Γεια και συγχαρητήρια για το εξαιρετικό Φόρουμ!

Θα εκτιμούσα αν καποιος μου έδινε καποιες αποψεις για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω λόγω κακής μάλλον μηχανολογικής μελέτης.
Το σπίτι μου, 200 τετρ.μετρ., θερμαίνεται αποκλειστικα απο ένα ενεργειακο τζάκι (ξυλο) το οποίο στέλνει ζεστό νερό σε ένα κύλινδρο 500 λίτρων στο μηχανοστάσιο(απόσταση τζακιού-μηχανοστ. 12μέτρα)μέσω σερπαντίνας (coil). Ο κατασκευαστής δίνει απόδοση στο τζάκι σε πλήρη λειτουργία 18 KW. Ακόμα και εάν το τζάκι φθάσει τους 60-70 βαθμούς, μετα απο πολλές ώρες το νερό μέσα στον κύλινδρο ποτέ δεν ξεπερνά τους 40. Από τον κύλινδρο μέσω μιας τριοδικής βαλβίδας φεύγει το πολύ χλιαρό νερό, γύρω στους 25-30 βαθμους μέσα στην [u]υποδαπέδια θερμανση.Το σπίτι γενικά είναι ούτε κρύο αλλά ούτε τόσο άνετο να κυκλοφορείς.Το πρόβλημα απο ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα οφείλεται στο μικρό μέγεθος της σερπαντίνας το οποίο είναι 1.5 μ2.

Έχω σκεφθεί σαν λύση α)αλλαγη του κυλινδρου με ένα ίσως μικρότερο[?][?][?] αλλά με μεγαλύτερο coil. β)προσθήκη ενός λέβητα πετρελαίου
ΑΠΟΡΙΕΣ:
1. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΤΟΝ ΛΕΒΗΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΧΩΡΙΣ ΣΕΡΠΑΝΤΙΝΑ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ? (ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ ΕΙΣΔΟΧΕΣ, ΜΙΑ ΨΗΛΑ & ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ)
2. ΕΑΝ ΝΑΙ, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΛΒΙΔΑ ΜΙΞΗΣ?
3. ΕΝΑΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΣ ΑΠΟ ΛΕΒΗΤΑ ΠΡΟΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟ Η' ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ?
4. ΠΟΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΛΕΒΗΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ? (ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ 30KW, ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ 40KW)
5. ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΑΝ ΤΥΧΟΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΣΗ ΚΑΙ Ο ΛΕΒΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΖΑΚΙ?
6. Ο ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΠΑΝΩ ΜΑΞΙΜΟΥΜ ΠΙΕΣΗ 3 ΜΠΑΡ. ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΕΛΝΕΙ Ο ΛΕΒΗΤΑΣ?
ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΨΕΙΣ!