Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 6 από 6

Θέμα: Σύνδεση πυροσβεστικών φωλιών

  1. #1
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965

    Σύνδεση πυροσβεστικών φωλιών


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Σκεφτόμουνα λίγο πως είναι καλύτερα να συνδεθεί μια πυροσβεστική φωλιά. Έκανα την εξής σκέψη:

    Κρουνός έξω από τη φωλιά με το χερούλι από πάνω. Στην έξοδο του κρουνού μούφα, μαστός και γωνιά αρσενική θηλυκή. Η γωνιά θα είναι μέσα στη φωλιά και το αρσενικό σπείρωμα θα έχει κλίση προς τα κάτω, ώστε η μάνικα να κουμπώσει ομαλά.

    Με αυτόν τον τρόπο πετυχαίνουμε:
    α) Ο κρουνός να είναι έξω από τη φωλιά και να ελέγχεται πανεύκολα.
    β) Η μάνικα να είναι μόνιμα κουμπωμένη στο δίκτυο.

    Δεν το έχω δει όμως πουθενά, και αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει κάποιος λόγος που δεν γίνεται έτσι.

    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  2. #2
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    quote:Originally posted by miltos


    Δεν το έχω δει όμως πουθενά, και αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει κάποιος λόγος που δεν γίνεται έτσι.
    Δηλαδή εσύ πως το βλέπεις; Ο κρουνός καλό είναι να είναι μέσα στην φωλιά γιατί υπάρχουν και περίεργοι. Βέβαια και έξω να είναι μη σκας αφού μπορείς κάλλιστα να βάλεις ΠΦ χωρίς ερμάριο οπότε όλα έξω θα είναι.

  3. #3
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Σε γενικές γραμμές το βλέπω καλό. Νομίζω ότι είναι ότι πιο εύκολο στη χρήση.

    Όντως υπάρχουν οι περίεργοι που λες. Όχι ότι δεν μπορεί να ανοίξουν τη φωλιά και να κάνουν τη μ@λ@κ1@, αλλά όσο να ναι μια βάνα που φαίνεται προκαλεί περισσότερο. Αυτό που φοβάμαι περισσότερο είναι τι μπορεί να γίνει με την τυλιγμένη μάνικα αν κάποιος πειράξει τον κρουνό, χωρίς να βλέπει μάλιστα τι γίνεται μέσα στη φωλιά.

    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  4. #4
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    Είναι σχετικό το ζήτημα. Δεν υπάρχει η απόλυτη λύση. Πχ μπορώ να σου πω πως το σωστό είναι να μπαίνει ένα limit switch πάνω στον κρουνό οπότε αυτό κάνει την ανάγκη να είναι ο κρουνός μέσα στο ερμάριο ακόμα μεγαλύτερη. Κάποιος δηλαδή θα μπορούσε να παίξει και με αυτό. Οπότε εγώ πάντα θα προτιμούσα μέσα.

  5. #5
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2005
    Θέση
    Greece. ν φιλαδελφεια
    Ιδιότητα:
    Υδραυλικός
    Απαντήσεις
    85
    να πω και εγω την γνωμη μου.
    εγω πιστευω οτι ο κρουνος πρεπει να μπενει μεσα στην φωλια απο την αντιθετη μερια απο εκεινη που στηριζετε η ανεμη.
    αν μπει απο τιν μερια που στηριζεται η ανεμη ειτε πανω ειτε κατω βρισκη η ανεμη. στον κρουνο.
    αν μπει απο την αντιθετη μερια κατω τοτε η μανικα τσακιζει επανω στην κοψη της φωλιας και εκτος του οτι μπορει να σκιστη ο σωληνας μιωνετε η διατομη του και ζωριζετε με πιθανο αποτελεσμα να πεταχτη απο το στορζ αν ειναι με σφικτηρα και οχι συρματοδεμενη.
    εαν ειναι επανω απο την αντιθετη απο την ανεμη τοτε ο σωληνας στρωνει ομαλα και δεν εχει κανενα προβλημα.
    οσο για την περιπτοση του κρουνου εξω.....
    σε ενα σχολειο στην αγια παρασκευη επεζαν οι πιτσιρικαδες και ανοιξαν λιγο τον κρουνο. ακουσαν το νερο και τον εκλισαν αλλα δεν εκλισε τελιος. αποτελεσμα να περναει το νερο στην μανικα η οποια ηταν συρματοδεμενη στα στορζ (οπως σωστα πρεπει να ειναι) και καποια στιγμη ακουσαν απο τις ταξεις τους ενα μπαμ.
    ηταν ο σωληνας που ειχε φουσκοσει και στην προσπαθεια του να απλοσει διαλισε την φωλια. αλλου η φωλια αλλου η ανεμη και να γηνετε το ελα να δεις γιατι νομιζαν οτι τους ειχανε βαλει βομβα......

  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Για μένα η πιο καλή θέση είναι στην πλερά του στήρίγματος της ανέμης και στην πάνω μεριά.

    Βέβαια αυτό ίσως να αλλάζει ανάλογα με το σχέδιο της φωλιά.

    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό