Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 26

Θέμα: Βιολογικός βόθρος

  1. #1

    Βιολογικός βόθρος


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλησπέρα και πάλι. Σκέφτομαι μια εγκατάσταση βιολογικού βόθρου ελλείψει αποχετευτικού συστήματος στην περιοχή. Το σπίτι θα έχει καθημερινή χρήση. Αξίζει τον κόπο; Έχει κάποιος προηγούμενη εμπειρία; Υπάρχουν προβλήματα οσμών; Είναι ευαίσθητες στο περιβάλλον που θα λειτουργούν οι αεραντλίες κλπ;
    Who is General Failure and what the hell is doing reading my disk?

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Εμπειρία από βιολογικό δεν έχω. Από απλό έχω διότι μέχρι το 1990 είμασταν εκτός σχεδίου. Αυθαίρετοι. Ή πιό σωστά δεν είμασταν μέσα στα σχέδια της Πολιτείας.

    Δεν ήταν στεγανός. Είχε 3 μέτρα βάθος και 3 μέτρα περίμετρο διάμετρο. Έκανε 20 χρόνια να γεμίσει. Κάναμε και οικονομία τότε. Μετά ο "Αχόρταγος" είχε γίνει αχώριστος φίλος.


    Με εκτίμηση.
    Κώστας.

  3. #3
    Άστα Κώστα, με τον σχεδιασμό της πολιτείας μην τα ρωτάς. Πρόσφατα έμαθα ότι στον Γέρακα δεν υπάρχει ακόμα δίκτυο αποχέτευσης και τρελάθηκα...

    Η μετά τον "αχόρταγο" εποχή με προβληματίζει και σκέφτομαι μήπως τελικά ο βιολογικός αξίζει σε συνδυασμό με το γεγονός ότι έχεις και νερό για υπόγειο πότισμα δέντρων. Απλά δεν ξέρω αν και ο βιολογικός έχει θέματα...

  4. #4
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    7
    quote:Originally posted by spy

    Καλησπέρα και πάλι. Σκέφτομαι μια εγκατάσταση βιολογικού βόθρου ελλείψει αποχετευτικού συστήματος στην περιοχή. Το σπίτι θα έχει καθημερινή χρήση. Αξίζει τον κόπο; Έχει κάποιος προηγούμενη εμπειρία; Υπάρχουν προβλήματα οσμών; Είναι ευαίσθητες στο περιβάλλον που θα λειτουργούν οι αεραντλίες κλπ;
    Καλησπέρα και από εμένα, αν και καθυστεριμενα λίγο..

    Πρόσφατα έβαλα στο σπίτι μου βιολογικό της εταιρίας Wehoputs, Φιλανδίας. Επέλεξα το μοντέλο των δέκα ατόμων (WP10) γιατί μένω σε μεζονέτα δύο κατοικιών.
    Το συγκεκριμένα μοντέλα έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, διαθέτουν μονάδα ελέγχου και λειτουργίας (PLC) και ειδικό κάδο για την συλλογή της λάσπης. Την συγκεκτριμένη εταιρία την ήξερα από την Φιλανδία μέσω κάποιου γνωστού και πλέον υπάρχει εταιρία που είναι αντιπρόσωπος στην Ελλάδα και παρέχει κανονικά τεχνική υποστήριξη κλπ.
    Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις στο site της εταιρίας (www.ecomechanica.gr)

    Φιλικά

    Μάνος

  5. #5
    Γεια σου Μάνο και καλωσήλθες. Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον στην λειτουργία του. Δυστυχώς δεν την γνώριζα την μάρκα και δεν τον έχω δει από κοντά. Έχω παραγγείλει ήδη βιολογικό και περιμένω μέσα στον μήνα μάλλον να γίνει η τοποθέτηση. Το επεξεργασμένο νερο τί το κάνεις; Έχεις αντιμετωπίσει μέχρι τώρα κάποιο πρόβλημα; Από περιέργεια περίπου πόσο κόστισε το πακέτο με εργασίες εγκατάστασης, δίκτυα διάθεσης επεξεργασμένου νερού, αντλίες κ.λ.π.;

    Who is General Failure and what the hell is doing reading my disk?

  6. #6
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    7
    Μέχρι τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα. Το είχα ψάξει πολυ το θέμα πριν καταλληξω στον συγκεκτριμένο. Σημαντικό πλεονέκτημα είναι κάνει πολύ καλή επεξεργασία των λυμάτων, και είναι εύκολο στη λειτουργια του.
    Το νερό το χρησιμοποιώ για πότισμα, έχοντας επιπλέον και μία δεξαμενή νερού για συλλογή. Τιμή δεν μπορώ να πω γιατί η εταιρία προσφέρει ειδικές τιμές για τα πρώτα μοντέλα και προφανώς δεν θα κρατήσουν για πολύ..

  7. #7
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    251
    Ενδιαφέρον φαίνεται... Φαντάζει σαν ιδανική λύση για περιοχές εκτός δικτύου, ειδικά αν η τιμή τους είναι προσιτή.

    Πάντως για τους τυπικούς βόθρους στα χωριά, από προσωπική πείρα, αν γεμίσουν μια φορά μετά ο "αχόρταγος" θα σε επισκέπτεται πολύ συχνά (αρκετές φορές το χρόνο)..

    Η βλακεία είναι ανίκητη...

  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    quote:Originally posted by The Mechanix

    Ενδιαφέρον φαίνεται... Φαντάζει σαν ιδανική λύση για περιοχές εκτός δικτύου, ειδικά αν η τιμή τους είναι προσιτή.

    Πάντως για τους τυπικούς βόθρους στα χωριά, από προσωπική πείρα, αν γεμίσουν μια φορά μετά ο "αχόρταγος" θα σε επισκέπτεται πολύ συχνά (αρκετές φορές το χρόνο)..

    Η βλακεία είναι ανίκητη...
    Ποια χωριά φίλε Mechanix...
    Στην Αθήνα του 2010 όλη η περιοχή απο τον Σταυρό Αγ. Παρασκευής και κάτω βόθρους έχει...
    Κάπου διάβαζα ότι η περιοχή των Μεσογείων έχει από τους πιο μολυσμένους υδροφόρους ορίζοντες στην Ευρώπη και πολύ λογικό μου φαίνεται.
    Το 90% των βόθρων είναι απορροφητικοί.
    Οι πολιτεία είναι ανύπαρκτοι.
    Ντροπή τους.
    Η οικολογική συνείδηση των κατοίκων ανύπαρκτη...
    Ντροπή τους...
    Το πιασωκόλι των βυτίων προς τους κατοίκους όχι αμελητέο.
    Με όλα αυτα φτάσανε τα σπίτια τους να είναι χτισμένα πάνω στα σκατά.




    http://udravlikos.gr

  9. #9
    quote:Originally posted by gregori
    Το 90% των βόθρων είναι απορροφητικοί.
    Οι πολιτεία είναι ανύπαρκτοι.
    Ντροπή τους.
    Η οικολογική συνείδηση των κατοίκων ανύπαρκτη...
    Ντροπή τους...
    Το πιασωκόλι των βυτίων προς τους κατοίκους όχι αμελητέο.
    Με όλα αυτα φτάσανε τα σπίτια τους να είναι χτισμένα πάνω στα σκατά.
    Ακριβώς έτσι είναι παιδιά. Έπρεπε να βλέπατε την απορία ζωγραφισμένη στο πρόσωπο του χειριστή του εκσκαφέα όταν του έλεγα ότι δεν θα χρησιμοποιήσω τα δαχτυλίδια με τις γνωστές τρύπες... Λες και είχα έρθει από άλλο πλανήτη και ας είναι ο βόθρος μερικά μέτρα απο το πεζοδρόμιο.

    Anyway, ενα θέμα στην όλη διαδικασία είναι αν μπορεί ο περιβάλλον χώρος να απορροφά σε καθημερινή βάση όλο το νερό που θα δέχεται (ο εγκαταστάτης μου, μιλάει για περίπου στο κυβικό σε πλήρες φορτίο) και ένα δεύτερο θέμα είναι αν κάτι χαλάσει Σ/Κ τί γίνεται, γιατί στην κλασική περίπτωση βρίσκεις κάπου ένα βυτίο και το λύνεις, ενώ αν χαλάσει καμιά αντλία υποψιάζομαι ότι κατά τα γνωστά θα φας καμιά-δυο βδομάδες σιγουράκι.

    Who is General Failure and what the hell is doing reading my disk?

  10. #10
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    7

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by gregori

    quote:Originally posted by The Mechanix

    Ενδιαφέρον φαίνεται... Φαντάζει σαν ιδανική λύση για περιοχές εκτός δικτύου, ειδικά αν η τιμή τους είναι προσιτή.

    Πάντως για τους τυπικούς βόθρους στα χωριά, από προσωπική πείρα, αν γεμίσουν μια φορά μετά ο "αχόρταγος" θα σε επισκέπτεται πολύ συχνά (αρκετές φορές το χρόνο)..

    Η βλακεία είναι ανίκητη...
    Ποια χωριά φίλε Mechanix...
    Στην Αθήνα του 2010 όλη η περιοχή απο τον Σταυρό Αγ. Παρασκευής και κάτω βόθρους έχει...
    Κάπου διάβαζα ότι η περιοχή των Μεσογείων έχει από τους πιο μολυσμένους υδροφόρους ορίζοντες στην Ευρώπη και πολύ λογικό μου φαίνεται.
    Το 90% των βόθρων είναι απορροφητικοί.
    Οι πολιτεία είναι ανύπαρκτοι.
    Ντροπή τους.
    Η οικολογική συνείδηση των κατοίκων ανύπαρκτη...
    Ντροπή τους...
    Το πιασωκόλι των βυτίων προς τους κατοίκους όχι αμελητέο.
    Με όλα αυτα φτάσανε τα σπίτια τους να είναι χτισμένα πάνω στα σκατά.




    http://udravlikos.gr
    Έτσι ακριβώς. Η κατάσταση έχει γίνει τραγική στις περιοχές ΝΑ Αττικής. Που να δείτε Γέρακας, Παλλήνη, Ν. Μάκρη κλπ. Έγιναν μέσα σε μία μέρα τόσες πολλές κατοικίες, χωρίς καμία προβλεψη ως συνήθως..


Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό