quote:Originally posted by monachus

Επίσης θα πρέπει να γνωρίζεις ότι η απορροφούμενη ισχύ του boiler εξαρτάται και απο τον εναλλάκτη του (μανδύας ή σερμπατίνα) και πολλές φορές είναι και μικρότερη απο 2.500kcal/h.
Καλημέρα (το ξέθαψα το θέμα το παραδέχομαι αλλά θέλω να καταλάβω )

Monachus πως προκύπτει το 2,500 για την σερπατίνα; Η ισχύς της δεν είναι ανάλογη της παροχής; (με κάποιο άνω όριο βέβαια ως προς την ταχύτητα μέσα στο boiler)

Επίσης κάτι άλλο για όποιον έχει όρεξη να προβληματιστεί μαζί μου, εντάξει με την ισχύ που θα θεωρήσουμε το boiler για την διαστασολόγηση του λέβητα (πιστεύω πως ακούστηκαν - γράφτηκαν αρκετές απόψεις και ο καθένας κρίνει και πράττει αναλόγως (προσωπικά τα λαμβάνω υπόψιν περίπου 2500 kcal/h).

Τι γίνεται για την επίλυση δικτύου και ειδικά όταν τα boiler είναι όλα μαζί στην ταράτσα;

Ως γνωστό για να αρχίσουν όλοι οι υπολογισμοί χρειάζεσαι το ΔΤ στο δυσμενέστερο κλάδο του τελευταίου ορόφου το οποίο κατά συνθήκη παίρνεται μεταξύ 15 και 20 βαθμών. Το ίδιο κάνω και όταν έχω boiler αλλά το πόσο θα ορίσεις την ισχύ του boiler (2.500 ή 5.000 θερμίδες (ή όποια άλλη σημαντική διαφορά θέλετε) έχει αντίκτυπο στις διαστάσεις των κεντρικών στηλών καθώς και στα σώματα των υπολοίπων ορόφων (τουλάχιστον σε μία υποθετική εγκατάσταση που κάνω τους υπολογισμούς μου στο 4Μ για να δω τι γίνεται).

Ορίζοντας αρχικά τα boiler 2500 και ΔΤ 15 βαθμούς βλέπω μεγάλη αύξηση στην ισχύ των σωμάτων που ανήκουν σε κύκλωμα που φορτίζεται πάνω από 3000 θερμίδες συνολικά (σε κυκλώματα με φόρτιση 2500 ή μικρότερη είναι φυσιολογική η προσαύξηση). Αντίθετα όταν ορίζω τα boiler 5000 και ΔΤ 15 βαθμούς και δεδομένου ότι δεν έχω κυκλώματα μεγαλύτερα από 5000 όλα φαίνονται πιο "λογικά".

Επειδή μπορεί να σας μπέρδεψα (τι μπορεί....ούτε εγώ καλά καλά δεν καταλαβαίνω το παραλήρημα μου). Παρατηρώ ότι αν το δυσμενέστερο κύκλωμα όπου ορίζω το ΔΤ στον τελευταίο όροφο (δηλ το boiler μου) δεν είναι και σε όλη την οικοδομή το δυσμενέστερο κύκλωμα (ή κοντά σε αυτό) δημιουργούνται "ανωμαλίες" στο δίκτυο.

Είναι αδυναμία της μεθοδολογίας και της παραδοχής ΔΤ στον τελευταίο όροφο;

Τέλος για την ιστορία να αναφέρω πως το manual της 4Μ αναφέρει πως τα boiler υπολογίζονται σαν boiler με ισχύ 5000-10000 χιλιάδες θερμίδες (διευκρινίζει πως αναφέρεται όχι σε κεντρικό boiler αλλά για boiler που είναι συνδεδεμένο κανονικά στο μονοσωλήνιο).