Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων 21 μέχρι 30 από 50

Θέμα: ΧΑΜΗΛΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΥ ΤΖΑΚΙΟΥ

  1. #21
    Συντονιστής
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2009
    Θέση
    Amsterdam
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    588

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Δημήτρη έχεις δίκιο με την θερμοστατική.Είδα λίγο φευγαλέα τις φωτογραφίες. Εμένα μου κάνει εντύπωση που το Boiler είναι στους 37-38 και η παροχή τόσο κρύα. Κάτι παίζει όντως εδώ..

  2. #22
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Δημήτρη σε 5 λεπτά σου έχω στοιχεία

    http://udravlikos.gr

  3. #23
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    4,177
    Η θερμοστατική που έχει πάνω τοποθετημένη δεν την δίνει η εταιρία για αυτή την χρήση….
    Την δίνει μόνο για νερό χρήσεως.
    Ακόμα πιο περίεργο είναι ότι όπως μας λέει ο φίλος την έχουν ρυθμίσει στο max
    To max της αμα είναι 3/4΄΄ είναι 65 βαθμούς κελσίου και άμα είναι 1΄΄ είναι 67.[:0][B)]
    Το κανονικό pdf της είναι αυτό Δημήτρη.
    http://www.caleffi.com/en_IT/Technic...1080/01080.pdf

    Θα είχε όμως ενδιαφέρων να γνωρίζαμε την θερμοκρασία του δοχείο στην πάνω του μεριά.
    Γιώργο μήηηηηπως δεν είναι ρυθμισμένη στο max αλλά στο min?
    Το min για αυτή την θερμοστατική είναι 24β

    Με την αφή τι θερμοκρασία εχει η πανω σωλήνα που πάει στην τρίοδι?

    Η θερμοστατική που δίνει η callefi για την συγκεκριμένη δουλειά είναι αυτή
    http://www.caleffi.com/caleffi/en_IT...otto/index.sdo


    http://udravlikos.gr

  4. #24
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Εντάξει ομως αε αυτο το φυλλάδιο
    http://www.scribd.com/doc/20373984/C...llation-Manual

    προτείνει και την τοποθέτηση σε ενδοδαπέδια.
    Α
    Γιώργο μηπως εχεις φυλαξει το κουτι απο την βανα να δουμε ακριβως ποιο μοντελο ειναι;


    I believe we should all pay our tax with a smile. I tried - but they wanted cash...

  5. #25
    Γεια σας παιδιά (back from work)...

    Constantino θα το ελεγα όταν ανέβαζα τις φωτογραφιες, αγνοείστε τον σκύλο, αλλα μια που τον πρόσεξες, αδεσποτος ήταν, τον βρήκαμε και τον ειχα αναρτησει πιο παλια για τους πιθανους ιδιοκτήτες του
    Ο σκύλος της υποθεσης με το μηχανοστασιο είμαι εγω (που το προσεχω συνεχεια)
    Λοιπον βρήκα ενα σχετικο φυλαδιο της caleffi σπίτι, γραφει series 5230.
    Gregori η σωληνα που ερχεται απο πανω προς την τριοδη, δηλαδη που φερνει το ζεστο νερο ειναι πολυ ζεστη. Τωρα, όσον αφορα την ρυθμιση της, εχει απλα μια εξοχη και στο σημειο εκει ειναι το 7 προς μαξ(εν τω μεταξυ ειναι τοποθετημενη αναποδα, φαινεται διοτι ετσι βολευε). Δοκιμασα μια μονο φορα να την αντιστρεψω(πηγαινε προς τα μεσα η κατευθυνση της ενω προς το μαξ, προς τα εξω) και τοτε το νερο που εφευγε προς την υποδαπεδια (οταν αγγιζα την σωληνα)ηταν πολυ κρυα.

    Ακολουθως θα ανεβασω ακομα μερικες φωτογραφιες του μηχανοστασιου αλλα λογω στενοτητας χωρου δεν μπορουσα καλυτερα.
    Θα σας στειλω σε λιγο το link μαζι με τι μου απαντησαν ψες οι Ιταλοι

  6. #26

    Μερικες ακομα φωτογραφιες:

    http://www.flickr.com/photos/2564152...th/5488877266/


    Η απαντηση απο το εργοστασιο της Piazzetta:
    Using a coil with a higher heating area (more than 2,5 m2) the heat exchange will be better and we think it will function correctly.
    The best way is always to connect the thermo fireplace to the water cylinder without a coil (open system).

    I/We am/are at your disposal for any further consultations & questions.

    Best regards,

    Massimo GRANIERO


    Customer-Service
    Gruppo Piazzetta S.p.A.
    Internet: www.gruppopiazzetta.com


    απο την μια μου απαντουν οτι θα ηταν καλο να μπει ενας κυλινδρος με μεγαλυτερη σερπαντινα, απο την αλλη μου λενε οτι ειναι καλυτερο να ενωθει στον κυλινδρο κατευθειαν, χωρις καθολου σερπαντινα!

  7. #27
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    quote:Gregori η σωληνα που ερχεται απο πανω προς την τριοδη, δηλαδη που φερνει το ζεστο νερο ειναι πολυ ζεστη.
    Αρα 38 βαθμοι δεν είναι, γιατι 38 είναι χλιαρή. Επομένως το θερμομετρο μετράει μπαρμπούτσαλα εκει που είναι; Μπορείς να τη μετρήσεις στην είσοδο της τρίοδης με κανένα θερμόμετρο επαφής; Αν είναι έτσι τότε αρχίζουν και μου βγαίνουν οι αριθμητικές μου πράξεις γιατί αλλιώς είχα ένα κενό.
    Μενει επισης να μας πεις τον τυπο του κυκλοφορητη της ενδοδαπεδιας και την ρυθμισή του.
    Η απάντηση των Ιταλων ηταν μαλλον βιαστικη κατα τη γνωμη μου.


    I believe we should all pay our tax with a smile. I tried - but they wanted cash...

  8. #28
    φιλε dipoli ο κυκλοφορητης της υποδαπεδιας ειναι WILO, Top S25/7, και ειναι ρυθμισμενος στην μεγαλυτερη απο τις τριες σκαλες.

    Εχω παραγγειλει ενα θερμομετρο laser μεσω του ιντερνετ και το περιμενω (στην προσπαθεια μου να βγαλω και γω τα συμπερασματα μου), οποτε οταν το παραλαβω θα ελεγξω και την θερμοκρασια στην εισοδο της τριοδης...

    Οσον αφορα την απαντηση των Ιταλων, εννοεις θα ηταν λαθος να ενωθει κατευθειαν το νερο απο το τζακι στον κυλινδρο και να καταργηθει η σερπαντινα?


  9. #29
    Εξέχον μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2005
    Θέση
    Nikea, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    2,979
    Ε τωρα δεν ξέρω πωε θα δούλευε ταυτόχρονα με δυο κυκλοφορητες να αναμοχλευουν το νερο συνεχεια. Αν οι ροες ηταν προσεκτικα επιλεγμενες και αργες μπορει και να γινοταν.


    I believe we should all pay our tax with a smile. I tried - but they wanted cash...

  10. #30

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    παντως υποπτευομαι οτι ηταν απο την αρχη λαθος να μπει κυλινδρος των 500 λιτρων. Τελικα δεν εξυπηρετει καθολου και εχω το τζακι να βασανιζεται να ζεστανει και αυτα τα 500 λιτρα περαν απο την ποσοτητα του νερου της ενδοδαπεδιας...[V][V][V]

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Ανοικτό
  • HTML code is Ανοικτό