Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 55

Θέμα: Επιλογή Χαλκοσωλήνα Φυσικού Αερίου.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2006
    Θέση
    Δροσιά Αττικής, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    17

    Επιλογή Χαλκοσωλήνα Φυσικού Αερίου.


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Όπως γνωρίζω προσωπικά υπάρχουν οι εξής κατηγορίες χαλκού κατά ΕΝ 1057.

    α) Σκληροί
    β) Ημίσκληροι
    γ) Μαλακοί

    Επίσης υπάρχουν και οι επενδεδυμένοι με κίτρινο πλαστικό

    Η πρώτη μου ερώτηση είναι:

    Ποιό χαλκοσωλήνα (ημίσκληρο-μαλακό) προτιμάμε σε μια εγκατάσταση φυσικού αερίου και γιατί; Ο μαλακός χαλκοσωλήνας είναι το ίδιο ασφαλής με τον ημίσκληρο σε περίπτωση κρούσης ή κακής συμπεριφοράς πάνω του από τον ιδιοκτήτη;

    Η δεύτερη ερώτησή μου είναι λίγο πιο συγκεκριμένη:

    Σε υφιστάμενη πολυκατοικία έχω σχεδιάσει την όδευση αγωγών χαλκού μέσα από τα μπαλκόνια των ιδιοκτησιών. Αυτό δεν το ήθελα καθόλου μα δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος και οι ιδιοκτήτες έχουν συμφωνήσει σε αυτή τη λύση. Εγώ πάντως φοβάμαι ότι περνώντας από πολλές ιδιοκτησίες οι σωλήνες κινδυνεύουν περισσότερο από την αμέλεια κάποιων από τους ιδιοκτήτες. Σκεφτόμουν γιαυτό να τοποθετηθούν χαλκοσωλήνες επενδεδυμένοι με πλαστικό για μεγαλύτερη ασφάλεια καθώς και με πάχος τοιχώματος 1.2χιλ (Φ18Χ1.2) αντί για 1.0χιλ.

    Στέκει αυτό που σκέφτομαι ή χάνει κάπου; Έπειτα οι επενδεδυμένοι με πλαστικό, αν δεν κάνω λάθος είναι σε κουλούρες, από μαλακό χαλκό ενώ οι γυμνοί βγαίνουν και ευθύγραμμοι σε ημίσκληρο χαλκό. Μήπως είναι καλύτερα αυτοί από ημίσκληρο;

    (Πολύ μπέρδεμα: Μήπως το παραψάχνω το θέμα[B)]

  2. #2
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    417
    Αφου το φοβασαι γιατι δεν βαζεις μια γαλβανιζε να εισαι απολυτα υσηχος??? Βολτες=βαβουρα οκ αλλα συνηθως ερχεσαι μια ή αλλη αφου το κοστος των πρεσσαριστων εξαρτηματων και της σωληνας το ριχνεις σε μεροκαματα...

    Απ οσο γνωριζω μονο σκληροι χαλκοσωληνες παιζουν στο αεριο και φυσικα χωρις κουρμπες κοινως κουλουρες, ημισκληρες βεργες κλπ απορριπτονται..
    Στο site της Halcor βεβαια δινει και κουλουρα για αεριο αλλα δεν εχω δει ποτε να χρισημοποιειται κατι τετοιο...

    Οι αεριαδες εδω θα σε κατατοπισουν φυσικα καλυτερα...

  3. #3
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    quote:Σκεφτόμουν γιαυτό να τοποθετηθούν χαλκοσωλήνες επενδεδυμένοι με πλαστικό για μεγαλύτερη ασφάλεια καθώς και με πάχος τοιχώματος 1.2χιλ (Φ18Χ1.2) αντί για 1.0χιλ.
    Εμφανισιακά θα είναι χάλια η κουλούρα.

    www.udravlikos.gr

  4. #4
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    121
    Νομίζω μόνο σκληρό ευθύγραμμο χαλκοσωλήνα δέχεται η επα.

  5. #5
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    33
    Μόνο ευθύγραμμο βαρέως τύπου 4m σωλήνες αερίου δέχεται η ΕΠΑ. Αν κάτσεις και σκεφτείς το κόστος απο το εξάρτημα "VIEGA" και τις τιμές που έχει φτάσει ο χαλκός είναι προτιμότερο να μπει σιδηροσωλήνας, αλλά να προσέξεις την διατομή. Αν η μελέτη έχει γίνει για χαλκό και βάλεις σιδηροσωλήνα θα πρέπει να πας μια διατομή πάνω αλλά για πιο σίγουρα ζήτα καινούρια μελέτη.

  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Μονο σκληρό χαλκό.. Επίσης βεβαιώσου οτι για υφιστάμενα δεν έχουν πρόβλημα με την όδευση διαμέσου των μπαλκονιών, γιατί στις νέες έχουν σίγουρα!

  7. #7
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2006
    Θέση
    Δροσιά Αττικής, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    17
    Δεν είμαι ο υδραυλικός, ο μελετητής είμαι.

    Κατ' αρχήν η μελέτη μου ήταν με χαλυβδοσωλήνα, ο υδραυλικός όμως που θα κάνει την εγκατάσταση προτιμάει να βάλει χαλκό. Μου είπε ότι όλες οι εγκαταστάσεις σε πολυκατοικίες κ.λ.π. γίνονται με χαλκό πλέον διότι είναι πιο εύκολη η εγκατάσταση, χρειάζονται λιγότερα εργαλεία κ.λ.π.

    Εγώ δεν έχω καμία αντίρρηση να κάνω μελέτη με χαλκοσωλήνες, απλά έχω αμφιβολίες ως προς την αντοχή του δικτύου.

    Όσον αφορά στην επιλογή της διατομής, δε νομίζω ότι είναι το ίδιο με τις εγκαταστάσεις νερού χρήσης. Αυτό με τη μια διατομή μεγαλύτερη για το χάλυβα δεν ισχύει.

  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    quote:Originally posted by leosthenes

    Μου είπε ότι όλες οι εγκαταστάσεις σε πολυκατοικίες κ.λ.π. γίνονται με χαλκό πλέον διότι είναι πιο εύκολη η εγκατάσταση, χρειάζονται λιγότερα εργαλεία κ.λ.π.
    Δεν σου ειπε οτι δεν εχει τα καταλληλα εργαλεια για χαλυβδοσωληνα...

    Τεσπα, αν αλλαξεις υλικο τη μελετη δε τη γλυτωνεις, εχεις δεν εχεις αντιρρηση

  9. #9
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2006
    Θέση
    Δροσιά Αττικής, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    17
    Τη μελέτη την έχω αλλάξει! Το πρόβλημά μου δεν είναι αυτό, μιας και οι οδεύσεις δεν αλλάζουν, παρά μόνο ο υπολογισμός.

    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις συμβουλές!

  10. #10
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by leosthenes
    Μου είπε ότι όλες οι εγκαταστάσεις σε πολυκατοικίες κ.λ.π. γίνονται με χαλκό πλέον διότι είναι πιο εύκολη η εγκατάσταση, χρειάζονται λιγότερα εργαλεία κ.λ.π.
    [B)]
    μάλλον οι πολυκατοικίες που βλέπει είναι μόνο στην Αθήνα. Εάν κάνεις μια βόλτα στη Θεσσαλονίκη, ΔΕΝ θα βρείς πουθενά χαλκό εξωτερικά!
    Να μην αρχίσω τα υπόλοιπα τώρα με το τι είναι καλύτερο για έξω, ποιό έχει μεγαλύτερη αντοχή σε κρούση, στο χρόνο, ποιό είναι φθηνότερο, ποιό είναι λιγότερο αντιαισθητικό γιατί δεν πρασινίζει, ποιό, ποιό.....
    ωχ θα με αρπάξει ο Γρηγόρης Β

    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό