Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 9 από 9

Θέμα: επίτοιχη μονάδα αερίου C13x και δώμα

  1. #1
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695

    επίτοιχη μονάδα αερίου C13x και δώμα


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Αγαπητοί συν-forum-είτες

    έχω κάνει μελέτη αερίου για υφιστάμενο κτίριο η οποία και εγκρίθηκε για εγκατάσταση επίτοιχης συσκευής αερίου τύπου C13x ισχύος 35kW η οποία προβλέπεται να μπει στο δώμα. Ο κανονισμός λέει στη παράγραφο 8.6.1.1 πως συσκευές τύπου C13 επιτρέπεται να έχουν το πολύ θερμική ισχύ 28kW. Διερωτώμαι τώρα, υπάρχει πιθανότητα να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στην αυτοψία επειδή η ισχύς του επίτοιχου που έχω επιλέξει από την αγορά είναι πάνω από 28kW δηλαδή 35kW? Μήπως δηλαδή πρέπει να γίνει εγκατάσταση λεβητοστασίου?

  2. #2
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Ραφήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    92
    DDD για λεβητοστάσιο χρειάζεσαι >50kW.
    Αφού εγκρίθηκε και θα κατασκευαστεί σύμφωνα με την μελέτη τι πρόβλημα μπορεί να υπάρξει????

    Γιάννης

  3. #3
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    Σωστά αλλά προβληματίστηκα για το θέμα της παραγράφου που αναφέρω παραπάνω. Επειτα, στο αέριο είναι όλα τόσο ρευστά που δεν μπορείς να βγάλεις εύκολα άκρη και ήθελα να μια δεύτερη άποψη.

  4. #4
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    quote:Originally posted by jobous

    DDD για λεβητοστάσιο χρειάζεσαι >50kW.
    By the way, ο κτιριοδομικός κανονισμός στο άρθρο 27 περί εγκαταστάσεων θέρμανσης (αναφέρει και το αέριο συνεπώς ισχύει γενικώς για διάφορα καύσιμα) και συγκεκριμένα στη παράγραφο 2.4.1.1 αναφέρει πως από 45kW και άνω πρέπει να γίνεται εγκατάσταση λεβητοστασίου με όλες τις κλασικές απαιτήσεις και παρελκόμενα αυτού. Και κάνοντας τώρα την ερώτηση του διαβόλου, τι γίνεται αν έχω δηλωμένη συσκευή ισχύος 45 ή 46kW? Θέλω λεβητοστάσιο ή όχι?

    Υ.Γ. θα μου πεις τώρα.... "δήλωσέ την 44kW"

  5. #5
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103
    quote:Originally posted by DDD

    Διερωτώμαι τώρα, υπάρχει πιθανότητα να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στην αυτοψία επειδή η ισχύς του επίτοιχου που έχω επιλέξει από την αγορά είναι πάνω από 28kW δηλαδή 35kW? Μήπως δηλαδή πρέπει να γίνει εγκατάσταση λεβητοστασίου?
    Θα κοπεί πολύ απλά, εκτός και εάν κάνεις την υπεύθυνη δήλωσή σου (σαν εγκαταστάτης) ότι κατά το άναμα ρυθμίστηκε στα 28kw. Αυτό εάν στο ζητήσουν (που σημαίνει εάν το πάρουν χαμπάρι και δουν μηχανάκι 35άρι).
    Αυτό το έχω συναντήσει 5 φορές όπου έχουμε βάλει ισχύ πάνω από 28.
    Κανονικά όμως η μελέτη θα έπρεπε να κοπεί... δεν "επιτρέπεται" να έχεις τέτοια ισχύ με οριζόντια ομοαξονική.
    Παρεμπιπτόντως ποιά είναι η επίτοιχη C13 με ανεμιστήρα πρίν τον καυστήρα?

    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

  6. #6
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Ραφήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    92
    Απάντησες μόνος σου!!!

    Υ.Γ. Peri σωστό αυτό που λές, αλλά οι ελεγκτές μηχανικοί την πέρασαν... Άρα....
    Γιάννης

  7. #7
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    , , Papua New Guinea.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    35
    επιτοιχος λεβητας αεριου στο δωμα????χχμμμμμμ.....μονο θερμοσιφωνες αεριου δεχονται στο δωμα στην ΕΠΑ και απορώ πως στο ''περασαν''...

    δικτυο αποχετευσης=ευλογια (ποιος τρεχει να αδειαζει βοθρους)

  8. #8
    τουλάχιστον για την Αθήνα έχω καταλάβει πως πολλά μπορεί να περάσουν αλλά σιγά σιγά γίνονται όλο και πιο προσεκτικοί και πιο αυστηροί. Οπότε το ότι πέρασε κάτι κάποτε δεν αποτελεί στοιχείο ότι θα ξαναπεράσει.

  9. #9
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    εγώ πάντως εξακολουθώ και είμαι κάπως μπερδεμένος. Με την λογική ότι βάζεις μια επίτοιχη μονάδα στο δώμα τι διαφορά έχει ο χαρακτηρισμός C1.. από την C2.. ή την C3..? Αφού δεν μπορούν να εφαρμοστούν οι διαφορετικές περιπτώσεις σχετικά με καπνοδόχους και κανάλια όπως λέει το παράρτημα 5 για τύπο C (ΦΕΚ 963), δεν μπορούμε να πούμε πως η ίδια μονάδα μπορεί να είναι και C1 και C2 και C3?

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό