Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 3 από 3

Θέμα: Πυροσβεστική Φωλιά ερωτήματα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2011
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    5

    Πυροσβεστική Φωλιά ερωτήματα


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Γειά σας. Καινούριος στο φόρουμ και πρώτη φορά ανοίγω θέμα συζήτησης. Διαβάζω κάποια πράγματα σχετικά με τις μελέτες πυρασφάλειας και έχω κάποια ερωτηματικά. Όποιος/α μπορέσει να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων.
    1) Λέγοντας μόνιμο υδροδοτικό πυροσβεστικό δικτύο εννοούμε τις πυροσβεστικές φωλιές; Λέγοντας Αυτόματο Σύστημα Πυρόσβεσης εννοούμε τα sprinklers;
    2) Στο ΜΠΥΔ λέει η Π.Δ. ότι αυτό είναι συνδεδεμένο με το δίκτυο ύδρευσης της πόλης ή αυτόνομο σύστημα με πυροσβεστικό συγκρότημα. Εντάξει, το δεύτερο το καταλαβαίνω (ξεχωριστό πυροσβεστικό συγκρότημα για πυροσβεστικές φωλιές ή/και sprinklers), το πρώτο όμως δεν το καταλαβαίνω. Πώς μπορούμε να συνδεθούμε στο δίκτυο ύδρευσης της πόλης και να έχουμε την απαιτούμενη πίεση;
    3) Εάν ένας χώρος απαιτεί μόνο Πυροσβεστικές Φωλιές και δεν έχω διαθέσιμη δεξαμενή νερού και αντλητικό συγκρότημα, τότε τι κάνω; Καταλαβαίνω ότι η απάντηση βρίσκεται στη φράση "συνδεδεμένο με το δίκτυο ύδρευσης", ωστόσο παραμένω μπερδεμένος.

    Nothing is real
    Nothing is real

  2. #2
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    1. NAI και ξανά ΝΑΙ (αν και για το δεύτερο ίσως να συγκαταλέγονται και άλλοι συνδυασμοί και συστήματα πυρόσβεσης με νερό όπως nozzles, fixed deluge sprinklers κτλ).

    2. Υπάρχουν δύο απαιτήσεις που συνήθως επικρατούν. Α) Το ΜΠΥΔ το οποίο είναι ξεχωριστή εγκατάσταση με αντλιοστάσιο, σωληνώσεις, ερμάρια κτλ. το οποίο πρέπει να πληρεί απαιτήσεις παροχής και πίεσης ανάλογα με τον κανονισμό που σχεδιάζεις και το Β) απλό σύστημα που είναι απλά ερμάρια (συνήθως μικρότερα από τα πρώτα) συνδεδεμένα στο υπάρχον δίκτυο ύδρευσης. Το ερμάριο αυτό περιέχει μία απλή μάνικα (το ΠΔ71/88 αναφέρει τουλάχιστον 19 mm) χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις πίεσης και παροχής το οποίο ένα σωστά φτιαγμένο σύστημα ύδρευσης συνήθως καλύπτει. Το δεύτερο απαιτείται όταν ο βαθμός κινδύνου στο χώρο δεν είναι μεγάλος και να μην αναγκάζεται ο πελάτης να καταφεύγει σε ακραίες και ακριβές λύσεις (αντλιοστάσια κτλ). Βέβαια το αν μπορείς να επιλέξεις ένα τέτοιο σύστημα ή το ΜΠΥΔ το λέει ο κανονισμός ή μπορεί και κατευθείαν ο πυροσβέστης που το εγκρίνει.

    3. Νομίζω η απάντηση είναι στο 2.

  3. #3
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Ενα χρήσιμο link σχετικά με το παραπάνω.

    http://www.firesecurity.gr/folies.htm

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό