Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 25

Θέμα: Οικονομικό όφελος χρήσης Φ.Α.;

  1. #1
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    41

    Οικονομικό όφελος χρήσης Φ.Α.;


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Μηχανικός, στα πλαίσια προσφοράς που μου έκανε για εγκατάσταση δικτύου παροχής φυσικού αερίου, μου είπε πως το φυσικό αέριο είναι 3% πιο αποδοτικό (σαν καύσιμο) έναντι του πετρελαίου θέρμανσης.

    Δηλαδή αν φέτος κατανάλωσα 8000 λίτρα πετρέλαιο με κόστος π.χ. €1 το λίτρο, ήτοι €8000, καταναλώνοντας φυσικό αέριο θα πλήρωνα 0.97 x 8000 L x (0.8 x €1) = €6208 (απόδοση συστήματος σταθερή). Σωστό ή λάθος; (το 0.8 προκύπτει από το ότι το φυσικό αέριο είναι "20% φθηνότερο από το πετρέλαιο").

    Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα/υπολόγισα τα εξής ακόλουθα:

    Θερμική Αξία Φυσικού Αερίου: 7139 kcal/m^3 ή 35.310,35 BTU/m^3

    Θερμική Αξία Πετρελαίου Θέρμανσης: 9320 Kcal/L ή 36.984,2 BTU/L

    Εφόσον έχουμε δυο καύσιμα, σε διαφορετική κατάσταση (αέριο vs. υγρό) και κατά συνέπεια διαφορετικές μονάδες μέτρησης, είναι δυνατόν να συγκρίνουμε την "αποδοτικότητα" των δύο καυσίμων χρησιμοποιώντας την ίδια μονάδα μέτρησης; Είναι εφικτό αυτό; Πως προκύπτει και πως υπολογίζεται η κατά τον μηχανικό 3% καλύτερη αποδοτικότητα του φυσικού αερίου έναντι του πετρελαίου; Βοήθεια!!!

    Με τις γνώσεις που διαθέτω, ακριβώς γιατί δεν είμαι φυσικός, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι αν κάνω ετήσια κατανάλωση 8000 λίτρα πετρελαίου, ήτοι 8000 L x 9320 kcal = 74.560.000 kcal και αγοράζω πετρέλαιο με μέση ετήσια τιμή €1/L, τότε η μέση ετήσια τιμή ανά καταναλωθέν kcal είναι €1/9320 kcal = €0.0001073/kcal, οπότε σε αυτή την περίπτωση ή ΕΠΑ θα με χρέωνε κατά μέσο όρο 0.8 x €0.0001073/kcal = €0.0000858/kcal, με τον μετρητή να μετράει m^3 αντί λίτρα.

    Δηλαδή ρε παιδιά, το μοναδικό ουσιαστικό όφελος είναι αυτό το 20% επί της τιμής του kcal;


  2. #2
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103
    για να μην πλατιάσω, τόσο είναι η διαφορά, σαν καύσιμο το ΦΑ είναι φθηνότερο κατά 20% περίπου. Αυτό προκύπτει από την σύγκριση της τιμής κιλοβατώρας του κάθε καυσίμου και είναι αυτό που μπορείς και πρέπει να συγκρίνεις, για να μην έχεις ανόμοια πράγματα.
    Το 20% δεν σας κάνει????
    ¨Οσον αφορά το 3% που λέει ο συνάδελφος ότι είναι το ΦΑ πιό αποδοτικό, είναι πολύ σχετικό, εγώ το θεωρώ ίσο με το diesel.

    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

  3. #3
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    salonica, , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    71
    Φιλε Διονυση, ειναι ευκολο να "χαθεις" στον κυκεωνα της συγκρισης θερμικης αξιας αεριου-πετρελαιου, καθως οι διαφορες τιμες που κυκλοφορουν, συνηθως ειναι απευθειας αντιγραφες απο ιστοσελιδες του εξωτερικου. Στο λεω εκ πειρας, καθως περισυ τετοια εποχη "χαθηκα" κι΄εγω! Καταρχην, το πετρελαιο θερμανσης που κυκλοφορει στην Ελλαδα ειναι διαφορετικης ποιοτητας (σε σχεση με αυτο του εξωτερικου), ενω και το αεριο (διεθνως) διαφερει οχι μονον απο χωρα σε χωρα, αλλα απο πολη σε πολη. Στην προσπαθεια μου να βγαλω μια ακρη, εκτος απο διαχειριστης, ειχα 2 "οπλα" παραπανω απο σενα,

    α) εχω αδερφο πρατηριουχο που εβαζε πετρελαιο στην οικοδομη για 20 χρονια
    β) τυγχανω Φυσικος

    Ετσι λοιπον, μετα απο επιμονο ψαξιμο κατεληξα στα εξης,

    1) Κ.Θ.Δ. πετρελαιου(ρ=0.87kg/lt)=10.28 kwh/lt=8841kcal/lt
    2) Κ.Θ.Δ. αεριου Θεσ/νικης(ρωσικο)=9.815 kwh/lt=8441kcal/lt

    δηλ. σε χρησιμη θερμικη αξια, 1m3(αεριο)=0.955lt(πετρελαιο). Υπολογισα λοιπον πως σε ευρω, 1m3=0.80x0.955=0.764lt. Πραγματι, η ΕΠΑ Θεσ/νικης χρεωνε με αυτο τον τροπο, τηρωντας το -20%, κατι το οποιο ελεγχα φετος σε μηνιαια βαση με τον αδερφο μου. Επιπλεον, συγκρινοντας (εχουμε αντισταθμιση) τις φετινες βαθμοημερες θερμανσης με αυτες των προηγουμενων χρονων, μετρησα μειωμενη καταναλωση 4%, την οποια αποδιδω στον συγχρονο καυστηρα και μονον, καθως ολα τα αλλα (αποδοση λεβητα, καμιναδα, ενταση και ωραριο θερμανσης) παρεμειναν ακριβως τα ιδια. Συνολικα λοιπον φετος με το αεριο, ειχαμε μια εξοικονομηση σε χρηματα λιγο πανω απο 23% (αν μαλιστα αγοραζετε "ακριβα" το πετρελαιο, ισως δειτε και παραπανω!). Αν και ..πλατιασα, δε μπορω παρα να συμφωνησω με τον Peri, οτι η εξοικονομηση ειναι σημαντικη. Ελπιζω να βοηθησα, και θ΄αφησω τους ειδικους του forum για περισσοτερη πληροφορηση (ειδικα στον τομεα της σωστης εγκαταστασης) που εγω βρηκα εξαιρετικα χρησιμη.





    airmitzi

  4. #4
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    41
    Σε ότι αφορά το περιβόητο 20%, δεν είναι ότι μου φαίνεται λίγο, αλλα επειδή στην προκειμένηη τίθεται θέμα απόσβεσης της επένδυσης εγκατάστασης δικτύου και καμινάδας, θέλω να εξασφαλίσω την ταχύτερη δυνατή απόσβεση ώστε να αρχίσω να απολαμβάνω κέρδος απο την χρήση Φ.Α., ειδάλλως πιο το νόημα; Επίσης, είναι προφανές με αυτά που λέμε εδώ, πως αν αλλάξει η τιμολογιακή πολιτική των εταιρειών Φ.Α., πάει στράφι η επένδυση.

    airmitzi aναφορικά με τους υπολογισμούς σου:

    ΚΘΔ = Κατώτερη Θερμογόνος Δύναμη;

    (Φαντάζομαι 1 kcal = 0.001163 kWh => 1 kWh = 859.85 kcal)

    Αν δεν σου είναι κόπος, μου εξηγείς

    (α) πως/γιατί χρησιμοποιείς ως μονάδα μέτρησης όγκου τα λίτρα για το Φ.Α.;

    (β) Πώς γίνεται 10.28 kwh/lt = 8841kcal/lt (πετρέλαιο), ενώ 9.815 kwh/lt = 8441kcal/lt (Φ.Α.) (και δεδομένου των μετατροπών kWh σε kcal Επίσης, μήπως στην περίπτωση του Φ.Α. εννοείς m^3 αντί L;

    (γ) Γιατί μόνο τότε 1 m^3 (αερίο) = 0.955 L (πετρέλαιο) (διαίρεσες 9.815/10.28 = 0.955 σε χρήσιμη θερμική αξία.

    Ευχαριστώ πολύ

  5. #5
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    salonica, , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    71
    Ωντας μη εκπαιδευμενος στη δακτυλογραφηση, ειμαι μαλλον ευκολο θυμα του γνωστου ..δαιμονα! Πραγματι Διονυση, εννοουσα m3 για το αεριο, και οχι βεβαια lt. Επισης, οντως αναφερομαι στην Κατωτερη Θερμογονο Δυναμη, ενω εκανα και τη διαιρεση που αναφερεις. Οσον αφορα το θεμα της αποσβεσης, με τις παρουσες τιμες στην οικοδομη μας (χωρις αλλαγη καμιναδας) θα αποσβεσουμε σε 3 χρονια. Δε μπορω βεβαια να προβλεψω (αν και θα΄θελα να΄χω το ..κληρονομικο χαρισμα!) την μελλοντικη τιμολογιακη πολιτικη των κατα τοπους ΕΠΑ, και οσον αφορα τη σημερινη, γνωριζω μονον για Θεσ/νικη. Πιστευω πως με σωστη εγκατασταση (και σωστη ..ΕΠΑ) μπορεις να παρεις τουλαχιστον το 20%, το οποιο θα δωσει αποσβεση σε λογικο χρονο.

    airmitzi

  6. #6
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    41
    Άρα, μετά τις επεξηγήσεις σου, τα δεδομένα (σου) έχουν ως εξής:

    Κ.Θ.Δ. πετρελαίου (ρ=0.87/L) = 10.28 kWh/L = 8841 kcal/L

    Κ.Θ.Δ. Φ.Α. (Θες/νίκης) = 9.815 kWh/m^3 = 8841 kcal/m^3

    Εφόσον 1 kcal = 0.001163 kWh ή 1 kWh = 859.85 kcal τότε,

    γιατί 10.28 kWh/L πετρελαίου δεν ισοδυναμούν με 10.28 x 859.85 = 8837 kcal/L πετρελαίου, αντί με 8841 kcal/L που λες εσύ;

    Ευχαριστώ


  7. #7
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2006
    Θέση
    salonica, , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    71
    Διονυση, sorry αν σε μπερδεψα με τις στρογγυλοποιησεις. Οπως εχουν τα πραγματα,

    α) Η (αριθμητικη) διαφορα μας ειναι 0,045%
    β) Αν διορθωσεις τον πολλαπλασιασμο σου, θα μειωθει στο 0,020%
    γ) Συμφωνουμε φανταζομαι, πως αυτη η διαφορα ειναι μη-ανιχνευσιμη, καθως ενα σκουπιδακι στη δεξαμενη πετρελαιου σου, ισως προκαλεσει μεγαλυτερη διαφορα!
    δ) Η ακριβης τιμη ειναι 1kcal=0.001162656kwh (ισοδυναμα 1kwh=860.1kcal), ομως ακομα και τα πανεπιστημιακα βιβλια καπου πρεπει να ..σταματησουν τα δεκαδικα.
    ε) Για να σε προλαβω(!), η παραπανω τιμη δινει 10.28kwh=8841.828kcal

    Παντως, σε οτι αφορα τους υπολογισμους για το αεριο, αν μενεις στην Αθηνα τα πραγματα ειναι διαφορετικα.



    airmitzi

  8. #8
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    41
    quote:Originally posted by airmitzi
    Διονυση, sorry αν σε μπερδεψα με τις στρογγυλοποιησεις.
    Δεν με μπέρδεψες, εγώ ήμουν κουρασμένος και τα έκανα θάλασσα. Θα επανέλθω όταν είμαι πιο διαυγής.

    Μιας και κατάλαβα ότι ο υπολογισμός της εξοικονόμησης του Φ.Α. βάση της θερμικής αξίας των καυσίμων είναι διαδικασία αρκετά τεχνική και εμπεριέχει αρκετούς κινδύνους αν δεν υπάρχει πλήρης κατανόηση και γνώση των απαραίτητων στοιχείων, αποφάσισα να ακολουθήσω την μαρκετινίστικη όδο του "20% πιο φθηνό απο το πετρέλαιο" και έφτιαξα ένα σχετικό λογιστικό φύλλο. Στο λογιστικό φύλλο, αντιμετωπίζω την ετήσια κατανάλωση σε λίτρα πετρελαίου θέρμανσης (ενέργεια) καθώς και την (μέση έτησια) τιμή αγοράς του πετρελαίου θέρμανσης ως μεταβλητές και βάση αυτών, υπολόγισα την εξοικονόμηση σε ένα σωρό συνδυασμούς κατανάλωσης και τιμής.

    Όποιος έχει όρεξη και διάθεση για σχόλια και παρατηρήσεις - να ξέρω αν είμαι σωστός - το λογιστικό φύλλο είναι διαθέσιμο εδώ:

    http://www.mediafire.com/?rhz1kjziaem

    Μια πρώτη παρατήρηση: η ετήσια δαπάνη σε πετρέλαιο θέρμανσης (ή οποιασδήποτε ανάλογης μορφής ενέργεια) είναι πολύ πιο πολύ ευαίσθητη στην τιμή του λίτρου, παρά στην ετήσια κατανάλωση.

  9. #9
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    207
    Να βάλω δύο ζητήματα στην κουβέντα:

    1ο και πολύ σημαντικό ότι πρέπει κανείς να υπολογίσει την λεγόμενη καθαρή παρούσα αξία στα όποια μελλοντικά "κέρδη".

    2ο πως και πόσο κοστολογείται το γεγονός ότι με χρήση ΦΑ γλιτώνεις όλη τη διαδικασία και τη συναλλαγή που αφορά τη διανομή πετρελαίου?(το είπα ευγενικά )

  10. #10
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    41

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by Mark

    Να βάλω δύο ζητήματα στην κουβέντα:

    1ο και πολύ σημαντικό ότι πρέπει κανείς να υπολογίσει την λεγόμενη καθαρή παρούσα αξία στα όποια μελλοντικά "κέρδη".

    2ο πως και πόσο κοστολογείται το γεγονός ότι με χρήση ΦΑ γλιτώνεις όλη τη διαδικασία και τη συναλλαγή που αφορά τη διανομή πετρελαίου?(το είπα ευγενικά )
    1. Σωστό, απλώς ορίζεις ένα base year και προχωράς, αλλά δεν ήθελα να περιπλέξω περετέρω τα πράγματα σε αυτή τη φάση.

    2. Ανάλογα το πόσο σε έκλεβε ο προμηθευτής σου...

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό