Σελίδα 2 από 13 ΠρώτοΠρώτο 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 11 μέχρι 20 από 126

Θέμα: Ενδοδαπέδια με αντλία θέρμανσης σε 3οροφη μον/κία

  1. #11
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2008
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    18

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Επανέρχομαι στο θέμα μετά από αρκετές ημέρες αλλά ως γνωστόν το χειμώνα αρχίζουν πάντα τα ζόρια.

    Λοιπόν συνοψίζοντας, έχουμε μία 3-όροφη μεζονέτα με 100 τ.μ. ωφέλιμης επιδαπέδιας εγκατάστασης (1ος=40τ.μ., 2ος=40τ.μ. & 3ος=20τ.μ). Για κάθε όροφο υπάρχει μία τρίοδη και ένας κυκλοφορητής ενώ το boiler 80lt είναι σε σειρά με το όλο κύκλωμα.

    Σε κάθε όροφο υπάρχει ένας θερμοστάτης που ανοιγοκλείνει τον κυκλοφορητή του ορόφου.

    H μονάδα μας είναι η Saturn 35KW και ψάχνω τρόπο για προσωρινή βελτίωση της υπάρχουσας εγκατάστασης αλλά και πρόταση για Α/Θ.

    Μου έγινε μία προσφορά για Α/Θ Thermia αλλά το κόστος είναι απαγορευτικό (άνω των €10000), ενώ υπάρχει η δυνατότητα εισαγωγής επώνυμης τριφασικής Α/Θ 12KW από Κίνα με €4500.

  2. #12
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    324
    quote:Μου έγινε μία προσφορά για Α/Θ Thermia αλλά το κόστος είναι απαγορευτικό (άνω των €10000), ενώ υπάρχει η δυνατότητα εισαγωγής επώνυμης τριφασικής Α/Θ 12KW από Κίνα με €4500.
    Ενδιάμεσα (των 10Κ€ και 4,5Κ€) υπάρχουν πάμπολες άλλες μάρκες... Την "επώνυμη" Κινέζικη ποιος θα την "σερβίρει"? Ποιος θα τρέξει αν κατι πάει στραβά και δεν δουλεύει? Αφού θα πρόκειται για παραεισαγωγή... Εκτός αν δεν αντιπροσωπεύεται στην Ελλάδα, οπότε είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα...

    Παναγιώτης

    Ο Θεός πέθανε...
    Ο Μαρξ πέθανε...
    κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

  3. #13
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2008
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    18
    Η επώνυμη είναι της Gree και εισάγεται από τον αντιπρόσωπο στη Θεσσαλονίκη με 5 χρόνια εγγύηση στην εσωτερική μονάδα και 2 στην εξωτερική.

    Το μοντέλο λέγεται Versati το οποίο μου μοιάζει πολύ αυτό της Altherma (Daikin). Οι δύο εταιρίες έχουν συνεργασία στα inverters και στους συμπιεστές από το 2009.

    Σκέφτομαι για την τριφασική Versati 16KW με ηλιακή υποβοήθηση και buffer 500lt για την ενδοδαπέδια.


  4. #14
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    324
    Οκ, αρα μιλάμε για προμήθεια απο τον αντιπρόσωπο και δη την NIPPON. Αν αυτός που θα στο εγκαταστήσει είναι γνωστης του αντικειμένου (εχει κανει μερικές εφαρμογές) πιστεύω ότι θα σου πάει καλά...
    Απο όσο ξέρω το μηχάνημα είναι καλό. Σίγουρα εχει δοκιμαστεί σε εφαρμογές στη ψύξη το καλοκαίρι που μας περασε, δεν γνωρίζω αν έχει δοκιμαστεί και σε θέρμανση. Το 16άρι βεβαια για 100τμ στρωμένα μου ακούγεται λίγο μεγάλο. Εκτός αν το σπίτι βρισκεται στη Φλώρινα...

    Παναγιώτης

    Ο Θεός πέθανε...
    Ο Μαρξ πέθανε...
    κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

  5. #15
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2008
    Θέση
    Athens, Greece
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    49
    Εγω αυτό που συζητάτε το έκανα, είχα λέβητα με πετρελαιο και έβαλα μία αντλία θερμότητας και επικουρικά μετα τους 4,5C ανάβει και ο λέβητας. Αυτο συμβαίνει γιατί το σπίτι ειναι 320τμ με ενδοδαπεδια και η αντλία (16kW) δεν επαρκεί. Εψαξα ολές τις μάρκες και τελικά επέλεξα την ALFEA τησ ATLANTIC γιατί ενώ η ALTHERMA η 16kW στους 2C έχει ισχυή 10kW ή ALFEA έχει 15kW, εκτος αυτού εχει και αντιστάθμηση με πιο πολλες συθμισεις. Το ΖΝΧ το παράγουν ηλιακοί συλλέκτες με το δοχείο στο υπόγειο. Από τις 15 Οκτωβριού που έχω αρχισει να λειτουργώ το σύστημα ο συντελεστης απόδοσης είναι 4,95. Εχω και θερμιδομετρητη αλλα και μετρητη ρευματος οπότε θεωρείστε τα νούμερα πραγματικά και οχι θεωρητικά. Εχω πολλά ακόμα να πω αλλα για να μην κουράζω είμαι στην διάθεση σας.

  6. #16
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2008
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    18
    Όντως ο εγκαταστάτης είδε και σύγκρινε τα μηχανήματα της Gree και κατέληξε ότι το 12KW είναι το ιδανικό για τα 100τ.μ. και όχι τα 16KW.

    Ο εγκαταστάτης προτείνει οπωσδήποτε να μπει ένα δοχείο αδράνειας 150lt και για καλύτερη οικονομία ένα σύστημα της Ariston για τα ZNX (http://www.dtsenergy.gr/products/smart/38)

    Φίλε μου Nemo με ενδιαφέρει άμεσα να ακούσω τιμές σε KW/h αν σου είναι εύκολο.

  7. #17
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2008
    Θέση
    Athens, Greece
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    49
    Καταρχήν να σου πω οτι θερμένω το σπίτι από τις 26 Οκτωβρίου και μεχρι τώρα έχει καταναλώσει 270kWh και έχει αποδόσει 1328kWh. Χωρίς να θέλω να με θεωρήσεις ειδικό θα σου πω οτι αν ειναι Inverter η αντλία δεν πρεπει με τιποτα να την υπερδιαστασιολογήσεις, 12kW ισως ειναι πολλά. Ψάξε στη DeDietrich στα μοντέλα ROH και ALEZIO έχει ένα τύπο για να κάνεις σωστή διαστασιολόγηση. Για να θέλει δοχειο αδρανιας η αντλία που θες μαλλον δεν είναι inverter, η δικία μου ειναι inverter και δεν χρειάζεται, κοιταξε να δεις την αποδοση της στους 2 και 5 βαθμούς έχει σημασια για να μην οπλισουν ποτέ οι ηλεκτρικές αντιστάσεις. Την Gree δεν την ειχα δει, ειχα ψαξει την altherma της DAIKIN, της REHAU, της SIEMENS και την ALFEA της ATLANTIC. Δες τα στοιχεια της στο www.atlantic-comfort.com η εξωτερική μονάδα είναι Fujitsu. Για οτι αλλο θες στη διαθεσή σου αν μπορω να βοηθησω.

  8. #18
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2008
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    18
    Η Gree είναι ολόιδια με την Altherma. Είναι Inverter αλλά ο εγκαταστάτης από την εμπειρία του επιμένει ότι ακόμα και σε inverter το δοχείο αδρανείας βοηθάει στην οικονομία.

    Στην Καρδία που μένω οι θερμοκρασίες είναι πιο άγριες. Υπολογίσαμε ότι η 12KW θα αποδίδει 9,8KW σε θερμοκρασίες -5 εώς 0 και δεδομένου ότι 100τ.μ. αποδίδουν maximum 10kw για normal θερμοκρασίες νερού στην ενδοδαπέδια, θα μας καλύψει μία χαρά. Το πρόβλημα είναι ότι η Gree δε θα φέρει 12άρα τριφασική αλλά μόνο 16άρα. Περιμένω και μία τιμή από την καινούρια της Mitsubishi με EVi.

    Πολύ υψηλές πάντως οι τιμές κατανάλωσης που έχεις μέχρι στιγμής για τις θερμοκρασίες αυτής της περιόδου. Από το Technical Description πάντως φαίνεται ότι το COP της ALTHEA Inverter είναι χαμηλότερο της Gree.

  9. #19
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2008
    Θέση
    Athens, Greece
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    49
    Γιατί λές οτι εχω υψηλή κατανάλωση? Ειναι αρκετα κρυος ο φετινος Νοέμβριος, παντως ειναι 70% φθηνότερη απο το πετρέλαιο. Σήμερα με Μέση θερμοκρασία 9,2 είχε COP 4,85. Δοχειο αδρανειας έχει μια αντλια οταν δεν είναι inverter για να μην αναβει και σβήνει συνέχεια, με δοχειο δεν θα ινβερταρι σωστά.

  10. #20
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2008
    Θέση
    Athens, Greece
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    49

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Επανερχομαι, κατα μέσο όρο ήθελα μέχρι σήμερα 20kWh τη μέρα δηλαδη σχεδον 3 ευρω κατί παραπάνω απο 3 λιτρα πετρελαιο για 311 τετραγωνικά σπίτι, δεν τα θεωρώ πολλά. Θα δουμε στο μέλλον

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό