Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 21 μέχρι 30 από 33

Θέμα: Θερμοστάτης σε θερμοσίφωνα(μποιλερ)

  1. #21
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Σωστός!

    Νίκος

  2. #22
    quote:Originally posted by gregori

    Ναι βρε παιδιά σε κάθετο δεν γίνετε...αλλά θα κάνω μία άλλη πρόταση...
    Οταν μιλάμε για θερμοσίφωνα ουσιαστικά μιλάμε για μία λαμαρίνα κάποιον χιλιοστών...
    Γιατί να μην μπορεί, αυτό που θέλει να κάνει ο φίλος, να το κάνει με έναν θερμοστάτη επαφής?
    Κόβεις την εξωτερική λαμαρίνα όμορφα και αφαιρείς την τοπική μόνωση και προσαρμόζεις έναν επαφής....
    Ακόμα και μέ μία τρυπιτσα και ένα αισθητίριο επαφής μπορεί να το κάνεις εύκολα.

    Εδώ καυστήρες και καυστήρες καλός ή κακός λειτουργούν με έναν απλό θερμοστάτη επαφής.
    Εγώ πιστεύω ότι με ενόν καλό θερμοστάτη επαφής θα κάνεις μία χαρά την δουλειά σου....Δεν νομίζω ότι σε ενδιαφέρει και η απόλυτη ακρίβεια.



    http://udravlikos.gr
    Αν σου κοπεί λίγο πιο μέσα τι γίνεται....

    Λοιπόν και η λύση του nyannaco σωστή φαίνεται όσο για τον πίνακα ποθ τα τροφοδοτεί είναι ακριβώς έξω απο το χώρο του λεβητοστασίου και είναι υποπίνακας και ασφαλώς αν κάποιος κλείσει το γενικό του πίνακα η το ρελέ δεν έχει κανένα απο τα 2 ρεύμα...
    Έχω μόνο μια παρατήρηση στην περίπτωση αυτή στη διάρκεια του χρόνου το πιο φυσιολογικό είναι οτι ο θερμοσίφωνας δεν θα έχει ζεστό νερο και θα μένει σε κατάσταση με της επαφές του θερμοστάτη κλειστές και επομένως το πηνίο μόνιμα οπλισμένο με αναμονή για εντολή απο τη θέρμανση και θα αφοπλίζει μόνο αν θέλω να ζεστάνω το νερό με το ρεύμα η όταν πιάσει θερμοκρασία...
    Οπότε θέλω να ρωτήσω δεν χαλάει σχετικά γρήγορα το ρελέ(τύπου λυχνίας θα χρησημοποιήσω) σε αυτη τη κατάσταση αν για παράδειγμα 23 ώρες τη μέρα είνε σε κατάσταση τάσης το πηνίο του?(υποθέτουμε ότι χρησημοποιούμε το ζεστο νερό 1 ώρα την ημέρα οπότε αλλάζει αυτή η κατάσταση..)
    δεν μπορεί να κολλήσει η τελοςπάντων δεν θα χαλάσει?
    Εαν ισχύει αυτο...
    1)η λύση με τους 2 ρελέδες που είχα πεί στο Y.Γ2 είναι πιό καλή απο αυτή την άποψη αλλά θέλω παραπάνω ένα ρελέ ισχύος (20Α) και επίσης χάνω την άμεση ασφάλεια απο το θερμικό..
    2)Αρα σαν βέλτιστη λύση καταλήγουμε στον επαφής με μονο ( κόστοσ ) μια τρύπα στη λαμαρίνα?

    * Ελπίζω να μην γίνει κουραστικό το θέμα απλά μιας και αναφέρθηκαν κάποιιες λύσεις ας δούμε ποιά είναι η βέλτιστη....
    Δεν ξέρω αν σας τυχαίνουν συχνά τέτοιου είδους boiler αλλά εγω στην επαρχία συναντώ αρκετά συχνα και θεωρώ κρίμα απο τη στιγμή που υπάρχει ξεχωριστή εντολή θέρμανσης να μην περιορίζω το φαινόμενο του να πιάσει το νερό την επιθυμητή θερμοκρασία του και να συνεχίζει ο καυστηρασ-κυκλοφορητής να ζεσταίνουν κρυώνουν η υπερθερμένουν το νερό επειδή ξέχασαν να κλείσουν την εντολή...

  3. #23
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Σε κάθε περίπτωση δεν μου αρέσει η ιδέα να έχω το ρελέ συνέχεια υπό τάση - πράγμα που δεν είχα σκεφτεί και έχεις απόλυτο δίκιο. Οσο μικρή και να είναι η κατανάλωσή του, είναι χαμένη αδίκως, πέραν της πιυθανής επίπτωσης στη διάρκεια ζωής του (αμφίβολη). Η λύση όμως είναι εδώ - όχι που δεν θα την είχα! Δεν του δίνεις λοιπόν συνέχεια φάση, αλλά από την εντολή μπόιλερ του ΘΧ, οπότε οπλίζει μόνο όταν ζητήσεις ΖΝΧ.
    Παρεμπιπτόντως, αφού έχεις τον πίνακα ακριβώς απ'έξω, γιατί να κάνεις πατέντες με το ρελέ "λυχνίας" (ηλίθιος όρος), και να μην βάλεις ένα ρελέ ράγας ("θέρμανσης" όπως εξίσου ηλιθίως αποκαλούνται) στον πίνακα, όμορφα κι ωραία;

    Νίκος

  4. #24
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    quote:η λύση με τους 2 ρελέδες που είχα πεί στο Y.Γ2 είναι πιό καλή απο αυτή την άποψη αλλά θέλω παραπάνω ένα ρελέ ισχύος (20Α) και επίσης χάνω την άμεση ασφάλεια απο το θερμικό..
    Δεν χάνεις την ασφάλεια του θερμικού. Απλά προστατεύεσαι από μία επαφή ασφαλείας αντί για δύο. Πες πως είχες μονοπολικό υδροστάτη...

    Αν αποφασίσεις να τρυπήσεις τη λαμαρίνα, δώσε πρώτα βάση στο πως ζεσταίνεται το boiler από το λέβητα. Πχ αν έχει καμιά περιμετρική ζώνη ψηλά όπου μπαίνει το νερό του λέβητα


    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  5. #25
    quote:Originally posted by nyannaco

    Σε κάθε περίπτωση δεν μου αρέσει η ιδέα να έχω το ρελέ συνέχεια υπό τάση - πράγμα που δεν είχα σκεφτεί και έχεις απόλυτο δίκιο. Οσο μικρή και να είναι η κατανάλωσή του, είναι χαμένη αδίκως, πέραν της πιυθανής επίπτωσης στη διάρκεια ζωής του (αμφίβολη). Η λύση όμως είναι εδώ - όχι που δεν θα την είχα! Δεν του δίνεις λοιπόν συνέχεια φάση, αλλά από την εντολή μπόιλερ του ΘΧ, οπότε οπλίζει μόνο όταν ζητήσεις ΖΝΧ.
    Παρεμπιπτόντως, αφού έχεις τον πίνακα ακριβώς απ'έξω, γιατί να κάνεις πατέντες με το ρελέ "λυχνίας" (ηλίθιος όρος), και να μην βάλεις ένα ρελέ ράγας ("θέρμανσης" όπως εξίσου ηλιθίως αποκαλούνται) στον πίνακα, όμορφα κι ωραία;

    Νίκος
    Τώρα με κάλυψες ήταν εύκολη η λύση...

    * Καλα ας το πούμε ηλεκτρομηχανικό ρελέ τότε να είναι πιο σωστό....στο κατάστημα που θα το ζητήσω έτσι δεν ξέρω πώς θα με κοιτάζουν...

    *Απλά αφού υπάρχει πίνακας 4 θέσεων και μέσα δίπλα απο τον πίνακα της αυτονομίας με ελεύθερο χώρο (έχει μόνο μια ασφάελια) και επιπλέον το ''ηλεκτρομηχανικο΄΄ με μια βάση για ράγα είναι φθηνότερο και κάνει μια χαρά τη δουλειά του (άσε που έχω και περίσευμα ήδη) για τις εντολές που χρειάζομαι...

    Ναι Μίλτο δίκιο έχεισ λαθος.....
    Τι να σου κάνει ένα μυαλό στης 2 τη νύχτα.....
    Λοιπόν ευχαριστώ φαίνεται ότι καταλλήξαμε στην καλύτερη λύση [8D]

  6. #26
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    [img]Αν σου κοπεί λίγο πιο μέσα τι γίνεται....[/img]
    Φωνάζεις τον Γρηγόρη και τον αλλάζει


    Να ρωτήσω κάτι απλό...
    Εσείς καλά τα λέτε ηλεκτρολογικά, αν και δεν καταλαβαίνω τίποτα από αυτά αλλά το σπίτι ποιανού είναι?
    Αν είναι πελάτου δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή ιδέα να κάνετε σε έναν απλό θερμοσίφωνα κόλπα τα οποία ο μάστορα στο μέλλον που θα κληθεί να τον αντικαταστήσει τα αγνοεί.
    Λέω εγώ τώρα....


    http://udravlikos.gr

  7. #27
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    quote:Originally posted by abc9510gr
    Καλα ας το πούμε ηλεκτρομηχανικό ρελέ τότε να είναι πιο σωστό....στο κατάστημα που θα το ζητήσω έτσι δεν ξέρω πώς θα με κοιτάζουν...
    Ηλεκτρομηχανικά είναι και τα "λυχνίας" και τα ράγας και τα πλακέτας, και οποιοσδήποτε τυχόν άλλος τύπος, εφόσον διαθέτει πηνίο και κινούμενη επαφή. Εδώ ακριβώς είναι το θέμα, ότι ο όρος "λυχνίας" μπορεί να οδηγήσει στον παραπειστικό συνειρμό ότι αναφέρεται στην αρχή λειτουργίας, ενώ στην πραγματικότητα αναφέρεται απλά στον τύπο της βάσης. Λεπτομέρειες βέβαια, που μάλλον μόνο εγώ απασχολώ το μυαλό μου με αυτές [B)]
    Εσύ σε κάθε περίπτωση ως "λυχνίας" θα το ζητάς στα μαγαζιά, γιατί αλλιώς δεν θα βρεις ποτέ άκρη

    Νίκος

  8. #28
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    quote:Originally posted by gregori
    Εσείς καλά τα λέτε ηλεκτρολογικά, αν και δεν καταλαβαίνω τίποτα από αυτά αλλά το σπίτι ποιανού είναι?
    Αν είναι πελάτου δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή ιδέα να κάνετε σε έναν απλό θερμοσίφωνα κόλπα τα οποία ο μάστορα στο μέλλον που θα κληθεί να τον αντικαταστήσει τα αγνοεί.
    Λέω εγώ τώρα....
    Και πολύ σωστά λες, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Κι εγώ θα το έκανα μόνο στο σπίτι μου, ή το πολύ-πολύ στο δικό σου αφού σε έβαζα να υπογράψεις ότι έχεις λάβει γνώση της πατέντας.

    Νίκος

  9. #29
    Εντάξει και αυτό λογικό είναι καθώς δεν είναι στο δικό μου αλλα σε πελάτη.
    Πάντως ο μόνος υδρυλικός που μπαίνει εκεί τα τελευταία χρόνια είναι ο αδερφός μου ( οπότε έχει εκπαιδευτεί στης πατέντες μου... )
    και ο μόνος ηλεκτρολόγος εγώ.
    Πάντως αναγνωρίζω τον όποιο κίνδυνο...

    *** Μια επιφήτηση που μου ήρθε πρωι πρωι...
    Μάλλον κάτι παραβλέψαμε...
    όταν ο θερμοσίφωνας δέν δουλεύει με το ρεύμα και θέλουμε να το ανοίξουμε απο την εντολή του θερμοστάτη το ρελέ δεν θα κλείσει μέσω αντίστασης καθώς ο ουδέτερος θα λύπει....διπολικός ασφαλειοδιακόπτης στη γραμή του θερμοσίφωνα...
    (τώρα να σε δώ nyannaco [}]
    Μήπως τελικά να καταργήσω το ρεύμα και να εύχομαι να μην χαλάσει ο καυστήρας η τελειώσει το πετρέλαιο...

  10. #30
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by abc9510gr
    Μάλλον κάτι παραβλέψαμε...
    όταν ο θερμοσίφωνας δέν δουλεύει με το ρεύμα και θέλουμε να το ανοίξουμε απο την εντολή του θερμοστάτη το ρελέ δεν θα κλείσει μέσω αντίστασης καθώς ο ουδέτερος θα λύπει....διπολικός ασφαλειοδιακόπτης στη γραμή του θερμοσίφωνα...
    Εδώ παίξαμε και χάσαμε. Και δεν θα προτείνω να καταργήσεις την αποκοπή του ουδετέρου, τη θεωρώ χρήσιμη τόσο από πλευράς ασφαλείας, όσο και για πρακτικούς λόγους.

    Αφού όμως δεν είναι για το σπίτι σου, όπως λανθασμένα είχα θεωρήσει, καλύτερα να μην καταφύγεις σε πατέντες έτσι κι αλλιώς.
    quote:Πάντως ο μόνος υδρυλικός που μπαίνει εκεί τα τελευταία χρόνια είναι ο αδερφός μου ( οπότε έχει εκπαιδευτεί στης πατέντες μου... )
    και ο μόνος ηλεκτρολόγος εγώ.
    Προσωπικά δεν με καλύπτει, μπορεί ο πελάτης να τσακωθεί με τον έναν και να φέρει άλλον, μπορεί να πουλήσει το σπίτι, μπορεί...

    Νίκος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό