Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 21 μέχρι 30 από 31

Θέμα: ΨΥΧΡΟΜΕΤΡΙΑ - ΚΚΜ

  1. #21
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    35

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by DDD

    Στον υπολογισμό του συνολικού φορτίου των ατόμων έχεις καθόλου ετεροχρονίσει ή περιμένεις να έχεις αυτό το φορτίο που έχεις θέσει για πάνω από 2 ώρες μόνιμα; Αν δεν έχεις αυτό το φορτίο για κάποιες ώρες τότε να το ετεροχρονίσεις εκτός αν δεν τον ξέρεις και το θεωρείς πιθανό να παρουσιαστεί. Μην ξεχνάς πως υπάρχει αδράνεια παρουσίας του peak load.
    Δεν γνωρίζω ακριβώς τον τρόπο λειτουργίας και δεν θέλω να το διακινδυνεύσω. Πήγε ο πελάτης σε υπάρχουσες εγκαταστάσεις που θεωρούμε καλές και όλη την ώρα γκρίνιαζε για την ζέστη και την υγρασία...

    quote:Originally posted by DDD


    Επίσης, το σημείο P2 στο telosarage.jpg έχεις λάβει RH=99% δηλαδή σχεδόν απόλυτα κορεσμένος ο αέρας με θερμοκρασία εξόδου t(adp). Το βρίσκω τραβηγμένο. Αυτό αντιστοιχεί πρακτικά σε BF=0. To έχεις τσεκάρει ή έτσι το επέλεξες;
    Δεν είναι 99%, είναι 92% ή 93% και έχει προκύψει από το πρόγραμμα διαστασολόγησης της κατασκευάστριας εταιρίας.


    quote:Originally posted by DDD


    Γιατί διπλασίασες την ανάγκη για αερισμό;
    Και για να βρω αυτό το στοιχείο έπρεπε να αυξήσω την παροχή μου μέχρι εκεί.

    quote:Originally posted by DDD


    Το σημείο P3 πως το υπολόγισες; Πρέπει να υπολογίσεις το ελάχιστο αισθητό φορτίο ώστε να κάνεις την δουλειά σου αλλά και να μην καταλήξεις σε υπερδιαστασιολογήσεις της ΚΚΜ.
    Το Ρ3 το κατέβασα από το κεφάλι μου, αλλά μόλις βρήκα κάτι να διαβάσω και πλέον όλα φαίνονται πιο απλά. Αυριο επανέρχομαι με τα σωστά αποτελέσματα! (Ελπίζω)

    Αυτό που διάβασα σήμερα σε ένα πεντάωρο και μου λύθηκαν τα κενά είναι οι σημειώσεις κλιματισμού του Παπακώστα (Μηχ. Μηχ ΑΠΘ 5ο έτος, επιλογής μαθημα). Δεν το περιμενα...

  2. #22
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    quote:Originally posted by Jungle_Groove


    Δεν είναι 99%, είναι 92% ή 93% και έχει προκύψει από το πρόγραμμα διαστασολόγησης της κατασκευάστριας εταιρίας.
    92 ή 93 είναι μια χαρά αλλά το 99 το βλέπω ουτοπικό. Θέλω να πω δηλαδή πως αν κάνεις υπολογισμούς και λάβεις την ενθαλπία για RH=99% δηλαδή h=33,4 KJ/kgr θα έχεις κάποιο σφάλμα. Γιατί δεν το διορθώνεις στο πρόγραμμα στα 92%;


    quote:Originally posted by Jungle_Groove


    Το Ρ3 το κατέβασα από το κεφάλι μου, αλλά μόλις βρήκα κάτι να διαβάσω και πλέον όλα φαίνονται πιο απλά. Αυριο επανέρχομαι με τα σωστά αποτελέσματα! (Ελπίζω)
    Θα πρέπει να λάβεις ένα RSHF τέτοιο ώστε να έχεις ταυτόχρονα ένα ικανοποιητικό tadp (δηλαδή να έχεις τομή στην καμπύλη κορεσμού και θα έλεγα 2 C πάνω από την μέση του νερού του στοιχείου) και παράλληλα το πόσης ισχύος αναθέρμανση να σου προκύπτει το δυνατόν ελάχιστη από την σχέση

    RSHF * (total load +Qαναθ) = Sensible load + Qαναθ.


  3. #23
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Jungle, κατέληξες στην επιλογή των ΚΚΜ?

    Αν ναι, πως σκέφτεσαι να τις ελέγξεις? Ειδικά η αναθέρμανση μπλέκει τα πράγματα. Η έντονη ψύξη και η αναθέρμανση πρέπει να γίνονται όταν χρειάζεται, για να περιοριστεί το κόστος λειτουργίας.

    Είναι ενδιαφέρον θέμα. Έχεις κάτι στο μυαλό σου?

    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  4. #24
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    35
    quote:Originally posted by miltos

    Jungle, κατέληξες στην επιλογή των ΚΚΜ?

    Αν ναι, πως σκέφτεσαι να τις ελέγξεις? Ειδικά η αναθέρμανση μπλέκει τα πράγματα. Η έντονη ψύξη και η αναθέρμανση πρέπει να γίνονται όταν χρειάζεται, για να περιοριστεί το κόστος λειτουργίας.

    Είναι ενδιαφέρον θέμα. Έχεις κάτι στο μυαλό σου?

    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!
    Kατέληξα στην 1η. Μένουν άλλες 15 μονο![]

    Αναθέρμανση θα κάνω με το στοιχείο της θέρμανσης τελικά. Τον ρώτησα τι γίνεται το χειμώνα που ο κρύος άερας θα περνάει πρώτα από το ψυκτικό στοιχείο και η απάντηση του ήταν ότι πριν το στοιχείο υπάρχουν ένα σωρό πραγματα ακόμη τα οποία πρέπει να σκεφτείς (VAM, ηχοαποσβεστήρες κτλ) να μην παγώσουν. Και μου είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα ψύξης καθώς αντέχουν στους 0,-1 χωρίς καμία προστασία και ακόμη και αν πέσει πιο χαμηλά η θερμοκρασία πάλι υπάρχουν αντιπαγωτικές λύσεις.

    Πίσω στο προβλημα:

    Το πρόβλημα μου γενικά ήταν το λανθάνων των ανθρώπων. Έλεξα την βιβλιοθήκη του Adapt με την Ashrae και μείωσα λίγο τα νούμερα, γιατί ήταν όντως αυξημένα.

    Ετσι μου μειώθηκε το λανθάνων, κρατήθηκε το αισθητό το ίδιο και το RSHF μου αυξήθηκε, και η κλίση της γραμμής συνθηκών του δωματίο λιγότερη απότομη.

    Εφόσον όρισα την επιθυμητή εσωτερική συνθήκη και το RSHF πλέον ξέρω όλα τα σημεία(θερμοκρασία/υγρασία) τα οποία αν προσάγω τον αέρα, θα μπορεί αυτός να παραλάβει αισθητά και λανθάνοντα.

    Απο τα παραπάνω και από την ψυχρομέτρία μπορεσα να βρω τον απαραίτητο όγκο του άερα.

    Επόμενο βήμα ή διαστασολόγηση των στοιχείων και αρχικα του ψυκτικού.

    Η διαστασολόγηση γίνεται από το πρόγραμμα της κατασκευάστριας εταιρίας, στο οποίο πρώτα επιλέγεις το ψυκτικό στοιχείο. Εφόσον το επέλεξα ξέρω θερμοκρασία/υγρασία μετά το στοιχείο. Το σημείωσα στον ψυχρομετρικό και τράβηξα μία γραμμή παράλληλη στον άξονα της Tdb και είδα που έτεμνε την γραμμή που ορίζεται από την επιθυμητή εσωτερική συνθήκη και έχει κλίση ίση με το RSHF.
    π.χ.14,0oC.
    Εφόσον το επέλεξα συνεχίζω με στοιχείο της αναθέρμανσης, οπου απλά του ορίζω την θερμοκρασία πριν το θερμαντικό (δηλαδή μετά Τ μετά το ψυκτικό και την θερμοκρασία που βρήκα από τον ψυχρομετρικό (το 14οC που είπαμε) και μου διαστασολογεί και το θερμαντικό.

    Ουσιαστικά κατάφερα τον αέρα του περιβάλλοντος να τον πάω στο σημείο που ήθελα, άρα ειναι σε θέση να λάβει τα φορτία μου.

    Μίλτο έχω ακόμη πολύ δουλειά, και θα επανέλθω με πιο αναλυτικά αποτελέσματα και περισσότερες απορίες!

    Aργύρης

  5. #25
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2008
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    324
    quote:Αναθέρμανση θα κάνω με το στοιχείο της θέρμανσης τελικά. Τον ρώτησα τι γίνεται το χειμώνα που ο κρύος άερας θα περνάει πρώτα από το ψυκτικό στοιχείο και η απάντηση του ήταν ότι πριν το στοιχείο υπάρχουν ένα σωρό πραγματα ακόμη τα οποία πρέπει να σκεφτείς (VAM, ηχοαποσβεστήρες κτλ) να μην παγώσουν. Και μου είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα ψύξης καθώς αντέχουν στους 0,-1 χωρίς καμία προστασία και ακόμη και αν πέσει πιο χαμηλά η θερμοκρασία πάλι υπάρχουν αντιπαγωτικές λύσεις.
    Το μόνο που σε σώζει είναι ο εναλλάκτης. Όλα τα άλλα δεν μεταβάλλουν την θερμοκρασία του αέρα.

    Οι "αντιπαγωτικές λύσεις" είναι αντιστάσεις υπο μορφή καλωδίου που τρέχει πάνω στο στοιχείο.

    Θα σου πρότεινα να βάλεις συστοιχία: Θερμαντικο στοιχείο / Ψυκτικό στοιχείο / Μετάθερμαντικο στοιχείο (νερού ή αντιστάσεις)

    Παναγιώτης

    Ο Θεός πέθανε...
    Ο Μαρξ πέθανε...
    κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

  6. #26
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    quote:Originally posted by Panagiotis Skantzikas


    Θα σου πρότεινα να βάλεις συστοιχία: Θερμαντικο στοιχείο / Ψυκτικό στοιχείο / Μετάθερμαντικο στοιχείο (νερού ή αντιστάσεις)
    και έναν καλό ανεμιστήρα με μπόλικα kPa

  7. #27
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    35
    quote:Originally posted by DDD

    quote:Originally posted by Panagiotis Skantzikas


    Θα σου πρότεινα να βάλεις συστοιχία: Θερμαντικο στοιχείο / Ψυκτικό στοιχείο / Μετάθερμαντικο στοιχείο (νερού ή αντιστάσεις)
    και έναν καλό ανεμιστήρα με μπόλικα kPa
    Με την διάταξη ΚΚΜ που μου όρισαν (ηχοαποσβεστήρες μπρος - πίσω,VAM,2 στοιχεια) στην προσαγωγή έχω πτώση πίεσης μέσα στην ΚΚΜ μονο περίπου 1000pa.
    Oπισθοκλινή αναγκαστικα.

    Aργύρης

  8. #28
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965
    Αν βάλεις κανά λίγο πιο ζόρικο φίλτρο, μπορεί να γλιτώσεις και την αναθέρμανση. Θα την κάνει ο ανεμιστήρας

    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

  9. #29
    Μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    35
    quote:Originally posted by miltos

    Αν βάλεις κανά λίγο πιο ζόρικο φίλτρο, μπορεί να γλιτώσεις και την αναθέρμανση. Θα την κάνει ο ανεμιστήρας

    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!
    Eπι της ευκαιρίας...
    Υπάρχουν φίλτρα. Και μου έχουν προδιαγράψει δύο box με φίλτρα.
    • EU-3
    • EU-7


    Ωστόσο το πρόγραμμα, μου έχει επιλογές οπως σακκόφιλτρα, και φιλτρα ενεργου άνθρακα (εχει και αλλα, αλλά δεν τα θυμάμαι τωρα)...
    Εχει κανείς τις αντιστοιχίες?

    [Το πρόγραμμα είναι γερμανικό, αλλά το έχουν μεταφράσει στα αγγλικά, αλλα έχουν ξεχάσει πολλά πράγματα και οι μισές ονομασίες των φίλτρων είναι στα γερμανικά και οι μισές στα αγγλικά]


    Επίσης, στους υπολογισμούς μου, τα θερμικά κερδη ανεμιστήρα δεν τα πήρα υπόψιν.
    Ο ανεμιστήρας είναι 5,5kw, αλλά θα έχω σίγουρα και μεγαλύτερους.
    Από ποία ισχύ και πάνω πρέπει να αρχίσουν να υπολογίζονται?

    Aργύρης

  10. #30
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by Jungle_Groove

    Υπάρχουν φίλτρα. Και μου έχουν προδιαγράψει δύο box με φίλτρα.

    * EU-3
    * EU-7

    Εχει κανείς τις αντιστοιχίες?
    Googlαρισέ το και λίγο. Θα το βρεις.

    quote:Originally posted by Jungle_Groove

    [Το πρόγραμμα είναι γερμανικό, αλλά το έχουν μεταφράσει στα αγγλικά, αλλα έχουν ξεχάσει πολλά πράγματα και οι μισές ονομασίες των φίλτρων είναι στα γερμανικά και οι μισές στα αγγλικά]
    Πολύ τυπικό. Δυστυχώς γίνεται συχνά με Γερμανικά λογισμικά και έντυπα και είναι πρόβλημα. Τους ξεφεύγουν άραγε?


    quote:Originally posted by Jungle_Groove

    Επίσης, στους υπολογισμούς μου, τα θερμικά κερδη ανεμιστήρα δεν τα πήρα υπόψιν.
    Ο ανεμιστήρας είναι 5,5kw, αλλά θα έχω σίγουρα και μεγαλύτερους.
    Από ποία ισχύ και πάνω πρέπει να αρχίσουν να υπολογίζονται?
    Εξαρτάται από πόσα kPa ολικής πίεσης στο σύνολο θέλεις να καλύψεις. Η σχέση είναι είναι ευθέως ανάλογη. Αν θέλεις να είσαι τυπικός από 0 κW μπορείς να το λαμβάνεις υπόψιν σου.
    Α, και μη ξεχνάς να προσθέσεις και απώλειες αεραγωγών λίγο στεγανότητας και θερμοπερατότητας (αν έχεις αεραγωγούς σεβαστού μήκους).

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό