Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 68

Θέμα: Μέγεθος ροής & αποτελέσματα.

  1. #1
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381

    Μέγεθος ροής & αποτελέσματα.


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Συζητώντας στο topic: Υδραυλική σύνδεση ηλιακών συλλεκτών αλλά και στο topic: Ροή νερού στο σώμα μου δημιουργήθηκε μία απορία καθώς από τις ανωτέρω συζητήσεις αλλάζοντας το μέγεθος της ροής αλλάζουν δραματικά κάποια μεγέθη με κυριότερο αυτό της θερμοκρασίας.

    Ας υποθέσουμε ( καλά μην νομίζετε ότι είναι και πολύ φανταστική περίπτωση ) ότι έχουμε έναν λέβητα 40.000 θερμίδων που εξυπηρετεί 4 διαμερίσματα. Επάνω του βρίσκονται 3 κυκλοφορητές 30/6 και 1 κυκλοφορητής 30/8 ρυθμισμένοι στην μεγάλη ταχύτητα.
    Ο λέβητας - όπως και κάθε λέβητας - λέει ορθά κοφτά 40.000 θερμίδες. Δεν γράφει πουθενά ότι αυτό επιτυγχάνεται με τόσα lt/sec.
    Εντάξει ο μελετητής - δεν ορκίζομαι κιόλας - θα λάβει υπ΄ όψιν του κάποια μεγέθη και θα βρεί την χρυσή τομή.
    Ο πελάτης - καταναλωτής ή ο εγκαταστάτης όμως πως θα διαλέξει λέβητα;
    Διότι με το φτωχό μου μυαλό μπορεί ο λέβητας να επαρκεί στο σκέλος των θερμίδων αλλά να μην επαρκεί στο σκέλος της ροής. Προφανώς υπεισέρχονται και άλλα μεγέθη τα οποία δεν μπορώ να κατανομάσω γιατί πολύ απλά δεν τα γνωρίζω.
    Με μικρή ροή το νερό έχει αποκομίσει κάποια συγκεκριμένη θερμοκρασία από τον λέβητα και αποδίδει κάποια συγκεκριμένη θερμοκρασία στα σώματα.
    Με μεγάλη ροή στην ίδια μονάδα χρόνου έχουμε εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα.

    Προσεγγίστε το θέμα απλοϊκά σε πρώτη φάση, για να καταλαβαίνει ο λαός. Μετά κάντε ότι θέλετε.

    Με εκτίμηση.

    Edited: Υ.Γ. Τι θυμήθηκα. Ήμουν περίπου 10 ετών. Ο πατέρας μου είχε τότε ένα εγγλέζικο αυτοκίνητο το οποίο στην Ελλάδα ζεσταινόταν πολύ. Λόγω χώρου δεν μπορούσε να φτιαχτεί μεγαλύτερο ψυγείο. Πήγε λοιπόν ο πατέρας μου στα παλιατζίδικα και αγόρασε μία πολύ μικρή τροχαλία για την τρόμπα νερού. Αυτό είχε τα εξής αποτελέσματα:
    1) Το αυτοκίνητο δεν ξαναζεστάθηκε ποτέ.
    2) Φυσικά δεν είχαμε καλοριφέρ. Γι΄αυτό είχε αγοράσει και μία ενδιάμεσου μεγέθους τροχαλία και την έβαζε κάθε χειμώνα.
    3) Η φτερωτή θορυβούσε σαν boeing 747.
    4) Η τρόμπα στα 2 χρόνια τα έφτυνε.
    Για την ιστορία:

    Μια ωραία ανάμνηση.

    <font size=\"1\"><font color=\"navy\">Κ</font id=\"navy\"><font color=\"green\">ώ</font id=\"green\"><font color=\"red\">σ</font id=\"red\"><font color=\"maroon\">τ</font id=\"maroon\"><font color=\"orange\">α</font id=\"orange\"><font color=\"pink\">ς</font id=\"pink\"><font color=\"yellow\">.</font id=\"yellow\"></font id=\"size1\">

  2. #2
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    φίλε Κωνσταντίνε,

    να έχεις υπόψιν σου πως ισχύει πάντα η σχέση της θερμοδομετρίας. Για απλοποίηση θα αναφέρω πως αυτή μπορεί τελικά να αναχθεί στην σχέση

    ισχύς = παροχή x ΔΤ

    όταν ισχύς σε Μcal/h
    παροχή σε m3/h
    ΔΤ σε C (ή Kelvin)

    εναλλακτικά μπορείς να βάζεις Kcal/h όταν η παροχή είναι lt/h

    εχε υπόψιν σου πως ο λέβητας θα αποδίδει την ισχύ του ασχέτως παροχής απλά θα υπάρχει διαφορετική ανά περίπτωση διαφορά στην θερμ. εισόδου-εξόδου. Το ίδιο ισχύει και για τα σώματα. Συνεπώς το θέμα παροχής δεν είναι θέμα λέβητα αλλά κυκλοφορητή. Οτι στέλνει ο κυκλ/της αντίστοιχα θα προκύπτει το ΔΤ (επειδή ο κυκλ. είναι σε fixed ρύθμιση) Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι μπορείς να εφαρμόσεις οποιαδήποτε παροχή για το σύστημα για πολλούς και διαφόρους λόγους. Η βέλτιστη προκύπτει από την μελέτη και ανάλογα τη μέθοδο υδραυλικής επίλυσης, τύπο θερμαντικού μέσου (σώματα, ενδοδαπέδιο κ.α.), υδραυλικά χαρακτηριστικά και άλλα πολλά.

  3. #3
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Κώστα, η παροχή προκύπτει από την ισχύ σε συνδυασμό με τις θερμοκρασίες εισόδου και εξόδου του νερού από το λέβητα. Ας πάρουμε σαν παραδοχή (σχετικά ρεαλιστικές) θερμοκρασίες εισόδου και εξόδου, έστω 65C και 80C αντίστοιχα (αφού ζεσταθεί!). Αυτό σημαίνει ότι ζητάμε αύξηση θερμοκρασίας κατά 15C από το λέβητα. Αφού λοιπόν ο λέβητας αποδίδει (θεωρητικά) 40,000 KCal/h, και κάθε λίτρο νερού χρειάζεται 1KCal για να ανέβει η θερμοκρασία του κατά 1C, οι παραπάνω θερμοκρασίες προϋποθέτουν ότι η παροχή θα είναι 40,000 / 15 = 2,667lt/h.
    Αν η πραγματική παροχή είναι κάπως μεγαλύτερη ή μικρότερη, η μεταφερόμενη θερμότητα δεν θα αλλάξει σημαντικά γιατί:
    Εστω μεγαλύτερη παροχή (άρα και ταχύτητα στο δίκτυο): το νερό περνάει πιο γρήγορα μέσα από το λέβητα, άρα η θερμοκρασία του ανεβαίνει λιγότερο. Περνάει όμως πιο γρήγορα και από τα σώματα, άρα κατεβαίνει λιγότερο, που σημαίνει ότι ο λέβητας καλείται τώρα να θερμάνει πιο θερμό νερό, κατά λιγότερους βαθμούς. Ερχεσαι περίπου στα ίδια.
    Το αντίστροφο ισχύει για μικρότερη παροχή.
    Και τα δύο φυσικά εντός ορίων, που δεν θα ξεφεύγουν πολύ από την ονομαστική.
    Δες το και ενεργειακά: μεταφερόμενη ενέργεια E = Q x Δt, όπου Q η παροχή και Δt η διαφορά θερμοκρασίας. Οσο μεταβάλλεις αντίστροφα αναλογικά τους δύο όρους στο δεξί σκέλος της εξίσωσης, το αριστερό παραμένει σταθερό.

    Νίκος

  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Ουπς... πάλι άργησα

    Νίκος

  5. #5
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Θα το παρομοίαζα με το ρεύμα.

    Εστω οτι έχεις μια κατανάλωση ισχύος 100 watts.

    Αν έχεις τάση 10 Volts (αντιστοίχισε την στο ΔΤ) χρειάζεσαι ένταση (αντιστοίχισε την στην παροχή) 100/10 = 10Α

    Αν έχεις τάση 20 Volts χρειάζεσαι ένταση 100/20 = 5Α (αρα και μικρότερο καλώδιο -> σωλήνα)

    Αρα την ίδια ισχύ (απώλειες) μπορείς να την πετύχεις με μεγάλη παροχή και μικρό ΔΤ ή με μικρή παροχή και μεγάλο ΔΤ.

    Ο λέβητας επιλέγεται βασει των απωλειών και μόνο, και μετά για την μεταφορά της θερμότητας απο αυτόν πρός τα σώματα και την διαστασιολόγηση του υδραυλικού δικτύου παίζουν ρόλο οι κυκλοφορητές, τα ΔΤ, οι διατομές, οι τριβές κλπ.
    Οι μεγάλοι κυκλοφορητές θα μεταφέρουν πολύ ζεστό νερό με μεγάλη ταχύτητα στα σώματα, αυτά θα πάρουν το ποσό της ενέργειας που θέλουν αλλα κατεβάζοντας πολύ λίγο την θερμοκρασία του νερού, όμως θα έχεις μεγάλες τριβές, φθορές, θορύβους, συνεχεις εξαερώσεις, αυξημένη κατανάλωση ηλ. ενέργειας, κλπ πολλά.

  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Εγώ κι'αν άργησα....


  7. #7
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    quote:Originally posted by dipoli

    Εγώ κι'αν άργησα....
    Ε, σε πρόλαβα κι εγώ μια φορά

    Νίκος

  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Eχε χάρη που έχω πήξει, αλλιώς το τόπικ το είχα δει με το που έσκασε μύτη, και πρίν το κάνει edit 2 φορές ο Κων/νος.

  9. #9
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    ... αλλα νομίζω οτι θα έπρεπε να το αφήναμε και να το μεταθέταμε στην περίπτωση που θα τρώγαμε και κανα χοντρό εν παραλλήλω...

  10. #10
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by dipoli

    ... αλλα νομίζω οτι θα έπρεπε να το αφήναμε και να το μεταθέταμε στην περίπτωση που θα τρώγαμε και κανα χοντρό εν παραλλήλω...
    Now you're talking [^][^][^]

    Νίκος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό