Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 12

Θέμα: CE ΚΑΠΝΟΔΟΧΩΝ

  1. #1
    Super Moderator
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2003
    Θέση
    Αθήνα
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    328

    CE ΚΑΠΝΟΔΟΧΩΝ


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Από 01/10/2008 θα ζητείται από την Ε.Π.Α. ΑΤΤΙΚΗΣ οι καπνοδόχοι και τα εξαρτήματά τους να φέρουν πιστοποίηση CE.

    "I' m the LAW!!!"

    (http://www.archibase.net/personal_block/11732.html)
    "I' m the LAW!!!"

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Μισό λεπτό.[:0] Επειδή μαζεύω προσφορές για καπνοδόχο αυτές τις μέρες. Αυτή την στιγμή έχω πετρέλαιο. Ας πούμε ότι σε 5 χρόνια μπεί αέριο, τότε θα πρέπει να έχω την πιστοποίηση; Και εάν ναι, τότε αυτή η πιστοποίηση είναι κάποιο έγγραφο του κατασκευαστή ή ένδειξη επάνω στην καπνοδόχο ή και τα δύο μαζί;

    Με εκτίμηση.
    Κώστας.

  3. #3
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2008
    Θέση
    athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    208
    το CE μπορεις να το παρεις και κατοπιν νομίζω. (βαζοντας καποιον να πιστοποιήσει το προιον που εχεις αγοράσει εαν δεν ειναι ηδη)

    αυτο ωστοσο ειναι κόστος που βαραινει εσένα αντι τον κατασκευαστή που στο πουλάει.

    Ενα προιον ουσιαστικα πιστοποιείται απο τον κατασκευαστη ο οποίος προτυτερα εχει πιστοποιηθει για τις διαδικασίες παραγωγής του.

    με απλα λογια, αν ειμαι κατασκευαστης με πιστοποιημενο κατα iso χώρο παραγωγής τοτε τα προιοντα μου τα πιστοποιώ εγω βαση του δικαιόματος που μου δινει η συμβαση πιστοποίησης ΧΩΡΙΣ ομως αυτο να ισχυει σε ολα τα προιόντα κλπ.

    γενικα ειναι ενα μπαχαλο, εχω χρόνια που ψαχνω την κατάλληλη φορμουλα για να το λειτουργήσω.

    οπως και να εχει σου προτείνω οτι και αν αγοράσεις να εχει καποια πιστοποιητικα. κοστίζει παραπάνω αλλα εχεις το κεφάλι σου υσηχο.



    www.aeragogos.gr
    www.klimatismos.getforum.eu
    www.barracuda.gr

  4. #4
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Ραφήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    92
    Έχω την εντύπωση ότι μιλάνε για νέες καπνοδόχους.
    Το πιστοποιητικό φυσικά το παρέχουν οι εταιρείες.
    Αν και κανονικά πρεπει να αναγράφεται και πάνω στο προϊόν.
    Αύριο που θα κάνω την συνήθης βόλτα θα ρωτήσω.
    Θεωρητικά αν δεν κάνω λάθος μόνο μία ελληνική εταιρεία είναι πιστοποιημένη.

    Γιάννης

  5. #5
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Ραφήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    92
    Προς aeragogos.
    Το ότι είσαι πιστοποιημένος κατά iso για την γραμμή παραγωγής σου δεν πιστεύω ότι μπορείς μόνος σου να πιστοποιήσεις το προϊόν σου. Θεωρητικά αυτό γίνεται μέσα από εταιρείες πιστοποίησης (ιδιωτικές ή κρατικές, με ότι αυτό συνεπάγεται). Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά αυτή την εντύπωση είχα.

    Γιάννης

  6. #6
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2008
    Θέση
    athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    208
    οπως ειπα και εγω επικρατει ενα μικρο χαος και ο καθενας το ερμηνευει οπως θελει, η μαλλον οπως τον βολεύει.

    σε αντιστοιχο πεδίο στο οποίο εχω αρκετα καλες "εκ των εσω" πληροφορίες (αναφέρομαι στα σκάφη αναψυχης) το 90% των ελληνικών ναυπηγείων δεν εχει καν αδεια ναυπηγείου. περα απο αυτο οσοι εχουν πιστοποίηση διαδικασίας μπορουν απο μονοι τους να βαλουν ενα CE. στελνουν ενα σκάφος για πιστοποίηση και απο εκει και περα οσα και αν παράγουν με την ιδια διαδικασία ειναι πιστοποιημενα.

    ελα ομως που σχεδόν κανεις δεν παιρνει πιστοποιητικά καταλληλοτητας παρα βαζουν απο μονοι τους το CE χωρις καν να εχουν πιστοποίηση διαδικασιών..

    τεσπα, μεγαλο ζητημα και καθε πληροφορία ευπρόσδεκτη

    www.aeragogos.gr
    www.klimatismos.getforum.eu
    www.barracuda.gr

  7. #7
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    23
    Παιδια καλησπερα και απο μενα.
    Οσο γνωριζω και εγω η Επα πλεον θα ζηταει πιστοποιητικο με σημανση CE εννοειτε σε νεοδμητα(αν και δεν ασχολουμε εγω προσωπικα ποτε με αυτα),και οπωσδηποτε σε υφισταμενα ,σε εγκαταστασεις που οπτικα φαινεται οτι η καμιναδα, και βεβαια και ο ΚΑΠΝΑΓΩΓΟΣ οτι ειναι καινουργιος.

    Αρα οποιος βαζει κατι καινουργιο και ενοειτε οτι το εχει παρει απο καποιον εμπορο που ασχολειτε με το αντικειμενο(και οχι απο κανενα χρωματοπωλειο της γειτονιας),τοτε ζηταει πιστοποιτικο CE και βεβαια η σημανση ακομη και σε εξαρτηματα καμιναδας ειναι συνηθος χτυπημενη απο το εργοστασιο η στην πιο συνηθισμενη περιπτωση ο εμπορος μας προμηθευει αυτοκολλητα(που σιγα μην μας ζητησει κανεις να τα βαλουμε λεω εγω τωρα).

    Τελος για οσους δεν τρελαινονται για καπναγωγους(διπλου τοιχοματος κτλ) σωστους, και βαζουνε inox σπιραλ(μονο για υφισταμενα εννοειται η και για νεοδμητα που περνανε στην φαση της συνδεσης),ακομη και σημερα η Επα λεει οτι επιτρεπεται για μηκους ενα αντε δυο μετρα το πολυ, και βεβαια οτι μεταξυ λεβητα -καπναγωγου-καμιναδα υπαρχει μια ικανοποιητικη στεγανοποιηση.

    Σε περιπτωση που ο καπναγωγος ειναι μεγαλυτερου μηκους η ακομη και καμιναδα στο συνολο της ειναι ολη inox (κατι που εγω ακομη δεν εχω βρει στην αγορα) ζητηται πιστοποιητικο και για το inox(τρεχα βρες δλδ)με σημανση CE .

    Τελος για τον φιλο CONSTANTINO οπως αναφερα και στην αρχη το πιστοποιτικο ζητειται μονο οταν φαινεται οτι κατι ειναι καινουργιο.Αρα αν ποτε παρεις αεριο(σε 5 χρονια που λες και εσυ)δεν θα σου ζητησει κανεις πιστοποιητικο για κατι που ηδη προυπηρχε.
    Παντως τι αεριο τι πετρελαιο τελικα τα παντα θελουν και βεβαια πρεπει να εχουν μια εστω τυπικη σημανση CE.

  8. #8
    Σπουδαίο μέλος Dimitris75's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Θέση
    Pireas, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχ. - Έμπορος
    Απαντήσεις
    322
    Να συμπληρώσω οτι στην ΕΠΑ Αττικής πλέον εκτός απο CE θέλουν να ειναι και λείου τοιχώματος.

  9. #9
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2008
    Θέση
    athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    208
    πολύ σωστα δημήτρηδες

    μονο που αν δεν μπει σωστή καπνοδόχος (διπλού τοιχωματος κλπ) αυτο επιρρεαζει κατα πολύ και την απόδοση και την κατανάλωση του συστήματος, ετσι δεν ειναι?[:I][?]

    www.aeragogos.gr
    www.klimatismos.getforum.eu
    www.barracuda.gr

  10. #10
    Σπουδαίο μέλος Dimitris75's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Θέση
    Pireas, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχ. - Έμπορος
    Απαντήσεις
    322

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by aeragogos

    πολύ σωστα δημήτρηδες

    μονο που αν δεν μπει σωστή καπνοδόχος (διπλού τοιχωματος κλπ) αυτο επιρρεαζει κατα πολύ και την απόδοση και την κατανάλωση του συστήματος, ετσι δεν ειναι?[:I][?]

    www.aeragogos.gr
    www.klimatismos.getforum.eu
    www.barracuda.gr

    Έτσι ακριβώς είναι [:I]

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό