Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 9 από 9

Θέμα: Ενίσχυση παλιάς καμινάδας

  1. #1
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    41

    Ενίσχυση παλιάς καμινάδας


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Διαμένω σε πολυκατοικία κατασκευής 1950 της οποίας το λεβητοστάσιο εκσυγχρονίστηκε το φθινόπωρο του 2007. Συγκεκριμένα, αντικαταστάθηκε ο παλιός μαντεμένιος λέβητας με σύγχρονο μάρκας Buderus, μοντέλο GE 315/170-7, δοχείο διαστολής κλειστού τύπου, νέος καπναγωγός και φυσικά τα απαραίτητα συστήματα ασφαλείας (να σημειώσω πως δεν ήμουν υπέρ της παραπάνω εγκατάστασης/προσφοράς μιας και είχα προσκομίσει εναλλακτικές και ποιοτικότερες προσφορές, που πιθανόν, λόγω αυξημένου κόστους αλλά και άλλων λόγων, μειοδοτήθηκαν).

    Ενόψει της ερχόμενης χειμερινής περιόδου η πολυκατοικία εξετάζει σοβαρά την μετάβαση στο φυσικό αέριο, πράγμα που σε πρώτη φάση τουλάχιστον δεν με βρίσκει σύμφωνο λόγω του τρόπου με τον οποίο επιχειρείται, αλλά αυτό δεν επί της παρούσης. Αυτό που όμως είναι επί της παρούσης είναι το εξής:

    Η καπνοδόχος της πολυκατοικίας – της οποίας την διατομή και τα άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν γνωρίζω (ύψος στο περίπου 25μ) – είναι τούβλινης( κατασκευής και φαντάζομαι διαθέτει μόνωση άγνωστης σε μένα σύστασης [να σημειώσω πως (α) στα πρώτα χρόνια λειτουργίας της καπνοδόχου ο λέβητας έκαιγε ακάθαρτο πετρέλαιο και εν συνεχεία πετρέλαιο θέρμανσης (β) δεν έχει παρατηρηθεί κάποια διάβρωση από υγροποιήσεις ή/και άλλα αίτια].

    Κατά την γνώμη σας λοιπόν ποια είναι η ΕΝΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ ενίσχυση που χρειάζεται η καπνοδόχος για να ανταπεξέλθει της καύσης φυσικού αερίου (ελκυσμός/υγροποιήσεις, θερμοκρασίας κτλ.); Τεχνικοί με τους οποίους είχα μιλήσει στα πλαίσια προσφορών για τον εκσυγχρονισμό του λεβητοστασίου έκαναν λόγο για δύο εναλλακτικές: μια «φθηνή» περί τα €1500 και μία ακριβή περί τα €5000, η εγκατάσταση της οποίας απαιτεί σκαλωσιά.

    Διαφωτίστε με!

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν σας κούρασα.





  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Φίλε Dionysi μιλάμε για ενίσχυση ή για αντικατάσταση?
    Το έχουμε ξαναπεί πως η καλύτερη επιλογή για αντικατάσταση καμινάδας είναι
    η περίπτωση ανοξείδωτης διπλών τοιχωμάτων θερμομονωμένη.
    Έχω δει σε διαφήμιση στον Υδραυλικό μία πατέντα όπου μέσα στην χτιστή καμινάδα περνάνε ένα υλικό για ενίσχυση αλλά δεν έχω άποψη.
    Το σίγουρο είναι ότι με την μετατροπή σε αέριο απο πετρέλαιο η καμινάδα θα χρειαστεί αντικατάσταση.
    Να δώσετε προσοχή στην εσωτερική διατομή και να επιλέξετε μία καλή μάρκα καμινάδος.

    quote:Διαμένω σε πολυκατοικία κατασκευής 1950 της οποίας το λεβητοστάσιο εκσυγχρονίστηκε το φθινόπωρο του 2007. Συγκεκριμένα, αντικαταστάθηκε ο παλιός μαντεμένιος λέβητας με σύγχρονο μάρκας Buderus, μοντέλο GE 315/170-7, δοχείο διαστολής κλειστού τύπου, νέος καπναγωγός και φυσικά τα απαραίτητα συστήματα ασφαλείας (να σημειώσω πως δεν ήμουν υπέρ της παραπάνω εγκατάστασης/προσφοράς μιας και είχα προσκομίσει εναλλακτικές και ποιοτικότερες προσφορές, που πιθανόν, λόγω αυξημένου κόστους αλλά και άλλων λόγων, μειοδοτήθηκαν).
    Μου κίνησε την περιέργια αυτό που λές για ποιοτικότερες προσφορές... τι εννοείς?....όλοι ξέρουμε ότι οι λέβητες Buderus είναι πολύ καλή...
    Μην αναφέρεις ποσά πράγμα που αποφεύγουμε αλλά λύσε μου την απορία.





    www.udravlikos.gr

  3. #3
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Διονύση καλώς όρισες στο forum,

    Άποψή μου είναι ότι πρέπει να αντικαταστήσεις την καπνοδόχο σου με μια μεταλλική, μονωμένη, διπλών τοιχωμάτων. Τα παράγωγα της καύση του φυσικού αερίου δημιουργούν φθορά στις κτιστές καπνοδόχους και το χρονικό διάστημα που θα εμφανιστεί πρόβλημα δεν μπορεί να καθοριστεί. Επιπροσθέτως ο βαθμός απόδοσης του όλου συστήματος δεν είναι ο επιθυμητός, άρα δεν θα καταλάβεις εξοικονόμηση.

    Η μέθοδος που αναφέρεται απλά τοποθετεί μια καμινάδα αμόνωτη απ' ότι κατάλαβα μέσα στην ήδη υπάρχουσα. Άρα αφενός μεν δεν μιλαμε για μονωμένη καπνοδόχο, αφετέρου δε υπάρχει ο κίνδυνος, ανάλογα με τη μορφή της εσωτερικής διαμέτρου κατά μήκος της καπνοδόχου, να μην μπορεί να "φορεθεί" η νέα καπνοδόχος. Αυτά τα λέω με μια μικρή επιφύλαξη, δηλαδή δεν ξέρω αν γίνεται αρχικά κάποιος έλεγχος π.χ. με μικροκάμερα για να εντοπιστούν πιαθνές τέτοιες στενώσεις.

    Τέλος έχε υπόψη σου ότι η μεταλλική καπνοδόχος που θα αγοράσεις, θα πρέπει να είναι πιστοποιημένη κατά 1856-1 και 1856-2 και να έχουν σήμανση CE. Πρόσεξέ το αυτό γιατί οι περισσότεροι κατασκευαστές (ειδικά Έλληνες) δεν έχουν τα απαραίτητα πιστοποιητικά αλλά είναι φθηνότεροι...

  4. #4
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    41
    quote:Originally posted by gregori

    Μου κίνησε την περιέργια αυτό που λές για ποιοτικότερες προσφορές... τι εννοείς?....όλοι ξέρουμε ότι οι λέβητες Buderus είναι πολύ καλή...
    Μην αναφέρεις ποσά πράγμα που αποφεύγουμε αλλά λύσε μου την απορία.
    www.udravlikos.gr
    Χωρίς να θέλω να επεκταθώ ιδιαίτερα, εκείνη την περίοδο είχα κάνει εκτενή έρευνα γύρω από το θέμα – έτσι άλλωστε ανακάλυψα αυτό το forum – και με βάση την κρίση μου και τις γνώσεις που αποκόμισα, έκρινα ότι οι εταιρείες και άνθρωποι στους οποίους απευθύνθηκα, ήταν ανώτερης τεχνικής κατάρτισης και οι προσφορές τους επίσης.

    Άλλωστε, ο κύριος λόγος που εν τέλει επιλέχθηκε άλλη προσφορά από αυτές που προσκόμισα εγώ, ήταν η αδικαιολόγητη για μένα εμπιστοσύνη που δείχνει μεγάλη μερίδα ιδιοκτητών σε κάποιον μεσάζοντα, του οποίου η προσφορά ήταν αυτή που εν τέλει πλειοδοτήθηκε.

    Για την ιστορία ο ένας μηχανικός με τον οποίο είχα επαφή συνεργάζεται αποκλειστικά με εταιρεία στην οποία απασχολείται πολύ δημοφιλές μέλος του forum, ενώ η άλλη εταιρεία με την οποία είχα επαφή μου προτάθηκε από αξιόλογο περιοδικό του χώρου.

    Τώρα που πάμε για αέριο, αν είχαμε βάλει Vaillant* όπως πρότεινα, πιθανόν να είχαμε καλύτερη εξοικονόμηση μεταξύ άλλων.

    *http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1515

  5. #5
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    41
    quote:Originally posted by ziko

    Άποψή μου είναι ότι πρέπει να αντικαταστήσεις την καπνοδόχο σου με μια μεταλλική, μονωμένη, διπλών τοιχωμάτων...

    Η μέθοδος που αναφέρεται απλά τοποθετεί μια καμινάδα αμόνωτη απ' ότι κατάλαβα μέσα στην ήδη υπάρχουσα. Άρα αφενός μεν δεν μιλαμε για μονωμένη καπνοδόχο, αφετέρου δε υπάρχει ο κίνδυνος, ανάλογα με τη μορφή της εσωτερικής διαμέτρου κατά μήκος της καπνοδόχου, να μην μπορεί να "φορεθεί" η νέα καπνοδόχος...
    Αν η καπνοδόχος είναι χτιστή/εντοιχισμένη είναι εφικτή η αντικατάσταση της με καπνοδόχο «μεταλλική, μονωμένη, διπλών τοιχωμάτων»;

    Τα όσα αναφέρεις περί ενσωμάτωσης καμινάδας εντός της υπάρχουσας ήταν λύση που μεν μου προτάθηκε (ως φθηνότερη που σε γενικές γραμμές δουλεύει), αλλά παράλληλα μου επισημάνθηκαν οι κίνδυνοι/μειονεκτήματα που την συνοδεύουν και αναφέρεις και εσύ στο post σου.

    Άλλη λύση υπάρχει;

    Ευχαριστώ πολύ!

  6. #6
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    41
    quote:Originally posted by ziko

    Διονύση καλώς όρισες στο forum,

    Άποψή μου είναι ότι πρέπει να αντικαταστήσεις την καπνοδόχο σου με μια μεταλλική, μονωμένη, διπλών τοιχωμάτων. Τα παράγωγα της καύση του φυσικού αερίου δημιουργούν φθορά στις κτιστές καπνοδόχους και το χρονικό διάστημα που θα εμφανιστεί πρόβλημα δεν μπορεί να καθοριστεί. Επιπροσθέτως ο βαθμός απόδοσης του όλου συστήματος δεν είναι ο επιθυμητός, άρα δεν θα καταλάβεις εξοικονόμηση.
    Ξαναφέρνω το θέμα στην επιφάνεια μιας και έχει προκύψει διαφωνία στην πολ/κία σχετικά με το εάν (α) πρέπει να ενισχυθεί/αντικατασταθεί η καμινάδα τώρα ή (β) αν και εφόσον εμφανιστούν υγροποιήσεις. Επαναλαμβάνω πως η υπάρχουσα καμινάδα είναι κτιστή!

    Μπορεί κανείς να με διαφωτίσει σχετικά με το πως οι υγροποιήσεις ρίχνουν τον βαθμό απόδοσης του συστήματος όπως αναφέρει ο ziko;

    Επίσης – και αυτό είναι για μένα το πλέον σημαντικό – τι ζημιές ενδέχεται να προκληθούν από τυχόν υγροποιήσεις που προκύψουν; Δεν αναφέρομαι μόνο στην καμινάδα και τον εξοπλισμό (λέβητα), αλλά και στο ίδιο το κτήριο (π.χ. διαβρώσεις, υγρασίες κτλ.) καθότι στην περίπτωση μας, όπως φαίνεται και στο παρακάτω σχεδιάγραμμα, η καμινάδα μας εκτός από κτιστή είναι και εντοιχισμένη.

    Εν ολίγοις, υπάρχει κίνδυνος να υποστούν ζημιές/φθορές τα διαμερίσματα μου (είναι απο την πλευρά της καμινάδας) απο υγροποιήσεις της καμινάδας;

    Ευχαριστώ


  7. #7
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Φίλε Διονύση...

    Σήμερα μου κόστισε 3 ώρες μία περίπτωση καμινάδας στην Πετρούπολη που κάνει υγροποιήσεις και μαυρίζει τον τοίχο και εσωτερικά.
    Αν η καμινάδα σου είναι σωστής διατομής,ο καυστήρας καλά ρυθμισμένος μονωμένη και χτιστή να είναι δεν θα σου κάνει υγροποιήσεις...
    Αν δεν είναι μονωμένης αρχίζουν και τρέχουν μαύρα ζουμιά σε διαφορά ύψη....
    Αν η καμινάδα πατάει σε κολόνα δεν θα έχεις κάποια σπουδαία εσωτερική υγροποίηση αλλά αν πατάει σε τούβλο θα αρχίσει να βγάζει ζουμιά ακόμα και μέσα στο διαμέρισμα....
    Η χτιστή καμινάδα είναι ίσως η χειρότερη επιλογή...βάλε λοιπόν το αέριο σου δε πως πάει το πράγμα και αν χρειαστεί την αλλάζεις....
    Πάντως εγώ έτσι όπως βλέπω το σχεδιάκι αν είναι μονωμένη από μπροστά δεν θα την άλλαζα.

    www.udravlikos.gr

  8. #8
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2006
    Θέση
    ΝΙΚΑΙΑ
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    304
    Μιάς και η καμινάδα συνορεύει με διαμερίσματα από τις 2 πλευρές και στην τρίτη υπάρχει φωταγωγός (κλειστός από το πλάι προτείνω να λειτουργήσετε τον λέβητα με την υπάρχουσα καμινάδα.
    Αν προκύψουν υγροποιήσεις εξετάστε την περίπτωση να μονώσετε εξωτερικά (με dow π.χ.) την καμινάδα και να την σοβαντίσετε. (εννοείτε άν η γενική κατάσταση της καμινάδας είναι καλή και δεν υπάρχουν ρηγματώσεις ή προβλήματα στατικότητας της ίδιας της καμινάδας ώστε να απαιτείται αντικατάσταση της)

  9. #9
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    41

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Ανακεφαλαίωση:

    Βάση της επίσημης κάτοψης (ισογείου) η καμινάδα είναι διπλή(!), είναι παλιάς κατασκευής (1950), ενώ υπάρχει αλληλοεπικάλυψη με τους όμορους τοίχους. H μόνη εκτεθειμένη πλευρά - το πάχος της, όπως φαίνεται στην κάτοψη, είναι παραπλανητικό - είναι σοβατισμένη και βλέπει σε ένα φωταγωγό που υπάρχει κατά μήκος της καμινάδας. Λόγω παλαιότητας κατασκευής αμφιβάλλω αν η καμινάδα έχει εσωτερική μόνωση. Ύψος ~ 25+ μέτρα, διατομή Φ200. Υγροποιήσεις και άλλες φθορές/διαβρώσεις δεν έχουν παρατηρηθεί μέχρι στιγμής, τουλαχιστόν εξωτερικά.

    Βάση των παραπάνω ποια είναι η άποψη σας αναφορικά με το ενδεχόμενο παρουσίασης υγροποιήσεων;

    Αυτό που με απασχολεί είναι άπαξ και προκύψουν υγροποιήσεις ορατές εντός των διαμερισμάτων (τα “μαύρα ζουμιά” που λέει ο gregori), ποια θα είναι η άμεση και μελλοντική επιβάρυνση – οικονομική και χρονική – για τους παθόντες; Σίγουρα, το να βάλει κανείς νέα καμινάδα κατόπιν εορτής άπαξ και παρουσιαστούν υγροποιήσεις προϋποθέτει μεγαλύτερο κόστος και ταλαιπωρία από το να μπει απευθείας νέα καμινάδα.

    Ευχαριστώ



Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό