Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 10 από 13

Θέμα: Πρόβλημα υπερθέρμανσης ατομικής μονάδας

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2010
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    26

    Πρόβλημα υπερθέρμανσης ατομικής μονάδας


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    γεια σας!εχω το εξής προβλημα.εχω αυτόν τον λέβητα απλα ποιο παλιό μοντελο
    τον μικροτερο σε θερμιδες

    http://www.thermostahl.gr/misc/TS_technical.pdf

    τον εκανα για 2 σπιτια αυτόνομη θέρμανση με πινακα μετρησης.
    ο λεβητας εχει όπως βλέπετε το κυκλοφορητή του επάνω
    και στη συνέχεια 2 ηλεκτροβανες 1 για καθε σπιτι.
    ισόγειο και τα 2 σπιτια.ο λεβητας ειχε ρυθμίστηκε στους 70βαθμους τα νερα να φευγουν στους 45!πιεση 1,5βαρ κρυο 2bar ζεστο
    το προβλημα: οταν το 1 η το 2 σπιτι αναβε τα καλοριφερ ζεσταινόταν το νερο ωσ τους 70 εαν εκλεινε το καλοριφερ για καποιο λογο
    και δεν κυκλοφορούσαν τα νερα στο διαμερισμα να κρυοσουν η θερμοκρασια του νερου εφτανε 100 έπεφτε η ασφαλεια και εφτηνε και νερα.

    για να λυσω το προβλημα μου ειπαν να κανω bay bass δηλαδη οταν συμβαίνει η πάνω ιστορια που σας ειπα τα νερα να κανουν βολτα στουσ σωλήνες ετσι ωστε να ριχνει θερμοκρασια νερου και ολα κομπλε!
    ηρθε υδραυλικος εκανε bay bass ο ηλεκτρολογος έβαλε το θερμοστατη εξωτερικό (για το ποτε απελευθερονοντε τα νερα)και ρύθμισε και το πινακα που γραφει τις ωρες όπως έπρεπε!
    ωραια μου ειπαν τελος αυτο ηταν δεν εχεισ προβλημα!

    Δυστυχώς ομως πάλη το ιδια όπως σας περιγραψα! μου λενε να αλαξω τους διακοπτες-αισθητηρες λεβητα.αγοραζω τα αλλαζω!τιποτα τα ιδια!
    αναγκαστικα να κατεβασω θερμοκρασια λεβητα την πηγα 60 αλλα στα δυνατά κρυα τα σπιτια δεν ζεσταινόταν αργουν παρα παρα πολλη.
    δεν ξερω τι να κανω!οι σκεψεις μου ειναι η εξης μιας και εχω ρίξει πολύ διαβασμα στο ιντερνετ και φυσικα υδραυλικος δεν ειμαι!

    1)μπορω να κανω της ηλεκτροβανες να ανοιγουν μετα απο καποια θερμοκρασια υψηλη?π.χ το ρυθμισα στους 70 και εχει παei 90 να ανοιγει η βανα να εκτονονοντε τα νερα μεσα στα σπιτια.ξερω οτι υπαρχουν πινακες που το κανουν αυτοματα ο δικος μου δεν ειναι απο αυτους.
    2)οταν σταματισει η ζήτηση απο τα διαμερίσματα και κληση λεβητας ο πινακας ανηγει για 30 δευτερόλεπτα την βανα!μπορω αυτα τα 30δευτερα να τα κανω 2 λεπτα μιας και ο λεβητας δεν θα ξαναζεστανει το νερο επειδι εχει σταματισει η ζητηση ωπος ειπα?
    3)να βαλω ακομα ενα δοχειο διαστολης εξτρα?εξωτερικο?
    δεν ξερω θελω τα φωτα σας!κοινως εχω παγωσει και εκνευριστει με το να πηγενω να παταω την ασφαλεια του λεβητα και να συμπληρωνω νερα!ευχαριστω

  2. #2
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Να αλλάξεις τον πίνακα αυτονομίας και να βάλεις έναν που αφήνει την τελευταία ηλετροβάνα ανοιχτή.

    http://udravlikos.gr

  3. #3
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,632
    Εκτος απο το να βαλεις πινακα που να αφηνει την τελευταια ανοικτη, κατι μου λεει οτι κατι δεν παει καλα με το bypass..
    Θερμοστατης? Ηλεκτρολογος? Ρυθμιση πινακα? 30 δευτερολεπτα? 90 βαθμοι?

    Ξερεις τι εχουν κανει ακριβως?

    Burn baby, burn

  4. #4
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2010
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    26
    τι να πω τα λεω οπως ειναι και οπως εγιναν στο πανω μυνημα.
    ψαχνω τι επιλογες εχω ........................
    ολα εγιναν απο "μαστορες" και εχω το ιδιο προβλημα ξανα

  5. #5
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,632
    Ενας πινακας αυτονομιας με bypass ειναι φτηνο πραγμα οταν μιλαμε για δυο ωρομετηρητες ολους και ολους...
    (μαλλον φτηνοτερος απο οτιδηποτε αλλο εκανες)
    Ξεκινας απο εκει.

    (και μαλλον πρεπει να φωναξεις και κανα αλλον "μαστορα" ή να το ψαξεις περισσοτερο, γιατι επι της ουσιας δεν βγαινει ακρη τι εχει γινει και γιατι εχεις ακομα προβλημα.)

    Οταν μπει bypass, το προβλημα της υπερθερμανσης λυνεται.


    Burn baby, burn

  6. #6
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με παρόμοιο λέβητα της Thermostahl (μήπως έχουμε τον ίδιο και αποδείχτηκε ότι το πρόβλημα ήταν ότι ο "καυστηρατζής" που έκανε την εγκατάσταση δεν είχε κάνει συνδεσμολογία για τελευταία ηλεκτροβάνα ανοιχτή και τον κυκλοφορητή να λειτουργεί μέχρι να πέσει η θερμοκρασία, αν και ο ΠΑ που είχα το επέτρεπε. Ψάχνοντας κατάλαβα τί έπαιζε, άλλαξα τη συνδεσμολογία και ησύχασα. Πιθανόν ο ΠΑ που ήδη έεις να μορεί να δουλέψει με τελευταία ΗΒ ανοιχτή, αλλάζοντας απλώς τη συνδεσμολογία. Δώσε μας μάρκα-τύπο του ΠΑ.

    Νίκος

  7. #7
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    ATHENS
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    3,381
    quote:Originally posted by nyannacoΝίκος
    Νίκο είσαι ο πλέον κατάλληλος για 2 πράγματα που θέλω:
    1) Ακόμα και αν ο πίνακας αυτονομίας δεν έχει την δυνατότητα της "τελευταίας εντολής" δεν θα μπορούσε με έναν υδροστάτη να διατηρεί το κύκλωμα εν λειτουργία ασχέτως ζήτησης και εφόσον η θερμοκρασία είναι π.χ. >80 βαθμών;
    2) Γίνεται να αλλάξεις ελαφρά τον τίτλο του θέματος;

    Κώστας.

  8. #8
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417
    Κώστα, μπορείς εύκολα να διατηρήσεις τον κυκλοφορητή σε λειτουργία, αλλά αν ο ΠΑ δεν κρατάει μία ΗΒ ανοιχτή, πού θα πάει το νερό; Αυτό είναι το πρώτο που πρέπει να λυθεί.
    Μπορώ να αλλάξω τον τίτλο σε "Πρόβλημα υπερθέρμανσης ατομικής μονάδας", αν ο φίλοε djzap συμφωνεί

    Νίκος

  9. #9
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2010
    Θέση
    , , .
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    26
    τι ναι να το αλλαξεις ναι κανενα προβλημα!
    λοιπον ο ΠΑ ειναι ασπρος και εχει τον πυργο θεσσαλονικης πανω του ζωγραφια και τιποτα αλλο.
    φυσικα εχει και τα 2 ρολοι μετρητες!
    ο λεβητας ειναι αυτος http://www.thermostahl.gr/misc/TS_technical.pdf

  10. #10
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2007
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,417

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Δυστυχώς ο κάθε πικραμένος φτιάχνει και πουλάει ΠΑ, οπότε πάρ'τ'αυγό και κούρεφτο... πολλοί πάντως μπορούν να συνδεθούν έτσι ώστε να αφήνουν τελευταία ΗΒ ανοιχτή. Αν το δει από κοντά ένας έμπειρος καυστηρατζής/αυτοματιτζής θα σου πει αν μπορεί να συνδεθεί έτσι, ή χρειάζεται αλλαγή.

    Νίκος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό