Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 6 από 6

Θέμα: ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΑΕΡΙΟΥ ΣΕ ΦΩΤΑΓΩΓΟ

  1. #1

    ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΑΕΡΙΟΥ ΣΕ ΦΩΤΑΓΩΓΟ


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Συνάδελφοι καλησπέρα

    Σε μια νέα οικοδομή ο μελετητής δείχνει γραμμές ΦΑ για κουζίνες να περνάνε απο τον φωταγωγό κλεισμένες με πυράντοχη γυψοσανίδα.

    Οταν φωνάξω την ΕΠΑ για έλεγχο κατασκευής θα πρέπει να έχω βάλει και τις γυψοσανίδες η να δει μόνο το δίκτυο?

    Αν έχω βάλει τις γυψοσανίδες πως θα δεί το δίκτυο?

    Παντως αυτό με τις πυράντοχες γυψοσανίδες και τα ανοίγματα αερισμού είναι βλακεία. Ο λόγος είναι το πυράντοχο που σου ζητάει δηλ. τι? απο τα ανοίγματα αερισμού δεν περνάει η φωτιά? Γιατί δεν σου λέει να βάλεις FIRE DAMPERS στα ανοίγματα? κ τρέχα εσυ να βρείς στις διαστάσεις που θέλεις.

    Μονο στην Ελλάδα δεν μπορεί να πάει κάποιος κόντρα στην βλακεία των υπηρεσιών...

    Ευχαριστώ

    mecha[8]

  2. #2
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    Φίλε μου έχεις δίκιο με το θέμα του φωταγωγού και δεν μου έχει τύχει αυτή η περίπτωση για να ξέρω να σου απαντήσω για τον έλεγχο. Πάντως κουβέντα να γίνεται, το κανάλι δεν μπορεί να θεωρηθεί επίσημα πυράντοχο κανάλι από την στιγμή που θέλει αερισμό. Από την άλλη fire damperς και να θέλαμε να βάλουμε δεν γίνεται γιατί προορίζονται για άλλη χρήση, εκτός αν υπάρχει κάτι τέτοιο και δεν έχει τύχει να το δω. Δεν ξέρω κάτι ανάλογο να ανοιγοκλείνει πυράντοχα και να προορίζεται για μεταλλικές σωληνώνεις. Το πιο σωστό για μένα θα ήταν αυτό το κανάλι να ήταν γεμάτο και σφραγισμένο τελείως με κάποιο πυράντοχο υλικό δηλαδή να μην υπάρχει καθόλου αέρας εντός αυτού του μικρού σχετικά καναλιού.

  3. #3
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    298
    quote:Originally posted by DDD

    Φίλε μου έχεις δίκιο με το θέμα του φωταγωγού και δεν μου έχει τύχει αυτή η περίπτωση για να ξέρω να σου απαντήσω για τον έλεγχο. Πάντως κουβέντα να γίνεται, το κανάλι δεν μπορεί να θεωρηθεί επίσημα πυράντοχο κανάλι από την στιγμή που θέλει αερισμό. Από την άλλη fire damperς και να θέλαμε να βάλουμε δεν γίνεται γιατί προορίζονται για άλλη χρήση, εκτός αν υπάρχει κάτι τέτοιο και δεν έχει τύχει να το δω. Δεν ξέρω κάτι ανάλογο να ανοιγοκλείνει πυράντοχα και να προορίζεται για μεταλλικές σωληνώνεις. Το πιο σωστό για μένα θα ήταν αυτό το κανάλι να ήταν γεμάτο και σφραγισμένο τελείως με κάποιο πυράντοχο υλικό δηλαδή να μην υπάρχει καθόλου αέρας εντός αυτού του μικρού σχετικά καναλιού.
    DDD αυτό δεν κάνει για την περίπτωση του φίλου..???

    http://www.ekovent.com/pdf/JBGI_eng.pdf



    ---------------------------
    Oταν όλα αποτύχουν,τότε διάβασε τις οδηγίες

  4. #4
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    quote:Originally posted by k_ar


    DDD αυτό δεν κάνει για την περίπτωση του φίλου..???

    http://www.ekovent.com/pdf/JBGI_eng.pdf
    ναι υποθέτω πως κάνει αλλά τραβηγμένο για οικιακές εφαρμογές και φωταγωγούς. Επειτα, δεν νομίζω πως μπορείς να πείσεις την ΕΠΑ για ένα τέτοιο σύστημα μόλις δουν πως πρέπει να είναι normally closed. Βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό.
    Ο λόγος του καναλιού χωρίς άλλα περιοριστικά μέτρα (με ανοίγματα αερισμού κτλ) είναι απλά για περιορισμό εξάπλωσης της φωτιάς. Τώρα αν όντως έτσι γίνεται ή οχι, δεν μπορώ να το πω.

  5. #5
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2006
    Θέση
    76185 Karlsruhe, , Germany.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    453
    Δεν πρόκειται απλώς για φωτιά
    αλλά και για ΕΚΡΗΞΗ !

    Νίκος

    Nikos

  6. #6

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Πυράντοχο πρέπει να είναι το κανάλι για να μην μεταδοθεί η φωτιά από τον ένα όροφο στον άλλο. Ανοιγμα αερισμού πρέπει να έχεις μόνο στο ανώτατο και στο κατώτατο σημείο του καναλιού, ώστε αν υπάρξει διαρροή να μπορέσει να διαφύγει στο περιβάλλον.
    Σε περίπτωση που μου είχε τύχει το είχαμε κατασκευάσει με τσιμεντοσανίδα (για να μην έχουμε κανένα προβλημα και με υγρασίες κλπ). Όταν ήρθε η ΕΠΑ να κάνει την 1η αυτοψία (για να μας δώσει το χαρτί για την πολεοδομία) το είχαμε ανοιχτό και όταν ήρθε για τη 2η (για να βάλει το αέριο) το είχαμε κλείσει.

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό