Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 11

Θέμα: Ατομικές μονάδες βιομάζας

  1. #1
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200

    Ατομικές μονάδες βιομάζας


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Ας ανοίξω ένα νέο θέμα μια και μου έτυχε να εγκαταστήσω μιά τέτοια μονάδα (ακόμη δεν την τοποθέτησα μια και βρίσκομαι στο στάδιο των σωληνώσεων)
    Διαβάζω λοιπόν στο προσπέκτ που έχω μπροστά μου ότι μια τέτοια μονάδα 34KW καταναλώνει 7 κιλά pellet σε 6-40 ώρες. Δεδομένου ότι ο τόνος των pellet κοστίζει 200 Ευρώ, και με απόδοση 91% της καύσιμης ύλης, βρισκόμαστε μπροστά σε μια νέα μορφή φτηνής θερμανσης ή μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες?

    Επίσης κατά πόσο θα εμπιστευόσασταν μια τέτοια εγκατάσταση χωρίς ανοικτό δοχείο διαστολής?

    Κατά πόσο θα εμπιστευόσασταν να τοποθετείσετε μια τέτοια μονάδα στο σαλόνι του σπιτιού σας με όλες τις βαλδίδες (ασφαλείας και θερμικής ασφάλειας)πάντα σε "ετοιμότητα" να ανοίξουν και να πλημυρίσουν τον χώρο που κάθεστε?

    Δεν είναι αρνητικός όπως ίσως να νομίζει ο Κώστας ο φοροτεχνικός μας.

    http://levitostasia.net

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    Είχα ακούσει περί βιομάζας μα δεν είχα ασχοληθεί και κακώς. Ίσως να περίμενα κάποια αφορμή για να ασχοληθώ και να που έτσι έγινε! Διαβάζω το θέμα και βλέπω τον συγγραφέα και κεντρίζομαι. Ρε φίλε Dimi: 20 ώρες διάβασμα έριξα και έχω μπροστά μου κάπου 20 σελίδες Α4 που ήταν πρώτα λευκές και τώρα έχει χαθεί πια το λευκό χρώμα...
    Ξεκίνησα από το ΚΑΠΕ όπου βρήκα ένα ικανοποιητικό τευχίδιο που δεν προοριζότανε για άσχετους παρά για πιο εξειδικευμένους: εδώ.
    Στη συνέχεια αφού πέρασα από άπειρα διαφημιστικά σλόγκαν βρήκα αυτό εδώ.
    Νομίζω ότι είναι δύο ικανοποιητικά links για το θέμα σε σχέση με τη σαβούρα που υπάρχει. Ίσως να υπάρχει και κάτι άλλο ακόμα αλλά δεν είχα και τον άπειρο καιρό να ψάξω.

    Χρήσιμα νούμερα και δεδομένα μεταφερόμενα στη γλώσσα μας:
    Υπάρχουν δύο ειδών καύσιμα βιομάζας
    1. Συσσωματώματα ξύλου (pellets)
    2. Θρύμματα ξηρής βιομάζας
    Θα εξετάσουμε την 1η περίπτωση διότι αυτή φαίνεται να υπερισχύει στον τόπο μας.
    Pellets
    Βασικές τιμές:
    ________________________________[u]Pellets_______________[u]Πετρέλαιο
    Φαινόμενη πυκνότητα: Kg/m³___________650 ________________840
    Θερμογόνος δύναμη: kWh/m³__________3.060 _______________8.700
    Θερμογόνος δύναμη: kWh/Kg___________4,7 _________________10,35
    Θερμογόνος δύναμη: lit ανά 10 Mcal ____3,80 ________________1,34
    Θερμογόνος δύναμη: Kg ανά 10 Mcal____2,47 ________________1,12

    Τιμές με βάση 200 € ανά τόνο βιομάζας και 0,85 € ανά λίτρο πετρελαίου
    Κόστος ενέργειας: ____€/kWh___________0,048 _______________0,10
    Κόστος ενέργειας: ____€/100 Mcal_______5,58 ________________11,62
    Ήτοι το πετρέλαιο κοστίζει ~2 φορές ακριβότερα.

    Όλα τα παραπάνω γράφονται μέσα στα pdf που σας έκανα links. Κάπως έτσι όπως τα έγραψα κι εγώ.
    Αυτά που δεν γράφονται:
    1. Μάστορα εμείς που δεν είμαστε γραφιάδες θέλουμε να μας τα πουν σε κάποια άλλη γλώσσα κατανοητή. Πολλά δεν ειπώθηκαν! Για παράδειγμα θεωρώ απαράδεκτο για το ΚΑΠΕ να αναφέρει καν και καν, ακόμα να αναφέρεται και στην ανάλυση της στάχτης αλλά να μη αναφέρει καθόλου την ανάλυση των καυσαερίων! Φιλική προς το περιβάλλον η βιομάζα! Εντάξει σας πιστεύουμε. Την ανάλυση παρακαλώ! Δεν νομίζω ότι βγάζει καθαρό οξυγόνο στην ατμόσφαιρα... Στη συνέχεια δεν αναφέρει καν θερμοκρασία καυσαερίου. Παραδέχονται όλοι ότι πάμε με μικρότερο βαθμό μέχρις στιγμής, από το πετρέλαιο και δίνουν από 85% έως 90% απόδοση. Ωραία! Να μη ξέρουμε και τη θερμοκρασία του καυσαερίου; Ή μήπως αν τη μάθουμε τότε είναι θέμα δευτερολέπτων να βρούμε και το ποσοστό του CO2 από γνωστότατη εξίσωση που θα την γράψω στο θέμα του Jimos. Δεν βγάζουμε δηλαδή CO2; Και αν βγάζουμε τότε πόσο είναι; Δεν θίγουμε εδώ την επιβαρυμένη σε CO2 ατμόσφαιρα με τις συνέπειες του φαινομένου του θερμοκηπίου; Έχουμε θετική διαφορά; Ωραία ας τη ξέρουμε κι εμείς πριν τη μετρήσουμε από μόνοι μας.

    2. Η βάση των pellets είναι από αγριόχορτα, φύκια, κομμάτια ξύλων, πριονίδια, ποταμίσια χλωρίδα όπως λεύκες, καλάμια, κάνναβη, κεχρί κλπ. Κάτι που με απασχόλησε και δεν αναφέρεται πουθενά είναι το εξής: όλος αυτός ο τζερτζελές από την αποθήκευση της βιομάζας μέχρι την μεταφορά της και την καύση της ακόμα και την περισυλλογή της στάχτης, όλος αυτός ο κύκλος μήπως επιβαρύνει τίποτα αλλεργικά ή ασθματικά άτομα διότι έχω ακούσει ότι λεύκες και αποδέλοιπα δεν είναι ότι καλύτερο για τους αλλεργικούς. Πρέπει κάτι να μας πούνε πάνω στο θέμα αυτό. Ενδέχεται ήδη να έχει εξετασθεί το θέμα και να μην επιβαρύνει κανέναν που πάσχει από τέτοιου είδους παθήσεις. Μακάρι!

    3. Το χειρότερο!
    Δεν κλείνει τη στιγμή που το θέλεις! Πώς ανεβάζουμε τη θερμοκρασία του λέβητα, κολλάει ο κυκλοφορητής και στη συνέχεια λέμε κλείσε! Αμ δε! Τον γενικό του ρεύματος να ρίξεις αυτό θα καίει! Μέχρι να καεί όλη η πελέττα! Και μάλιστα ζητάει ειδική εγκατάσταση πιτσιλισμού με κρύο νερό ώστε να μην αρπάξει φωτιά αν φοβόμαστε κάτι τέτοιο ή αν έχουμε συχνές διακοπές ρεύματος!
    Πού θα πιτσιλίσουμε μάστορα; Μέσα στην τραπεζαρία;...
    Και στην τραπεζαρία να μην είναι ο λέβητας απαιτείται λεβητοστάσιο βαρβάτο τέτοιο που στον τόπο μας δεν θα 'λεγα ότι χτίζεται και κάθε μέρα! Διπλός πυράντοχος τοίχος με ειδικές πυράντοχες πόρτες, διότι έχουμε κάποιες πιθανότητες πυρκαγιάς ίσως περισσότερες από τους γνωστούς μας λέβητες και έτσι και αρπάξει η διπλανή αποθήκη που φυλάσσεται το καύσιμο θα γίνει το έλα να δεις...

    4. Θόρυβος! Οσμίζομαι ότι είναι αρκετά πιο θορυβώδες από τα γνωστά μας.

    5. Μακριά από σαλονια εκτός αν έχουμε τον ειδικά εκπαιδευμένο συντηρητή των καυστήρων και λεβήτων βιομάζας ανά 15 μέρες σπίτι μας. Έχω την αμυδρή εντύπωση ότι δεν πρόκειται για «ζωάκι» εσωτερικού χώρου σκυλάκι ή γατάκι!


    Αν φοβάσαι το κλειστό δοχείο διαστολής βγάλε το από το σαλόνι κάπου έξω. Βάλε 4 με 5 βαλβίδες ασφαλείας όπου νομίζεις εσύ, ώστε αν ανοίξουν να μη κάνουν το σπίτι χάλια.

    Εγώ βρίσκω ότι το συγκεκριμένο μηχάνημα στο 10ωρο και με 60% ισχύ θέλει 48 κιλά pellet. Τώρα τι σου λένε αυτοί...


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  3. #3
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    quote:Originally posted by dimis
    Δεν είναι αρνητικός όπως ίσως να νομίζει ο Κώστας ο φοροτεχνικός μας.
    http://levitostasia.net
    Με πειράζεις, αλλά την γνώμη μου θα στην πώ. Για το χατήρι της γυναίκας μου έφτιαξα τζάκι αλλά συμφώνησα να μην μου πεί ποτέ να φέρω ξύλα ή οτιδήποτε σχετικό.
    Εδώ βλέπω πολλά κιλά να πηγαινοέρχονται. Ποιός θα τα κουβαλάει όλα αυτά;

    Έχω διαβάσει διάφορα κατά καιρούς από το ΚΑΠΕ, την greenpeace κ.ά. και μένω πάντα με απορία, διότι δεν μπορώ με μολύβι και χαρτί να επαληθεύσω αυτά που παραπάνω ο Pirate παραθέτει, το μολύβι του οποίου είναι αλάνθαστο ( εφόσον έχει πετύχει πρώτα την σωστή αναλογία του καφέ που πίνει).
    Να ήταν για κανένα θερμοκήπιο, ή να ζεσταίνουμε το ορνιθοτροφείο, να το συζητήσουμε, ή κάνα τεράστιο ράντζο.
    Εάν στην Αθήνα είχαμε τέτοια τότε η Πτολεμαΐδα και η Μεγαλόπολη θα ωχριούσαν μπροστά μας.

    Με εκτίμηση.
    Κώστας.

  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Σχετικά με τηη φιλικότητα προς το περιβάλον. Γενικά γίνεται μια σύγχηση της ανανεώσιμης ενέργεια με την φιλική προς το περιβάλον. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο αν και συνήθως χρησιμοποιούμε τις λέξεις αυτές πακετο.

    Τώρα σχετικά με τη βιομάζα παίζει και το σκεπτικό ότι ούτως ή άλλως θα παραχθεί διοξείδιο κατά την αποσύνθεσή της. Οπότε αυτό που παράγεται κατά την καύση δε θεωρείται ζημιά αφού έτσι και αλλιώς θα απελευθερονόταν στην ατμόσφαιρα. Μπορεί να λέω μπούρδες καθώς δεν μπορώ να αναλύσω τον κύκλο της βιομάζας, απλά έχω ακούσει κάποια πράγματα.

    Όμως δεν μας νοιάζει μόνο το διοξείδιο αλλά και η αιθάλη. Εκεί τι γίνεται; Και η στάχτη μένει όλη μέσα στην εστία ή όπου αλλού μαζέυεται; Ή κάποια ποσότητα γίνεται ιπτάμενη; Ίσως δεν είναι υπερβολή αυτό που έγραψε ο Κωνσταντίνος:
    quote:
    Εάν στην Αθήνα είχαμε τέτοια τότε η Πτολεμαΐδα και η Μεγαλόπολη θα ωχριούσαν μπροστά μας.

    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  5. #5
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2008
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    37
    Αγαπητοί μου φίλοι,

    νέος στο forum αλλά μου κεντρίσατε το ενδιαφέρον και λέω να πώ την άποψη μου σχετικά με τη βιομάζα.

    Η βιομάζα είναι ανανεώσιμη και ουδέτερη ως πρός τις εκπομπές CO2, γιατί το CO2 που εκπέμπεται κατά την καύση της, σε κάποια στιγμή θα προσληφθεί απ' τα φυτά μέσω του μηχανισμού της φωτοσύνθεσης και θα αναπληρώση την βιομάζα που κάηκε. Αντίθετα τα ορυκτά καύσιμα κατά την καύση τους απελευθερώνουν CO2 που πρώτα ήταν αποθηκευμένο στα έγκατα της γης,το οποίο έτσι προστίθεται στο ήδη υπάρχον στην ατμόσφαιρα.


    Υπάρχουν καινούργια συστήματα και αυτοματισμοί στα οποία η βιομάζα καίγεται κατά τρόπο φιλικό προς το περιβάλλον, με χαμηλές συγκεντρώσεις σωματιδίων και με υψηλές αποδόσεις. Καμιά σχέση δηλαδή με τις σόμπες και τα τζάκια που όλοι έχουμε υπόψη μας.

    Γνωρίζω ότι στη Γερμανία και στη Αυστρία (όπου φαντάζομαι ισχύουν αυστηρότερες προδιαγραφές) τέτοια συστήματα έχουν πέραση.

    Επίσης Pirate
    -την βιομάζα θα την προμηθεύεσαι από Ελλάδα, ενώ το πετρέλαιο το φαίρνεις από Μέση Ανατολή. Σκέψου τις τεράστιες δημόσιες δαπάνες που έχουν γίνει για την κατασκευή των τεράστιων αγωγών μεταφοράς, σκέψου τα δεξαμενόπλοια, τα οικολογικά ατυχήματα, μάλλον το κόστος εδώ ανεβαίνει πολύ, άλλο που δεν φαίνεται. Σκέψου επίσης ότι η βιομάζα ως ντόπιο πράμα θα δημιουργήσει και ντόπιες θέσεις απασχόλησης.
    - Τα σύγχρονα συτήματα καύσης βιομάζας διαθέτουν αυτοματισμούς όπως και τα συστήματα καύσης περελαίου (όση θερμότητα χρείαζεσαι εκείνη τη στιγμή τόσο πελετ θα καεί). Δεν νομίζω να γίνει κανένα μπαμ. Και στο πετρέλαιο αν κολλήσει ο κυκλοφορητής, αν δεν λειτουργήσουν οι θερμοστάτες αν... αν ... αν
    -Από θόρυβο πιστεύω είμαστε στα ίδια.


    Όλα αυτά τα λέω γιατί μεθαύριο περιμένω το δικό μου σύστημα καύσης βιομάζας στα γερμανικά "Holzvergaser" στα Ελληνικά "Αεριοποιτής ξύλου", αεριοποιεί το ξύλο και ύστερα καίει το παραγόμενο αέριο. Έχω υπολογίσει ότι βαρυχειμωνιά δηλ. -10 θα χρειάζομαι το πολύ στα 80 kg, αλλά είναι τέτοια η λειτουργία του λέβητα που σου προσφέρει σχετική αυτονομία (δηλ. δεν χρειάζεται να γεμίζεις κάθε 3-4 ώρες, αλλά κάθε 10 - 15 ή και 20 στη βαρυχειμώνια, και κάθε μια δυο μέρες σε κανονικό χειμώνα).

  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Ρε παιδιά καλά όλα αυτά... κι εμένα με ανησύχησαν όσα έγραψε ο Καπετάνιος, και να δεχτώ με μεγάλη ανακούφιση αυτά που λέει ο sh_ak που φαίνεται να το έχει ψάξει το θέμα. Αλλά και κάθε δύο μέρες να θέλει γέμισμα, άμα με πιάσει η μέση μου τί θα γίνει, θα παγώσω; Που θα με πιάσει δηλαδή, άμα πρέπει να κάνω αυτό το χαμαλίκι όλη την ώρα [V]

    Φίλε sh_ak καλωσόρισες.

    Νίκος

  7. #7
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2008
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    37
    Αν διαλέξεις σύστημα για καυσόξυλα θα θέλει κάποτε σίγουρα γέμισμα και αν έχεις όρεξη όπως εγώ και κόψιμο τους κορμούς, στο δάσος κ.ο.κ.. Αν διαλέξης pellets καποιος θα πρέπει ν
    α τα διαθέτει στην περιοχή σου και θα τα προμηθεύσε όπως το πετρέλαιο. Ή βάζεις και μικτό σύστημα, αν πέσει η θερμοκρασία αυτομάτως να αρπάζει το πετρέλαιο. Λύσεις υπάρχουν.
    Σίγουρο για μένα είναι ότι το πετρέλαιο θα συνεχίσει την ανοδική του πορεία, το ότι έπεσε είναι συγκυριακό.
    Μήπως πρέπει να στραφούμε στην βιομάζα, στην ηλιακή ενέργεια και στο φυσικό αέριο που και αυτό έχει τα υπέρ του και τα κατά του;
    Πάλι γνωρίζω ότι στη Γερμανία και Αυστρία που δεν είναι και τόσο ηλιόλουστες, η ηλ. ενέργεια αξιοποίηται όχι μόνο για θέρμανση ζεστού νερού χρήσεις, αλλά και για θέρμανση χώρων μιλάμε για οικίες και όλα αυτά με επιδότηση....

  8. #8
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103
    http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1719
    πριν από καιρό είχα αναφερθεί και γω πάλι στο ίδιο θέμα και είχα και μια μινι ανάλυση με νούμερα (μη μας την πει ο Πειρατής πάλι!), που λίγο έως πολύ, οδηγούμαστε σε αυτά που έγραψε ο υπέρσοφος ναυτικός μας. Βέβαια οι διαφορές εντοπίζονται λίγο στις τιμές του diesel, λιγο εδώ, λίγο εκεί κοκ.
    Αυτό δεν έχει πολύ μεγάλη σημασία, σημασία έχουν δύο πράγματα:
    1ον κουβάλημα και αποθήκευση, διότι άντε αυτό είναι εύκολο για κάποιον νέο στην εξοχή, με την μονοκατοικία του, αλλά στο Παγκράτι νομίζω ότι δεν μπορεί να γίνει από τον συνταξιούχο του ΟΤΕ.
    2ον ασφάλεια και παλαβή εγκατάσταση, διόι όπως φοβάται ο Μάστορας και ο Καπετάνιος, η υπερθέρμανση θα πάει σύνεφο. Πρόσφατα μιλώντας με κάποιον στην Γερμανία όπου "ψιλο" περπατάει κάπως το θέμα, το 2ο boiler αποθέρμανσης, είναι αναγκαίο (μόνιμα stand-by ένα μικρότερο για εκτόνωση του υπάρχοντος φορτίου των pellet που ήδη καίγονται, διότι αυτό το πράγμα συνεχίζει απλά να καίγεται.

    Προς άπαντες ενδιαφερόμενους:
    Φίλοι μου, μην ακούτε πολλά δεξιά αριστερά για υπεραποδόσεις κλπ. Η θερμογόνος δύναμη των καυσίμων είναι συγκεκριμένη και παραμένει αναλοίωτη από φαμφάρες και κοστούμια. Το μέγιστο ποσοστό που μπορεί κανείς να αντλήσει από το καύσιμο ώς ενέργεια για χρήση, είναι το 100% και στην πράξη σε εξαιρετικές δουλειές είναι από 90-95%. Ακόμα πιό βασικό όμως είναι, ότι τις ενεργειακές σας ανάγκες τις καθορίζουν 2 πράγματα - Α. Ο χώρος (παράθυρα, εμβαδό, μόνωση, συνθήκες) και -Β ο χρήστης (ώρες λειτουργίας, θερμοκρασίες κλπ).
    Οι ενεργειακές ανάγκες ενός σπιτιού ΔΕΝ μεταβάλλονται από το καύσιμο.


    "1.Σίγουρο για μένα είναι ότι το πετρέλαιο θα συνεχίσει την ανοδική του πορεία, το ότι έπεσε είναι συγκυριακό."

    "2.Σκέψου τις τεράστιες δημόσιες δαπάνες που έχουν γίνει για την κατασκευή των τεράστιων αγωγών μεταφοράς, σκέψου τα δεξαμενόπλοια"


    Φίλε sh_ak καλως ήλθες στην παρέα μας. Απλά αναφέρω τα κάτωθι ώς απάντηση στις παραπάνω γραμμές:

    1. Επίσης συγκυριακή είναι και η τιμή των pellet, διότι δεν συνδέεται άμεσα με την τιμή του πετρελαίου όπως το ΦΑ πχ-μόνιμα κάπου 20% κάτω, αλλά ακολουθεί τον νόμο της αγοράς και πολύ φοβάμαι ότι όσο θα αυξάνονται οι ανάγκες για τέτοιο καύσιμο-περισσότεροι χρήστες, τόσο θα ανηφορίζει και η τιμή του.

    2. Κάποιοι αυτά, τα ονομάζουν ανάπτυξη, πρόοδο, θέσεις εργασίας και επενδύσεις και ίσως δεν έχουν άδικο, μα καθόλου άδικο, ειδικά όταν πρόκειται για την μεγαλύτερη παρακμάζουσα-πλέον ναυτιλιακή δύναμη στον Κόσμο! Αλλιώς να τα ισοπεδώσουμε όλα και να πάμε ξανά στις σπηλιές.

    ΥΓ1 η κοπή των δέντρων μάλλον τείνει να γίνει ποινικό αδίκημα-κακούργημα σιγά-σιγά.

    ΥΓ2. Αναφέρθηκαν οι λέξεις κλειδιά για τα καυσαέρια... Αιθάλη-καπνός, μικροσωματίδια, τέφρα.... Εκεί υπάρχει πρόβλημα!

    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

  9. #9
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2008
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    37
    Για την Αθήνα σίγουρα η βιομάζα δεν θα "περπατήσει", ούτε ο συνταξιούχος θα κουβαλάει ξύλα στην πλάτη, αν και εδώ στα ορεινά χωριά το κάνουν.

    Υπαραποδόσεις δεν υπάρχουν, εγώ το χειμώνα στις συνθήκες που έχουμε (κάπου στην Ευρυτανία) θέλω 2000-2500λίτρα πετρέλαιο τουλάχιστο, αυτό αντιστοιχεί σε 15 με 17 χωρικά μέτρα ξύλο (δηλ. 8 με 9 γεμάτα αγροτικά περίπου), ο λέβητας αεριοποίησης που θα αγοράσω έχει απόδοση 85%. Αυτά τα ξύλα τα έκανα το καλοκαίρι με προσωπική εργασία χωρίς άλλα κόστοι.

    Μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν, η βιομάζα είναι απλώς ένας παράγοντας που θα βοηθήσει στην κατεύθυνση της απεξάρτησης απ' τα ορυκτά καύσιμα. Εδώ στην Ελλάδα δεν χρησιμοποιούμε καλά καλά την ηλιακή ενέργεια, η περαιτέρω χρήση και ανάπτυξή της δεν θα δημιουργήσει θέσεις εργασίας, οικονομική ανάπτυξη κ.ο.κ.;

    Την εξοικονόμηση που την βάζετε; ανάγκες ενεργειακές υπάρχουν αλλά υπάρχει και η εξοικονόμηση που τις μειώνει στο ελάχιστο δυνατό (μιλάμε για καλύτερη μόνωση, βιοκλιματικό σχεδιασμό κ.α.)

    Η ανάπτυξη των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας συνδέεται με την καινοτομία, την επιστημονική έρευνα και τον σωστό σχεδιασμό, ενισχύει την τοπική οικονομία (τα ξύλα αν δεν μπορώ θα τα πάρω έτοιμα και δεν θα έρχονται από την αραβία, το ίδιο ισχύει και για τον ήλιο).

    Μην ξεχνάτε ότι οι ποσότητες πετρελαίου, όπως και όλα τα ορυκτά καύσιμα, δεν είναι ανεξάντλητες κάποτε η στρόφιγγα θα κλείσει, όσο πλησιάζουμε αυτό το σημείο η τιμή θα αυξάνεται δυσανάλογα προς τη ζήτηση (το πετρέλαιο θα γίνεται ένα πολύτιμο αγαθό). Στις λεγόμενες προηγμένες χώρες παρατηρείται τα τελευταία χρόνια, η οικονομική τους ανάπτυξη να μην εξαρτάται τόσο από την κατανάλωση ορυκτών καυσίμων, δηλ. έχουμε την ίδια ανάπτυξη με λίγοτερη χρήση ορυκτών καυσίμων. Αυτό κάποιοι το λένε ή προσπαθούν να το πούν βιώσιμη ανάπτυξη.
    Αντίθετα στην Ελλάδα η ανάπτυξη είναι ευθέως ανάλογη του πετρελαίου που καταναλώνουμε.

    Για να απεξαρτηθείς από τα ορυκτά καύσιμα χρειάζεσαι καινοτομία, σχεδιασμό, ενεργειακή αξιοποίηση του ενδογενούς δυναμικού της χώρας και άλλα τα οποία ισούνται με ενδογενή και βιώσιμη ανάπτυξη, την προτιμώ γιατί δεν θέλω όταν βήχουν οι Σεΐχηδες εμένα να με πιάνει πυρετός, ή όταν ο Bush έχει τις κακές του εγώ να κρυώνω.

    Όσο για τα καυσαέρια, ναι, οτιδήποτε καίγεται, καίγεται ατελώς και παράγει ρύπους. Το πετρέλαιο καίγεται και παράγει αιθάλη, SO2 και υδρογονάνθρακες, η βιομάζα κατά την καύση της εκπέμπει κυρίως μικροσωματίδια. Διαλέγουμε και παίρνουμε.

    Όντως η κοπή δέντρων έχει καταντήσει να 'ναι κακούργημα, απ' την άλλη τα δασαρχεία έχουν εγκαταληφθεί στην τύχη τους. Υπάρχουν δάσοι εγκτατελειμένα, με συσσωρευμένη ξηρή βιομάζα, ό,τι πρέπει δηλαδή για πυρκαγές, αυτή η βιομάζα θα μπορούσε να αξιοποιηθεί.

    Τέλοσπάντων, αυτή είναι η άποψή μου, το θέμα είναι μεγάλο. Για μένα βέβαιο είναι από αυτά που διαβάζω, ότι οι πήγες πετρελαίου εξαντλούνται με γοργούς ρυθμούς, το ίδιο ισχύει λίγο πιο μακρά και για το φυσικό αέριο. Το φαινόμενο του θερμοκηπίου που το πάτε; υπάρχουν πλέον σοβαρές ενδείξεις, αν όχι αποδείξεις, ότι η χρήση ορυκτών καυσίμων το ενισχύουν.
    Εμείς μπορεί να μην έχουμε πρόβλημα, αλλά τα παιδιά μας μπορεί έχουν αν συνεχίσουμε έτσι.

    ΥΓ. Για λέβητα βιομάζας ανοίξαμε κουβέντα και κοίτα που καταλήξαμε.

    Υγεία φίλοι μου...

  10. #10
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by sh_ak

    Για την Αθήνα σίγουρα η βιομάζα δεν θα "περπατήσει", ούτε ο συνταξιούχος θα κουβαλάει ξύλα στην πλάτη, αν και εδώ στα ορεινά χωριά το κάνουν.
    Συμφωνούμε απόλυτα.
    quote:
    Υπαραποδόσεις δεν υπάρχουν, εγώ το χειμώνα στις συνθήκες που έχουμε (κάπου στην Ευρυτανία) θέλω 2000-2500λίτρα πετρέλαιο τουλάχιστο, αυτό αντιστοιχεί σε 15 με 17 χωρικά μέτρα ξύλο (δηλ. 8 με 9 γεμάτα αγροτικά περίπου), ο λέβητας αεριοποίησης που θα αγοράσω έχει απόδοση 85%. Αυτά τα ξύλα τα έκανα το καλοκαίρι με προσωπική εργασία χωρίς άλλα κόστοι.
    Σε βάρος δλδ είσαι περίπου (με δεδομένο και ένα ταληράκι διαφορά στην απόδοση του λέβητα) κάπου στα 5500kg που κοστίζουν από 600 μέχρι 1200€, ανάλογα με το που είσαι, ενώ το diesel σε σημερινές τιμές είναι στα 1500€ (μέχρι 2.5 φορές φθηνότερα τα ξύλα)... Εσύ βέβαια το έχεις τζάμπα

    quote:Μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν, η βιομάζα είναι απλώς ένας παράγοντας που θα βοηθήσει στην κατεύθυνση της απεξάρτησης απ' τα ορυκτά καύσιμα. Εδώ στην Ελλάδα δεν χρησιμοποιούμε καλά καλά την ηλιακή ενέργεια, η περαιτέρω χρήση και ανάπτυξή της δεν θα δημιουργήσει θέσεις εργασίας, οικονομική ανάπτυξη κ.ο.κ.;
    Όλα είναι σχετικά φίλε μου και η βιομάζα δεν είναι ανεξάντλητη.

    quote:Την εξοικονόμηση που την βάζετε; ανάγκες ενεργειακές υπάρχουν αλλά υπάρχει και η εξοικονόμηση που τις μειώνει στο ελάχιστο δυνατό (μιλάμε για καλύτερη μόνωση, βιοκλιματικό σχεδιασμό κ.α.)
    Συμφωνώ απόλυτα, πρώτα κάνουμε σχεδιασμό και εξοικονόμηση και μετά αλλαγή στα καύσιμα. Θα είχαμε λύσει το ενεργειακό πρόβλημα της χώρας μόνο αν μονώναμε και αλλάζαμε κουφώματα.

    quote:Όσο για τα καυσαέρια, ναι, οτιδήποτε καίγεται, καίγεται ατελώς και παράγει ρύπους. Το πετρέλαιο καίγεται και παράγει αιθάλη, SO2 και υδρογονάνθρακες, η βιομάζα κατά την καύση της εκπέμπει κυρίως μικροσωματίδια. Διαλέγουμε και παίρνουμε.
    Αμ δεν είναι έτσι ακριβώς, υπάρχουν νόρμες και έλεγχοι επί των συμβατικών καυσίμων, που δύσκολα μπορείς να ελέγξεις στα στερεά (φίλτρα ppm κλπ). Η σωστή καύση πετρελαίου δεν παράγει καθόλου αιθάλη και ελάχιστα ppm.

    quote:Όντως η κοπή δέντρων έχει καταντήσει να 'ναι κακούργημα, απ' την άλλη τα δασαρχεία έχουν εγκαταληφθεί στην τύχη τους. Υπάρχουν δάσοι εγκτατελειμένα, με συσσωρευμένη ξηρή βιομάζα, ό,τι πρέπει δηλαδή για πυρκαγές, αυτή η βιομάζα θα μπορούσε να αξιοποιηθεί.
    Με καταστροφικά αποτελέσματα για την χλωρίδα και την πανίδα που ζει απ' αυτό ή μέσα σε αυτό. Και ούτε η βιομάζα είναι ανεξάντλητη...

    quote:Το φαινόμενο του θερμοκηπίου που το πάτε; υπάρχουν πλέον σοβαρές ενδείξεις, αν όχι αποδείξεις, ότι η χρήση ορυκτών καυσίμων το ενισχύουν.
    Η καύση οποιουδήποτε πράγματος ενισχύει το φαινόμενο, ακόμα και η αναπνοή μας εκλύει διοξείδιο του άνθρακα (σε ελάχιστο βέβαια βαθμό)

    Η ιδέα δεν είναι κακή, αλλά για μερική εφαρμογή της και όχι καθολική, με όρους και επιτήρηση. Πρέπει να σταθμιστεί το σύστημα και να αποφασιστεί το εύρος της εφαρμογής του, για να κοιμόμαστε λίγο πιό ήσυχοι.

    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό