Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 25

Θέμα: Υπολογισμός παροχής ηλιακων σε βεβιασμένη κυκλοφορ

  1. #1
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177

    Υπολογισμός παροχής ηλιακων σε βεβιασμένη κυκλοφορ


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Υπολογισμός παροχής ηλιακών για βεβιασμένη κυκλοφορία είναι και ένα ακόμα σημαντικό ερώτημα όπου έχει απαντηθεί στο φόρουμ απο τον καπετάνιο αν δεν κάνω λάθος.
    Στον χαμό των τόπικ πυστεύω ότι είναι δύσκολο να βρεθεί η απάντηση.
    Ζητάω λοιπόν απο τον καπετάνιο τον Pano9 αλλά και όλους τους άλλους να ξανα επαναλάβουν τα γραφόμενα του και εδώ. Έτσι θα μπορεί εύκολα κάποιος να βρει την απάντηση σε άλλο ένα σημαντικό θέμα.
    Είναι πολύ σημαντικό στο φόρουμ να απαντιούνται τέτοια ερωτήματα που στην καθημερινότητα αντιμετωπίζουμε πλέων στις εγκαταστάσεις.
    Αυτά είναι τα πραγματικά τεχνικά handbooks.

    Μην ξεχνάμε το ερώτημα στο google θα οδηγήσει τον αναγνώστη κατευθείαν εδώ.
    Ευχαριστώ


    http://udravlikos.gr

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Το ερώτημα το έβαλα γιατί ενδιαφέρει άμεσα η παροχή τον εγκαταστάτη...
    Είχε αναφέρει ένα πολύ καλό ο καπετάνιος για παράδειγμα ότι αν έχεις μεγάλη ταχύτητα οι συλλέκτες δεν προλαβαίνουν να μεταφέρουν την ενέργεια στο νερό...Αυτό το βρήκα πολύ σημαντικό...
    Στα βεβιασμένα οι κυκλοφορητές όπως και στην θερμάνσεις που βάζουμε είναι συνήθως υπερδιαστασιολογισμένα θηρία....
    Τώρα με την εξάπλωση των kit όπου διαθέτουν ρυθμιστικές με ροώμετρα αν κάποιος τεχνικός γνωρίζει τα βασικά μπορεί να ρυθμήσει την παροχή του

    http://udravlikos.gr

  3. #3
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Γρηγόρη, περίπου (50lt/h)/m2 είναι καλά.

    There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Δημήτρη υπάρχει εκτίμηση πτώση πίεσης τις σερπατίνας και του υδραυλικού κίτ του μπόιλερ με 150-200 λίτρα την ώρα για 3-4 τετραγωνικά συλλέκτες?

    http://udravlikos.gr

  5. #5
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    418
    Καλησπέρα,

    Οι Γερμανοί λένε για 40 lt/h ανά μ2 αλλά δουλεύουν σε αρκετά χειρότερες συνθήκες από εμάς.

    Κάπου διάβασα ότι ένας μέσος Ελληνικός συλλέκτης μπορεί να θεωρηθεί ότι έχει ισχύ 700 W/m2.

    Στο δικό μας σύστημα τον Φεβρουάριο έγραψε μέγιστη ισχύ 800 W/m2 οπότε φαίνετε χοντρικά να ταιριάζει.

    Οπότε αν σε μέγιστη ισχύ 700 W/m2 (μεσημεριάτικα) τους δουλεύουμε με 10C ΔΤ (διαφορά θερμοκρασίας, πόσο βγήκε με τι μπήκε) η ροή είναι 60 lt/h ή 1 lt/min ανά μ2.

    Δηλαδή ανάλογα με την χρήση/κατασκευή του συστήματος, κλπ. η μέγιστη ροή είναι 40-60 λίτρα την ώρα ανά τετραγωνικό μέτρο. Ένα τυπικό σύστημα 300 λίτρων δηλαδή με επιφάνεια συλλεκτών θέλει μέγιστη ροή 240 λίτρα/ώρα = 0,24 m3/hr οπότε είναι ξεκάθαρο ότι θέλεις τον πιο μικρό κυκλοφορητή που μπορείς να βρεις!

    Όσοι ασχολούμαστε έχουμε δει πολλά ηλιακά συστήματα τα οποία δεν δουλεύουν γιατί πολύ απλά έχουν μεγάλο κυκλοφορητή.

    Ακόμα και τον σωστό κυκλοφορητή να βάλουμε όμως, τα ηλιακά δεν έχουν σταθερή απόδοση αλλά ανάλογα με την ώρα της μέρας, την νέφωση, την εποχή, και την θερμοκρασία που τα δουλεύουμε, η ισχύς που παίρνουμε μπορεί να είναι 50-100-200-300 W/m2 κλπ.

    Άρα αν επιλέξουμε την ροή με βάση την μέγιστη ισχύ μόλις οι συνθήκες δεν είναι ιδανικές το ΔΤ θα πέσει γρήγορα ο διαφορικός θερμοστάτης θα το σταματήσει.

    Αν επιλέξουμε πολύ μικρή ροή οι συλλέκτες θα δουλεύουν τις καλές μέρες με υψηλό ΔΤ με αποτέλεσμα να πέφτει η απόδοση τους.

    Χοντρικά σε συστήματα σταθερής ροής,
    Μικρή ροή => χαμηλή απόδοση τις καλές μέρες
    Μεγάλη ροή => το σύστημα "κλείνει" πολύ συχνά ή και αδυνατεί να δουλέψει τις μέτριες μέρες

    Σε συστήματα σταθερής ροής λοιπόν προσπαθείς να βρεις την «χρυσή ροή», δηλαδή ούτε πολύ μικρή, ούτε πολύ μεγάλη. Στο επίπεδο της μελέτης γίνεται με εξομοίωση του συστήματος σε όλους τους μήνες λειτουργίας και δοκιμάζοντας διαφορετικές ροές μέχρι να πετύχεις το μέγιστο ετήσιο αποτέλεσμα. Έχοντας αυτό το χρυσό νούμερο μετά ρυθμίζεις το σύστημα ανάλογα.

    Η ιδανική λύση και αυτή που εφαρμόζεται σε όλα τα «προχωρημένα» συστήματα είναι η μεταβλητή ροή. Δηλαδή το σύστημα μέσω του διαφορικού θερμοστάτη έχει την δυνατότητα να μεταβάλει την ροή ανάλογα με την ηλιακή ισχύ ώστε να μπορεί να έχει την μέγιστη εκμετάλλευση κάθε στιγμή.

    Από κάτω το δικό μας διάγραμμα από μια ηλιόλουστη μέρα. Σε μια πιο συννεφιασμένη μέρα η μεταβολή της ροής θα ήταν βέβαια ακόμα πιο έντονη.


    Στα μικρά συστήματα αυτό γίνεται με απλές αντλίες στις οποίες ο διαφορικός θερμοστάτης μπορεί να μεταβάλει την ταχύτητα από το 30 μέχρι το 100%. Στα πιο μεγάλα συστήματα χρησιμοποιούνται αντλίες inverter, ενσωματωμένα ψηφιακά ροόμετρα, κλπ.

    Ένα ακόμα θετικό της μεταβλητής ροής/ταχύτητας είναι η μειωμένη κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας.

    Τα ηλιακά αντλιοστάσια έχουν συνήθως 2 ανεπίστροφες, 100% μεταλλικού τύπου με ενισχυμένο ελατήριο για την αποφυγή φυσικής κυκλοφορίας το βράδυ. Το αποτέλεσμα είναι ότι έχουν σχετικά μεγάλες αντιστάσεις.

    Από κάτω είναι το διάγραμμα τυπικού αντλιοστασίου μεσαίου μεγέθους (μέχρι περίπου 6 συλλέκτες).


    Δεν έχω μετρήσει σερπαντίνα του μπόιλερ ακόμα αλλά πιστεύω ότι οι τυπικές έχουν ελάχιστη αντίσταση λόγω μεγάλης διατομής.

  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Απλά σου αξίζει ένα μεγάλο μπράβο!
    Έγραψες ακριβός αυτά που πρέπει να ξέρει κάποιος πάνω στο θέμα.

    http://udravlikos.gr

  7. #7
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    Στα προηγούμενα σημαντικά γραφόμενα του Πάνου θα ήθελα να προσθέσω δυο γραμμές που κάθε ενδιαφερόμενος και μη έχοντας ειδικές γνώσεις θα μπορούσε να κατανοήσει πόσο σημαντική είναι η έννοια της ροής στα βεβιασμένα συστήματα ηλιακής ενέργειας.
    Στο forum έχω γράψει «άπειρα» posts περί της ηλιακής ενέργειας. Άλλα με απλά και άλλα με πιο σύνθετα λόγια. Μπορεί κανείς να ψάξει και να τα βρει και νομίζω ότι έχουν απαντηθεί σχεδόν όλα τα ερωτήματα. Κάνοντας ένα resume απ' όλα αυτά ας προσθέσω τις δυο αυτές γραμμές.

    --- Αν το νερό μέσα στους ηλιακούς συλλέκτες τρέχει με μεγάλη ταχύτητα, τότε μπορούμε να πούμε έτσι λαϊκά ότι δεν προλαβαίνει να θερμανθεί όσο πρέπει. Η ηλιακή ενέργεια είναι μικρής ισχύος σε σχέση με τη φωτιά που έχουμε στον θάλαμο καύσης ενός λέβητα και συνεπώς οι ροές θέλουν μεγάλη προσοχή διότι απέχουν κατά πολύ από τις συνηθισμένες της θέρμανσης.
    --- Αντίθετα! Αν το νερό πάει πολύ αργά μέσα στους συλλέκτες τότε πολύ γρήγορα θερμαίνεται σε υψηλές θερμοκρασίες με αποτέλεσμα να παραμένει σχεδόν άχρηστη η υπόλοιπη συλλεκτική επιφάνεια που έχει ακόμα να περπατήσει. Μάλιστα εδώ καταρρίπτεται η φιλοσοφία της θερμικής συναλλαγής που στα συστήματα τα δικά μας δεν θέλει μεγάλη θερμοκρασιακή διαφορά μεταξύ πρωτεύοντος και δευτερεύοντος συστήματος για πάρα πολλούς λόγους, και απωλειών ενέργειας.

    Συνεπώς:
    Κάθε τύπος ηλιακού συλλέκτη έχει το δικό του peek ταχύτητας του θερμικού μέσου. Εξαρτάται από τον Μηχανολόγο ο οποίος πρέπει να διαθέτει θερμόμετρα επαφής και να πειραματισθεί μερικές ώρες ώστε να βρει αυτό το peek που ακριβώς είναι. Κυμαίνεται μέσα στις τιμές που ανέφερε ο Dipoli και ο Πάνος. Με την ρυθμιστική σου βαλβίδα μπορείς να το φέρεις το σύστημα στο optimum σημείο του. Και εδώ θέλω να καταδείξω της αποστροφή μου γι' αυτά τα «βαλιτσάκια» έτοιμων συνδέσεων με τα κυκλοφορητάκια μέσα τους. Γιατί; Δεν κατάλαβα, χάθηκαν οι κυκλοφορητές από την αγορά; Ή δεν μπορώ να τους βιδώσω ή δεν βρίσκω ρυθμιστική βαλβίδα και όχι ένα ποτενσιόμετρο για την αυξομείωση της ροής;

    Και κάτι τελευταίο:
    Αν ένα βεβιασμένο δεν λειτουργεί σωστά η συνήθης «αρρώστεια» του είναι η λανθασμένη σύνδεση των ηλιακών συλλεκτών μεταξύ τους. Αν έχω δύο ή τρεις συλλέκτες, τούς βάζω στη σειρά και κανένα πρόβλημα. Αν έχω όμως 2+1 ή 2+2+2 εκεί είναι που κατά 75% έχω λανθασμένη σύνδεση μεταξύ τους.


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Καπετάνιο εσύ το βλέπεις απο το μάτι του μηχανολόγου....εγώ το βλέπω απο το μάτι του μάστορα...
    θυμάσαι την εγκατάσταση που πήγαμε και είδαμε παρέα με τον κυκλοφορητή στην ταράτσα και το υδροστάτης επαφής που ζέσταινε το περιβάλλων τις κρύες νύχτες του χειμώνα...
    Ετσι είναι οι περισσότερες εγκαταστάσεις βεβιασμένης κυκλοφορίας...
    Το κίτ τουλάχιστον χωρίς να ξέρεις και πολλά θα λειτουργήσει καλύτερα απο αυτό το χάλι που είδαμε.
    Γλιτώνει τον μάστορα απο τις πολλές συνδέσεις είναι ματσζόβολο σε διαστάσεις για μικρά λεβητοστάσια.

    Αρκεί να κάνει κανείς σωστή πλήρωση και εξαέρωση

    Η πλήρωση και η εξαέρωση είναι ξεχωριστό μεγάλο κεφάλαιο στα βεβιασμένα που αφορούν υδραυλικούς και θα είναι ένα από τα επόμενα τόπικ που θέλω να ανοίξω μιας και αυτό το τόπικ με ενδιαφέρει να έχει σχέση μόνο με την παροχή και το μανομετρικό.
    Είμαι ικανοποιημένος με τις απαντήσεις που δώσατε εσύ ο Πάνος και o Δημήτρη.
    Τώρα μπορεί να λειτουργήσει το παρόν τόπικ σαν handbook όπως είχα στο μυαλό μου..
    Ευχαριστώ


    http://udravlikos.gr

  9. #9
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    418
    quote:Originally posted by Pirate
    Και εδώ θέλω να καταδείξω της αποστροφή μου γι' αυτά τα «βαλιτσάκια» έτοιμων συνδέσεων με τα κυκλοφορητάκια μέσα τους. Γιατί; Δεν κατάλαβα, χάθηκαν οι κυκλοφορητές από την αγορά; Ή δεν μπορώ να τους βιδώσω ή δεν βρίσκω ρυθμιστική βαλβίδα και όχι ένα ποτενσιόμετρο για την αυξομείωση της ροής;
    Ένα τυπικό ηλιακό αντλιοστάσιο περιέχει τα εξής,

    Βαλβίδα ασφαλείας
    Πιεσόμετρο
    Αναμονή για σύνδεση Δ.Δ.
    Βαλβίδα γεμίσματος
    Κυκλοφορητής
    Ρυθμιστική 3-οδη βαλβίδα
    Βαλβίδα εκκένωσης
    Ροόμετρο
    Θερμόμετρα (2) από/προς τα ηλιακά
    Βαλβίδες (2) 3-οδες αποκοπής συστήματος
    Ανεπίστροφες βαλβίδες (2) ενισχυμένες
    Εξαερηστικό γραμμής
    Μονωτικό κέλυφος

    Όλα τα εξαρτήματα είναι ειδικά για ηλιακά & υψηλές θερμοκρασίες μέχρι 150C. Π.χ. ρόομετρο & ανεπίστροφα είναι 100% μεταλικά.

    Αν κάποιος ψάξει στο εμπόριο δεν θα τα βρει. Πες ότι ξέρει τον Constantino που τα βρίσκει όλα και του τα βρει. Πόσο κόστος θα έχουν? πολύ πολύ περισσότερο γιατί και εμείς έτσι τα κάναμε στην αρχή και βέβαια όχι με όλα τα εξαρτήματα.

    Είναι προσυναρμολογημένα, συνδέεις μόνο τους σωλήνες από/προς και τελείωσες.

    Ρύθμιση ροής? βλέπεις την ροή στο ροόμετρο, ρυθμίζεις τον κυκλοφορητή και την ενσωματωμένη ρυθμιστική και τελείωσες.

    Οι άλλες ρυθμιστικές βαλβίδες είναι ωραίο εξάρτημα αλλά αντέχουν 150C και πόσοι τις ξέρουν και πόσοι έχουν το εργαλείο για να μετράνε ροή? Ούτε 1 στους 1000 από αυτούς που εγκαθιστούν ηλιακά συστήματα. (εμείς απόκτήσαμε πάντως μετά από αυτά που έχω διαβάσει εδω μέσα!)

    Είναι "εργαλείο" και αυτά τα "βαλιτσάκια".

  10. #10
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    «Κανενά προμπλέμα» που λέει κι ο Άντυ ο Αλβανός!
    Καθείς εφ ω ετάχθη!
    Άλλος βάζει βαλιτσάκια κι άλλος όχι!
    Είναι και θέμα δεοντολογίας. Κάποτε ήταν «ντροπή» να πάρει κάποιος γνωρίζων compact Hi-Fi. Έτσι είναι κι αυτό. Προσωπικά θα μου άρεσε να το μοντάρω μόνος μου με τα θερμόμετρα που θέλω, τον κυκλοφορητή που θέλω, το πικάπ που θέλω, τον ενισχυτή που θέλω, την ρυθμιστική που θέλω, τον αυτόματο πληρώσεως που θέλω κοκ.

    Αλήθεια πόσο το μαλί;;[8D]


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό