Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 11

Θέμα: Ουδετερογείωση

  1. #1
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417

    Ουδετερογείωση


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Ακούω για ουδετερογείωση στην επαρχία, αλλά προσωπικά δεν έχω καθόλου εξοικείωση με το TN-C, και για να πω και τη αλήθεια, καμία διάθεση να αποκτήσω! Δεν μου εμπνέει καμία ασφάλεια η ιδέα να έχω ουδέτερο στο περίβλημα της συσκευής, και αν προκύψει οπουδήποτε ασυνέχεια...ακόμα κι αν έχω την τέλεια εγκατάσταση στο σπίτι μου, δεν μπορώ να αποκλείσω τη διακοπή στο εναέριο δίκτυο, το έχω δει κατ'επανάληψη.
    Αναρωτιέμαι λοιπόν, μπορεί η ΔΕΗ να μου το επιβάλει; Αν εγώ επιλέξω να εγκαταστήσω δική μου γείωση για την εγκατάστασή μου, προκειμένου να αποφύγω την ουδετερογείωση, τί θα με εμποδίσει;
    Ισως να είναι ανόητα τα ερωτήματα, αλλά δηλώνω άγνοια.

    Νίκος
    Νίκος

  2. #2
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    quote:Originally posted by nyannaco

    ...Αν εγώ επιλέξω να εγκαταστήσω δική μου γείωση για την εγκατάστασή μου, προκειμένου να αποφύγω την ουδετερογείωση, τί θα με εμποδίσει;
    μα απ' όσο ξέρω εγκατάσταση γείωσης πρέπει σε μία οικοδομή πάντα να υπάρχει ασχέτως αν υπάρχει ουδετερογείωση ή όχι. Μήπως για το ενδεχόμενο να κοπεί όπως λες Νίκο, ο ουδέτερος? Μετά, η ουδετερογείωση είναι δυνατόν να αποφευχθεί αφού γίνεται μέσα στον μετρητή της ΔΕΗ? Η ΔΕΗ δεν είναι η μόνη που έχει πρόσβαση εκεί? Και τα δικά μου ερωτήματα με επιφύλαξη.

  3. #3
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Στην επαρχία επιβάλλεται η ουδετερογείωση. Ναι, ακουμπάμε τον ουδέτερο όταν πιάνουμε την κουζίνα!

    Δική σου γείωση θα έχεις οπωσδήποτε. Από τη γείωση ξεκινάει αγωγός γείωσης προς το διακλαδωτή. Ο αγωγός αυτός μοιράζεται στα διαμερίσματα μαζί με τις φάσεις και τον ουδέτερο. Όμως μέσα στον διακλαδωτή γίνεται μια γέφυρα μεταξύ ουδετέρου και γείωσης, δηλαδή γειώνεις τον ουδέτερο.

    Απαγορεύεται να βάλεις δική σου εγκατάσταση γείωση χωρίς να τη συνδέσεις στον ουδέτερο. Είναι σαν να προκαλείς εσκεμένα σφάλμα γης, οπότε ανεβάζεις το δυναμικό όλου του ουδετέρου (που ακουμπάει στις κουζίνες των άλλων εγκαταστάσεων). Πρακτικά είναι δύσκολο να συμβεί κάτι. Πρέπει να έχεις πάρα μα πάρα πολύ καλή αντίσταση γείωσης και η αντίσταση γείωσης του ουδετέρου συνολικά (Υ/Σ και καταναλωτές) να είναι σχετικά μεγάλη. Και επιπλέον πρέπει να έχεις μεγάλες ασφάλειες που δε θα πέσουν όταν ακουμπήσει η φάση στην πολύ καλή γείωση που έχεις, και να μην έχεις ΔΔΕ.


    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Ωραία λοιπόν, (στο εξοχικό στην Ερέτρια) η ΔΕΗ μου έχει συνδέσει τη γείωσή μου στον ουδέτερο μέσα στο κουτί του μετρητή. Τότε γιατί ακουμπώντας τον ουδέτερο στη γείωση κάπου μέσα στη εγκατάσταση μου ρίχνει το ΔΔΕ; Παίζει ο τεχνίτης του εργολάβου που έκανε την ηλεκτροδότηση να ξέχασε να γειώσει τον ουδέτερο; 'Η μήπως η ουδετερογείωση δεν εφαρμόζεται παντού;
    Πάντως την επόμενη φορά που θα πάω θα μετρήσω τάση μεταξύ ουδετέρου και γείωσης, να δω αν θα βρω μηδέν... στην Αθήνα βλέπω καμιά σαρανταριά βολτ.

    Νίκος

  5. #5
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Νίκο λογικό είναι αυτό. Μάλιστα είναι περισσότερες οι πιθανότητες να πέσει το ρελέ στην ουδετερογείωση παρά στην άμεση γείωση. Το ρεύμα μπορεί να πάει στο διακλαδωτή (από το σημείο όπου γεφυρώνεις) μέσω δύο διαδρομών:

    α)μέσω του ουδετέρου
    β)μέσω του αγωγού γείωσης

    και συνεχίζει στον ουδέτερο του δικτύου

    Στην άμεση γείωση παρεμβάλλεται και η αντίσταση γείωσης, οπότε το ρεύμα που διαφεύγει από τον ΔΔΕ είναι μικρότερο (όταν γεφυρώσεις τον ουδέτερο με τον αγωγό γείωσης μέσα στο σπίτι)

    quote:Πάντως την επόμενη φορά που θα πάω θα μετρήσω τάση μεταξύ ουδετέρου και γείωσης, να δω αν θα βρω μηδέν... στην Αθήνα βλέπω καμιά σαρανταριά βολτ.
    Μπορεί να βρεις 1-2 volt διαφορά στην περίπτωση που έχεις πολλά φορτία αναμένα. Η διαφορά θα είναι η πτώση τάσης στον ουδέτερο από τον πίνακα μέχρι το ρολόι. Οπότε εξαρτάται από το φορτίο, τη διατομή της και το μήκος της γραμμής. Και φυσικά από την ασυμετρία φόρτισης των φάσεων στην περιπτωση που έχεις τριφασικό.

    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  6. #6
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    298
    Για να ξεχωρίσουμε λίγο τα πράγματα γιατί μου φαίνεται οι όροι έχουν μπερδευτει.

    Η ΔΕΗ κατα μήκος όλου του δικτύου της(ΧΤ) γειώνει τον ουδέτερο της.Αν δεν το γείωνε τότε αν ακουμπούσαμε μια ΦΆΣΗ ΔΕΝ θα παθαίναμε τίποτα.όμως σε περίπτωση που μια φάση πχ L1 είχε διαρροή ως προς γη λόγω κακής μόνωσης και εμείς ακουμπούσαμε κατά τύχη την L2 τότε θα εφαρμοζόταν πάνω μας 400V!!!!Για την αποφυγη αυτών των καταστάσεων η ΔΕΗ γειώνει τον ουδέτερο διότι είναι πρότιμότερο με μέσα ασφαλείας να αποφύγεις τα 230 ΠΑΡΆ τα 400.

    ΟΛΑ τα σπίτια,εκτός ενός περιορίσμενου κομματιού της Αττικής, ΈΧΟΥΝ ΟΥΔΕΤΕΡΟΓΕΊΩΣΗ TN-S!!!!!

    ΤΝ-C έχουν κάποιες βιομηχανίες που το κάνουν για λόγους διανομής και

    ΤΝ-C-S έχουν πάλι κάποιες βιομηχανιες που συνήθως είναι πολύ μεγάλες σε έκταση και γειώνουν τον ουδέτερο και εσωτερικά στην εγκατάσταση


    Η κλασική λοιπόν ουδετερωση TN-S που έχουν όλοι ειναι προτιμότερη από την ΤΤ διότι η συνολική αντίσταση της γείωσης που προκύπτει είναι αρκετά μικρότερη από την καλύτερη άμεση γείωση που μπορείς να κάνεις και αυτό διότι έχεις εξασφαλιστεί από την συνεχή γείωση του ουδετέρου της DEH(κάθε 3 κολώνες περίπου)

    Γι'αυτό οι προδιαγραφές της άμεσης γείωσης είναι αυστηρότερες της ουδετέρωσης,δηλαδή απαιτούν μεγαλύτερο αριθμό ηλεκτροδίων ή εκτεταμένες θεμελιακές.

    Τα 40Volt φίλε nyannaco τα βρήκες επειδή η γείωση του σπιτιού σου στην Αθηνα-όπως και η δική μου- είναι χάλια.Τα μεταλλικά δίκτυα της υδρευσης έχον γίνει PVC και το μόνο πλέον που έχουμε ως ηλεκτροδιο είναι τα σάπια υδραυλικά της οικοδομής του 70'-80' μέχρι το ρολοι

    Το ρελε σπίτι σου καλά έκανε και έπεσε.Αν φτιάξεις σχήμα θα καταλάβεις τι εννοώ.

    Δεν γίνεται να αποφύγεις την ουδετερογείωση και ΔΕΝ πρέπει να την αποφύγεις.

    ---------------------------
    Oταν όλα αποτύχουν,τότε διάβασε τις οδηγίες

  7. #7
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Είχα προσπαθήσει να απαντήσω και νωρίτερα στο Μίλτο, αλλά με έφαγε το zombie [V]
    Το γιατί μου πέφτει το ρελέ με την ουδετερογείωση έγινε σαφές μόλις το σκιτσάρισα: η τάση που αναπτύσσεται πάνω στον ουδέτερο λόγω (α) της αντίστασής του και (β) του ρεύματος που τον διαρρέει λόγω της ασυμμετρίας των καταναλώσεων στις τρεις φάσεις. Θεωρητικά επίσης αν είχα εντελώς συμμετρικό φορτίο ή καθόλου φορτίο δεν θα μου το έριχνε...

    Για τα χάλια της γείωσης στο υδραυλικό δίκτυο λόγω PVC δεν γεννάται θέμα, αλλά σε μία οικοδομή του 2000 δεν νοείται η γείωση να είναι μέσω ύδρευσης! Ενα χάλια τρίγωνο (ίσα για να βγάλουμε την υποχρέωση) ίσως...

    Πάντως, αν ξέρεις θα είχα την περιέργεια να μάθω (α) ποιά περιοχή/ές της Αττικής δεν έχει TN-S, και (β) γιατί;

    Νίκος

  8. #8
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    46
    Μια και μοναδική γεφύρωση της γείωσης με τον ουδέτερο επιτρέπεται στις εσωτερικές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις, και αυτή την κάνει η ΔΕΗ μέσα στην χελώνα του μετρητού μας, οπουδήποτε αλλού είναι και παράνομη και επικίνδυνη, και αυτό γιατί ποιο μεγάλες πιθανότητες έχει να κοπή ο ουδέτερος μέσα στο σπίτι παρά στο δίκτυο τις ΔΕΗ (220/380V),

    Φιλικά Κώστας

  9. #9
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    298
    quote:Originally posted by nyannaco

    Είχα προσπαθήσει να απαντήσω και νωρίτερα στο Μίλτο, αλλά με έφαγε το zombie [V]
    Το γιατί μου πέφτει το ρελέ με την ουδετερογείωση έγινε σαφές μόλις το σκιτσάρισα: η τάση που αναπτύσσεται πάνω στον ουδέτερο λόγω (α) της αντίστασής του και (β) του ρεύματος που τον διαρρέει λόγω της ασυμμετρίας των καταναλώσεων στις τρεις φάσεις. Θεωρητικά επίσης αν είχα εντελώς συμμετρικό φορτίο ή καθόλου φορτίο δεν θα μου το έριχνε...

    Για τα χάλια της γείωσης στο υδραυλικό δίκτυο λόγω PVC δεν γεννάται θέμα, αλλά σε μία οικοδομή του 2000 δεν νοείται η γείωση να είναι μέσω ύδρευσης! Ενα χάλια τρίγωνο (ίσα για να βγάλουμε την υποχρέωση) ίσως...

    Πάντως, αν ξέρεις θα είχα την περιέργεια να μάθω (α) ποιά περιοχή/ές της Αττικής δεν έχει TN-S, και (β) γιατί;

    Νίκος

    Aν είναι οικοδομή του 2000 τότε η γείωση δεν είναι στην ύδρευση.Λογικά θα έχουν πετάξει κάνα 3 μέτρο ηλεκτρόδιο κάτω στα ρολόγια και θα έχουν γυμνό χαλκό για να κάνουν διανομή.

    Μπορεί αυτά τα 40V να είναι διαρροές είτε από εσένα είτε από διπλανό σου σπίτι και γι'αυτό να τα βλέπεις.Πάντως δεν είναι φυσιολογικό.

    Οι περιοχές που δεν έχουν ουδετερωση είναι το κέντρο της Αθηνας,και τα προάστια εκτός από Μεσόγεια.Υποτίθεται πως θα γινόταν σταδιακά από την ΔΕΗ η μετάβαση από άμεση γείωση σε ουδετέρωση αλλά δεν νομίζω ότι έχει πολυπροχωρήσει.

    Γι αυτό σε τέτοιες περιπτώσεις η θεμελιακή είναι μονόδρομος.

    ---------------------------
    Oταν όλα αποτύχουν,τότε διάβασε τις οδηγίες

  10. #10
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2008
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    46

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Συμφωνώ απόλυτα, αν τα 40 V δεν είναι πρόβλημα του βολτόμετρου να διαβάζει επαγωγική τάση, και μετρά πράγματι 40V τότε σίγουρα υπάρχει πρόβλημα στην εγκατάσταση, η διαφορά τάσης μεταξύ ουδέτερου και γείωσης πρέπει να είναι μηδέν! (0) ούτε mV.

    Φιλικά Κώστας

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό