Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 8 από 8

Θέμα: 4m fine

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    11

    4m fine


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    ηθελα να ρωτησω το εξης :οταν εχεις ενα απλο σκαριφημα (πχ κατοψεις διαμερισματων σχεδιασμενες στο χερι - χωρις δηλαδη το αρχιτεκτονικο σε μορφη dwg )και χρησιμοποιωντας το fine τις σχεδιασω...μπορω να εκτελεσω ενεργειακους υπολογισμους(απωλειες -ψυχρομετρια κ.λ.π)χωρις οπως ειπα την παρουσια του αρχιτεκτονικου?

  2. #2
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Δεν έχω το σχεδιαστικό, αλλά απ' ότι ξέρω δεν γίνεται. Πρέπει (αν θέλεις φυσικά να γίνει αυτόματα η διαδικασία υπολογισμών μέσω του Fine) να "περάσεις" το αρχιτεκτονικό στο Fine.
    Προσωπικά προτιμώ σχεδιασμό σε CAD και υπολογισμούς στο χέρι με το ADAPT/FCALC

  3. #3
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103
    εγώ δεν κατάλαβα τι ρωτάς.
    έχεις fine και adapt/fcalc?
    μόνο fine?
    μόνο adapt/fcalc?
    γιατί εάν σχεδιάσεις στο fine το σχέδιο με τοίχους παράθυρα κλπ, όλα μπορείς να τα κάνεις.
    γίνε λίγο πιό συγκεκριμένος
    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Αν έχεις και το fine (σχεδιαστικό) και το adapt (υπολογιστικό) μπορείς να το κάνεις.
    Υπάρχουν τρεις τρόποι:
    α) δε χρησιμοποιείς το σχεδιαστικό και δουλέυεις μόνο το υπολογιστικό (σε αυτή την περίπτωση φυσικά δε χρειάζεσαι το σχεδιαστικό)
    β) σχεδιάζεις διαβάζοντας διαστάσεις από το σκαρίφημα
    γ) σκανάρεις το σκαρίφημα και το παιρνάς σαν xref, όπως θα περνούσες ένα dwg. Υπάρχουν οδηγίες στο manual του 9NG για αυτή τη δουλειά νομίζω, ίσως και σε παλιότερα manual.
    Τα αρχιτεκτονικά δεν παίζουν κανένα ρόλο στους υπολογισμούς, αν αυτό σε μπερδεύει. Τα χρησιμοποιείς σαν πατρόν για να σχεδιάσεις τους δικούς τοίχους από πάνω. Απαξ και σχεδίασες τους τοίχους σου μπορείς να σβήσεις τα αρχιτεκτονικά χωρίς κανένα πρόβλημα, όσο αφορά τους υπολογισμούς.
    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  5. #5
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    11
    Φιλε milto ευχαριστω για την απαντηση....και εγω το ιδιο νομιζω.... σχεδιαζοντας στο fine την κατοψη μπορεις μετα να κανεις οτιδηποτε...απλα με ειχε προβληματισει το σχολιο του Κατσαρελη στο βιβλιο του 'δουλευοντας με το fine' οπου αναφερει οτι στην περιπτωση αυτη δεν επαρκουν οι σχεδιαστικες εντολες του Autobld για μια πληρη κατοψη παρα μονο για κατασκευη των σχεδιων που μπορουμε να δωσουμε στον υδραυλικο για να εχει οπτικη εποπτεια....anyway..η ουσια ειναι οτι σχεδιαζοντας τις κατοψεις στο fine μπορω να κανω εξοδο σε ....οποιοδηποτε ενεργειακο υπολογισμο και να εχω αποτελεσματα χωρις την χρονοβορα παρεμβασε ξεχωριστα σε καθε ενεργειακο υπολογισμο...
    φιλε peri...εχω και το fine και το adapt...αλλιως δεν θα ειχε νοημα να σχεδιασω χωριw να εχω το adapt..
    ο zikos ισχυριζεται οτι δεν γινεται...και οτι χρειαζεται και το αρχιτεκτονικο..
    Γενικα...το εχει δοκιμασει κανενας...να σχεδιασει κατοψη... χωρις να εχει ετοιμο το αρχιτεκτονικο... και μετα να εκτελεσει ενεργειακους υπολογισμους?

  6. #6
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Αγαπητέ mkonst μάλλον δεν κατάλαβες την απάντησή μου. Είπα ότι πρέπει να "περάσεις" το αρχιτεκτονικό στο Fine, δηλαδή αυτό που λέει o miltos. Να χτίσεις ουσιαστικά το κτίριό σου βάζοντας τοίχους, παράθυρα, κ.λ.π. μέσω του Fine, χρησιμοποιώντας ότι αρχιτεκτονικό έχεις. Αν δεν το κάνεις αυτό τότε δεν μπορείς να έχεις αυτόματα υπολογισμούς. Ο miltos είναι σωστός σε ότι σου είπε. Μάλλον είχε πιο πολύ όρεξη από εμένα και το εξήγησε καλύτερα. Σόρυ...[V]

  7. #7
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    quote:Originally posted by mkonst
    Γενικα...το εχει δοκιμασει κανενας...να σχεδιασει κατοψη... χωρις να εχει ετοιμο το αρχιτεκτονικο... και μετα να εκτελεσει ενεργειακους υπολογισμους?
    Το έχω κάνει. Γίνεται, να είσαι σίγουρος. Απλά δεν είναι και πολύ ευχάριστο. Πρόσεχε, τα σχέδια που θα έχεις να είναι σε ακριβή κλίμακα, αν έχεις σκοπό να μετράς κιόλας.
    Ο Κατσαρέλης εννοούσε προφανώς ότι αν σχεδιάσεις με τις εντολές του fine, προκειμένου να κάνεις μια ενεργειακή μελέτη, και μετά εκτυπώσεις
    τα σχέδια, δε θα είναι κατάλληλα για να τα παραδώσεις στην πολεοδομία.
    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Eπειδή μαντεύω ότι δε χρησιμοποιείς το Fine πολύ καιρό, πρόσεχε διότι στην αναγνώριση του σχεδίου που φτιάχνεις και την αυτόματη συμπλήρωση των υπολογιστικών φύλων γίνονται λάθη!
    quote:Μάλλον είχε πιο πολύ όρεξη από εμένα και το εξήγησε καλύτερα. Σόρυ...
    ή δεν έχω τον δικό μου υπολογιστή, δηλαδή δεν έχω δουλειά, και έχω περισσότερο χρόνο να γράφω πιο αναλυτικά
    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Κλειστό