Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 61 μέχρι 70 από 77

Θέμα: Διαφορικός ελεγκτής ηλιακών

  1. #61
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Όχι Μίλτο που επανήλθες! Όταν βράζουμε νερό στην κατσαρόλα δεν έχουμε ούτε 100% υγρασία στον αέρα ούτε η θερμοκρασία έχει φθάσει στους 100°. Αλλά αρχίζεις να βλέπεις ορατά υδρατμούς από την θερμοκρασία των 80° και πάνω. Πιάσε ένα μπρίκι και κανε το πείραμα! Μάλιστα όσο ακόρεστη είναι η ατμόσφαιρα από υγρασία (ξηρός αέρας) τόσο εντονότερο είναι το φαινόμενο.
    Για τα κλειστά κυκλώματα όπως του ηλιακού συλλέκτη εννοώ την εξάτμιση φυσικά στην ελεύθερη ατμόσφαιρα μέσω των εξαεριστικών και των βαλβίδων ασφαλείας.


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  2. #62
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Μαλον το φαινόμενο είναι αρκετά σύνθετο για να μιλάμε απλά για μια υγρασία και μια θερμοκρασία. Οι υδρατμοί που φαίνονται είναι ομίχλη. Εξατμίστικαν σε θερμό αέρα αμέσως πάνω από την επιφάνεια του νερού και οδηγούμενοι σε πιο κρύο αέρα συμπηκνώνονται. Δηλαδή λες ότι στους 20 C δεν έχουμε εξάτμιση;

    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  3. #63
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    quote:Originally posted by miltos
    Δηλαδή λες ότι στους 20 C δεν έχουμε εξάτμιση;
    Σαφώς! Και μάλιστα υπέρθερμους! Καμία συνθετότητα! Όλο το φαινόμενο που συζητάμε ανήκει στις βασικές αρχές της ψυχρομετρίας. Αυτό είπα κι εγώ! Δεν μίλησα ότι σε μικρότερη θερμοκρασία αρχίζει ο βρασμός αλλά η εξάτμιση! Και είναι εντονότερη αυτής των 20° γι' αυτό και τη βλέπεις! Και φυσικά το φαινόμενο έχει να κάνει με τον αέρα που μας περιβάλλει. Ακόμα και στα κλειστά συστήματα υπάρχει αέρας γι' αυτό κι ακούς χτυπήματα σε καταστάσεις θερμοκρασίας νερού κοντά στον βρασμό.

    Υ.Σ.
    Κάποτε ένα καθηγητής είχε ρωτήσει 4οετή μηχανολόγο που μπορούμε δίπλα μας να «πιάσουμε» υπέρθερμους ατμούς. Δίπλα μας αποκλείεται απάντησε ο φοιτητής διότι έχουμε θερμοκρασία 25°. Και λοιπόν; απάντησε ο καθηγητής. Ατμοσφαιρική πίεση και βρασμός συμβαίνει μετά τους 100° λέει με στόμφο ο φοιτητής. Ωραία κόβεσαι! του απαντά με στόμφο κι ο καθηγητής. Και του συμπληρώνει: Αυτή τη στιγμή έχεις μέσα στον αέρα που εισπνέεις τουλάχιστον 10 γραμ. υπέρθερμο ατμό μέσα σε 1 κιλό αέρα αλλά πήγαινε και μάθε τα καλά και ξαναέλα.

    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  4. #64
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Τελικά μάλον συμφωνούμε....


    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  5. #65
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    quote:Originally posted by miltos

    Τελικά μάλον συμφωνούμε....
    Πάντα! Πάντα...

    (Ε πέφτουν κάτι ψιλές που και που αναμεταξύ μας αλλά πιο πολύ είναι για παιχνίδι...)

    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  6. #66
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Όχι νόμιζες ότι θα ησυχάσεις από μένα...
    Καλά φυσικα δεν τσακωνόμαστε και δηλώνω δημόσια ότι αν έχω κάποιο τεχνικό ερώτημα πατάω το κουμπάκι που λέει καπετάνιος στο κινητό μου αρκετά συχνά...

    Γράφεις ο Καπετάνιος
    quote:Η σκέψη ότι σε περίπτωση υπερθέρμανσης θα στείλλω το υπερθερμασμένο το νερό μέσα στο υπέρθερμο boiler ...δεν λέει! Όταν αρχίσουν οι υπερθερμάνσεις τότε «πια είναι αργάαα αγάπη μου γλυκειά» που έλεγε κι ο Στελλάρας.
    Εγώ έχω να πω τα εξής.

    Τα περισσότερα ηλιακά εκεί έξω λειτουργούν χωρίς κανένας να ασχολείται με αυτά...
    Λίγοι είναι αυτοί που έστω κάθε φθινόπωρο προσθέτουν νερό και αντιπαγωτικό....
    Ολοι σχεδόν πάνε διακοπές και κανένας δεν ασχολείται αν θα υπερθερμανθούν η όχι...
    Κανένας δεν αλάζει το ανόδιο...
    Τα ηλιακά στο μεγαλύτερο ποσοστό αν προστίθεται αντιπαγετικό έχουν όριο ζωής πάνω από 10 χρόνια..

    Καπετάνιο μήπως υπερβάλλεις για τις υπερθερμάνσεις?
    Οι βεβιασμένες κυκλοφορίες σχεδόν όλες δουλεύουν καλός η κακό με αυτόματο πληρώσεως....

    Α...ξέχασα να συμπληρώσω...
    Νικόλα και εσύ στην black list με τα logo...
    Πλάκα κάνω ξέρεις ότι σε πάω που έλεγε και ο πρώην αρχιεπίσκοπος...


    www.udravlikos.gr

  7. #67
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    quote:Originally posted by gregori
    Τα περισσότερα ηλιακά εκεί έξω λειτουργούν χωρίς κανένας να ασχολείται με αυτά...
    Λίγοι είναι αυτοί που έστω κάθε φθινόπωρο προσθέτουν νερό και αντιπαγωτικό....
    Ολοι σχεδόν πάνε διακοπές και κανένας δεν ασχολείται αν θα υπερθερμανθούν η όχι...
    Κανένας δεν αλάζει το ανόδιο...
    Μάλλον είναι σαν το κάπνισμα και τον καρκίνο. Ολοι ξέρουμε ότι αποτελεί το βασικότερο ίσως επιβαρυντικό παράγοντα, πολλοί το αγνοούμε και συνεχίζουμε (μισό ν'ανάψω...), αλλά δεν παθαίνουν όλοι καρκίνο τελικά. Υπάρχουν κι άλλοι επιβαρυντικοί παράγοντες, όπως υπάρχει και η στατιστική πιθανότητα.

    Νίκος

  8. #68
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    quote:Μάλλον είναι σαν το κάπνισμα και τον καρκίνο. Ολοι ξέρουμε ότι αποτελεί το βασικότερο ίσως επιβαρυντικό παράγοντα, πολλοί το αγνοούμε και συνεχίζουμε (μισό ν'ανάψω...), αλλά δεν παθαίνουν όλοι καρκίνο τελικά. Υπάρχουν κι άλλοι επιβαρυντικοί παράγοντες, όπως υπάρχει και η στατιστική πιθανότητα.
    Δύο φορές στην black list τώρα....
    Ελα να πάμε παγανιά σε ηλιακά άνω τον 10 μηνπω 15-20 ετών και θα αναθεωρήσεις...
    Από υπερθέρμανση δεν μου έχει τύχει να δώ χαλασμένο ηλιακό...
    Μου έχει τύχει πράγματι να βρώ ηλιακά όπου το νερό χ΄ρησεως πράγματι να είναι πολύ καυτό έως επικίνδυνο....
    Κάπου εχω ακούσει για εξαεριστικά που έγιναν οκτώ καρό από την υπερθέρμανση αλλά δεν το έχω δεί...
    Αυτό όμως δεν κάνει τον κανόνα για μένα.
    Τον κανόνα για μένα τον κάνει το παρακάτω....
    Πολλές φορές έχω απορήσει πως λειτουργούν αυτά τα ηλιακά ασυντήρητα τόσα πολλά χρόνια σε πολλές περιπτώσεις για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα ανενεργά.....
    Θεωρώ πως υπερβάλετε για να υποστιρίξετε την χρησιμότητα του logo σε ένα πράγματι ανθεκτικό προιον όπως έιναι τα ηλιακά βάση της συντήρησης που γίνετε στην χώρα μας.
    Άποψη μου ε.....


    www.udravlikos.gr

  9. #69
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    Κι εσύ κοιτάς
    ζητάς ρωτάς
    κι ύστερα λες
    ιστορίες παλιές

    Μην οδηγείτε έχοντας πιει οινοπνευματώδη ποτά!
    Υπάρχει σοβαρός κίνδυνος για την υγεία σας!

    Ναι αλλά εγώ κι οι φίλοι μου πίνουμε επί 10ετία
    και όλο γυρνάμε σπίτι μεθυσμένοι...
    Μήπως υπερβάλλετε κύριε Ταγματάρχα;

    Τώρα πώς πρέπει να απαντήσει ο δόλιος ο ταγματάρχης;

    Υ.Γ.
    Έγραψα για ο έρμος! Δεν έγραψα;


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  10. #70
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by gregori
    Νικόλα και εσύ στην black list με τα logo...
    Γρηγόρη, όπως έχω γράψει κι αλλού - και περισσότερες από μία φορές αν θυμάμαι καλά, είμαι οπαδός της απλότητας, κι όπου μπορώ να αποφύγω περιττή πολυπλοκότητα θα το κάνω. Αυτό που λέμε ότι δεν υπάρχει δε χαλάει. Και πριν βιαστείς να πεις ότι φάσκω και αντιφάσκω, να εξηγηθώ: τί είναι πιο πολύπλοκο, ένα logo ή 20 ρελέ και μια μακαρονάδα καλώδια για να κάνεις την ίδια δουλειά; Για να μην μπούμε σε συζητήσεις περί αξιοπιστίας και μακροζωϊας, που τα ρελέ έρχονται με γκολ από τα αποδυτήρια.
    Τώρα βέβαια αν η δουλειά γίνεται με δύο ρελέ δε θα πάω στο logo, αλλά στα 10-12 (και πολλά λέω) θα αρχίσω να το σκέφτομαι.
    Και να δώσω και μία παράμετρο ακόμα που δεν έχει θιχτεί μέχρι στιγμής: σε όλα τα καλώδια από τα αισθητήρια (υδροστάτες κλπ) όπως και στις εντολές από ΘΧ και ΗΒ που πηγαίνουν στις εισόδους του logo τρέχουν όχι ρεύματα φορτίων (όπως στον κλασσικό αυτοματισμό) αλλά σήματα, δηλαδή αστεία ρεύματα της τάξης των δεκάτων του mA. Αυτό σημαίνει οικονομία στα καλώδια (και μεγαλύτερη ευκολία εγκατάστασης), αλλά και πολύ μικρότερη καταπόνηση, άρα και αυξημένη διάρκεια ζωής για τα ρελέ των ΘΧ, τους υδροστάτες κλπ., και αυξημένη αξιοπιστία του συστήματος τελικά.
    Και το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του logo το κράτησα για το τέλος: δεν τα συμπαθεί ο Γρηγόρης και θα κάνουμε κουβέντα

    Νίκος

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό