Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 21 μέχρι 30 από 115

Θέμα: Αγορά αντλίας θερμότητας

  1. #21
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007
    Θέση
    athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    60

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Γνωριζει καποιος αν υπαρχει καποιου ειδους επιδοτηση ή φοροελαφρυνση για την εγκατασταση γεωθερμικου συστηματος θερμανσης σε οικια?

    Τα Πραγματα ειναι απλα το μπερδεμα ειναι να το καταλαβεις!!!

  2. #22
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Θέση
    THESSALONIKI, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3
    Προς το παρόν επιδοτούνται μόνο τα νομικά πρόσωπα και
    στα φυσικά μια εφάπαξ φοροελάφρυνση της τάξεως 600 ευρώ



    ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ...
    ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ

  3. #23
    μια και τελειωσε η ενδοδαπεδια ξεκινω την αναζητηση του λεβητοστασιου.
    ο προσανατολισμος μου ειναι προς την Α/Θ.
    για να μην χασω τον προσανατολισμο μουθα ηθελα μια συμβουλη απλη και πρακτικη.
    ενα συστημα με αντλια θερμοτητας το οποιο να σε καλυπτει και σε ΖΝΧ μαζι με τα παρελκομενα που χρειαζεται(δοχειο αδρανειας ,κυκλοφορητες,αντισταθμιση κτλ κτλ) για να καλυψει τις αναγκες σε θερμανση και δροσισμο μιας κατοικιας 140τμ σε τι ευρος τιμων να το περιμενω?
    δλδ απο που να περιμενω να ξεκινανε οι τιμες και για νορμαλ περιπτωσεις που θα φτανουν(μη δω τιποτα και τρομαξω κιολας)
    οποιος θελει να αναφερει και μαρκες ας το κανει.προσωπικα δεν το θεωρω διαφημιση να αναφερθουν και να συζητηθουν μαρκες καθοσον μπορει καποιος να αναφερει θετικα και καποιος αλλος αρνητικα(αυτο νομιζω ειναι το νοημα σε ενα φορουμ ανταλλαγης ιδεων σαν αυτο)

    ο κακος μαστορας παντα λεει οτι τα ξερει ολα.ο καλος μαστορας απλα θα σου πει "δεν ξερω"

  4. #24
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    324
    μια Α/Θ που τα κάνει όλα, με τα παρελκόμενά της τριοδες κλπ., υπολόγισέ την στα 7.000€

    Παναγιώτης

    Ο Θεός πέθανε...
    Ο Μαρξ πέθανε...
    κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

  5. #25
    Παναγιώτη η τιμη που λες για τι καταγωγης αντλια μιλας?Γερμανικη,Γαλλικη,Αυστριακη,Ιταλικη,Κινεζικη ή κατι αλλο?

    και για να μην παρεξηγησω και αδικησω ατομα καθως εχω ηδη αρχισει να λαμβανω προσφορες η ενδεικτικη τιμη που δινεις αφορα την Α/Θ και τα παρελκομενα(τριοδες,μπαφερ τανκ κτλ)ως υλικα μονο???

    παντως οι μεχρι τωρα προσφορες που ελαβα ειναι στα 10500 ευρω περιπου(υλικα-εργασια) για Α/Θ εκ Γαλλιας προερχομενη και στα 11500 ευρω περιπου για Α/Θ εκ Γερμανιας.η εκ Αυστριας προερχομενη Α/Θ ξεφευγει στα 17000 ευρω.
    πιστευω οτι οι ποιο πολλες προσφορες θα ειναι αναμεσα στα 10000 και τα 12000.
    κοστος παντως αρκετα υψηλο σε σχεση με μια απλη διαταξη λεβητα πετρελαιου.
    οσο για αποσβεση κατα τα λεγομενα τους αυτη θα γινει σε 5 με 8 χρονια(αναλογα τον κατασκευαστη)


    ο κακος μαστορας παντα λεει οτι τα ξερει ολα.ο καλος μαστορας απλα θα σου πει "δεν ξερω"

  6. #26
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    324
    Μια καλή (πχ. Γαλλική) και μόνο ως υλικό.
    Τελικά γεωθερμική ή αερόψυκτη συζητάμε?
    Πρόσεξε γιατί στην αγορά των γεωθερμικών Α/Θ, ο κάθένας χρεώνει ότι γουστάρει. Κάτι πιο ακριβό δεν είναι απαραιτήτως και πιο καλό.
    Ως υλικό δες τι περιλαμβάνουν (ψυχροστάσιο, control κλπ.). Δες επίσης αντιπροσωπεύσεις, πόσα χρόνια είναι στην αγορά κλπ.

    Παναγιώτης

    Ο Θεός πέθανε...
    Ο Μαρξ πέθανε...
    κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

  7. #27
    quote:Originally posted by Panagiotis Skantzikas

    Μια καλή (πχ. Γαλλική) και μόνο ως υλικό.
    Τελικά γεωθερμική ή αερόψυκτη συζητάμε?
    Πρόσεξε γιατί στην αγορά των γεωθερμικών Α/Θ, ο κάθένας χρεώνει ότι γουστάρει. Κάτι πιο ακριβό δεν είναι απαραιτήτως και πιο καλό.
    Ως υλικό δες τι περιλαμβάνουν (ψυχροστάσιο, control κλπ.). Δες επίσης αντιπροσωπεύσεις, πόσα χρόνια είναι στην αγορά κλπ.

    Παναγιώτης

    Ο Θεός πέθανε...
    Ο Μαρξ πέθανε...
    κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...
    μιλαμε παντα για αεροψυκτη.
    οτι αφορα τις γεωθερμικες εχεις απολυτο δικαιο.ο καθενας χρεωνει οτι γουσταρει και συνηθως ειναι πολλα αυτα που χρεωνει.
    αυτο ειλικρινα δεν το καταλαβα ποτε.γιατι εχουν αυτη τη μανια να χρεωνουν υπερογκα για κατι το οποιο μπορει να βγει πολυ πιο οικονομικα.
    μια και γνωριζω λιγα απο οικονομικα οι επιλογες ειναι συνηθως 2.ή πουλας λιγα και ακριβα ή πουλας πολλα και φθηνα.εγω παντως θα προτιμουσα το δευτερο.
    τεσπα,επειδη εισαι πολυ καλος γνωστης του θεματος θα μπορουσες να με βοηθουσες κανοντας μια απαριθμηση των πραγματων που θα πρεπει να δω και θα πρεπει να περιεχει η Α/Θ και εν γενει η προσφορα ως συνολο με Α/Θ??
    εκτος απο υψηλο COP και EER που ηδη τα εχω μαθει και μελετησει.
    κοιταω βεβαια να ειναι διπλης λειτουργιας(θερμανση-δροσισμος)
    επισης δεν ξερω κατα ποσο παιζει και σε τι βαθμο το να ειναι inverter.
    θα με βοηθουσε παντως ιδιαιτερα στην ερευνα μου τα σημεια κλειδια που θα πρεπει να δωσω βαρυτητα

    επισης μη ξεχασω οτι απο καθε προσφορα που λαμβανω ζητω να δω και προσφατη δουλεια τους ωστε να δω τι σοι εγκατασταση κανουν(την τσαπατσουλια την ξεχωριζω απο μακρια)

    ο κακος μαστορας παντα λεει οτι τα ξερει ολα.ο καλος μαστορας απλα θα σου πει "δεν ξερω"

  8. #28
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    324
    κατ'αρχήν inverter Α/Θ αέρος νερού, υπάρχουν ελάχιστες.
    Το κέρδος σου δε, από το Inverter στα συστήματα νερού είναι πολύ μικρότερο απ'ότι σε ένα σύστημα αμέσου εκτονόσεως (multisplit, VRV κλπ.)
    Είναι χρήσιμο μόνο αν πάρεις ένα μηχ/μα που θα μπορεί να σε καλύψει και στους -10oC. Εναλλακτικά θα πάρεις μια σταθ. στροφών, με απόδοση που μπορεί να σε καλύψει μέχρι τους -2 περίπου και το υπόλοιπο θα το παρεις με αντιστάσεις.
    Αυτό που πρέπει να δεις είναι να:
    έχει "όνομα" δηλαδή να είναι γνωστού οίκου για να εξασφαλίσεις (όσο είναι δυνατόν) αξιοπιστία και service. Ρώτα πόσες πωλούνται ετησίως στην Ελλάδα και πόσες Πανευρωπαϊκά.
    έχει καλό control, φιλικό στο χρήστη και να μπορεί να κάνει διάφορα (πχ. απομακρυσμένο ON/OFF,HEAT/COOL, ALARM, έλεγχο αντιστάσεων ή λέβητα, αντιστάθμιση βάσει εξωτερικής θερμοκρασίας, dual set point κλπ.)
    έχει ψυχροστάσιο ενσωματωμένο (σύγκρινε ίδια πράγματα)
    έχει χαμηλή στάθμη θορύβου
    έχει υψηλό COP/EER/ESEER.

    Παναγιώτης

    Ο Θεός πέθανε...
    Ο Μαρξ πέθανε...
    κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

  9. #29
    quote:έχει "όνομα" δηλαδή να είναι γνωστού οίκου για να εξασφαλίσεις (όσο είναι δυνατόν) αξιοπιστία και service.
    αυτο πιστευω πως ειναι αυτονοητο αν και μπορει να ειναι γνωστος οικος για εσας του επαγγελματος αλλα αγνωστος για εμενα τον ιδιωτη.ως παραδειγμα θα αναφερω ενδεικτικα 2 μαρκες.η daikin την οποια γνωριζα σαν μαρκα αλλα και την μη γνωστη μου oschner η οποια μετα απο ερευνα που εκανα εξειδικευεται στις αντλιες θερμοτητας.
    επισης μου εχουν προτεινει πολλους ακομα οικους.πιστευω πως η αναζητηση μεσω διαδικτυου ειναι η μονη λυση καθως ο καθε πωλητης παρουσιαζει τον οικο που εχει ως "μεγαλο και τρανο"

    quote:Ρώτα πόσες πωλούνται ετησίως στην Ελλάδα και πόσες Πανευρωπαϊκά.
    δεν νομιζω να απαντησουν σε τετοια ερωτηση και αν απαντησουν μεγαλη πιθανοτητα για νοθευμενα στοιχεια(τουλαχιστον στην Ελλαδα).αρα παλι διαδικτυο

    quote:έχει καλό control, φιλικό στο χρήστη και να μπορεί να κάνει διάφορα (πχ. απομακρυσμένο ON/OFF,HEAT/COOL, ALARM, έλεγχο αντιστάσεων ή λέβητα, αντιστάθμιση βάσει εξωτερικής θερμοκρασίας, dual set point κλπ.)
    ολα εχουν κοντρολ ρε γαμωτι μου και γραφουν ενα κατεβατω με λειτουργιες τις οποιες δεν μπορω να τις καταλαβω ολες.και δεν θελω να ρωταω για πραγματα τα οποια δεν ξερω καλα και απλα "τα εχω ακουσει".

    quote:έχει ψυχροστάσιο ενσωματωμένο (σύγκρινε ίδια πράγματα)
    μηπως εννοεις να εχει ενσωματωμενο το buffer tank??
    τι εννοεις με αυτο?αν μπορεις λιγο να το αναλυσεις

    quote:έχει χαμηλή στάθμη θορύβου
    ποσα ντεσιμπελ θεωρειτε χαμηλη??

    quote:έχει υψηλό COP/EER/ESEER.
    το πρωτο ξερω ειναι η αποδοση στη θερμανση
    το δευτερο αν δεν κανω λαθος ειναι η αποδοση στη ψυξη
    το τριτο δεν εχω ιδεα τι ειναι(παντως μου κανει για γυναικείο ονομα)

    σε ευχαριστω παντως για τους προβληματισμους που βαζεις καισε υπερευχαριστω για τις πληροφοριες που δινεις
    συγνωμη αν κουραζω με τις ερωτησεις και τις αποριες μου
    πιστευω πως ο ενημερωμενος πελατης ειναι παντα προς οφελος του καλου επαγγελματια



    ο κακος μαστορας παντα λεει οτι τα ξερει ολα.ο καλος μαστορας απλα θα σου πει "δεν ξερω"

  10. #30
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    324

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    1)ανέφερες δύο πολύ καλά παραδείγματα. Το πρώτο είναι όνομα γενικώς. Το δεύτερο είναι όνομα στις Α/Θ και ειδικότερα στις γεωθερμικές. Ποιος έχει καλύτερο service στην Ελλάδα? Πόσα πουλάει ο καθένας ετησίως? Αν μιλάγαμε για Γ/Θ θα σου πρότεινα την Oschner. Για αερόψυκτη όμως? Υπάρχουν τόσοι άλλοι...
    2)Ενσωματωμένο ψυχροστάσιο= κυκλοφορητής, δοχείο διαστολής, ασφαλιστικά, εξαεριστικά, flow switch κλπ.
    3) όσο χαμηλότερη στάθμη θορύβου, τόσο το καλύτερο
    4)ESEER: ψάξε μεσα στο site και θα βρείς τι είναι. Ουσιαστικά σου δίνει καλύτερη αίσθηση γαι το πιο οικονομικό μηχάνημα σε λειτουργία, μέσα στο χρόνο.
    5)Λοιπά: Βρες έναν μηχανικό. Εμείς τι θα κάνουμε? Κλέφτες θα γίνουμε?


    Παναγιώτης

    Ο Θεός πέθανε...
    Ο Μαρξ πέθανε...
    κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό