Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 11 μέχρι 14 από 14

Θέμα: Τζακι καλοιφερ με pellet

  1. #11
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2009
    Θέση
    tirnavos, , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    1

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Μου έφυγαν μαλλιά από αυτά που διάβασα μόλις για τα pellets. Πόσο ανόητους θεωρείτε τους Δανούς, Σουηδούς, Ιταλούς και άλλους Ευρωπαίους που κάνουν χρήση πάνω από 12.000.000 τόνους pellets ετησίως και απεξαρτώνται από πετρέλαιο κατά 6.000.000 λίτρα ?
    Στην Ευρώπη πρέπει να είναι ακόμα βάρβαροι οι άνθρωποι. Ενώ εμείς...πολύ έξυπνοι, όπως πάντα.
    Η ατυχία ημιμαθείς μου, είναι που δεν επένδυσε κανένας...κουμπάρος σε βιομηχανία πελλετών. Θα είχαν δοθεί τότε τα απαραίτητα κίνητρα- επιδοτήσεις για αγορά σομπών και καυστήρων (όπως σε όλη την Ευρώπη), θα είχε γίνει ενημέρωση της κοινής γνώμης (όπως σε όλη την Ευρώπη) και τότε θα βλέπατε αν συμφέρουν ή οχι τα συσφαιρώματα βιομάζας.
    Έχει χρησιμοποιήσει πελλέτες κανείς από εσάς που παρεμβήκατε? Έχετε ρωτήσει τι γίνεται στην βάρβαρη Ευρώπη?
    Αλλά οι κυβερνώντες πάντα είναι εικόνα και ομοίωση αυτών που καλούνται να τους εκλέξουν. Κάτι ανθρώπων σαν τους γράφοντες σε αυτό το θέμα. Και εξακολουθεί να είναι η Αττική και Ν. Θεσ/νίκης τα ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΗ, ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Ο ΚΑΥΣΤΗΡΑΣ PELLETS!!!! Ητοι, απαγόρευση Ανανεώσιμης Πηγής Ενέργειας.
    Συγνώμη, συνεχίστε τον ύπνο σας...[xx(]

    vlahoeuropeos

  2. #12
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Φίλε Βλαχοευρωπαίε, μπορείς θαυμάσια να εκθέσεις τις απόψεις σου χωρίς να γίνεσαι προσβλητικός, κάτι που δεν ταιριάζει στο χαρακτήρα αυτού του forum. Με αυτό το ύφος, και δίκιο να έχεις το χάνεις. Παρακαλείσαι να διαβάσεις τους κανόνες του forum εδώ. Εάν επιμείνεις στο ίδιο ύφος ο λογαριασμός σου θα κλειδωθεί.

    Παρεμπιπτόντως,
    quote:κάνουν χρήση πάνω από 12.000.000 τόνους pellets ετησίως και απεξαρτώνται από πετρέλαιο κατά 6.000.000 λίτρα
    θέλεις να μας το εξηγήσεις λίγο αυτό, εσύ ο γνώστης, σε εμάς τους άσχετους; Γιατί αυτό εμένα μου λέει ότι 2 τόνοι pellets έχουν την ίδια θερμιδική απόδοση με 1 λίτρο πετρελαίου. Εγώ δηλαδή που καίω 1200 λίτρα πετρέλαιο τη σαιζόν, για να γίνω Ευρωπαίος θα πρέπει να κουβαλάω 2400 τόνους pellets, ή (με σαιζόν 150 ημερών) 16 τόνους την ημέρα... ψιλοπράγματα, έχω και και ένα οικοπεδάκι προικώο 12 στρέμματα δίπλα από το σπίτι να το αποθηκεύω, οπότε κανένα πρόβλημα.
    Μας συγχωρείς που μιλάμε τεκμηριωμένα εδώ, αν σε στενοχωρεί να το κόψουμε.


    Νίκος

  3. #13
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    quote:Originally posted by vlahoeuropeos
    που κάνουν χρήση πάνω από 12.000.000 τόνους pellets ετησίως και απεξαρτώνται από πετρέλαιο κατά 6.000.000 λίτρα ?vlahoeuropeos
    6.000.000 λίτρα διά 8.000 λίτρα ετησίως = ~750 πολυκατοικίες
    Δηλαδή από Δανούς, Σουηδούς, Ιταλούς και άλλους Ευρωπαίους μόνο 750 πολυκατοικίες κάνουν χρήση;
    Το δικό μας Ολυμπιακό χωριό κλήρωσε 2292 διώροφες κατοικίες.
    2292 δια 3 ( για να αυξήσω το ύψος ) = ~764 πολυκατοικίες.

    Ρε μηχανολόγοι υπάρχει τέτοια μαζική χρήση στην Ευρώπη και κρύβετε την αλήθεια από εμένα τον φτωχό πλην τίμιο καταναλωτή;

    Κώστας.

  4. #14
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by vlahoeuropeos

    Μου έφυγαν μαλλιά από αυτά που διάβασα μόλις για τα pellets. Πόσο ανόητους θεωρείτε τους Δανούς, Σουηδούς, Ιταλούς και άλλους Ευρωπαίους που κάνουν χρήση πάνω από 12.000.000 τόνους pellets ετησίως και απεξαρτώνται από πετρέλαιο κατά 6.000.000 λίτρα ?
    Στην Ευρώπη πρέπει να είναι ακόμα βάρβαροι οι άνθρωποι. Ενώ εμείς...πολύ έξυπνοι, όπως πάντα.
    Η ατυχία ημιμαθείς μου, είναι που δεν επένδυσε κανένας...κουμπάρος σε βιομηχανία πελλετών. Θα είχαν δοθεί τότε τα απαραίτητα κίνητρα- επιδοτήσεις για αγορά σομπών και καυστήρων (όπως σε όλη την Ευρώπη), θα είχε γίνει ενημέρωση της κοινής γνώμης (όπως σε όλη την Ευρώπη) και τότε θα βλέπατε αν συμφέρουν ή οχι τα συσφαιρώματα βιομάζας.
    Έχει χρησιμοποιήσει πελλέτες κανείς από εσάς που παρεμβήκατε? Έχετε ρωτήσει τι γίνεται στην βάρβαρη Ευρώπη?
    Αλλά οι κυβερνώντες πάντα είναι εικόνα και ομοίωση αυτών που καλούνται να τους εκλέξουν. Κάτι ανθρώπων σαν τους γράφοντες σε αυτό το θέμα. Και εξακολουθεί να είναι η Αττική και Ν. Θεσ/νίκης τα ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΗ, ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Ο ΚΑΥΣΤΗΡΑΣ PELLETS!!!! Ητοι, απαγόρευση Ανανεώσιμης Πηγής Ενέργειας.
    Συγνώμη, συνεχίστε τον ύπνο σας...[xx(]

    vlahoeuropeos
    Αγαπητέ φίλε τσομπάνη από την γηραιά ήπειρο (Βλάχος είναι προσδιοριμός καταγωγής και είναι προσβλητικό για τους Βλάχους). Εάν πιστεύαμε ότι διαβάζαμε:
    1ον θα ζούσαμε ακόμα στο μεσαιωνα και θα περιμέναμε τη λύτρωση από τους Ευρωπαίους
    2ον θα ζούσαμε σίγουρα σε σπηλιές, με αυτονομία τρύπας και τα καύσιμα δε θα μας ενδιέφεραν.
    3ον θα πιστεύαμε ότι η χώρα έχει όντως σχέδιο ανάκαμψης από την οικονομική κρίση
    4ον θα πιστεύαμε ότι ο γυός του επί 15ετία πεθαμένου θα μας βγάλει από την κρίση
    5ον ότι οι Οικολόγοι πράσινοι έχουν όντως οικολογικές βλέψεις.

    Εμένα λοιπόν μου πέφτουν τα μαλλιά όταν βλέπω τους "Δανούς, Σουηδούς, Ιταλούς και άλλους Ευρωπαίους που κάνουν χρήση πάνω από 12.000.000 τόνους pellets" να έρχονται στις Ελληνικές θάλασσες και να γίνονται έτσι σε 15 λεπτά της ώρας:

    Προφανώς οι υπόλοιποι ευρωπαίοι είτε:
    α. αγνοούν ότι ήρθαν διακοπές σε ηλιόλουστη χώρα
    β. Οι γιατροί τους είναι άσχετοι
    γ. δεν αντιλαμβάνονται τον κίνδυνο, λόγω του γεγονότος ότι ο εγκέφαλός τους υπέστει πυρόλυση κατά τη διάρκεια του χειμώνα, επειδή εισέπνεαν τα κατάλοιπα της καύσης των pellets.

    Τα νούμερα είναι παραπάνω και δεν αμφισβητούνται, η φυσική είναι πάντα φυσική. οι δημοσιογράφοι από την άλλη απλά μπορεί να κάνουν λάθος και 1 και δύο μηδενικά, δε βαριέσαι....

    ΟΜΩΣ:
    Η απεγνωσμένη προσπάθεια κάποιων ανθρώπων να αποδείξουν ότι κάτι "μαγικό" είναι καλό, όπως πχ τα χαιμαλιά, η προσπάθεια (απεγνωσμένη πάλι) κάποιων καταναλωτών να ξοδέψουν λιγότερα ευρώπουλα για θέρμανση κοιτώντας μόνο το καύσιμο και όχι τη μόνωση, οδηγεί σε λανθασμένα συμπεράσματα.

    ΟΜΩΣ 2:
    Ανεπίτρεπτη και απαράδεκτη η συμπεριφορά σου και οι χαρακτηρισμοί που χρησιμοποιείς και γι' αυτό το λόγο διαγράφεσαι ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ.

    Είμαστε εδώ να μιλήσουμε με νούμερα, να αποδείξουμε ή να μας αποδείξεις το σωστό, να το συζητήσουμε το θέμα και όχι να πικάρουμε, να ονοματίσουμε ή να κοσμίσουμε με επιθετικούς προσδιορισμούς άλλα μέλη του φόρουμ.
    Χαρά μου να μπείς ξανά με νέο user name και να ξεκινήσουμε από την αρχή μια νέα συζήτηση που θα αφορά τους τρόπους απεμπλοκής από το πετρέλαιο, νέα καύσιμα, εναλλακτικές μεθόδους θέρμανσης και συστήματα κελύφους και μονώσεων.
    Δεν κατηγορούμε, ούτε απορρίπτουμε κανένα καύσιμο και καμία μορφή ενέργειας, απλά πρέπει να ξέρουμε γιατί πράγμα μιλάμε ακριβώς. Εδώ δεν είμαστε ιθαγενείς να έρθεις να μας πουλήσεις καθρεπτάκια και χαϊμαλιά. Εδώ αναλύουμε και συζητάμε, δεν είμαστε ξερόλες, απλά σκεπτόμενοι άνθρωποι και όχι τπτ γκάου-μπίου τάταροι.
    Από αυτό το φόρουμ γίνεται ελεύθερη διάδοση γνώσης και όχι διαφήμισης ή προπαγάνδας.

    Με εκτίμηση
    Περικλής




    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό