαι ο τύπος που βλέπει, βάζει, ασχολείται κάθε μέρα με λεβητοκαυστήρες, το μόνο COUVIN που ξέρω οι http://www.trouvay-cauvin.com (ότι ποιό κοντινό δηλαδή) που είναι σωληνάδες!!! και έχουν εξαιρετικούς καταλόγους με όλες τις νόρμες....Μαααα παντελώς άσχετο:D
Το ότι δεν το ξέρω εγώ, δεν ξέρω κατά πόσο θα έπρεπε να σε ανησυχεί αυτό.....
Αλλά το γεγονός ότι σε αυτά τα λεφτά παίρνεις πολλά άλλα επώνυμα και καλά προϊόντα, θα έπρεπε να σε προβληματίσει.
Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, απλά περίμενε και κανένα από τους υπολοίπους θαμώνες, ωσάν πιό ειδικοί, για να σου απαντήσουν.:)
Περικλής
Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

tom
13-09-2007, 22:41:17
Παιδια ο εμπορος λεγεται τζανος www.tzanos.gr απο εκει προμηθευεται ο υδραυλικος που θα κανει την εγκατασταση.
Δεν κανω διαφημιση προς θεου απλα σας το λεω μπας και ξερετε και το πρωτο χερι...
Επισης οπως ειχα γραψει σε παλαιοτερο post 13σωματα SANICA 1500ευρω για να καλυψω 35000θερμιδες....
Βοηθηστε παιδια γιατι εδω στη Θασο παιζει αλλο καθεστως απο οτι φαινεται..

peris
14-09-2007, 16:39:45
Νταξ δεν είναι και τίποτα σπουδαίο (ειδικά όταν το σταθμίζεις και με την τιμή του).
Αυτά που λέει τώρα ο Τζάνος....
Δες και κάτι άλλο. Εάν έχει ο υδραυλικός σου πρόσβαση σε Θεσσαλονίκη (γιατί από κει ψωνίζει απ' ότι κατάλαβα), ρίξτε μια ματιά σε Thermostahl και Mavil με κανά Riellaκι RG1 κουμπωμένο πάνω, που είναι πολύ αξιόπιστες και δοκιμασμένες λύσεις και το κυριότερο θα πρέπει να σου κοστίσουν αρκετά λιγότερο (να μην πω πόσο και γαμ...ω και την αγορά:D).
Εδώ είμαστε πάλι.
ΥΓ καλά ολόκληρη Καβάλα απέναντι με κρύα, κόλπα και θερμάνσεις, δεν είδες τίποτα?
Περικλής

deeper ground
14-09-2007, 20:41:20
Εδώ ο ειδικός της αγοράς,λέγετεεεεε...:D
Ο Saint Roch Couvin είναι καλό λεβητάκι.Ειδικά αν είναι η κόκινη σειρά,αξίζει πολλά.Η λευκή σειρά είναι Ιταλικής σχολής (στενό και μακρύ,με λίγο νερό) και δεν είμαι και πολύ φίλος.
Ο Weizer είναι ουσιαστικά Unigas,με άλλα καπάκια.Μιά σχετικά καλή φίρμα,αλλά όχι κάτι το εξαιρετικό.Έχει καλό καυστήρα στο αέριο όμως ;).Είναι και αρκετά ευκολοσυντήρητος,επίσης.
Συμπερασματικά,το συστηματάκι που σου προτείνουν,δεν είναι κι άσχημο,ειδικά για τα εκεί δεδομένα.
Τώρα,όσον αφορά για Riello,σαφώς συμφωνώ με τον κύριο Γ.Γ. Πέρη,όσον αφορά την αξεπέραστη ποιότητα του,αλλά και φοβάμαι συνάμα για το ποιός θα βάλει χέρι στον "περίεργο" αυτόν καυστήρα (άν δεν ξέρεις τα "κόλπα" του,τον ρήμαξες).
Ελπίζω να σε διαφώτισα :)
Silence is not gold.Sometimes,it's just yellow.

tom
14-09-2007, 21:15:08
Χαιρετω και παλι.Ευχαριστω για το ενδιαφερον.
Παιδια απο οτι μιλησαμε σημερα μου προτεινε geirsch λεβητα με ολλανδικο καυστηρα με ενα περιεργο ονομα rumahu?haruma?κατι τετοιο τελος παντων.Εγω του εξηγηθηκα ως εξης..Η θα παρω πολυ φτηνο σετ η θα τα δωσω αλλα να ειναι της προκοπης.Ο λεβητας ειναι ασπρος με μπλε καπακια ο saint roch couvin μοντελο ULTRA.Ειχα βρει πριν απο 2μηνες οταν ειχα γραψει στον deeper οτι κατι καλο παει να γινει με το θεμα θερμανση και βρηκα το vitola200 40-47kw 2300ευρω.To λεω στο μαστορα και αρχισε να μου λεει οτι δεν χωραει στο λεβητοστασιο οτι θα το μετανιωσω και αλλα τετοια..Με τα πολλα αρχιζει την παπατζα για τα δικα του ερχομαι εδω δεν μπορουσα να κανω login για να μου πειτε την αληθεια και στο search δεν εβγαζε τιποτα..Ευτηχως χθες ξεσκαλωσε και σας εστειλα τον πονο μου.Τελος σημερα μιλησα με βιοσσωλ και μου δινουν το dedietrich 2300ευρω 50-64kw GT225x/καyστηρας Μ201s.
Επισης σκεφτομαι πολυ σοβαρα την λυση thermostahl kai bentone που ειχε
προτεινει ο deeper.Επειδη ειναι 1300Ευρω πιο κατω..
Για πειτε βρε παιδια τι να κανω.Φραγκα δεν παιζουν αλλα στο κομματι θερμανση θα δουλεψω και 20σαββατοκυριακα για να τα βγαλω και να παει στην ευχη..

vagelis
14-09-2007, 21:43:33
[quote]Originally posted by tom

Χαιρετω και παλι.Ευχαριστω για το ενδιαφερον.
Παιδια απο οτι μιλησαμε σημερα μου προτεινε geirsch λεβητα με ολλανδικο καυστηρα με ενα περιεργο ονομα rumahu?haruma?
Μαλλον θελεις να πεις.. remeha λεβητα ολλανδικο και Giersch καυστηρα γερμανικο.
Remeha ----> καλο μαντεμι,δυσκολο στο καθαρισμα(λεπτομερεια)
GIersch ----> δοκιμασμενος χρονια, αξιοπιστος και οχι τοσο ευκολος στη ρυθμιση οπως τα riello που μπορει να τα αναψει και η κουτση Μαρια

andronoglou
14-09-2007, 23:20:40
Οι ωραίοι λέβητες, λειτουργούν πολύ ωραία τον πρώτο χρόνο που είναι καθαροί μέσα, και αφού κάψουν το "Ελληνικό" πετρέλαιο κάνα δυο χρονάκια, μετά αρχίζεις και αναρωτιέσαι γιατί δεν λειτουργεί πια όπως παλιά...
Αν τώρα έχεις αέριο, εκεί ισχύουν άλλα πράγματα, αλλά αν καις πετρέλαιο, έ, τον πρώτο χρόνο σίγουρα θα είσαι ευχαριστημένος ότι και να πάρεις, μετά, σκέψου αν έπρεπε να το καθαρίζεις εσύ, ποιό θα μπορούσες να το καθαρίσεις καλύτερα, και πιο εύκολα, να βλέπεις κιόλας που καθαρίζεις κτλ. Και λάβε υπόψη ότι ο καυστηρατζής που θα το "καθαρίζει" δεν θα είναι και δικό του, απλά ένα μεροκάματο θα παίρνει ο άνθρωπος, αν λοιπόν φαίνεται δύσκολο στο καθάρισμα σε σένα που είναι δικό σου...
Προσωπική μου άποψη: Φθηνό (πάντα) και να καθαρίζεται εύκολα (πολύ εύκολα).
Αλήθεια στη thermostahl λειτουργούν ακόμα;
=================================================
Η εξίσωση είναι σωστή γιατί είναι όμορφη. - Dirac

tom
16-09-2007, 14:28:21
Χαιρετω και παλι.
Θα ηθελα να μου πειτε την ελαχιστη αποσταση μεταξυ λεβητα και δεξαμενης οσο αφορα το θεμα ασφαλειας..
Επισης να σας πω οτι ο χωρος που εχω για λεβητοστασιο ειναι υπερβολικα μικρος[V]
Οι διαστασεις ειναι 1,68μηκος επι 1,76πλατοσ με υψος 1,58 και ανοιγμα πορτας 79εκατοστα.Τωρα καταλαβαινω γιατι ο υδραυλικος θελει να μπει το saint roch couvin επειδη ειναι πολυ μικρο σαν μηχανημα.Απο την αλλη εχετε να προτεινετε κατι που να χωραει σε αυτες τις διαστασεις.Θα ηθελα να μου πειτε επισης την ελαχιστη αποσταση που χρειαζεται για να κουμπωσει η καμιναδα στο λεβητα.Δηλαδη αν εχω ενα μηχανημα 1,20 στο μηκος μαζι με καλυματα και καυστηρα πρεπει να υπολογιζω και αλλους 40ποντους π.χ για να κουμπωσει και η καμιναδα??Εκει που ενωνει με τον λεβητα..Επισης να σας πω οτι ο λεβητας θα μπει στο μηκος του δωματιου.
εχω βρει και μια δεξαμενη 500λιτρα 60μηκοςχ73πλατοςχ110υψος.Αν θελετε μπορω να ανεβασω και φωτο η το σκαριφημα αλλα δεν ξερω τον τροπο.
Σας ευχαριστω.

andronoglou
16-09-2007, 14:51:24
Στείλε ότι θέλεις να ανεβάσεις σε μένα , στο όνομά μου @gmail.com και θα τα ανεβάσω εγώ.
Μια εικόνα, χίλιες λέξεις, στείλτα να δούμε τι ακριβώς μπορείς να κάνεις.

tom
16-09-2007, 15:31:50
Εστειλα τις φωτο και ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον.

gregori
16-09-2007, 15:59:05
Αυτός είναι ο ΕΛΙΝΟΧ....τον έχει αλλάξει τώρα λίγο η ΒΙΟΣΟΛ...
Επειδή την έχω πατήσει, εάν προτιμήσεις αυτών που είναι πολυ καλός Ελληνικός σιδερένιος λέβητας πρόσεχε να μην στον πουλήσουν πακέτο με καυστήρα σε οικονομική τιμή...βάζουν οριακούς καυστήρες κουστούμι OERTLI......μίλα με καυστηρατζή πρώτα.....
Εδω που τα λέμε οι καυστηρατζήδες λόγω του επαγγέλματος έχουν τις πιο κατάλληλες γνώσεις σε επιλογή λέβητα σε σχέση με εμάς τους υδραυλικούς...
Εμείς τους τοποθετούμε κάνουμε την υδραυλική σύνδεση και φύγαμε...
Η γενικότερη συμπεριφορά του λέβητα τις ρυθμίσεις,τις μετρήσεις,το βαθμό απόδοσής,κλπ.κλπ για αυτούς είναι καθημερινότητα.
www.udravlikos.gr

tom
16-09-2007, 16:09:31
Το θεμα ειναι οτι ο χωρος ειναι πολυ μικρος,βρισκομαι θασο,δεν υπαρχει καυστηρατζης αλλα θερμουδραυλικος που δεν δινει φυλλο ελεγχου..
Πρεπει να γυρισω σπιτι μου γιατι ξεκιναει δουλεια και πανεπιστημιο..
και ο τυπος εχει κολλησει στο SAINT ROCH COYVIN μαζι με WEIZER και REMEHA μαζι με GIERSCH..
Για το θεμα αποστασης λεβητα δεξαμενης ουτε λογως μεσα στο "λεβητοστασιο"
κατα τα δικα του λεγομενα χωρανε 2δεξαμενες 500λιτρα εκαστη..Διαστασεων 60χ73χ110...

tom
16-09-2007, 16:15:35
Το thermostahl δεν το θελει γιατι δεν εχει καλη υποστηριξη απο το εγοστασιο λεει..
Το bentone δεν υπαρχει στο χαρτη..
Το riello δεν ειναι καλο..Γιατι ειναι ιταλικο..κλπ κλπ
Τι να κανω ρε παιδια??
Εχω χωρο να βγαλω την δεξαμενη σε πλατυσκαλο που οδηγει στην ταρατσα αλλα μου λεει κατι για παραφινες και παγωματα..

andronoglou
16-09-2007, 16:15:56
Οι πρώτες φωτογραφίες του χώρου, έρχονται και άλλες.
http://www.asda.gr/actins/TOM/DSCF2216-80.jpg
http://www.asda.gr/actins/TOM/DSCF2217-80.jpg
http://www.asda.gr/actins/TOM/DSCF2219-80.jpg

andronoglou
16-09-2007, 16:40:45
Και οι υπόλοιπες φωτογραφίες.
http://www.asda.gr/actins/TOM/DSCF2220-80.jpg
http://www.asda.gr/actins/TOM/DSCF2221-80.jpg

andronoglou
16-09-2007, 16:46:38
Κατά τη γνώμη μου, θα πρέπει να διαλέξεις ΕΣΥ τι θέλεις να βάλεις εκεί μέσα, αυτό που σου αρέσει, αυτό που χωράει, αυτό που μπορείς και θέλεις να πληρώσεις, και μετά, να πεις στον "θερμοϋδραυλικό" σου "Πόσο θέλεις για την τοποθέτηση; Τόσα; Μάλιστα, έλα βάλτο."
Δεν θα πάρει προμήθεια από την πώληση; Δεν θα ξεστοκάρει; έ και τι έγινε; Συγγενής σου είναι;

tom
16-09-2007, 16:58:17
andro εγω σκεφτομαι να βαλω ανα καλο μηχανημα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.Εχω δει ενα dedietrich που εχει 52εκ φατσα 1μετρο υψος και 90εκ βαθος.αν βαλω και τις διαστασεις του καυστηρα 40εκ παω στο 1,30μ.για αυτο ρωτησα ποσο χρειαζεται σε εκατοστα για την καμιναδα.Οπως βλεπεις την εισοδο της αποθηκης πρεπει να μπει στη ευθεια.Απο το ανοιγμα της πορτας δεν εχω προβλημα.απο το υψος το ιδιο.Εχω προβλημα στο βαθος που ειναι 1,68μ.Δηλαδη αν το μηχανημα ειναι 1,30 τελικο με καπακια και καυστηρα μου περισσευουν 40ποντοι.ποσο χρειαζεται για το κομματι που συνδεει το λεβητα με την καμιναδα?

gregori
16-09-2007, 16:58:38
[quote]Originally posted by andronoglou

Κατά τη γνώμη μου, θα πρέπει να διαλέξεις ΕΣΥ τι θέλεις να βάλεις εκεί μέσα, αυτό που σου αρέσει, αυτό που χωράει, αυτό που μπορείς και θέλεις να πληρώσεις, και μετά, να πεις στον "θερμοϋδραυλικό" σου "Πόσο θέλεις για την τοποθέτηση; Τόσα; Μάλιστα, έλα βάλτο."
Δεν είναι τόσο απλό Ανδρο....Ποιός θα του ρυθμίσει τον καυστήρα εάν του πάει κάνα bentone...αυτός δεν είναι καυστηρατζής.....και από ότι είπε ο bentone δεν υπάρχει στον χάρτι:) τους rielo τους εβγαλε μάπα....
Μπορεί αυτά που προτείνει αυτά να ξέρει.....
Ρωτα ρε φίλους του γειτόνους... αφού ο τύπος είναι μονοπώλιο εκεί θα τον ξέρουν....είναι ευχαριστημένοι...εάν σου απαντήσουν ναι προχώρα...

www.udravlikos.gr

tom
16-09-2007, 17:01:18
Επισης η αποσταση μηχανηματος με δεξαμενης θα ειναι καμμια 40ποντοι..
Να βαλω την δεξαμενη στο πλατυσκαλο?
η να την αφησω μεσα?

gregori
16-09-2007, 17:05:02
Δεν βλέπεις που αποφεύγουμε να απαντήσουμε....Δεν επιτρέπετε η δεξαμενή να είναι στον ίδιο χώρο και 40 ποντους από τον λέβητα....Ποιος το ακολουθεί αυτό?....Όποιος παίρνει το ρίσκο....
Εγώ θα σου έλεγα έξω και εάν εκεί κάνει πολύ κρύο η δεξαμενή πρεπει να μονωθεί.
www.udravlikos.gr

burnerman
16-09-2007, 17:06:14
Εγώ το μόνο που βλέπω να χωράει εκει μέσα είναι αυτό :http://www.electro-oil.dk/ctc950-filer/image005.jpg
Ο χώρος κάτω απο την σκάλα δέν είναι λεβητοστάσιο.....
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::
Don't try to bribe me.You can't afford my rates!

tom
16-09-2007, 17:08:01
Γρηγορη ο τυπος ειναι καβαλιωτης.Εχει ερθει εδω κατα καιρους.Εμενα μου τον προτεινε ενας γνωστος που εχει μαυρα μεσανυχτα.Οτι του ειπε ο υδραυλικος αυτο εκανε.Και εσκασε και μπολικα λεφτα για saint roch couvin..
εδω δεν υπαρχει νομικη κατωχυρωση και θεματα ασφαλειας..ολοι βαζουν λεβητες,αλλαζουν μπαταριες,συντηρουν μηχανηματα κλπ κλπ
Οταν του ειπα για viessman και την τιμη που το βρισκω απο το τηλ μου ειπε οτι και το saint roch couvin δεν εχει μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα..
Εν τω μεταξυ το ειναι150κιλα και το αλλο 300

tom
16-09-2007, 17:12:06
τι ειναι αυτο?compact συστημα?

tom
16-09-2007, 17:18:15
Να βαλω εγω αυτο που χωραει αυτο που μου αρεσει κλπ κλπ.Αλλα δεν γνωριζω τις αποστασεις που πρεπει να υπαρχουν για τα παρελκομενα ενος λεβητοστασιου..εκει μεσα πχ δεν θα υπαρχει εξαερισμος.Η πορτα που θα μπει απλα θα εχει πανω κατω περσιδες.Μπορω να κανω κατι αλλο για τον εξαερισμο.Πχ να τραβηξω παραλληλα με την καμιναδα και καμια σωληνα που να οδηγει επανω στη ταρατσα για εξαερισμο?Η να το αφησω ετσι με τις περσιδες.
Παιδια το ξερω οτι σας πρηζω και σας ευχαριστω για το χρονο σας αλλα ειμαι μονος μου.

gregori
16-09-2007, 17:18:52
Πόσες θερμίδες λέβητα θέλεις?
Ο χώρος κάτω από την σκάλα είναι εκτεθειμένος στο κρύο?
www.udravlikos.gr

tom
16-09-2007, 17:21:29
50000θερμιδες.Μαζι με boiler και προσαυξησεις..Αυτο που βλεπεις ειναι σε μικρη αυλη .απλα θα κλεισει με μια σιδερενια πορτα

andronoglou
16-09-2007, 17:34:50
Προσωπικά επιμένω, και τονίζω ότι δεν είμαι επαγγελματίας του χώρου, ότι καλύτερα να βάλεις αυτό που θες εσύ. Λες και άμα έρθει ο "καυστηρατζής" κάτι έγινε, έχω δει και υποστεί πολλά από αυτές τις επαγγελματικές τάξεις γι αυτό τα λέω αυτά. Μαύρα μεσάνυχτα έχουν οι περισσότεροι, όσο για το "φύλλο ελέγχου" αυτό και αν είναι καλό ανέκδοτο...
Βάλε αυτά που θες εσύ, το ξαναλέω, και μετά φέρε μια φορά έναν καυστηρατζή της προκοπής από Καβάλα ή Θεσσαλονίκη στην ανάγκη βρες τον dimi, στην Ασπροβάλτα είναι, πιο κοντά, και πίνει και τσίπουρα άμα λάχει.
Στην πορτα οι περσίδες είναι μια χαρά, όλη η πόρτα περσίδες, έτσι; Η καμινάδα σου που είναι; Δεν φαίνεται εκεί μέσα.

tom
16-09-2007, 17:43:39
Η πορτα λεω να εχει 4περσιδες πανω και 4 κατω.μπας και κανει κυκλο ο αερας.Να την κανω ολη με περσιδες?Η καμιναδα θα ανεβει απο εκει που φαινονται τα σπιραλ που βγιανουν μεσα απο τον τοιχο.Στην πρωτη φωτο πισω αριστερα.Τον dimi πως θα τον βρω?

andronoglou
16-09-2007, 17:55:32
Για τον dimi, ρίξε μια ματιά εδώ:
http://levitostasia.info/

gregori
16-09-2007, 17:59:27
Πρέπει να τονίσουμε (Sorry Τομ) πως ο χώρος δεν μπορεί να γίνει λεβητοστάσιο για 50000 θερμίδες λέβητα. Δεν τηρεί κανένα κανονισμό λεβητοστασίου.
Μέσα από το φόρουμ δεν μπορούν να δοθούν απαντήσεις με πατέντες που αφορούν θέματα ασφαλείας και νόμου και να διονίζουμε ένα σύστημα που κάποια στιγμή πρέπει να πάρει τέλος από όλους μας.
Στο μόνο που θα απαντούσα είναι στο γενικό ερώτημα...
Εάν είχα να επιλέξω τι λέβητα να τοποθετήσω σε έναν κρύο λεβητοστάσιο εκτεθημένο θα ήταν σίγουρα όχι μαντεμενιο και ακριβό όπως viessman να φοβάμαι μην μου κάνει κλακ σε μία παγωνιά αλλά σιδερένιο και φτηνό.
www.udravlikos.gr

andronoglou
16-09-2007, 18:02:39
Πές τα Σύντροφε, φτηνό και κουμουνιστικό, να μην φαίνεται ότι όλο κυνηγάω τα φτηνά και δεν με υποστηρίζει και κανένας!!!

tom
16-09-2007, 18:33:16
Κυριοι ευχαριστω πολυ για ολα και παλι.Θα κοιταξω για thermostahl και βιοσωλ και θα επανελθω.

deeper ground
17-09-2007, 01:28:41
Μια μικρή προιειδοποίηση για τα Elinox...
Τα "ελατήρια" τους (πολύ μοναδικά στο είδος τους) έχουν τη τάση να "καίγονται" με τον καιρό (από τη πρώτη σαιζόν κιόλας).Δέν παύουν να είναι λέβητες πολύ τίμιοι όσον αφορά την τον λόγο κόστος/αξία.
Σου αναφέρς αυτό το "προβληματάκι" για να είσαι προετοιμασμένος άν διαλέξεις το συγκεκριμένο.
Επίσης προσφέρονται "κουστουμάκι" (ίδια αντιπροσωπεία) με τον φοβερό και τρομερό Oertli.
Πάντως ο andro ανέφερε ένα πολύ αγαπημένο μου ντουέτο,το Thermostahl/Powertherm με τον Bentone.Κοίτα το το θέμα φίλε μου,είναι πιστεύω λουκουμάκι για τη περίπτωσή σου.;)
Silence is not gold.Sometimes,it's just yellow

andronoglou
17-09-2007, 01:39:16
Πάρε πάρε πάρε πάρε πάρε πάρε! Αλλά με μεντεσέδες στην πόρτα έ;

peris
17-09-2007, 10:36:06
Εγώ τα είπα στην αρχή και εμμένω στις απόψεις μου.
Κάνε μια βόλτα στην Καβάλα ή Θεσσαλονίκη και θα βρεις πολλά εργαλεία.
Προσοχή με τη Βιοσώλ. Κάνουν και μαλ...ες!!! Συχνά μάλιστα....
Θα δεις ότι θα έχεις άπειρες επιλογές για όρθιο και συμμαζεμένο λέβητα που να χωράει (κακώς) από κει κάτω.
Γι' αυτό που λέει ο deeper ground για τα riello, μη μασάς, στην Βόρεια Ελλάδα το 70% δουλεύει riello, οπότε όλοι τους "ξέρουν".
Για την ακρίβεια, στραβομουτσουνιάζουν εάν δεν δουν riello και δουν κάτι άλλο, πόσο μάλιστα WEIZER...
Είσαι σίγουρος για τις 50000 θερμίδες? γιατί εάν είναι υπερ-υπερ-υπερ διαστασιολογημένο αυτό και στην πράξη βγαίνεις με 35άρη, τότε οι άπειρες επιλογές γίνονται ......απειρότερες:D
ΥΓ έχει πολλές εταιρείες με ατομικά όρθια κομπακτ που αποδίδουν 35-45000.... και δεν πιάνουν χώρο καθόλου.
Περικλής

tom
17-09-2007, 14:10:15
Καλο μεσημερι σε ολους.
Εχουν υπολογιστει 35000θερμιδες για 2οροφους 170τμ συνολικα.
υπαρχουν δυο μποιλερ απο 60 λιτρα εκαστο και ενα 80λιτρα.
Απο οτι εχω διαβασει εδω νομιζω οτι 50000 πρεπει να ειναι το μηχανημα για να αναπνεει.Επισης διαβασα οτι στα thermostahl να υπολογιζω 15τοις εκατο κατω..Για τα elinox δεν γνωριζω τι παιζει οσο αφορα αυτο που λεει το ταμπελακι με αυτο που δινει στην πραξη.Επισης να σας πω οτι και το thermostahhl αλλα και το elinox βγαινουν στα 1000 ευρω και τα δυο μαζι με τους αναλογους καυστηρες.Εσεις τι προτεινετε?Tο ellinox το χωραει εκει μεσα και αφηνει και 40ποντους απο την πορτα εισοδου.Ενω στο thermostahl αφηνει περιπου 20ποντους..
Σας ευχαριστω.

andronoglou
17-09-2007, 19:11:26
Εντάξει, να το δώσεις το χιλιάρικο, αλλά για πες μας αναλυτικά τιμές και στοιχεία, ποιόν ακριβώς λέβητα, ποιόν ακριβώς καυστήρα (μάρκα και μοντέλο) σου προτείνουν κατά περίπτωση, και ακριβώς τις τιμές που έχεις πάρει.
Όσο για το θέμα του χώρου, ειδικά ο οριζόντιος λέβητας πρέπει εκτός από το να χωράει κλειστός, να χωράει και ανοιχτός κατά τη συντήρηση που θα γίνεται, να ανοίγει δηλαδή η πόρτα του και μάλιστα να χωράει εκεί μέσα και ο μάστορας που θα κάνει αυτή τη συντήρηση με την πόρτα του λέβητα ανοιχτή, οπότε κάνε την αριθμητική να δεις αν σε παίρνει.
Η προσωπική μου γνώμη για τέτοιο χώρο, είναι ο όρθιος λέβητας, είτε βιοσώλ είτε όποιος άλλος, γιατί όπως το βλέπω το πράγμα, με οριζόντιο λεβητα θα είναι λίγο στενάχωρα εκεί μέσα τα πράγματα.
Για τα 50000 καλό το βλέπω, όντως οι κατασκευαστές δηλώνουν ότι γουστάρουν κατά περίπτωση.

peris
18-09-2007, 10:36:48
quote:Originally posted by tom

Εχουν υπολογιστει 35000θερμιδες για 2οροφους 170τμ συνολικα.
υπαρχουν δυο μποιλερ απο 60 λιτρα εκαστο και ενα 80λιτρα.
Απο οτι εχω διαβασει εδω νομιζω οτι 50000 πρεπει να ειναι το μηχανημα για να αναπνεει.
βλέπετε τι λέω....
35000/170/3=68kcal/m3....[:0]
Σε καινούτργιο σπίτι στη Θάσο????
κομματάρα πολύ το κόβω...
νταξ να το παίξουμε "υδραυλικοί" με το μάτι:
510m3 X 50 kcal/m3= 25500 max max max...
3 boiler x 2500kcal=7500...
Σύνολο 33000....Χ 1.25=41250... πολύ πολύ max...
Περικλής

andronoglou
18-09-2007, 11:45:10
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου, επειδή μπορεί να μην είναι και τόσο καινούργιο όλο το σπίτι, και ειδικά αν δεν το έχω δει, δεν λέω τίποτε, γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αλλά, το κυριότερο για μένα, είναι οτι αφενός δεν προορίζεται για 24ωρη λειτουργία, και ακόμη πιο σημαντικό, με την εμπειρία που έχω, είναι ότι για να είναι σίγουρος ο άνθρωπος, θα αγοράσει λέβητα που "δηλώνεται" για 50000 για να μπορεί να είναι σίγουρος ότι θα βγάζει 35000 έστω και οριακά, μετά από 5 χρόνια ας πούμε, έστω και αν δεν καθαρίζεται σχεδόν ποτέ, περίπτωση "ειδικών συνθηκών" που λέγαμε και στο στρατό, και από αυτή την πλευρά πιστεύω θα έκανα ακριβώς το ίδιο.
Τώρα, άμα είχα άνθρωπο να μου φτιάξει λέβητα σωστό, και καλό καυστηρατζή να μένει δίπλα και να τον εμπιστεύομαι, και να μπορώ να βάλω το χέρι μου κι εγώ, ίσως να μην έπαιρνα τόσο μεγάλο, αλλά και πάλι, πάρτο λίγο πιο μεγάλο, το δουλεύεις πιο χαμηλά, και έχεις και περιθώριο ασφαλείας, η διαφορά στο κόστος είναι ελάχιστη για 10000 θερμίδες παραπάνω πχ, και με καυστήρα με μεγάλο εύρος, έτσι κι αλλιώς τον ίδιο θα χρησιμοποιείς, ενώ αν το σύστημα προκύψει μικρό, εκεί δεν παίρνει και πολλές θεραπείες, εξάλλου και εδώ πέρα έχουν ακουστεί πολλά για συστήματα θεωρητικά στις σωστές διαστάσεις, ακόμα και πολύ ακριβά συστήματα (buderus π.χ.) με τον ιδιοκτήτη να πληρώνει πολλά για πετρέλαιο και να κρυώνει κιόλας.
Τελικά, πάλι το μεγάλο θα έπαιρνα, για να κοιμάμαι ήρεμος, αυτή είναι η γνώμη μου, με οτι αξία μπορεί βέβαια να έχει αυτό.

peris
18-09-2007, 11:55:14
χμμμμ
ποιές είναι οι πιθανότητες να δουλεύουν ταυτόχρονα και οι δύο όροφοι με ακραίες εξωτερικές θερμοκρασίες στην Θάσο??? (-5 έξω[:0]) για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα???
Εντάξει είμαι πολέμιος της ΥΠΕΡδιαστασιολόγησης των υλικών και κυρίως των λεβήτων.
Andro απλά ένα συλλογισμό έκανα (πολύ πρόχειρο) αλλά φαίνεται ότι δεν τον συμμερίζεστε όλοι.
Τέλος πάντων οι πελάτες μας, θέλουν δε θέλουν, αυτό παίρνουν και χρόνια τώρα δεν είχαμε προβλήματα πουθενά.
Μιλάς επίσης για προσαύξηση και για ήσυχο ύπνο. Το Χ1.25 το είδες? το 50000 είναι 51% μεγαλύτερο από το 33000...
Και ναι, σίγουρα δεν είναι θέμα τιμής.
Τέλος πάντων, γνώμες είναι και διίστανται:D
ΥΓ. εμένα με προβλημάτισε το "έχουν υπολογιστεί" που είπε ο φίλος παραπάνω... Είμαι σχεδόν βέβαιος για τον υπολογισμό, ότι έγινε όπως ο δικός μου, με το μάτι, από υδραυλικό μάλλον, μόνο που έγινε με το Χ60!!!(παρακάτω δεν βάζουν με τίποτα για να είναι 500% σίγουροι ότι δε θα γίνει λαλακία), με Χ3000 το κάθε μπόιλερ και στο τέλος πέταξε και ένα 25% πάνω και νταξ.... (βγαίνει 49500;))
Περικλής

andronoglou
18-09-2007, 12:05:11
Έχεις δίκιο, το δυσμενέστερο σενάριο που φαντάζομαι εγώ είναι να χρησιμοποιείται το σπίτι μόνο το Σαββατοκύριακο π.χ. και να πρέπει να το ζεστάνεις στους 20 βαθμούς ξεκινωντας π.χ. από τους 8, την Παρασκευή το απόγευμα, να κάνεις και ένα μπανάκι και να κάτσεις μετά στη ζέστη, να πιείς και ένα τσίπουρο π.χ.
Άσχετο ίσως, αλλά στην Αθήνα, μέσα στο σπίτι μου, πριν μερικά χρόνια, στα μεγάλα χιόνια, μέτρησα εσωτερική θερμοκρασία 3 (τριών) βαθμών κελσίου, στην κρεβατοκάμαρα, επειδή έλειπα από το σπίτι μερικές μέρες... Και μη χειρότερα δηλαδή.
Έξω από το σπίτι είχε σταθερά -5 επί μια βδομάδα, όλο το 24ωρο και επίσης είχε 10 πόντους πάγο στο δρόμο, που δεν έλιωνε με τίποτε και τελικά ήρθαν εργάτες από το δήμο της περιοχής και τον έσπασαν με τους κασμάδες, τον φόρτωσαν στο φορτηγό και τον πήραν και έφυγαν.
Έ, μετά από όλα αυτά, δεν θα έπαιρνα μεγάλο λέβητα, να δεις και ένα σώμα που έβαλα στην κρεβατοκάμαρά μου... βέβαια το σπίτι είναι πάρα πολύ παλιό, και είχε τη μόνωση που χρησιμοποιούσαν το 1950 στις λαϊκές συνοικίες της Δυτικής Αθήνας.

peris
18-09-2007, 12:16:40
quote:Originally posted by andronoglou

Έ, μετά από όλα αυτά, δεν θα έπαιρνα μεγάλο λέβητα, να δεις και ένα σώμα που έβαλα στην κρεβατοκάμαρά μου...

Φαντάζομαι:D
Δεν θα έχεις τοίχους που φαίνονται, για να ανησυχείς για το βάψιμό τους:D
Το αμόνωτο παλιό σπίτι, είναι πρόβλημα όντως...
Έχουμε βάλει κάτι κατοστάρηδες σε μεγάλες μονοκατοικίες του '70 που πήγε σύννεφο!
αλλά άμα τους λες να αλλάξουν κουφώματα, ή να βάλουν μόνωση στους τοίχους, εγκεφαλικό!
Περικλής

peris
18-09-2007, 12:43:25
το καλώδιο από πίσω είναι για τις extra αντιστάσεις που έβαλες???:D
Πάντως εγώ θα έκανα τις συνδέσεις με μπόσικο τουμπόραμα, ώστε αν χρειαστεί να το ξαπλώσω οριζόντιο για να φιλοξενήσω κανέναν ακόμα, να ήταν εύκολο.:D
Περικλής

dipoli
18-09-2007, 12:44:41
Η θερμοκρασία εισόδου του νερού στο σώμα πόση υπολογίζεις οτι έιναι περίπου;

andronoglou
18-09-2007, 12:49:13
Έ να μην είναι 80; άντε να είναι 75.
Το καλώδιο ξεκινάει από πρίζα που είναι στο τελείωμα του σώματος, δεν φαίνεται λόγω γωνίας λήψης της φωτογραφίας.
Πάντως σήμερα ο χώρος έχει άλλη χρήση, δεν είναι κρεβατοκάμαρα. Το ραμποτέ στους τοίχους το έχουν βάλει οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες, προφανώς προσπαθώντας να μην πεθάνουν εκεί μέσα από το κρύο...

peris
18-09-2007, 12:58:52

Το ραμποτέ στους τοίχους το έχουν βάλει οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες, προφανώς προσπαθώντας να μην πεθάνουν εκεί μέσα από το κρύο...

Επίσης πολύ καλή άσκηση που ανεβάζει την θερμοκρασία του σώματος, είναι οι κάμψεις και οι επικύψεις ... στην κρεβατοκάμαρα:D
Και σίγουρα φθηνότερο, υπό προϋποθέσεις;)
Περικλής

dipoli
18-09-2007, 13:20:12
Με θερμοκρασια εισοδου 75 και υποτιθεμενη παροχη 200lt/h το σωμα πρεπει να αποδιδει 2540 θερμιδες. Ο ογκος του χώρου πόσος είναι;

andronoglou
18-09-2007, 13:52:26
Σύμφωνα με το τοπογραφικό που έχω, είναι 28,24 κυβικά μέτρα.

dipoli
18-09-2007, 13:52:36
Να συνεχισω το συλλογιμο μου αφου ο φιλτατος andro δεν ειναι μεσα να απαντησει...
Αν ηταν κρεββατοκαμαρα θα πρεπει να εχει εμβαδο περιπου 13 τμ με 3 μετρα υψος μας κανει 39 κμ
Αν υποθεσεις 68kcal/m3 τοτε προκυπτουν 2650.
Αρα το 68 κανει για την περιπτωση σου, οπου ομως οι συνθηκες ειναι εξαιρετικα δυσμενεις απο πλευρας μονωσης και ολα αυτα αν το σωμα επαρκει οριακα για το χωρο. Αυτο σημαινει στα μεγαλα κρυα που ανεφερες να φτανει τον χωρο απο τους 3 στους 18 σε καμμια ωρα. Αλλιως δεν ειναι οριακο και οι απωλειες που πρεπει να καλυψει ειναι μαλλον μικροτερες.

andronoglou
18-09-2007, 14:02:35
Παιδιά έχει πολύ κρύο εδώ πάνω, πιστέψτε με, είμαι εδώ 8 χρόνια, ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν είχε καθόλου θέρμανση σε αυτό το δωμάτιο, ή ίσως να έβαζε κανένα καλοριφεράκι ηλεκτρικό, δεν ξέρω.
Μετά από δυο μέρες στο σπίτι, άνοιξα μια τρύπα στον τοίχο για τα μπουριά και έβαλα σόμπα πετρελαίου επειγόντως, κάτι έκανε, αλλά στα μεγάλα κρύα, ειδικά αν έλειπα από το σπίτι και έπρεπε να το ζεστάνω αφού είχε παγώσει, έκανε ώρες πολλές...
Τότε δεν είχε και την κεραμοσκεπή, πάνω από την πλάκα στο ταβάνι, μιλάμε για μεγάλο δράμα, κανονικό ριάλιτυ που λέμε!
Έχοντας λοιπόν εμπειρία από τους χειμώνες εδώ πάνω, όταν έβαλα το καλοριφέρ, αν μπορούσα θα έβαζα σώμα 1,80 μέτρα μήκος, που υπήρχε διαθέσιμο, αλλά είχα ένα έπιπλο εκεί και δεν χωρούσε, ακόμα και αυτό που έβαλα, ήταν συμβιβασμός προς τα κάτω.
Το βασικό θέμα της επιλογής μου δεν ήταν τόσο να καλύψω τις απώλειες αφού ζεσταθεί ο χώρος, αλλά να τον ζεστάνω γρήγορα όταν είναι παγωμένος, ή σε ένα λογικό χρόνο τέλος πάντων, όχι σε 5 ώρες.
Τελικά, όμως είμαι μια χαρά, πολύ ευχαριστημένος, οφείλω να το πω.

andronoglou
18-09-2007, 14:10:56
Οπότε, με 93,83 Kcal/m3 καλά είμαι!!!!!

dipoli
18-09-2007, 14:16:05
Επισης να τονισω οτι η διαφορα του συντελεστη θερμοπερατοτητας ενος δομικου στοιχειου με μονωση 3εκ απο ενα αμονωτο ειναι μεγαλη, πολυ μεγαλυτερη απο την διαφορα αυτου με 3εκ. μονωση απο ενα με 6εκ. μονωση.
Αυτο σημαινει οτι οι αμονωτοι τοιχοι ειναι εξαιρετικα δυσμενεις ενω αν ενα δομικο στοιχειο εχει εστω καποια υποτυπωδη μονωση (γιατι τοιχος με 3εκ. μονωση δεν ικανοποιει τον κανονισμο θερμομονωσης) δεν συγκρινεται σε καμμια περιπτωση, ειναι αλλη κατηγορια.
ΠΧ
τοιχος 25 με μονωση 6εκ εχει Κ = 0.436
τοιχος 25 με μονωση 3εκ εχει Κ = 0.697 (59% παραπανω)
τοιχος 25 χωρις μονωση εχει Κ = 1.734 (148% παραπανω)

andronoglou
18-09-2007, 14:18:20
Πές τα Πρόεδρε, γι αυτό κρύωνα τόσα χρόνια, ορίστε, υπάρχει και θεωρητική απόδειξη!

dipoli
18-09-2007, 14:21:07
Το σωμα σου με τα στοιχεια που σου ειπα πριν και θερμοκρασια χωρου 20 βαθμους, εχει θερμοκρασια εξοδου 62.3 βαθμους δηλαδη 75/62 20.
Τα στοιχεια των εταιρειων ειναι συνηθως 90/70 20 ή 70/55 20
Για 90/70 20 τα δικα σου λενε 3554 για το συγκεκριμενο σωμα
Τα buderus λενε 3028
Η θεωρια λεει 3362
Τα συμπερασματα δικα σας!

peris
18-09-2007, 14:23:44
σας έχασα για λίγο, αλλά συμφωνώ με όλους!
Περικλής

andronoglou
18-09-2007, 15:09:22
Για ακόμα περισσότερο γέλιο, κοίτα το 33/400/700, έχω τέτοιο σώμα στο μπάνιο... Τώρα που το σκέφτομαι ίσως η μια τιμή να είναι χωρίς ΦΠΑ, και η άλλη με ΦΠΑ, τα ποσοστά ταιριάζουν σε πολλές περιπτώσεις, υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις με αυξημένο ΦΠΑ όπως η παραπάνω...
Μα δεν ντρέπονται καθόλου...

dipoli
18-09-2007, 15:14:03
Τα δικα σου 2300 kcal/hm
Τα buderus 1940 kcal/hm
Η θεωρια 2122 kcal/hm
....

tom
18-09-2007, 22:45:24
Καλησπερα κυριοι.
Η κατασταση εχει ως εξης..
Το σπιτι ειναι του 1970.Ειναι σαφως αμονωτο.Με 20εκατοστα εξωτερικο τοιχο και 10εκατοστα εσωτερικο.Ο εξωτερικος τοιχος ειναι χτισμενος με το συστημα "νταμα" δηλαδη τουβλο-αερας-τουβλο.Επισης να σας πω οτι ειναι 200μετρα απο το νερο..οπως και οτι δεν υπαρχει καμμια μεσοτοιχια με αλλο οικισμα..Περασαν αρκετοι υδραυλικοι για να δωσουν τις προσφορες τους.
Και θα σας πω ενα πραγμα..ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ εβαζαν συντελεστη το 75kcal/κυβικο.Καποιοι με το ματι και καποιοι με Η/Υ..Ετσι εχει η κατασταση.Στο σπιτι πλεον υπαρχουν παραθυρα με μαλακη επιστρωση που απο οτι λενε κατεβαζουν το Κ λιγο πιο κατω.Οπως και να εχει ομως το σπιτι ειναι παλαιας κατασκευης και αν δεν μονωθει ειτε με κελυφος ειτε με κατι αλλο τελος παντων δεν βλεπω προκοπη.Να φανταστειτε οτι εχει υψος 3,10μ..Δηλαδη χωραει ανετα μπασκετα μεσα:D
Τωρα αυτο που ρωτησες andronoglou βρηκα thermostahl 60000kcal 550euro κ bentone B2KAV 350euro.
Επισης πηρα στη βιοσσωλ και το elinox 60000kcal 670euro μαζι με oertli που βγαζει ως 72000kcal 340euro.Οπως και να εχει ρε παιδια ο μαστορας μου ειναι λιγο παπατζης γιατι δεν τα γουσταρει επιειδη πρεπει να βγαλει εμπορικο κερδος.Ειδικα οταν του ειπα για το ellinox μου ελεγε:"ποιο ρε το χωνι?εισαι τρελλος?αυτο καιει τα μαλλιοκεφαλα του.."και αλλα τετοια συναφη.Απο εκει και περα τι αλλο να σας πω?Θα ηθελα να μου πειτε που μπορω να βρω στενομακρες δεξαμενες γιατι θα βαλω τα καυσιμα στο πλατυσκαλο.Και επισης με ποιο τροπο μονωνουμε μια δεξαμενη καυσιμων.Παντως σας ευχαριστω ξανα οχι μονο τωρα που απαντατε στις συνηθεις ερωτησεις μου αλλα και για ολη αυτη την κατασταση που λεγεται forum του monachos.gr
Να ειστε ολοι καλα.

tom
18-09-2007, 23:12:17
Και κατι αλλο στο σπιτι υπαρχει ταρατσα με παχος πλακας 20εκατοστα χωρις καποιου ειδους μονωση αλλα μονο με ειδος στεγανωσης-ρευστη πολυουρεθανη- .Επισης οτο ισογειο θα εχει κοσμο επι μονιμου βασης ενω το πανω σπιτι μονο τα καλοκαιρια και ισως καποιες μερες του χειμωνα.Αυτο δεν σημαινει ομως οτι θα πρεπει να παρω μηχανημα μονο για τους κατω:)Ας εχει και το πανω και οποτε παω να μην χρειαζεται να τριβω ξυλο πετρα και σταχυ:D

tom
19-09-2007, 00:19:02
Andronoglou αυτες ειναι οι τιμες που πηρα απο τηλεφωνο.Ολοι ρωτανε ειστε ιδιωτης η επαγγελματιας εγω απαντω ιδιωτης και πολυ απλα περνεις τιμη καταλογου..

tom
19-09-2007, 00:41:37
Α ρε andronoglou σε ευχαριστω πολυ.Βλεπω Αιγαλεω και Δυση και μου εχει λειψει η πατριδα "Κορυδαλλος" 6 μηνες ειμαι εδω τωρα στη θασο για να φτιαξω το σπιτι με τα λαμογια που εχω μπλεξει..
Σκεφτομαι για να μονωσω την δεξαμενη να της βαλω αυτο τον πετρομβαμβακα με αλουμινιο που ειναι στη εξω πλευρα λες να κανω δουλεια?Ενα παχυ πραμα που βαζετε εσεις στην καμιναδα κοντα στον καυστηρα καπου το ειδα προσφατα σε μια φωτο μεσα στο forum.Αλλα μετα πως θα τσεκαρω την σταθμη???[B)]

tom
19-09-2007, 01:06:19
Κοιτα.Αν δεις στην πρωτη φωτο που ανεβασες τις προαλλες δειχνει το αποθηκακι που ειναι κατω στη αυλη και μια σκαλα.Θα την βαλω εκει στο τελειωμα της σκαλας.και συγκεκριμενα στον πανω οροφο που οδηγει στη ταρατσα.Ουσιαστικα η δεξαμενη θα ειναι εξω.Παραφινη τι ειναι γιατι το τσακαλι που θα κανει την εγκατασταση μου λεε ιοτι θα εχω προβληματα με παγωματα και παραφινες..

andronoglou
19-09-2007, 01:19:30
Με παραφίνη νοθεύουν το πετρέλαιο, το οποίο από μόνο του δεν παγώνει, αλλά παγώνει η παραφίνη ή ότι άλλη μ.....α ρίχνουν μέσα.
Μπορείς να βάλεις κάποιο πρόσθετο στο πετρέλαιο για να μην παγώνει, κυκλοφορούν αρκετά, μάλιστα στην Αθήνα στα δίνουν δωρεάν αυτοί που σου φέρνουν το πετρέλαιο (όχι όλοι βέβαια).
Βασικά αν παγώσει το πετρέλαιο, ή αυτό που έχεις βάλει για πετρέλαιο, τότε κάτι άλλο έχει μέσα εκτός από πετρέλαιο.

tom
19-09-2007, 01:35:01
Αρα δεν τειθεται θεμα για παγωμα και ιστοριες προχωραω ακαθεκτος θα βαλω και αυτο το ωραιο γουναρικο που βλεπω στην φωτο(αυτη ηταν η εικονα που ειχα δει)και ολα καλα.[8D]
Andronoglou πριν καμποσο καιρο ο deeper ειχε αναφερθει για χαλυβδινο σπιραλ η λαμαρινα στο κομματι που ενωνει λεβητα με κυριως καμιναδα..Οταν λεμε χαλυβδινο σπιραλ???Τι εστι?
Εγω το μονο σπιραλ που ξερω ειναι αυτο που βαζουμε σουσ απορροφητηρες..[B)]

gregori
19-09-2007, 01:56:41
Ανοξείδωτο σπιράλ θα έλεγε ο DEPPER...
Υπάρχουν σχεδόν σε όλα τα υδραυλικάδιακα στη Αθήνα...
Αυτό που έχει βάλει ο φίλος μου ο Ανδρο είναι σπιράλαλουμίνιο και κάνει μονό για απορροφητήρες
www.udravlikos.gr

tom
19-09-2007, 02:09:08
Παιδια ευχαριστω για ολα.
Εδω ειναι θασος[^]ειναι αλλιως τα πραγματα.Πολλα πραγματα που δεν εχει η καβαλα πας θεσσαλονικη..Και οι τιμες ειναι πολυ αλλου σε ολα.Οταν παρηγγειλα κατι μονωτικα υλικα για την πλακα πληρωσα 35ευρω απο αθηνα καβαλα και 100απο καβαλα θασο[B)]τι να λεμε..
Να ρωτησω και κατι πανω σε κατι που ειπε ο Γρηγορης για το αποθηκακι οσο αφορα το θεμα κρυο εκει μεσα..Το οτι εγω θα παω να βαλω το λεβητα σε 1.76 επι1.76 να πω στον "μαστορα" να βαλη μονωση στις σωληνες?

gregori
19-09-2007, 02:20:22
Εγώ θα έβαζα σίγουρα Τομ...
Όσο για το ανοξείδωτο δεν κάνει και πολύ ακριβά...το πολύ 30€ για ένα μικρό κομμάτι που θα χρειαστείς εσύ....άλλα μην το συζητάς βάλτο....το σπιραλουμίνιο καιγέτε...αν καεί και οι αναθημιάσεις πάνε σε μέρος που ζεις καταλαβαίνεις...
Και εσύ Ανδρο πρώτη ευκαιρία σουταρέτο;)
www.udravlikos.gr

andronoglou
19-09-2007, 02:34:43
Θα κάνω τη νεκροψία μόλις τον ανοίξω το λέβητά μου για συντήρηση, βέβαια έτσι που το έχω κουκουλωμένο το σπιράλ αλλάζουν εντελώς οι συνθήκες λειτουργίας του, θέλω να δω τι επιπτώσεις έχει στην αντοχή του, αν και υποθέτω ότι βελτιώνεται πολύ.
Τόχω κάνει πάντως εντελώς κουμουνιστικό όπως είναι δεμένο με το σύρμα, ξέρω ότι κάποιοι κρυφοκαπιταλιστές εδώ μέσα θα παθαίνουν μεγάλη φρίκη!!!

gregori
19-09-2007, 02:37:05
Αλλά άμα ο μάστορα σου δεν γουστάρει να βάλει μόνωση για να μην τον κοντράρεις συνέχεια άστον να το φτιάξει έτσι και μετά παίρνεις λίγα μέτρα και βάζεις μόνο σου κολλητή. Είναι πολύ εύκολο....
Σχετικά με τις τιμές...
Κάνε παζάρια στους εμπόρους...Συνήθως εδώ στην Αθήνα όσο παίρνει ο υδραυλικός τον λέβητα τόσο τον παίρνει και ο ιδιώτης. Αυτό συμβαίνει γιατί οι έμποροι δουλεύουν με μπόνους...Οσους πιο πολλούς λέβητες πουλήσουν από μία εταιρεία τόσο καλύτερες τιμές παίρνουν.
www.udravlikos.gr

tom
19-09-2007, 02:38:45
Οκ.Επισης σημερα που αποφασισα να βαλουμε την δεξαμενη ξεχωριστα στο πλατυσκαλο δηλαδη ειπα στον "μαστορα" να διπλομονωσει την σωληνα που θα δινει απο την δεξαμενη στο λεβητα γιατι αυτη η σωληνα θα ειναι παραλληλη με την καμιναδα (διπλη) δηλαδη η καμιναδα θα ανεβαινει απο το αποθηκακι προς την ταρατσα και η σωληνα της δεξαμενης θα κατεβαινει για να παει στο λεβητα για να μην εχουμε ιστοριες του ειπα να βαλει την μονωση που βαζουν πχ για φ15 και να βαλει αλλη μια στρωση μονωση πχ φ18.επραξα σωστα?Επισης οταν του ειπα για συλλεκτη συμπηκνωματων μου ειπε οτι δεν χρειαζεται για τετοιου ειδους καμιναδες...Ισχυει ρε παιδια??

tom
19-09-2007, 02:49:19
Γρηγορη η αληθεια ειναι οτι του εχω πρηξει τα ουμπαλα..Αλλα ρε φιλε οταν σου λεει οτι δεν γνωριζει το ενα δεν γνωριζει το αλλο καπου λες μα τι γινεται εδω περα??Η με δουλευει η ειμαι εγω ο τρομπας;)Και στην τελικη θερμανση δεν ειναι βαψιμο για να γινεται καθε δυο χρονια.Οτι μου λετε εσεις(τις συμβουλες) τα σημειωνω και θα του τα πω ενα προς ενα σε κανα 2 με 3 μερες που θα ερθει να μονταρει το λεβητοστασιο γιατι απο σωληνωσεις ειμαι τελειωμενος.Μου εχει μεινει λεβητοστασιο καμιναδα και σωματα.και οταν τελειωσει τη δουλεια θα του πω και το site/forum να αρχισει να βλεπει τι εστι βερυκοκο:D

gregori
19-09-2007, 02:51:16
Θα με κάνεις να φαίνομαι σπαστικός ρε Τομ...
Εγω δεν θα πέρναγα την σωλήνα του πετρελαίου παράλληλα με την καμινάδα αλλά θα έψαχνα να βρώ κάποιο άλλο σημείο για να την κατεβάσω σε απόσταση από την καμινάδα. Εάν θα την μόνωνα θα ήταν μόνο για τον πάγο...
Οσο για την καμινάδα ....για τι είδος μιλαμε?
www.udravlikos.gr

tom
19-09-2007, 02:56:21
θωμας Γρηγορη.Λεγε με Θωμα φιλε.καμιναδα διπλου τοιχωματος με μονωση.ποσο εκατοστα λες να του πω να αφησει μεταξυ τους??αυτες οι καμιναδες εξωτερικα "βραζουν"???

gregori
19-09-2007, 03:02:18
Αυτές οι καμινάδες Θωμά κανονικά ακουμπάς το χέρι σου και δεν αντιλαμβάνεσαι την ζέστη ....
Εάν ο καυστήρας είναι καλά ρυθμισμένος δεν θα κάνει υγροποιήσεις.
Και εγώ δεν θα έβαζα συλλέκτη συμπυκνωμάτων.
www.udravlikos.gr

tom
19-09-2007, 03:08:29
Ο ανθρωπος λεει οτι αντι για συλλεκτη θα φτιαξει φλογοθαλαμο..Εγω απο την αλλη δεν ξερω τι ειναι αυτο..Θα χρειαστει και αν ναι γιατι?
Σε ευχαριστω.

gregori
19-09-2007, 03:11:41
Αυτό που πρέπει να προσέξεις σε αυτές τις καμινάδες είναι να είναι τουλάχιστον ανοξείδωτες εσωτερικά....βγαίνουν σε πολλές επιλογές και για όλες τις τσέπες. Εχω βάλει αρκετλες ανοξείδωτες τρελαίνομαι με το κόστος τους....Πολλές φορές η καμινάδα υπερβαίνει σε κόστος τον λέβητα και τον καυστήρα μαζί.
www.udravlikos.gr

tom
19-09-2007, 03:15:59
οκ.Την καμιναδα θα την φερει αυτος 50εθρω ανα μετρο.Δεν ξερω αν η τιμη λεει κατι αλλα οτι μου ειπε σου γραφω.Οσο για το φλογοθαλαμο τι λες φιλτατε?

gregori
19-09-2007, 03:18:31
Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοεί θα φτιάξει φλογοθάλαμο.
www.udravlikos.gr

gregori
19-09-2007, 03:21:50
Ίσως οι τεχνίτες καυστήρων του φόρουμ ξέρουν να σου απαντήσουν πάνω σε αυτό. Και τιμά το φόρουμ έχουμε καλούς.
www.udravlikos.gr

tom
19-09-2007, 03:24:25
θα χτισει τουβλακια στην περιοχη που ενωνεται η καμιναδα με το λεβητα απο οτι καταλαβα..
Οτι αλλο πω θα ειναι ψεμα.

gregori
19-09-2007, 03:39:55
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να κάνει κάτι τέτοιο το 2007
Αν υπερτερεί κάπου και το αγνοώ....τι να σου πω...ας ακούσουμε την γνώμη των καυστηρατζήδων αύριο.
Θωμά σε καληνυχτίζω.
www.udravlikos.gr

tom
19-09-2007, 03:51:15
Καλο βραδυ φιλε.
Να εισαι καλα.

monachus
21-09-2007, 17:16:53

Να και πόσο πάει το μαλί στην Αθήνα...
http://www.asda.gr/actins/TOM/DSC00318-80a.jpg

Παιδιά, θα παρακαλέσω να μήν ανεβάζετε τέτοια πράγματα στο forum, γιατί δέν είναι σωστό να βγαίνουν οι τιμές των ανθρώπων στον αέρα.
Andronoglou, σε παρακαλώ σβήσε την εικόνα.
Εάν θέλεις, ξαναδημοσίευσέ την ξανά, σβήνοντας τα στοιχεία του προμηθευτή. Το θέμα είναι πολύ σοβαρό, και πολύ λάθος.
Εγώ προσωπικά αν έβλεπα τιμολόγιο δικό μας στον αέρα, θα πήγαινα κατ΄ευθείαν σε δικηγόρο.
:)
<center>w w w . m o n a c h o s . g r</center>

andronoglou
21-09-2007, 17:25:20
Τα εχω σβήσει ολα.
http://www.asda.gr/actins/TOM/DSC0000-80.jpg