Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 24

Θέμα: Σύνδεση ηλιακού με πλυντήριο πιάτων

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2009
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    17

    Σύνδεση ηλιακού με πλυντήριο πιάτων


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Γεια σας,
    Θέλω να συνδέσω το πλυντήριο πιάτων του σπιτιού μου με τον ηλιακό θερμοσίφωνα που θα βάλω σε λίγες μέρες. Στο εγχειρίδιο χρήσης του πλυντηρίου δεν γίνεται βέβαια καμία αναφορά για σύνδεση με ηλιακό. Μπορεί να γίνει καμιά παντέντα στο συγκεκριμένο θέμα χωρίς να υποστεί βλάβη το πλυντήριο;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Το πλυντήριο σου παίρνει και ζεστό νερό?

    http://udravlikos.gr

  3. #3
    Διαχειριστής dimis's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2002
    Θέση
    Δήμος Βόλβης Ν. Θεσσαλονίκης
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    1,200
    Το πλυντήριο σου θα πρέπει να είναι ειδικό ώστε να κάνει επιλογή ζεστού και κρύου νερού από μόνο του. Δηλαδή αν δεν μπορεί να τραβήξει ζεστό νερό στην κυρίως πλύση και κρύο στο ξέβγαλμα είναι άχρηστο αυτό που θα κάνεις γιατί απλά θα σου καταναλώνει όλο το ζεστό νερό χωρίς ουσιαστικά να το χρειάζεται. Πάνω σ αυτήν την λογική έκανε την ερώτηση του και ο gregori

    Τεχνολογία και ποίηση.

  4. #4
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    418
    Μία πατέντα είναι να βάλεις μία θερμοστατική βαλβίδα και με αυτήν να ρυθμίζεις την θερμοκρασία που μπαίνει στο πλυντήριο αν δεν έχει ειδική υποδοχή για ζεστό νερό.

    Την μάθαμε από πελάτες με σπίτια αυτόνομα (χωρίς σύνδεση με ΔΕΗ) με φωτοβολταϊκά που το ζητούμενο είναι να μειώσεις την κατανάλωση ρεύματος στο ελάχιστο.

  5. #5
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Ναι Πάνο αλλά έχω την αίσθηση ότι μιλάς πάλι για πλυντήρια που δέχονται ζεστό νερό χρήσεως...
    Αυτά είναι τα πλυντήρια που βγαζουν δύο λάστιχα στην πλάτη τους.
    Ενα ζεστό ένα κρύο.
    Εχω τοποθετήσει τέτοια σε πλυντήρια ρούχων.Σε πλυντήρια πιάτων δεν θυμάμαι να έχω δεί.
    Αν το πλυντήριο δεν είναι σχεδιασμένο να παίρνει ζεστό νερό δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις αυτό που λες έστω και με θερμοστατική.



    http://udravlikos.gr

  6. #6
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    418
    Όχι σε κανονικά πλυντήρια εφαρμόζεται αυτό που λέω. Π.χ. τις πιο πολλές φορές η πλύση γίνεται στους 40-50C. Ρυθμίζουν την θερμοστατική εκεί.

    Με αυτό τον τρόπο βέβαια γίνεται και το ξέπλυμα σε αυτή την θερμοκρασία εκτός και αν κάθεσαι από επάνω και ρυθμίζεις συνέχεια την θερμοκρασία εξόδου. Αλλά δεν και να την αφήσεις σταθερή δεν έγινε και τίποτα αφού αν το νερό έχει ζεσταθεί από τον ήλιο.

  7. #7
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Είσαι σίγουρος φίλε Πάνο ότι τα πλυντήρια και όλος ο εσωτερικός του μηχανισμός ο οποίος δεν είναι σχεδιασμένος για ζεστό νερό αλλά το ζεσταίνουν τα ίδια μπορεί να λάβει 50 βαθμούς νερό?





    http://udravlikos.gr

  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Το πιο σωστό και χρήσιμο απ΄όλα είναι να μας δώσει ο nnkos μάρκα και τύπο πλυντηρίου για να δούμε τις οδηγίες του κατασκευαστή.

    Κώστας.

  9. #9
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    418
    Δεν έχω κάνει ανάλυση στα πλυντήρια της αγοράς για να ξέρω αν όλα τους τα μέρη αντέχουν νερό με 40c θερμοκρασία αλλά προσωπικά δεν βλέπω κάποιο ιδιαίτερο θέμα, δεν είναι κάποια μεγάλη θερμοκρασία 60-90C.

    Αυτοί που το εφαρμόζουν εδώ και χρόνια είναι μια κοινότητα αρκετών αυτόνομων σπιτιών με Φ/Β και τέτοιου τύπου πατέντες πάνε από στόμα σε στόμα σε συναντήσεις, κλπ. (κάτι σαν αυτό το φόρουμ στην πιο φυσική του έκδοση). Δεν έχει ακουστεί κάτι αρνητικό μέχρι τώρα.

    Άλλωστε δεν έχουν και άλλη οικονομική λύση. Με Φ/Β ξεχνάς τις ηλεκτρικές αντιστάσεις και τα μοντέλα πλυντηρίων που δέχονται και ΖΝΧ είναι ελάχιστα. Όταν είχα ψάξει για το σπίτι μου πριν από 6-7 χρόνια υπήρχε μόνο για ρούχων και η χρέωση ήταν εξωπραγματική. Περίπου όσο ένα πλυντήριο ακόμα.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2009
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    17

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές σας!

    Πιο συγκεκριμένα για τα πλυντήρια: Το πλυντήριο πιάτων είναι SIEMENS SK25210 με μία μόνο παροχή. Το εγχειρίδιο του κατασκευαστή αναφέρει πως η παροχή θα πρέπει να είναι κατά προτίμηση κρύο νερό, αλλά σε περίπτωση που τροφοδοτείται με ζεστό, η θερμοκρασία του δεν πρέπει να υπερβαίνει του 60 βαθμούς.
    Το πλυντήριο ρούχων είναι BOSH maxx7, με μία μόνο παροχή κι αυτό. Σύμφωνα με τον κατασκευαστή αυτή θα πρέπει να είναι μόνο κρύο πόσιμο νερό και το πλυντήριο δεν θα πρέπει να συνδεθεί σε μπαταρία μίξης ταχυθερμοσίφωνα χωρίς πίεση.


Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό