Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 61 μέχρι 70 από 73

Θέμα: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΛΕΒΗΤΑ ΚΑΙ ΤΖΑΚΙΟΥ

  1. #61
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by seth


    1. Φίλε καπετάνιε το νεο σχεδιακι σου δεν διαφερει παρα πολυ απο το δικό μου η διαφορα μας ειναι οτι εσυ βαζεις ρυθμιστικη εγω βαζω μαγνητικες και θα μπορουσα να βάλω και χειροκινητη τριοδη (βεβαια δεν συγκρίνονται αυτα μεταξύ τους απλα ως σεναριο βλεπω οτι πλησιαζουμε).
    Οι απορίες μου ειναι οι εξής :
    Α )Οσον αφορα το σχεδιο σου το νεο εξηγησε μας γιατι η ροη του νερου οταν ειναι τελειως ανοιχτη η ρυθμιστικη δεν θα περασει απο το Δ στο τζακι?
    Β) Θα πρέπει καθε φορα ο ιδιοκτητης να αλλαζει την ρυθμιστικη συμφωνα με τις απαιτησεις του ?Σκεφτομενοι πάντα οτι αυτη θα πρέπει να ειναι σε ενα μη εμφανη σημειο του χωρου αντε να την βρει.
    Γ. Οταν λες θερμικα προβλήματα τι εννοεις?
    Δ. Οσον αφορα τα πιο πανω ακόμα δεν μου απεδειξες ουσιαστικα πια προβλήματα θα δημιουργηθουν στο σχεδιο το δικο μου το οποιο ομως δεν θα κάνω πράξη.
    Ευχαριστω καπετάνιο
    1. Δεν θα μπορούσε να διαφέρει! Το παρήγγειλες να βγει όπως το δικό σου! Αντιγραφή του δικού σου σχεδίου είναι μόνο που φρόντισα να είναι λειτουργικό. Και ας μη συμφωνώ για τον τρόπο σύνδεσης!
    Α. Είναι θέμα ρευστομηχανικής. Προσομοιάζει με τα ρεύματα και τις αντιστάσεις αν είσαι περισσότερο εξοικειωμένος. Αν η υδραυλική αντίσταση μέσω ΑΓΔ είναι μεγαλύτερη της ΑΒΔ τότε ο λόγος των ροών είναι ίσος με την τετρ. ρίζα του λόγου των αντιστάσεων. Από κει και μετά παίχτο μόνος σου.
    Β. Αν έβαζες τρίοδη χειροκίνητη το ίδιο δεν θα έκανες; Η ρυθμιστική έχει και ένα επί πλέον προσόν. Κοντρολλάρει και διορθώνει σε κάποιο εύρος κάποια λάθη. Αν επιλέξεις να βάλεις μαγνητικές αλλάζει η φιλοσοφία του πράγματος! Σημαίνει ή το ένα ή το άλλο! Αν επιλέξεις τρίοδη αναμικτική τότε πρέπει να προσέξεις την παραπάνω παράγραφο Α.
    Γ. Στη σειρά οι εναλλάκτες προκαλούν θερμικά προβλήματα. Τα είπαμε διεξοδικά. Περαιτέρω ανάλυση ξεφεύγει του παρόντος.
    Δ. Διάβασε πάλι όλα τα προηγούμενα.

    Πειρατής diy
    (Όντως από νέος diy ήμουν έξ' αίματος. Καλά το διείδες)

  2. #62
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    51
    Μαστροκαπετάνιε οταν η ρυθμιστικη ειναι τελειως ανοιχτη γιατι πιστευεις οτι η διαδρομη Α-Β-Δ-ΤΖΑΚΙ θα έχει μεγαλύτερη υδραυλικη αντισταση απο την Α-Β -Δ -ΣΩΜΑΤΑ-Λεβητα?Μηπως να βάζαμε και κανενα αντεπιστροφο πανω απο το Δ στη γραμμη του τζακιου ?

    Συνοψίζοντας ποιος τρόπος σύνδεσης προτεινεις να γίνει πράξη με τα δεδομένα που έχουμε ?
    Καλούμε και τον monachos να εκφερει γνώμη επι του post .

  3. #63
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    quote:Originally posted by seth


    1. Μαστροκαπετάνιε οταν η ρυθμιστικη ειναι τελειως ανοιχτη γιατι πιστευεις οτι η διαδρομη Α-Β-Δ-ΤΖΑΚΙ θα έχει μεγαλύτερη υδραυλικη αντισταση απο την Α-Β -Δ -ΣΩΜΑΤΑ-Λεβητα?Μηπως να βάζαμε και κανενα αντεπιστροφο πανω απο το Δ στη γραμμη του τζακιου ?
    2. Συνοψίζοντας ποιος τρόπος σύνδεσης προτεινεις να γίνει πράξη με τα δεδομένα που έχουμε ?
    Καλούμε και τον monachos να εκφερει γνώμη επι του post .
    Εσύ μονάχα εσύ (που λέει και ο Μαγκάρετ). Εσύ γνωρίζεις καλά τις αντιστάσεις μέσω ΑΒΔ & μέσω ΑΓΔ. Εγώ απλά πιθανολογώ ότι η διαδρομή ΑΒΔ θα έχει ελάχιστες αντιστάσεις συν 1 kPa η ρυθμιστική βαλβίδα τέρμα ανοιχτή. Από την άλλη η διαδρομή ΑΓΔ έχει να αντιμετωπίσει την αντίσταση του ιδίου του εναλλάκτη του τζακιού συν τις αντιστάσεις κάποιων ακόμα εξαρτημάτων.
    Το θέμα όμως δεν είναι εκεί. Ακόμη και ίδιες να είναι οι αντιστάσεις μέσω των διαδρομών ΑΒΔ & ΑΓΔ τότε οι ροή θα ισομοιρασθεί στις δύο διαδρομές αυτές. Εσύ θα είσαι ευχαριστημένος τότε; Και αν ναι τότε τι γίνεται στην περίπτωση που λειτουργεί μόνο το τζάκι; Θα κάνεις ανάμιξη κατά 50% με το νερό της επιστροφής των σωμάτων; Το σκέφτηκες έτσι το πρόβλημα; Μιλώντας σου για αναλύσεις και θερμικά προβλήματα στα προηγούμενα posts εννοούσα κάτι τέτοια θέματα.
    Τα αντεπίστροφα που αναφέρεις είναι εκτός θέματος!
    2. Φίλε Seth. Έχω την εντύπωση ότι είσαι μηχανολόγος και σου γράφω ανάλογα. Προφανώς είσαι νέος και βλέπω μέσα από τα γραπτά σου ότι ζητάς τη λύση σχεδόν έτοιμη. Εγώ ανήκω σε πολύ παλαιότερη γενιά που ήταν αδιανόητο να πάρουμε κάτι έτοιμο από οπουδήποτε. Οι μεγάλοι και έμπειροι αν είχαν την διάθεση σε κάποιο πρόβλημα που τους εκθέταμε να μας βοηθήσουν, ποτέ δεν μας έδιναν την λύση έτοιμη παρά μας μίλαγαν τηλεγραφικά μόνο με 5 κουβέντες! Από κει και μετά σε τυχόν περισσότερες ερωτήσεις μας έπαιρναν ένα σαρδόνιο χαμόγελο και απάνταγαν τηλεγραφικά: δες το μόνο σου! Στο τέλος καλό μας έκαναν πίστεψέ με.
    Συνοψίζοντας: Σου πρότεινα από την αρχή το πρώτο σχέδιο με έναν κυκλοφορητή, δύο εξισορροπητικές βαλβίδες και έναν διαφορικό θερμοστάτη που για μένα είναι το τέλειο και κάτω από το τέλειο control και φυσικά με κάποιο ανεβασμένο κόστος. Στη συνέχεια σου έβγαλα το σχέδιο έτσι όπως εσύ το ήθελες δίχως περιττές βαλβίδες και ταυτόχρονα να είναι λειτουργικό. Αυτό θα βγει με πολύ μικρότερο κόστος. Θα δουλέψει κι αυτό. Απλά πρέπει να επιλύσεις τα τυχόν θερμικά προβλήματα που ανακύπτουν από αυτή τη σύνδεση. Ήδη σου ανέφερα ένα παραπάνω!
    Στο τέλος όλων η επιλογή θα είναι δική σου! Όχι δική μου ή του Γρηγόρη ή του Κώστα ή κάποιου άλλου.

    Καπετάνιος των παλιών Σχολών

  4. #64
    Γεια σας θέλω να κάνω την ηλεκτρολογική σύνδεση σε ενα τέτοιο σύστημα τζάκι_λεβητας.
    Θα τοποθετηθεί σε σπίτι που υπάρχει ήδη θέρμανση με πετρελαιο.
    Διάβασα τα παραπάνω ποστκαι θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις....

    Βασικά ο πωλητής του τζακιού μου πρότειναι να μπεί παράλληλα με ένα δεύτερο κυκλοφορητη , υδροστάτη, και ανοιχτο δοχείο διαστολής.
    Εχω την εξής αποροία σε περίπτωση διακοπής ρεύματος έστω το βράδυ που κοιμόμαστε και έχουμε βάλει ξύλα αρκετα στη φωτιά μας αρκεί μονο η εξαεριστικη βαλβίδα?
    Δεύτερο πρόβλημα επειδή στη θέρμανση εχω και μπόιλερ και σκέφτομαι το νερό στο τζάκι δεν θα φτάνει και 90 βαθμούς η παραπάνω?
    Οπότε θα πρέπει να τοποθετήσω ηλεκτρομαγνητικη που θα παίρνι εντολή απο τον υδροστάτη του τζακιού?
    Ειναι καλη αυτη η λύση ώστε να προστατεύσω το μπόιλερ απο καταπόνηση?Βασικά σκέφτομαι για θερμοστάτη με πανω και κάτω όριο ωστε να μην χρειάζομαι 2.

  5. #65
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2010
    Θέση
    ΑΡΤΑ, Greece.
    Ιδιότητα:
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    9
    Ρε παιδια θελο να συνδεσω το τζακι στο κολεκτερ του σπιτιου το οποιο βρισκεται κοντα στο τζακι 3μ περιπου .Εχει καποις κανενα σχεδιο να το κανω με αντεπιστροφα ,με κοινη επιστροφη των νερων (λεβητα και τζακιου )
    και δυο κυκλοφορητες,τον ηδη υπαρχον για το λεβητα και ενα καινουριο για το τζακι.Ξερει κανεισ τι γινετε με την επιστροφη του νερου οταν δουλευει το τζακι και στελνει στα σωματα και ταυτοχρονα δουλευει ο λεβητας και ειναι ανηχτη η η/β του μποιλερ (κλιστη η η/β των σωματων).
    Ενοω οτι ευοσον ειναι κοινη η επιστροφη τα νερα τησ επιστροφης πανε οπου να ειναι?
    Ευχαριστω εκ των προτερων!!

    sxal

  6. #66
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    serres, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    31
    καλημερα σας θελω και εγω να κανω κατι παρομοιο

    θα μπορουσε να δουλεψει με το παρακατω τροπο;;;

    http://img257.imageshack.us/i/44359403.png/



    θα ηταν απαρετιτα αντεπιστροφα μετα απο τους κυκλοφοριτες;;;

    ζητω συγνωμη για το αν επαναλαμβανω κατι αλλα δεν μπορω να ανοιξω καποια απο τα παραπανω link-σχεδεια με αποτελεσμα να μην κατανοησω πληρος την συζητιση [:I]


  7. #67
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    quote:Originally posted by ptsiaggas
    θα ηταν απαρετιτα αντεπιστροφα μετα απο τους κυκλοφοριτες;;;
    Απολύτως. Διαφορετικά ο κυκλοφορητής του λέβητα θα γυρνάει το νερό μέσα από το τζάκι, και του τζακιού μέσα από το λέβητα.

    Νίκος

  8. #68
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2009
    Θέση
    serres, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    31
    τωρα σε περιπτοση (πολυ πιθανη εως βεβαιη ) να δουλευουν και τα δυο μαζι :

    δηλαδη, οταν υπαρχει ζητιση απο τον Θ.Χωρου δουλευει ο καυστηρας και επειτα ο κυκλοφοριτης του ,(δεν περναει απο το τζακι λογο αντεπιστροφου)

    και ο χρηστης θελει να αναψει και το τζακι, ειτε λιγο αργοτερα , ειτε σχεδον αμεσος με την εναυση του λεβητα , πριν παρει εντολη θερμοκρασιας 22C ο Θ.Χωρου οποτε δουλευουν και οι δυο κυκλοφοριτες μαζι.

    Θαδουλευουν σωστα ;;;

    θα πρεπει να ειναι ιδιας ισχυος οι κυκλοφοριτες ωστε να μην επιβραδινει την ροη του ενος ο αλλος;;;


    αν σε περιπτοση που δεν μπουν αντεπιστροφα και ο κυκλοφορητής του λέβητα θα γυρνάει το νερό μέσα από το τζάκι, και του τζακιού μέσα από το λέβητα.

    η επιπτοση θα ειναι μονο οτι θα χανουμε ενεργεια απο την εισοδο του κρυου λεβητα ή τζακιου;;;

    και αν ναι, καλο δεν θα ηταν να χαραμισουμε (κατα καποιο τροπο ) ενα-δυο κουτσουρα ετσι ωστε να κραταμε τον λεβητα σε μια θερμοκρασια ετιμοτιτας ή θα ειναι ανωφελο;;

    δεν το συζηταω για το αναποδο συγουρα θα εχει αντεπιστροφο για το τζακι.



    και ενα τελευτεο, θα μπορουσε να δουλεψει οπως το παρακατω σχεδιο με ενα κυκλοφορητη πριν του συλεκτες σωμματων και δεινοντας εντολη με δυο υδροστατες;;;
    αν ναι θα ισχιουν τα αντεπιστροφα;;;

    http://img146.imageshack.us/i/aswer.png/

    ενα υδροστατη στην εξοδο τζακιου και ενα στην εξοδο του λεβητα

    συγνωμη αν σας κουρασα ,αλλα ειναι δυσκολο οταν δεν εχεις επειρια να ολοκλιροσεις ενα θεμα καπως περδεμενο οπως το θεμα τζακι- λεβητας


    ευχαριστω για τον χρονο σας
    φιλικα προδρομος!!


  9. #69
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Πρόδρομε, στο αρχικό σου σχέδιο, δεν μπορούν να δουλέψουν και τα δύο μαζί. Ο λόγος είναι ότι αν ο κάθε κυκλοφορητής είναι υπολογισμένος να δίνει την απαιτούμενη παροχή και μανομετρικό για την κάθε πηγή (λέβητας και τζάκι) μόνη της, αν δουλέψουν και τα δύο μαζί, οι δύο κυκλοφορητές μαζί θα δώσουν διπλή παροχή στην κατανάλωση, οπότε θα έχεις πολύ θόρυβο, φθορά στις σωληνώσεις - εξαρτήματα - σώματα, και πιθανότατα προβλήματα με συσσώρευση αέρα στα "δύσκολα" σημεία του δικτύου. Για ταυτόχρονη λειτουργία, χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι χρειάζεται να βάλεις συλλέκτες όπως αυτοί που χρησιμοποιούνται για παραλληλισμό λεβήτων, οπότε για κάθε πηγή χρειάζεσαι ένα κυκλοφορητή προς το συλλέκτη, και έναν τρίτο μετά για να τροφοδοτεί την κατανάλωση (συλλέκτης κυκλωμάτων). Επίσης, καλό είναι να ανεξαρτητοποιήσεις τη λειτουργία του μπόιλερ από τη θέρμανση με ένα επιπλέον κυκλοφορητή και ανεξάρτητο έλεγχο. Επειδή το σύστημα γίνεται σχετικά πολύπλοκο, ο αυτοματισμός αποκτά κρίσιμη σημασία για την αποδοτική λειτουργία του.
    Ας περιμένουμε όμως και γνώμες από τους εμπειρότερους.

    Νίκος

  10. #70
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Φίλε ptsiaggas….
    Μου έστειλες και σε μένα το σχεδιάκι…Προφανώς διαβάζοντας ετού εδώ το τόπικ να θεώρησες ότι μπορώ να σε βοηθήσω.
    Πρόσεξες όμως πριν πόσα χρόνια τα συζητούσαμε όλα αυτά;
    Χαθήκανε τα σχεδιάκια με το κλείσιμο του imagesark.gr χαθήκανε όλα…
    Ούτε που θυμάμαι πως τα είχαμε σχεδιάσει τότε…
    Για να είχα κάνει και εγώ σχέδια τότε, σίγουρα θα είχα διαβάσει μέεεεεερες…
    Φίλε ξαναδιάβασα και εγώ λοιπόν το τόπικ από την αρχή και χάθηκα…
    Χάθηκα γιατί δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να κατασκευάσω μία τέτοια εγκατάσταση για να μου μείνει στο μυαλό….Σίγουρα όμως αν μου τύχαινε θα έπαιρνα παραμάσχαλα κάνα παλικάρι από εδώ μηχανολόγο να με βοηθήσει…
    Σχετικά με το σχέδιο σου τώρα….
    Το μπόιλερ ξέχνα το έτσι όπως το έχεις….Αλλά ας μην το βάλουμε στο παιχνίδι ακόμα.
    Ούτε για τα ασφαλιστικά μην συζητήσουμε….
    Να σκεφτούμε πρώτα την φιλοσοφία του συστήματος.
    Ετσι όπως βλέπω το σχέδιο αλλά γνωρίζοντας την σκέψη των υδραυλικών και πολλών ιδιωτών θεωρώ ότι ο σκοπός σου είναι:
    Όταν λειτουργεί το τζάκι να στέλνει όσοι ενέργεια παράγει και στα σώματα….
    Αν αυτή δεν επαρκεί τότε να μπαίνει σε λειτουργία και ο λέβητας.
    Με έχουν πάρει πολλοί τηλέφωνο υδραυλικοί για να με ρωτήσουν σχετικά… προφανώς διαβάζοντας κάποια πόστ μου αλλά ξεκαθαρίζω δεν είμαι ειδήμον.
    Θεωρώ όμως ότι το πρώτο σχέδιο δεν είναι σωστό. Για πολλούς λόγους.
    Φυσικά αν δεν μπουν ανεπίστροφα δεν είναι σωστό ακόμα πιο πολύ.
    Κάπου βρε Νικόλα έχουμε ένα τόπικ που μιλούσαμε για τα τούρκικα…Αυτό το τόπικ να διαβάσεις ο φίλος αξίζει και να επανέλθει για κουβέντα. Θα στο βρει ο Νικόλας φαντάζομαι…

    Νικόλα επειδή υπάρχουν κάποιοι που παραμονεύουν …
    Ξέρεις ποιοι είναι;
    Ο ένας στην Γλυφάδα….Ο άλλος στο Καματερό και ο τρίτος στα Τρίκαλα να διευκρινίσουμε….
    Ότι όταν έχουμε παράλληλη λειτουργία δύο κυκλοφορητών η παροχές τους προσθέτονται και προκύπτει μία καινούργια χαρακτηριστική του κυκλοφορητή από την άθροιση ….
    Αντίθετα εν σειρά προσθέτονται τα μανονετρικά..
    Παρατηρούμε όμως ότι αν δεν αλλάξει τραγικά η καινούργια χαρακτηριστική του δικτύου από την αρχική καμπύλη του δίκτυο και ανάλογα με την θέση της μπορεί με τον παραλληλισμό να μην αυξήσει την παροχή σε σημείο να δημιουργεί πρόβλημα.
    Μπορεί όμως και να την αυξήσει.
    Ανάλογα με το που τέμνει με τον έναν κυκλοφορητη ενεργό …Αριστερά η δεξιά.
    Αν τείνει προς αριστερά η παροχή αυξάνετε αισθητά όταν έχουμε εν σειρά κυκλοφορητές….αν τέμνει προς τα δεξιά αυξάνετε όταν έχουμε παραλληλισμό.


    http://udravlikos.gr

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό