Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 33

Θέμα: Θερμοστάτης σε θερμοσίφωνα(μποιλερ)

  1. #1

    Θερμοστάτης σε θερμοσίφωνα(μποιλερ)


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Γειά σας.
    Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος ο θερμοστάτης που έχει ένας θερμοσίφωνας 2πλής ενέργειας (είναι συνδεδεμένος να ζεσταίνει και απο τη θέρμανση...)και απο το ρεύμα μπορεί να αλλαχτεί με κάτι της μορφής που έχω στο μυαλό μου...?

    ο θερμοστάτης που έχει τώρα είναι αυτής της μορφής... http://www.eaparts.gr/content.aspx?c...87&cpi=&s=&l=1 (όχι έτσι ακριβώς αλλά έχει έτοιμη την αντίσταση στα 2 μεσαία άκρα και βάζω την παροχή στα άλλα 2 στην είσοδο δηλαδή.)
    και εγώ χρειάζομαι μία επαφή ακόμα NC για να την χρησημοποιήσω στην αυτονομία ...(θέλω να ελέγχω την εντολή θέρμανσης του νερού απο τον καυστήρα)
    υπάρχει τέτοιος θερμοστάτης....?
    Απλά επειδή δεν έχει ο θερμοσίφωνας άλλη θήκη για να μπορώ να βάλω αλλον έναν θερμοστάτη.....

    Υ.Γ 1 μιλάμε για θέρμανση σπιτιού με ξεχωριστή εντολή για το μπόιλερ
    Υ.Γ 2 Έχω σκεφτεί τρόπο με 2 ρελέδες που θα περνάω απο τον έναν την παροχή απο τον πίνακα προς την αντίσταση και τον άλλο την εντολή απο το θερμοστάτη του σπιτιού αναλογα με τη θερμοκρασία του νερού του μπόιλερ αλλά ρωτάω μήπως υπάρχει κάτι σε θερμοστάτη κατευθείαν...

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Ψάχνεις δηλαδή έναν υδροστάτη, με 2 επαφές για 2 διαφορετικές ρυθμίσεις και μια επαφή ασφαλείας. Δεν έχω κάτι υπόψιν.

    Αυτό που λες στο ΥΓ2 φαίνεται το καλύτερο που μπορείς να κάνεις χωρίς να πετσοκόψεις το θερμοσίφωνα. Παρέμβαλε και την επαφή ασφαλείας του υδροστάτη, απ ευθείας στο ρεύμα που πάει στην αντίσταση (όχι στις εντολές)



    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  3. #3
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    Τι φλάντζα έχει ο θερμοσίφωνας; Έχεις κάποιο λίνκ;

    Κώστας.

  4. #4
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    quote:Απλά επειδή δεν έχει ο θερμοσίφωνας άλλη θήκη για να μπορώ να βάλω αλλον έναν θερμοστάτη.....
    Μπορείς να το κάνεις πολύ πιο απλά...
    Στη λήψη του ζεστού νερού χρήσης βάλε ένα μαστό και ένα ταυ. Από τη μεσαία έξοδο του ταφ περνούμε το νερό για το σπίτι και από την πάνω έξοδο βιδώνεις τον πιο λεπτό κυάθιο που θα βρεις με τον ανάλογο θερμοστάτη.

    http://udravlikos.gr

  5. #5
    [quote]Originally posted by miltos

    Ψάχνεις δηλαδή έναν υδροστάτη, με 2 επαφές για 2 διαφορετικές ρυθμίσεις και μια επαφή ασφαλείας. Δεν έχω κάτι υπόψιν.

    Αυτό που λες στο ΥΓ2 φαίνεται το καλύτερο που μπορείς να κάνεις χωρίς να πετσοκόψεις το θερμοσίφωνα. Παρέμβαλε και την επαφή ασφαλείας του υδροστάτη, απ ευθείας στο ρεύμα που πάει στην αντίσταση (όχι στις εντολές)


    Φίλε Μίλτο καποιον τέτοιο υδροστάτη είχα στο μυαλό μου......αν δεν υπάρχει οκ παμε για το (Υ.Γ 2)
    Αλλά σε περίπτωση που τελικά κάνω το (Υ.Γ 2) σχετικά με την επαφή ασφαλείας έχω ένα θέμα καθώς αυτή είναι εσωτερικά και δεν νομίζω να μπορώ να κάνω αυτό που λες.....Φυσικά σε περίπτωση αφξισης της θερμοκρασίας τόσο πολύ και πάλι θα μου κόψει την εντολή του ρελέ αφου θα ανοιξουν οι επαφές του θερμοστάτη λογω θερμικού...αλλά είναι έμεση προστασία και άν κολλήσει το ρελέ (ποτέ δεν ξέρεις).....τζίζ
    Γιαυτό έχω μόνο εκεί ένα μικρό θεματάκι για να είμαι 99% καλλυμένος απο θέμα ασφάλειας.

  6. #6
    quote:Originally posted by gregori

    quote:Απλά επειδή δεν έχει ο θερμοσίφωνας άλλη θήκη για να μπορώ να βάλω αλλον έναν θερμοστάτη.....
    Μπορείς να το κάνεις πολύ πιο απλά...
    Στη λήψη του ζεστού νερού χρήσης βάλε ένα μαστό και ένα ταυ. Από τη μεσαία έξοδο του ταφ περνούμε το νερό για το σπίτι και από την πάνω έξοδο βιδώνεις τον πιο λεπτό κυάθιο που θα βρεις με τον ανάλογο θερμοστάτη.

    http://udravlikos.gr
    Σε περίπτωση που δώσω εντολή να ζεστάνω το νερό και δεν έχω ανοίξει να χρησημοποιήσω καθόλου με καλύπτει αυτή η μέθοδος...
    Εννοώ η θερμοκρασία που θα διαβάσει ο θερμοστάτης εκεί που μου λές θα είναι κοντά στην θερμοκρασία που έχει μεσα το νερό στο θερμοσίφωνα?

  7. #7
    quote:Originally posted by CONSTANTINOS

    Τι φλάντζα έχει ο θερμοσίφωνας; Έχεις κάποιο λίνκ;

    Κώστας.
    Δυστηχώς είναι επαρχία αυτή η θέρμανση και τώρα είμαι αθήνα οπότε δεν έχω συγκρατήσει τα στοιχεία που μου ζήτησες...

  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Αν δεις το σχέδιο που έχει πάνω ο υδροστάτης θα καταλάβεις τι γίνεται με την επαφή ασφαλείας. Συγκεκριμένα οι διπολικοί υδροστάτες κόβουν τη μία διαδρομή 1-3 (δηλαδή ανοίγει μία NC επαφή) όταν ξεπεραστεί η ρυθμισμένη θερμοκρασία. Επίσης έχουν ακόμα 2 ΝC επαφές (μανδαλωμένες) που κόβουν και τις 2 διαδρομές 1-3 και 2-4. Αυτές είναι οι επαφές ασφαλείας. Πρέπει να αξιοποιήσεις αυτή που κόβει την 2-4. (Δεν παίρνω όρκο για τα νούμερα, μπορεί να είναι και ανάποδα)

    Δηλαδή η 1-3 έχει 2 επαφές (μία ρυθμιστική και μία ασφαλείας) και η 2-4 έχει 1 επαφή (μόνο ασφαλείας).

    quote:Στη λήψη του ζεστού νερού χρήσης βάλε ένα μαστό και ένα ταυ. Από τη μεσαία έξοδο του ταφ περνούμε το νερό για το σπίτι και από την πάνω έξοδο βιδώνεις τον πιο λεπτό κυάθιο που θα βρεις με τον ανάλογο θερμοστάτη.
    Γρηγόρη έχεις στο μυαλό σου οριζόντιο θερμοσίφωνα?

    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  9. #9
    Να σημειώσω πως πρόκειται για κάθετο θερμοσίφωνα...

    Ισως έχεισ δίκιο Μίλτο....θα το κοιτάξω και εαν δεν βρεθεί καλύτερη λύση για παραδειγμα οπως είπε ο Γρηγόρης θα το κάνω έτσι....
    Περιμένουμε και το Γρηγόρη και λέπουμε...
    Ευχαριστω...

  10. #10
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Μην περιμένεις καν, ο Γρηγόρης σίγουρα είχε οριζόντιο θερμοσίφωνα στο μυαλό του, που η λήψη του ζεστού είναι από πάνω. Στον κάθετο με τη λήψη από κάτω, δεν παίζει με τίποτα.

    Νίκος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό