Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 21 μέχρι 30 από 77

Θέμα: Διαφορικός ελεγκτής ηλιακών

  1. #21
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    εγώ ξανακάνω την ερώτηση εδώ αυτή τη φορά, τα φίλτρα που φαίνονται σαν ημιταύ αμέσως μετά τον κυκλοφορητή θα τα βάζατε στην έξοδο του κυκλοφορητή? Δεν θα ήταν καλύτερα να μπουν στην επιστροφή?

  2. #22
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    quote:Originally posted by DDD
    εγώ ξανακάνω την ερώτηση εδώ αυτή τη φορά, τα φίλτρα που φαίνονται σαν ημιταύ αμέσως μετά τον κυκλοφορητή θα τα βάζατε στην έξοδο του κυκλοφορητή? Δεν θα ήταν καλύτερα να μπουν στην επιστροφή?
    Δεν απαντώ τεχνικά. Αισθητικά η αριστερή πλευρά είναι κάπως άδεια.
    Οπότε άμα μπούν εκεί θα υπάρχει μία οπτική ισορροπία.


    Άσχετο, κάποια γυναίκα είπε κάποτε μια φράση: Χατήρι στον έναν, χατήρι στον άλλον, παιδί με τον άντρα μου δεν έκανα.

    Με εκτίμηση.
    Κώστας.

  3. #23
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    quote:Originally posted by CONSTANTINOS

    quote:Originally posted by nyannaco
    Αν και, με αυτό που θέλεις να κάνεις, δεν είμαι σίγουρος αν θα σου κάτσει με ΠΑ, ή θα χρειαστεί να τον ξηλώσεις και να πας σε πιο σοφιστικέ λύση. Νίκος
    Πιστεύεις ότι είμαι σε θέση να ξέρω τι έχει ο Pirate στο μυαλό του;
    Απαντώ γρήγορα-γρήγορα γιατί τρέχω για το γαριδοπίλαφο...
    Οι κλασσικοί πίνακες αυτονομίας με τους ωρομετρητές βασίζονται σε κάτι διοδάκια (αντεπίστροφα Κώστα) που κόβουν και το εναλλασσόμενο ρεύμα ώστε να μην έχω επιστροφές στις φάσεις των ωρομετρητών. Όλα τα διαμερίσματα γίνονται κόμβος στο πηνίο του ρελέ του καυστήρα και αν λειτουργήσει ένα και δεν υπάρχουν αυτά τα διοδάκια (της συμφοράς), θα πάει το αφιλότιμο το ρεύμα και πίσω προς τα άλλα διαμερίσματα και θα ξεκινήσει κάποιους από τους ωρομετρητές των άλλων. Γενικώς όλο το κουτί ποτέ δεν με συγκίνησε ιδιαίτερα και φρόντιζα γενικώς να το πετάω. Μέσα στα πλαίσια αυτά θα πεταχθεί και το δικό σου με μία μικρή εξαίρεση που θα τη θίξω αργότερα.
    Ο πίνακας για τον οποίον μιλάω έχει την γενική ευθύνη όλου του συστήματός σου. Το έθιξε σωστά και ο Νίκος. Όλο το βασικό ηλεκτρολογικό υλικό είναι μάρκας Hager εκτός του εξειδικευμένου υλικού που είναι Siemens. Συνεπώς και οι ωρομετρητές είναι της Hager. Τώρα το μόνο που θα κάνουμε στον δικό σου πίνακα πριν τον πετάξουμε στην ανακύκλωση είναι να δούμε σε τι κατάσταση είναι οι ωρομετρητές και τι είδους είναι ώστε να τους εκμεταλλευθούμε. Τώρα αν είναι πρώην Ανατολικής Γερμανίας μάλλον θα πάνε και αυτοί στην ανακύκλωση. Όμως: Αν προδιατίθεσαι να βάλεις θερμιδομετρητές (άστους ρε Κώστα!!) δεν χρειάζεσαι τους ωρομετρητές! Λογικό δεν είναι; Ωρομετρητές θα έχουν και τα boiler και να μη πάθει ο Μίλτος αναφυλαξία! Θα του εξηγήσω! (Δεν προλαβαίνω να εξηγώ ρε και μου φεύγουν τα σάλια...)

    DDD:
    Αυτά που ρωτάς συνέχεια τον Γρηγόρη τι είναι, τα βγάζει default το Microsoft Visio. Ούτε αυτός ξέρει τι είναι αλλά του αρέσουν και τα αφήνει στη γραμμή!

    Άντε πάμε (μεταξύ μας) για 2ο λιστάρισμα στο μαύρο το τεφτέρι. Είναι του θερμιδομετρητή τζιβιτζιλίκι! Και το βάζει πριν γιατί θέλει γάργαρο νερό για να λειτουργήσει σωστά ο θερμιδομετρητής. Γάργαρο νερό εννοώ περίπου τη μέση καθαρότητα των ελληνικών δικτύων κεντρικής θέρμανσης
    ...Για να το πιεις!!
    |
    |
    |
    Θα το φάνε όλο ρε σεις.....


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  4. #24
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Η θερμική εκτόνωση είναι απαραίτητη ακόμα και εάν η μεγαλύτερη θερμοκρασία του λέβητα δεν ξεπεράσει τους 70 βαθμούς; Δεν το γράφω επειδή θα γίνεται στο μπόϊλερ της μητέρας μου. Ας γίνεται. Αλλά χρειάζεται;

    Η κατανομή δαπανών μπόϊλερς πως θα γίνεται; Με ωρομέτρηση; Από περιέργεια ρωτάω. Δεν με νοιάζει. Ας είναι απλοϊκό και ας μην είναι ακριβές.

    Κανά δυό φορές τον χρόνο δεν με πειράζει να ρυθμίζω θερμοστάτη λέβητα, όπως γράφω και σε άλλο topic, αλλά αν υπήρχε κάτι που να ρύθμιζε 3-4 σκαλοπάτια θερμοκρασιακά δεν θα πείραζε.

    Το μπουτόν δεν με πειράζει. Γενικά στην αρχή είχε πάει το μυαλό μου σε τίποτα μυστήρια ηλεκτρονικά. Τις θερμοκρασίες όμως στα ηλιακά δεν κατάλαβα τι θα τις διαβάζει, θα τις ελέγχει και θα δίνει εντολές;

    Με εκτίμηση.
    Κώστας.

  5. #25
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    quote:Originally posted by CONSTANTINOS
    1. Η θερμική εκτόνωση είναι απαραίτητη ακόμα και εάν η μεγαλύτερη θερμοκρασία του λέβητα δεν ξεπεράσει τους 70 βαθμούς; Δεν το γράφω επειδή θα γίνεται στο μπόϊλερ της μητέρας μου. Ας γίνεται. Αλλά χρειάζεται;
    2. Η κατανομή δαπανών μπόϊλερς πως θα γίνεται; Με ωρομέτρηση; Από περιέργεια ρωτάω. Δεν με νοιάζει. Ας είναι απλοϊκό και ας μην είναι ακριβές.
    3. Κανά δυό φορές τον χρόνο δεν με πειράζει να ρυθμίζω θερμοστάτη λέβητα, όπως γράφω και σε άλλο topic, αλλά αν υπήρχε κάτι που να ρύθμιζε 3-4 σκαλοπάτια θερμοκρασιακά δεν θα πείραζε.
    4. Το μπουτόν δεν με πειράζει. Γενικά στην αρχή είχε πάει το μυαλό μου σε τίποτα μυστήρια ηλεκτρονικά. Τις θερμοκρασίες όμως στα ηλιακά δεν κατάλαβα τι θα τις διαβάζει, θα τις ελέγχει και θα δίνει εντολές;
    1. Η θερμική εκτόνωση ακόμα και να αποφασισθεί ώστε να μη γίνεται, είναι βάρβαρο με το κόψιμο του καυστήρα γιατί έκλεισε η τελευταία ηλεκτροβάνα να κόβεις πάραυτα και τον κυκλοφορητή. Δεν κάνεις καλό στον λέβητα οιασδήποτε μάρκας και οιουδήποτε τύπου είναι αυτός. Αφήνεις για λίγο να λειτουργήσει ο κυκλοφορητής. Εκεί πλέον χρειάζεσαι εκτός της θερμικής και την υδραυλική εκτόνωση. Πού θα στείλεις το νερό; Κατά καιρούς έπαιξα διάφορα σενάρια:
    --Κάποτε κράταγα λίγο ανοιχτή την τελευταία βάνα (για 10 λεπτά) και μετά την έκλεινα. Ενοχλιόντουσαν οι ιδιοκτήτες. Νόμιζαν ότι κάτι δεν πάει καλά. Ή ακόμα νόμιζαν ότι στο 10λεπτο αυτό καιγότανε το μισό πετρέλαιο της δεξαμενής ή το μισό ρεύμα των κοινοχρήστων.
    --Άλλοτε το έστελνα στον εναλλάκτη της πισίνας (καταπληκτική εκτόνωση αν είχα πισίνα) αλλά έπεφταν τα ...μαλιά του πισινά γιατί το δευτερεύον είναι όλο από πλαστικό.
    -- Κάποια στιγμή το έστελνα στα boilers αλλά μου παραπονιόντουσαν ότι τα κρύωνα (είχαν και δίκιο)
    -- Τελευταία έχω ισορροπήσει! Ξεχωριστό μποϊλεράκι στο λεβητοστάσιο να πλένουν τα αυτοκίνητα με ζεστό και να παίρνουν και τα δωμάτια υπηρεσίας. Τους αρέσει! Κάπου σε πολυσύχναστο και μη απαιτούμενα θερμό χώρο, ένα θερμαντικό σώμα by-pass. Πάλι τους αρέσει!

    2. Με ωρομέτρηση φυσικά! Αν με γνώριζες πριν 20 χρόνια θα έβγαινες τώρα από τα ρούχα σου διότι ήμουν από τους πρώτους πολέμιους της ωρομέτρησης στα boilers. «Τα πάντα ρει». Η τεχνολογία προχώρησε! Με τα νέα δεδομένα η ωρομέτρηση στα boilers είναι από τις πιο σίγουρες μεθόδους αρκεί να τηρηθούν κάποιες προϋποθέσεις και όχι οπωσδήποτε αυτές που ίσχυαν πριν 20 χρόνια για την θέρμανση τους! Είναι απλό το θέμα και θα το κατανοήσεις με την πρώτη αλλά δεν χρειάζεται να τα πούμε όλα δημόσια...

    3. Θα δούμε τι υπάρχει στην αγορά και θα κρίνουμε. Εσύ είσαι πιο ψαχτήρης από μένα. Συγκέντρωσε πράμα και εγώ με το που θα δω θα κρίνω την κλάση του. Α, Β, Γ κλπ.

    4. Εδώ δεν σε κατάλαβα. Μάλλον πρέπει να καταλάβεις πρώτα πώς λειτουργεί το σύστημα συλλέκτες/boiler για να κάνεις εύστοχη ερώτηση. Αν δεν το έχεις πιάσει καλά πες μου το και βλέπουμε το πώς θα ενημερωθείς.

    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  6. #26
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    quote:Originally posted by Pirate
    quote:Originally posted by CONSTANTINOS4. Το μπουτόν δεν με πειράζει. Γενικά στην αρχή είχε πάει το μυαλό μου σε τίποτα μυστήρια ηλεκτρονικά. Τις θερμοκρασίες όμως στα ηλιακά δεν κατάλαβα τι θα τις διαβάζει, θα τις ελέγχει και θα δίνει εντολές;
    4. Εδώ δεν σε κατάλαβα. Μάλλον πρέπει να καταλάβεις πρώτα πώς λειτουργεί το σύστημα συλλέκτες/boiler για να κάνεις εύστοχη ερώτηση. Αν δεν το έχεις πιάσει καλά πες μου το και βλέπουμε το πώς θα ενημερωθείς.
    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου
    Ας ξεκινήσω από τα ηλιακά. Το αισθητήριο του συλλέκτη και τα αισθητήρια των μπόϊλερς κάπου θα δίνουν ένδειξη, κάπου κάτι θα ελέγχει την διαφορά θερμοκρασίας τους και αναλόγως θα εκτελείται μία συγκεκριμένη εντολή, όπως ξεκίνημα ή σταμάτημα κυκλοφορητή ηλιακών.

    Το ίδιο και στο σύστημα λέβητα - μπόϊλερς. Εδώ έχουμε επιπλέον ένα μπόϊλερ - ασχέτως που μπορεί σε αυτό να γίνεται η αποθέρμανση - ( παρεμπιπτόντως έχω και ένα σώμα ΑΚΑΝ 905/ΙΙΙ/21 σε υπόγειο 30τμ ). Κατάλαβα ότι πατώντας το μπουτόν εάν δεν οπλίσει σημαίνει ότι έχω ζνχ, εάν οπλίσει θα περιμένω να ζεσταθεί το ζνχ. Κάτι όμως θα πρέπει να του πεί stop.

    Εκείνο δηλαδή που δεν καταλαβαίνω και στις δύο λειτουργίες είναι τι είναι αυτό το κάτι που τα ελέγχει όλα αυτά. Θα ξεκινά ή σταματά κυκλοφορητή ηλιακών ή θα σταματά τον λέβητα.

    Με εκτίμηση.
    Κώστας.

  7. #27
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    Αυτό δεν θα το μάθεις ποτέ!
    Είναι η Λογική μου. Και μεταφέρεται μέσα στο software από εμένα τον ίδιο. Και φορτώνεται στο LOGO από εμένα τον ίδιον. Και μπαίνει κωδικός για τον επίδοξο αναγνώστη. Ούτε εσύ που θα είναι δικό σου θα μπορείς να το διαβάσεις. Είναι κάτι σαν την διαδικασία φόρτωσης ενός προγράμματος στο PC.
    Do you angree?___________Επιλογές: Yes I do______________No. I don't
    Από δίπλα έχει ένα Radio button και κλικάρεις ανάλογα. Αν κλικάρεις Yes I do, τότε φορτώνεται το πρόγραμμα, στην αντίθετη περίπτωση σου ανοίγει το CD drive απλώς για να το βγάλεις.
    Είναι το μόνο πράγμα Κώστα που δεν θα μπορέσεις να δημοσιεύσεις στο forum [}]
    Ότι άλλο κάνουμε θα μπορείς να το φωτογραφίσεις και να το δημοσιεύσεις, το τραπέζι με τον κόκορα, εμένα που θα τον βρώσκω, τον Γρηγόρη με την τσιμπίδα και την κόκα-κόλα, τον πίνακα αυτοματισμού σου (σκέτο κουφέτο), εμένα που θα το φορτώνω, τις οθόνες του LOGO, όλα!!
    Αλλά το άλλο Νο!
    Θα σου επιτρέψω να πλησιάσεις το portable με τα χέρια πίσω δίχως φωτογραφικές μηχανές ώστε να το δεις, πάνω κάτω, δεξιά ζερβά, και πάνω-πάνω θα γράφει με μπλε γράμματα:
    «Αυτοματισμός Κώστα. Λογικό διάγραμμα»

    Παρ' όλα αυτά θα σου δώσω ένα πλαστικοποιημένο Α4 του στυλ:



    Άσχετο μ' εσένα γιατί δεν έχεις πισίνα. (Πήρα το πρώτο που βρήκα μπροστά μου) το οποίο θα καταγράφει για οιονδήποτε θελήσει να επέμβει στον πίνακα τις εισόδους/εξόδους του LOGO. Επίσης θα βοηθάει εσένα να αλλάζεις τις παραμέτρους του.



    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  8. #28
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Μάλλον παρανοήσαμε. Μου γράφεις παραπάνω:
    quote:Originally posted by Pirate
    Στο λέω αυτό διότι αν ζητάς το πρώτο (ένδειξη) εκεί παίζουν 2 σενάρια:
    4.1.
    4.2. Ή αγοράζουμε το module με την αναλογική έξοδο του LOGO το οποίο έχει άλλα δεινά:
    4.2.1. Είναι πανάκριβο
    4.2.2. Το χειρότερο: μέχρις στιγμής παίρνει μόνο δύο εξόδους ανά συστοιχία. Οπότε μας τον κάνει τον αυτοματισμό μπάχαλο και το κόστος θα ψάχνουμε να το βρούμε στην στρατόσφαιρα... (ξέρει ο DDD γιατί στατόσφαιρα και όχι π.χ. Ιονόσφαιρα)
    4.3. Ή σου κάνω κάτι που το έχω κάνει σε πολλούς. Έτσι κι αλλιώς μαζί με τον θερμοστάτη χώρου βάζω για την κατηγορία χρηστών 2 και ένα μπουτόν με LED για να οπλίζουν τον λέβητα. Μετά δεν ασχολούνται. Με το πάτημα ανάβει και το LED το οποίο σβήνει μετά την θέρμανση του boiler μόνο του φυσικά. Αυτό που λέω να κάνω είναι το παρακάτω: Αν θες να δεις αν το νερό είναι κατάλληλης θερμοκρασίας για μπάνιο (>38°) θα πατάς το μπουτόν. Αν οπλίσει που λέμε στη γλώσσα μας ήτοι αν ανάψει το LED αυτό σημαίνει ότι δεν έχει. Στην αντίθετη περίπτωση θα σε αμελήσει και δεν θα ανάψει. Αυτό σημαίνει ότι πας κατ' ευθείαν στο μπάνιο (εδώ (στο κατ' ευθείαν) υπάρχουν ειδικές οδηγίες αλλά ξεφεύγουμε).Στίγμα Μαστροκαπετάνιου
    και θεώρησα ότι αφού δεν παίρνουμε το module του LOGO, τότε δεν θα υπάρχει κάν LOGO διότι θα προτιμηθεί η περίπτωση 4.3. Έτσι έμεινα με την απορία: και πως θα γίνονται όλα αυτά; Δεν κατάλαβα ότι θα χρησιμοποιούνταν σκέτο LOGO χωρίς module και ψαχνόμουν να βρώ πως θα γίνονται οι διεργασίες. Δεν με νοιάζει το software.

    Αναρωτήθηκα και γώ: Τι μου γράφει τώρα;

    Οπότε η άποψή σου είναι LOGO.

    Εντάξει, να μην έχει μόνο ο nyannaco.

    Για τις φωτογραφίες δεν ξέρω. Ο gregori με λέει τουλάχιστον υπερβολικό ( δεν μπορώ να πω πως ακριβώς ). Τέσσερα ανεπίστροφα και να μην πειράξω τίποτε άλλο. Θα δούμε.

    Πρός το παρόν μόνο αυτή:



    Με εκτίμηση.
    Κώστας.

  9. #29
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    quote:Originally posted by Pirate
    Άσχετο μ' εσένα γιατί δεν έχεις πισίνα.
    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου
    και άμα χρειαστεί; Να ψάχνω να σε βρώ; Άστο όπως είναι.[8D]

    Τώρα που το γράφω αυτό, αναρωτήθηκα: Τόσα συμβαίνουν στη ζωή. Μπορεί να θελήσεις να αλλάξεις το ημισφαίριο από όπου θα βλέπεις την ανατολή του ήλιου ή ότι άλλο σου αρέσει. Θα μείνουν οι πελάτες με κλειδωμένα τα LOGO΄s των;

    Με εκτίμηση.
    Κώστας.

  10. #30
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Οι πελάτες μου κρατούν στα χέρια τους και ένα τσιπάκι με το πρόγραμμα όπου σου επιτρέπει μεν να το φορτώσεις και να το τρέξεις αλλά δεν σου επιτρέπει να το δεις ή να το επεξεργασθείς.

    Όσο για το module που ήθελα να αποφύγω ήταν το συγκεκριμένο με τις αναλογικές εξόδους για ενδείξεις οργάνων (ως επί το πλείστον). Εσύ module θα έχεις και ψηφιακά και αναλογικά (προσθήκες στο LOGO). Μόνο που δεν ξέρουμε ακόμα πόσα.

    Μπορεί να είναι και έτσι όπως το λέει ο Γρηγόρης. Να χρειασθούν δηλαδή μόνο αντεπίστροφα και τίποτα άλλο. Ρυθμιστικές όμως θα βάλει! Στις επιστροφές μαζί με τα αντεπίστροφα έστω.

    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό