Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 11 μέχρι 19 από 19

Θέμα: μοναδα εσ.θερμανσης

  1. #11
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2010
    Θέση
    athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    8

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    quote:Originally posted by nyannaco

    Αν είναι 12μ² το WC, τουλάχιστον χώρισέ το κανονικά με ένα τοίχο και βγάλε ξεχωριστά το λεβητοστάσιο.
    Νίκος
    ποιος σας είπε πως δεν θα γίνει κάτι τέτοιο?
    όπως επίσης ότι έχω πάρει τα μέτρα μου και για εξαερισμό του χώρου.
    αναλύσαμε όλα τα αλλά θέματα εκτός από αυτό που με ενδιαφέρει.
    υπάρχει αθόρυβος καυστήρας η όχι και αν ναι ποιος είναι αυτός


    quote:Originally posted by nyannaco

    Μήπως δε φταίει η ελλάδα αλλα οι έλληνες τελικα;Νίκος
    μα και βέβαια οι έλληνες φταίμε αφού πάμε να το παίξουμε δικηγόροι.
    το ξέρω πως δεν είναι σωστό να τοποθετήσω τον καυστήρα στο μπάνιο αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.
    δεν θέλω να τσακωθούμε ούτε να πούμε κουβέντες που δεν αρμόζουν στο επίπεδο μας.
    θέλω μια γνώμη από ανθρώπους που ξέρουν από αυτά τα πράγματα.
    αν μπαίνουν τώρα στη μέση μηχανολόγοι μηχανικοί και αρχιτέκτονες αυτό είναι άλλο.
    παρακαλώ βοηθήστε με

  2. #12
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Θέση
    Amsterdam
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    588
    Κάνε ηχομονωτική πόρτα στο μπάνιο ή ηχομόνωσε τον χώρο του λέβητα.

  3. #13
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2006
    Θέση
    76185 Karlsruhe, , Germany.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    453
    Φίλε seduce ,

    όπως λέει και το ψευδώνυμό σου, προσπαθείς να μας
    αποπλανήσεις ψαρεύοντας πληροφορίες. Ένας μηχανολόγος,
    κάτι θα στοιχίσει βέβαια, θα σου βρει την κατάλληλη λύση.

    Γεια σου

    Νικος


    Nikos

  4. #14
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2010
    Θέση
    athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    8
    να σας αποπλανήσω???????
    να ρωτήσω έναν μηχανολόγο να μου πει τι........ αν το saturn είναι αξιόπιστο και αν βγάζει προβλήματα?
    γιατί αυτό είναι το ερώτημα μου.
    μίλησα εγώ για μηχανολόγους και σχέδια?
    μια πολύ απλή ερώτηση έκανα για το αν γνωρίζουν πληροφορίες για την συγκεκριμένη μονάδα και βγήκαν 15 νοματαίοι να μου πουν ότι δεν είναι σωστό αυτό και ότι θα πάθω δηλητηρίαση από το μονοξείδιο και κάτι για τον γιο της κυρά Φρόσως.
    κάποιος είπε πολύ σωστά πως με τα μυαλά που κουβαλάμε έχει φτάσει η Ελλάδα σε αυτό το σημείο.
    μα και βέβαια αφού δεν επικεντρωνόμαστε στο πρόβλημα-ερώτηση και κοιτάμε τα γύρο γύρο.
    νόμιζα πως με ανθρώπους του μεροκάματου όπως είμαστε οι περισσότεροι εδω μέσα θα έβγαζα μια άκρη αλλά τελικά.......μαύρα σκοτάδια.
    μήπως απευθύνθηκα σε λάθος ανθρώπους?
    μήπως γνωρίζετε που μπορώ να απευθυνθώ για να μου απαντηθεί η μια και μοναδική ερώτηση μου.
    αν διαβάσει κάποιος παρακαλώ αυτό το topic θα παρακαλούσα να διαβάσει από το πρώτο ποστ και όχι να το ξεκινήσει από το τέλος.
    ευχαριστώ πάρα πολύ.

  5. #15
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Ρε παιδιά να ξεκαθαρίσουμε κάτι.
    Πρώτα να δούμε τι λέει ο κανονισμός…
    Ο κανονισμός λέει αν δεν κάνω λάθος ότι λεβητοστάσιο θα πρέπει να υπάρχει απαραίτητα όταν έχουμε εγκατάσταση άνω των 45kw και θέτει τις προδιαγραφές αυτού.
    Για ισχύς παρακάτω από 45… τουλάχιστον εγώ δεν βρήκα να αναφέρει κάποιες προδιαγραφές.
    Επίτοιχους λέβητες αερίου που ουσιαστικά μικρά λεβητοστάσια είναι μπορούν να τοποθετηθούν και στις κουζίνες….
    Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα.
    Για μένα το σημαντικό είναι να υπάρχει συνεχής φυσικός αερισμός του χώρου και ένας σχετικός χώρος για να μπορεί να γίνει συντήρηση του μηχανήματος.
    Από εκεί και πέρα αν ο φίλος θέλει να αφοδεύει και να κοιτάει το Buderus του δικαίωμα του είναι.
    Σχετικά με την μελέτη φίλε seduce άκουσε αυτό που σου λένε οι μηχανολόγοι….
    Θα σε χάλαγε δηλαδή να αγοράσεις μηχάνημα και σώματα 15-20.000 θερμίδων αντί 35.000 που λες εσύ?

    Με το θόρυβο τώρα…
    Τα κορεάτικα δεν έχει τύχη να βάλω κανένα μέχρι στιγμής.
    Εχω δει κάποια σε λειτουργία τα έχω ακούσει και πράγματι έχουν χαμηλή στάθμη θορύβου αλλά δεν τα γνωρίζω καλά.
    Το buderus eco μπλε φλόγα τα γνωρίζω καλύτερα μιας και έχω βάλει μερικά.
    Η στάθμη θορύβου είναι σχετικά χαμηλή στον χώρο που βρίσκετε ο λέβητας…
    Έχουν υψηλό βαθμό απόδοσης.
    Θεωρώ ότι είναι λίγο θορυβώδη στην καμινάδα και αναρωτιέμαι αν αυτό οφείλετε στην πίεση τις αντλίας που είναι άνω τον 18 βαρ.
    Πολλές επώνυμες εταιρίες πλέον κατασκευάζουν μηχανήματα με κλειστό καπάκι στον καυστήρα και με ενσωματωμένος καυστήρες προρυθμισμένο που γενικά είναι αθόρυβα.
    Μπορείς να δεις λοιπόν τον Viessman,Buderus,Chappe,Bentone…


    http://udravlikos.gr

  6. #16
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    quote:Originally posted by seduce

    υπάρχει αθόρυβος καυστήρας η όχι και αν ναι ποιος είναι αυτός
    Δεν είμαι σίγουρος αν έχω καταλάβει καλά αλλά αν μιλάμε για κλασικό λεβητοκαυστήρα, μπορείς ασχέτως μάρκας καυστήρα να βάλεις ηχοαπορροφητικό κάλυμμα.


  7. #17
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2010
    Θέση
    athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    8
    gregori και DDD σας ευχαριστώ πραγματικά για τις απαντήσεις σας.
    όπως είπα και παραπάνω το μπάνιο είναι 12 τετραγωνικά οπότε θα χτιστει μέσα στο μπάνιο δωματιάκι όπου και θα μπει μέσα η μονάδα.
    υπάρχει φυσικός εξαερισμός και φυσικά θα ηχομονωθεί απλά θέλω όσο το δυνατόν αθόρυβη μονάδα ώστε να εξαλείψω τελείως τον ήχο.
    τώρα θα μπουν καμιά 35αρια και θα ψάξουν να βρουν για τον κανονισμό που είπες για τα 45kw κάτσε και θα δεις.
    δεν έχουν άποψη για καυστηρολεβητες αλλά για δικηγορίστικα και νόμους είναι πρώτοι

  8. #18
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103
    Λοιπόν κοίτα να δεις μάστορα. Το ότι είσαι άλλα ντ' άλλων στο θέμα σπίτι, δεν με ενδιαφέρει. Προβλημά σου.
    Το ότι θέλεις να το φτιάξεις έτσι, επίσης πρόβλημά σου.
    Το ότι θεωρείς τους μηχανολόγους ή τους ηλεκτρολόγους ή τους πυρηνικούς υδραυλικούς αχρείαστους, επίσης πρόβλημά σου.
    Το ότι θέλεις απάντηση σταράτη πάρτη να λοιπόν:
    Μέσα στο σπίτι, στο μπάνιο ή στην κουζίνα ή όπου αλλού θες, αθόρυβο ΔΕΝ παίζει. Όλα κάνουν θόρυβο.
    Ο χώρος πρέπει να έχει προδιαγραφές, δλδ αερισμό και ηχομόνωση, να μην πώ και για πυροπροστασία. Εάν το κάνεις καλώς, αλλιώς πρόβλημά σου.
    Τώρα τα saturn, καλά είναι, αλλά για κανά 2 ορόφους με καμιά 10αριά σώματα και με το δοχειάκι τους.... λίγα είναι. Δες σε κάτι ΟΧΙ κομπακτ, με ικανό κυκλοφορητή και αρκετό νερό. Βάλε και κανά μπόιλερ (θα μου πεις που? πρόβλημά σου) και θα δουλέψει καλύτερα.
    Το buderus καλό είναι αλλά δεν είναι πόρσε. Αλλά λόγω κάπιας ιδιομορφίας μερικών μονέλων, δε θα το έλεγα ακριβώς αθόρυβο, έτσι όπως το έκοψα στα αφτάκια μου.
    Κοίτα να βρεις κάτι που να σου κάνει τη δουλειά και όχι να σου γεμίζει το μάτι. Ψάξου και δες. Τέτοιους συνδιασμούς μπορείς να πετύχεις, αρκεί να γνωρίζεις 5-10 πραματάκια. Θα σουέλεγα απλά ότι μια καλή μελέτη μιας καπνοδόχου λοιπόν είναι το 40 με 50% του θορύβου, κάπου 20-30% είναι τα υλικά και ο συνδιασμος τους και το υπόλοιπο είναι θέμα τοποθέτησης και ρύθμισης. Η τελευταία εάν γίνει από παπατζή, θα αμολάει τουλάχιστον 5-10 ντεσιμπέλ παραπάνω.
    Εσύ τώρα καίγεσαι και θέλεις ένα πράγμα, μια μάρκα κάτι τις. Τι να σου πώ... πχ κάτι αρκετά αθόρυβο είναι ο συνδιασμός Unical με Oilon... Αλλά έχεις πρόσβαση σε αυτά? γι' αυτό δεν μπορεί κάποιος έτσι εύκολα να σου πει δεν 1-2-3 κλπ.

    Οι νόμοι καμιά φορά λένε και σωστά πράγματα... Περί οικονομίας, περί ασφάλειας, περί θορύβου κλπ.

    Άκου τώρα και κανά δυό δικηγορίστικα. Το ότι το "έλυσες" το θέμα με τον συμβολαιογράφο, δεν σημαίνει ότι έγινες και κούκου ουάου, γειά σας που λένε. Τι λέει η άδεια παλικάρι στην πολεοδομία, τι ορίζει σαν κοινόχρηστο, τι ορίζει για τη θέρμανση κλπ. Πολλά ορίζονται εκεί εν' αγνοία σου φυσικά και ακόμα περισσότερο του συμβολαιογράφου.


    ΥΓ: την τελευταία φράση του προηγούμενου ποσταρίσματός σου, την αγνοώ, γι' αυτό και απαντώ και δεν κλειδώνω, διαγράφω κλπ κλπ

    Έτσι φιλικά
    Εγώ.


    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

  9. #19
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Εδώ φίλε αδικείς και προσβάλεις ανθρώπους και φίλους μου που αγαπώ και εκτιμώ.
    Κανένας από τους από πάνω δεν θα μπει στην διαδικασία να βρει νόμους μόνο για να μου την σπάσει… είμαι απόλυτα σίγουρος.
    Αν πράγματι υπάρχει νόμος που καθορίζει προδιαγραφές για λεβητοστάσια κάτω τον 45 kw και τον αγνοώ καλά θα κάνουν να μας το πουν για να μάθουμε.
    Έχουμε καταφέρει να μην έχουμε χαζό εγωισμούς εδώ μέσα και να μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλον. Αν ήξερες ή διάβαζες αυτά που έχουν γράψει αυτοί που λες δικηγόρους θα καταλάβαινες ότι δεν στέκει.
    Και εγώ μόλις διάβασα wc έπαθα το σχετικό σόκ…
    Αυτά τα άτιμα Ελληνικά wc όπως και το δικό μου δηλαδή δεν χωράνε συνήθως ούτε την λεκάνι….
    Για αυτό θα σε παρακαλέσω αν θέλεις να συνεχίσουμε να συζητάμε για τεχνικά θέματα δίνε προσοχή σε αυτά που σου λένε τα παιδιά.
    20 Χρόνια στην δουλειά όταν έχω ερώτημα σε αυτούς απευθύνομαι και να ξέρεις ότι στην πιάτσα δεν τους βρίσκεις εύκολα.

    Πάμε τώρα στο θέμα μας....
    Αν είχα την οικονομική άνεση θα κοίταγα και το παρακάτω λίνκ που σου δίνω....
    http://www.tempa.gr/UserFiles/File/t...s_rotex_A1.pdf

    http://udravlikos.gr

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό