Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 11 μέχρι 20 από 119

Θέμα: Τζάκι συνδεδεμένο με τα θερμαντικά σώματα / καλοριφέρ

  1. #11
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Οι Τούρκοι είναι λίγο επικίνδυνοι, ή μου φαίνεται;


    I believe we should all pay our tax with a smile. I tried - but they wanted cash...

  2. #12
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Η σωλήνα ειναι PPR, ή μου φαίνεται?

    http://udravlikos.gr

  3. #13
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Λοιπόν φίλε Liango μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι.
    Αν και είμαι κουρασμένος και η γυναίκα μουρμουράει που αφοσιώνομαι στο computer δεν το κρύβω ότι με έχει κεντρίσει το θέμα από πολλές πλευρές.
    Ότι ειπωθεί από μένα παρακάτω σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να υιοθετηθεί σαν κανόνας προς εφαρμογή…

    Με τον φίλο μου τον Dipoli παραπάνω διαφωνώ λίγο αν και τα έχουμε πει απο κοντά.
    Χωρίς να θέλω να του κάνω διαφήμιση είμαι πεπεισμένος ότι ο Dipoli είναι εξαιρετικός μηχανολόγος καλός φίλος και με μυαλό ξυράφι που πολλές φορές το ζηλεύω…
    Που κάνει λάθος όμως για μένα;
    1. Θεωρεί ότι είναι εύκολο στην πιάτσα να βρει κανείς μηχανολόγο και να του ζητήσει μία μελέτη εφαρμογής για μία εγκατάσταση.
    Δεν είναι εύκολο και οι λόγοι είναι πολλοί. Έχουμε αναφερθεί πολλές φορές σε αυτό το θέμα και δεν θέλω να πλατειάσω.
    Θέλω ακόμα να πώ πως πολλές φορές οι υδραυλικοί βρίσκονται εγκλωβισμένοι.
    Ο ιδιώτης σπάνια γνωρίζει την αξία του μηχανολόγου….(Πολλές φορές ούτε οι ίδιοι δεν γνωρίζουν την αξία τους ώστε να επικεντρωθούν στο επιστημονικό κομμάτι και εγκλωβίζονται στο εμπορικό).
    Οι περισσότεροι ιδιώτες θεωρούν ότι αυτές οι δουλείες τις κάνουν υδραυλικοί. Αν ο υδραυλικός αναφέρει μηχανολόγους, σχέδια, κλπ αυτομάτως μπαίνει στο μάτι του ιδιώτη ως άσχετος…
    Εκεί θα βρεθεί ένας άλλος επιτήδειος που όντως καλός στο μπλα μπλά θα του φάει την δουλειά εν ριπή οφθαλμού. Και δεν μιλάω μόνο για το τζάκι αλλά την συνολική δουλειά
    Ο Liango μου αρέσει ότι ψάχτηκε.
    Μου αρέσει επίσης ότι σκέφτηκε σαν ασφαλιστική δικλίδα την φυσική ροή.
    Είπε παραπάνω και αυτο δείχνει ότι ανυσηχεί.
    quote: η θα πρέπει να γίνεται με φυσική ροη έτσι ώστε και ο κυκλοφορητής να σταματήσει το δίκτυο να συνεχίσει να κυκλοφορεί
    Φίλε Liango εγώ θα σου απαντήσω στο ερώτημα που έκανες σου με απλή λογική.
    Το πρόβλημά σου λες ότι είναι
    quote:δεν μπορώ να τοποθετήσω ανοιχτό δοχείο διαστολής στην έξοδο του τζακιού και ούτε βεβαία τον κυκλοφορητή σε αυτό το σημείο)μπορούν όμως να γίνουν μετά τα 10μ της σωλήνας που θα έχουμε φτάσει στο λεβητοτασιο.και μετά να συνδεθούμε με του συλλέκτες προσαγωγής και της επιστροφής. αν ήταν αλός λέβητας δεν θα υπήρχε πρόβλημα
    Έχεις ένα τζάκι που σου βγάζει δύο αναμονές…
    Προσαγωγή επιστροφή…
    Αν εσύ πάρεις και προεκτείνεις αυτές τις αναμονές 10 μέτρα πιο πέρα χωρίς να μεσολαβεί κανένα εξάρτημα, καμία βάνα αλλά ούτε κατέβασμα στην σωλήνα της εισαγωγής προς τα κάτω για μένα δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Αν όμως κατεβάσεις την εισαγωγή και μετά την ανεβάσεις πάλι θα έρθουν οι παλαιοί μαστόροι και οι μαχανολόγοι και θα μας κράξουν…
    Την γραμμή ασφαλείας την ήθελαν στην εισαγωγή όσο πιο κοντά στον λέβητα και να φεύγει καρφί προς τα πάνω….
    Θεωρώ ότι κάτι ήξερα και δεν ήθελαν να εγκλωβίζουν ατμό σε μία στραβή.
    Τον υδροστάτη όμως δεν μπορείς να τον απομακρύνεις από το τζάκι.

    Οι Τουρκαλάδες όπως θα δειτε παρακάτω τα κάνουν αλλιώτικα και με κάνουν πραγματικά να απορώ.
    Θεωρώ ότι ο Καπετάνιος θα μας τα εξηγήσει και θα μας πει αν έχω δίκαιο η άδικο.

    Εδώ θα θέλω να πώ ότι περιμένω οι μηχανολόγοι του φόρουμ και ιδίως αυτοί που ασχολούνται με τέτοιες εγκαταστάσεις να μας πουν την άποψη τους.
    Είναι ωραίο το θέμα.

    Ο χαβαλές εδώ ξεκινάει.
    Το τζάκι αυτό παράγεται από ότι φαίνεται στην Βουλγαρία….
    Αν είναι καλό τζάκι δεν ξέρω ούτε με ενδιαφέρει αλλά το σίτε τους είναι για τα μπάζα….Είναι υδραυλικό διάγραμμα αυτό;
    http://dl.dropbox.com/u/6295571/Monachos/Prity.jpg

    Ψάχνοντας λοιπόν βρήκα και σιτε τους στην Τουρκία από όπου πόσταραν και φωτογραφίες τα παιδιά παραπάνω…
    Αν δεν κάνω λάθος στις φωτογραφίες έχει χρησιμοποιηθεί PPR για ένα δίκτυο που το μόνο που σε φοβίζει είναι τυχών υπερθερμάνσεις.
    Μ@λ@κ1@ δεν είναι?

    Προχωράω παρακάτω και βλέπω ότι οι Τούρκοι έχουν και υδραυλικό σχέδιο με οδηγίες σύνδεσης…
    Της οδηγίες στα Αγγλικά ζορίζομαι να τις καταλάβω.

    Θυμάσαι παραπάνω σου έγραφα Liango:
    quote:Αν δεν μου άρεσε ο τρόπος που προτείνει ο ποιητής η δεν καταλάβαινα κάτι τότε θα απευθυνόμουν στους φίλους μου μηχανολόγους του φόρουμ για να βγάλω άκρη.
    Λες και το ήξερα ότι θα πέσω σε ποιητή που δεν μου αρέσει…
    Προτείνουν λοιπόν οι Τούρκοι ένα σύστημα με ανοιχτό δοχείο διαστολής με μία σωλήνα στην επιστροφή των σωμάτων που στην ουσία την κάνουν και βαλβίδα ασφαλείας.
    Αυτή η σωλήνα μάλιστα είναι συνδεμένη με την εγκατάσταση όχι όπως απαιτεί η κοινή λογική χωρίς να μεσολαβεί κάποιο αποφρακτικό εξαρτήμα αλλά πίσω από φίλτρο νερού και κυκλοφορητή…
    Ρωτώ λοιπόν εσάς του μηχανολόγους?
    Είναι ή δεν είναι μ@λ@κ1@ αυτό που βλέπω?



    Συνεχίζω…
    Εδώ στην Ελλάδα οι παλαιοί μαστόροι όταν έφτιαχναν ανοιχτά συστήματα είχαν άλλη σωλήνα για την πλήρωση και συστολή της εγκατάσταση (στην επιστροφή) και άλλη για την ασφάλεια, την γνωστή μαγκούρα στην εισαγωγή.
    Και ξαναρωτώ εσας τους μηχανολόγους…
    Στην περίπτωση του σχεδίου αν αρχίσει να ατμοποιεί η εγκατάσταση που θα πάει ο ατμός?
    Θα αρχισει να πετάει ατμούς μέσα στο σπίτι το εξαεριστικό μέχρι να λίωσει.......

    Μετά υπάρχει ένα ακόμα σχέδιο που μα τον θεό δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνει με το δοχείο διαστολής…



    Ρωτάς ακόμα φίλε Liango
    quote:δεν γνωρίζω την συμπεριφορά του τζακιού όμως, δηλαδή αν σε μια πιθανή διακοπή ηλεκτρικού ρεύματος θα μπορέσει να εκτονωθεί μετά τα 10μ?που θα βρίσκεται το ανοιχτό δοχείο διαστολής, επίσης το τζάκι λέβητας είναι σωστό να συνδέεται σε εγκατάσταση βεβιασμένης ροής? η θα πρέπει να γίνεται με φυσική ροη έτσι ώστε και ο κυκλοφορητής να σταματήσει το δίκτυο να συνεχίσει να κυκλοφορεί.
    Τα ενεργιακά τζάκια είναι σχεδιασμένα να λειτουργούν με κυκλοφορητή βεβιασμένα.
    Ακόμα δεν έχω καταλάβει αν θα υπάρχει και λέβητα ή θα καταργηθεί τελείως.
    Αν καταργηθεί τελείως τότε απλοποιούνται κάπως τα πράγματα και δεν μπορεί κάπου θα υπάρχει ένα σημείο είτε πίσω από τον τζάκι είτε μαζί με την καμινάδα να ανεβάσεις στην ταράτσα δύο σωλήνες τουλάχιστον 1’’ η καθεμιά για δοχείο διαστολής-πλήρωση και ασφάλεια. Προσοχή θέλει αντιπαγετική προστασία


    http://udravlikos.gr

  4. #14
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Aπο ένα υποτυπώδες εγχειρίδιο της εταιρείας του τζακιού σου liango δείχνει τα εξής:

    Εγκατάσταση με ανοικτό δοχείο, με κυκλοφορητή ή χωρίς.


    Εγκατάσταση με κλειστό δοχείο.




    Δώστε προσοχή στο εξής: Για κλειστό δοχείο διαστολής, επιπλέον της βαλβίδας ασφαλείας, τοποθετεί μια θερμοστατική βαλβίδα ορισμένη στους 95 βαθμούς πχ, σαν θερμική ασφάλεια, είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο. Ετσι πριν να αυξηθεί πολύ η πίεση, φροντίζει να ξεφορτωθεί το ζεστό νερό. Λίγο πονάει δόντι κόψει κεφάλι είναι, αλλα λειτουργεί.

    Το ίδιο το βρηκα σε κάτι κιτάκια της EDILKAMIN, που μάλιστα όπως βλέπετε έχουν και πλακοειδή εναλλάκτη (Α) για ΖΝΧ.



    To B είναι η θερμοστατική βαλβίδα.
    Επίσης ο εναλλάκτης (Α1), είναι για το κύκλωμα του λέβητα αερίου πχ.

    I believe we should all pay our tax with a smile. I tried - but they wanted cash...

  5. #15
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2010
    Θέση
    corfu,Greece.
    Ιδιότητα:
    N/A
    Απαντήσεις
    25
    Ευχαριστώ πολύ όλους ,
    Θέλω να πω στο dipoli ότι απευθύνθηκα, και ο μηχανολόγος ήθελε να αλλάξει όλη την εγκατάσταση πράγμα που δεν είναι εφικτό, όταν λοιπόν του έδωσα σκαρίφημα της υπάρχουσας εγκατάστασης τότε ήθελε να μεταφέρει το λεβητοστάσιο διπλά στο τζάκι κατά καπιο τρόπο κάτι που δεν θέλει καν ούτε να το ακούσει ο ιδιοκτήτης.
    Γρήγορη η σωλήνα προσαγωγής θα κατέβει γύρος σ το 1,5μ στην έξοδο του τζακιού(δηλαδή το τζάκι θα είναι ποιο ψηλά σε υψόμετρο από της σωλήνες επιστροφής και προσαγωγής). Για αυτό αναφέρω ότι η σωλήνωση είναι επιδαπεδια, και για αυτό με προβληματίζει .Αν είχα την δυνατότητα να ανεβώ σίγουρα δεν θα υπήρχε πρόβλημα με την βοηθά ανοιχτού δοχείου διαστολής. το ερώτημα μου είναι λοιπόν είναι εφικτό να τοποθετήσω το ανοιχτό δοχείο διαστολής μετά τα 10μ της σωλήνωσης?
    Θέλει να συνδέσει και τον λέβητα, εγώ του προτείνω να δουλέψει με το τζάκι και αν δεν τον καλύπτει τότε βάζουμε και τον λέβητα. Αν συνδεθεί και ο λέβητας σαν δεύτερος εκεί έχω σκοπό να διαχωρίσω τα κυκλώματα με την βοηθια εναλλακτη.
    Τώρα αν πάρω υπόψη μου τα σχεδία και της φωτογραφίες τότε από ότι βλέπω δεν θα υπάρχει πρόβλημα αλλά μου φαίνονται λίγο ριψοκίνδυνα και ακραία.

  6. #16
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    quote:Originally posted by liangos


    Θέλω να πω στο dipoli ότι απευθύνθηκα, και ο μηχανολόγος ήθελε να αλλάξει όλη την εγκατάσταση πράγμα που δεν είναι εφικτό, όταν λοιπόν του έδωσα σκαρίφημα της υπάρχουσας εγκατάστασης τότε ήθελε να μεταφέρει το λεβητοστάσιο διπλά στο τζάκι κατά καπιο τρόπο κάτι που δεν θέλει καν ούτε να το ακούσει ο ιδιοκτήτης.
    Oταν θα ακουσει το μπάμ θα είναι καλύτερα;
    Ρωτήσατε γιατί θέλει να γίνει αυτό; Καποιο λόγο μπορεί να έχει.
    Δε λέω οτι δεν υπάρχει πιθανότητα να κάνει λάθος, αλλα με τί κριτήριο απορρίψατε τη γνώμη του; Λιάγκο, η εγκατάσταση δεν είναι λέβητας, κλείνω τον καυστήρα και σταματάει. Θέλει προσοχή!

    Γρηγόρη είδες οτι υπάρχουν μηχανολόγοι; Το κακό είναι οτι τους γράφετε εκεί που δεν μπορώ να πώ δημοσίως.

    Λιάγκο, μην παρεξηγιέσαι, με αγάπη στα λέω αυτά γιατί είσαι νέος, δεν πρέπει να δέχεσαι πάντα defacto αυτά που σου λέει ο μηχανολόγος, πρέπει όμως να ρωτάς και να μαθαίνεις, και να είσαι σε θέση να κρίνεις.
    Ρώτα και άλλον και σύγκρινε απόψεις.


    I believe we should all pay our tax with a smile. I tried - but they wanted cash...

  7. #17
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2010
    Θέση
    corfu,Greece.
    Ιδιότητα:
    N/A
    Απαντήσεις
    25
    Αγαπητέ dipoli δεν έχω λόγο να παρεξηγηθώ ισα ισα που σε ευχαριστώ για την βοηθια που μου έδωσες εσύ και οι άλλοι συμφορουμιτες .Δεν έχω κάτι με τους μηχανολόγους αντίθετος θέλω η κάθε δουλεία όσο εύκολη και αν είναι, να είναι υπό την επίβλεψη μηχανολόγου έτσι ώστε να μοιράζονται και οι ευθύνες. Το πρόβλημα είναι ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε πάει σε τρεις μηχανολόγους και μόνο ο ένας κατάφερε να με βοηθήσει και εγώ συμφωνώ με αυτόν αλλά δεν μπορώ να το υλοποιήσω . οι άλλοι δυο είπαν ότι η σωλήνωση είναι δουλεία του υδραυλικού και πρότειναν στον ιδιόκτητη να βρει έμπειρο υδραυλικό για να μην έχει προβλήματα. δεν είναι εύκολο για έμενα να συγκρίνω απόψεις από μηχανολόγους. η μονή λύση είναι να πιάσω κάποιους παλιότερους υδραυλικούς η να τα παρατήσω.

  8. #18
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Το παραπάνω πόστ του Liangou αν δεν είχε το όνομα του θα έλεγα ότι το έγραψα εγώ.....

    quote:οι άλλοι δυο είπαν ότι η σωλήνωση είναι δουλεία του υδραυλικού και πρότειναν στον ιδιόκτητη να βρει έμπειρο υδραυλικό για να μην έχει προβλήματα.
    Εμ εγώ τα έγραφα παραπάνω αλλά ο Δημήτρης δεν με πιστευε και το ξαναποστάρω

    quote:Θέλω ακόμα να πώ πως πολλές φορές οι υδραυλικοί βρίσκονται εγκλωβισμένοι.
    Ο ιδιώτης σπάνια γνωρίζει την αξία του μηχανολόγου….(Πολλές φορές ούτε οι ίδιοι δεν γνωρίζουν την αξία τους ώστε να επικεντρωθούν στο επιστημονικό κομμάτι και εγκλωβίζονται στο εμπορικό).
    Οι περισσότεροι ιδιώτες θεωρούν ότι αυτές οι δουλείες τις κάνουν υδραυλικοί. Αν ο υδραυλικός αναφέρει μηχανολόγους, σχέδια, κλπ αυτομάτως μπαίνει στο μάτι του ιδιώτη ως άσχετος…
    Εκεί θα βρεθεί ένας άλλος επιτήδειος που όντως καλός στο μπλα μπλά θα του φάει την δουλειά εν ριπή οφθαλμού. Και δεν μιλάω μόνο για το τζάκι αλλά την συνολική δουλειά
    http://udravlikos.gr

  9. #19
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Ας μιλήσουμε όμως λίγο πάνω στο ερώτημα του φίλου Liangou.
    Μου αρέσει το ερώτημα γιατί νομίζω επι της ουσίας θα πρέπει να αναλυθεί με φυσική σχετικά με την συμπεριφορά του ατμού.
    Παρακάτω απεικονίζω με σχέδιο τι ακριβώς ρωτάει ο Liangos.
    Θα κάνω κάποιες υποθέσεις και από εκεί και πέρα ελπίζω να το αναλάβουν το φαινόμενο οι μηχανολόγοι που γνωρίζουν από ατμό και φυσική να μας εξηγήσουν.
    Το σίγουρο είναι ότι αν για οποιοδήποτε λόγο σταματήσει να λειτουργεί ο κυκλοφορητής και το τζάκι είναι αναμμένο θα αρχίσει να ατμοποιεί…
    Τα αυτόματα εξαερίστηκα… που έτσι και αλλιώς θα πρέπει να τοποθετηθούν κοντά στο λέβητα μίας και θα έχουμε πτώση των σωλήνων θα αρχίσουν να πετάνε ατμό μέχρι να καταστραφούν.
    Λογικά θα γεμίσει ο λέβητας ατμό όπως και οι σωλήνες έως το σημείο που κάνουν πτώση…..
    Η γραμμή ασφαλείας θα πετάει νερό.
    Υποθέτω λοιπόν ότι όσο συνεχίσει να ζεσταίνεται ο ατμός θα αυξάνει τον όγκο του….
    Θα αρχίσει να καταλαμβάνει χώρο και από τους σωλήνες που πλέων κατηφορίζουν μέχρι να ξαναβρούν την σωλήνα που ανηφορίζει. Το νερό από την γραμμή ασφαλείας θα αδειάσει και μετά θα αρχίσει να βγαίνει ατμός με νερό...Στα σώματα δεν ξέρω αν θα πάει ατμό



    http://udravlikos.gr

  10. #20
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Θέση
    Tρίκαλα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    2,965

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Γρηγόρη, γράφω λίγο βιαστικά, διότι δεν βρίσκομαι στον υπολογιστή μου.

    Ερώτηση: Το νερό στο χαμηλότερο σημείο του τζακιού είναι πιο χαμηλά από το οριζόντιο τμήμα της σωλήνας προσαγωγής?

    Αν ναι, θα βράσουν κάποια γραμμάρια νερό και θα παραχθεί μεγάλος όγκος ατμού. Το νερό στο τζάκι και τις σωλήνες, πάνω από την αναμονή της επιστροφής, θα φύγει προς το δοχείο διαστολής και τη θέση του θα πάρει ο ατμός. Όμως το κάτω μέρος του τζακιού θα έχει "παγιδευμένο" νερό το οποίο θα συνεχίσει να βράζει και θα παράγει συνεχώς ατμό, ο οποίος θα κινείται προς τις σωλήνες και τελικά θα βγει από την ασφάλεια. Ο βρασμός θα συνεχίσει μέχρι να βράσει όλη η ποσότητα νερού που παγιδεύτηκε.

    Αν η εγκατάσταση έχει συλλέκτες όπως δείχνεις στο σχήμα, ο ατμός δεν θα φτάσει προς τα σώματα.

    Η άλλη περίπτωση είναι η αναμονή της επιστροφής να είναι στο κατώτερο σημείο του τζακιού (δηλαδή από εκεί μπορούμε να το αδειάσουμε). Αν συμβαίνει αυτό, όταν ξεκινήσει η ατμοποίηση, θα αδειάσει το τζάκι και οι σωλήνες μέχρι το ύψος της αναμονής επιστροφής και θα γεμίσουν με ατμό. Το νερό που περιείχαν αυτά τα τμήματα θα φύγει προς το δοχείο διαστολής. Από κει και πέρα, ο ατμός που έχει πλέον το τζάκι, θα διαστέλλεται, όπως είπες, και θα κινείται προς τις σωλήνες. Όμως εκεί μάλον θα κρυώσει και θα υγροποιηθεί, χωρίς να προχωρήσει προς την ασφάλεια.

    Το φαινόμενο στη δεύτερη περίπτωση είναι όμοια με την ατμοποίηση των ηλιακών συλλεκτών. Μόνο που οι συλλέκτες βρίσκονται στο ψηλότερο σημείο της εγκατάστασης, ενώ το τζάκι, βρίσκεται σε "τοπικά ψηλότερο" σημείο (βλέπε το ανέβασμα που κάνουν οι σωλήνες)

    ____________________
    Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... Διορθώνομαι!

Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό