• Σχέδιο ελαιοσυλλέκτη / λιποσυλλέκτη για εγκατάσταση αποχέτευσης

    Το παρακάτω είναι σχέδιο για την κατασκευή ελαιοσυλλέκτη / λιποσυλλέκτη από σκυρόδεμα.
    Ο λιποσυλλέκτης εγκαθίσταται σε κουζίνες για την συγκράτηση των μαγειρικών λαδιών ώστε αυτά να μην οδηγούνται στο δίκτυο αποχέτευσης όπου μολύνουν το νερό και δυσκολεύουν τον βιολογικό καθαρισμό του.

    Η εγκατάσταση του είναι απολύτως απαραίτητη σε επαγγελματικές κουζίνες που χρησιμοποιούν πολύ λάδι, συνεργεία και πλυντήρια αυτοκινήτων και όπου γενικά αναμένονται μεγάλες ποσότητες λαδιού στο δίκτυο αποχέτευσης.

    Το άρθρο είχε δημοσιευθεί αρχικά στο θέμα: Σχέδιο ελαιοσυλλέκτη / λιποσυλλέκτη για εγκατάσταση αποχέτευσης άρχισε από monachus View original post
    Σχόλια 3 Σχόλια
    1. ΜιχάληςΜπ's Avatar
      Καλημέρα, και χαιρετώ όλους στο forum μιας και είμαι καινούριο μέλος.
      Το πρόβλημα μου είναι το εξής: Σε ένα τυποποιητήριο ελαιολάδου, για την απομάκρυνση του λαδιού που χάνεται στην τυποποίηση και των νερών κατά τον καθαρισμό του δαπέδου, έχω τοποθετήσει σχάρες συλλογής και με σωλήνες πλαστικές Φ100 οδηγώ τα λύματα σε έναν ελαιοσυλλέκτη.
      α) Τα νερά απ' το πλύσιμο του δαπέδου, μπορεί να καταλήγουν στον ελαιοσυλλέκτη;
      β) Οι Φ100 είναι μεγάλες ή μπορεί να αρκεστώ και σε μικρότερες;
      γ) Μπορώ να βάλω τον συλλέκτη στον περιβάλλοντα χώρο του κτιρίου;
      δ) Υπάρχουν επιπλέον εξαρτήματα/συσκευές (πχ. αντλία) που θα χρησιμοποιήσω;

      Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    1. monachus's Avatar
      α) Ναι
      β) Οι Φ100 είναι καλές αν μπορούν να παραλάβουν τα νερά από το πλύσιμο τώρα με τις σχάρες που περιγράψατε.
      γ) Ναι
      δ) εξαρτάται από την υπόλοιπη εγκατάσταση.
    1. ΜιχάληςΜπ's Avatar
      Παρένθεση Αρχικά δημοσιευμένο από τον monachus Εμφάνιση απάντησης
      α) Ναι
      β) Οι Φ100 είναι καλές αν μπορούν να παραλάβουν τα νερά από το πλύσιμο τώρα με τις σχάρες που περιγράψατε.
      γ) Ναι
      δ) εξαρτάται από την υπόλοιπη εγκατάσταση.
      Σ' ευχαριστώ για την απάντηση σου!