Εμφάνιση αποτελεσμάτων 1 μέχρι 6 από 6

Θέμα: ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΥΠΕΡΓΕΙΟΥ ΑΝΤΛΙΟΣΤΑΣΙΟΥ

  1. #1
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2009
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    122

    ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΥΠΕΡΓΕΙΟΥ ΑΝΤΛΙΟΣΤΑΣΙΟΥ


    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Καλημέρα σας. Έχω ένα αντλιοστάσιο μεταφοράς λυμάτων που έχει έναν οικίσκο 6Χ6 μέτρα, ύψους 3 μέτρων. Εκεί μέσα έχω έναν γενικό πίνακα, ένα Η/Ζ 60 KVA και μια δεξαμενή πετρελαίου για το Η/Ζ χωτητικότητας 1000 λίτρα. Δεν υπάρχει φυσικά μόνιμο προσωπικό. Οι διαδικασίες των αντλιών είναι αυτοματοποιημένες με PLC. Οι αντλίες βρίσκονται κάτω από τον οικίσκο εντός υγρού θαλάμου λυμάτων. Ο οικίσκος έχει αυτά που σας είπα:
    Γενικό Πίνακα
    Η/Ζ
    Δεξαμενή Καυσίμου
    Πώς το προστατεύω από φωτιά;
    Σκέφτηκα να βάλω 2 φορητούς ξηράς κόνεως κοντά στην είσοδο και επιπρόσθετα από έναν πυροσβεστήρα κόνεως οροφής 12 kg αυτοδιεγειρόμενο πάνω από το Η/Ζ και τη δεξαμενή καυσίμων. Απλά δε ξέρω εάν είμαι καλυμμένος με αυτά ή πρέπει να βάλω και ανιχνευτές ιονισμού. Αν βάλω όμως ανιχνευτές ιονισμού πάνω από Η/Ζ και δεξαμενή καυσίμων πάω μετά σε πίνακα πυρανίχνευσης. Δεν είναι too much??? Θέλω να ρωτήσω μήπως έχει κανείς γνώσεις πάνω στον κανονισμό για αυτό το θέμα.

    Συγνώμη για την έκταση του post...
    Καλημέρα!

    Blackened is the end..
    Blackened is the end..

  2. #2
    Εξέχον μέλος ziko's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2003
    Θέση
    Αθήνα, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Απαντήσεις
    917
    Το κρίσιμο είναι αν πρόκειται για νέο κτίριο ή όχι.

    Υποθέτωντας ότι μιλάμε για νέο κτίριο, βάση του Π.Δ. 71/88 και του ΦΕΚ για Βιομηχανίες-Βιοτεχνίες, το κτίριο κατατάσσεται στην κατηγορία Ζ1/Αα (μικρού βαθμού κινδύνου). Οπότε μάλλον θα πρέπει να τοποθετήσεις φορητούς πυροσβεστήρες, φωτισμό ασφαλείας και ένα πυροσβεστικό ερμάριο με παροχή από το δίκτυο της πόλης. Επιπροσθέτως μπορείς να βάλεις από έναν αυτόματο πυροσβεστήρα ξερής σκόνης 12kgr πάνω από το Η/Ζ και τη δεξαμενή πετρελαίου.

    Αυτά είναι τα ελάχιστα μέτρα βάση πυροσβεστικής (προσοχή διότι στις κατά τόπους πυροσβεστικές υπηρεσίες υπάρχουν καταχωνιασμένες διευκρινιστικές διαταγές με ειδικά μέτρα που έχουν όμως μόνο αυτοί, οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας μια βόλτα στην αρμόδια υπηρεσία με τα σχέδια στη μασχάλη και να δείξεις στον πυροσβέστη τι σκοπεύεις να κάνεις, ώστε να σου πει τη γνώμη του)

    Σε μεγάλα δημόσια έργα συνήθως οι μελέτες απαιτούν επιπλέον μέτρα (παίζουν και ασφαλιστικές εταιρείες στο παιχνίδι γι'αυτό), οπότε σε αντίστοιχη περίπτωση ζητήθηκε τοπικό σύστημα ανίχνευσης/κατάσβεσης με CO2 (ή και FM200). Να ξέρεις βέβαια ότι τα επιπλέον μέτρα θα πρέπει να τα πάρεις σε συνεννόηση με τον Κύριο του Έργου (συνήθως η δημόσια υπηρεσία στην οποία ανήκει το έργο), αφού στην πυροσβεστική δεν θα σου εγκρίνουν τα επιπλέον μέτρα αν δεν τους πας υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι τα απαίτησε αυτός.

    Συνεχώς διψασμένος για γνώση...

    http://www.technomech.gr

  3. #3
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    Ετσι για την κουβέντα, προσωπικά θεωρώ καλύτερη λύση ένα τοπικό αυτόματο σύστημα κατάσβεσης CO2 (όχι ολικής κατάκλισης) παρά αυτόματους πυροσβεστήρες σκόνης οροφής. Το κόστος ζημιών που μπορεί να προκληθούν από την σκόνη στο Η/Ζ πιθανότατα να είναι μεγαλύτερο από το κόστος εγκατάστασης και συντήρησης ενός τέτοιου συστήματος CO2. Βέβαια δεν απαντιέται έτσι το θέμα απλά και σηκώνει πολύ συζήτηση ανά περίπτωση.

  4. #4
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2009
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    122
    Φίλε μου ziko, το αντλιοστάσιο είναι μακρυά από κατοικημένη περιοχή όπου δεν υπάρχει δίκτυο ύδρευσης για να μπεί φωλιά με 3/4 λάστιχο όπως λές. Πρόκειται για μελέτη Αντλιοστασίου ακαθάρτων. Επομένω τίποτα δεν έχει κατασκευαστεί ακόμα. Το θέμα είναι όμως εάν θα αναγκάσω τους πολιτικούς μηχανικούς του γραφείου να φέρουν δίκτυο ύδρευσης μόνο και μόνο για αυτή τη φωλιά. Τα κτίρια δεν έχουν ανθρώπινο δυναμικό. Λειτουργούν αυτοματοποιημένα.

    Ευχαριστώ και για την προηγούμενη απάντηση.

    Φίλε DDD το αυτόματο σύστημα CO2 λειτουργεί όπως οι αυτοδιεγειρόμενοι οροφής ξηράς κόνεως; Και αν ναι, ένας ξηράς κόνεως 12 kg με πόσα kg CO2 του άνθρακα καλύπτεται. Το ρωτάω αυτό γιατί άτομο που ασχολείται με πυροσβεστήρες μου είπε πως για τα ίδια κιλά, ο CO2 έχει τη μισή δυνατότητα κατάσβεσης από τον αντίστοιχο της ξηράς κόνεως. Δηλαδή έτσι όπως μου τα είχε πεί θα πρέπει να βάλω 24kG CO2 πάνω από Η/Ζ και δεξαμενή.

    Blackened is the end..

  5. #5
    Super Moderator DDD's Avatar
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2007
    Θέση
    Athens, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Αγνωστη
    Απαντήσεις
    1,695
    quote:Originally posted by Apostolos83


    Φίλε DDD το αυτόματο σύστημα CO2 λειτουργεί όπως οι αυτοδιεγειρόμενοι οροφής ξηράς κόνεως; Και αν ναι, ένας ξηράς κόνεως 12 kg με πόσα kg CO2 του άνθρακα καλύπτεται. Το ρωτάω αυτό γιατί άτομο που ασχολείται με πυροσβεστήρες μου είπε πως για τα ίδια κιλά, ο CO2 έχει τη μισή δυνατότητα κατάσβεσης από τον αντίστοιχο της ξηράς κόνεως. Δηλαδή έτσι όπως μου τα είχε πεί θα πρέπει να βάλω 24kG CO2 πάνω από Η/Ζ και δεξαμενή.
    Απόστολε,

    απευθείας αναλογίες δεν νομίζω πως μπορούμε να κάνουμε μεταξύ ποσοτήτων. Ο υπολογισμών των ποσοτήτων προκύπτουν από το μέγεθος του κινδύνου, τη γεωμετρία του χώρου υπό προστασία και το είδος εφαρμογής (ολικής κατάκλισης ή τοπικό).

    Το σύστημα που αναφέρω δεν είναι συγκρίσιμο από άποψη κόστους από το πυρ/ρα 12 kg ξηράς σκόνης. Δεν μιλάμε για πυροσβεστήρα. Το σύστημα αυτό θέλει πίνακα ελέγχου, πυρανιχνευτές, δίκτυο σωληνώσεων, ακροφύσια και φιάλες. Με έναν πυροσβεστήρα σκόνης ίσως τη γλυτώνεις πολύ φθηνά αλλά το ερώτημα που ίσως αξίζει να σε προβληματίσει είναι αν η σκόνη έχει ικανοποιητική προστασία (συνήθως μόνο επιφανειακή) και το τι κόστος ζημιάς θα προκαλέσει όταν εκχυθεί. Διότι αν είναι μεγάλη τότε αξίζει να εκτιμήσεις ένα σύστημα CO2.
    Μία εικόνα του συστήματος μπορείς να δεις παρακάτω:


  6. #6
    Επίλεκτο μέλος
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2009
    Θέση
    Thessaloniki, , Greece.
    Ιδιότητα:
    Απαντήσεις
    122

    Ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης και κλιματισμού

    Σόρυ, δε κατάλαβα ότι μιλάμε για τέτοιο πράγμα!!!!!!
    Οι αναλογίες που ανέφερα (2:1) αφορούν φορητούς πυροσβεστήρες CO2 και Ρα. Αυτό το σύστημα θα καλύψει όλο το δωμάτιο ή μόνο πάνω από το Η/Ζ και τη δεξαμενή καυσίμου;
    Κοίτα να δείς. Επειδή πρόκειται για μελέτη υπηρεσιας δημοσίου το κόστος δε με προβληματίζει. Απλά προσπαθόντας να ακολουθήσω τους κανονισμούς πυροπροστασίας κάπου μπλέχτηκα.

    Blackened is the end..

Δικαιώματα απάντησης

  • You may not post new threads
  • ΔΕΝ έχετε το δικαίωμα απάντησης
  • You may not post attachments
  • ΔΕΝ μπορείτε να επεξεργαστειτε τις απαντησεις σας
  •  
  • BB code is Ανοικτό
  • Smilies are Ανοικτό
  • [IMG] code is Ανοικτό
  • [VIDEO] code is Κλειστό
  • HTML code is Ανοικτό