Σελίδα 1 από 21 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 208

Θέμα: Κατανομή Δαπανών Κεντρικής Θέρμανσης

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2004
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    1

    Κατανομή Δαπανών Κεντρικής Θέρμανσης


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι ούτε τον «κουτοπόνηρο» θέλω να το υποκριθώ γιατί και Διαχειριστής είμαι αλλά και Αντιπάροχος, αλλά ούτε και τον «αδαή».
    Αν και έχω διαβάσει σχεδόν όλη την αλληλογραφία σχετικά με τις δαπάνες κατανομής δαπανών Κεντρικής Θέρμανσης, εξακολουθώ να τελώ σε σύγχυση για το τι ισχύει τελικά σχετικά με το όλο θέμα, δεδομένου ότι τα ερωτηματικά που καταγράφονται παρακάτω είναι όχι απλά απόψεις, αλλά επίσημη «πληρωμένη» πληροφόρηση που είχα από Μηχανολόγους Μηχανικούς, Δικηγόρους, Συμβολαιογράφους και Υπευθύνους Γραφείων Έκδοσης Κοινοχρήστων (για να μη γίνει κανένας «Κλέφτης»).
    Σε ότι αφορά τις δαπάνες Κεντρικής Θέρμανσης, ο Κανονισμός της Πολυκατοικίας που είναι αναπόσπαστο τμήμα του τίτλου Ιδιοκτησίας κάθε διαμερίσματος ορίζει τα ακόλουθα:
    a. Η αναλογία κάθε ιδιοκτήτη οριζόντιας ιδιοκτησίας στην κεντρική θέρμανση της πολυκατοικίας αναγράφεται σε ειδική στήλη του πίνακα, ο οποίος αποτελεί αναπόσπαστο μέρος του παρόντος κανονισμού και δεσμεύει όλους όσοι προσχωρούν στον παρόντα κανονισμό.
    b. Η κεντρική θέρμανση θα λειτουργεί δι΄αυτονόμου συστήματος κεντρικής θερμάνσεως με υποχρεωτική συμμετοχή για ποσοστό 20% στην ολική δαπάνη του πετρελαίου, το δε επιπλέον ποσοστό 80% θα κατανέμεται, σύμφωνα με τις ώρες λειτουργίας του καλοριφέρ στο κάθε διαμέρισμα, βάσει των ενδείξεων των αντιστοίχων ωρομετρητών.
    Έστω ότι η δαπάνη Κεντρικής Θέρμανσης είναι για το συγκεκριμένο μήνα 1000€, που θα πρέπει να κατανεμηθεί στα 20 διαμερίσματα της πολυκατοικίας.
    Τα ερωτήματα που προκύπτουν σχετικά με τον υπολογισμό της δαπάνης είναι τα ακόλουθα:
    A. Υπολογισμός του ποσοστού 20%, δηλαδή 200€
    o Το κάθε διαμέρισμα θα επιβαρυνθεί με 10€ (200/20), δηλαδή το ποσό των 200€ θα κατανεμηθεί σε 20 ίσα μέρη?
    o Το κάθε διαμέρισμα θα επιβαρυνθεί με το ποσό που προκύπτει από την αναλογία στην κεντρική θέρμανση της πολυκατοικίας (δηλαδή χιλιοστά), που αναγράφεται σε ειδική στήλη του Πίνακα Στοιχείων Καθορισμού Συνιδιοκτησίας στο ποσό των 200€?
    Σημειώνεται ότι η παραπάνω αναλογία αναγράφεται και στον Τίτλο Ιδιοκτησίας του κάθε Διαμερίσματος.
    o Το κάθε διαμέρισμα θα επιβαρυνθεί με το ποσό που προκύπτει από την παρακάτω εξίσωση ?
    Ποσό υποχρεωτικής συμμετοχής = Σ (fi Χ εi) * 200€
    Οι συντελεστές fi και εi αναγράφονται στον Πίνακα Κατανομής Δαπανών Κεντρικής Θέρμανσης που έχει συνταχθεί από Μηχανολόγο Μηχανικό.
    B. Υπολογισμός του ποσοστού 80%, δηλαδή 800€
    o Το κάθε διαμέρισμα θα επιβαρυνθεί με το ποσό που προκύπτει από το γινόμενο της Μέσης Τιμής Κατανάλωσης Πετρελαίου (δηλαδή 800€/Σύνολο ωρών λειτουργίας της Κεντρικής Θέρμανσης) επί τού αριθμού των ωρών λειτουργίας της Κεντρικής Θέρμανσης του κάθε διαμερίσματος (διαφορά ενδείξεων μετρητή του κάθε διαμερίσματος μεταξύ της τελευταίας και της προηγούμενης καταγραφής) ?
    o Η κατανομή των 800€ θα γίνει με βάση τον παρακάτω τύπο, που αναφέρεται στο Φ.Ε.Κ. 631/7.11.1985, όπου δημοσιεύεται ο Τεχνικός Κανονισμός Κατανομής Δαπανών Κεντρικής Θέρμανσης Κτιρίων (Προεδρικό Διάταγμα)?
    Π (%) = {fi X εi + ( Μi / ΣMi ) X (1 - Σ ( fi X εi) } X 100
    o Η κατανομή των 800€ θα γίνει με βάση τον παρακάτω τύπο, που λέγεται από Μηχανολόγους Μηχανικούς ή από Υπευθύνους Έκδοσης Κοινοχρήστων ότι αναφέρεται σε ερμηνευτική Εγκύκλιο του παραπάνω Προεδρικού Διατάγματος (του Υπουργείου ή του Τ.Ε.Ε. – «εδώ οι απόψεις διίστανται») ?
    Π (%)= {fi X εi + (1 - Σ ( fi Χ εi) Χ (εi x ωi) / Σ (εi Χ ωi))} Χ 100
    C. Η κατανομή των δαπανών θα πρέπει να γίνει με βάση τα οριζόμενα στον Κανονισμό της Πολυκατοικίας και αν ναι, με βάση ποιόν συνδυασμό (20% και 80%). Σημειώνεται ότι, σύμφωνα με γνωματεύσεις Συμβολαιογράφου και Δικηγόρου, ο Κανονισμός της Πολυκατοικίας υπερισχύει του Προεδρικού Διατάγματος, επικαλούμενοι σχετικές τελεσίδικες Αποφάσεις Δικαστηρίων.
    D. Αν ο Κανονισμός της Πολυκατοικίας δεν ισχύει, με το αιτιολογικό ότι η Πολυκατοικία έχει ανεγερθεί μετά το 1985, βάσει ποίου από τους παραπάνω 2 τύπους θα πρέπει να γίνει η κατανομή των δαπανών της Κεντρικής Θέρμανσης?
    Σημειώνω ότι ή άποψη του Μηχανολόγου, που πρόσφατα συνέταξε νέο Πίνακα Κατανομής Δαπανών Κεντρικής Θέρμανσης (αφού ο προηγούμενος Πίνακας περιείχε σοβαρά λάθη, που θα μπορούσαν να εντοπιστούν και από ένα άσχετο σαν και μένα) είναι ότι η Κατανομή των Δαπανών θα πρέπει να γίνεται, με βάση τα οριζόμενα στον Κανονισμό της Πολυκατοικίας, ως εξής:
    o Κατανομή του ποσοστού 20%, (δηλαδή των 200€ σύμφωνα με την παραδοχή μας) σε 20 ίσα μέρη (δηλαδή κάθε διαμέρισμα χρεώνεται με 10€)
    o Κατανομή του ποσοστού 80%, (δηλαδή των 800€ σύμφωνα με την παραδοχή μας), με βάση τον τύπο Π (%) = {fi X εi + ( Μi / ΣMi ) X (1 - Σ ( fi X εi) } X 100
    Με κίνητρο και μόνον την εξεύρεση αντικειμενικής και σύμφωνης με το νόμο κατανομής των δαπανών, ώστε να αποφευχθούν αντεγκλήσεις μεταξύ των Συνιδιοκτητών της Πολυκατοικίας, δεν εκφράζω αμφισβήτηση στην άποψη του τελευταίου Μηχανολόγου, αλλά ζητώ και τη δική άποψή σου, επειδή πιστεύω ότι έχεις ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα, γεγονός που σε καταξιώνει ως επαγγελματία και επιστήμονα. (το τελευταίο δεν είναι «γλύψιμο», αλλά η ανάγκη εκτός από τα κακά πράγματα να λέγονται επιτέλους σ΄αυτόν το τόπο και τα καλά) .
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2
    Μπορεί κάποιος να μας πεί (μία εκτίμηση) πια παράμετρος έχει την μεγαλύτερη βαρύτητα στον τύπο Πδλ(%) ={ fi x εi + [(ει x ωi)/Σ(εi x ωi) x (1 - Σ(fi x εi))]};
    π.χ. για δύο διαμερίσματα που έχουν 50 τ.μ. διαφορά με το μεγαλύτερο να έχει μικρότερη θερμική απώλεια έχοντας "κάψει" τις ίδιες ώρες μπορεί το Πδλ(%) να είναι και το ίδιο;
    Ευχαριστώ

  3. #3
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Θεωρητικά μπορεί,θα είναι όμως διαβολική σύμπτωση.
    Thank you for your contribution.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    5
    Εγκατέστησα σύστημα ατομικής θέρμανσης με φυσικό αέριο σε διαμέρισμα ιδιοκτησίας μου σε πολυκατοικία του 1970 με κεντρική θέρμανση πετρελαίου. Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε τι συμμετοχή θα πρέπει να έχω στο εξής στην κοινόχρηστη θέρμανση (απο την οποία έχω πλήρως αποκοπεί) και βάσει ποιού νόμου.
    Ευχαριστώ

  5. #5
    Εαν αποσυνδέθηκες μόνιμα, και έχεις μονώσει τις σωληνώσεις που περνούν μέσα απο το διαμέρισμά σου, δεν έχεις καμιά επιβάρυνση ούτε στις τρέχουσες ουτε στις έκτακτες δαπάνες θέμρμανσης. Το περιγράφει ο ίδιος νόμος.
    Γιάννης - Μηχανολόγος Μηχανικός

  6. #6
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Περίεργος τύπος
    Απαντήσεις
    3
    Πριν λίγες ημέρες κάναμε αυτονομία θέρμανσης με ωρομετρητες σε ένα κτήριο όπου ήμαστε 3 αδέλφια. (μέχρι τώρα πληρώναμε δια 3).
    Θέλοντας να υπολογίσω απλά το πόσο θα πληρώνει ο καθένας σκέφτηκα τον εξής τρόπο δεδομένου ότι δεν υπάρχει μελέτη μηχανικού που να αναφέρει το fi kai ει κλπ.
    Μπορώ να υπολογίσω τις θερμίδες που έχει ο κάθε ένας από εμάς .
    Έστω λοιπόν ότι ο Α έχει 16.000 ο Β 20.000 και ο Γ 25.000 . (ισογ-1-2)
    Το ισόγειο είναι καλυμμένο από τις 2 πλευρές με άλλα κτήρια.
    Ο 1ος ορ. Είναι καλυμμένος από 1 πλευρά με άλλο κτήριο.
    Ο 2ος ορ δεν έχει καμιά κάλυψη .
    Έστω ότι ο Α έχει 150 ώρες ο Β 90 ώρες και ο Γ 130 ώρες.
    Κατανάλωση Πετρελαίου 1000 Ευρω.
    Υπολογίζω για Α 16/61=0,262
    .... . Β 20/61=0,328
    .... . Γ 25/61=0,410 (ποσοστά βάσει θερμίδων ).
    ¶ρα 150 ωρες *0,262= 39,30
    .. 90 *0,328= 29,52
    .. 130 *0,410= 53,30
    Σύνολα 122,12
    Συμμετοχή 1000/122,12*39,30=321,81 ευρω
    ... 1000/122,12*29,52=241,73 ευρω
    ... 1000/122,12*53,30=436,46 ευρω
    Γνωρίζω ότι αυτός ο τρόπος δεν είναι σωστός .
    Αν όμως τον δεχτούμε όλοι πόσο πιστεύετε ότι απέχει από τον σωστό υπολογισμό με βάσει τον τύπο των ωρομετρητων που είναι
    πi = { fi x εi + εi x Ωi x [ 1 - Σ (fi x εi ) ] / Σ (εi x Ωi ) } x100
    Ευχαριστώ.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Περίεργος τύπος
    Απαντήσεις
    3
    δεν μας ενδιαφερει αν ειναι ΝΟΜΙΜΟ αλλα αν ειναι δικαιο.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    1
    Τους θερμούς μου χαιρετισμούς σε όλα τα μέλη του topic.
    Ειμαι η Χριστίνα και παρακολουθώ εδω και πολύ καιρό με ενδιαφέρον τα θέματα που συζητούνται.
    Το δικό μου πρόβλημα είναι τι γίνεται στην περίπτωση που αποφασίσει κάποιος να τοποθετήσει αυτόνομο καυστήρα/λέβητα στο λεβητοστάσιο της πολυκατοικίας;
    Η οικοδομή εχει ανεγερθεί το 2003, και απο το λεβητοστάσιο ξεκινούν αυτόνομες σωληνώσεις προς το κάθε διαμέρισμα.
    Τα ερωτήματά μου είναι:
    1. Πρέπει να πληρώνω πάγια συμμετοχή στις δαπάνες θέρμανσης της πολυκατοικίας; δεδομένου οτι έχω αποσυνδεθεί μόνιμα απο το συστημα και εχουν βουλωθεί τα σημεία σύνδεσης με τον λέβητα της οικοδομής;
    2.Το Π.Δ. 631/85 (το οποίο δεν έχω) περιγράφει την κατανομή των δαπανων θέρμανσης σε όσους ειναι συνδεμένοι στον κεντρικό λέβητα, κανει όμως σε καποιο σημείο αναφορά σε περιπτώσεις όπως η δική μου.
    Υπάρχει καποιος νόμος που με κατοχυρώνει;
    3. Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα λειτουργίας των δύο καυστήρων εάν είναι συνδεμένοι στην ιδια καπνοδόχο (της οικοδομής),τι πρέπει να προσέξω;
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρω

  9. #9
    Διαχειριστής monachus's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2001
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    2,971
    Blog Entries
    1
    Το προεδρικό διάταγμα ορίζει ότι αν αποσυνδεθείς και θερμάνεις τον χώρο σου με ανεξάρτητο σύστημα θέρμανσης, δέν έχεις καμμία υποχρέωση πρός την οικοδομή.
    Ολα εξαρτώνται βέβαια και απο το καταστατικό της οικοδομής, την διάθεσή σου να μαλώσεις, την όρεξη σου να συνδιαλαγείς με δικηγόρους κ.λ.π.
    Thank you for your contribution.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    1

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Είμαι νέος διαχειριστής και ιδιοκτήτης διαμερίσματος 6ου ορόφου το οποίο αποτελείται από δυο διαφορετικά διαμερίσματα με αυτόνομη θέρμανση συνολικού εμβαδού 130 τ.μ.
    Ο κανονισμός δεν προβλέπει τον επιμερισμό του παγίου 20%,(η πολυκατοικία χτίστηκε το 1990 περίπου) ενώ δεν μπορώ να βρώ τον πίνακα καταμερισμού χιλιοστών θέρμανσης ούτε από την Πολεοδομία ούτε από τον συβολαιογράφο(απεβίωσε και ο αντικαταστάτης δεν έχει το συγκεκριμμένο αρχείο).
    Παράλληλα μέχρι το 1/2001 γινόταν παρακράτηση του 20 % και κατόπιν διεκόπη (δεν κρατούσαν ούτε πρακτικά ούτε τίποτα)ενώ πολλά
    διαμερίσματα δεν κάνουν χρήση του καλοριφέρ ή κάνουν περιορισμένη χρήση με αποτέλεσμα να επιβατυνόμαστε 3-4 διαμερίσματα όλο το κόστος και ειδικότερα εγώ που είμαι στον τελευταίο όροφο .Από την ανάγνωση παρεμφερών ερωτημάτων στο site κατάλαβα ότι το 20% δεν νομιμοποιείται αφενός και είναι άδικο αφ'ετέρου και (εάν κατάλαβα καλά)ο τύπος της αυτονομίας προβλέπει ποσό και για αυτούς που δεν κάνουν χρήση της κενρικής θέρμανσης.Εάν είναι έτσι τότε γιατί η εταιρεία έκδοσης δεν το υπολογίζει? Μπορείτε να μου εξηγήσετε μήπως τον τύπο αναλυτικότερα για να μπορέσω να κάνω τους υπολογισμούς?
    Πιο συγκεκριμμένα πάνω στο χαρτί των κοινοχρήστων υπάρχει ο ακόλουθος πίνακας :

    AYTONOMH ΘΕΡΜΑΝΣΗ =[fi*εi+ (Ωi *εi/ΣΩi*εi) *(1-Σfi * εi)]*ΑΞΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ
    Είναι σωστός ο πιο πάνω?
    Τι σημαίνει η κάθε παράμετρος?
    Ποια θα ήταν η αναλογία εάν σε έναν μήνα είχαμε 144 ώρες κατανάλωση 900 λίτρα πετρελαίου ,κόστος 360,3 € και τα διαμερίματα είχαν τα ακόλουθα χιλιοστά και ώρες :
    ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΩΡΕΣ ΧΙΛΙΟΣΤΑ
    Α1 0 64
    Α2 15 103
    Β1 20 64
    Β2 0 103
    Γ1 17 64
    Γ2 11 103
    Δ1 0 64
    Δ2 0 103
    Ε1 0 64
    Ε2 7 103
    ΣΤ1 30 64 αυτό είναι το δικό μου
    ΣΤ2 44 103 -//- -//- -//-//-
    Παρακαλώ εάν μπορείτε να με βοηθήσετε.Ευχ εκ των προτέρων.

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό