Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 21 μέχρι 30 από 33

Θέμα: Buderus Logano

  1. #21
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Υπάρχουν πάντως λογικές εξηγήσεις.

    Σύμφωνα με τις οδηγίες ( Γερμανικές και Εγγλέζικες ) η μέγιστη θερμοκρασία νερού προσαγωγής θα έπρεπε να ήταν 82 βαθμοί. Συνεπώς θα είχατε καλύτερο βαθμό μετρώντας πιό χαμηλά. Ορίζουν ως μέγιστο όριο τους 100 και αφαιρούν για ασφάλεια 18 βαθμούς, έτσι προκύπτει το 82.
    Δίνουν επίσης ως πίεση αντλίας τις 15 ατμ. Εσείς δώσατε 16. Με λιγότερη πίεση---> λιγότερη παροχή καυσίμου--->μικρότερη θερμοκρασία καυσαερίων ---> οπότε θα είχατε 160 βαθμούς που αναφέρουν οι οδηγίες--->+κλειστό καπάκι-κάλυμμα???---> θα είχατε αναμφισβήτητα 95% απόδοση καύσης.
    Ο λέβητας πρέπει να δίνει βαθμό απόδοσης κάτι γύρω από 97%.

    Η απορία είναι ότι σε μια μονοκατοικία που θα κάψει 2000??? λίτρα αυτές οι 5 ποσοστιαίες μονάδες σημαίνουν 100 λίτρα οικονομία και ανάλογης αξίας ετήσια απόσβεση. Πότε θα γίνει αυτό; Εάν υποθέσουμε ότι γι΄αυτές τις 5 ποσοστιαίες μονάδες δώσαμε 1500 ευρώ επιπλέον τότε θα γίνει σε 30 χρόνια περίπου. Εάν υπολογίσουμε όμως ότι σήμερα βάζουμε αυτά τα επιπλέον 1500 ευρώ σε απλό καταθετικό με 3% επιτόκιο τότε σε 30 χρόνια θα έχουμε 3319 ευρώ καθαρό ( μετά φόρων ) και απλά δεν θα γίνει ποτέ. Φυσικά μπορεί να πέσει έξω το τραπεζικό σύστημα και να τα χάσουμε όλα.
    Λογικά πρέπει να αλλάξει η διαφημιστική καμπάνια και αντί "για μια ζωή" να λένε "για δυό ζωές".

    Πάντως για 34kw είναι μεγάλη η Φ17, θα ήταν αρκετή η Φ15.

    Κώστας.

  2. #22
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Εγώ δεν ξέρω τι ευνοούν με το διαθέσιμο ελκυσμό.
    Ξέρει κανείς?

    http://udravlikos.gr

  3. #23
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Οι οδηγίες αναγράφουν:

    1) Αναγκαίος ελκυσμός ( σε καμινάδα με ελκυσμό ) 0 Pa,
    2) Διαθέσιμος ελκυσμός ή διαθέσιμη κατάθλιψη ( σε καμινάδα με υπερπίεση ) 50 Pa ( στο δικό σου μοντέλο ).

    Οπότε Γρηγόρη οι απορίες είναι εν τέλει δύο.
    Η μια απορία είναι ότι η κατάθλιψη του καυστήρα υπερνικά την αντίθλιψη του λέβητα και αφήνει δώρο επιπλέον 50 Pa?????? και ή δεύτερη απορία είναι πια είναι η "καμινάδα με υπερπίεση"?????

    Κώστας.

  4. #24
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    quote:Originally posted by CONSTANTINOS
    1) Περίσσεια αέρα που έγιναν οι μετρήσεις,

    Κώστας.
    =16% περίσσεια.

    Κώστας.

  5. #25
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Βασίλη ( burnerman ) ερώτηση:

    Βάζουμε περίσσεια αέρα για να έχουμε επαρκή ποσότητα οξυγόνου για την καύση.
    Σε καλές εγκαταστάσεις όπου υπάρχει καλή καμινάδα κ.λ.π. γιατί βάζουμε περίσσεια παραπάνω από 10%; Υπάρχει ο "φόβος" της κακής παρτίδας πετρελαίου; Ή άλλοι λόγοι;
    Επίσης - ενδεικτικά για να πάρουμε μια τάξη μεγέθους - κάθε 10% αύξηση της περίσσειας σε πόσους βαθμούς καυσαερίων αντιστοιχεί;

    Κώστας.

  6. #26
    Super Moderator
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    528
    Περίσσεια αέρα 10% σημαίνει λ=1. Άρα στοιχειομετρική καύση που συνεπάγεται αιθάλη.

    quote:κάθε 10% αύξηση της περίσσειας σε πόσους βαθμούς καυσαερίων αντιστοιχεί;
    Εξαρτάται απο το μηχάνημα που κάθε φορά έχουμε, απο την καμινάδα κ.τ.λ. Η διαφορά μπορεί να είναι απο 5-10 βαθμούς ή και πολύ περισσότερους........



    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::
    Don't try to bribe me.You can't afford my rates!

  7. #27
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103
    quote:Originally posted by burnerman

    Περίσσεια αέρα 10% σημαίνει λ=1. Άρα
    μάλλον λ=1 σημαίνει περίσσεια μηδέν, δλδ στοιχειομετρική καύση. Σου ξέφυγε το 0.1

    http://levitostasio.gr/forums/viewto...b538571e6092c5
    να και κάτι ωραίο να διαβάσεις Κώστα.

    ΥΓ.Πηγή burnerman
    ΥΓ2. Copyright levitostasio.gr
    ΥΓ3. Απαγορεύεται η αναδημοσίευση χωρίς την έγκριση του ιδιοκτήτη και συγγραφέα του levitostasio.gr
    ΥΓ4. όποιος αμφισβητήσει τα άνωθεν υστερόγραφα, εξοστρακίζεται σε κράτος χωρίς diesel & άλλα υγρά και αέρια ή στερεά καύσιμα.

    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

  8. #28
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Ναί όντως λ=1 σημαίνει περίσσεια 0%.
    Το link που δίνει ο Βασίλης αναφέρεται στο αέριο.

    Για το πετρέλαιο που ενδιαφέρομαι προκύπτει:
    με δεδομένο ότι το CO2 μέγιστο είναι 15,4% τότε εάν είχαμε στοιχειομετρική καύση θα συνέβαινε----->
    λ=CO2 μέγιστο / CO2 μετρούμενο = 15,4 / 15,4 = 1,00

    πηγαίνουμε όμως και δίνουμε περίσσεια αέρα για την εξασφάλιση καλής καύσης 10% οπότε λστοιχειομετρικό=1,00+0,10περίσσεια= λ 1,10 και λύνουμε ως πρός
    CO2 μετρούμενο=CO2 μέγιστο/λ=15,4/1,10=14,00%CO2 τόσο θα πρέπει να δείξει το όργανο του τεχνικού.

    Εδώ αρχίζουν όμως τα προβλήματα και θέλω βοήθεια. Προσέξτε, έχοντας ανύπαρκτη εμπειρία νομίζω ότι αυτό δεν συμβαίνει ποτέ. Η αιτία είναι ότι καραδοκεί το σκέτο CO που επειδή το είδα με τα μάτια μου μόλις κάνεις ρύθμιση με μόνο 10% περίσσεια βγαίνει κάπου 90ppm ( αν θυμάμαι καλά ). Για να το κατεβάσει λοιπόν ο αρχηγός και να το κάνει αρκετά μικρότερο των <50ppm που είναι το όριο ρίχνει και άλλη περίσσεια που πιθανότατα θα ξεπεράσει το λ=1,20 ( δηλ. 20% περίσσεια ).

    Τις πταίει όμως; Αυτό δεν καταλαβαίνω.
    Φταίει η ανάμιξη που πραγματοποιεί ο καυστήρας ( οπότε ότι πληρώνεις παίρνεις );
    Φταίει ο λέβητας;
    Φταίνε τα ελατήρια;
    Είναι μονόδρομος μήπως να πάς σε low-NOx;
    Επίσης δεν έχω βρεί πουθενά για το μονοξείδιο κάποιον τύπο για το πως προκύπτει και πως επηρεάζεται από την περίσσεια.

    Περικλή είμαι και εκεί εγγεγραμμένος. Βέβαια ΔΕΝ έχω πρόσβαση στα manuals αλλά που θα πάει.....

    Υ.Γ. Πηγή των ανωτέρω είστε όλοι εσείς. Απαγορεύεται η αναδημοσίευση από μη εγγεγραμμένους χρήστες.

    Κώστας.

  9. #29
    Super Moderator
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    528
    quote:Originally posted by peris
    Σου ξέφυγε το 0.1


    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...
    Όποιος βιάζεται, σκοντάφτει......Που λέει και το λαϊκό ρητό !!!!!

    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::
    Don't try to bribe me.You can't afford my rates!

  10. #30

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:
    Επίσης δεν έχω βρεί πουθενά για το μονοξείδιο κάποιον τύπο για το πως προκύπτει και πως επηρεάζεται από την περίσσεια.


    Αν και είμαι επιφυλακτικός εναντι του σχετικού, γιατί παρατηρώ πάνω στη δουλειά οτι το CO πηγαίνει στο θεό είτε με πολύ μικρή, είτε με πολύ μεγάλη περίσσεια...

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό