Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 21 μέχρι 30 από 87

Θέμα: Σύγκριση VRV (θέρμανση-ψύξη) με αντλία θερμότητας

  1. #21
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Παναγιώτη,

    2 ισόγεια αμόνωτα, και Α & Β όροφος ψευτομονωμένα με 3άρι στους τοίχους.
    Όλα με διπλά τζάμια και απλά αλουμίνια.
    Ταράτσα απλό 5άρι φελιζόλ.
    Χαμηλότερη θερμοκρασία καταγράφηκε μια βραδιά του Ιανουαρίου μέχρι στιγμής +1 ( οπότε δεν έχουμε διαφορές ).
    Σύνολο 4 διαμερίσματα, 360τ.μ.
    Σε εξήντα μέρες μέτρηση ( από 05/12/2008-04/02/2009 ):
    10.364,42Kwh ( περιλαμβάνεται 167,42Kwh ζνχ ). Η ακρίβεια της μέτρησης μου χάλασε μιας και αναγκάστηκα λόγω γνωστών προβλημάτων να βγάλω για 4 μέρες τους θερμιδομετρητές και να τους πάω στον γιατρό για να τους προγραμματίσει να εμφανίζουν ροή και διαφορά θερμοκρασίας επιπλέον. Με τον μέσο όρο για αυτές τις 4 μέρες θα ήταν πέριξ των 11055Kwh.
    Η δεξαμενή των 1500 λίτρων δεν ξέρω αυτή την στιγμή πόσο έχει ακόμα υπόλοιπο. Μια εβδομάδα τουλάχιστον θα την βγάλει ακόμα.

    Στο topic Βαθμός απόδοσης λέβητα είχα ποστάρει με ακρίβεια για 31 ημέρες ( 05/12/2008-05/01/2009 ):

    Θερμιδομετρητές___Στοιχειομετρική___Καύση 92,9%___Πραγματική κατανάλωση___Συνολικός βαθμός
    5.616,00 kwh________473,51 lit_______509,70 lit__________585,00 lit_______________80,94%


    Του φίλου σου φαίνεται ιδιαίτερα καλό στην μόνωση. Πρέπει να υπάρχει πρόβλημα στις ρυθμίσεις. Οι ρυθμίσεις θέλουν πολλές - πολλές ώρες ενασχόλησης. Να φανταστείς ότι τις τελευταίες 10 νύχτες προσπαθώ με ένα θέμα στο λεβητοστάσιο αλλά δεν το λέω γιατί ο Pirate δεν θα μου ξαναμιλήσει.
    Πες το του κουμπάρου σου. Κάτι θα κάνει.

    Edit: Δεν ξέρω εάν είναι αυτονόητο, αλλά μιλάω για 24ωρη θέρμανση.

    Κώστας.

  2. #22
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Eτσι για την ιστορία να αναφέρω τα δικά μου στατιστικά.

    Β όροφος 92 τμ (τελευταίος), ελεύθερος μπρος πίσω και ελεύθερος απο τις πλευρές κατα πρίπου 50%
    Περιοχή Νίκαια (ελάχιστη φέτος +3)
    Στέγη Πάνελ με 5 εκ πολυοθρεθάνη, κενό αέρα απο 10 εως 40 εκ, πετροβάμβακας 5 εκ, γυψοσανίδα.
    Τοιχοποιία: 10εκ ΥΤΟΝG, 5εκ πετροβάμβακας, κενο αέρα περίπου 3εκ, διπλή γυψοσανίδα.
    Ανοίγματα μόνο μπρός πίσω, εμβαδού περίπου (5+2.40)*2.40, απλά αλουμινίου με διπλό τζάμι.

    Κατανάλωση ΦΑ για το 2008 (με ΖΝΧ και εσωτ θερμ 23-24 λόγω παντόφλας[B)])

    6251 kWh


    Mετα βίας κατατάσσεται στην κατηγορία C (αν βάλουμε μέσα και την ψύξη).

    Στην κατανάλωση παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο και οι συνήθειες των κατοίκων. Οι 3-4 βαθμοί επιπλέον είναι πολύ σημαντική παράμετρος. Μπορεί να εκτοξέυει την κατανάλωση στα ύψη.


    Αξίζει να σημειώσω οτι τον φετινό Δεκέμβριο και Ιανουάριο κατανάλωσα περίπου [u]1100 kWh λιγότερες από το 2008. Αυτό έγινε κυρίως γιατί έκανα μάχη για να κρατήσω την εσωτερική θερμοκρασία κάτω απο 22, αλλα και γιατί ο χειμωνας ήταν ηπιότερος από τον περσινό.

    There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  3. #23
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Επειδή dipoli το κατέχεις, φτιάχνεις ένα πινακάκι που στην μια στήλη θα έχει την υπάρχουσα μόνωση και στην διπλανή αυτή που θα έπρεπε να βάλεις εάν και εφόσον επιθυμούσες να ενταχθεί στην Α κατηγορία;
    Θα έπρεπε να το φτιάξεις σαν ψυκτικό θάλαμο;


    Υ.Γ. Δεν μπορείς να ρυθμίσεις την ένδειξη του αισθητήρα, ώστε να έχει ο χώρος πραγματικά 22 και Θ.Χ. να δείχνει 24;

    Κώστας.

  4. #24
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Μα δεν είναι στάνταρ, αυτό προσπαθώ να πώ.
    Εγώ είμαι σπάταλος. Αν δεν ήμουν τότε θα κατανάλωνα (εκτίμηση) 4800 kWh.
    Aμέσως πάω στην Β κατηγορία.
    Τι νομίζεις πως είναι οι 30kwh ανα τετραγωνικό που σε πάνε απο την μια κατηγορία στην άλλη; Για ενα τυπικό σπιτι 100 τμ είναι 50kwh το μήνα για την περίοδο θερμανσης, τόσα οσα μπορεί να κοστίζει το ζνχ για παράδειγμα αν συνηθίζεις να γεμίζεις την μπανιέρα αντί να κάνεις ντούς.

    There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  5. #25
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    quote:Originally posted by CONSTANTINOS
    Δεν μπορείς να ρυθμίσεις την ένδειξη του αισθητήρα, ώστε να έχει ο χώρος πραγματικά 22 και Θ.Χ. να δείχνει 24;
    Με τους αναλογικούς ηλεκτρονικούς θερμοστάτες είναι πανεύκολο, και το είχα κάνει όταν είχα τέτοιο
    Η ψυχολογία παίζει τελικά τεράστιο ρόλο στη "θερμική άνεση".

    Νίκος

  6. #26
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Δηλαδή εάν κυκλοφορώ μέσα στο σπίτι με το μπουφάν της μηχανής θα έχω μηδέν κατανάλωση και κατηγορία Α. Περίφημα.

    Κώστας.

  7. #27
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Πέρα από την πλάκα, το έθεσες πολύ λογικά. Προφανώς η προδιαγραφή δεν είναι μόνο το πινακάκι, θα πρέπει να υπάρχουν και πρότυπες συνθήκες μέτρησης της κατανάλωσης (χρόνοι και εσωτερική / εξωτερική θερμοκρασία τουλάχιστον).
    Παράδειγμα: Το σπίτι μου και το διπλανό μεσοτοιχία είναι ακριβώς ίδια (αλλάζει μόνο ο προσανατολισμός, είναι κατοπτρικά είδωλα). Εγώ και η γυναίκα μου δουλεύουμε και λείπουμε (στα κλιματιζόμενα γραφεία μας) τις ζεστές ώρες της μέρας το καλοκαίρι, με το σπίτι κλειστό. Η γειτόνισσα δίπλα δεν δουλεύει, οπότε δουλεύει το κλιματιστικό της εκείνες τις ώρες. Αν μετράγαμε πραγματικές καταναλώσεις, θα έβγαινε χαμηλότερης ενεργειακής κλάσης!

    Νίκος

  8. #28
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Νίκο, η εξωτερική θερμοκρασία εξαρτάται απο την θέση που είναι το σπίτι, και πρέπει να είναι διαφορετική, να είναι πχ η μέση ελάχιστη ανα ημέρα.
    Ετσι 7 εκ μόνωση είναι πολύ ισχυρή για την Αθήνα, αλλα μικρή για τη Στοκχόλμη πχ.

    Τώρα οι εσωτερικές συνθήκες θα πρέπει όντως να ακολουθούν κάποιο πρότυπο.

    There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  9. #29
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Και φυσικά ένα σπίτι στο κέντρο με ίδια μόνωση με ένα στην Πεντέλη θα πρέπει σαφώς να ανήκει σε άλλη ενεργειακή κλάση.

    There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  10. #30
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Λογικό, το ακούω

    Νίκος

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό