Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 22

Θέμα: Fan coils, ενδοδαπέδια ή σώματα ?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2008
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    16

    Fan coils, ενδοδαπέδια ή σώματα ?


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Αρχικά ζητώ συγνώμη εάν το θέμα έχει ήδη καλυφθεί σε άλλο topic....
    Παρ΄ότι έψαξα αρκετά στο forum και στο web, όσα βρήκα μάλλον δεν με έχουν καλύψει. Εάν κάποιος γνωρίζει topic που απαντά στα ερωτήματα παρακαλώ ας το στείλει...

    Ξεκινάμε οικοδομή 195 m στο Κρυονέρι, σε 3 επίπεδα (75+75+45)
    και φυσικά προβληματιζόμαστε για την επιλογή θέρμανσης και ψύξης.
    Fan coils ή συναφές σύστημα (όπως μας προτείνει ο αρχιτέκτονας),
    ενδοδαπέδια ή σώματα;

    Τα προβλήματα του κτηρίου:
    1. Μεγάλα ανοίγματα στο βορρά λόγω προσανατολισμού.
    2. Πολύ δύσκολα θα βολέψουμε στο χώρο θερμαντικά σώματα.
    3. Πιθανά μεγάλες απώλειες από επάλληλα κουφώματα σε Β και Ν.
    4. Η εσωτερική σκάλα που είναι απομονωμένη σε κλειστό όγκο εκτός κτηρίου.

    Τα ερωτήματα: Σύγκριση των τριών συστημάτων από πλευράς...

    1. ποιότητας θέρμανσης και υγείας
    2. Ενεργειακής απόδοσης, κατανάλωσης
    3. Άλλων μειονεκτημάτων (πχ διάβασα για ιδιαίτερο θόρυβο των fan coils)
    4. Εάν βρίσκει κανείς συνεργία με τεχνογνωσία για αποφυγή μελλοντικών προβλημάτων (ενδοδαπέδια...) ή το παίζει στα ζάρια
    5. Κόστος τοποθέτησης (Υποθέτω είναι δύσκολο να απαντηθεί εδώ - Φυσικά δεν ζητάω τιμές αλλά εάν κάποιο είναι διπλάσιο των άλλων το ξεχνάμε...)

    Ευχαριστώ για όλα!

    Den ixera, den rotaga...?
    Δύσκολη η οικοδομή. Δύσκολη...!

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Φίλε να σε καλωσορίσω. Θέλω να σου ξεκαθαρίσω ότι είμαι ο πιό άσχετος εδώ μέσα σχετικά με τα θέματα που ρωτάς. Θα σου απαντήσουν ειδικοί και έμπειροι.

    Δεν μπορώ όμως παρά να σου πώ ΜΠΡΑΒΟ διότι μικρό ποσοστό ανθρώπων αναρωτιούνται για την θέρμανση πρίν καν ξεκινήσουν την οικοδομή τους.

    Παρ΄όλα αυτά, να συμπαθάς την αφεντιά μου αλλά δεν νομίζω ότι είναι δουλειά του αρχιτέκτονα να προτείνει σύστημα θέρμανσης. Δουλειά του είναι να σχεδιάζει όμορφα, καλαίσθητα και μή ενεργοβόρα κτίρια.

    Ο ειδικός λοιπόν είναι ο μηχανολόγος που απουσιάζει από τα γραφόμενά σου.
    Είτε πρόκειται για μηχανολόγο μηχανικό, είτε για ηλεκτρολόγο μηχανικό ( για το αντικείμενό του ο καθένας ) θα σου δείξουν τον κόσμο σήμερα με τα δικά τους μάτια και γνώσεις.

    Ως παθών μπορώ να σου γράψω ένα σωρό πράγματα για τα οποία δεν δίνουμε σημασία και παίζουν τον δικό τους τεράστιο ρόλο.

    Υ.Γ. Μήν τσιγκουνευτείς τα λεφτά της μόνωσης. Αλλά τι γράφω τώρα. Είμαι σίγουρος ότι θα στα πούν οι μηχανολόγοι που θα βρείς.

    Με εκτίμηση.

  3. #3
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2008
    Θέση
    athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    208
    συμφωνω απόλυτα με τον προλαλλήσαντα !

    θα προσθέσω από τη δική μου σκοπια δυο τρια πραγματάκια.

    η λύση της ενδοδαπέδιας πρώτα:

    εξαιρετική λύση (κατα την ταπεινη μου αποψη) οταν θες να εχεις ενα "ζεστό σπιτικο" (καταλαβαινεις πως το εννοώ.)

    χρησζει ιδιαίτερης προσοχής κατα την εγκατάσταση και απαιτεί εμπειρο και εξειδικευμενο συνεργείο. μια απροσεξία κατα την εγκατάσταση θα προκαλέσει διαρροή η οποία δυσκολα επιδιορθώνεται τις περισσότερες φορες. ξεπερνώντας αυτο θα εχεις λύσει τη θέρμανση αλλα παλι θα πρεπει να κανεις κατι για την ψυξη οπότε μόνη της δεν στέκεται ως πρόταση.

    σώματα: μια απο τα ίδια με παραπάνω, θερμανση (με την πλεον κλασσική λύση) και με πολλες επιλογές επίσης αναφορικά με το καυσιμο (πετρέλαιο, βιοκαύσιμο, φυσικό αέριο).


    αν ειναι να πας σε λύση θερμανσης σε συνδιασμό με καποια αλλη λύση ψυξης τοτε θα επέλεγα την ενδοδαπέδια ως το μεσο θερμανσης. η πηγή θερμότητας ειναι στο σωστό σημειο (πατωμα) και διαχέεται σε ολο το χώρο προς τα πανω ως οφείλει ο θερμός πλέον αέρας.

    στα συν οτι περπατάς ξυπόλυτος το χειμώνα...

    τωρα στο θεμα "fan coils"

    το πιθανότερο ειναι πως θα βρεθείς με μια προταση Mini η κανονικου VRV με καποιες εσωτερικές μονάδες και εναν εξωτερικό συμπιεστή. στα συν της επιλογής η κάλυψη ολων των αναγκών με ενα σύστημα.

    εκει αν και εχουν γίνει αλματα στον τομέα της εξοικονόμισης ενέργειας θα εχεις να τα βάλεις μόνο με τη ΔΕΗ.
    όσο θα τα συντηρείς σωστά (τακτικοί καθαρισμοι φιλτρων, απουσία τσιγάρου κλπ) τότε θα εχεις καθαρό, φιλτραρισμένο και αναλογα με το μοντέλο ιονισμενο αέρα.



    Η προτασή μου τώρα.

    χρησιμοποίησε επιλεκτικους ηλιακούς συλλέκτες σε συνδιασμό με boiler ωστε να επιτύχεις την ελάχιστη κατανάλωση στη θέρμανση και συνδίασε το με ενδοδαπέδια. θα λύσεις το θεμα της θερμανσης με ισως το χαμηλότερο κόστος χρήσης.

    από εκει και πέρα το θεμα ψυξη ειναι ενα αλλο κεφάλαιο.. προσωπικά θα εψαχνα πολύ τι εχει να μου προσφέρει η αγορά αναφορικα εναλλακτικες μεθόδους. η δημιουργία ενος βιοκλιματικου κτηρίου θα ηταν σίγουρα ο στόχος μου.

    αναφορικα με τα συνεργεία αυτο εχει να κανει με τον μηχανολόγο που θα αναλάβει το εργο, αν δηλαδή θα βγάλει απλά τη μελέτη η αν θα αναλάβει τις Η/Μ εγκαταστάσεις. αν πας στη δευτερη λύση εικάζω πως θα εχει καποια σταθερη συνεργασία με συνεργείο που θα χαιρει της εμπιστοσύνης του..

    τρόπος για να εισαι βέβαιος δεν υπάρχει αλλος περαν ισως του να γνωρίζεις τα προηγουμενα εργα του εργολάβου.

    αυτα τα ολίγα, ελπίζω να βοηθησα, καλή δυναμη στην ανέγερση.

    www.aeragogos.gr

  4. #4
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    quote:Originally posted by CONSTANTINOS


    Δεν μπορώ όμως παρά να σου πώ ΜΠΡΑΒΟ διότι μικρό ποσοστό ανθρώπων αναρωτιούνται για την θέρμανση πρίν καν ξεκινήσουν την οικοδομή τους.
    για τη μόνωση όμως αναρωτιούνται? διότι η θέρμανση είναι η μισή λύση...

    πάντως με τα fan coils συμφωνώ με τον aeragogo πως θα έχεις θόρυβο αλλά και μειωμένης ποιότητας θέρμανση καθώς όλη η θερμότητα μεταφέρεται βεβιασμένα με μεταφορά και δεδομένου ότι θα μειώνουν και την υγρασία του χώρου...
    ...απόψεις

  5. #5
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Καλημέρα!

    Αν επιτρέπετε να καταθέσω την άποψή μου, θα πρότεινα οπωσδήποτε ενδοδαπέδια θέρμανση, αφού όμως προηγηθεί μελέτη εφαρμογής από μηχανολόγο μηχανικό και σχεδιαστή συστημάτων όπως λέει ο Pirate, ο οποίος θα γνωρίζει το αντικείμενο (ζήτα άλλα παρόμοια έργα που έχει κατασκευάσει) και ακόμα καλύτερα να στο κατασκευάσει και να πάρει την ευθύνη.

    Για την ψύξη δεν προτείνω fan coil ούτε ενδοδαπέδιο δροσισμό, αλλά την εύκολη λύση του VRV. Νομίζω εκεί δεν αξίζει να μπλέξεις με υδραυλικά κομμάτια. Πιο απλό σύστημα το VRV έχει πληθώρα εσωτερικών μονάδων να επιλέξεις και συντηρείται πιο εύκολα.


    Υποψήφιος Μηχανικός

  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    Πριν πούμε ο,τιδήποτε άλλο, κάντε κλικ εδώ και διαβάστε το για μία πρώτη ενημέρωση.

  7. #7
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Καπετάνιο, μου φαίνεται ότι ο server που φιλοξενεί το site σου είναι κάτω!

    Νίκος

  8. #8
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Το link δε δουλεύει σε εμένα τουλάχιστον...


    Υποψήφιος Μηχανικός

  9. #9
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    Μην ανησυχείτε! Θ' ανέβει... Δεν το πολυσυνηθίζει αλλά συμβαίνει που και που...

  10. #10
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    127

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Για την ενδοδαπέδια υπάρχει μια συζήτηση εδώ:
    http://www.monachos.gr/forum/topic.a...FE%EC%E1%F4%E1

    Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Ο αρχιτέκτονας δεν είναι ο σωστός σύμβουλος σε τέτοια θέματα. Οχι μόνο δεν έχει τη γνώση αλλά και θα ενδιαφερθεί περισσότερο για την αισθητική πλευρά του θέματος (σώματα=άσχημα, ενδοδαπέδια=δεν δίνει μέσο για αισθητικές παρεμβασεις, επομένως θα προτιμήσει fancoil)

    Τα ερωτήματά σου :
    1. α)Σε ποιότητα θέρμανσης-ποιότητα ζωής, ενδοδαπέδια και πάλι ενδοδαπέδια. Ηταν μεγάλη μου βλακεία που δεν έβαλα, έστω κι αν δεν έφταναν τα λεφτά (ακόμη ένα δάνειο θα έπαιρνα, τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα...). Δεν έχεις το σύνδρομο κρύα πόδια/ζεστό κεφάλι (το ανάποδο από αυτό που θα έπρεπε) και δεν τρέχεις όλη την ώρα πίσω από τα πιτσιρίκια (Γιαννάκη πάλι δε φοράς παντόφλες...).
    β)Με τα σώματα, πιστεύω αισθάνεσαι πιο πολύ κρύο για την ίδια θερμοκρασία αέρα. Ο λόγος είναι οτι η αίσθηση του κρύου επηρεάζεται όχι μονο από τη θερμοκρασία αέρα αλλά και από τη θερμοκρασία των γειτονικών επιφανειών. Με τα σώματα/fancoils, ζεσταίνεις τον αέρα και οι τοίχοι παραμένουν σχετικά κρύοι. Στην ενδοδαπέδια όμως ακτινοβολεί το δάπεδο. Αρα έχεις καλύτερη ποιότητα θέρμανσης και υγεία, αφού μπορείς να έχεις το ίδιο αίσθημα άνεσης με χαμηλότερες θερμοκρασίες αέρα (διορθωστε με αν κάνω λάθος).

    2. Υποθέτω οτι η ενδοδαπέδια εχει σημαντικό πλεονέκτημα έναντι των σωμάτων/fancoils, λόγω πολύ χαμηλότερης θερμοκρασίας νερού.
    Λόγω χαμηλότερης θερμοκρασίας νερού, είναι επίσης καταλληλότερη για υποβοήθηση από ηλιακά.
    Υστερεί στο οτι δεν μπορείς να τη διακόπτεις σε ημερήσια βάση (η αδράνεια που αναφέρω παρακάτω) και γι αυτό δεν ξέρω πως μπορεί να συγκριθεί με ένα προφίλ χρήσης σωμάτων όπου κλείνεις τη θέρμανση όλη την ωρα που είσαι στη δουλειά ή κοιμάσαι (με τον κατάλληλο χρονοδιακόπτη, φυσικά). Οσον αφορά τη συνεχή χρηση, πάντως, οι ευρωπαίοι δεν είναι βλάκες που έχουν καθιερώσει την ενδοδαπέδια, με τόσο κρύο κλίμα που έχουν (και δεν έχουν καμμία έφεση να σπαταλούν ενέργεια, όπως οι αμερικανοί)

    3. α) Κάποια προβλήματα αδράνειας στην απόκριση της ενδοδαπέδιας (λόγω της μεγάλης θερμοχωρητικότητας του δαπέδου και των συχνών μεταβολών του καιρού) υπάρχουν με το κλίμα της Ελλάδας αλλά λύνονται, πιστεύω, με συνεχή λειτουργία, αντιστάθμιση (με το σωστό προγραμματισμό του controller), σωστή μελέτη (το Α και το Ω) και σωστό συνεργείο (όχι επιλογή βάσει προσφοράς!).
    β) Η ενδοδαπέδια σε περιορίζει στις επιλογές ξύλινου πατώματος, νομίζω όμως οτι όλο και υπάρχει κάποια λύση.

    4. Βλ. παραπάνω

    5. Και πάλι, ως παθών με τα υδραυλικά, επαναλαμβάνω: ΟΧΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΕΧΝΙΤΩΝ ΒΑΣΕΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ! Βάλε να σου κάνουν πραγματική μελέτη εφαρμογής, βρες το σωστό συνεργείο υδραυλικού/καυστηρατζή και προχώρα. Αλλιώς, θα με θυμηθείς όταν θα είναι αργά. Τώρα για τη σχέση τιμών μεταξύ των 3 λύσεων, δεν έχω μεγάλη ιδέα.

    Δημήτρης

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό