Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 11 μέχρι 20 από 43

Θέμα: Πιθανότητα φαινομένου "σπηλαίωσης" σε πιεστικό

  1. #11
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    418

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Το ελάχιστο βάθος για να αποφύγεις τις δίνες είναι ανάλογο με την παροχή. Στην παλιά αντλιο-δουλειά μου είχαμε διαγράμματα ανάλογα με την παροχή τα οποία δυστυχώς δεν βρίσκω στα χαρτιά μου από τότε...

    Αν δεν μπορείς να έχεις αυτό το βάθος τότε πας σε λύσεις όπως πόσταρε ο DDD και κάποιες ακόμα πατέντες αυτού του τύπου.

  2. #12
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    quote:Originally posted by panos09

    Το ελάχιστο βάθος για να αποφύγεις τις δίνες είναι ανάλογο με την παροχή. Στην παλιά αντλιο-δουλειά μου είχαμε διαγράμματα ανάλογα με την παροχή τα οποία δυστυχώς δεν βρίσκω στα χαρτιά μου από τότε...
    Πάνο θα ήταν πολύ χρήσιμο αν έβρισκες τίποτα. Δεν κατεβαίνεις να δεις τις κούτες στο υπόγειο ξανά;

  3. #13
    Μέλος Master Yoda's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2009
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Αρχιτεχνίτης Εγκαταστάσεων Καύσης - Τεχνικός Θερμικών & Υδραυλικών Εγκαταστάσεων
    Απαντήσεις
    39
    quote:Originally posted by miltos

    Αν ανοίξεις μια βάνα ώστε να αντληθεί κάμποσο νερό, με μεγάλη παροχή, και την ξανακλείσεις, δεν θα ανεβάσει πίεση η αντλία?

    Το παραπάνω μπορεί να μην κάνει διαφορά αν έχεις πολύ χοντρή αναρρόφηση.

    Η αντλία σου δεν μπορεί να γεμίσει πλήρως αν απλά κεράσεις από την αναρρόφηση. Πρέπει να τραβήξει παροχή ή να την εξαερώσεις (πχ από την τάπα που έχει για αυτό το σκοπό). Αν δεν έκανες κάτι από αυτά είναι λογικό να μην μπορεί να ξεπεράσει τα 5bar. (Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να υπάρχει πρεσοστάτης για να κόψει η αντλία)
    Λογικά εννοείς μία βάνα μετά το πιεστικό....ναι το έχω κάνει κι αυτό και έχω εξαερώσει την σωλήνωση μου μέχρι εκεί. Η αναρόφησή μου είναι 1" όσο και η παροχή της αντλίας. Πρεσσοστάτης υπάρχει.
    quote:Originally posted by panos09

    Το ελάχιστο βάθος για να αποφύγεις τις δίνες είναι ανάλογο με την παροχή. Στην παλιά αντλιο-δουλειά μου είχαμε διαγράμματα ανάλογα με την παροχή τα οποία δυστυχώς δεν βρίσκω στα χαρτιά μου από τότε...

    Αν δεν μπορείς να έχεις αυτό το βάθος τότε πας σε λύσεις όπως πόσταρε ο DDD και κάποιες ακόμα πατέντες αυτού του τύπου.
    Συμφωνώ μαζί σας αλλά κοιτάξτε τι παίζει: για να τραβάω πάντα καθαρό νερό (όποια κι αν είναι η στάθμη) και για να μπορεί το φίλτρο (ή ότι άλλο εξάρτημα πρόκειται να βάλω) στην άκρη της αναρόφησης να είναι επισκέψημα έκανα το εξής:
    το σωλήνωμα ξεκινάει από την είσοδο της αντλίας με Φ32 ppr. Ανεβαίνει 2m προχωράει άλλα 3 και κατεβαίνει 20cm στην δεξαμενή. Εκεί εχω κολλήσει έναν μαστό Φ32x1" και βίδωσα ένα λάστιχο 1".
    Με μία φούσκα προσαρμοσμένη στην άκρη της αναρόφησης επιπλέει πάντα στους 20 πόντους κάτω από την επιφάνεια.
    Η παντέτα που αναφέρατε δεν βοηθάει την περίπτωσή μου. Κάτι πήρε το αφτί μου για κάποιο "ποτήρι"...έχει κανείς κάποια πληροφορία πάνω σ'αυτό?

  4. #14
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    quote:Originally posted by Master Yoda


    Κάτι πήρε το αφτί μου για κάποιο "ποτήρι"...έχει κανείς κάποια πληροφορία πάνω σ'αυτό?
    Μάλλον εννοούν αυτό.




  5. #15
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    Ερώτηση:

    Από το pdf της grundfos βλέπουμε πως για 2 m3/h χρειάζομαι να διατηρώ NPSHa τουλάχιστον 1.2 m (περίπου όπως φαίνεται από το διάγραμμα) και άνω για την ομαλή λειτουργία της αντλία μου. Αυτό θα πει πως αν το ύψος μετρούμενο από τη στάθμη της δεξαμενής μέχρι την αναρρόφηση της αντλίας πέσει κάτω από 1.2 m θα ξεκινήσει σπηλαίωση; Θα έχω τι; Θορύβους, δονήσεις, αξομειώμενη παροχή;

  6. #16
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2008
    Θέση
    Glyfada, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    3,101
    Φίλε Yoda ένα βακιουόμετρο έχει μόλις 25€. Πάρε ένα και προσάρμοσέ του στην αναρρόφηση της αντλίας και πες μας τι δείχνει στις διάφορες φάσεις λειτουργίας (μετά την πλήρωση της αναρρόφησης, κατά τη λειτουργία και κατά το κόψιμο.)
    Υπάρχουν πολλοί λόγοι που παρουσιάζεται αυτό το φαινόμενο στα πιεστικά. Ο συνηθέστερος είναι στομωμένη αναρρόφηση.
    Σε όλες τις περιπτώσεις η ένδειξη του βακιουόμετρου παίζει σημαντικό ρόλο στην διάγνωση του προβλήματος.


    Στίγμα Μαστροκαπετάνιου

  7. #17
    Σπουδαίο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    418
    quote:Originally posted by Master Yoda
    ..... έκανα το εξής:
    το σωλήνωμα ξεκινάει από την είσοδο της αντλίας με Φ32 ppr. Ανεβαίνει 2m προχωράει άλλα 3 και κατεβαίνει 20cm στην δεξαμενή. Εκεί εχω κολλήσει έναν μαστό Φ32x1" και βίδωσα ένα λάστιχο 1".
    Με μία φούσκα προσαρμοσμένη στην άκρη της αναρόφησης επιπλέει πάντα στους 20 πόντους κάτω από την επιφάνεια.
    Η παντέτα που αναφέρατε δεν βοηθάει την περίπτωσή μου. Κάτι πήρε το αφτί μου για κάποιο "ποτήρι"...έχει κανείς κάποια πληροφορία πάνω σ'αυτό?
    Έτσι όπως τα περιγράφεις μάλλον έχεις προσκαλέσει το ρούφηγμα αέρα. Δεν βρίσκω τα χαρτιά μου για το ελάχιστο βάθος αλλά εσύ είσαι στους 20 πόντους + πιθανότατα το λάστιχο ρουφάει προς τα επάνω ή το πλάι.

    Το "ποτήρι" από όσα ξέρω είναι το φίλτρο που περιέχει και την ανεπίστροφη που χρησιμοποιούν σε τέτοιες κατασκευές όπως πηγάδια, κλπ.

    Για την ερώτηση του DDD, το νερό στην επιφάνεια του καλύπτει έχει NPSHav = 10m λόγω της ατμοσφαιρικής πίεσης άρα για τόσο μικρές αντλίες γενικά δεν έχεις πρόβλημα με το NPSH, μόνο την αναρρόφηση δίνης.

    Βρήκα το εξής στο internet για την ελάχιστη βύθιση,

    In accordance with the HI standard Section 9.7, the required minimum submergence to ensure there is no formation of free surface vortices is determined by the following empirical formula:
    Submergence S = D + 0.58Q / D1.5
    Where:
    A = Bell Area
    Q = Pump Capacity
    D = Pump Diameter
    S = Submergence
    Bell Area (feet2) A = Pump Capacity Q / 5.5 fps.
    Bell Diameter (feet) D = 2 (A / 3.14)0.5

    από το https://my.sfwmd.gov/portal/page/por...intake_design.

    και κάποια ενδιαφέρον links για σχεδιασμό αντλιών και αντλιοστασίων,
    http://www.scribd.com/doc/35954421/ANSI-HI-9-8-1998
    http://www.flygt.ru/2420461.pdf

    Στις προδιαγραφές ANSI φαίνεται από το διάγραμμα στην σελίδα 34 ότι συστήνουν ελάχιστη βύθιση 10-15 in = 25-38 cm

  8. #18
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    quote:Originally posted by panos09


    Submergence S = D + 0.58Q / D1.5
    Το πρώτο λινκ δεν λειτουργεί οπότε καλό είναι να πούμε πως το D1.5 είναι D^(1.5) και όχι D*1.5 και οι μονάδες είναι στο IP. Το γράφει και εδώ στο τέρμα της σελίδας.

    http://214m.com/html/Pump%20engineer...415/14459.html

  9. #19
    Διαχειριστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,103

    σελ. 4 του manual επάνω δεξιά πρώτη παράγραφος:
    The CH, CHN pumps are non-self-priming.....

    την έκατσες, δε πα να διαβάζουμε ότι διαγράμματα θέλεις....

    Λοιπόν φίλε μου άκου επειδή έπαθα το ίδιο με μια παρόμοιων χαρακτηριστικών αντλία της DAB.

    Ή θα την ταίσεις από κάτω από την δεξαμενή για να ησυχάσεις μια για πάντα ή θα την κερνάς κάθε φορά από την έξοδό της ενώ αυτή δουλεύει! (κέρασμα να ξεχειλίσει και μετά δώστης ρεύμα ενώ είναι στα "κεράσματα").

    Μου έβγαλε την πίστη σου μιλάω 10 μέρες για να καταλάβω γιατί δεν τραβούσε νερό από 1 μέτρο βάθος....

    Περικλής
    Εάν δεν ξέρεις εσύ, ξέρει κάποιος άλλος...

  10. #20
    Μέλος Master Yoda's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2009
    Θέση
    Θεσσαλονίκη
    Ιδιότητα:
    Αρχιτεχνίτης Εγκαταστάσεων Καύσης - Τεχνικός Θερμικών & Υδραυλικών Εγκαταστάσεων
    Απαντήσεις
    39

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Πάνο σ'ευχαριστώ για την έρευνά σου, θα προσπαθήσω να μεγαλώσω την απόσταση βύθησης.
    Βρήκα ένα "ποτήρι" που έχει φίλτρο και αντεπίστροφη. Στην άκρη της αντεπίστροφης (μέσα στο φίλτρο) έχει μία λόγχη με πτερύγια (από πάνω φαίνεται σαν σταυρός). Μήπως αυτό το σχήμα εξουδετερώνει την δίνη?
    Pirate όταν λες βακιουόμετρο εννοείς ροόμετρο ή κάποιο είδος μανόμετρου που μετράει αρνητικά?

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό