Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 18

Θέμα: Καλώδιο τροφοδότησης μεγάλης κλιματιστικής μονάδας

  1. #1
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    324

    Καλώδιο τροφοδότησης μεγάλης κλιματιστικής μονάδας


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Αν και μηχανολόγος, επειδή δεν έχω πολυασχοληθεί με μελέτες, κανονισμούς κλπ. εχω μια απορία για την οποία θέλω τη βοήθεια σας.
    Έχουμε έναν κινητήρα (όσον αφορά τον τομέα μου, ένα μεγάλο κλιματιστικό μηχάνημα). Για παράδειγμα ο κατασκευαστής δίνει τα παρακάτω στοιχεία:

    Nominal Absorbsed Power: 48.2kw
    Max. Nominal Current: 112.0A
    Starting Current: 282.0A
    Max. Cable Section: 95mm2

    Από ένα παλιό πινακα (μάλλον Siemmens, δεν είμαι και σίγουρος) βλέπω ότι για Ισχύ Κινητήρα ως 50kw, για απ' ευθείας εκκίνηση, επιλέγεται καλώδιο 50mm2 και 125αρες ασφάλειες.
    Έχω ακούσει ότι αν οι ασφάλειες είναι Βραδείας Τήξης δεν έχεις πρόβλημα. Από την άλλη έχω ακούσει ότι για την αδειοδότηση από την ΔΕΗ λαμβάνεται υπόψη το ρεύμα Εκκίνησης.
    Τι ισχύει?


    Παναγιώτης

    Ο Θεός πέθανε...
    Ο Μαρξ πέθανε...
    κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...
    <h6>Δε θα πεθάνουμε ποτέ, κουφάλα νεκροθάφτη!!!</h6>

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Αυτό για τις ασφάλειες βραδείας τήξης ισχύει.
    Αναφορικά με τη διατομή του καλωδίου, ο πίνακας της Cablel για NYA δίνει μέγιστη επιτρεπτή συνεχή φόρτιση 119Α για το 50mm², 151A για το 70mm² και 182A για το 95mm². επομένως μάλλον τον κατασκευαστή θα άκουγα. Πιστεύω ότι, όπως και οι ασφάλειες βραδείας τήξης, έτσι και το ΝΥΑ 95mm² δεν θα έχει πρόβλημα με το ρεύμα άμεσης εκκίνησης για το μικρό χρονικό διάστημα που διαρκεί. Πιθανόν το ίδιο να ισχύει και για το 70mm², αλλα δυστυχώς ούτε η Cablel ούτε η Fulgor που κοίταξα δίνουν επιτρεπόμενη μεταβατική φόρτιση συναρτήσει χρόνου.
    Εχω μείνει με την απορία, όμως, τέτοιας ισχύος κινητήρας δεν έχει soft start? 'Η τα 282Α είναι με soft start? Μάλλον το δεύτερο, ε; [B)]
    Τώρα για τη ΔΕΗ δεν ξέρω.

    Νίκος

  3. #3
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    324
    Το 282Α είναι χωρίς soft start. To soft start διατίθεται σαν option, κατεβάζει το ρεύμα εκκίνησης στα 202Α, αλλά αυξάνει την τιμή του κατά 5% (γενικότερα μιλώντας και αναλόγως του μηχανήματος στο 5 με 10%).

    Παναγιώτης

    Ο Θεός πέθανε...
    Ο Μαρξ πέθανε...
    κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Αρα το αν αξίζει να επενδύσεις στο soft start εξαρτάται από τη ΔΕΗ [}]

    Νίκος

  5. #5
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    324

    Κάπως έτσι φαίνεται Νίκο.
    Ευχαριστώ για την απάντηση

    Παναγιώτης

    Ο Θεός πέθανε...
    Ο Μαρξ πέθανε...
    κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

  6. #6
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103
    Και το 70άρι δεν θα καεί. Η υπερφόρτιση είναι για πολύ λίγα δευτερόλεπτα.
    Το μοτέρ αυτό δεν είναι inverter, είναι απ' ευθείας???[:0]
    Ούτε καν ένα αστεροτρίγωνο? κάτι βρε αδελφέ?

    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

  7. #7
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    324
    Τίποτα. Γιαυτό σου προτείνουν to soft starter.


    Παναγιώτης

    Ο Θεός πέθανε...
    Ο Μαρξ πέθανε...
    κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Optional σε 50KW μηχάνημα;;; 'Ελεος!

    Νίκος

  9. #9
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2005
    Θέση
    , , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    298
    Φίλε Παναγιώτη

    Μου φαίνεται περίεργο από τα χαρακτηριστικά που παραθέτεις να μην έχει το μηχάνημα μέθοδο εκκίνησης.Τα 50KW σε μοτέρ(είτε screw συμπιεστές είτε scroll,είτε και με slide valves) θα έπρεπε να έχεις ρεύμα εκκίνησης τουλάχιστον 500Α!!!

    Το ότι έχει 282Α ρεύμα εκκίνησης με προδιαθέτει είτε για στεροτρίγωνο είτε για συνδεσμολογία Dahlander(διπλά τυλίγματα για χαμηλή και υψηλή ταχύτητα).

    Αν όντως είσαι σίγουρος ότι δεν έχει κάποια μέθοδο εκκίνησης τότε θέλω να μου γνωρίσεις την εταιρεία που το φτιάχνει να της δώσω συγχαρήτηρια.

    Πάντως συμφωνα με τα χαρακτηριστικά που δίνεις και δεδομένου ότι η απόσταση (μικρότερη των 50 μέτρων) και η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι σε normal επίπεδα(μικρότερη των 45 βαθμών) θα έβαζα ΝΥΥ 3x(1x50)+35 καρέ γείωση και θα το ασφάλιζα είτε με μαχαιρωτές αΜ ΝΗ1 125Α είτε με αυτόματο ειδικό για μοτέρ(ρυθμιση μαγνητικού (15xIονομαστικό)

    Επίσης κάτι που δεν καταλαβαίνω..Τι εννοεί ο ποιητής όταν λέει ότι με το soft-start σου κατεβάζει το ρεύμα εκκίνησης από τα 282 στα 200?

    Το soft-starter έχει ράμπα εκκίνησης και ανάλογα με το τι εξυπηρετει το μηχάνημα ρυθμίζεις ανάλογα.Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις ρεύμα εκκίνησης πάνω από 140Α.(εξαρτάται το soft starter)

    Επίσης αν όντως δεν υπάρχει μέθοδος εκκίνησης εσωτερικά του μηχανήματος τότε να είσαι σίγουρος ότι θα πάρεις το μοτέρ στο χέρι σε λίγα χρόνια(εξαρτάται από τις εκκινήσεις).Οι μηχανικές καταπονήσεις που δέχεται ένα μοτέρ των 50kw που ξεκινάει direct είναι τεράστιες και θα αναγκαστέις να αλλάζεις ρουλέμαν κάθε εξάμηνο στην καλύτερη.

    Επίσης απαγορεύεται από τον κανονισμό(θα στο πει και η ΔΕΗ AYT;O) να τροφοδοτείς απευθείας μοτέρ 50KW διότι της δημιουργείς διακυμάνσεις τάσης στο δίκτυο.Το μέγιστο που δίνει η ΔΕΗ για απευθείας εκκινηση είναι 7,5KW

    ---------------------------
    Oταν όλα αποτύχουν,τότε διάβασε τις οδηγίες

  10. #10
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2009
    Θέση
    ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    56

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    καλησπερα στο forum.
    να παραθεσω και εγω την αποψη μου.
    48.2 kw
    πιθανοτατα προκειτα για εναν κινητηρα 45 kw και 2-3 fan 0.75-1.1 kw.
    ενας κινητηρας αυτης τις ισχυος ειναι σιγουρα σε διαταξη Υ/Δ.
    (παρεπιπτωντος η δεη αν δεν κανω λαθος μας υποχρεωνει μετα τα 5,5kw σε Υ/Δ.)
    με Ι ονομαστικο 85Α και cos φ 0,85 ( στη περιπτωση μας σιγουρα κατω απο 0,70),δηλαδη καπου στα 95Α κατα την εκκινιση σε Υ θα αποροφησει μεχρι και 4 φορες το ονομαστικο του .(4χ95=380Α περιπου).
    η διαρκεια υπερφοτισης θα ειναι μερικα sec .
    o αγωγος που προκυπτει με βαση την ενταση που αποροφαμε ειναι 3χ1χ70mm2 (J1VV -NYY 1X70 270A εδαφος - 260A αερα 20c με τιμη περιπου 9 ευρω το μετρο )αν επιλεξουμε τριπ-τετραπολικο αγωγο θα ανεβουμε μια διατομη και θα χρειαστουμε ?χ95mm2 για την ιδια ενταση .ολα τα παραπανω με δεδομενο οτι η αποσταση μας δεν ξεπερναει τα εκατο μετρα.
    το κοστος ειναι φυσικα μεγαλυτερο στηυ δευτερη περιπτωση.
    σε καθε περιπτωση μετα την εγκατασταση θα πρεπει να ληφθει υποψη και η αντισταθμιση που θα απαιτηθει για την αεργο αυτου του μηχανηματος.

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό